Bulut Tabanlı Depolama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İster bulut tabanlı depolama hakkında bilgi sahibi olun, ister bilmesin, zaten kullanıyorsunuzdur. E-posta göndermeden Google Dokümanlar’ı kullanmaya, doküman paylaşmaya kadar – bulut depolama burada kalacak.


Ancak bulut depolama ile ilgili her şeyi biliyor musunuz? Bulut tabanlı bir depolama hizmeti kullanmak şu anlama gelir:

Fiziksel depolama cihazlarına kıyasla uygun fiyatlandırma

Ekstra altyapı olmadan kolay kurulum

Depolama gereksinimlere göre artırılabilir veya azaltılabilir

Bir felaket durumunda dosyaların kurtarılması kolaydır

Verileri buluta taşımayı düşünüyorsanız, ancak teknolojiyle ilgili hala kafanız karıştıysa, bu sizin için mükemmel bir kılavuzdur. İşte bulut tabanlı depolama hakkında bilmeniz gereken her şey, kısaca.

Bulutta Depolanan Dosyalara Her Yerden Erişilebilir

Dosyalar bulutta depolandıktan sonra, İnternet bağlantısı olmayan bir yerde değilseniz, her yerden erişilebilir..

Verilere erişmek için gereken tek şey giriş bilgileri.

Taşınacak fazladan cihaz veya kablo olmadığı için, büyük bir dosyayı ofise götürmeyi ve bunun için geri koşmayı asla unutmayacaksınız.

Dosyaların sadece seçtiğiniz bulut depolama hizmetini yüklemesi gerekiyor ve bu gerçekten basitliğin kendisinde.

Ancak, veri alma sırasında bazı hizmetler diğerlerinden daha iyidir, bu nedenle ihtiyaçlarınıza ve internet hızlarınıza göre bir hizmeti dikkatli bir şekilde seçtiğinizden emin olun..

Bulut İşbirliğini Kolaylaştırır

İşletmelerin bulut teknolojisini benimsemesinin temel nedenlerinden biri, işbirliğini sorunsuz, daha kolay ve daha hızlı hale getirmesidir.


© Cloudwards.net

Çalışanların artık ofislerinde toplantı yapmasına veya bir belge üzerinde birlikte çalışmasına gerek yok.

Bugün toplantılar Slack’de gerçekleşiyor ve Google Drive ve Dropbox aracılığıyla belge işbirliği mümkün.

Bulut ayrıca ABD çalışanlarının% 45’i evden çalışan dünyadaki şirketlerde uzaktan çalışma kültürünü zorladı.

Bulut Verileri Uzak Bir Konumda Saklanıyor (Ve Konum Önemlidir)

Pek çok insanın sorduğu yaygın bir soru. Verilerim bir bilgisayarda depolanmazsa, tam olarak nerede?

Cevap biraz karmaşık

Bulut verileri genellikle, uzak konumu bulut depolama hizmeti sağlayıcısına bağlı olan bir şirketin sunucularında depolanır.

Örneğin, Dropbox’ın sunucuları ABD ve İrlanda’da bulunur ve Google Drive’ın aşağıdakilere yayılmış veri merkezleri vardır:

Birleşik Devletler

Tayvan

Avrupa

Ancak sunucularının konumuna rağmen, şirketler açıkça tüm verilerin ABD yasalarına tabi olduğunu açıkça belirtiyor – ki bu mutlaka iyi bir şey değil.

Bulut depolama hizmetleri ABD’de sunucusu bulunmayan ABD yasalarına tabi değildir – bu iyi bir şeydir.

Ve konumlar önemlidir, çünkü veriler buluta yüklenir yüklenmez, herhangi bir bildirim veya onay olmadan ABD hükümeti tarafından görülebilir ve erişilebilir..

Verilerin daha sonra silinip silinmediği önemli değildir, yüklendikten sonra dışarı çıkar. Gözetleme sorunu hassas olmayan verileri yükleyen insanlar için büyük bir sorun olmasa da, büyük işletmeler için gözetleme büyük bir sorun olabilir.

Aslında, bulut depolama yasaları, birçok kurumsal şirketin hala kendi özel sunucularını ve altyapılarını oluşturmasının ve kurmasının nedenidir..

Veri Şifreleme Gerekli

Neredeyse her ay yeni veri ihlallerinde şifreleme, verileri korumanın önemli bir yoludur.


© Cloudwards.net

Daha ileri gitmeden önce, verilerin güvence altına alınması gereken üç konumu bilmek önemlidir:

Kullanıcının bilgisayarındayken

Veriler taşınırken (buluta yüklenirken)

Veriler sunucudayken (bulutta dinlenme)

Bazı bulut depolama hizmetleri, örneğin onedrive, yalnızca veri aktarılırken SSL şifrelemesi sağlar, yani dosyalar sunucuda beklemede demektir, şifrelenmez.

Dolayısıyla, bir bilgisayar korsanı OneDrive’ın sunucularına girerse, veriler orada okunabilir bir biçimde olacaktır. İCloud gibi bulut depolama hizmetleri, hem transit hem de sunucu tarafı şifreleme sağlar.

Ama bu yeterli mi?

Aktarım sırasında veriler şifrelense bile, şifrelemeyi yapan bulut depolama hizmetidir. Yani, şirketin sadece verilerinize erişimi değil, aynı zamanda şirketin verileri nasıl şifrelediğini de bilmiyor olabilirsiniz..

Tabii ki, bu sorundan kurtulmanın bir yolu, verileri buluta yüklemeden önce kişisel olarak şifrelemek olacaktır..

Ama bunu neden bulut depolama hizmetleri varsa CrashPlan ve IDrive, kullanıcıların verileri özel bir şifreleme anahtarıyla şifrelemesine olanak tanıyan.

Ayrıca, verilerin şifrelenmesi yükleme ve indirme sürelerini yavaşlatır ve çevrimiçi verileri önizlemenin bir yolu olmayacaktır; her zaman önce indirilmelidir.

Birçok Bulut Depolama Şirketi Verilerinize Erişebilir

Yeni bir hizmete kaydolurken, genellikle şartlar ve koşullar bölümünü atlamaya karar veririz. Sonuçta, bunun için kimin zamanı var?

Ancak, hassas verileri bulutta saklıyorsam, bir bulut depolama şirketinin verilerimi göz ardı edip edemeyeceğini veya erişip erişemeyeceğini bilmemeli miyim?

Birçok bulut depolama hizmetinin şartlar ve koşullar bölümünü incelerken, neredeyse hepsinde ortak bir hat buldum – sizinki hangisi sizin kalacaktır.

Yani, yüklediğim şey benim olacak ve şirket bunu kendi başına yayınlayamıyor, ancak bu bir bulut depolama şirketinin kullanıcı verilerine erişemediği anlamına mı geliyor? Bir şey değil.

Örneğin, Google Drive’ı kullanırken kullanıcılar fikri mülkiyet haklarına sahip olabilir, ancak şirketin ToS sayfası, kullanıcıların Google’a şirketin verileri yeniden üretmesine veya değiştirmesine izin veren dünya çapında bir lisans verdiğini belirtir..

Ayrıca Google’ın müşteri bilgilerini veri madenciliği ve reklamcılık amaçları için kullanmasına izin verir.

Sonra müşteri verilerini reklam amaçlı kullanamayan Dropbox var, ancak şirketin ToS bir anlaşmazlık durumunda müşterilerin Dropbox’a karşı bir sınıf davası açamadıklarını, sadece bir tahkim süreci sunduklarını gösteriyor.

Zaten hayal kırıklığına uğradıysanız, aşağıdaki gibi hizmetlerin de olduğunu bilin SpiderOak ve sıfır bilgi gizliliği sağlayan Tresorit, ancak Google Drive veya Dropbox’a kıyasla kullanımı kolay değil, aynı zamanda entegre de değiller.

Genel olarak, bir bulut depolama hizmeti seçmek, güvenlik ve erişilebilirlik arasındaki bir çağrıdır.

Şirketler için Veri Uyumluluk Standartlarını Kontrol Etmek Önemli

Her işletmenin, birincil endüstrisine dayanan bir standartlar ve düzenlemeler listesine uyması beklenir.

Bir şirket verilerini buluta taşıdığında, aynı kurallar çevrimiçi olarak da geçerlidir.

Bu üç ana bileşen de dahil olmak üzere birkaç düzine uyum vardır:

HIPAA

FERPA

CORPA

Bir bulut depolama hizmeti seçmeden önce, işletmenizin gerektirdiği uyumluluk standartlarına uyup uymadığını kontrol edin. Bunları hizmetin resmi web sitesinde bulamıyorsanız, onay için desteğe başvurun.

Sonuç olarak…

Sonuç olarak, bulut tabanlı depolama, bagajıyla birlikte gelir.

Ancak ben dahil birçok insanın her gün bulut depolama alanı kullanmasının nedeni, işleri bizim için kolaylaştırmasıdır. Bulut depolamanın getirdiği mobilite ve erişim kolaylığı benzersizdir.

Yerel ve harici sürücülere bağlı kalmak yerine, çalışmaya her yerden ve her cihazdan erişebiliriz. Sonuç olarak, en sevdiğiniz bulut tabanlı depolama hizmetiniz hangisidir? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me