Son birkaç yıldır, verilerimizi depolamak ve işlemek için sürekli olarak yerel sistemlerden buluta geçiyoruz. Bu makalede, Cloudwards.net bunun neden bu kadar iyi bir fikir olduğuna iyi bakacak. Örneğin film çekin; artık onları sabit disklerden oynatmıyoruz.


Bunun yerine, Netflix gibi sağlayıcılar aracılığıyla İnternet üzerinden yayınlıyoruz ve bu sadece buluta taşınan filmler değil, aynı zamanda kişisel ve kurumsal uygulamalar.

Bu trend sayesinde bulut, günümüzün en sıcak bilgi işlem büyüme pazarlarından biri ve bir toplum olarak yaşama ve iletişim kurma şeklimizi değiştiriyor.

Aşağıdakiler gibi faktörler sayesinde işletmeler üzerinde de önemli bir etkisi vardır:

  • Sürekli artan veri hacimleri
  • Çalışanların değişen tutumları
  • Müşterilerin artan tercihleri

Çevremizdeki değişen dünya göz önüne alındığında, bulut depolama ve bundan nasıl faydalanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek mantıklıdır.

Beğendiğimiz bulut depolama hizmetleri:

Cloud Storage nedir?

Bulut depolama, veri depolayabileceğiniz çevrimiçi alanı ifade eder.

Bu çevrimiçi alan, sanallaştırma teknolojisine dayanan devasa veri merkezlerinin içinde yer alan birden çok uzak sunucuda bulunur, bu da depolama alanının farklı sunucularda ve hatta muhtemelen birden çok yerde yayıldığı anlamına gelir.

Ancak, bir kullanıcı olarak, istediğiniz zaman erişebileceğiniz tek bir birimdir. Bu sunucuların sahibi, bakımı ve işletimi üçüncü taraf şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir;.

Bulut depolamanın en önemli özellikleri şunlardır:

  • Harici bir sağlayıcı tarafından sağlanan bir hizmet
  • Tüm veriler ağınızın dışında saklanır
  • İnternet üzerinden veya yerleşik senkronizasyon araçlarıyla erişilebilir
  • Verilere yetkili kullanıcılar tarafından herhangi bir cihazdan ve konumdan erişilebilir
  • Sanallaştırma teknolojisine dayanır

Tüm bu özellikler nedeniyle, verileri başkalarıyla paylaşmak her zamankinden daha kolay ve hatta birden fazla kişiyle çevrimiçi çalışarak küreselleşen dünyamız için mükemmel hale getirebilirsiniz..

Bulut depolamanın üst kısımlarına daha farklı bir göz atalım.

İşletmeler için Bulut Depolama Alanının Avantajları

Bir şirketin verilerini depolamak için bulutu kullanmaya başladığınızda, bunlar birkaç gün içinde elde edeceğiniz avantajlardan bazılarıdır.

1. Bakım Yok

Büyüklüklerinden bağımsız olarak birçok şirket, verileri şirket içi sunucularda ve veri merkezlerinde depolamayı tercih eder.

defter tutma

Bu yaklaşım bu kadar kötü bir seçenek olmasa da, yine de ek yük ile geliyor.

Sunucular sürekli bakım gerektirir ve bu da şirketin bunları yönetmek için büyük bir BT personeli istihdam etmesi gerektiği anlamına gelir, bu da pahalı bir tekliftir. Bulut depolama alanı sayesinde işletmeler, sunucuları üçüncü taraf sağlayıcıların kontrolü altında olduğu için bakımda çok para tasarrufu sağlayabilir.

Bunun yerine, bir BT personeli veya onun büyük bütçeleri hakkında endişelenmeden kaynakları işlerinin temel yönlerine odaklayabilirler.

2. Daha Fazla Esneklik

Bugünün çalışanları daha iyi bir iş-yaşam dengesine sahip olmak istiyorlar ve bu hedefe en iyi şekilde uzaktan çalışma izni vererek ulaşılabilirler..

 Bu ankete göre, katılımcıların% 79’u zaten bir süre ofis dışında çalışıyorken,% 60’ı bu esneklik teklif edildiğinde iş değiştirecek.

Google Drive gibi bulut depolama hizmetleri, çalışanlar için tam olarak bu tür bir esneklik sunar.

Çevrimiçi olarak depolanan verilerle, çalışanların bir bulut portalında oturum açmaları, ihtiyaç duydukları veriler üzerinde çalışmaları ve işleri bittiğinde oturumu kapatmaları kolaydır. Ayrıca daha verimli çalışmalarını sağlayarak girişimcilere para kazandırır.

3. Daha İyi İşbirliği ve İletişim

Günümüzün iş ortamında, çalışanların dünya çapında iş arkadaşlarıyla işbirliği yapması ve iletişim kurması yaygın bir uygulamadır.

Örneğin, aynı müşteri teklifi üzerinde birlikte çalışmaları veya eğitim dokümanları hakkında geri bildirimde bulunmaları gerekebilir.

Dropbox gibi bulut tabanlı araçlar ve Google sürücü işbirliği ve belge yönetimini bir esinti haline getirmek.

Bu ürünler kullanıcıların herhangi bir belgenin en son sürümlerine erişmesine izin verir, böylece coğrafi konumdan veya yayılmadan bağımsız olarak işletmelerin iş akışlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olabilecek en iyi değişikliklere devam edebilirler..

4. Veri Koruması

Buluta taşınmanın bir diğer önemli nedeni, özellikle doğal bir felaket durumunda verilerinizin daha iyi korunmasıdır.

Veri Korumasına Giden Yol

Örneğin Sandy Kasırgası, New York’taki veri merkezlerine zarar verdi ve birçok web sitesini günlerce faaliyetlerini durdurmaya zorladı. Bu tür kesintilerden kaçınmak için verileri buluta taşımak en iyisidir çünkü verileriniz birden fazla konumda depolanır.

Bu fazlalık sayesinde, bir alan etkilense bile, işlemleriniz acı çekmek zorunda kalmaz ve verileriniz ne olursa olsun erişilebilir kalmaya devam eder – yineleme kaldırma adı verilen bir sistemdir.

5. Aşağı Tepegöz

Daha önce de bahsetmiştik, ancak bulut işletmelere çok para kazandırabilir.


ağına bir sunucu ekleyerek iş adamı

Şirket içi bir veri merkezi kurmak binlerce dolarlık yatırım gerektirir ve bu, taşıdığı bakım maliyetlerinden bahsetmez. Veri depolamayı bulut sağlayıcılara dış kaynak kullanarak işletmeler sermaye ve bakım maliyetlerinden tasarruf eder, bu da işletmeyi genişletmek için kullanılabilir.

Ayrıca, AWS gibi sağlayıcıların sahip olduğu güvenlik, azaltılmış gecikme, çalışma süresi ve kontrollü ortamlar göz önüne alındığında, şirket içi bir veri merkezi oluşturmak 2017’de gerçek bir delilik gibi görünüyor.

Bulut Depolama Alanının Bireyler İçin Yararları

Sadece bulut depolama kullanan işletmeler değil; bireyler de verilerini güvenli ve güvenli bir yerde saklamak için bulutu kullanıyor. Aslında, Statista tarafından hazırlanan bir rapor, 2017 yılına kadar 1,8 milyardan fazla kişinin kişisel bulut depolamayı kullanacağını gösteriyor.

Ve nedenini görmek kolay.

1. Güvenlik

Verilerinizi korumak için gelişmiş güvenlik özelliklerinin kullanılması sayesinde bulut, elbette tamamen şifrelenmiş bir yerel HDD’yi saymamak için dosyaları saklamak için neredeyse en güvenli yerdir..

Bu yüzden endişelenmeden bulutta her şeyi, hatta şifreleri saklayabilirsiniz.

Farklı siteler için bir sürü şifreyi güvenli bir şekilde korumanıza yardımcı olan 1Password gibi şifre yönetim araçları bile vardır.

Onları bulutta depolamanın bariz avantajı, cihazlardan bağımsız olmaları ve her yerden oturum açmanıza izin vermesidir. Ayrıca, çoğu bulut sağlayıcısı sizi NSA’nın gözetim politikalarından korur ve daha fazla gizlilik sağlar.

2. Verilerin Korunması

Tıpkı işletmeler gibi, özel vatandaşlar da veri kaybıyla karşılaşabilir, ancak durumları genellikle veren sabit diskler veya akıllı telefonlarının çalınması dışında.

Bulut depolama, birincil cihaz kaybolur veya çalınırsa başka bir cihazdaki verilere erişmenize izin vererek ve endişelenmeden şifreleri değiştirerek veri acil durumlarına karşı kendinizi korumanın mükemmel bir yoludur..

Cloudwards.net’te, bir yerde bulutta depolanan verilerin yedek kopyalarına sahip olmanın önemini abartıyoruz. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yedekleme hizmeti vardır ve herkesin ve herkesin bu sağlayıcılardan yararlanmasını öneririz.

3. Paylaşma

Bulut sayesinde dosyaları dijital olarak paylaşmak hızlı ve kolaydır, tek yapmanız gereken dosyaları yüklemek ve bunları arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmaktır.

Örneğin SugarSync, dosyaları farklı cihazlarda senkronize eden harika bir uygulamadır, bu nedenle arkadaşlarınıza çektiğiniz güzel resmin tek bir düğmeye basmak olduğunu gösterir.

Daha da iyisi, bulut görüntüleme, düzenleme veya yorum yapma izinlerini uygulayarak dosyaları güvenli bir şekilde paylaşmanın bir yolunu sunar. Şifrelenmiş dosyaları da paylaşabilir.

4. Uzay

Bireyler için bulut depolama alanının en büyük yararı, tüm görüntüleri, belgeleri ve videoları buluta taşıdığınızda yerel makinede elde edilen fazladan alan.

Ayrıca büyük sabit diskleri olan bilgisayarlara fazla para harcamanıza gerek yoktur. Çevrimiçi depolama, harici bir sabit disk satın almanın yanı sıra, özellikle bir güvenlik acemi iseniz, genel olarak daha güvenli olmanın ekonomik bir alternatifidir.

Orada çok fazla bulut depolama sağlayıcısı var, sadece küçük bir araştırma ile, size uygun olanı bulmak bir cinch, aslında, neden burada başlamıyorsunuz??

Sonuç olarak…

Kısacası, bulut depolamanın hem bireyler hem de işletmeler için birçok avantajı vardır. Bazı dezavantajlar olmasına rağmen, bulut depolamanın faydaları bunlardan çok daha ağırdır ve bu en çok herkesin verilerini buluta taşıdığı hızlı tempoda belirgindir..

Birçok rapor bunu doğruladı ve bulut depolama pazarının 2020 yılına kadar 3.5 milyar dolara çıkacağını ve yıllık% 31 gibi büyük bir büyüme oranını işaret ettiğini tahmin ediyor. Milyarlarca insan ve binlerce şirket rahat, kullanışlı, güvenli ve ekonomik olduğu için çevrimiçi depolamayı tercih ediyor.

Ayrıca bulut depolama olanaklarından en iyi şekilde yararlanmaya hazır mısınız? Öyleyse, aşağıdaki yorumlar bölümünde düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me