Bulut Bilişimin İnsanlığa Faydalanmasında Kullanılmasının İlk Beş Yolu

Bulut bilişim sadece değerli anılarınızı saklamak veya hatta büyük bir projede birlikte çalışmak için değildir. Bu şeyler bulutun önemli bir parçası olsa da, bu büyük sunucuların gerçekten yapabilecekleri söz konusu olduğunda sadece buz burcunun ipucu. Güçlü bilgisayarlar kullanılarak pek çok şey yapılabilir.


İnsanlığa fayda sağlamak için kullanılan ilk beş bulut bilişim projesi hangileridir??

Google ve İklim Araştırmaları Girişimi

Google, bulut teknolojilerini bilim topluluğuna çeşitli alanlarda fayda sağlamak için sunuyor.

Bunlardan biri hükümet destekli İklim Değişikliği Araştırma Girişimi’ndeki bilim adamları ile çalışmaktır. Arama motoru devi bu projeye 50 milyon saat bulut bilişim süresi bağışladı. Bu verilerden çıkarılan bilgiler, toplulukların ve kuruluşların bölgelerindeki koşullara bakmasına yardımcı olmak için kullanılacaktır..


© Márcio Cabral de Moura

İklim Verisi Girişimi, iklimle ilgili riskleri tahmin etmeyi daha doğru hale getirmeyi umuyor. Araştırmacılar, jeo-uzamsal analizlerini yapmak için Google Earth Engine’deki araçlara erişebilir. Bilim adamları ayrıca gezegenin interaktif hızlandırılmış haritalarına ve grafiklerine erişebilirler. Bu tablolar 1984’ten 2012’ye kadar olan verileri kapsar.

Google, araştırmacılara Earth Engine’e ölçeklendirilebilir erişim sağlayarak, bilgilerin daha hızlı hareket edebileceğini ve laboratuvar ortamından çıkıp halkın eline geçebileceğini umuyor. Sonuçta, Amerika Birleşik Devletleri için yüksek çözünürlüklü, gerçek zamanlıya yakın kuraklık haritalama ve izleme ürünü yaratmak.

Intel ve Michael J.Fox Vakfı

Intel, çok özel bir hastalıkla savaşmak için bulut bilgi işlem ve depolama özelliklerini kullanıyor. Parkinson’un yılda yalnızca 100 milyon kişiyi etkilediği, yılda 50.000 ila 60.000 yeni vakanın teşhis edildiği görülmektedir. Bu nedenle Intel, Michael J. Fox Foundation ile bir çare keşfetmenin yeni yollarını bulmak için işbirliği yaptı.

Intel, hastaların hareketlerini gün boyunca izleyen bir saat şeklinde yeni bir giyilebilir cihaz geliştiriyor. Veri noktalarının her biri WiFi bağlantıları üzerinden bir buluta iletilir. Bulut bilgi işlem programı Cloudera, doktorların hastalığın ilerlemesini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek anormallikler arayan verileri işler..

Bu bilgi, hasta tarafından tutulan bir kütük ile birleştiğinde, doktorlara hastalığın ilerleyişine ilişkin daha doğru bir resim verecektir. Ayrıca araştırmacıların daha iyi tedavi planlarını ortaya çıkarmasına ve hasta için hangi tedavilerin en iyi sonucu verdiğine yardımcı olur..

Google ve DNA Araştırması

İklim önemlidir, ancak Google’ın bulut depolama ve bilgi işlem hizmetlerini sunduğu tek alan değildir. Arama motoru devi de genetik alanında uğraşıyor. Bu yılın başlarında Google, Küresel Genomik ve Sağlık Birliği’ne katıldı.

Araştırma üniversiteleri, yaşam bilimleri forumları ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının bu koalisyonu, sektördeki diğer kişileri araştırmalarını bir araya getirmeye ve veri yönetimi için standartlar oluşturmak üzere birlikte çalışmaya teşvik etmeye çalışıyor. Bu amaçla Google, büyük projeler için araştırmacılara ücretsiz olarak depolama ve güvenlik sağlıyor.


© Ordo

Google, araştırmacılara alan sunan tek sağlayıcıdan çok uzaktır. Amazon, birkaç yıl önce bilim insanlarına ücretsiz depolama alanı sunmaya başladı. Ancak, Amazon’un S3 sunucularının bulut bilişim gücünü kullanmak isteyenler bir kullanım maliyeti ödemelidir.

Genetikçiler, gerekli ipuçlarının kilidini açmak için yüzlerce gigabayt veriyi sürmek için Google’daki bulut bilgi işlem gücünü kullanabilirler. Araştırmacılar bunun hayat kurtaran ilaçların yaratılmasına yol açacağını umuyor.

DNA Nexus, genetik uzmanlarına Ulusal SRA veri havuzunda kolayca sıralama yapma olanağı sunmak için Google’ın bulut gücünü kullanan bir şirkettir.

Mountain View merkezli şirket, veritabanını 350 terabayt bulut alanı üzerine yansıttı. Yeni arayüz, genetikçilerin belirli DNA sıralama bilgilerini hızlı bir şekilde bulmalarını sağlar. Bu veriler tıbbi ve biyoteknolojik gelişmeleri keşfetmek için kullanılacaktır.

IBM ve Coriell Life Science PACE’i Üstlendi

IBM ayrıca sağlık hizmetleri adına bulut bilişim hizmetleri de sunmaktadır. Softlayer programlarını kullanan şirket, Coriell Life Science ile PACE olarak bilinen Yaşlılara Yönelik Her Şey Dahil Bakım Programı üzerinde çalışıyor. PACE, bu tedavilerin genetik düzeyde nasıl etkileştiğini anlayarak yaşlılar için ilaç güvenliğini artırmak için çalışır.

Eküvyonlar hastanın yanaklarından alınır. DNA daha sonra IBM tarafından sağlanan bir bulut depolama yerinde saklanır.


© Nuffield Biyoetik

Bir genomun üretebileceği 3 milyardan fazla veri noktasını gözden geçirmek için, Corielle Life Science hesaplamayı yapmak için SoftLayer kullanıyor. GeneVault, depolama alanları olarak adlandırıldığında, hekimlerin hastaları için en iyi ilacı belirlemek için verilere erişmesine izin verir.

Reçete, kasada bulunan DNA bilgileri üzerinde bir dizi test yapıldıktan sonra belirlenir. Bu genetik kodun analizi, bir ilacın etkinliğini tahmin edebilir. Bu bilgiler yaşlıların reçetelerini güvenli bir şekilde yönetmek ve hayatı tehdit eden durumlardan kaçınmak için doktorlarla güvenli bir şekilde paylaşılır.

Jeolojik Tehlikeler ve Helix Bulutsusu

Coğrafi tehlikeleri aramak zor bir iştir, ancak bulut bilişim için mükemmeldir. Helix Nebula, bir Dünya gözlem platformu oluşturmak için Avrupa Uzay Ajansı, Fransa’daki Centre National dâ € ları Spaciales ve Alman Havacılık Merkezi ile ortaktır. Amaç deprem ve volkan araştırmalarına odaklanmak.


© José Manuel De Arredondo

Coğrafi Tehlike Supersites Organizasyonu, bu doğal afetlerin neden olduğu can ve mal kaybını azaltmak için toprak dinamiklerini ve coğrafi tehlikelerin değerlendirilmesini izler. Helix Bulutsusu, ESA uydu verileri de dahil olmak üzere grup tarafından toplanan kapsamlı bilgileri barındırır. Hesaplamalı bulut sağlayıcısı, büyük veri kümesini işlemek ve ilişkilendirmektir.

Geo-hazard Supersites Organizasyonu ve Helix Bulutsusu arasındaki bu işbirliği, dünyanın her yerinden kullanıcıların veri paylaşmasına izin verecektir. Umut, depremleri ve volkanik aktiviteyi tahmin etmenin bir yolunu bulmak ve bilim kullanıcı tabanını genişletmektir..

Sonuç

Bulut bilişim, insan genomunun gizemlerini ortaya çıkarma, iklim koşullarını haritalama ve doğal afetleri tahmin etmeye yardımcı olma potansiyeline sahiptir..

Bulut teknolojisi inşası beşeri gelişmenin bel kemiği mi olacak? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me