Dropbox güvenlik sorunları hakkında endişeli misiniz? Google Drive’ın gizliliğine ne dersiniz? Cloudwards.net’te bulut depolamanın büyük hayranlarıyız, ancak size hükümet casusluğu, siber suç ve hedefli pazarlama ile ilgili endişe duymaktan mutluluk duyarız. Bulut depolamanın disket günlerine dönüşmek için çok fazla faydası olsa da, kör güven genellikle sizi popoda ısırmaya geri döner. Çözümümüz: kendi gizliliğinizin kontrolünü elinize alın.


Bunu çevrimiçi gizlilik kılavuzumuzda özetlediğimiz birçok yol vardır. Uygulayabileceğiniz en akıllı adımlardan biri, dosyalarınızı buluta göndermeden önce şifrelemek ve bunu yapmanıza yardımcı olacak en iyi araçlardan biri Boxcryptor’dur..

Boxcryptor, Sync.com ve Tresorit gibi süper güvenli çözümleri kullanmakla aynı dosya güvenliğine güvenmek için en iyi bulut depolama hizmetlerinin çoğuyla çalışır. Bu güven, genellikle sıfır bilgili şifreleme olarak bilinen özel, uçtan uca şifrelemeden gelir.

Bu Boxcryptor incelemesi sırasında, bu aracın içeriğinizi bulutta güvende tutmanın en iyi yolu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak özellikleri, maliyetleri ve kullanıcı deneyimini azaltacağız. Daha sonra kaydolmaktan hala emin değilseniz, önce kendiniz test etmek için ücretsiz bir hesap oluşturun. Bununla eşleştirmek için bir hizmete ihtiyacınız varsa, filtreleme seçenekleri için bir bulut karşılaştırma aracımızın yanı sıra tam bir bulut depolama incelemeleri kütüphanemiz var..  

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Amazon Drive (Amazon Drive incelememizi okuyun) dahil olmak üzere birkaç istisna olsa da, çoğu bulut depolama hizmeti sunucularındaki istirahat etmeyen dosyaları şifreler. Ancak, bu hizmetlerin çoğu dosyaları şifrelemek için kullanılan anahtarları da yönetir..

Bu, bulut depolama sağlayıcınızın korsan içerik taramak veya pazarlama verileri toplamak için bu dosyaların şifresini çözebileceği anlamına gelir. Ayrıca PRISM gibi toplu gözetim programları gibi dosyalarınızın düz metin kopyalarının hükümete verilebileceği anlamına da gelir. Ayrıca, sahte bir çalışan veya bilgisayar korsanı, bulut depolama hesabınıza erişerek fikri mülkiyet, kimlik hırsızlığı veya özel resimlerinizin internette yayılmasına neden olabilir..

Boxcryptor, dosyalarınızı buluta gönderilmeden önce şifreleyerek bu senaryoların olmasını önlemek için tasarlanmıştır. Dropbox ve Google Drive gibi hizmetleri, en iyi sıfır bilgili bulut depolama sağlayıcılarıyla elde ettiğiniz gizlilikle aynı şekilde kullanmanıza olanak tanıyan özel, uçtan uca şifreleme sağlar..

Boxcryptor şu anda kutudan çıkan 20’den fazla farklı bulut hizmeti ve WebDAV’ı destekleyen her bulut sağlayıcısı için şifrelemeyi desteklemektedir. Desteklenen hizmetlerin bazı örnekleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır. 

DropboxGoogle sürücüonedriveEgnyte Connect
Amazon DriveAmazon S3SpiderOak ONEKutu
iCloud DriveStrato HiDriveSugarSynchubiC
Yandex.DiskLiveDriveCloudWattPortakal

Boxcryptor, NAS cihazı gibi yerel depolamaya gönderilen dosyaları şifrelemek için de kullanılabilir ve kişisel bulut depolama çözümü oluşturmak isteyenler için ownCloud’u destekler. Boxcryptor masaüstü istemcileri Windows ve MacOS için kullanılabilirken, akıllı telefon uygulamaları Android ve iOS için kullanılabilir. Linux desteklenmez. Linux için güvenli bulut depolama alanı arıyorsanız, bunun yerine Dropbox’ı atlamanızı ve pCloud kullanmanızı öneririz (pCloud incelememizi okuyun).

Tüm dosya türleri ayrı ayrı ve anında desteklenir ve şifrelenir, yani daha sonra toplu şifre çözme gerekmez. Bu incelemenin ilerleyen bölümlerinde şifreleme sürecinde size yol göstereceğiz.

İşbirliği için Boxcryptor, işletmelerin iş arkadaşlarınıza şifrelenmiş dosyalara erişim izni verecek bazı grup yönetimi özelliklerine sahip olmasını planlıyor. Hem kişisel kullanıcılar hem de işletme kullanıcıları, Boxcryptor aboneleri oldukları sürece dosyaları e-posta adreslerine göre kişilerle paylaşabilir..

Boxcryptor, Whisply adlı aynı geliştirme ekibi tarafından, Boxcryptor olmayan kullanıcılarla dosya paylaşmanıza olanak tanıyan ikinci bir ürünle entegre olarak gelir. Whisply, dosyalara tarayıcı erişimi için başkalarına dağıtılabilen dosyalara bağlantılar oluşturur. Anahtar Whisply özellikleri arasında bağlantılar için parolalar, süre sonu sınırları ve bir defalık indirme geçişi bulunur.  

Boxcryptor’ı kullanmanın, Cloudwards.net’in favori Sync.com’u gibi sıfır bilgili bir bulut depolama hizmetiyle gitmeye karşı birkaç dezavantajı var. En büyüğü, dosyalara herhangi bir uzaktan erişimin, kullandığınız cihaza Boxcryptor’ı indirmenizi gerektirmesi ve bunun da bir güvenlik sorunu oluşturabilmesidir. Genel olarak, Boxcryptor özellik setinden özellikle etkilendik, özellikle de bir sonraki çöküşte olacağımız hizmet maliyetinden.  

Fiyat

Boxcryptor için üç farklı ücretli abonelik türü vardır: biri kişisel kullanım için (Boxcryptor Kişisel) ve iki işletme kullanımı için (Boxcryptor Business ve Boxcryptor Şirketi). Her üçü de en az bir yıllık abonelik gerektirir. Ücretsiz bir şifreleme seçeneği arıyorsanız, Boxcryptor’da da var.  

Ücretsiz: Kişisel: İş: Şirket:
Maliyet (yıllık abonelik):$ 0$ 48$ 96Kullanıcı başına 10 ABD doları
İzin Verilen Bulut Sağlayıcıları:1SınırsızSınırsızSınırsız
Cihazlar:2SınırsızSınırsızSınırsız
Not:Dosya adı şifrelemesi yokEn az beş lisans gerektirir. Daha ucuz üç yıllık abonelik seçeneği vardır.

Boxcryptor Free’nin iki büyük sınırlaması, yalnızca bir bulut sağlayıcısı ve iki cihaz için kullanılabilmesidir. Öte yandan Ücretli Boxcryptor planları, sınırsız bulut sağlayıcıları ve sınırsız cihazlar için dosyaları şifrelemek için kullanılabilir.

Yalnızca bir bulut sağlayıcınız ve bir cihazınız olsa bile, kitabımızda oldukça büyük olan başka bir sınırlama daha var, yani Boxcryptor Free dosya adlarını şifrelemiyor. Dosya adları, bir kişi veya iş hakkında biraz ortaya çıkabilir ve bu da hizmet için ödeme yapmayı düşünmek için iyi bir neden olabilir.

Neyse ki, Boxcryptor Personal için maliyet makul. Karşılaştırıldığında, pCloud için sıfır bilgi eklentisi yıllık olarak aynı tutardadır (48 $). Sonra tekrar, Sync.com ücretsiz olarak sıfır bilgi şifrelemesi sağlar, bu da bulut depolamadaki en iyi fırsatlardan biri olarak sıralanmasının nedenlerinden biridir..  

Boxcryptor Business’ın fiyatı iki kat daha fazladır, ancak grup yönetimi özellikleri ve yüksek öncelikli destek bunu masrafa değer kılar. Beşten fazla çalışanı olan işletmeler için Boxcryptor Company, ana anahtarlar, özelleştirilebilir politikalar ve denetim araçları dahil olmak üzere daha da fazla özellik sunar. Kullanıcı başına maliyet bir yıllık abonelikte 10 ABD doları ve üç yıllık abonelikte 8 ABD dolarıdır.

Kullanım kolaylığı

Bir plan seçtikten ve servise kaydolduktan sonraki adım, bilgisayarınız için Boxcryptor istemcisini indirmektir. Yükleme işlemi yalnızca bir dakika sürer, bundan sonra kayıt sırasında oluşturduğunuz kimlik bilgileriyle giriş yapmanız gerekir.

Yükleme, dosya sisteminizde “Boxcryptor” adlı özel bir sürücü oluşturur. Test bilgisayarımızda, sürücü harfine “X” verildi, ancak istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Bir Boxcryptor görev çubuğu simgesi de yüklenir. Boxcryptor’a bulut hizmetleri eklemek gibi önemli ayarları yönetmek için bunu kullanmanız gerekir, böylece onlara gönderilen dosyaların şifrelenmesi mümkündür. 

Boxcryptor, “konumlar” sekmesinde bulabileceğiniz desteklenen hizmetleri otomatik olarak tespit ederek size yardımcı olur. Bir hizmet listede yoksa, WebDAV’ı desteklediği sürece hizmeti manuel olarak ekleyebilirsiniz.

Bulut depolama hizmeti eklemek veya kaldırmak, adının yanındaki onay kutusunu tıklamak kadar basittir. Eklendikten sonra, Boxcryptor sürücü klasörünüzde bir konum olarak görünür.

Bir bulut hizmeti Boxcryptor konumu olarak seçildikten sonra, senkronize edilen dosyalar otomatik olarak şifrelenmez. Boxcryptor sürücüsünden bir dosyayı sağ tıklamanız ve “Boxcryptor > şifrelemek.”

Zamandan kazanmak için, şifrelemeler klasör düzeyinde de yapılabilir. Dosyaları şifrelemeyi seçtiğinizde, Boxcryptor işleme başlayacak ve yol boyunca herhangi bir sorunu size bildirecektir. Bir dosya veya klasör başarıyla şifrelendikten sonra, hangi içeriğin korunduğunu ve hangisinin korumalı olmadığını hızlıca anlayabilmeniz için bir asma kilit simgesiyle kaplanır..

Mekanik zor olmasa da, dosyaları aklınızda başka öncelikler varsa, Boxcryptor ile şifrelemek kolay uyulabilecek bir görev olabilir. Hayatı kolaylaştırmak için Boxcryptor’daki bulut depolama konumunuz altında yeni bir klasör oluşturmanızı öneririz. Uygulama otomatik olarak şifrelemek isteyip istemediğinizi soracaktır.

Ardından, şifrelenmesini istediğiniz dosyaları içine yerleştirin. Bu yaklaşım, kafanızdaki şeylerin sıralanmasına yardımcı olur ve şifrelemeyi bir dosyayı şifreleme klasörünüze sürüklemek kadar kolay hale getirir.

Bu yaklaşım, tarayıcı tabanlı erişim ve işbirliklerinin yönetilmesine de yardımcı olur. Boxcryptor ile bir dosyayı şifrelediğinizde, artık bulut depolama web GUI’nizde düzenlenemez ve hatta önizlenemez. Örneğin, aşağıda şifrelediğimiz kelime dosyasının resmine bir göz atın.

Bu, Office Online gibi araçlarla çalışma yeteneğinizi kaybettiğiniz anlamına gelir. Dosyaları ve alt klasörleri içine bırakabileceğiniz ve daha sonra bir şey üzerinde çalışmak istediğinizde hızlı bir şekilde kaldırabileceğiniz özel bir şifreli klasör oluşturmak, Boxcryptor ile çalışmayı çok daha basit hale getirecektir.

Güvenlik

Boxcryptor ile şifrelenen dosyalar uçtan uca şifrelenir. Bu, makinenizden ayrılmadan önce şifrelendikleri ve siz erişene kadar şifrelerinin çözülmediği anlamına gelir. Bunun da ötesinde, Boxcryptor şifrenizi bilmiyor veya saklamıyor. 

Bu, daha önce de belirtildiği gibi, onu sıfır bilgi servisi yapar. Herhangi bir sıfır bilgi servisi gibi, üst taraf daha iyi gizliliktir, olumsuz tarafı ise şifrenizi unutursanız, Boxcryptor’ın sizin için sıfırlayamamasıdır. Bu, dosyalarınıza erişiminizi kaybedeceğiniz anlamına gelir. Şirketin yapabileceği tek şey, hesabınızı tamamen sıfırlamaktır, bu da şifrelenmiş dosyalara erişiminizi kaybetmenize neden olur.

Şifreleme için, Boxcryptor 256 bit AES ve RSA kombinasyonunu kullanır. Bulut güvenliği primerimizde her ikisi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Özetle, bunlar askeri kuruluşlar, finans kurumları ve en güvenli bulut depolama hizmetleri tarafından dosyaları karıştırmak için kullanılan protokollerdir.

AES’yi kırmanın milyarlarca yıl süreceği tahmin ediliyor, bu nedenle dosyalarınızın ortadaki adam saldırılarına ve diğer siber suçlara karşı güvende olması gerekiyor. Yine de, herkese açık bir WiFi ağındaysanız VPN kullanmayla ilgili ek önlemleri almak isteyebilirsiniz. Bulut depolama için en iyi VPN için seçimlerimizden herhangi biri hile yapmalıdır.  

Ücretli kullanıcılar Boxcryptor’ın yalnızca dosya içeriğini mi yoksa dosya adlarını mı şifreleyeceğini seçebilir. Boxcryptor, uygulamayı her başlattığınızda ya Boxcryptor şifrenizin girilmesini ya da bir pin numarasını girmenizi sağlayan ek bir özelliğe sahiptir.. 

Son olarak, bilgisayarınız veya akıllı telefonunuz çalınırsa, o cihazın bağlantısını doğrudan Boxcryptor web sitesinden kaldırabilirsiniz. Bu, söz konusu cihazda şifrelenen dosyalara erişimi iptal ederek içeriğinizi korur.

Destek

Boxcryptor, e-posta yoluyla İngilizce ve Almanca olarak doğrudan destek sağlar. E-posta desteği teknik olarak yalnızca ödeme yapan müşteriler için mevcuttur, ancak Boxcryptor zaman zaman ücretsiz kullanıcıların e-postalarını şirketin “iyi niyet” olarak neyi ifade ettiği konusunda yanıtlayacaktır. İşletme kullanıcıları öncelikli destek alır.

Destek pazartesiden cumaya sınırlıdır. Hafta sonları desteğe ihtiyacınız varsa veya yanıt beklemek istemiyorsanız, Boxcryptor kullanıcı forumunu denemenizi önerir. Bununla birlikte, bu foruma bir göz atmak forumun çok aktif olmadığını gösterir, böylece daha da uzun süre bekleyebilirsiniz..

Destek makaleleriyle dolu ve aranabilir olan Boxcryptor yardım sitesinde daha iyi şansınız olabilir. Burada giriş adımları, özel yerler oluşturma yardımı, sorun giderme kılavuzları ve diğer konulardaki makaleler bulacaksınız.

Çevrimiçi sohbet ve daha düzenli destek saatlerini görmek istiyoruz, ancak genel Boxcryptor desteğinin çoğu kullanım için yeterli olması gerekir. Ürünün kendisi o kadar karmaşık değil.

Karar

Kendi gizliliğinizin kontrolünü ele geçirmek, dijital verilerinizi bulutta güvende tutmanın kusursuz bir yolu değildir, ancak bulut depolama sağlayıcınızın sizin için korumak için güvenilebileceğini ummaktan çok daha iyi bir yaklaşımdır. Boxcryptor kullanmak bunu yapmaya başlamak için iyi bir yoldur.

Boxcryptor, “büyük üç” bulut depolama hizmetlerinin her birini güvenceye almak için çalışır: Dropbox, Google Drive ve OneDrive. Ayrıca, iş için favori bulut depolama alanımız Egnyte Connect de dahil olmak üzere en iyi kurumsal senkronizasyon ve paylaşım hizmetlerinin birçoğuyla çalışır.

Alışmak biraz zaman alabilir, ancak kullanıcı deneyiminin olabildiğince iyi yönetildiğini gördük. Biraz daha tak ve çalıştır bir şey arıyorsanız Sync.com incelememize bir göz atın.   

Genel olarak, Boxcryptor gizliliğinizi korumak için harika bir araçtır ve sınırsız bulut depolama bağlantıları için maliyet yılda 48 $ ‘dır. Her neyse, bu bizim görevimiz. Ücretsiz bir Boxcryptor hesabına kaydolarak kendi sonuçlarınıza gelebilirsiniz..

Aşağıdaki yorumlarda nasıl olduğunu bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me