Bitcoin Nedir? Hızlı Başlangıç ​​Kılavuzu

Normalde finansal haberler tıkalı yayınların iş sayfaları ile sınırlı olsa da, son birkaç ay içinde sık sık alışılmadık kelimeler üzerinde çalışan düzenli haberciler bile yeni bir şeyden bahsediyorlar – peki, nedir? – dünyayı fırtına ile almak: bitcoin. Bu yazıda, bitcoin’in gerçekte ne olduğuna ve geleceğinin ne olabileceğine biraz daha yaklaşıp yaklaşamayacağımızı göreceğiz.


Bununla birlikte, çoğunlukla neyin olmadığı ile ilgileniyorsanız, sizi okuma zahmetinden kurtarabiliriz: Bitcoin hiçbir şekilde, şekil veya form, gerçek bir para birimi değildir. Çok sayıda satıcıdan (daha az ve daha az, eklemek istiyoruz) ürün satın almak için kullanılabilse de, ticaret ve satılma şekli onu kendi başına bir meta haline getirir..

Bununla birlikte, kendimizi de bitcoin’in sonun başlangıcı olduğunu düşünen Debbie Downers’dan uzaklaştırmak istiyoruz; bir para birimi olarak geleceği şüphede olsa da, bitcoin, herkes için iyi haber olan birkaç heyecan verici yeni gelişmenin ve teknolojinin yanı sıra bir avuç insanın çok, çok zengin olduğu, aynı avuç insan için haberler.

Kripto Para ve Blockchain

Bitcoin karmaşık bir konudur ve bir başlangıç ​​seçmek neler olup bittiğini açıklamak kadar zordur. Bu makalede, bitcoin şemsiyesi altına giren kripto para birimi terimini ele alacağız. Bitcoin’in yanı sıra, Ripple, Ethereum ve Litecoin gibi dijital paralar da var, ancak bunlardan üçü.

Kısacası, kripto para birimleri, çevrimiçi satın alınan mal ve hizmetler için alışveriş yapabilmeniz gereken tamamen dijital paralardır. Örneğin, en iyi VPN sağlayıcılarımızdan birkaçı, birkaç hafta öncesine kadar Steam gibi, onlara Bitcoin ve ilkiyle (yine daha az ve daha az) ödeme yapmanıza izin verir.

Bu durumda “kripto-” öneki, bazı “gizli” kelimesinin türetilmesinden ziyade “kriptografi” için kısadır. Bunun nedeni, tüm kripto para birimlerinin var olmaları için bir çeşit şifrelere güvenmeleri ve çoğaltılmalarını veya çalınmalarını engellemesidir..

Bitcoin, onu büyük kılan ilk kripto para birimi (daha sonra tarihiyle ilgili daha fazla) olduğu gibi bir ayrımı var, ancak şu anda aktif olanların hepsi, blok zinciri adı verilen aynı teknolojik temellere sahip. Blockchain’in tüm giriş ve çıkışlarına girmek bu makalenin kapsamı dışındadır, bu yüzden onu kısa tutalım ve temelde kaç tane kripto para biriminin işlem gördüğünü takip eden dijital bir defter olduğunu söyleyelim..

Bu defter, eski girişlerin silinemeyeceği veya başkaları tarafından değiştirilemeyecek şekilde saklanır. Bankacılar, muhasebeciler, riskten korunma fonu yöneticileri ve politikacılar da dahil olmak üzere bitcoin hayranlarının yanı sıra çok sayıda insanın da bulunduğu devrim niteliğinde yeni bir teknolojidir (bu son grup esas olarak “ucuz” ve “kolay” tanımlayıcılarla ilgileniyor gibi görünmektedir ve muhtemelen kazanmıştır. bilgilerin silinemeyeceği kadar büyük hayranlar olmayın).

Blockchain’in doğal güvenliği, sadece bitcoinlerinizi veya sizi nelerin güvenliğini korumak için değil, aynı zamanda başka bir nedenden dolayı da mükemmeldir: geleneksel para birimlerinin oluşturulması ve yönetimi merkezi otoritelerin (genellikle merkez bankaları) elinde. Blockchain çok şeffaf olduğu için, kripto para birimleri onlara sahip olan kişiler tarafından düzenlenebilir.

Ya da en azından teoride, ama daha sonra. Önce bitcoin tarihine bir göz atalım ve onunla hemen hemen diğer tüm dijital paralar.

Geçmiş Bitcoin

Sadece dijital para birimi yaratma fikri bilim kurgu kadar eskidir ve birçok insan jeositeler günlerinden beri çevrimiçinde fikir fırlatmaktadır. Aslında, bitcoin türünün ilk örneğinden uzak, sadece internet tabanlı ve birkaç yüz kullanıcıyı geçecek kadar başarılı olan tek kişi.

Bunun nedeni, çok önemli bir bilmeceyi çözen ilk kripto para birimiydi: siber suçluların veritabanınıza erişmesini ve para biriminizle başlamasını engelleyen veya daha da kötüsü, kodu çalan ve temelde istedikleri kadar oluşturma, zor çalışmanızı döndüren şey çok daha değerli bitlere ve baytlara?

Sonuçta, normal para birimi tasarlamaya yönelik çabaların çoğu, insanların çok kolay kopyalayamadığından emin olmaktır; bankalar, mağazalar ve hatta bireyler, kimsenin nakitlerini çalmadığından emin olmak için bolca zaman ve para harcarlar (kasalar yüklemek) , silahlı ulaşımın düzenlenmesi, çevrimiçi bankacılık için güvenlik duvarlarının oluşturulması vb.).

Bu durumda bunu anlayan kişiye Satoshi Nakomoto adı verildi ve onun hakkında bildiğimiz hemen hemen hepsi bu. Adamın kim olduğu konusunda çok fazla spekülasyon olmasına rağmen – adı bile olsa Japonca olmayabilir, çünkü nefes nefese, bazen internetteki insanlar yalan söylüyor! – Tesla’dan Elon Musk (reddedildi) ve bazı kripto meraklıları ve maverick ekonomistleri de dahil olmak üzere bazı vahşi tahminlerle.

Nakomoto’nun büyük buluşu, koddan yararlanarak iki kez bir bitcoin harcamayı imkansız kılan “çift harcama” yapan bir blok zinciri teknolojisiydi. Kodu ayrıca kullanıcıların bitcoin’i “benim” etmesine veya yeni bitcoin oluşturan bir bilgisayar işlemi yürütmesine izin verdi.

Daha fazla bitcoin oluşturuldukça, daha fazlasını yapmak için artan işlem gücü gerektirir, yani madenciliğin özellikle ciddi bir işletme haline geldiğinden, özellikle Nakomoto, koda toplam 21 milyon bitcoin sınırını zorladığı için.

Deftere eklenen herhangi bir bitcoin orada kalacaktı ve kurcalanamadı. Bitcoinlerin kendileri de kopyalanamayan kod parçalarıydı, bu da karışıktır, yani Nakomoto, kullanılan birçok sabit para biriminden, hatta etkileyici bir başarıdan bile daha güvenli bir dijital para yarattı..

Burada, yaklaşık bir milyon bitcoinin ilk “bloğu” çıkarıldıktan sonra Nakomoto’nun kaybolduğu, bir daha asla duyulmayacağı belirtilmelidir. Sonraki birkaç milyon bitcoin’i benimsemek için destekçilerine bıraktı ve sonra işler gerçekten başladı. Şu anda Nakomoto, kim olursa olsun, milyarlarca değere sahip bir yığın üzerinde oturuyor.

Bitcoin Hediyesi

Nakomoto ilk bitcoin bloğunu Ocak 2009’da bitirdi. Aşağıda, açık pazarda bitcoin fiyatındaki artışı gösteren bir grafiğe sahibiz, 2009’un başlarından 2017’nin ortalarına kadar (gerçekten meteorik yükseliş için rakamlara sahip olacağız) Bitcoin’i birkaç paragraf aşağıya doğru hane halkı terimine itti).


© CoinTelegraph

Gördüğünüz gibi, ilk iki yıl neredeyse hiçbir şey olmadı. Bitcoin çoğunlukla birçok kişi tarafından bir hobi olarak görüldü, sadece birkaç kişi ciddiye aldı. Bu grup esas olarak, bitcoin’de, tanımlanabilir bilgilerin son bitini sizden uzaklaştırmanın bir yolunu gören gizlilik savunucularıydı..

Sonunda insanların internetteki şeyler için ödeme yapması gerektiğinden, çoğu kredi kartı veya diğer bankacılık bilgileriniz olmak üzere ödeme bilgilerinizi kontrol ederek birçok satın alma işlemi kolayca takip edilebilir. Bitcoin, ilk güvenli, anonim ödeme yöntemiydi ve birkaç kişi geleceğin önünü görebildi ve bunun büyük bir hit olacağını fark etti..

Bitcoin fiyatı, madencilik maliyetini zar zor karşıladı (bunun için biraz ciddi bir donanıma ihtiyacınız var, elektrik maliyetinden bahsetmiyorum), fiyatın küçük bir artışını görmeye başlayana kadar 2013’ün sonlarına kadar. Bu, Bitcoin’in zaten 2011’den FBI tarafından kapatılana kadar 2011’den gelişen yasadışı pazar olan İpek Yolu’nun motorunu yağlandıran petrol olarak ünlenmiş olmasına rağmen.

Bir emtia fiyatının neden yükselip düştüğünü söylemek her zaman zordur. Bir şeyin ne zaman olması gerektiğini bize bildiren birçok genel ekonomi kanunu olmasına rağmen, bunların hiçbiri bunun gerçekleşeceği anlamına gelmez. Bitcoin durumunda, yükselen fiyat, internetin para birimi olarak şöhret, ilgi ve parlak bir geleceğin birleşimi gibi görünüyor..

Daha yükseğe ve daha da yükseğe

Bununla birlikte, bitcoin’in kaprisleri oldukça muhteşem: bir kuruştan daha az değerle başlamak için, 2013’ün sonlarında bitcoin, sadece bir kez daha düşmek, bir veya iki kez sıçramak için 400 ila 600 dolar aralığında yerleşmek için Daha sonra, saat 1 Ocak 2017’de gece yarısı vurulduğunda, gerçek eğlence başladı.


© Bitcoin.com

Yukarıdaki grafik sadece kripto para biriminin Ağustos ayından itibaren fiyatını gösterir, ancak temelde herhangi bir emtia tarihindeki en ilginç altı aydır. Bitcoin, 2017 yılının ilk altı ayında Ağustos ayının başında 4.400 dolar olana kadar toplandı; bundan sonra her yere gitmeye başlıyor, ilk önce beş bin kişiden Eylül ayının yarısına kadar büyük bir düşüşle, o zaman herkesin konuştuğu çılgın fiyat artışları.

Bitcoin, sadece birkaç ay boyunca çok hızlı bir şekilde tırmandı – 2.000 $ ‘ın üzerindeki bu düşüşten 20.000 $’ ın üzerindeki yükseklere kadar – birçok yorumcu on yedi yüzyılda Hollanda Cumhuriyeti üzerinde sürünen bir sosyal histeri olan tulipmania’yı çağırdı ve lale soğanları deli fiyatlar için sattı.

Sonunda bu kabarcık, son derece bozulabilir mallara dayanarak, dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan tüm ekonomiyi patladı ve sürükledi. Erken modern tarihin en kötü ekonomik krizlerinden biriydi ve o zamandan beri yüzyıllar boyunca bir ders olarak durdu..

Bununla birlikte, bitcoin balonu henüz birkaç kötü yuvarlanmaya rağmen patlamayacak: bu yazar da dahil olmak üzere, birçoğu, partinin Noel’den birkaç gün önce bitcoin’in 20.000 dolardan 15.000 doların altına düştüğünü düşündü, ancak mucizevi bir şekilde kendini onardı ve yeni yılda neredeyse tamamen toparlanmış bir fiyatla müjdelendi.

Bitcoin Geleceği


© Zach Copley

Bununla birlikte, pazarlar tahmin edilemez ve 2018’de zaten çok sayıda korkumuz vardı ve yıl, yazarken iki haftalık bile değil. Şu anda 14.000 dolarlık notun altında olsa da, bunu okuduğunuzda bundan çok daha yüksek veya daha düşük olabilir..

Her ne kadar bu dalgalanma başlangıçta satın alan insanlar için harika bir haber olsa da – sonuçta kaybedecek hiçbir şeyleri yok – ya da soruna atmak için birkaç milyon doları olan bir çok insanın büyük skor suckered olabilir.

Şimdi, bir meta üzerine spekülasyon yapmak, kendi gözünüzde yaptığınız bir şeydir, elbette, amacımız, bir gecede neredeyse bitmiş gibi görünen gökyüzü sınırındaki kalabalığa karşı bir ağırlık sağlamaktır. bir milyona vurabilirdi. Öyle olsa da, son on yıldaki olaylar bize bir yatırımın fiyatının düşmenin yanı sıra düşebileceğini de öğretmelidir, bu yüzden her zaman kaybetmeyi göze alamayacağınız para yatırmaktan kaçının.

Ayrıca, yatırımcıların yok olmaları bitcoin çökmesine neden olmalı – ve bu yatırımcıların bazıları bir bütün olarak ekonomiyi şişirmek için yeterince büyük – bitcoin değerindeki bu büyük artışın ilginç bir yan etkisi var, yani bir para birimi olarak çekiciliği var azaltılabilir.

Bitcoin şu anda o kadar kötü dalgalanıyor ki, sadece bir veya iki saat sonra modası geçmeden herhangi bir emtia veya hizmet için fiyat belirlemek neredeyse imkansız. Bu ilk başta çekici görünse de, bir satıcı olarak, söz konusu para birimi yalnızca bir gün içinde değerinin dörtte birini kaybettiğinde size karşı da çalışabilir (ayrıca bitcoin için yüksek taşıma ücretleri de söz konusudur).

Daha önce de söylediğimiz gibi, Steam, diğer birkaç satıcı gibi, bitcoin ile ödeme yapmayı durdurdu. Tahtada ne tür bir azalma olduğu belli olmasa da – delilik hem dijital hem de fiziksel olarak kabul edilen bitcoin binlerce mağazaya başlamadan önce – para için oynanabileceği için en azından bitcoin’in rolünün bir fikir birliği olduğu görülüyor..

Bitcoin ve Politika

Bu yıl bir başka önemli değişiklik, şimdi bazı ülkelerin bitcoin’e karşı yönelmeleri..

Şu anda Orta Krallık ve Güney Kore, ilk madeni para tekliflerinin yasaklanması (ICO, şirketlerin kendi kripto paralarını serbest bırakarak para kazanma yöntemleri) dahil olmak üzere tüm kripto para birimlerine karşı harekete geçiyor ve diğer ülkelerin aynı önlemleri düşünmek.

Yine, çay yapraklarını okumak tehlikeli bir hobidir, ancak bitcoin ve kripto para birimleri söz konusu olduğunda ilginç zamanlara geçtiğimizi inkar etmiyoruz..

Sonuç

Bu makaleyi hangi notla bitireceğiz, çünkü bu noktadan itibaren yapabileceğimiz tek şey çay yapraklarını okumak, gazetecilerin yapması gereken şey bu değil. Bitcoin ile gerçekte ne olursa olsun, kripto para birimleri kesinlikle oluşturuldukları gibi, oluşturuldukları blok zinciri teknolojisi.

Aslında, kripto para birimleri hakkında ne düşünürseniz düşünün, blockchain’in sadece para değil, verileri de saklama şeklimizi değiştirecek gerçek bir oyun değiştirici olduğunu inkar edemezsiniz. En iyi bulut depolama sağlayıcılarımızdan hiçbiri henüz bu yeni teknolojiyi çözümlerinde kullanmasa da, o gün çok uzakta olmayabilir.

Bununla birlikte, en iyi çevrimiçi yedekleme sağlayıcılarımız arasında Acronis, blockchain teknolojisini uygulamak için şimdiye kadar gitti, Acronis True Image incelememizde bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca bitcoin’i doğrudan yedekleyebilir, daha fazla bilgi için bağlantılı kılavuzumuzu okuyabilirsiniz..

Kripto paralar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bitcoin yatırımcısı mısınız yoksa paranızı başka bir yere koymayı mı tercih ediyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me