Bir Quack Veteran gibi Cyberduck Nasıl Kullanılır

Dosyaları geleneksel bulut depolama hizmetleri yerine bulut altyapısını kullanmak isteyenler için dosyaları uzaktan depolamak için, ilk olarak anlamanız gereken dosyaların gerektiğinde nasıl yüklenip alınacağıdır. En iyi bulut IaaS hizmetleri bile bunu kolaylaştırmaz, yani üçüncü taraf bir müşteriye ihtiyacınız olacaktır. Duymuş olabileceğiniz popüler bir şey Cyberduck.


IaaS ile çalışmaya başlamak ve Cyberduck gibi basit bir istemciye bağlamak, deneyimsizler için göz korkutucu görünebilir. Rulmanlarınızı almanıza yardımcı olmak için, bu kılavuzu Cyberduck’in nasıl kullanılacağını ayrıntılı olarak bir araya getirdik.

Cyberduck’a ek olarak, IaaS bağlantısı için bakmaya değer diğer araçlar CloudBerry Yedekleme ve Depolama Daha Kolaydır. Her ikisi de Cyberduck kadar basit değil, ancak her ikisi de çok daha fazla özellik sunuyor. CloudBerry, sabit sürücünüzü korumak için çevrimiçi yedekleme işlevselliği sağlarken, KOBİ dosya paylaşımı ve senkronizasyon özellikleri ile birlikte gelir.

Sevdiğimiz bir diğer IaaS dostu müşteri, Cyberduck’un arkasındaki aynı geliştirme ekibi tarafından yapılan Mountain Duck’tır. Size Cyberduck’i nasıl kullanacağımızı göstermeden önce, doğru seçimi yaptığınızdan emin olmak için her iki araç hakkında konuşalım.

Cyberduck vs Dağ Ördek

Hem Cyberduck hem de Mountain Duck, FTP / SFTP kullanarak şirket içi sunuculara ve API kullanarak Amazon S3, Google Cloud ve Microsoft Azure gibi bulut IaaS sağlayıcılarına bağlanır (bu üç sağlayıcı arasında seçim yaparken sorun yaşıyorsanız, bunu okuyun).

Bağlandıktan sonra, Cyberduck ve Mountain Duck dosyaları yerel sunucunuzdan veya buluttan yüklemek ve almak için kullanılabilir. Fark idamda. Mountain Duck bağlı sürücüler oluştururken Cyberduck bir bulut depolama tarayıcısıdır.

Bir tarayıcı olarak Cyberduck, yerel klasörleri ve dosyaları seçmenizi ve buluta göndermenizi sağlar. Ayrıca uzak klasörlere ve dosyalara göz atmanıza ve bunları yerel bir hedefe indirmenize izin verir.

Takılı bir sürücü oluşturarak Mountain Duck, dosyaları buluta taşımak veya geri almak için daha rahat ve daha hızlı bir yol sağlar. Bağlı bir sürücü veya ağ sürücüsü, bilgisayarınızdaki yerel bir dizin gibi davranır, yani dosya ağaçları, sürükle ve bırak dosyaları vb. Oluşturabilirsiniz..

Mountain Duck özellikli ağ sürücülerini ayarlamak için bir kılavuzumuz var. Bununla birlikte, Cyberduck’ten farklı olarak, yazılım ücretsiz değildir. Tek bir lisans için 39 dolar.

Cyberduck Nasıl Kullanılır (Amazon S3 ile)

Cyberduck, rulmanlarınızı aldıktan sonra kullanımı son derece kolaydır ve istemci tarafı şifreleme de dahil olmak üzere birçok yararlı özellik sunar. Aracı kullanarak örneklemek için Amazon S3 ile bir bağlantı oluşturacağız.

İstemciyi indirin ve yükleyin. GNU Genel Kamu Lisansı altında oluşturulan ücretsiz ve açık kaynak, bu nedenle gelecekteki gelişimine bağış yapmak istemiyorsanız bunun için ödeme yapmanız gerekmez..

İstemciyi başlatın Sol üst köşede “açık bağlantı” yazan bir düğme var.

Cyberduck-Client

Tıklayın ve bir “bağlantı aç” penceresi açılacaktır..

Cyberduck-Açık Bağlantı

Üst taraftaki açılır menüyü kullanarak, yapmak istediğiniz bağlantı türünü seçebilirsiniz. Yerel sunucular için FTP, FTP-SSL ve SFTP kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu protokolü destekleyen bulut hizmetlerine bağlantı için bir WebDAV seçeneği de vardır (pCloud gibi).

Cyberduck-seç-Bağlantı

Cyberduck ve API Anahtarları

Rackspace Bulut Dosyaları, Backblaze B2, Google Drive, Dropbox ve Microsoft OneDrive dahil olmak üzere çeşitli hizmetler de listelenmiştir. Bu gösteri için açılır menüden Amazon S3’ü seçtik. Böylece iki alan görünür: “erişim anahtarı kimliği” ve “şifre”.

Çoğu IaaS hizmeti, Cyberduck’un uygulama programlama arabirimi bağlantısı olarak adlandırılan şeyi belirlemesini sağlayan benzer bilgiler gerektirir. API kimlik bilgilerinizi IaaS sağlayıcısından almanız gerekir.

Ayrıca, bu sağlayıcıyla genellikle “kovalar” veya “kaplar” olarak adlandırılanları ayarlamak zorunda kalacaksınız. Tedarikçiden tedarikçiye farklı olduğu için burada sürecin bu kısmının tüm ayrıntılarına girmeyeceğiz. Genel bir adım atmak istiyorsanız, bireysel IaaS incelemelerimiz şunları sağlayacaktır:

 • Amazon S3 incelemesi
 • Google Cloud incelemesi
 • Microsoft Azure incelemesi

Amazon S3 API kimlik bilgilerinizi almak için Amazon Web Services’a giriş yapın ve AWS konsoluna gidin. Ekranın üst kısmındaki adınızı ve ardından “güvenlik bilgilerim” i tıklayın.

AmazonS3-Güvenlik-Kimlik Bilgileri-Link

Sonraki sayfada API anahtarı bilgilerinizi alabilir veya yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

AmazonS3-Access-Tuşlar

“Gizli erişim anahtarınızı” kaydettiğinizden emin olun, çünkü Amazon size bir daha göstermeyecektir. Belki de sıfır bilgili bir bulut depolama hizmeti ile güvenli bir yerde saklamak isteyeceğiniz bir anahtar dosyasını indirme seçeneği vardır.

AmazonS3-Create-Access-Anahtar

Cyberduck: Dosyalara Göz Atma, Yükleme ve İndirme

Cyberduck’e geri dönerek, “erişim anahtarı kimliği” alanına erişim anahtarını girin. Gizli anahtar “şifre” alanı içindir. İstemciyi sık sık kullanmak istiyorsanız, şifreyi Cyberduck’e kaydedebilirsiniz. Diğer her şeyi olduğu gibi bırakın ve “bağlan” a basın.

Cyberduck-ConnectS3

Bağlantı kimliği doğrulanır ve bu iki alanı doğru bulduğunuz sürece, birkaç saniye sonra Amazon S3’e bağlanmalı ve kaplarınızı göstermelidir..

Cyberduck-AmazonS3-Konteynerleri

İçeriğini görüntülemek için bir kapsayıcıya tıklayın.

Cyberduck-AmazonS3-Göster-Files

Seçenekler listesi için herhangi bir nesneye sağ tıklayın. Dosyaları ve klasörleri indirebilir, silebilir ve senkronize edebilirsiniz. Hatta dosyaları düzenleyebilirsiniz. Örneğin, Microsoft Word’de bir .docx dosyasını açabilirsiniz.

Cyberduck-Düzenleme-Dosya

Yerel dosyalar, “yükle” seçilerek kapsayıcılara yüklenebilir. Buluta göndermek istediğiniz klasörleri veya dosyaları bulmak için dosya tarayıcısını kullanın.

Cyberduck-Göz-Dosyalar için

Cyberduck Kasaları ve Şifreleyici

Kapsayıcılarınızı organize etmeniz gerekiyorsa, dosyaları yüklemeden önce klasörler oluşturabilirsiniz. Daha güvenli depolama için bir “şifreli kasa” oluşturma seçeneği vardır. Kasa özelliği, Boxcryptor gibi bir istemci tarafı şifreleme hizmeti olan Cryptomator’u kullanır (Boxcryptor incelememizi okuyun).

Cyberduck-oluşturma-Vault

Bir kasa oluşturarak yazılım, dosyaları gelişmiş şifreleme standardı protokolünü kullanarak buluta göndermeden önce karıştırır. Dosyaları şifreleyen ve şifresini çözen anahtarları oluşturmak için kullanılacak, yalnızca sizin bildiğiniz bir şifre ayarlayabilirsiniz..

Şifrenizi unutma. Bunu yaparsanız, ne Cyberduck ne de Amazon onlara ne kadar çığlık atarsanız dönün size yardımcı olamayacağı için dosyalarınıza erişiminizi kaybedersiniz. Parolayı, her ihtimale karşı Dashlane gibi bir bulut şifre yöneticisinde saklamanızı öneririz (Dashlane incelememizi okuyun).

Cyberduck Yer İşaretleri

Tarayıcıyı kullanmayı bitirdikten sonra, bağlantıyı kapatmak için sağ üst köşedeki “bağlantıyı kesebilirsiniz”. Bunu yapmadan önce, gelecekte daha hızlı erişim için bağlantıya yer işareti koymak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için istemcinin üst kısmındaki “yer işareti” bağlantısını tıklayın.

Bu, bağlantı bilgilerinizi kimlik bilgileriniz dahil Cyberduck’in yer işareti görüntüleyicisine kaydeder, böylece daha sonra tekrar aramak zorunda kalmazsınız.

Cyberduck-imleri

Bunlar Amazon S3 ile Cyberduck kullanmanın temelleri. Diğer bulut IaaS hizmetlerinin kurulumu da kolaydır. Bulut depolama hizmetlerinin bağlanması daha da kolaydır. Örneğin, Google Drive ile dosyalara göz atmak, dosya yüklemek ve indirmek için yalnızca giriş e-postanıza ve şifrenize ihtiyacınız vardır.

Son düşünceler

Cyberduck, en iyi ve en kolay dosya yükleyicilerinden ve bulut tarayıcılarından biri olarak sıralanır. Ayrıca ücretsizdir, yenilmesi zor. Ancak, bazı iyi Cyberduck alternatifleri var. En iyi dosya aktarımı istemci kılavuzumuzdaki en iyi seçeneklere baktık.

Umarım, bu rehber size Cyberduck ile neler yapabileceğiniz hakkında bir fikir verdi. Hala karanlıktaysanız, sorularınızı aşağıya bırakın, yardım etmeye çalışacağız. Bulut IaaS’ın sorun yaşamayacağına karar verdiyseniz, en iyi bulut depolama alanımız ve en iyi çevrimiçi yedek alıcılarımızın kılavuzları sizi dosyalarınızı bulutlara göndermek için daha basit çözümlere yönlendirir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map