Bir Bulut Ağı Sürücüsü Kurulumu Kolay Yol

Bugün en iyi bulut depolama çözümlerinin tümü bir senkronizasyon klasörü istemcisi ile birlikte gelir. Senkronizasyon klasörleri çevrimiçi dosya depolamak için fiili mekanizma olsa da, bazen buluta eşlenen yerel bir sürücü kullanmak çok daha uygun olabilir. Bu, özellikle sabit diskinizde tüketilen alanı azaltırken bulut içeriği görünürlüğünü korumak için de geçerlidir.


İlk başta, bir bulut depolama ağ sürücüsünün nasıl kurulacağını bulmak, en azından hepsinin ne kadar kolay olabileceğini bulana kadar zor bir teklif olabilir. Bu kılavuzda, şunu keşfetmenize yardımcı olacağız:.

Her zamanki senkronizasyon klasörüne ek olarak hangi bulut depolama sağlayıcılarının ağ sürücüsü istemcileri sunduğuna bakacağız ve favori depolama sağlayıcınız sunmadığında bulut depolama alanınızı bir sürücü harfiyle nasıl eşleyeceğinizi göstereceğiz. PCloud Drive ve Egnyte Drive’dan Mountain Duck ve CloudBerry Drive’a kadar, bu makale bulutta barındırılan dosyalarla çalışma seçeneklerinizi geliştirecek.

Klasörleri ve Ağ Sürücülerini Eşitleme

Günümüzde çoğu bulut depolama çözümü, dosya sisteminizde yaygın olarak “eşitleme klasörü” olarak bilinen şeyi oluşturan bir masaüstü istemcisi indirmesi sunar. Senkronizasyon klasörleri, klasör içeriğini ve dosya düzenlemelerini bulut hesabınıza bağlı tüm cihazlara otomatik olarak kopyalamak için kullanışlıdır.

Bir Cloudwards.net okuyucunun kavradığı klasörleri senkronize etmenin dezavantajı, çalışmak için dosyaları hem bulutta hem de sabit diskinizde saklamaları gerektiğidir. Açıkçası sabit sürücü alanını temizlemek için bulut depolama alanını kullanmak isteyenler için bu yaklaşım işe yaramıyor.

Bu sorunu gidermek için, çoğu bulut depolama çözümü seçici senkronizasyon adı verilen bir özellik sunmaya başlamıştır. Seçici senkronizasyon ile, belirli klasörler için senkronizasyonu kapatabilirsiniz ve böylece bu klasörler sabit sürücünüzde değil, yalnızca bulutta depolanır.

Yararlı ve genellikle yönetilmesi zor olmasa da, seçici senkronizasyonun dezavantajı, senkronizasyonu kapattığınız klasörler için dosya sisteminizdeki içerikleri artık klasörlere ekleyemeyeceğinizdir. Hangi dosyaların olduğunu görmek için klasör için senkronizasyonu tekrar açmanız veya bulut depolama çözümünüz için web arayüzünde oturum açmanız gerekir.

Bu neredeyse her zaman doğrudur. Dropbox Professional artık bir klasör için senkronizasyonu kapatmış olsanız bile dosyaları görmenizi sağlayan bir “akıllı senkronizasyon” özelliğine sahiptir. Bu, Dropbox’ı birçok kusuruna rağmen senkronizasyon için en iyi bulut deposunu sıralamamızın bir nedeni, aksi takdirde.

Diğer tüm hizmetler için, senkronizasyon ve seçici senkronizasyon tuhaflıkları bir kullanılabilirlik sorunu oluşturur. Bu sorunun üstesinden gelmek için en iyi yaklaşımlardan biri bir bulut depolama ağ sürücüsü kullanmaktır.

Bulut Depolama Ağ Sürücüsü (veya Sanal Sürücü)

Ağ sürücüsü eşlenen bir sürücüdür. Yerel dosya sisteminizdeki normal bir sürücü harfine benziyor, ancak bilgisayarınızın sabit diskindeki alan yerine, sürücü harfi bir sunucu sabit sürücüsünü gösteriyor.

Genellikle, ağ sürücüsü yerel bir alan ağı (LAN) üzerinden bağlı şirket içi bir sunucuya işaret eder. Küçük işletmeler veya ev içi kullanım için, doğrudan WiFi kullanarak bağlandığınız NAS (ağa bağlı depolama) cihazı için bir ağ sürücüsü de kurabilirsiniz.

Tüketici bulut depolama durumunda, bu makalenin konusu, bu sunucu bulut şirketi tarafından çalıştırılan uzak veri merkezinde bulunur ve buna internet üzerinden bağlanırsınız. Bu şirket, Dropbox veya Google Drive gibi geleneksel bir bulut depolama şirketi veya en iyi bulut IaaS kılavuzumuzda belirtilenlerden biri gibi bir bulut altyapı hizmeti olabilir.

Sanal sürücüler, eşlenen sürücüler, takılı sürücüler veya hatta bulut sürücüler olarak adlandırılan ağ sürücülerini duyabilirsiniz. Hepsi aynı şey. Sadece ağ sürücüsünü kullanmayı tercih ediyoruz (neredeyse her zaman).

Genel olarak, bilgisayarınıza bir bulut depolama ağ sürücüsü almak için iki seçenek vardır. Ağ sürücüsü istemcisi sunan bir bulut depolama hizmeti bulabilir veya bulut hizmetini, kendiniz de “montaj” olarak da adlandırılan bir sürücü harfiyle eşleştirebilirsiniz.

Montaj için akıllı yaklaşım, süreci kolaylaştırmak için tasarlanmış üçüncü taraf yazılımları kullanmaktır. Bu araçlar, dosya sisteminize bir sürücü harfi ekler ve kullanıcı kimlik bilgilerinizi kullanarak bulut depolama alanınızı ona bağlar. Örnek olarak Mountain Duck ve ExpanDrive.

Yerel ağ sürücüsü istemcisine sahip bir bulut depolama çözümü bulan ilk seçeneğin birleştirilmesi genellikle daha kolaydır ve daha ucuzdur. Bununla birlikte, pCloud, Tresorit ve Egnyte dahil olmak üzere bu tür müşterilerle yalnızca birkaç bulut depolama hizmeti vardır. Önce bunlara bakalım, daha sonra ağ sürücüsü yazılımıyla konuşalım

Ağ Sürücüsü Özelliklerine Sahip Bulut Depolama Sağlayıcıları

Ağ sürücülerinin kullanışlılığı göz önüne alındığında, çoğu bulut depolama hizmetinin yalnızca senkronizasyon istemcileri sunması oldukça şaşırtıcıdır. Bulut depolama endüstrisinde Dropbox, Google Drive ve OneDrive dahil olmak üzere birçok büyük isim,.

Neyse ki, bunlardan bazıları favori seçeneklerimiz arasında. Örneğin, pCloud ve Tresorit tercih edilen kişisel bulut depolama çözümlerimizden sadece ikisi değil, aynı zamanda en güvenli bulut depolama çözümlerinden ikisi.

Egnyte Drive istemcisi aracılığıyla ağ sürücüsü özellikleri sunan Egnyte Connect, mevcut en iyi kurumsal dosya senkronizasyonu ve paylaşım hizmetini düşündüğümüz, Box Business, IBM Connections, Citrix Sharefile ve alanın geri kalanında üst sıralarda yer alıyor. (Süslü konuşmamızdan endişelenmeyin, “kurumsal dosya senkronizasyonu ve paylaşımı”, işletmeler için bulut depolama için sadece süslü bir addır).

PCloud ile başlayarak her üçüne de hızlıca bakalım.

pCloud Sürücü

PCloud’un kısmi olduğunu kabul ediyoruz, ancak iyi nedenlerimiz var. İlk olarak, Crypto eklentisi sayesinde çok güvenli. Kripto, pCloud incelememizde detaylandırdığımız gibi, sunucuda sadece sizin bildiğiniz ayrı bir şifreleme anahtarı kullanan sıfır bilgili bir klasör oluşturur, yani kimse sizin izniniz olmadan dosyalarınızı okuyamaz.

Sync.com size ücretsiz sıfır bilgi şifrelemesi sağlarken, bu şifreleme her zaman açıktır. Yönetilen veya sıfır bilgi şifreleme seçeneği sunarak pCloud daha çok yönlü bir hizmettir.

Bunun nedeni özel, uçtan uca şifrelemenin Sync.com’un fotoğraf önizlemeleri veya medya akışı gibi şeylere izin vermek için dosyalarınızın şifresini çözemeyeceği anlamına gelir. pCloud can, bu da bize fotoğraflar ve videolar için en iyi bulut depolama alanı olarak en iyi notları vermemizi sağladı.

Hepsinden önemlisi, pCloud bulut depolama alanında en iyi fırsatlardan biri olarak sıralanıyor. PCloud’un sunduğu 10 GB’lık ücretsiz depolama alanı yeterli değilse, ayda sadece 8 ABD doları karşılığında etkileyici bir 2 TB depolama alanı elde edebilirsiniz.

Servise kaydolduktan sonra, 30 saniye süren bir işlem olan pCloud istemcisini yükleyerek pCloud sanal sürücünüzü kurabilirsiniz. Windows ve MacOS’a ek olarak pCloud Drive Linux için bile kullanılabilir.

Eklendi, pCloud Drive, dosya sisteminizde sürücü harfi olarak görünecektir. Sürücüye tıklayın, pCloud ile uzaktan depolanan klasörlere ve dosyalara göz atabilirsiniz.

Varsayılan olarak açık değilken, pCloud Drive’daki herhangi bir klasörü “çevrimdışı” moduna ayarlayabilirsiniz; bu klasör, İnternet erişimi olmadan içeriğine erişebilmeniz için sabit sürücünüzde de bir kopya saklar. İşbirliğini desteklemek için, başkalarına dosyalara görüntüleme ve düzenleme erişimi vermek için herhangi bir klasörü sağ tıklayabilirsiniz.

Aslında, pCloud Drive aracılığıyla dosyaları kullanarak iş yapmak pCloud’un web uygulamasını kullanmaktan çok daha kolaydır, çünkü ihtiyacınız olan herhangi bir yazılımı kullanarak bilgisayarınızdaki herhangi bir dosyayı hızlı bir şekilde açabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Tresorit Sürücüsü

Tresorit aslında pCloud’dan daha fazla güvenlik avantajı sağlar. Örneğin, sıfır bilgi şifrelemesine ek olarak iki faktörlü kimlik doğrulaması da alırsınız. Şirketin merkezi, dünyadaki diğer birçok ülkeden daha güçlü gizlilik yasalarına sahip İsviçre’de bulunmaktadır. Ayrıca yakın zamanda basmış olan GSYİH kapsamındadır..

Bununla birlikte, Sync.com gibi, sıfır bilgi şifrelemesi Tresorit ile her zaman açıktır, yani dosya önizlemeleri ve web arayüzü üzerinden akış yoktur. Tresorit incelememizde belirtildiği gibi, hizmet daha caydırıcı, ucuz değil.

250 GB bulut depolama maliyeti, aylık 10 ABD dolarının üzerinde, pCloud’dan 2 TB depolama fiyatından daha fazla. Tresorit 2TB depolama planının aslında 24 $ maliyeti var, bu utanç verici çünkü başka türlü harika bir hizmet.

Ücretsiz bir plan bile yok. Ancak, en azından Tresorit ve ağ sürücüsü özelliğini 14 günlük ücretsiz deneme sürümüyle denemeden önce deneyebilirsiniz.

Tresorit Drive, normal masaüstü istemcisi indirmesinde uygun şekilde paketlenmiştir, bu nedenle pCloud’da olduğu gibi ek kurulum gerekmez. Hizmeti etkinleştirmek için masaüstü istemcisini açın, “ayarlar” ve ardından “gelişmiş” e gidin. “Doğrudan dosyayı açmayı etkinleştir” i ve ardından “Tresorit Drive’ı etkinleştir” i seçin.

TresoritDrive

Bundan sonra, Tresorit dosya içeriğinize, tıpkı beklediğiniz gibi, dosya sisteminizdeki eşlenmiş bir sürücü harfi aracılığıyla erişebilirsiniz.

Egnyte Drive

Egnyte Connect, Cloudwards.net’te henüz test etmediğimiz bulut depolama çözümlerini kullanmak için en eğlenceli yöntemlerden biri olsa da, ortalama bir tüketici için değil. Bu, kullanımı zor olduğu için değil, bazı ipuçları istiyorsanız başlangıç ​​kılavuzumuz var..

Bunun yerine, Egnyte çoğunlukla iş kullanımını ve çoğunlukla orta ila büyük işletmeleri hedefliyor. Ancak, şirket kısa bir süre önce en az beş lisansa ihtiyaç duyduktan sonra bir ila üç kişi için bir “Takım” planı ekledi.

Ekip planının maliyeti çalışan başına 10 $ ‘dır ve size 1 TB depolama alanı sağlar. Bu arada Egnyte Business, hangi planla gittiğinize bağlı olarak size 5 TB, 10 TB veya sınırsız depolama alanı sunar.

Egnyte’nin işletmeler için Dropbox Business, Box Business ve diğerlerinden daha iyi bir bulut depolama çözümü olduğunu düşündüğümüz tüm nedenleri ele almayacağız, çünkü bunun için bir Egnyte Connect incelemesi var. Ancak, size bir tat vereceğiz:

  • Hızlı blok düzeyinde dosya senkronizasyonu
  • Google Dokümanlar ve Office Online
  • Büyük üçüncü taraf uygulama kütüphanesi
  • Güvenli dosya paylaşım özellikleri
  • Güçlü yönetici özellikleri

Elbette bir diğer özellik Egnyte’nin eşlenmiş sürüş teklifidir. Egnyte, orijinal “Map Drive” istemcisini 2016 yılında “Egnyte Drive” ile değiştirdi ve tek tıklamayla dosya paylaşımı, TOA entegrasyonu ve genel olarak düzeltme işlemlerini ekleyerek oldukça gelişti..

Egnyte Drive için bir sürücü harfi yapılandırmak masaüstü istemciden kolaydır.

Egnyte sanal sürücünüz daha sonra diğer ağ sürücüleri gibi erişebileceğiniz “ağ konumları” (Windows kullanıcıları için) altında görünecektir.

Yukarıda belirtilen her üç bulut depolama hizmeti de kendi yollarıyla mükemmel olsa da, hiçbiri tam olarak çay bardağı olamaz. Diyelim ki Google Drive’ı eşlenmiş bir sürücüye dönüştürmek isteyenler için, bundan sonra bunun nasıl yapılacağına bir göz atacağız.

Bir Bulut Depolama Ağ Sürücüsünü Eşleme

Seçtiğiniz bulut hizmetinizi bilgisayarınızda yerel sürücü olarak monte etmek için kullanılabilecek birkaç üçüncü taraf uygulaması vardır. Aslında o kadar çok şey var ki, hepsini burada geçirmeyeceğiz.

Bununla birlikte, daha popüler bulut ağ sürücüsü istemcilerinden biri olan Mountain Duck’ı kullanmaya bakacağız ve tüm bunlara yol açtığını düşünmüyorsanız birkaç Mountain Duck alternatifinden geçeceğiz..

Bulut depolama dağ ördek ile montaj

Mountain Duck, en iyi dosya aktarım yazılımımız Cyberduck’un geliştiricileri tarafından yapılır ve aslında aynı açık kaynak temelini kullanır. Bununla birlikte, Cyberduck gibi ücretsiz değil: Windows veya MacOS lisansının maliyeti 39 $.

Mountain Duck, Dropbox, Google Drive ve OneDrive’daki büyük üçüyle çalışır. Ayrıca Rackspace Cloud Files, Amazon S3, Microsoft Azure, Google Cloud, Wasabi ve Backblaze B2 dahil olmak üzere en iyi IaaS hizmetlerine API bağlantılarını destekler.

Mountain Duck, bu protokolü destekleyen herhangi bir bulut depolama hizmetini kurmanıza izin veren WebDAV’ı da destekler. Bu, “montaj” olasılıkları listesine pCloud, Amazon Drive ve diğer birkaç seçeneği ekler.

Mountain Duck’ı kurmak için deneme sürümünü veya kayıtlı bir kopyasını indirin, açın ve ardından “yükle” yi tıklayın.

Kurulum birkaç saniye sürecektir, bundan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir. Bundan sonra, Mountain Duck’a görev çubuğu simgesi ile erişebileceksiniz.

Yeni bir bulut ağ sürücüsü kurmak için bu simgeye sağ tıklayın ve “yeni yer imi” ni seçin. Bir bağlantı penceresi açılacaktır.

Bulut depolama alanınızı veya IaaS sağlayıcınızı seçmek için üst taraftaki açılır menüyü tıklayın. Kurulum örneğimiz için Dropbox’ı seçeceğiz.

Sonraki birkaç alanı atlayın. Bu noktada atmanız gereken diğer tek adım, bağlantı penceresinin altındaki açılır menüyü kullanarak bir sürücü harfi seçmektir.

Bunu yaptıktan sonra, “bağlan” düğmesini tıklayın. Dropbox, Google Drive ve OneDrive durumunda, varsayılan tarayıcınızı başlatır, böylece Mountain Duck’a depolama alanınıza erişim izni verebilirsiniz.

Her üç hizmet de OAuth kullanıyor, bu nedenle oturum açma kimlik bilgilerinin Mountain Duck uygulaması veya başka bir yerde depolanması gerekmeyecek. Bağlantıyı yetkilendirdiğinizde, bir OAuth kodu alırsınız.

Bu kodu, “bağlan” düğmesine bastıktan sonra masaüstünüzde açmış olması gereken kimlik doğrulama alanına girin.

Enter tuşuna bastıktan sonra, uygulama atanmış harfi kullanarak bulut hizmetinizi bilgisayarınıza ekler ve işleminiz tamamlanır.

Bundan sonra, bulut depolama dosyalarınıza erişmek için sürücü harfini tıklamanız yeterlidir. Artık Dropbox istemcisine bu amaçla bakılmayacaksınız ve sabit sürücünüzle senkronize edilip edilmediklerine bakılmaksızın tüm klasörlerinizi ve dosyalarınızı görebilmelisiniz.

Mountain Duck’ın oynayabileceğiniz birkaç görev daha var, görev çubuğu simgesine sağ tıklayıp “tercihler” i seçerek erişilebilir. Bunlar, açık kaynaklı, uçtan uca şifreleme hizmeti olan Cryptomator’u etkinleştirmeyi içerir.

Bulut depolama için üçüncü taraf sıfır bilgi şifreleme programı olarak Boxcryptor’ı (Boxcryptor incelememizi okuyun) tercih ediyoruz, ancak Cryptomator işi hallediyor ve bağış temelli.

Mountain Duck Alternatifleri

Mountain Duck’ın söz verdiği gibi faturaya uyduğunu düşünürken, burada bulut hizmetlerini monte etmek için de iyi çalışan diğer ağ sürücüsü uygulamaları da var.

CloudBerry Drive

CloudBerry Backup üreticileri (CloudBerry Backup incelememizi okuyun), sürücü montaj yazılımları CloudBerry Drive’ı 39.99 dolara satıyor. Deneme sürümünü de indirebilirsiniz, bu 15 gün boyunca iyidir. Şu anda yalnızca Windows destekleniyor.

CloudBerry Yedeklemenin aksine, CloudBerry Drive, Dropbox veya Google Drive gibi bulut depolama hizmetlerine bağlantıları desteklemez. Yalnızca bulut IaaS bağlantıları mevcuttur, yani sanal sürücü seçenekleri Mountain Duck’a göre biraz daha sınırlıdır.

Rackspace, Azure, Amazon S3 ve Wasabi dahil olmak üzere IaaS seçenekleri iyi.

NetDrive

NetDrive, Box, Google Drive, Dropbox, OneDrive ve Amazon Drive gibi bulut depolama hizmetleri de dahil olmak üzere CloudBerry Drive’dan daha fazla bağlantı seçeneği içerir. Ayrıca Owncloud ve WebDAV’da en iyi kişisel bulut depolama (bu nedir?) Çözümünü destekler.

Yalnızca birkaç bulut IaaS hizmetinin NetDrive ile entegre API bağlantısı vardır, ancak Amazon S3, Rackspace Bulut Dosyaları (OpenStack) ve Google Cloud.

NetDrive’ı 7 günlük ücretsiz deneme sürümüyle deneyebilirsiniz. Hizmeti beğendiyseniz, bir yıllık abonelik bir cihaz için 20 ABD dolarıdır veya ömür boyu lisans için 50 ABD doları ödeyebilirsiniz. Aynı geliştiriciler, Otixo rakibi CloudSync adlı buluttan buluta senkronizasyon aracı yapıyorlar (Otixo incelememizi okuyun).

ExpanDrive

ExpanDrive çok çeşitli bulut hizmetlerini destekler. Bulut depolama seçenekleri arasında Google Drive, G Suite, Amazon Drive, Box, OneDrive ve Dropbox bulunur. IaaS için Rackspace Bulut Dosyaları, Amazon S3 ve Backblaze B2 desteği bulacaksınız. WebDAV protokolü de dahil edilmiştir.

Mountain Duck gibi, ExpanDrive da dosyalarınızı uçtan uca, özel şifreleme ile korumak için Cryptomator ile bütünleşir ve hem Windows hem de MacOS için sürümleri vardır. ExpanDrive, tek bir lisans için 50 dolardan daha pahalıdır.

Son düşünceler

Dropbox’ın kurucusu Drew Houston, senkronizasyon klasörü modeliyle bulut depolama alanında devrim yaptı. Çoğu insan için, bu muhtemelen bulut depolama alanına dosya eklemenin ve daha sonra bunlara erişmenin en kolay yolu olacaktır. Bununla birlikte, senkronizasyon klasörleri, seçici senkronizasyonda bile sabit sürücü alanını temizlemek isteyenler için de zahmetli olabilir. Bu durumlar için bir ağ sürücüsü alternatifi öneriyoruz.

PCloud veya Egnyte gibi yerleşik bir ağ sürücüsü istemcisine sahip bir bulut depolama sağlayıcısı seçmek en kolay yaklaşım olabilirken, çoğu bulut depolama çözümü bu özelliğe sahip değildir. Bu durumlarda veya bir IaaS sanal sürücüsünü takmak isteyenler için, ağ sürücüsü yazılımı en iyi şekilde çalışır, Mountain Duck en iyi seçimimizdir.

CloudBerry Drive, NetDrive ve ExpanDrive dahil olmak üzere deneyebileceğiniz diğer yazılım çözümlerini de kaydettik. Ancak, evet, başka birkaç seçenekten de bahsedemedik. Aşağıdakileri dahil etmemiz gerektiğini düşündüğünüzü ve nedenini bize bildirin ve ek yorum veya sorularınızı bize bırakın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me