Avukatlar için Uygun Maliyetli Dosya Depolama ve Yedekleme Çözümleri

Dosyalarınızı bulutta depolamanın ve yedeklemenin en etkili ve ekonomik yolunu arayan bir avukat mısınız? Ardından, temel endişeniz, sözleşmeler, gizli kişisel veya kurumsal veriler ve finansal bilgilerle uğraşırken güvenlik riskleri olmalıdır..


Tüm bu dosyaları harici bir depolama sağlayıcısı aracılığıyla buluta yüklemeyi riske atabilir misiniz? Değilse, alternatifler nelerdir? Önde bir şey: bir yedeklemeye ihtiyacınız var. Nerede veya nasıl olduğu önemli değil. Bu ilk adım. Diğer her şey sadece ikincil.

Evet, güvenlik ve fiyatın ikisi de önemlidir, ancak bu faktörlerin dosyalarınızı yedeklemenizi engellemesine asla izin vermeyin. Bununla birlikte, özellikle profesyonel gereksinimleriniz için uygun maliyetli dosya depolama ve yedekleme seçeneklerinden bazılarına bakalım. Dosyalarınız için iki ana seçeneğimiz var. Dosyalarınızı yerel olarak (şirket içi) depolayabilir ve yedekleyebilir veya site dışı bir çözüm seçebilirsiniz. 

Yerel Yedekleme & Dosya Depolama

Muhtemelen dosyalarınızı saklamanın ve erişmenin en iyi yolunun harici bir sabit sürücü olduğunu düşünüyorsunuz. Bu bir başlangıç ​​olsa da, durumunuz için yeterli olmayabilir. Harici bir sabit sürücü en önemli dosyalarınızı bilgisayarınızdan hızlı bir şekilde çıkarır; henüz bir yedeğiniz yoksa bunu hızlı bir düzeltme olarak düşünün.

Harici sabit sürücülerin çok fazla kısıtlaması olduğu için hızlı bir şekilde ilerlemenin daha iyi olduğunu düşünüyoruz ve birkaç ortak çalışanla çalışıyorsanız, harici bir sabit diskle olan olasılıklar hızlı bir şekilde durmaktadır. Bu yüzden dosyalarınız için NAS kullanmayı düşünmelisiniz. Dosyalarımız için neden bir NAS kullandığımızı (ve sevdiğimizi) zaten listeledik.

Ama burada sizin için tekrar geçelim. 

NAS Kullanmanın Avantajları

NAS cihazları çok ucuz depolama alanı sağlar. En büyük avantajlarından biri, NAS cihazlarının sabit sürücüleri hızlı bir şekilde takmanıza izin vermesidir, bu nedenle depolama alanınızın önemli ölçüde genişlemesi gerekse bile (örneğin, çok sayıda belgeyi işlemenizi gerektiren yeni bir kurumsal müşteri edinirseniz), yeni sabit diskler satın alarak uyum sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, sabit disk depolama çok uygun hale geldi; 100 TL civarında 2 TB depolama alanı elde edebilirsiniz. 

NAS cihazları, ağınızdaki herhangi bir yere dosyalara erişmenizi sağlar. Bir NAS’ın güzelliği, dosyalarınıza erişebilmeniz için takılı olması gerekmemesidir. Ofisinizde nerede olduğunuz önemli değil; ağınıza bağlıysanız dosyalarınıza erişebilirsiniz. Tabii ki, bir NAS’ı dosyalarınıza site dışında bile erişebileceğiniz şekilde yapılandırabilirsiniz, ancak bu sizi daha fazla güvenlik sorununa maruz bırakır. 

NAS cihazları, dosyalarınıza kullanıcı erişimini yönetmenizi sağlar. NAS cihazları, dosyalarınıza ve klasörlerinize erişebilen kullanıcılar eklemenize izin verir. Diyelim ki stajyerinizin bir müşteri için bir dosya alt kümesi üzerinde çalışmasını istiyorsunuz, ancak hikayenin tamamını onunla paylaşmanıza izin verilmiyor. Sadece kullanabileceği özel bir klasör oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, klasörlerinize okuma veya yazma erişimi verebilir ve ayrıcalıklarla çok ayrıntılı olabilirsiniz. Ofisimizde Synology DiskStation kullanıyoruz ve sonuçlardan çok memnun kaldık. Hızlı ve güvenilir bir şekilde çalışır. İhtiyaçlarınıza uygun farklı yuva boyutları (DiskStation’a uyan sabit disklerin boyutları) seçebilirsiniz. Yeni başlayanlar için iki ila dört bölme genellikle en iyisidir.

RAID dosya yedekliliğini yönetir. Birçok NAS cihazı RAID teknolojisini kullanır. Synology, dosyalarınızı taktığınız sabit sürücülere yansıtan otomatik bir RAID kullanır. Dolayısıyla, bir sabit sürücü arızalanırsa, tüm dosyalarınızın her zaman ikinci bir diske yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. Sadece kırık HD’yi değiştirin ve gitmeye hazırsınız. 

Tabii ki, NAS kullanmanın daha fazla avantajını bulabilirsiniz. Örneğin, her zaman kontrolünüz altında. Bu bir sorumlulukla birlikte, güvenlik ayarlarınız üzerinde tam kontrol sağlar. Dosya şifreleme tekniklerini bildiğinizden emin olun veya başlamanıza yardımcı olacak harici bir danışman kiralayın. 

NAS Kullanmanın Dezavantajları

Dosya yönetimi ve yedekleme sizin sorumluluğunuzdadır. Dosyalarınızı şirket içinde saklamayı seçerseniz, her şey sizin sorumluluğunuzdadır. Sabit sürücünüzün sağlığını kontrol etmeli, yedeklemelerinize dikkat etmeli ve şifreleme ayarlarınızı yönetmelisiniz.

Ya sizin için bunları yapan bir teknisyene sahip olabilirsiniz ya da başınızı kendinize sarmanız gerekir, bu da çok zaman alıcı ve kafa karıştırıcı olabilir.

NAS kullanmak bir yedek değildir! Konuştuğumuz birçok avukat, dosyalarını “korumak ve yedeklemek” için NAS kullanıyor. Ancak dosyalarınızı ofis alanınızda veya yakınında meydana gelebilecek kazalardan veya felaketlerden korumadığından, NAS’a sahip olmak gerçek bir yedek olarak kabul edilemez. NAS kullanmak, dosyalarınızı yedeklemenin ilk adımıdır. 

Yanlış NAS’ı seçebilirsiniz. İşletmeniz için iyi bir NAS seçmek en kolay görev değildir. Synology DiskStation’ı önermemize rağmen, bu ihtiyaçlarınız için en iyi seçenek olmayabilir. Bu konuda çok yanlış gidemeyeceğinizi düşünüyoruz, ancak kesinlikle, dosya senkronizasyonunu daha iyi işleyen NAS cihazları var, bu sizin için önemliyse.

Site Dışı Yedekleme & Avukatlar için Dosya Depolama

Yedekleme çözümü ne kadar basit olursa o kadar iyi olur. Ancak en az iki yedekleme türüne ihtiyacınız vardır: bir yerel yedekleme ve bir başka site dışı yedekleme; örneğin, bir çevrimiçi yedekleme servis sağlayıcısıyla.

Bu iki katmanlı yedeklemeyle, ofisinizde meydana gelebilecek kazalardan neredeyse korunursunuz. Bu kazalar kendiniz ya da asistanınız tarafından belli “anlar” olabilir. Dosyalar genellikle oluşturulduğundan daha kolay silinir.

Güvenlik & Çevrimiçi Yedekleme Hizmetleri

Müşterilerin verileriyle uğraşırken, bu dosyaları harici bir servis sağlayıcısına yüklemek, dosyalarınızın nasıl işlendiği hakkında çok düşünmeyi gerektirir. Dosyalarınız nerede ve nasıl şifrelenir? Dosyalarınızı gerçekten kimler görebilir? Ne kadar ediyor? 

Çevrimiçi yedekleme hizmetinin sahip olması gereken üç güvenlik katmanını incelediğimiz çevrimiçi yedekleme güvenliği hakkındaki makalemizi okumak isteyebilirsiniz: 

  • Yerel şifreleme – örneğin, 448 bit Blowfish şifrelemesi
  • Aktarım sırasında şifreleme (SSL şifrelemesi standarttır)
  • Sunucu tarafı şifreleme – örneğin, AES 256 bit 

Daha pahalı olmalarına rağmen ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilen iş çevrimiçi yedekleme çözümlerini düşünmek isteyebilirsiniz. Aşağıdakiler, avukatlar için önerilen çevrimiçi yedekleme çözümlerinin bir özetidir.

SpiderOak

SpiderOak’ın en büyük avantajı güvenliği gerçekten ciddiye almasıdır. Mevcut en güvenli çevrimiçi yedekleme ve dosya senkronizasyon hizmetini arıyorsanız, kesinlikle bu.

SpiderOak Çevrimiçi Yedekleme ve Senkronizasyon

SpiderOak nispeten pahalıdır (0 $ / yıl için GB) ve arayüzü zaman zaman biraz tıknaz hissettirir, ancak genel güvenlik özellikleri buna değer. Buradan kaydolabilir ve ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Karbonit İşletmesi

Carbonite Home’da ne eksik (sınırsız bant genişliği, video dosyalarının otomatik olarak yedeklenmesi, vb.), Carbonite Business ile hala çok uygun bir yılda 229 $ karşılığında alabilirsiniz.

CrashPlan Pro ve Karbonit İşletmesi
Carbonite İşletme Yazılımı

Sınırsız olmasa da, 250 GB (veya Business Premier ile 500 GB) yedekleyebilirsiniz.Avantaj, sınırsız sayıda bilgisayarı yedekleyebilmenizdir, bu da birkaç ortak çalışanla veya istemciyle çalışıyorsanız faydalıdır. Buradan ücretsiz deneme alabilirsiniz. 

CrashPlan Pro

Özellikle yedeklemelerinizi izleme ve birkaç kullanıcı hesabını yönetme konusunda daha fazla özelliğe ihtiyacınız varsa, tüketiciler için CrashPlan Pro harika.

CrashPlan, sınırsız yedekleme teklifi ile ünlüdür, bu nedenle alanınız bittiği için endişelenmenize gerek yoktur. Buradan ücretsiz deneme alabilirsiniz.

Artıları & Firma İçin Çevrimiçi Yedeklemeyi Kullanmanın Eksileri

Çevrimiçi bir yedekleme hizmetine kaydolursanız, her şeyin servis sağlayıcınız tarafından halledildiğinden emin olabilirsiniz – en azından olması gerektiği gibi. PC’nize veya Mac’inize bir yazılım programı indirir, yedeklemek için bir program ve klasörler ayarlarsınız ve hepsi bu kadar. Birçok hizmet, kullanımı kolay bir sihirbazla bu süreçte size rehberlik eder.

Bulut depolama ve yedekleme ile dosyalarınıza her yerden – akıllı telefonunuzda, havaalanında, bir iş öğle yemeğinde – erişmek çok kolay hale gelir. Satış konuşmanız için önemli bir sunumu unutsanız bile, sunuyu bulutta yedeklenmiş dosyalarınızdan indirebilirsiniz.. 

Bazı çevrimiçi yedekleme hizmetleri, bir proje veya bir müşteri için belirli bir belge üzerinde kolayca işbirliği yapabilmeniz için dosyaları iş arkadaşlarınızla veya ekip arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak tanır. Spam filtrelerine takılan büyük e-posta ekleri göndermenize gerek yok. 

Şimdi, hukuk firmaları için çevrimiçi yedeklemenin dezavantajlarına bakalım. Dosyalarınızı başka bir şirketin sunucularına gönderirken, verilerinizi tehlikeye atmamak için o şirkete güvenmeniz gerekir. Dosyalarınızı göndermeden ÖNCE uygun güvenlik özelliklerinin uygulandığından emin olun.

Çevrimiçi yedekleme hizmetleri söz konusu olduğunda bir kontrol kırıcısını kontrol altında bulabilirsiniz, ancak yedeklerinizi mümkün olduğunca güvenli hale getirmenin kesinlikle yolları vardır. 

İnternet bağlantınıza ve depolamak ve yedeklemek istediğiniz veri miktarına bağlı olarak, çevrimiçi yedekleme çok uzun sürebilir. Güçlü bir İnternet bağlantınız varsa ve bilgisayar donanımınız güncelse, bir şeyin yedeklendiğini fark etmeden arka planda çalışmalıdır.. 

Bir avukat olarak yeni başlıyorsanız, sağlam bir müşteri tabanı kurmadan önce mümkün olduğunca çok para biriktirmeniz gerekir. İşyeri dışında yedekleme, tüketici çevrimiçi yedeklemesinden çok daha pahalı olma eğilimindedir. Bu arada bir tüketici çevrimiçi yedekleme çözümünün yeterli olup olmayacağını düşünün. Yeterli paranız olduğunda daha sonra yeni sürüme geçebilirsiniz. 

Sonuç

Sonuç olarak: avukatlar için uygun maliyetli dosya depolama ve yedekleme mümkündür. Daima dosyalarınızın iki yedek kopyasını saklayın. Bir kopyası ofisinizde yerinde olmalı ve bir kopyası bulutta veya ana çalışma alanınız dışındaki başka bir yerde tutulmalıdır..

İdeal olarak, bu amaçla bir çevrimiçi yedekleme hizmeti kullanmak istersiniz. Daha fazla bilgi için devam edin ve karşılaştırma çizelgemize bakın.

Dosya depolama ve yedekleme stratejinizin en önemli yönü güvenlik olmalıdır. Şifreleme, dosyalarınızı casusluk ve hırsızlıktan korumak için ihtiyaç duyduğunuz temeldir. Yedek çözümlerinizin dosyalarınızı doğru şekilde şifrelediğinden emin olun. 

Ayrıca, geri yüklemelerinizi test etmezseniz en iyi yedekleme stratejisinin değersiz olduğunu unutmayın. Muhtemelen ayda bir kez bile, yedeklemelerinizi her zaman test geri yüklemeleri gerçekleştirin. Bu şekilde, sabit sürücü arızası veya diğer veri kaybı türlerinde tüm dosyalarınızın kullanılabilir olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me