Android İncelemesi için EDS Lite – Hareket Halindeyken TrueCrypt Konteynerlerini Açın


©


Edward Snowden sonrası dünyasında, insanlar verilerinin güvenliği ve gizliliği konusunda her zamankinden çok daha bilinçli. Ücretsiz ve açık kaynak * olan TrueCrypt, dosyalarınızı yerel olarak şifrelemek için tartışmasız en güvenli çözümdür.

TrueCrypt’in daha kullanışlı özelliklerinden biri TrueCrypt oluşturma yeteneğidir kaplar –– normal dosyalar gibi gizlenebilen şifreli dosyalar daha sonra gerçek bir disk gibi monte edilip kullanılabilir. Bu tür dosyalar içinde farklı bir parola kullanılarak monte edilebilen, ancak var olduğunu kanıtlamak imkansız olan gizli birimler oluşturmak bile mümkündür. Bu gizli hacimler makul bir inkâr edilebilirlik sağlar, böylece bir hedef dış hacmin şifresini açığa çıkarmak için zorlanabilirken, doğru önlemler alınırsa, bir rakip gizli bir hacmi de bilmez..

TrueCrypt’in tüm bir bölümü veya depolama aygıtını şifrelemek veya hatta bu bölümdeki tüm işletim sistemini gizlemek için kullanılabileceğini, ancak bu makalenin kapsamı dışında olduğunu unutmayın..

TrueCrypt Nasıl Çalışır

TrueCrypt kapsayıcıları bir bulut depolama hizmetine yüklenebilir ve yazarın bunları Dropbox ile kullanma deneyiminde iyi çalışır. Bu deney, buluttaki büyük TrueCrypt kapsayıcılarını senkronize etmenin, en azından bazı hizmetlerde sorunlu olabileceğini düşündürse de.

Dosyalarınızı güvende tutmak, ancak aynı zamanda bir mobil cihazdan erişmek istiyorsanız, SpiderOak veya Wuala gibi güvenlik konusunda bilinçli bir bulut hizmeti kullanabilirsiniz. Bunlar, dosyalarınızı TrueCrypt ile basitçe şifrelemeye ve buluta yüklemeye kıyasla, çok çeşitli cihazlarda kolay senkronizasyon, dosya sürümü oluşturma ve tüm kapsayıcılar yerine tek dosyaları şifreleme ve şifresini çözme gibi birçok avantaja sahiptir..

Ancak, her iki hizmetin de açık kaynak olmaması, TrueCrypt’in çözümleri kadar güvenli olmadıkları anlamına gelir ve uzaktan senkronizasyona izin vermek için bazı ek güvenlikten ödünler verilir..

Bu da bizi mevcut en iyi dosya güvenliğini sunan TrueCrypt’e geri getiriyor. Guardian’ın Edward Snowden temasının ortağı David Miranda, Brezilyalı muhabir Glen Greenwald gözaltına alındı ​​ve sabit diskine İngiltere’nin Terörizm Yasası uyarınca el konduğunda, Dedektif Denetçisi Caroline Goode şunları söyledi: 

“TrueCrypt malzemeye erişimi son derece zorlaştırıyor.”

Bir Android cihazı kullanarak hareket halindeyken TrueCrypt kapsayıcılarını açmak için birkaç seçenek mevcuttur. Kriptonit, Dropbox’ta depolanan kapların doğrudan değiştirilmesine izin verdiği için bazı yönlerden daha zarif bir çözümdür, ancak ne yazık ki TrueCrypt dosyalarını işlemek için cihazın köklenmesini gerektirir (ancak köksüz EncFS dosyalarını işleyebilir).


© Kriptonit

Cihazlarını rootlamak istemeyenler için (oldukça anlaşılabilir), EDS (Şifreli Veri Deposu) var. Maalesef, BoxCryptor EncFS kapsayıcılarıyla çalışsa da, farkında olduğumuz TrueCrypt kapsayıcılarını işleyebilecek iOS uygulamaları yok.

Android için Şifreli Veri Deposu (EDS) Lite

EDS Lite, dosyaların yerel olarak depolanmasını gerektiren ücretsiz ve açık kaynaklı bir uygulamadır; USB kullanarak aktarılır veya bir bulut hizmetinden bir Android cihaza indirilir. Tabii ki, yerel olarak değiştirildikten sonra cihazlar arası ve platform senkronizasyonu için tekrar buluta yüklenebilir. Bu, “normal” çalışma modu olarak bilinir ve EDS’nin ücretsiz sürümü tarafından desteklenen tek moddur.


©

Tam sürümün fiyatı 7,30 ABD dolarıdır ve bir dizi diğer özellikle birlikte (daha sonra listelenecektir) ‘anında’ şifreleme ve şifre çözmeyi destekleyen bir ‘monte edilmiş’ moda sahiptir. Ancak, takılı mod köklü bir aygıt gerektirdiğinden ve ücretli sürüm açık kaynak olmadığından, EDS Lite’ı gözden geçirmek için kendimizi sınırlayacağız.

Windows’ta bir test 50Mb TrueCrypt konteyneri oluşturarak başladık, daha sonra Dropbox klasörüne ekledik. TrueCrypt dosyalarının EDS ile uyumlu olması için şunları yapmaları gerekir:

  • AES, Serpent veya TwoFish Şifreleme Algoritmaları kullanılarak şifrelenir
  • SHA-512, RIPEMD-160 veya Whirlpool Karma Algoritmalarını Kullanma.
  • FAT Dosya Sistemini Kullanma

Kapsayıcıyı (basit bir metin dosyası olarak gizlenmiş) mükemmel ES Dosya Gezgini’ni kullanarak yerel olarak bir Android cihaza indirdik. Daha sonra ‘pin’ simgesini tıklayarak, konumuna gidip şifresini girerek kapsayı monte ettik. EDS Lite’ın gizli birimleri tanımadığı, ancak ücretli sürümün.

Daha sonra, EDS Lite’ı bir dosya gezgini olarak kullanarak bağlanan birimi normal bir klasör olarak ele alabilirsiniz. EDS Lite, genel bir dosya gezgini uygulaması olarak da iyi çalışıyor, ancak harici bir SD kartı tanımadığını fark ettik. Görüntü dosyaları Lite olarak önizlenirken, tam sürüm çoğu dosya türünü önizlemelidir.


©

Ne yazık ki, bu inceleme söz konusu olduğunda (ancak genel olarak güvenlik için iyi bir şey), DRM blokları eylemde dosya gezgini işlevlerinin ekran görüntülerini yakalamayı imkansız hale getirir. Dosyalar varsayılan Android tercihleriniz kullanılarak açılır.

EDS Lite ayrıca kolayca TrueCrypt kapsayıcılar oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, EDS sürümü için ödenen, açık kaynak olmasa da, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı şık ekstra özellikler içerir:

  • Gizli kapsayıcılar için destek
  • Kapsayıcıların bir ağ paylaşımından açılmasına izin verir (örneğin, doğrudan Dropbox’tan)
  • Alternatif olarak, ağ paylaşım klasörleri Android cihaza monte edilebilir
  • Dosyalar doğrudan önizlenebilir
  • Dropbox kapları senkronize edilebilir
  • “Takılı” mod, anında şifrelemeyi ve şifre çözmeyi destekler (root gerektirir)

Sonuç

EDS Lite, hareket halindeyken TrueCrypt kaplarının şifresini çözmek ve şifrelemek için basit, güvenli ve sağlam bir yoldur. Uygulamanın ücretsiz sürümü, SpiderOak veya Wuala gibi çok daha pahalı bulut tabanlı çözümlerin sunduğu birçok avantajı sağlayan tam sürümde bulunan korkak çan ve ıslıklardan yoksundur, ancak açık kaynak niteliğini kaybeder. ücretsiz kardeş.

Ağır TrueCrypt kullanıcıları için ücretli sürümün ekstra özellikleri muhtemelen güvenlikteki küçük değiş tokuşa değer, ancak ciddi paranoyaklar veya sadece TrueCrypt ihtiyaçları daha mütevazı olanlar için EDS Lite işini sorunsuz ve sorunsuz bir şekilde yapıyor.

TrueCrypt’in bazı unsurları, gerçek anlamda FOSS (Ücretsiz Açık Kaynak Yazılım) yerine kullanılabilir kaynaktır. Şu anda arka oda ve diğer kötü sürprizleri kontrol etmek için kitle fonlaması yapılmış bir proje tarafından denetleniyor.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me