Amerikan ISS’lerinin Müşterilere Casus Olabileceği Şimdi Gizliliğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Şimdiye kadar bildiğiniz gibi, ABD Senatosu, Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından İnternet servis sağlayıcılarını (İSS’ler) üçüncü taraflara göz atma alışkanlıkları hakkında veri satmadan önce müşterilerden izin istemeye zorlayan yeni kurallar oyladı. Her yerde gizlilik savunucularına göre – burada Cloudwards.net’te bize değinmemek – bu, İSS’lerin her türlü casusluğunun kapısını açacak.


Başlangıçta Senato tarafından Ekim ayında onaylanan FCC kuralları, İSS’lerin müşterilere reklam ve pazarlama ajansları da dahil olmak üzere verilerinin üçüncü taraflara satışını seçme veya satma seçeneğini sunmalarını talep etti. Ancak, Beyaz Saray ve tüm Capitol Hill’in Cumhuriyet eline geçtiği Ocak ayında muhafız değişikliği ile çok farklı bir yasa koyucu devraldı.

Cumhuriyet Muhalefeti

Birçok Cumhuriyetçi senatör yeni FCC kurallarının ekonomik büyümeyi engellediğini ve iş yaratıcılarına zarar vereceğini düşündü. FCC kurallarına uyma hareketini başlatan senatör Arizona’dan Jeff Flake, “tüketicileri İnternet düzenlemelerini aşırı korumaktan korumak istiyordu”. Yeni atanan FCC başkanı Ajit Pai sadece bununla aynı fikirde olmakla kalmadı, aynı zamanda yeni kuralların insanları şaşırtacağını hissetti.

“Amerikalı tüketicilerin, bilgilerinin korunup korunmadığını anlamak için avukat veya mühendis olması gerekmemelidir,” dedi Pai, bir yandan ISP’lerin ve sosyal medya sitelerinin davranışlarını yöneten iki farklı standart setinin yanlış olduğunu düşünüyor. Diğer yandan Facebook. Pai’nin FCC’ye çok tartışmalı bir randevu olduğu unutulmamalıdır, çünkü net tarafsızlığa ve medya tekellerinin düzenlenmesine şiddetle karşıdır..

Demokratik Yanıt

Bu arada, Senato’daki az sayıdaki Demokratlar, FFC kurallarının çarpışmasıyla mücadele etmek için çoğunlukla retoriklere güveniyorlar. Massachusetts’ten Senatör Ed Markey’e göre, ISP artık görünüşe göre “kâr için satılan bilgiler” ve “abone gizliliğini istila ediyor” anlamına geliyor.

Kurallara uyarak Cumhuriyetçiler, İSS’lerin müşteri verileriyle istediklerini yapmalarını sağladılar, bu da her türlü korkutucu spektrumu yükseltir. Florida’dan Senatör Bill Nelson’ın işaret ettiği gibi, İSS’lerin sadece ziyaret ettiğiniz sitelere erişimi yoktur, aynı zamanda telefonunuzdaki GPS sayesinde hareketlerinizi de izleyebilirler..

Bununla birlikte, en büyük güçleri, her sabah kalktığınız zamandan herhangi bir günde hasta olup olmadığınıza kadar bu bilgileri diğer bilgilerden de çıkarabilmeleridir..

Orta Vatandaşlar

Senato’nun kuralları ihlal etmesinden bir haftadan kısa bir süre sonra, Temsilciler Meclisi davayı izledi ve kararı onayladı. Başkan Trump yeni tasarıyı veto etmediği sürece, 4 Aralık 2017’den itibaren İSS’ler müşteri verilerini istedikleri kişiye satabilir. Bununla birlikte, Trump, Trump olduğu için, bunun olması muhtemel değil, yani yıl sonunda ABD’deki ISS müşterileri için açık sezon olacak, bu da hemen hemen herkes.

Büyük şirketlere ve Demokratlara sayıdan fazla sayılarak güç çeken Cumhuriyetçiler iktidarı ele geçirmek istediklerinde, ortalama ABD vatandaşı verilerini korumak söz konusu olduğunda işleri kendi ellerine almak zorunda kalacak gibi görünüyor. Burada şerit ince gümüş bir astar devreye giriyor: kendinizi her türlü gözetlemeden korumak herkesin erişebileceği bir yer.

Saldırı Altında Gizlilik

Her ne kadar Cloudwards.net’te politik olmayı tercih etmemize rağmen – okuyucularımız için en iyi bulut depolama ve çevrimiçi yedekleme hizmetlerini seçmeye odaklanmak istiyoruz, onlara nasıl düşüneceklerini söylemiyoruz – ABD hükümetinin ne kadar korkunç olduğunu vurgulamamız gerektiğini düşünüyoruz karar herkesin doğal mahremiyet hakkı olduğunda. 

ISS’lerin kişisel tarama verilerinize bile bakma hakkı yok, sadece birkaç dolar kazanmak için Lord-knows-who’a satmak.

Giderek daha fazla kablolu hale gelen bu dünyada sadece tehlikede olan tarihe göz atmakla kalmıyor: ortaya çıkması durumunda profesyonel bir futbolcu için utanç verici olsa da, sevimli kedi videolarını veya pornoda egzotik tatlara sahip bir hükümet bakanı seviyor. İnternet üzerinden günlük olarak dolaşan finansal ve tıbbi bilgi dağı.

Gizliliğiniz Nasıl Korunur?

Gizliliğinizi korumak için birçok araç vardır, ancak kendinizi korumanın en iyi yolu bir VPN almaktır. Bunun ne olduğunu bilmiyorsanız, VPN’lerin nasıl çalıştığı hakkında bir makalemiz var. En iyi VPN’ler olduğunu düşündüğümüz bir listemiz var ve seçimlerimizle aynı fikirde olmasanız da, eğer Amerika’da yaşıyorsanız, Aralık’tan önce bir tanesiyle bağlantı kurmanız gerektiğini söylerken bize güvenin. Kişisel verilerinizin her şey gibi bir mal olduğunu görebilirsiniz, aksi takdirde.

Bir VPN kurmak kolaydır ve hangi sağlayıcıya bağlı olduğunuza bağlı olarak bankayı kırmanıza gerek yoktur. Bir yıl boyunca kaydolursanız, sevdiğimiz bazı sağlayıcılar size çok şey sunacak, diğerleri karar vermeden önce denemek için size seçenek sunacak. Büyük bir yorum yığınımız var, bu yüzden boş zamanlarınızda – Aralık ayına kadar süreniz var – ama ISS’lerin sizi gözetlemesini sevmediğiniz sürece bir noktada karar verdiğinizden emin olun – NSA yeterince kötü değil gibi.

Son düşünceler

ABD, İnternet bağlantısı olan her Amerikalıyı etkileyecek gerçekten korkutucu bir karar verdi; Ancak aynı derecede korkutucu, dünyanın geri kalanı için belirledikleri emsaldir. Brüksel’den Delhi’ye, Buenos Aires’ten Moskova’ya kadar dünyadaki her yasama meclisinde, vatandaşlarının özel verilerinin açık piyasada bulunmasının sadece harika bir fikir olduğunu düşünen temsilciler seçilecek.

Her ne kadar mevcut Amerikan siyaseti geri kalanımız için bir şaka gibi görünse de, birkaç yıl içinde kahkahalarımız tamamen duracak olabilir, çünkü geri kalanımız da bir VPN sağlayıcısına kaydolmak zorunda kalıyor ISS’lerin bizi gözetlemelerini engelleyin. Önümüzdeki yıllar herkes için İnternet özgürlüğü ve gizliliği için karanlık bir zaman olacak gibi görünüyor.

FCC kurallarına uymanın insanları nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map