2020 yılında Android’den Malware Nasıl Kaldırılır

Dünyada 2 milyardan fazla aktif Android cihazla, sahip olduğunuz olasılıklar iyi. Normalden daha yavaş çalışıyorsa ve üzerinde her türlü garip uygulama varsa, muhtemelen kötü amaçlı yazılımınız da vardır. Bu makalede, Android telefonlardan kötü amaçlı yazılımları nasıl kaldıracağınızı göstereceğiz.


Android açık kaynaklı bir işletim sistemidir, yani herkes kaynak koduna bakabilir. Bu, şirketlerin onu özelleştirmesine ve geliştiricilerin uygulamaları nasıl kodlayacağını hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlar. Açık kaynaklı bir sistemin dezavantajı, herkesin temeldeki koda erişebilmesidir, bu da Android telefonlar için kötü amaçlı yazılım oluşturmak isteyenler için kolaylaştırır.

Bununla birlikte, kötü amaçlı yazılım belirtilerini nasıl tanımlayacağınızı ve kendinizi güvende tutmak için sorunu nasıl çözeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Android’inizi nasıl temizleyeceğinizi ve ileride kendinizi saldırılara karşı nasıl koruyacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin. Kötü amaçlı yazılımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, siber suç kılavuzumuza göz atın.

Burada işiniz bittiğinde, akıllı telefonunuzun verilerinin bakımı ve korunması hakkında daha fazla bilgi edinmek için Android’in nasıl yedekleneceğine ve Android için en iyi bulut depolama alanına ilişkin kılavuzlarımıza göz atın.

Android’iniz Kötü Amaçlı Yazılımdan Etkileniyor mu??

Kötü Amaçlı Yazılımlı Android

Telefonunuzda kötü amaçlı yazılım bulunduğunun ilk işaretlerinden biri yavaş performanstır. Bu, kötü amaçlı yazılımın arka planda çalıştığı ve sistem kaynaklarını bağladığı anlamına gelebilir, ancak durum böyle değildir. Aynı anda çok fazla uygulamanız olabilir veya telefonunuz eski hale geliyor ve yavaşlıyor olabilir.

Bir başka belirti de hızlı akan bir pildir. Telefonunuz hızını kaybetmediyse, ekran kapalı olsa bile kötü amaçlı yazılımların arka planda çalışması mümkündür. Bu, meyve suyunun hızla bittiği bir pil için bir açıklamadır. Diğer nedenler, arka planda çok sayıda uygulama çalıştırarak veya pilin eskimiş olması ve ihtiyaçlarının değiştirilmesi ile telefonunuzu aşırı çalıştırıyor olabilirsiniz.

Daha belirgin göstergeler de var. Garip pop-up’lar, veri kullanımında gizemli bir artış veya sipariş etmediğiniz hizmetler için faturanızdaki masrafları görmeye başlarsanız, kötü amaçlı yazılımlarla uğraşıyor olabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, birçok kötü amaçlı yazılım belirtisinin daha iyi nedenleri olabilir. Virüsten koruma programı olmadan, telefonunuza virüs bulaşıp bulaşmadığını bilmenin kesin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, işaretleri görüyorsanız, araştırmanız için bir neden var..

Android’den Kötü Amaçlı Yazılım Nasıl Kaldırılır

Kötü amaçlı yazılımları bir Android cihazdan kaldırmanın iki yolu vardır: kolay yol ve zor yol. Size her ikisinde de yol göstereceğiz, böylece sizin için en uygun yöntemi seçebilirsiniz.

Kolay yol

Antivirüs yazılımı kullanmadan çok az kişi bilgisayarlarını güvende tutar ve Android’inize farklı davranmamalısınız. Uygulama, kötü amaçlı yazılımlara karşı ilk savunma hattınız olacak ve kaldıracaktır. Aşağıda, cihazınızı korumak için en iyi antivirüs yazılımlarından bazılarına bakacağız.

Android, Google Play Protect adlı bir antivirüs ile birlikte gelir. Bağımsız testler, kötü amaçlı yazılımlara karşı yalnızca yüzde 51,8 etkili olduğunu buldu, bu nedenle onu kullanmak telefonunuzu savunmasız bırakıyor.

Güvenlik konusunda ciddiyseniz, daha etkili bir programa ihtiyacınız vardır. Android için en iyi antivirüs makalemiz, alışveriş yapmak veya mobil cihazlar için antivirüs uygulamalarını bilmiyorsanız başlamak için iyi bir yerdir..

Android için en iyi seçimimiz Kaspersky Mobile Anti-Virus. Daha sonra kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için nasıl kullanılacağını açıklayacağız. Uygulama hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Kaspersky Anti-Virüs İncelememizi okuyun.

Kaspersky Mobile Anti-Virus almanın en iyi yolu, onu Google Play mağazasından indirmektir. Kaspersky’nin ücretli sürümüyle gelişmiş özellikleri ayda 2,50 ABD doları karşılığında alabilirsiniz, ancak ücretsiz sürümü kullanarak kötü amaçlı yazılımları kolayca tespit edip kaldırabilirsiniz.

Uygulamayı ilk kez açtığınızda, Android virüsleri hakkında en son bilgileri almak için güncellenir.

Kaspersky1

Ana menüden, ekranın sol alt köşesindeki “tara” düğmesini tıklayarak cihazınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayabilirsiniz.

Kaspersky_main

Premium aylık planı tercih ederseniz sağ alt köşedeki oka dokunarak daha fazla özellik var.

Kaspersky_full_menu

Ardından, bir “hızlı tarama”, “tam tarama” veya “dosya taraması” arasında seçim yapmanız istenir.

Kaspersky_scan_choice

Hızlı tarama, telefonunuzdaki tüm uygulamaları kontrol eder. Google Play mağazasının dışından bir uygulama indirdiyseniz, güvenli olduğundan emin olmak için uygulamayı çalıştırmak istersiniz.

Tam tarama daha yavaştır, ancak cihazınızdaki tüm uygulamaları ve dosyaları tarar. Virüsün nasıl bulaştığından veya nereden çalıştığından emin değilseniz, bu en iyi seçenektir..

Tek bir dosyadan şüpheleniyorsanız, dosya taraması iyi bir seçim olabilir. Taslak bir kişiden indirdiyseniz veya gelen iş dosyalarını güvenlik için taramanız gerekiyorsa, bu seçim seçeneğidir. İstediğiniz dosyayı seçin ve Kaspersky dosyayı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar.

Kaspersky bir virüs tespit ederse, dosyayı engelleme seçeneği sunar.

Kaspersky_block

Bunu yapmak dosyanın çalışmasını engeller, ancak dosyayı cihazınızdan kaldırmaz. Bu, onu kaldırmadan önce araştırma fırsatı verir..

Antivirüsler nadiren normal dosyaların virüs olduğunu belirlediğinden, yollarını körü körüne takip etmek istemezsiniz. Muhtemel olmasa da, bu şekilde tanımlanan bir dosyanın cihazınızın çalışması için hayati önem taşıyor. Bu yüzden ne olduğunu bilmiyorsanız, çevrimiçi adını aramak önemlidir. Birisi kötü amaçlı yazılımsa bunu bilecek.

Virüsleri cihazınızdan kaldırmanın en kolay yolu budur, ancak bir uygulama istemiyorsanız veya yükleyemiyorsanız başka bir yöntem daha vardır.

Zor yol

Virüsten hangi dosyanın veya uygulamanın sorumlu olduğunu biliyorsanız, kendiniz kaldırabilirsiniz.

Tek bir dosya hatalıysa, dosyaya gitmek için telefonunuzun dosya tarayıcısını kullanabilir, seçenekleri getirmek için simgeyi basılı tutup “sil” yazan dosyayı seçebilirsiniz.

Ancak uygulamalar daha zor olabilir, çünkü bunları kaldırma çabalarınızı hayal kırıklığına uğratacak şekilde kodlanabilirler.

Bir uygulamanın sorun olduğunu biliyorsanız, yapmanız gereken ilk şey telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmaktır. Bu, cihazınızın üreticisi, operatörünüz veya Google tarafından yapılmayan uygulamaların çalışmasını önleyecektir.

Güvenli modda nasıl başlayacağınız modelden modele değişir, bu nedenle çevrimiçi adımları aramanız gerekebilir. Bunu yapmanın en yaygın yolu, güç menüsü görünene kadar güç düğmenizi basılı tutmaktır. Cihaza bağlı olarak farklı görünebilir. İşte bir Galaxy S9’dan bir örnek.

Kapat

Gördüğünüzde, güvenli modda yeniden başlatma seçeneği verilene kadar “gücü kapat” seçeneğini basılı tutun. Bir kez hafifçe vurun.

Güvenli mod

Telefonunuz yeniden başladıktan sonra, “ayarlar” ve ardından “uygulamalar” a gidin.

Bu menü, telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamaları listeler. Virüs içeren uygulamayı bulana kadar kaydırın.

Duolingo güvenli bir uygulamadır, ancak bu makalede, Android cihazınızdan kötü amaçlı yazılımları kaldırma işlemini göstermek için kullanacağız. Listeden, kaldırmak için “kaldır” ı tıklayabileceğiniz bir sayfaya götürülecek uygulamayı seçin.

Duolingo1

“Kaldırma” seçeneği gri renkteyse uygulama yönetici ayrıcalıkları kazanmıştır, bu nedenle silmek için bunları kaldırmanız gerekir.

Modele bağlı olarak “ayarlar”, “güvenlik” veya “kilit ekranı ve güvenlik” seçeneklerine gidin, ardından “diğer güvenlik ayarları” na ve son olarak “cihaz yöneticisi uygulamaları” na gidin.

Burada, yönetici ayrıcalıklarına sahip olan veya kullanabileceğiniz uygulamaları bulabilir, bunları verebilirsiniz veya iptal edebilirsiniz..

Device_admin

Uygulamanın yönetici ayrıcalıklarını geri çekin ve ardından uygulamayı kaldırmak için yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Android’i Kötü Amaçlı Yazılımlardan Koruma

Android'i Kötü Amaçlı Yazılımlardan Koruyun

Gelecekte kendinizi kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için gerçek zamanlı korumalı bir virüsten koruma programına yatırım yapın. Kaspersky Mobile Anti-Virus’un premium sürümünde bu özellik vardır. Başka bir seçenek, ücretsiz ve aynı zamanda Android için en iyi antivirüs listemizi yapan Avast Mobile Security’dir..

Sağduyu başka bir iyi yaklaşımdır. Örneğin, cihazınıza kabataslak uygulamalar yüklememeniz uzun bir yol kat edecektir. Google Play mağazasına gönderilen her uygulama, kullanıcılar indirmeden önce incelendiğinden, en güvenli bahsinizdir..

Avast’ın masaüstü sürümünü çok seviyoruz, bu nedenle daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Avast Pro incelememize göz atın. Mobil sürümde, bağlanmadan önce genel WiFi’de tehditleri arayan bir WiFi ağ tarayıcısı vardır, bu da bunlarla yaygın olarak ilişkili risklerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Android için en iyi antivirüs listemize başka bir giriş olan F-Secure Safe Mobile, ebeveyn kontrolleri nedeniyle ebeveynler için iyi bir seçenektir. Ayrıca, tarama koruması özelliği, siz veya çocuklarınız web’de gezinirken kötü amaçlı web sitelerine maruz kalmayı sınırlar. Yine de bağımsız bir ürün değil. Çok cihazlı bir paket almalısınız. Daha fazla bilgi edinmek için F-Secure Antivirus incelememizi okuyun.

Son düşünceler

İyi telefon güvenliğini isteğe bağlı olarak görmemelisiniz. Android açık kaynak kodludur ve güvensiz bir telefondan yararlanmak isteyen herkesin yapması gereken bilgilere sahip olduğu anlamına gelir. İşletim sistemi Apple’ın iOS işletim sisteminden çok daha özelleştirilebilir, ancak yazılım güvenlik açıkları pahasına.

Kötü amaçlı yazılımlara kurban gitmenize ve faturanızda belirtmediğiniz yavaş bir cihaz, kısa pil ömrü veya pahalı şarjlara maruz kalmanıza izin vermeyin. Virüsten koruma yazılımı almak, bu sorunları önlemek için çok önemlidir. Android için en iyi VPN’lerden birini kullanmak da başka bir koruma katmanı ekler.

Kötü amaçlı yazılımları cihazınızın yardımından kaldırmanın bu yöntemlerini umarız. Android’de kötü amaçlı yazılımlarla mücadele için herhangi bir sorunuz veya başka ipucunuz varsa, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me