2020’nin En İyi VPN Yönlendiricisi

Bu çevrimiçi trafik izleme, hedefli pazarlama ve siber suç günlerinde, kimliğinizi ve konumunuzu gizleyecek bir VPN hizmetine abone olmak her zamankinden daha mantıklı. Aslında, tüm ev WiFi ağınızı korumak iyi bir fikirdir.


En iyi VPN hizmetlerinin birçoğu, birden fazla cihaz için eşzamanlı bağlantıları desteklese de, genellikle üç ila beşten fazla olmayacaktır. (Altısı destekleyen bir VPN için NordVPN incelememizi okuyun). Bu sınırlamalar, VPN özellikli bir yönlendirici satın alırsanız VPN aboneliklerine daha fazla para harcamanız gerektiği anlamına gelmez..

Bu kılavuz sırasında, bugün mevcut olan en iyi beş VPN yönlendiricisine değineceğiz. Analizimizde hem uyumluluğu hem de gücü dikkate alacağız. VPN yorum kitaplığımızdan kaliteli bir VPN hizmeti seçerek ve bu yönlendiricilerden biriyle eşleştirerek, yalnızca bilgisayarlarınızı ve akıllı telefonlarınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda oyun konsollarınızı, akıllı TV’lerinizi ve diğer IoT cihazlarını ve cihazlarını da koruyabilirsiniz..

En İyi VPN Router Yapan Nedir

En iyi yönlendirici seçimlerimize geçmeden önce, bir yönlendiriciyi bir VPN hizmetiyle çalışmak için özellikle neyin iyi kıldığını keşfedelim. Neye bakacağınızı ve niye arayacağınızı bilmek, seçimlerimizi yaparken göz önünde bulundurduğumuz hususları anlamanıza ve önerilerimizin ihtiyaçlarınızı karşılamaması durumunda kendi aramanıza öncülük etmenize yardımcı olacaktır..

Bir yönlendiricide kendileri için en önemli olan şey hakkında sorun ve “hız” muhtemelen cevap olacaktır. Amaçları olan bir kablosuz yönlendiriciyi bir VPN ile kullanırken, hız genellikle daha da kritik hale gelir.

Bunun nedeni, VPN’lerin gizliliğinizi korumak için ağ trafiğini bir VPN sunucusu üzerinden yeniden yönlendirmesidir. Bugün mevcut olan en hızlı VPN hizmetlerinden birine harcasanız bile, hızda en az küçük bir düşüş bekleyebilirsiniz.

Kablosuz AC Yönlendiriciler

Yönlendirici alışverişinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, cihazlarınızın çalışabileceği en hızlı kablosuz standardını kullanan bir yönlendirici satın aldığınızdan emin olmaktır. Şu anda, çoğu cihaz için, 802.11n standardının yerini alan 802.11ac. 802.11ac çalıştıran yönlendiriciler genellikle Kablosuz AC olarak adlandırılır; 802.11n çalıştıranlar Kablosuz N.

Bu parçayı doğru yaptığınızdan emin olun, çünkü satılan birçok yönlendirici altı kat daha yavaş olmasına rağmen 802.11n kullanıyor.

802.11ad standardını kullanan kablosuz AD yönlendiricileri de pazara girmeye başladı. Elektronik cihazlar söz konusu olduğunda en üst seviyede kalma eğilimindeyseniz, Wireless AD ile devam ederek evinizin WiFi ağını geleceğe karşı korumak isteyebilirsiniz. Ne yazık ki, mevcut olanların çoğu VPN kurulumunu desteklemiyor.

Çift Bantlı Yönlendiriciler ve Üç Bantlı Yönlendiriciler

Ayrıca, en az bir çift bant yönlendirici arayın. Çoğu cihaz varsayılan olarak 2.4GHz bant kullanarak bağlanır. Komşularınızın muhtemelen kullandığı cihazların çoğu da öyle. Sonuç, daha düşük veri hızlarına neden olabilecek çok sayıda sinyal tıkanıklığıdır.

Çift bantlı yönlendiriciler, daha az kullanılan 5GHz bandını kullanarak da iletim yapabilir. Tüm 802.11ac yönlendiricileri çift bantlıdır, aynı 802.11n için geçerli değildir. Dizüstü bilgisayarınız gibi bağlantı cihazınızın da 5Ghz’yi destekleyen bir ağ adaptörüne sahip olması gerekir..

Daha da iyisi, sözde “üç bantlı yönlendiriciler”. Üç bantlı yönlendiriciler, aygıtlarınız arasında düzgün bir şekilde bölünmüşse, üç ayrı yönlendirici çalıştırmak gibi olan üç ayrı sinyal yayınlar. Bu yönlendiricilerle bir 2.4GHz ve iki 5Ghz frekans elde edersiniz.

Yukarıda belirtilen kablosuz AD yönlendiricileri de 60GHz bantta iletim yapabilir. Teorik olarak bu grup 7Gbps’de çalışabilir. Bununla birlikte, teorik hızlar pratikte nadiren elde edilir. Ayrıca, daha yüksek frekans bantlarının menzili de uzun değildir. Yine de, özellikle VPN’lerle uğraşırken daha hızlı daha iyidir.

MIMO Yönlendiriciler

Anten sayısı da önemlidir. İki antenli bir yönlendirici, gönderme için bir ve alma için bir anten kullanır. Bu, çoğu alt uç yönlendiricinin temel yapılandırmasıdır ve “tek giriş, tek çıkış” anlamına gelen SISO olarak adlandırılır.

Çoklu giriş ve çoklu çıkış için yapılandırılan yönlendiricilere MIMO yönlendirici denir. Bugün en hızlı yönlendiriciler bir MIMO yapılandırması kullanır. Dört antenli bir yönlendirici, gönderme için iki ve alma için iki kullanır; iki veri akışı, veri hızlarının iki katı anlamına gelir.

Birden fazla anten de bağlantı güvenilirliğini sağlamaya yardımcı olur, çünkü her anten, yönlendiricinin daha güçlü bir sinyal oluşturmak için birleştirebileceği farklı bir sinyal alır. Kablosuz sistemlerde anten konfigürasyonuna bu yaklaşıma mekansal çeşitlilik denir.

Yönlendiriciden alışveriş yaparken yalnızca anten saymaya dikkat edin, çünkü ikiden fazla olanların bazıları aynı anda yalnızca bir cihazla iletişim kurabilir. Bunlar, tek kullanıcılı MIMO (SU-MIMO) yönlendiriciler olarak bilinir). Çok kullanıcılı MIMO’lar (MU-MIMO’lar) aynı anda birkaç cihazla konuşabilir, bu da korkunç gecikmeyi azaltır ve süreçteki kardeş kavgalarını önler.

DD-WRT ve Domates VPN Yönlendiricileri

Mağaza raflarında bulacağınız yönlendiricilerin çoğu zaten VPN çalıştırmıyor. Daha da önemlisi, birçoğu VPN hizmetini bile desteklemiyor.

Bazı VPN hizmetleri belirli yönlendiricilerle çalışmak üzere tasarlanmış indirilebilir uygulamalar sunarken (örneğin ExpressVPN’de birkaç Linksys modeli için uygulamalar vardır), genellikle ilk önce yönlendiricinizde bazı yazılım değişiklikleri yapmanız gerekir. Bu genellikle her ikisi de açık kaynak ve ücretsiz olan DD-WRT veya Tomato ürün yazılımının yüklenmesi anlamına gelir.

Mevcut en iyi VPN hizmetlerinin çoğunu çalıştırmanıza izin vermenin yanı sıra, her iki bellenim seçeneği de yönlendiricinizin menzilini genişletmek ve bant genişliğinin cihazlar arasında nasıl tahsis edildiğini yönetmek gibi diğer bazı şeyleri değiştirmenize izin verir. Her ikisi de yönlendirici güvenliğini geliştirerek, üreticinin arka odadaki gibi şeyleri kaldırır. Bu, birçok markanın ürün yazılımı yükseltmelerini önlemek için yönlendiricilerini kilitlemesinin büyük bir nedeni olabilir..

Her iki bellenimin yüklenmesi için bellenimin yönlendiricinize yanıp sönmesi gerekir. Adımlar son derece karmaşık değildir, ancak yanlış adımlar yönlendiricinizin tuğlalaşmasına neden olabilir. DD-WRT ve Domates açık kaynak olduğundan ve VPN’ler veya yönlendirici üreticileri tarafından resmi olarak desteklenmediğinden, hiç kimse tuğla cihazınızın maliyetini karşılamayacaktır..

Birçok VPN hizmeti, yanıp sönen ürün yazılımı için ayrıntılı talimatlar sağlar ve bunları en güncel talimatlar için kullanmanızı öneririz. Bu uyarı anlaşıldığında, sürecin nasıl göründüğüne bir göz atmak istiyorsanız, DD-WRT’yi yönlendiricinize nasıl kuracağınız hakkındaki makalemize bakın.

DD-WRT ve Domates arasında, Domatesin kurulumu daha kolaydır ve genellikle daha kullanıcı dostudur. Ne yazık ki, DD-WRT kadar çok cihazla uyumlu değildir, bu nedenle alışveriş seçenekleriniz ciddi şekilde sınırlıdır. Yalnız gidecekseniz, kullanım kolaylığı için DD-WRT üzerinden Domates’i tavsiye ediyoruz.

Bununla birlikte, en kolay yaklaşım, seçtiğiniz ürün yazılımı zaten yanıp sönen bir yönlendirici satın almaktır. Gitmeye hazır yönlendirici satan pek çok üretici bulamazken, çevrimiçi yönlendirici mağazası FlashRouters.com, iyi bir şekilde yanıp sönen yönlendirici seçeneklerine sahiptir..

Birçok VPN hizmetinin FlashRouters.com ile de ortaklıkları vardır. VPN aboneliğinizle çalışacak şekilde ayarlanmış bir yönlendirici satın alarak daha da fazla iş tasarrufu sağlayabilirsiniz. FlashRouters.com’un aşağıdakiler için yapılandırılmış yönlendiriciler sattığı VPN hizmetleri şunları içerir:

 • ExpressVPN (ExpressVPN incelemesini okuyun)
 • Özel İnternet Erişimi (Özel İnternet Erişimi incelemesini okuyun)
 • IPVanish (IPVanish incelemesini okuyun)
 • NordVPN (NordVPN incelemesini okuyun)

Adil uyarı, FlashRouters.com ile gitmek, yönlendiricinizi Amazon.com’dan satın almaktan daha pahalıya mal olacaktır. Bu maliyetleri dikkate almak için varsa VPN yönlendirici seçimlerimize dahil ettik.

Mevcut En İyi Beş VPN Yönlendirici

Artık bazı yönlendirici temellerini aldık, ayrıntılarla konuşma zamanı: yani, hangi yönlendirici seçenekleri VPN’nizle eşleştirmek için en uygun? Birçok yönlendirici seçeneği vardır, bu yüzden bu kolay bir iş değildi. Bununla birlikte, bazı etkileyici özellikler ve genellikle olumlu kullanıcı deneyimleri sayesinde, aşağıdaki seçimlerin hayal kırıklığına uğramayacağından oldukça eminiz.

1. NETGEAR Nighthawk X10 AD7200

Bu toplantının bir numaralı noktası için Nighthawk X10’u seçmek, muhtemelen sadece havalı göründüğü için değil, yapmak zorunda olduğumuz en kolay karardı: bugün çeşitli nedenlerden dolayı piyasadaki en hızlı yönlendiricilerden biri.

İlk olarak, bunun aslında mevcut olan az sayıda Kablosuz AD yönlendiricisinden biri olduğunu belirtmeliyiz. Diğerlerinin çoğu da bellenim değişikliklerini desteklemez. 60 GHz bağlantı yapabilen cihazlarınız varsa, Kodi tamponlama sorunlarını ve çevrimiçi oyunları çözmek için mükemmel olan ciddi bir hız avantajına bakabileceğiniz anlamına gelir..

X10’da giriş ve çıkış için de dört anten bulunur ve birden fazla veri akışını sürdürmek için MU-MIMO teknolojisini kullanır. NETGEAR yönlendiricileri, oyun ve 4K video akışı gibi daha yüksek bant genişliği gereksinimlerine sahip etkinliklere öncelik vermek için tescilli dinamik hizmet kalitesi (QoS) yazılımını kullanır.

Pastanın üzerindeki krema Nighthawk X10’un 1.7GHz dört çekirdekli işlemcisidir. Çoğu yönlendirici, işlemciler söz konusu olduğunda ucuz rotayı kullanır. Bununla birlikte, birden fazla akışı yönetiyorsanız veya VR oyun ve 4K akışının özlemleri varsa, hızlı bir işlemci fark yaratabilir.

Nighthawk X10 AD7200Fiyat:
Amazon450 $ civarında
FlashRouters.comDD-WRT600 dolar civarında
FlashRouters.com Domatesn / a

Dezavantajı, Nighthawk X10’un tam olarak ucuz olmamasıdır. Bununla birlikte, Kablosuz AD’yi çalıştırması, yıllar boyunca kullanabileceğiniz bir yönlendirici alacağınız anlamına gelir, bu nedenle daha sonra değil, daha önce kullanılmayacak bir yönlendiriciye daha az harcama yapmaktan daha haklı olabilir.

Diğer dezavantajı, domates ürün yazılımını desteklememesidir. Umarım, bu yol aşağı doğru değişecektir, ancak şimdilik DD-WRT ile sıkışıp kaldınız.

NETGEAR Nighthawk X10’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Altı antene ek olarak, cihazlarınızı daha da yüksek İnternet hızları için doğrudan bağlamak için altı gigabit Ethernet bağlantı noktasından ve iki USB 3.0 bağlantı noktasından yararlanabilirsiniz. Özellikle bu USB bağlantı noktaları, bir NAS cihazı kullanıyorsanız Nighthawk X10’u bir ev medya merkezine mükemmel bir iltifat yapar.

Bazı ipuçları için ev ortamları için en iyi kişisel bulut depolama aygıtları hakkındaki makalemizi okuyun. Ses komutlarını kullanarak ev ağınızı kontrol etmek istiyorsanız, Amazon Echo ve Alexa uyumluluğu bu yönlendiricinin başka bir avantajıdır.

2. Linksys WRT AC3200

Linksys, geniş bir güvenilir yönlendiriciler dizisi üretir. Ne yazık ki, şirketin başka türlü saçmalamaya değer modellerinden biri olan Max-Stream AC5400, üçüncü taraf ürün yazılımını desteklemiyor.

Domates ve hatta DD-WRT için herhangi bir Max-Stream yönlendirici serisiyle (bu yazıdan itibaren) seçenek yok, aslında, VPN destekli en iyi Linksys yönlendirici WRT AC3200. Domates desteği bir seçenek değil, ancak DD-WRT, Nighthawk X10’dan biraz daha az harcama yapmak ve biraz daha düşük bir ürüne aldırmak istemiyorsanız.

AC3200’ün zayıf olduğu anlamına gelmez. Dört antenli konfigürasyon hala MU-MIMO iletişimi kapasitesine sahip ve bir 2.4GHz bant ve iki 5GHz bant arasından seçim yapabilen üç bantlı bir yönlendiricidir..

Cihaz ayrıca dört gigabit Ethernet bağlantı noktasına ve bir USB 3.0 bağlantı noktasına sahiptir. Hepsi birden fazla cihazı desteklemek için mükemmel kılar.

Linksys AC3200: Fiyatı:
Amazon200 $ civarında
FlashRouters.com DD-WRT350 $ civarında
FlashRouters.com Domatesn / a

Bununla birlikte, AC3200’ün çift çekirdekli 1.8GHz işlemcisi çoğu yönlendiricide bulacağınızdan daha iyi olsa da, hızları X10 ile eşleştirmiyor. Ayrıca, Kablosuz AD değil, bu nedenle 60GHz bant yok.

Linksys WRT AC3200 ile İlgili Diğer Nedenler

Linksys, WRT serisini Smart-WiFi adlı kullanışlı bir araçla paketler. Ev WiFi ağınızı akıllı telefonunuzdan izlemek, cihaz önceliklerini ayarlamak, ebeveyn kontrollerini yönetmek ve giriş yapmak için diğer şifreleri göndermek için kullanabilirsiniz.

3. Asus RT-AC3200

RT-AC3200’ün en büyük cazibesi, muhtemelen şu anda piyasadaki en iyi Domates destekli yönlendirici olmasıdır. Verilen bu muhtemelen hızlı bir şekilde değişecek, ancak AC3200, ilk iki girişimiz gibi bir DD-WRT yönlendirici ile alacağınızdan daha dost bir kullanıcı deneyimi arayanlar için alışveriş listesinin en üstünde olmalı.

RT-AC3200 altı adet ayarlanabilir antene sahiptir (ilk iki seçmemizden iki tane daha fazla) ve üç bantlı bir yönlendiricidir. Ayrıca, bir NAS cihazına bağlamak istiyorsanız, biri USB 3.0 için olmak üzere dört gigabit Ethernet bağlantı noktası ve iki USB bağlantı noktasına sahiptir..

CPU daha iyi olabilir: çift çekirdekli 1GHz işlemci. İki yıl önce piyasaya çıktığında, bu bir yönlendirici için etkileyici olabilir.

Asus RT-AC3200: Fiyatı:
Amazon200 $ civarında
FlashRouters.com DD-WRT400 $ civarında
FlashRouters.com Domates400 $ civarında

Bugün, çok fazla değil. Bununla birlikte, aynı anda birden fazla cihazı yönetme yeteneğine sahiptir, bu nedenle çoğu kullanıcı için bir ev VPN WiFi ağı oluşturmak için mükemmel bir seçenek olacaktır..

Asus RT-AC3200 Sevdiğimiz Diğer Nedenler

RT-AC3200, harika bir yazılım paketi sayesinde kolayca kurulur. GUI kullanıcı dostudur ve ASUS Smart Connect özelliği sizi manuel olarak seçmeye zorlamak yerine her cihaz için en uygun bandı otomatik olarak algılar.

Bazı kullanıcılar, yönlendiriciye bağlı USB depolama cihazlarına uzaktan erişmenizi sağlayan ASUS AiCloud 2.0 yazılımından da çok şey alacaktır. Tarayıcı erişimini seçebilir veya Android veya iOS akıllı telefonunuz için bir uygulama indirebilirsiniz.

4. Asus RT-AC5300

Daha yüksek güçlü bir Asus yönlendirici arıyorsanız ve DD-WRT’yi önemsemiyorsanız, Asus RT-AC5300 sizi geleceğe RT-3200’den biraz daha taşıyacaktır. Ayrıca 5.000 metrekarelik alanı kaplayabilen etkileyici sekiz anten ile daha büyük evler için daha uygundur.

Tabii ki, aynı anda birden fazla cihazdan veri gönderip alabilir. Ayrıca, üç bantlı bir yönlendiricidir, bu nedenle ağ tıkanıklığıyla ilgili herhangi bir sorununuz olmamalıdır. RT-3200 gibi RT-AC5300 de cihaz bantlarını otomatik olarak yönetmek için Asus’un Smart Connect özelliğini kullanır, böylece.

Bu, yükü dengelemek için 5GHz bantları arasında geçiş yapmayı içerir.

Ayrıca cihazla birlikte sekiz gigabit Ethernet bağlantı noktası da var – Nighthawk X10’dan iki tane daha. Bu, çevrimiçi oyun için sunucu rotalarını optimize eden bir hizmet olan WTFast Gamers Private Network (GPN) için yerleşik destekle desteklenen oyuncular için mükemmel bir seçenek haline getiriyor..

Asus RT-AC5300: Fiyatı:
Amazon:300 dolar civarında
FlashRouters.com DD-WRT600 dolar civarında
FlashRouters.com Domatesn / a

Her biri USB 3.0 ve 2.0 için bir bağlantı noktası da dahildir. CPU 1,4 GHz çift çekirdekli ve cihaz 512 MB bellek ile geliyor. Bu X10 kadar güçlü değil, ayrıca RT-AC5300 Kablosuz AD değil. Yine de iki katı anten var, bu yüzden daha fazla cihazı işleyebilmeli.

Asus RT-AC5300 Sevdiğimiz Diğer Nedenler

En sevdiğimiz robot örümceği olan ölü bir robot örümceğine benziyor. 

5. NETGEAR Nighthawk R7000 (AC1900)

X10’dan daha uygun fiyatlı bir NETGEAR yönlendirici arıyorsanız, Nighthawk R7000 aradığınız droid. Aslında, bu toplamadaki en düşük fiyatlı yönlendirici.

Lezzetli bir fiyat etiketine ek olarak, R7000’in bir başka büyük tarafı da Domates ürün yazılımını desteklemesi, bu nedenle DD-WRT sizin işiniz değilse bir seçenek olarak var.

Dezavantajı büyüktür: R7000, üç anteninden tahmin edebileceğiniz gibi MU-MIMO teknolojisine sahip değildir. Aynı zamanda üç banttan ziyade sadece çift bantlı bir yönlendiricidir. Tüm bunlar, VPN koruması gerektiren daha az cihazla küçük evlerde kullanıcılar için daha uygun hale getirir.

Bununla birlikte, sınırlı kullanım için, 1GHz çift çekirdekli işlemcisi sayesinde işi gerçekten yapıyor. Ayrıca dört Ethernet bağlantı noktası, bir USB 2.0 bağlantı noktası ve bir USB 3.0 bağlantı noktası ile birlikte gelir.

NETGEAR Nighthawk R7000Fiyat:
Amazon150 dolar civarında
FlashRouters.com DD-WRT300 dolar civarında
FlashRouters.com Domates300 dolar civarında

R7000, dinamik hizmet kalitesini (QoS) ayarlamanızı sağlayan NETGEAR’ın Genie yazılımını kullanır. Dinamik QoS, 4K video akışı ve çevrimiçi oyun oynama gibi en büyük ihtiyaç için İnternet trafiğine öncelik verir

Asus RT-AC5300 Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Tasarruf ettiğimiz parayı daha iyi bir VPN hizmetine harcayabiliriz.

Mansiyon Ödülü – Roqos Core

Firmware ile uğraşmak zorunda kalmadan VPN servislerine bağlanmayı destekleyen yönlendiriciler üzerinde bir avuç var. Şu anda en iyi örnek, aşağıdaki VPN hizmetleriyle kullanılabilen Roqos Core yönlendiricisidir:

 • ExpressVPN
 • NordVPN
 • Özel İnternet Erişimi
 • ProXPN
 • PureVPN
 • VyprVPN

Bu, porno için en iyi beş VPN’den dördü de dahil olmak üzere en sevdiğimiz VPN’lerin çoğunu kapsar. Ayrıca bir yıllık Roqos VPN hizmeti ile birlikte gelir. Hepsinden önemlisi, cihaz 2GHz dört çekirdekli işlemci, 2GB RAM ve 8GB depolama alanına sahip.

Roqos Core’u yukarıdaki ilk beşe dahil etmememizin nedeni, ayarlanabilir harici antenleri olmaması ve aynı anda birden fazla cihazla iletişim kuramamasıdır. Ayrıca sadece çift bantlı bir yönlendirici ve pahalı bir yönlendirici.

Roqos Core: Fiyatı:
Amazon300 dolar civarında

Bununla birlikte, yönlendiricilerin üreticiler tarafından VPN için hazır hale getirilmesi fikrini seviyoruz ve gelecekte bazı taklitçi seçeneklerini görmeyi umuyoruz.

Son düşünceler

trafik, ister pazarlama için ister kimlik hırsızlığı gibi daha hain amaçlarla olsun, büyük bir para işidir. Birisi verilerinizi istiyor ve hem yasal hem de yasadışı olarak elde etmenin birçok yolu var. İnsanların gizliliğini korumalarına yardımcı olacak birçok araç olsa da, uygulamanın en kolay yollarından biri, en iyi VPN topluluğumuzda listelenenlerden biri gibi bir VPN hizmetine abone olmaktır..

Özel İnternet Erişimi gibi bazı düşük maliyetli VPN’ler olsa da, modern aileler korumak için birçok cihaza sahip olma eğilimindedir. En kolay ve potansiyel olarak en uygun maliyetli yaklaşım, VPN hizmetinizi doğrudan çalıştırabilen bir yönlendiriciye yatırım yapmaktır.

Bunu yapmak, VPN hizmetleri tarafından uygulanan bağlantı sınırlamalarının üstesinden gelmenize ve VPN uygulamalarıyla yaygın olarak desteklenmeyen cihazları korumanıza olanak tanır.

Umarım, bu toplama size VPN yönlendiricileri için bazı iyi fikirler verdi. Unutmayın, VPN koruması hedefinizse, en önemli şey, seçtiğiniz yönlendiricinin ilk önce bir VPN hizmetini barındırabildiğinden emin olmaktır. Bir VPN yönlendirici çalıştırıyorsanız ve bazı önerileriniz varsa, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Soruları da yanıtlamaktan mutluluk duyuyoruz. Okuduğunuz için teşekkürler!   

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map