2020 Dosya Sürümü ile En İyi Çevrimiçi Yedekleme

Dosyalarınızı yedeklediniz, ancak bir sorun var. Siz (veya başka biri) mali raporunuzda, yeni ana hatlarınızda veya diğer önemli dosyalarınızda değişiklik yaptınız ve uygun sürüm artık mevcut değil. Dosyalarınızın kaydedilmiş geçmişine benzeyen dosya sürümlendirme yardımcı olabilir. Sizin için dosya sürümlendirme ile en iyi çevrimiçi yedeklemeyi seçtik.


Yedekleme hizmeti, sistemdeki değişikliklerinizi kaydeder (ne kadarı servise bağlıdır). Geri dönmek ve ihtiyacınız olan sürümü almak için dosya sürümlendirmeyi kullanabilirsiniz.

Bunu bilgisayar korsanları yüzünden yapmanız gerekebilir. Dosyalarınızı şifrelemek için fidye yazılımı adı verilen özel kötü amaçlı yazılımlar kullanabilirler, ardından bunların şifresini çözmek için sizden bir fidye talep edebilirler. Ödeme yapsanız bile dosyalarınızı alacağınızın garantisi yoktur. Sürüm oluşturma, bunları geri almak için bir geri alma yaparak bunu önlemenizi sağlar.

Burada, size en iyi çevrimiçi yedeklemelerden en iyi sürüm oluşturma yeteneklerini sağlayan hizmetleri özetleyeceğiz. Eğer arıyorsanız, sürüm için en iyi bulut depolama alanına bakın. Listeye başlamadan önce, listeyi yapmak için kullandığımız ölçütlerin üzerinden geçeceğiz.

2020 Dosya Sürümü ile En İyi Çevrimiçi Yedekleme

Çevrimiçi Yedeklemede En İyi Sürüm Oluşturma Nedir?

Bazı servisler sınırsız sürüm sunar, diğerleri ise dosyalarınızı almanız için sınırlı bir zaman aralığı sağlar – örneğin 15 veya 30 gün. Yalnızca dosya sürümüne odaklanmak, hangi hizmetin daha iyi olduğunu belirlemeyi zorlaştırabilir, bu nedenle diğer yönlere de bakacağız.

İkinci kriterimiz değerdir. Yetenekli bir hizmet için ödeme yapmak üzere banka hesabınızı boşaltmak istemezsiniz. Bir hizmetin daha fazla planı varsa daha iyidir, çünkü fazla ödeme yapmadan ihtiyaçlarınıza uyan hizmeti seçebilirsiniz. Bazı hizmetler en iyi sınırsız çevrimiçi yedekleme arasındadır.

Abone olmadan önce ücretsiz bir plan veya deneme sürümü kullanabiliyorsanız her zaman iyidir.

Kullanıcı deneyimi ayarlarla sizi etkilememelidir. Sürüm oluşturmanın basit olması en iyisidir. Bu, hizmetin geri kalanı için de geçerli olmalıdır. Arayüzün ne kadar çekici ve işlevsel olduğuna ve istemcinin hangi işletim sistemlerinde çalıştığına bakacağız.

Sürüm oluşturma, dosyalarınızı fidye yazılımı saldırılarına karşı korumaya yardımcı olur, ancak şifreleme diğer tehditlere karşı korumaya yardımcı olur. Ne kadar güçlü olduğunu ve hem hareketsiz hem de hareket halinde kullanılıp kullanılmadığını göreceğiz.

Sıfır bilgi şifrelemesini seviyoruz, çünkü verilerinizi yalnızca siz okuyabilirsiniz. İki faktörlü kimlik doğrulama, birisi şifrenizi çalarsa yardımcı olur. Güvenli veri merkezleri şart.

Yedeklemenizi oluştururken iyi ve istikrarlı bir bağlantı önemlidir. Dosyaları ne kadar hızlı yüklediğiniz, hizmetin altyapısına, sunuculara ne kadar yakın olduğunuza ve ne kadar bant genişliğinize bağlı olacaktır. Blok düzeyinde aktarım, ilk yedeklemeden sonra aktarımları hızlandırmaya yardımcı olacak harika bir özelliktir.

1. Sürüm için En İyi Bulut Yedekleme: Küçük İşletmeler için CrashPlan

CrashPlan 2007’de piyasaya sürüldü, ancak 10 yıl sonra tüketici pazarından çekildi. Yine de, iş planı ucuz olduğundan, sürüm oluşturma gibi iyi özellikler sunar ve ev tüketicileri tarafından kullanılabilir.

Sürüm oluşturma politikanızı CrashPlan’ın masaüstü istemcisinden ayarlayabilirsiniz. Sürüm oluşturma oldukça sınırsız değildir, ancak dosya sürümlerini süresiz olarak 15 dakikalık artışlarla koruyabileceğinizi düşünürsek de olabilir. Silinen dosyalarınızı da sonsuza kadar saklayabilirsiniz, bu da 30 gün sonra bunları kaldıran diğer hizmetlerden çok daha iyidir.

CrashPlanSmallBusiness.Versioning

Yedeklediğiniz her bilgisayarın aylık maliyeti 10 ABD dolarıdır. Sınırsız yedekleme ve sınırsız harici sürücüleri yedekleme seçeneği elde edersiniz. Aylık bir aboneliktir, böylece istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Backblaze ile karşılaştırdığınızda fiyat harika değil – iki katı maliyet – ama diğer hizmetlere göre iyi bir anlaşma.

Masaüstü istemcisini yüklemek kolaydır ve yalnızca birkaç dakika sürer. Bunu kullanmak zor değildir, ancak yedekleme işleminizi ayarlamak daha kolay olabilir. Dosya türüne göre yedekleme yapmanın bir yolu yoktur. Sınırsız da olsa yedekleme planınızı manuel olarak oluşturmanız gerekecek.

İstemci sezgisel ve gezinmesi kolaydır. Yedeklemenizi denetlemeniz gerekiyorsa, web arayüzü hile yapmalıdır. Kullanıcı istatistiklerini kontrol etmek, raporlar oluşturmak ve dosya geri yüklemesini izlemek için kullanabilirsiniz. Akıllı telefonlar için de bir uygulama vardı, ancak durduruldu.

Dosyalarınız bilgisayardan ayrılmadan önce, CrashPlan bunları AES 256 bit şifreleme kullanarak şifreler. Transit geçişte, AES 128-bit onları korur. Hizmet şifreleme anahtarınızı tutacaktır, ancak isterseniz özel şifrelemeyi etkinleştirebilirsiniz. Etkinse, CrashPlan şifrenizi alamaz, bu yüzden kaybetmeyin.

Her iki durumda da, güçlü bir parolanız olduğundan emin olun, çünkü CrashPlan iki faktörlü kimlik doğrulaması sunmaz. Veri merkezi güvenliği düzeydedir. CrashPlan izinsiz girişi önlemek için 7/24 gözetim ve diğer önlemleri alır. Merkezler elektrik kesintilerine, doğal afetlere ve yangınlara dayanabilir.

CrashPlan’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

CrashPlan’ın hızını sevmek zor çünkü hızlı değil. Dosyalarınızı yedeklerken kullandığı işlemlerden bazılarını devre dışı bırakabilirsiniz, ancak önermiyoruz. Sistem kaynaklarınız düşükse, kısıtlamayı etkinleştirebilir ve istemciyi uzaktayken sınırı kaldıracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Blok düzeyinde kopyalama, sonraki yedeklemeleri hızlandıracaktır.

CrashPlan sınırsız yedekleme, özelleştirebileceğiniz neredeyse sınırsız versiyonlama, mükemmel güvenlik ve özel şifreleme sunar. Kullanmak ve daha yüksek hızlara ulaşmak daha kolay olsa da, genel olarak iyi bir hizmettir ve bu yüzden listemizde bir numaradır. Ayrıntılı CrashPlan incelememizde bunun hakkında daha fazla bilgi edinin.

2. Acronis True Image 2018

Acronis, temizleme için belirlenen ölçütlere ulaşıncaya kadar dosyalarınızın eski sürümlerini saklamanızı sağlar. Üç yıla kadar olan dosya sürümlerini silmek için ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Acronis’in kaç yeni sürümünün saklanacağını da ayarlayabilirsiniz (99’a kadar). Acronis, silinmelerini etkinleştirmediğiniz sürece silinen dosyalarınızı saklar.

Bir ömür boyu plan var, ancak birkaç uyarısı olduğu için tavsiye edemeyiz. Gelişmiş planlar size ayda 4,16 $ karşılığında 250GB veya aylık 5,83 $ için 500GB yedekleme alanı sağlar. Premium planlar ayda 8,33 dolar için 1 TB ile başlar ve ayda 21,66 dolar için 5 TB ile biter. Hizmet rakiplerinden daha pahalı, ama aşırı değil.

Masaüstü istemcisi açık ve sezgiseldir. Soldaki gezinme menüsünün kullanımı kolaydır. Acronis, belirli dosyaları seçmek yerine her şeyi yedeklemenizi sağlar. Bu daha fazla yer kaplasa da, yedekleme planı oluşturmayı çok daha kolay hale getirir. Bunu yapmayı seçerseniz, yedeklemek istemediğiniz dosyaları hariç tutabilirsiniz. E-posta bildirimleri sizi bilgilendirecek.

Çevrimiçi kontrol panelini kullanarak, manuel yedekleme gerçekleştirebilir ve uzaktan yönetim için yararlı olan dosyaları kurtarabilirsiniz. Çevrimiçi arayüz, masaüstü arayüzü kadar iyi.

Şifreleme seviyesi AES 256 bit’tir. TLS / SSL, aktarım sırasında verilerinizi korur. Fidye yazılımlarından korunmak için Acronis Active Protection adlı yeni bir özellik kullanabilirsiniz. Başarısız olursa, dosyalarınızı almanıza yardımcı olması için sürüm oluşturmaya güvenebilirsiniz. İki faktörlü kimlik doğrulama yok.

Acronis, dosyalarınızı buluta göndermeden önce karıştırmanıza olanak tanır. İşlem yalnızca sizin bildiğiniz bir parola kullanmanızı gerektirir. Şifreleri çözene kadar dosyalar şifrelenmiş olarak kalır. Bu Acronis’in sıfır bilgi olduğu anlamına gelir.

Acronis’in veri merkezleri davetsiz misafirleri caydırmak için anahtar kartları, biyometrik tarama, devriyeler ve izleme kullanır. Doğal afetler ve yangınlar hakkında endişelenmenize gerek yok, çünkü altyapı bunlarla başa çıkabilir.

Acronis True Image 2018’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Şaşırtıcı bir şekilde, Acronis ilk yedeklemeler için hızlıdır. Testlerimizde 1 GB’lık bir klasörü yedeklemek sadece 15 dakika sürdü. Yüksek maliyetini görmezden gelmenin bir nedeni budur. Fiyatlandırma ve özelliklere ayrıntılı bir bakış için Acronis True Image 2018 incelememizi okuyun.

3. IDrive

IDrive, kullanım kolaylığı ve kapsamlı süreçleri sayesinde en iyi bulut yedekleme listemizin başında yer alıyor. IDrive, yedeklediğiniz her dosyanın önceki 10 sürümünü saklar.

İki kişisel plan arasından seçim yapabilirsiniz: 2 TB (yılda 52,12 ABD doları) veya 5 TB (74,62 ABD doları). Aylık abonelik yok. İki yıl önceden ödeme yaparsanız, IDrive size bir indirim verecektir. Ayrıca, 4 TB veya 10 TB gerçek alan olan 2 TB veya 5 TB senkronizasyon alanı elde edersiniz. Hizmeti test etmeniz için 5 GB alan sağlayan ücretsiz bir plan var.

IDrive, her şeyi yedekleyen diğer sınırsız hizmetlerin aksine yedeklemenizi yönetmenizi sağlar. Bu basit bir kullanıcı deneyimi değil. Birçok seçenek vardır ve genel kullanıcılar onlarla rahatça vakit geçirebilirler. Yedekleme planını ayarladığınızda, arka planda çalışabilir. Herhangi bir sorun olmamalı.

AES-256 şifreleme, verilerinizi hareketsiz ve hareket halindeyken korur. Özel şifreleme var, ancak ilk yedeklemeden önce etkinleştirmeniz gerekecek. Aksi takdirde, IDrive şifreleme anahtarınızı saklar. Şaşırtıcı bir şekilde, birisi şifrenizi çalarsa size yardımcı olacak iki faktörlü bir kimlik doğrulaması yoktur. Onu korumanın tek yolu onu güçlendirmektir.

IDrive, sunucularını ABD’deki güvenli veri merkezlerinde tutar. Yangınlara ve deprem ve sel gibi doğal afetlere dayanabilirler. İnsan tehditlerine karşı hareket sensörleri, gözetim ve alarmlar kullanıyorlar.

IDrive’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

İlk yedeklemeler her zaman biraz zaman alır, ancak IDrive bunu çok ileri alır. Daha iyi hızlar görmek istiyoruz. IDrive Express adlı bir kurye servisi var ve bu yardımcı olabilir. İndirmeler için de kullanabilirsiniz. İlk yedeklemeden sonra, blok düzeyinde yedekleme devreye girdiğinde işler daha iyi hale gelir. Hızı hakkında daha fazla bilgi edinmek için IDrive incelememizi okuyun.

4. Sırlama

Backblaze en popüler hizmetlerden biridir ve iyi bir nedenle. En iyi çevrimiçi yedekleme listemizin en üstüne yerleştirdik. Hizmet önceki dosya sürümlerini yedekler, ancak yalnızca 30 güne kadar. Sınırsız yedekleme sağlamasına rağmen, sürüm oluşturma politikasını genişletmenin bir yolu yoktur. Bu, fidye yazılımı saldırılarına karşı daha az kullanışlı hale getirir.

Bir bilgisayar için ayda 5 $ (yıllık 50 $) karşılığında sınırsız yedekleme alabilirsiniz. Aylık bir plan görmek güzel, çünkü diğer hizmetlerin çoğu bunu sunmuyor. Backblaze yedeklemenize hiçbir dosya kısıtlaması koymaz, böylece herhangi bir boyuttaki dosyaları manuel olarak seçmek zorunda kalmadan yedekleyebilirsiniz.

Backblaze’in sizin için işe yaradığını fark ederseniz, bir veya iki yıl önceden ödemek size 10 $ veya 25 $ indirim sağlar..

Fiyatlandırma şeması kadar basit olan masaüstü istemcisi işleri kolaylaştırır. Yedeklemenizi manuel olarak yönetmeniz gerekmez, çünkü Backblaze bunu sizin yerinize yapar. Sistem ve geçici dosyalar hariç her şeyi yedekler. Her şey müşteri tarafından yapılır, bu nedenle bir yedekleme planı oluşturmanıza gerek yoktur. Karşılaştığımız en kolay kullanıcı deneyimi.

Web arayüzü iyi çalışıyor. Sezgiseldir ve navigasyon kullanıcı dostudur. “Genel bakış” sekmesini kullanarak hesap durumunuzu kontrol ederken, “görüntüle / geri yükle” sekmesi dosyalarınıza erişmenizi sağlar.

Güvenlik özelliği bulunmuyor. Dosyalarınız beklemedeyken, AES 128 bit şifreleme onları güvende tutar. AES-256 değil, ama işi yapıyor. Aktarım sırasında SSL, dosyalara bakar.

Özel şifreleme kullanılabilir. Backblaze’in şifreleme anahtarınızı saklamasını istiyorsanız devre dışı bırakabilirsiniz. Ne olursa olsun, dosyalarınızı kurtarabilmesi için parolanızı Backblaze’a göndermeniz gerekir. Şirket iyileştikten sonra parolanızı sildiğini iddia ediyor.

Birisi şifrenizi çalarsa hesabınıza erişimi önlemek için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz. Her giriş yaptığınızda güvenlik kodu girme seçeneği bile vardır.

Backblaze Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Backblaze, ilk yedekleme işlemine yardımcı olan yükleme hızlarınızı sınırlamaz. Daha yüksek hızlara ulaşmak için çalışan yedekleme iş parçacığı sayısını artırabilirsiniz. (Muhtemelen) bulamayacağınız şey California’daki sunuculara olan mesafedir. Şifreleme ve dosya sıkıştırma da onu yavaşlatır. Backblaze incelememizde hizmet hakkında daha fazla bilgi edinin.

5. Karbonit

Carbonite, 2005 yılından beri faaliyette olduğu için en eski yedekleme hizmetlerinden biridir. Ev kullanıcılarını ve küçük işletmeleri hedeflemektedir.

Hizmet sürüm oluşturmayı destekler, ancak Mac için desteklemez. Yaşa bakılmaksızın en az üç dosya sürümü tutar. Bunun ötesinde, önceki yedi günün her biri için bir sürüm, önceki üç haftanın her biri için bir sürüm ve önceki iki ayın her biri için bir sürüm de dahil olmak üzere üç aya kadar sürümleri tutacaktır. Silinen dosyalar 30 gün boyunca kalır.

Diğer sınırsız yedekleme hizmetlerinin aksine, Carbonite üç plan arasından seçim yapmanızı sağlar. Basic size $ 71.99 mal olacak ve çıplak kemik sınırsız yedekleme sunuyor. Ayrıca, harici sürücü yedeklemesi ve otomatik video yedeklemesi anlaşmaya 111,99 $ ekleyecek. Prime size 149.99 dolara mal olacak ve kurye kurtarma servisini kullanma seçeneği sunacaktır. Yıllık ücret planları.

İki (yüzde 5) veya üç (yüzde 10) yıl önceden ödeme yaparsanız indirim alırsınız. Hizmeti test etmek istiyorsanız 15 günlük ücretsiz bir deneme var.

Carbonite ile çalışmak basittir ve masaüstü istemcisinin kurulumu kolaydır. Yedeklemeyi başlatırken yalnızca bir adım gerçekleştirmeniz gerekir, çünkü işlemin çoğu otomatiktir (Carbonite’nin web sitesinde hariç tuttuğu dosya ve uzantıların listesine bakın). Carbonite, renk kodları sağlayarak dosyalarınızın durumunu kontrol etmeyi bile kolaylaştırır.

Android veya iOS için kullanılabilen Carbonite mobil uygulamasını kullanarak da aynısını yapabilirsiniz. Arayüzü minimaldir ve net bir düzen ve gezinme sağlar. Uygulamayı kullanarak depolanan dosyalara erişebilir ve fotoğrafları otomatik olarak yedekleyebilirsiniz. Diğer dosya türlerini yedekleme seçeneğine sahip olmak güzel olurdu, ancak yine de fotoğraflarınız için sınırsız alan elde edersiniz.

Carbonite, sunucularında depolanan tüm verileri 128 bit AES şifrelemesi kullanarak korur. Anahtarınızı korur, ancak özel şifrelemeyi etkinleştirebilirsiniz. Bunu yaparsanız, Carbonite bunun yerine 256 bit AES kullanır. Servis güçlü bir şifre girmenizi gerektirecektir. Birisi çaldığında güvende olduğunuzdan emin olmak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanabilirsiniz.

Karbonit Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Yedekleme hızlı değildir, bu nedenle Backblaze ve IDrive gibi rakiplerinin yanına gelmez. İlk aktarımdan sonra, blok düzeyi algoritması süreci hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Carbonite incelememizi okuyun.

Son düşünceler

Tüm servisler iyi bir versiyona sahipken, CrashPlan ve Acronis diğerlerinin üzerinde baş ve omuzlar duruyor. Kaç sürümü sakladığınız ve ne kadar süre boyunca daha iyi kontrol uygulamanıza izin verir. Diğer hizmetler, sürümlerin veya bunları saklayacağınız günlerin sayısına sınırlıdır.

Değer, güvenlik, hız ve kullanım kolaylığı gibi diğer kriterlere bakıldığında IDrive ve Backblaze’i listemizdeki ilk iki noktaya çok daha yakın hale getiriyor. Karbonit her ikisinin de gerisinde.

Hangi sürüm oluşturma yetenekleri sizin için en uygunudur? Favori hizmetiniz bu listede yok mu? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me