2020’de WhatsApp Sohbet Geçmişini Yedekleme ve Geri Yükleme

Son zamanlarda WhatsApp sohbetlerini yedeklemenin artık mümkün olmayacağını duymuş olabilirsiniz. Bu tamamen doğru olmasa da, WhatsApp yedeklemelerin çalışma biçiminde değişiklikler yapıyor, bu nedenle sohbet geçmişinizi güvende tutmak istiyorsanız, birkaç proaktif adım atmanız gerekecek.


WhatsApp, 12 Kasım 2018’den itibaren, Google Drive’a kaydedilen ve bir yıldan uzun süredir kullanılmayan sohbetlerin yedeklerini sileceğini duyurdu. Bu kötü bir anlaşma gibi görünse de, WhatsApp mesajlarınız ileride Google Drive depolama alanı sınırınıza dahil edilmeyecek.

Ancak, WhatsApp zaten Google Drive ile ayarladıysanız iletilerinizi otomatik olarak yedeklemeye devam eder, böylece gelecekteki mesajlarınız güvende olur.

Bu, eski WhatsApp sohbet geçmişini kaydetmek için harekete geçmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Ancak, Facebook’a ait olan WhatsApp fikrini, özel mesajlarınızı Google ile paylaşarak, müdahaleci veri uygulamaları ile de ünlenmiş olan fikirden hoşlanmayabilirsiniz..

WhatsApp mesajlarını telefonunuza ve Google Drive’a nasıl yedekleyeceğinizi, sohbetleri nasıl geri yükleyeceğinizi ve sohbet geçmişinizi silinmeye karşı nasıl koruyacağınızı göstereceğiz, ayrıca daha güvenli bir yedekleme deneyimi için Google Drive’a alternatifler sunacağız.

WhatsApp Nedir?

WhatsApp, dünya çapında kullanılan popüler bir mesajlaşma uygulamasıdır. İnternet üzerinden mesaj gönderir, böylece sohbetler manifatura sınırınıza dahil edilmez, bu da sınırsız mesaj planında değilseniz kullanışlıdır.

WhatsApp ayrıca telefon ve video görüşmeleri yapmanızı sağlar; bu, tüm kişileriniz WhatsApp kullanıyorsa bir telefon planına sahip olmayı atlayabileceğiniz anlamına gelir. 100 MB’a kadar olan dosyaları WhatsApp’taki diğer kişilerle de paylaşarak çok yönlü bir iletişim uygulaması haline getirebilirsiniz..

Uygulama, kulağa iyi gelen uçtan uca şifrelemeye sahiptir, ancak WhatsApp Facebook’a aittir ve bu şirketin kişisel verilerinizle karıştırmayı ne kadar sevdiğini biliyoruz. Daha güvenli alternatifler arıyorsanız, kısa mesajları şifreleme ile ilgili makalemize göz atın.

WhatsApp’ı Yedekleme

WhatsApp’ı ilk kez yedeklemek istiyorsanız, uygulamayı açın ve menüye gidin, “ayarlar”, “sohbetler” ve ardından “sohbet yedeklemesi” ni tıklayın.

Whatsapp_chats

“Yedekle” yazan bir düğme görürsünüz. Üzerine tıklamak mesajlarınızı yedekleyecektir. WhatsApp, önce yedeklerinizi SD kartınıza kaydetmeye çalışır. Bunu yapmazsanız, WhatsApp sohbet geçmişinizi sabit diskinize kaydeder. WhatsApp her gün saat 2’de otomatik olarak yedek oluşturur.

Whatsapp_backup

Uygulamayı bir Android telefonda kullanıyorsanız, WhatsApp verilerinizi Google Drive’a kaydetmesini sağlayabilirsiniz. WhatsApp’ın dosyalarınızı telefonunuzdan Google Drive’a aktarmak için uçtan uca şifreleme kullanmadığını unutmayın. Bulut depolama hizmeti hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Google Drive incelememize ve Google Drive kılavuzumuza göz atın.

WhatsApp verileriniz için otomatik Google Drive yedeklemeleri ayarlamak için, telefonunuzdaki Google hesabınıza giriş yapmanız, Google Play’in yüklü olması ve yedeklemeyi oluşturmak için yeterli boş alanınızın olması gerekir.

Bunu yaptıktan sonra, uygulamada daha önce olduğu gibi aynı “sohbet yedeği” menüsüne gidin ve “Google Drive’a yedekle” yazan düğmeyi seçin. WhatsApp’ı, “yedekleme” düğmesine bastığınızda verilerinizi Google Drive’a yedekleyecek veya günlük, haftalık veya aylık otomatik olarak yedekleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz..

Whatsapp_frequency

Ayrıca WhatsApp’ın mesajlarınızı WiFi ve hücresel üzerinden yedeklemesine izin vermeyi veya sohbetlerinizi yalnızca Kablosuz üzerinden yedeklemeye zorlamayı da seçebilirsiniz..

Google Drive’a yapılan her yeni otomatik WhatsApp yedeklemesinin son yedeklemenin üzerine yazıldığını unutmayın; bu nedenle, bir şeyi yanlışlıkla silerseniz, bir sonraki yedeklemede ihtiyacınız olan sohbet geçmişinin yerini almadan önce WhatsApp mesajlarınızı geri yüklemeniz gerekir..

WhatsApp Mesajlarını Geri Yükleme

WhatsApp mesajlarınızı bir yedekten geri yüklemek için uygulamayı kaldırmanız ve yeniden yüklemeniz gerekir. WhatsApp’ı tekrar yükledikten sonra uygulamayı açın ve telefon numaranızı doğrulayın. Ardından WhatsApp, sohbet geçmişinizi Google Drive’dan geri yüklemenizi ister. Tek yapmanız gereken açılan “geri yükle” düğmesine basmak.

WhatsApp ayrıca son yedi günlük yedeklemeyi telefonunuza otomatik olarak kaydeder. Bir SD kart kullanıyorsanız, bu yedekleme verilerini “WhatsApp / veritabanları” adlı bir klasörde bulabilirsiniz. Bunu yapmazsanız, yedekleme verilerini dahili depolama alanınızda aynı ada sahip bir klasörde bulacaksınız.

WhatsApp yedeklemeleri şu dosya adlarını kullanır: msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12. İstediğiniz WhatsApp yedeklemesini tarihine göre tanımlayın, ardından tarih bilgilerini ortadan silerek dosya adını “msgstore.db.crypt12” olarak değiştirin. Bu, WhatsApp’ın bu dosyadan geri yüklemek istediğinizi bilmesini sağlar.

.Crypt12 uzantısı, WhatsApp’ın kullandığı uzun dosya türlerinde en yenisidir. Uygulamayı bir süredir kullanmadıysanız, daha eski bir WhatsApp sürümünü kullanma şansınız vardır. Bu durumda, dosyanın bir .crypt11 veya .crypt10 olduğunu görebilirsiniz. .Crypt12 olarak değiştirmeyin. Bulduğunuz gibi bırakın veya WhatsApp okuyamaz.

Dosyayı bulup yeniden adlandırdıktan sonra, WhatsApp’ı kaldırıp yeniden yükleyin ve açıldığında “geri yükle” düğmesine dokunun.

Eski WhatsApp Mesajlarını Kaydetme

Sohbet geçmişinizi Google Drive ile otomatik olarak yedeklediyseniz, ancak uygulamayı 12 Kasım 2018’den bu yana bir yıldan uzun bir süredir kullanmadıysanız, Google hesabınız WhatsApp yedek dosyanızı silecektir. Yedek dosyayı kaydetmek istiyorsanız, manuel olarak yedeklemeniz gerekir.

Önce Google hesabınıza, ardından Google Drive’a giriş yapın. WhatsApp yedekleme dosyanıza gidin, ardından sağ tıklayın. “Bir kopya oluştur” u tıklayın. Yedekleme dosyasının ikinci bir sürümü görünecektir. Sohbet yedeklemesinin silinmemesini sağlamak için dosyayı Google Drive’da yeni bir konuma taşıyabilir veya sağ tıklayıp “indir” i seçerek yedek dosyayı masaüstünüze indirebilirsiniz.

Telefonunuzdaki Google Drive uygulamasını kullanarak da aynısını yapabilirsiniz.

Neden Farklı Bir Yedekleme Hizmeti Kullanmalısınız?

WhatsApp mesajlarınızı masaüstünüze kaydetmeyle ilgili sorun, sohbet yedekleme dosyalarının bilgisayarınızdaki tüm dosyaların yaşadığı sorunlara eğilimli olmasıdır. Sabit sürücünüz arızalandığında, WhatsApp yedeklemenizdeki dosyalar sonsuza kadar kaybolur.

Bu sorunu çözmek için Google Drive’ı kullanabilirsiniz, ancak daha sonra WhatsApp geçmişinizi Google’dan incelemek üzere açıyorsunuz. Google Drive dosyalarınıza Android olmayan telefonlarda kolayca erişemediğiniz için işletim sistemlerini değiştirirseniz mesajlarınıza hızlı erişiminizi de kaybedebilirsiniz..

Bulut depolama alanının güvenliğini ve rahatlığını, verilerinizi okumayan bir çevrimiçi yedekleme şirketi kullanmanın rahatlığıyla istiyorsanız, birkaç önerimiz var. WhatsApp ile çalışmayı en kolay hale getirecek en iyi çevrimiçi yedekleme sağlayıcılarımızdan üçünü seçtik.

IDrive

IDrive, WhatsApp mesajlarını bulut depolama alanına koymak isteyenler için harika bir çevrimiçi yedekleme seçeneğidir. Sınırsız sayıda cihazı tek bir abonelikle yedekleyebilirsiniz; bu, telefonunuzdaki her şeyi ve masaüstünüzü güvende tutabileceğiniz anlamına gelir. Aylık bir plan yapmadan önce hizmeti denemek için şirketle 5 GB’lık ücretsiz bir hesap alabilirsiniz.

İDrive-Client-Yedekleme-Slider1
© Cloudwards.net

İDrive-Client-Restore-slider2
© Cloudwards.net

IDrive İstemcisiVerileri Zamanlayıcı-slider3
© Cloudwards.net

IDrive İstemcisiVerileri Sync-slider4
© Cloudwards.net

IDrive İstemcisiVerileri Disk-Görüntü-Slider5
© Cloudwards.net

Önceki

Sonraki

IDrive, kullanımı en kolay bulut yedekleme sistemi olmasa da, dosyaları iyi bir fiyat ve sürekli yedekleme ve sürüm oluşturma gibi harika özellikler ile telafi eder. Ayrıca, depoladığınız dosyaların en fazla 10 geçmiş sürümünü saklayarak WhatsApp’ın yerel yedeklemelerinden daha sağlam olmasını sağlar.

IDrive ayrıca, verilerinizi meraklı gözlerden koruyan AES 256 bit ile dosyaları şifreler. IDrive hesabı edinme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız IDrive incelememizi okuyun.

Backblaze

Backblaze, WhatsApp dosyalarınızı yedeklemek için başka bir iyi seçenektir. Ücretli hizmet sınırsız depolama alanı ile birlikte gelir, bu nedenle kaç dosya yedeklerseniz yedekleyin, hiçbir zaman alanınız kalmaz. 15 günlük ücretsiz denemeyi kullanarak deneyebilirsiniz. Backblaze’nin sadece bir ücretli katmanı vardır, bu da ayda 5 ABD dolarıdır, ancak bir veya iki yıllık planlar satın alarak paradan tasarruf edebilirsiniz.

Backblaze-Slider1
© Cloudwards.net

Backblaze-slider2
© Cloudwards.net

Backblaze-slider3
© Cloudwards.net

Backblaze-slider4
© Cloudwards.net

Backblaze-Slider5
© Cloudwards.net

Önceki

Sonraki

Bununla birlikte, hesabınız yalnızca bir cihaz için yedek alır, bu nedenle hem telefonunuzu hem de bilgisayarınızı yedeklemek istiyorsanız şansınız kalmaz. Backblaze incelememizde yedekleme hizmeti hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Acronis True Görüntüsü

WhatsApp dosyalarınızı yedeklemek için üçüncü seçimimiz Acronis True Image. Telefonunuzdan dosya yedeklemeyi kolaylaştıran mükemmel Android ve iOS uygulamalarına sahiptir. Ayrıca, dosyaları yeni bir akıllı telefona taşımak için yararlı bir klonlama aracı içerir..

Acronis-True-Görüntü-Yedekleme-Kur-Slider1
© Cloudwards.net

Acronis-True-Görüntü-Hedef-slider2
© Cloudwards.net

Acronis-True-Görüntü-Aktif-Protect-slider3
© Cloudwards.net

Acronis-True-Görüntü-Ayarlar-slider4
© Cloudwards.net

Acronis-True-Görüntü-Araçlar-Slider5
© Cloudwards.net

Önceki

Sonraki

İki önemli özellik, yedeklemelerinizin okunabilir olmasını sağlamak için blockchain teknolojisini kullanan Acronis Noter ve dosyalarınızı fidye yazılımı belirtileri için tarayan Aktif Koruma’dır..

Acronis’i 30 günlük ücretsiz deneme sürümüyle test edebilirsiniz. Planlar bir cihaz için 49.99 dolardan başlıyor. Yedekleme hizmetinde bir hesap alma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Acronis True Image incelememiz hizmeti yukarıdan aşağıya kapsar.

Son düşünceler

WhatsApp verilerinizi yedeklemenin ve geri yüklemenin birçok hızlı ve kolay yolu vardır, ancak bu, bu yöntemlerin eşit derecede güvenli olduğu anlamına gelmez. Facebook veya Google’ın özel mesajlarınıza ve sohbet geçmişinize izinsiz olarak erişmesini istemiyorsanız, WhatsApp verilerinizi koruyacak bir bulut yedekleme sistemine yatırım yapmaya değer.

Bir bulut yedek hesabı edinmek size istediğinizden biraz daha pahalıya mal olabilir, ancak bilgilerinizin güvenli olduğunu bilmenin rahatlığı fiyatlandırması zor bir avantajdır. Şüphesiz, WhatsApp aracılığıyla iş işlemleri veya mesajlaşma yaparsanız.

WhatsApp mesajlarınızı yedekleme veya geri yükleme hakkında sorularınız varsa, bunları aşağıdaki yorum bölümünde isteyin. Size cevap vereceğiz ve makaleyi de güncelleyeceğiz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map