2020’de Sosyal Medya Nasıl Yedeklenir

Daha iyisi ya da daha kötüsü, hayatımız durum güncellemeleri etrafında döner. Sosyal medyayı kullanarak ne kadar çok zaman harcarsanız, o kadar çok veri toplarsınız. Facebook bu veriler için kendi kullanımlarına sahip olsa da, muhtemelen sizin için de değer taşıyor. Bu makalede, sosyal medyayı nasıl yedekleyeceğinizi göstereceğiz, böylece verileriniz karıştırmada asla kaybolmuyor.


Birkaç yıl önce, bu süreci yönetmek için birçok araç vardı. Frostbox, Backupify ve SocialSafe gibi hepsi bir arada araçlar popülerdi, birden fazla sosyal medya platformunu yönetebilir, Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve diğer hizmetleri yedekleyebilir. Birçok bağımsız araç da vardı.

Hemen hemen hepsi kapandı. Nedenini söylemek zor. Birçok kişi sosyal medya verilerini yedeklemekten rahatsız olmazken, çoğu sosyal medya hizmeti artık yedek dosyaları doğrudan indirmenize izin veriyor.

Yedek dosyaları daha sonra indirme adımlarını ele alacağız. Manuel yedeklemeler acı verici olabileceğinden ve sosyal medya arşivlerinizi indirseniz bile yine de bulutta güvenceye almalısınız, önce Facebook ve Instagram yedekleme özelliğine sahip üç Cloudwards.net favorisine bakacağız: pCloud, Acronis True Image ve IDrive.

Sosyal Medya için Bulut Yedekleme

Sadece bir avuç bulut depolama ve çevrimiçi yedekleme sağlayıcısı sosyal medya yedeklemesini içerir ve yalnızca Facebook ve Twitter için, ancak bu araçlardan birini kullanmak size zaman kazandırabilir. Masaüstü ve mobil yedekleme gibi avantajların yanı sıra senkronizasyon ve paylaşım da sunarlar.

Bulut depolama ile çevrimiçi yedekleme arasında anlaşılması gereken önemli bir fark vardır. Bununla birlikte, sosyal medya yedeklemesi söz konusu olduğunda, fotoğraf, video ve bazen de diğer bilgileri kopyalayarak az çok aynı şekilde çalışırlar..

Her iki türdeki sağlayıcılara tam bir bakış için, en iyi bulut depolama ve en iyi çevrimiçi yedekleme sağlayıcıları için kılavuzlarımız var. Sosyal medya yedeklemesi için aşağıdaki hizmetler en iyi bahislerinizdir.

IDrive: Facebook, Instagram

IDrive, en çok yönlü çevrimiçi yedekleme hizmetlerinden biridir. Tek bir abonelik sınırsız bilgisayarı kapsar ve IDrive, az sayıda sağlayıcı içeren akıllı telefon yedeklemesi sağlar. Facebook ve Instagram için sosyal medya yedekleme sadece buzlanma.

IDrive.ScheduleBackup

Facebook ve Instagram için, IDrive kopyaları bulut sunucularında depolayarak fotoğrafları ve videoları korur. Etiketlendiğiniz kişisel albümler ve medya yedeklemeye dahil edilir, bu da etiketsiz ve arkadaşsız olmanız yararlı olabilir, çünkü bu içeriğe erişiminizi kaybedersiniz.

IDrive.InstagramBackup

Yedekleme otomatik ve artımlıdır, bu nedenle yalnızca son yedeklemeniz kopyalandığından beri eklenen medya eklenir. Bu zaman ve bant genişliği tasarrufu sağlar. Yedekleri manuel olarak yürütmeniz gerekir. Bu, IDrive web arayüzünden veya Android veya iOS cihazınızdan yapılabilir.

Uygun fiyatlı abonelikler IDrive’ı seçmenin başka bir nedenidir. Ayda 50 $ ‘ın biraz üzerinde 2 TB veya 75 $’ ın biraz üzerinde 5 TB yedekleme alabilirsiniz. Her ikisi de sosyal medya, masaüstü ve akıllı telefon içeriğiniz için bol miktarda depolama alanı olmalıdır. Ayrıca 5 GB’lık ücretsiz bir plan var.

Dosya senkronizasyonu ve paylaşımı gibi özellikler de dahil olmak üzere daha fazla bilgi için IDrive incelememizi okuyun.

Acronis True Image: Facebook, Instagram

IDrive kağıt üzerinde harika görünse de çok yavaş olabilir. Rival Acronis True Image, daha büyük bir sunucu ağı sayesinde daha hızlı yedekleme sağlar. Ayrıca Facebook ve Instagram’ı yedekleyebilir ve IDrive’dan daha kapsamlı bir şekilde yapar.

TrueImage.BackupFacebook

Facebook fotoğraf ve videolarına ek olarak, True Image mesajları, kişileri ve beğenileri korur. Instagram için, her yazı için tüm fotoğrafları, bir dizi beğeni, etiket ve yorumu kaydeder.

TrueImage.FacebookWhatToBackup

True Image her iki platformu da sürekli olarak yedekler. Bu, IDrive ile yaptığınız gibi sosyal medya yedeklemenizi manuel olarak başlatmanız gerekmediği anlamına gelir. Yedeklemeler artımlıdır, bu nedenle yalnızca henüz kaydedilmemiş veriler kopyalanır.

TrueImage.FacebookRecovery

Facebook veya Instagram profiliniz silinirse, Acronis True Image yedeklenen içeriği yeni bir profile bile geri yükleyebilir.

Tüm veriler 256 bit AES kullanılarak Acronis Backup Cloud’da beklemede şifrelenir. Daha fazla gizlilik için özel, uçtan uca şifreleme seçeneği mevcuttur. Acronis True Image incelememizde belirtildiği gibi, yedeklemenize başlamadan önce bunu ayarlamanız gerekir.

Facebook veya Instagram’ı True Image web kontrol panelinden veya akıllı telefonunuzdan yedekleyebilirsiniz. IDrive gibi True Image, kişileri, fotoğrafları, videoları ve metin mesajlarını koruyabilecek Android ve iOS uygulamalarıyla mobil cihazlar için en iyi çevrimiçi yedekleme arasında yer alıyor.

Sosyal medya yedekleme için IDrive üzerinden True Image’ı dikkate almamanın tek nedeni, maliyetin daha yüksek olmasıdır. 250GB yedekleme için yılda 50 $, 2 TB IDrive yedeklemenin fiyatıyla aynıdır. Ücretsiz Acronis True Image planı yok, ancak karar vermeden önce 30 gün boyunca hizmeti deneyebilirsiniz.

pCloud: Facebook, Instagram

pCloud, pCloud Crypto adı verilen sıfır bilgili şifreleme eklentisi sayesinde benzer özellikler ve daha iyi güvenlik sağlayan, mevcut en iyi Dropbox alternatiflerinden biri olarak yer alan bir bulut depolama hizmetidir. Dosya senkronizasyonu, dosya paylaşımı ve sabit disk alanından tasarruf etmek pCloud’un büyük faydaları olsa da, sosyal medyayı da yedekleyebilir.

Yedeklemeyi ayarlamak için pCloud web arayüzünde oturum açın ve “yedeklemeler” bağlantısını tıklayın. Sadece Facebook ve Instagram’da değil, Google Drive, Dropbox ve Microsoft OneDrive’da da yedekleme için listelenen birkaç hizmet var..

pCloud.BackupFacebookBackupInstagram

Fotoğrafları ve videoları kaydederek yalnızca Facebook ve Instagram albümlerini yedekleyebilirsiniz. pCloud da etiketli medya aramıyor.

pCloud.FacebookChooseAlbums

Sosyal medya yedekleme özellikleri ile sınırlı olsa da, pCloud resimleriniz için bolca alan sağlar. Ücretsiz 10 GB’lık bir hesaba, ayda 5 ABD doları için 500 GB’lık bir hesaba veya ayda 8 ABD doları için 2 TB’lık bir hesaba kaydolabilirsiniz. PCloud’u en iyi ücretsiz bulut depolama hizmetleri arasında sıralıyoruz ve 2 TB aboneliğinin bulut depolamadaki en iyi fırsatlardan biri olduğuna inanıyoruz.

Cloudsfer Sosyal Medya Yedekleme

Cloudsfer bir çevrimiçi yedekleme veya bulut depolama hizmeti değil, aralarında dosya aktarmak için tasarlanmış bir aracıdır. Cloudsfer, manuel ve zamanlanmış dosya aktarımları gerçekleştirmenizi sağlar. En iyi buluttan buluta yönetim listemizdeki diğer girişler kadar çok bulut hizmeti seçeneğine sahip değildir, ancak sosyal medya söz konusu olduğunda bunlardan daha iyi performans gösterir..

Seçenekler arasında sosyal medya özellikleri olan fotoğrafçılar için bir bulut depolama aracı olan Facebook, Instagram, Flickr ve 500px sayılabilir..

Cloudsfer.CloudServices

Maalesef Cloudsfer yalnızca resimleri ve fotoğrafları taşıyabilir ve etiketli içerik için bir seçeneği yoktur.

Cloudsfer.FacebookContent

Ücretsiz bir Cloudsfer planı var. Dosya sürümlerini korumaz veya filtreler sağlamaz ve aynı anda yalnızca bir taşıma işlemi gerçekleştirebilirsiniz, ancak bunun sosyal medya yedeklemesi için iyi olması gerekir.

Cloudsfer Kişisel planıyla, yalnızca ücretsiz planın izin verdiği plan yerine üç taşıma işlemini aynı anda gerçekleştirebilirsiniz. Basit sosyal medya yedekleme için çok pahalı, ancak 75 sent bir gigabayt, minimum 8 GB’lık bir şarjla.

IFTTT Sosyal Medya Yedekleme

Şimdiye kadar bahsedilen araçlar Facebook ve Instagram için iyi çalışıyor olsa da, diğer sosyal medya platformlarının çoğu dışarıda bırakılıyor. Ayrıca, çevrimiçi yedekleme ve bulut depolama hizmetlerinin çoğunda sosyal medya hizmetlerini yedeklemek için yerel özellikler yoktur. Seçtiğiniz hizmetler temsil edilmiyorsa, geçici bir çözüm sosyal medya yedekleme için IFTTT kullanmaktır.

IFTTT.TwitterGoogleRecipes

IFTTT, çoğu bulut ve sosyal medya hizmetleri olan web uygulamaları için alakart entegrasyonlar sağlar. Adı, otomasyona neden-sonuç yaklaşımını açıklayan “eğer öyleyse, o” anlamına gelir. Özetle, bir hizmette sosyal medya etiketi gibi bir işlem gerçekleşir ve bu, etiketli öğenin Google Drive’da depolanması gibi bir tetikleyici işlemle sonuçlanır.

Kulağa karmaşık geliyor, ama değil. IFTTT’nin hazır sosyal medya yedeklemesi için çeşitli tarifleri vardır, bu yüzden tek yapmanız gereken kaydolmak ve zehirinizi seçmek.

Tüm olasılıkları karşılayamayız, ancak sosyal medya yedeklemesi için bulduğumuz birkaç tarif:

 • Twitter: Tweet’lere Dropbox’a dosya ekle
 • Twitter: Tweet’leri Google Dokümanlar’a kaydedin
 • Tumblr: yayınları Google Drive’a yedekle
 • Tumblr: Evernote’taki yedekleri yedekle
 • Facebook: fotoğrafları Google Drive’a yedekle
 • Facebook: fotoğrafları Dropbox’a yedekle
 • Pinterest: Google Drive’a yedek pimler
 • Instagram: fotoğrafları Google Drive’a yedekle

Sosyal medyaya odaklanmasa da IFTTT ile yedekleme ile ilgili bir makalemiz var.

IFTTT rakibi Zapier’in de kullanıma hazır sosyal medya yedekleme algoritmaları var. Yine de, IFTTT’yi keşfetmenizi öneririz, çünkü ücretsizdir ve Zapier değildir. Karar vermek için daha fazla yardım istiyorsanız, burada Zapier’e karşı IFTTT’yi anlatan bir makale var.

Manuel Sosyal Medya Yedekleme

Otomasyon ve bulut yedekleme için en iyi şekilde çalışırken, çoğu popüler sosyal medya platformunda verilerinizi indirmek için manuel seçenekler bulunur. 3-2-1 yedekleme kuralına uymak istiyorsanız, bunlar yerel olarak veya yerel olarak ve uzaktan saklanabilir.

LinkedIn Yedekleme

Bağlantı verilerinizi içeren bir .csv dosyasını doğrudan LinkedIn’den dışa aktarabilirsiniz. Dosya adı, unvanı, şirketi ve e-posta adresini içerir. Mükemmel değil, ama en azından ağ bilgilerinizi koruyacak, böylece bu önemli kişileri kaybetmeyeceksiniz.

Ağ bağlantılarınızı LinkedIn’den dışa aktarmak için:

 • Ana sayfanızın üst kısmındaki “ağım” ı tıklayın
 • Soldaki “bağlantı numaranızı” tıklayın
 • Sağ üstteki “senkronize edilen ve içe aktarılan kişileri yönet” i tıklayın
 • “Gelişmiş” başlığının altındaki “kişileri dışa aktar” ı tıklayın

LinkedIn dosyanızı hazırlar ve birkaç dakika içinde size e-posta gönderir. Bu e-postada, bağlantılarınızı içeren bir .zip dosyası indirmenize izin veren bir bağlantı bulunur.

Facebook Yedekleme

Facebook, yedek verilerinizin bir kopyasını almanızı kolaylaştırır. Hesabınızın üst tarafındaki küçük aşağı oku ve ardından ayarlar’ı tıklayın. Soldaki “Facebook bilgileriniz” i tıklayın.

Kelimelerin solunda “bilgilerinizi indirin”, “görüntüle” yi tıklayın. Yayınlarınız, fotoğraflarınız, videolarınız, yorumlarınız, beğenileriniz, arkadaşlarınız ve Facebook’ta yaptığınız hemen hemen her şeyle bir yedek dosya oluşturabileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Facebook.YourInformationDownload

Facebook’un sizinle ve konum geçmişinizle alakalı olduğunu düşündüğü reklam konuları için bir seçenek bile var, bu da Mark Zuckerberg’in dünyanın en büyük sürünmesi gibi görünmesini sağlıyor.

İstediğiniz bilgileri, tarih aralığını, biçimi ve medya kalitesini seçin. İşiniz bittiğinde, isterseniz Facebook’un konum hizmetlerini devre dışı bırakabilirsiniz (ayarlar > güvenlik & yer > yer).

Twitter Yedekleme

Hesap ayarlarınıza gidip “ayarlar ve gizlilik” i seçerek Twitter arşivinizi indirin. Sonraki sayfada aşağı kaydırın ve soldaki menüden “Twitter verilerinizi” seçin.

Ardından, sayfanın en altına gidin. “Twitter verilerini talep et” için bir düğme olacak.

Twitter.RequestData

Bunu tıklayın, Twitter dosyanızı hazırlar ve hazır olduğunda size bir e-posta gönderir. Daha sonra Twitter arşivinizle bir .zip dosyası indirebilirsiniz..

Instagram Yedekleme

Sosyal medyadaki trend olduğu gibi, Instagram artık verilerinizi yedekleme için indirmek için yerleşik bir özellik sunuyor. Bu özellik fotoğraf ve videolarla sınırlı değildir. Arşivlenmiş öykülerinizin, profilinizin, kişilerinizin, beğenilerinizin, doğrudan iletilerinizin, aramalarınızın ve diğer birçok şeyin kaydını indirebilirsiniz.

Verilerinizi indirmek için profil sayfanıza gidin ve “gizlilik” & güvenlik “bağlantısını tıklayın. Sayfayı aşağı kaydırın ve “veri indirme” başlığının altındaki “indirme iste” yi tıklayın.

Instagram.RequestDownload

E-posta adresinizi girin ve Instagram, indirme dosyanızın ne zaman hazır olduğunu size bildirir, bu da 48 saate kadar sürebilir.

Son düşünceler

Yedeklemenin anahtarı ileriyi düşünmektir. Kurumsal veri merkezlerinde bile sosyal medya içeriğinizin her zaman orada olacağını, fotoğrafların silineceğini, arkadaşların arkadaşlarının ve kazaların gerçekleşeceğini varsaymak makul görünse de.

Facebook ve Instagram verilerinizi korumak için en iyi bahis, verileri sürekli ve kademeli olarak yedekleyen Acronis True Image kullanmaktır. Daha ucuz bir yaklaşım için, hem IDrive hem de pCloud, desteklenmeyen sosyal medya ve depolama hizmetleri için IFTTT kullanımı gibi iyi çalışır.

Sosyal medya yedekleme hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda paylaşın ve hangi stratejileri kullandığınızı bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map