2020’de PS4 için En İyi Harici Sabit Disk

PS4, sıcak, değiştirilebilir depolama tasarımı sayesinde piyasaya sürüldüğünde oldukça karışıklığa neden oldu. Sony, konsolu, sabit sürücüye diğer bileşenlerden uzakta özel bir yuvadan erişilebilecek şekilde tasarladı. Değiştirmek için tek yapmanız gereken 2,5 inçlik bir sabit disk satın almak, eskisini çıkartmak ve yenisini takmak. 


Bununla birlikte, sürücünüzü değiştirmeyle ilgili birkaç sorun var. Öncelikle, bulut depolama alanına yedeklenmedikleri sürece, kaydetmeler dahil tüm yerel dosyalarınızı kaybedersiniz. İkinci olarak, konsolu gerçekten kullanabilmeniz için PS4 sistem yazılımını indirip manuel olarak yüklemeniz gerekir. Bu, PS4’ünüzü ilk etapta ayırmaktan bahsetmiyoruz..

Neyse ki, harici sabit diskte kullanarak sistemi ayırmadan veya herhangi bir dosya kaybetmeden PS4’ünüzün depolama alanını genişletebilirsiniz. PS4 için en iyi harici sabit sürücünün bu kılavuzunda, en iyi harici sabit sürücü kılavuzumuzdan ilk beş seçimlerimizi aldık, böylece konsolunuzla hangilerini kullanacağınızı biliyorsunuz. 

Listeye girmeden önce, ilk olarak seçimlerimizi nasıl yaptığımız ve konsolunuzda harici bir sabit sürücü kurmak için yapmanız gerekenler hakkında konuşalım.

PS4 2020 için En İyi Harici Sabit Disk

PS4 için En İyi Harici Sabit Sürücüyü Seçme

Xbox One kılavuzu için en iyi harici sabit diskimize benzer şekilde, bu tamamen kapasite ile ilgilidir. Konsolunuzla harici bir sabit sürücü kullanmanın amacı, daha fazla oyun ve uygulama yüklemektir, bu nedenle hız ve form faktörü gibi özellikler kritik değildir. Bununla birlikte, PS4’ün ham kapasitesi Xbox One’da olduğu kadar önemli değil. 

PS4 Pro, standart PS4 ve Xbox One’dan daha iyi performans sunmasına rağmen, Xbox One X kadar güçlü bir güç merkezi değildir. Bu nedenle, PS4 Pro, Xbox One X geliştirilmiş oyunlar. Bunu göz önünde bulundurarak, seçimlerimizi yaparken hıza daha fazla odaklandık. 

Bu, göründüğünden daha fazla bir sorun olduğunu kanıtladı. PS4 ve PS4 Pro’da USB 3.0 bağlantı noktaları bulunur, yani SanDisk Extreme Portable gibi herhangi bir USB 3.1 sürücüsü tam potansiyeline ulaşmaz (SanDisk Extreme Portable incelememizi okuyun). ADATA SD600 incelememizde gördüğümüz gibi, USB 3.0 üzerinden bir SSD kullanmak istenenden daha az sonuç üretir. 

“Sadece USB 3.0 sürücüler” kuralında bir istisnamız var, bu aslında bizim en iyi seçimimiz. Çünkü Xbox One’ın aksine, PS4 oyunları çok büyük değil, bu da yükleme sürelerine odaklanıyor. 

USB 3.1 tabanlı bir SSD’nin tam performansını elde edemeseniz de, geleneksel bir dönen sürücüye kıyasla önemli bir performans avantajı elde edersiniz.. 

Form faktörü gibi diğer faktörler o kadar önemli değildi. Xbox One kılavuzumuzda belirttiğimiz gibi, sürücünüzün konsolunuzda kalıcı bir evi olması muhtemeldir, bu nedenle Western Digital My Book gibi masaüstü tabanlı çözümler sağlam seçimlerdir. Yine de, oyunlarını hareket halindeyken almak isteyenler için birkaç taşınabilir seçeneğimiz var. 

Seçimlerimizi yaparken de bazı teknik hususlar vardı. Sony’nin özelliklerine göre, PS4 ve PS4 Pro yalnızca USB 3.0 veya daha yenisini kullanan ve 250 GB ile 8 TB arasında kapasiteye sahip harici sabit sürücüleri destekler.

PS4 ile Harici Sabit Sürücü Nasıl Kullanılır

PS4 ve PS4 Pro’ya kolayca dahili bir sabit sürücü takılabilir. Ancak, bunu yapmak harici bir tane kullanmaktan çok daha karmaşıktır ve konsolunuzu bozma riski taşır. Bununla birlikte, PS4’ünüzle harici bir sabit sürücü kullanmadan önce, konsolun kendisinde yapılabilecek şekilde biçimlendirmeniz gerekir.. 

PS4 sabit sürücülü-kurulum

Harici bir sabit sürücü kılavuzunun nasıl biçimlendirileceğini okuyacağınız gibi, farklı platformlar farklı dosya sistemleri gerektirir, bu da işletim sisteminin verileri düzenlemek için kullandığı şeydir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, PS4’ün kendi dosya sistemi vardır, bu nedenle harici sürücüyü biçimlendirmeniz gerekir. Bununla birlikte, sürücüyü biçimlendirmenin o anda üzerinde bulunan tüm verileri sileceğini unutmayın.. 

Sürücünüzü aldıktan sonra, onu ve birlikte verilen USB 3.0 kablosunu alın, PS4’ünüze gidin ve şu adımları izleyin:

 • Sürücüyü konsolun önündeki veya arkasındaki açık bir USB bağlantı noktasına bağlayın 
 • Biçimlendirilmemiş sürücünün hata mesajını yoksay 
 • “Ayarlar” menüsüne gidin ve “cihazlar” a gidin
 • “USB depolama aygıtı” nı seçin
 • Harici sabit sürücünüzü bulun ve “genişletilmiş depolama alanı olarak biçimlendir” i seçin 

Bundan sonra, oyunları sürücüye yükleyebilirsiniz. PS4’ün sürücüyü Xbox One’ın yaptığı gibi biçimlendirmenizi istemediğini unutmayın, bu nedenle ne olursa olsun bir hata mesajı alırsınız. Sürücüyü biçimlendirdikten sonra, oyunları depolamak için varsayılan konum olacaktır. Bununla birlikte, aşağıdaki adımları izleyerek bunu değiştirebilirsiniz:

 • “Ayarlar” menüsüne gidin ve “depolama” yı seçin
 • İndirme konumunuzu seçin ve kumandanızdaki “seçenekler” düğmesine basın
 • “Uygulama yükleme konumu” nu seçin ve dahili depolama birimini veya harici sabit sürücünüzü seçin

Son olarak, oyunları ve uygulamaları aynı depolama menüsünde taşıyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken:

 • Oyunun bulunduğu sürücüyü seçin 
 • Taşımak istediğiniz oyunu bulun, ardından “seçenekler” düğmesine basın 
 • “Genişletilmiş depolama alanına taşı” yı seçin

PS4 için En İyi Harici Sabit Sürücü: Samsung T5

Samsung T5, en yüksek hızının en iyi USB 3.1 üzerinden sağlandığı düşünüldüğünde PS4 için aşırıya kaçıyor. Bununla birlikte, en iyinin en iyisini arıyorsanız, T5 teslim edebilir. İncelediğimiz en küçük harici sabit sürücülerden biri olmasının yanı sıra, aynı zamanda en hızlı olanlardan biri. Bununla birlikte, listemizdeki en pahalı sürüş. 

samsung-t5-1

En azından sabit diskleri döndürmeye kıyasla pahalı. Diğer harici SSD’lerle eşleşti, ancak fiyat çok kötü değil. Örneğin, G-Drive Mobil SSD ile karşılaştırıldığında, 2 TB modeli için yaklaşık 30 ABD doları tasarruf edeceksiniz (G-Technology G-Drive Mobil SSD incelememizi okuyun). 

Bununla birlikte, paranız için çok fazla kapasite elde edemezsiniz. T5, harici HDD’lere kıyasla çok fazla olmayan 2 TB’da zirveye çıkıyor. Bununla birlikte, diğer SSD’lere karşı düşünüldüğünde, harika; 2TB, özellikle PlayStation Store’daki küçük, bağımsız oyunların sayısı göz önüne alındığında, oyunlarınızı saklamak için bolca yer olmalıdır.. 

Ek olarak, hız için işlem yapma kapasitesiniz var. Testlerimiz sırasında T5, sıralı okuma ve yazma için 520 MB / sn. Rastgele performans da mükemmeldi, T5 rastgele okumalar için 160,1 MB / s ve rastgele yazmalar için 195,7 MB / s. 

Pratikte, bu, oyunların internetinizin izin verdiği kadar hızlı indirileceği ve ekranları yüklemek için çok az veya hiç bekleme süreniz olmayacağı anlamına gelir.. 

Samsung T5’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Eğlence merkezinizi temiz tutmaya çalışıyorsanız, Samsung T5 mükemmel harici sabit disktir. Sadece 51 gram ağırlığında ve bir kartvizitten daha küçük ölçüm yapan T5, konsolunuzun arkasına rahatça oturabilir. SSD olduğu için havalandırma gerektirmez ve gürültü de yapmaz. 

PS4’ünüz için iyi bir eşleşme olmasına rağmen, Samsung T5, genel olarak harici bir sabit disk olarak da mükemmel bir seçimdir. Samsung, tüm verilerinizi bir parolanın arkasına kilitlemenizi sağlayan AES-256 donanım şifrelemesine sahiptir. Şifreleme açıklamamızda AES-256’nın kırılmasının ne kadar zor olduğu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.. 

Performanstan özelliklere ve yapı kalitesine kadar T5 mükemmeldir. Ortalamanın üstünde fiyat etiketi bazı kullanıcıları kapatabilir, ancak performans Samsung T5’ten biridir. Samsung T5 incelememizde bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Western Digital My Book

Hızla daha az ve kapasite konusunda daha fazla ilgileniyorsanız, Western Digital My Book sizin için harici sabit disktir. Samsung T5 kadar iyi performans göstermiyor – hatta yakın değil – ancak hız kaybı kapasitede. My Book, çok az parayla neredeyse sınırsız oyun depolama alanı sunuyor.

Batı dijital-my-kitap-1

Bir referans noktası olarak, 1 TB T5, 8 TB My Book’tan 20 $ daha pahalıdır. Verilen, My Book geleneksel bir eğirme diski iken T5 bir SSD’dir, ancak ilgilendiğiniz tek şey depolama alanı ise, My Book T5’ten daha iyi sunabilir. 

Western Digital, menzili 3 TB olarak başlatarak 10 TB’a kadar çıkar. 20 TB’a kadar çıkabilen ve önceden yapılandırılmış RAID-0 ile birlikte gelen çift sürücülü modeller de vardır (RAID kılavuzumuzu okuyun). PS4’ün yalnızca 8 TB’a kadar olan sürücüleri resmi olarak desteklediğini görünce, 10 TB sürümünü satın alamazsınız.

Çift sürücü sürümleri, RAID-0 sayesinde kullanılabilir alanın yalnızca yarısını elde ettiğinizi düşünerek çalışabilir, ancak test etmedik. RAID yapılandırmalarının masaüstü bilgisayarlarda bile hantal olabileceğini gören yüksek umutlarımız yok. Yine de, 8 TB gelecek yıllar için bolca yer olmalı. 

Western Digital My Book’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Dönen bir disk olmasına rağmen, Western Digital My Book iyi bir performans sergiliyor. Aslında, onu en hızlı harici sabit disk listemize yaptı. Sıralı okuma ve yazma işlemleri için 200 MB / sn’nin üzerindeki hızları gördük ve 12 MB / sn’ye yakın rastgele yazma hızları gördük. Ancak rastgele okuma performansı zayıftı, ancak My Book yalnızca 0,59 MB / s hızda. 

My Book’ın içinde ağa bağlı depolama için tasarlanmış bir Western Digital Red sabit sürücü bulunur. Bunu göz önünde bulundurarak, hız sonuçlarımız mantıklı. Daha yüksek yazma hızı, sürücünün verileri hızlı bir şekilde yedeklediğini gösterir; bu, PS4 için oyunları herhangi bir hıçkırık olmadan indirebileceği anlamına gelir. Ancak, diskten veri okurken biraz hızda işlem yapıyorsunuz. 

Yine de, bir Western Digital My Book’un değeri yadsınamaz. Çok fazla para harcamadan PS4’ünüz için desteklenen depolama alanını en üst düzeye çıkarmanızı sağlar. Western Digital My Book incelememizde sürücü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Seagate Backup Plus Taşınabilir

Seagate Backup Plus Portable, Western Digital My Book’un daha küçük, daha ince sürümüdür. Hala 5 TB’a kadar ultra yüksek kapasitelerde mevcuttur, ancak daha küçük bir kasa içinde gelir ve harici güç gerektirmez. Dört renkte mevcut olan dokuma kumaş üst kısım ile de çok daha iyi görünüyor. 

seagate-backup-artı-taşınabilir-1

Seagate’in disk serisi biraz kafa karıştırıcı. Örneğin, Backup Plus Portable’a benzemesine rağmen aynı şey olmayan Seagate Portable vardır (Seagate Portable incelememizi okuyun). Ayrıca, Backup Plus Portable’ın her biri benzersiz bir şey sunan üç sürümü vardır.. 

4 TB ve 5 TB kapasitelerde standart versiyonun yanı sıra biraz daha küçük ve 1 TB ve 2 TB kapasitelerde gelen İnce versiyon da var. Seagate ayrıca 4 TB ve 5 TB kapasitelerde bulunan, ancak normal versiyondan daha yüksek bir fiyata sunulan bir Ultra Touch versiyonu da satıyor. Bunun nedeni, birlikte verilen bir USB-C ve donanım şifrelemesi ile birlikte gelmesidir. 

PS4 için, Ultra Touch sürümü buna değmez, bu yüzden geçmişe atlamanızı öneririz. Diğer iki seçenek olsa harika. Western Digital My Book’un aksine, Backup Plus Portable, konsolunuzun arkasına sığacak kadar küçüktür. Bununla birlikte, daha etkileyici olan, 5 TB’a kadar depolama alanı sunarken bunu yapabilmesidir..

Seagate Backup Plus Portable’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Hız söz konusu olduğunda, Seagate Backup Plus Portable, Western Digital My Book’tan daha dengeli bir sürüştür. Bununla birlikte, uzmanlık eksikliği genel olarak daha yavaş olduğu anlamına gelir. Sıralı okuma ve yazma hızları 130 MB / s civarındayken, rastgele okuma ve yazma işlemleri 1,3 MB / s civarındaydı. 

Pratikte, bu, oyunların My Book üzerinden Seagate Backup Plus Portable’a biraz daha hızlı yüklenmesi gerektiği anlamına gelir, ancak daha yavaş indirme süreleri yaşayabilirsiniz. Bir oyunu indirirken, dosyalar diske yazılmak üzere sıraya girecektir. Diskin bu verileri yazması biraz zaman alırsa, toplam indirme süreniz daha uzun olur. 

Sürücüyü PS4’ünüz dışında kullanmaya karar verirseniz, ödüllendirileceksiniz. Seagate, bilgisayarınızı yansıtmanıza veya yedeklemenize olanak tanıyan Windows ve macOS’ta Araç Seti sunar. Toolkit ve bu diskin sunduğu her şey hakkında daha fazla bilgiyi Seagate Backup Plus Portable incelememizde bulabilirsiniz..

Seagate Resmi PS4 Oyun Sürüşü

Seagate Resmi PS4 Oyun Sürücüsü temel olarak Seagate Portable ile aynı şeydir, ancak çok daha pahalıdır. Bununla birlikte, PS4’ünüzde harici bir sabit sürücüyle çalışmaya başlamayı çok kolaylaştırır. Dahası, resmi olarak PS4 logosu ile markalı, bu yüzden görünümden sonraysanız, Drive oyunu. 

seagate-PS4 oyun-sürücü

Yukarıda belirtildiği gibi, PS4’ünüzde harici bir sabit sürücüyü çalıştırmak için oldukça uzun bir süreçten geçmelisiniz. Ancak Game Drive ile bunun için endişelenmenize gerek yok. Sürücü kutudan çıkmaya hazır, PS4’ünüzle çalışmak için önceden biçimlendirilmiş. 

Ayrıca, sürücü PS4’ünüzün dahili deposuyla aynı bellenimle birlikte gönderilir. PS4’ün dahili depolaması harika olmasa da, çoğu harici diskten daha iyidir. Ürün yazılımı aynı olduğundan, dahili depolama birimiyle aynı indirme ve yükleme sürelerini deneyimlemelisiniz. 

Bu, sürücünün görünüşünden bahsetmiyor. Seagate, yalnızca sağ üstte bir PlayStation logosu, sol üstte bir LED göstergesi ve sağ altta Seagate logosu bulunan ince ve karartılmış 2 TB’lık bir sürüm sunuyor. 4 TB sürümü aynı işaretlere sahip biraz daha parlamaya sahip, ancak sürücünün çevresini çalıştıran mavi bir şeritle. 

Seagate Official PS4 Game Drive’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

PS4 Game Drive, performans açısından bir Seagate Portable’a benziyor, ancak bu sürücünün yalnızca yeniden başlatılmış, aşırı fiyatlandırılmış bir sürümü değil. Kasa tamamen alüminyumdur, kurulumunuza biraz sertlik katar ve sürücüyü hareket halindeyken kolayca taşımanıza izin verir. 

Seagate ayrıca, Backup Plus Taşınabilir ve normal taşınabilir diskler için sunulan garantiden bir yıl daha uzun olan üç yıllık sınırlı bir garanti içerir. Seagate’in Kurtarma hizmetine hâlâ erişebileceksiniz, bu da yalnızca 14,99 ABD doları karşılığında üç yıla kadar veri kurtarma hizmeti sunuyor. 

Son olarak, PS4 birden fazla kullanıcı hesabı barındırmanıza izin verdiği için oyun kitaplığınızı da yanınıza alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sürücünün fişini çekmek, başka bir PS4’te oturum açmak ve indirdiğiniz oyunları oynamaktır.

Toshiba Canvio Temelleri

Toshiba Canvio Basics, hiçbir hesap için etkileyici bir harici sabit disk değildir. Hız, 147.3 MB / s sıralı okuma hızı, 154.1 MB / s sıralı yazma hızı ve 1MB / z ile 4MB / s arasında rastgele okuma / yazma ile olduğu gibi iyi. Her ne kadar sönük olsa da, Toshiba Canvio Basics, PS4’ünüzün depolama alanını genişletmenin en ucuz yoludur.

toshiba-CANVIO-temelleri-1

Toshiba, 1 TB ile 4 TB arasında Canvio Basics’i sunuyor ve yüksek kapasiteli model 100 dolardan daha düşük bir fiyata geliyor. Gigabayt başına fiyat düzeyinde değer mükemmel. İncelememizde özelliklerin eksikliği nedeniyle fiyatın o kadar da iyi olmadığını, ancak diski PS4 ile kullandığınızda bunun önemli olmadığını belirttik. 

Performans o kadar da kötü değil. Canvio Basics, SanDisk Extreme Portable gibi bir şeyle karşılaştırıldığında yok olmasına rağmen, diğer taşınabilir eğirme tahrikleriyle eşleştirildiğinde kötü değil. Sıralı performans sağlamdır ve rastgele performans eksik olsa da, oyunları yüklerken çok fazla fark etmemelisiniz. 

Daha da önemlisi, yapı kalitesidir. Hız sizi çok yavaşlatmasa da, sürücünün yapısı düşecektir. Ucuz ve dayanıksız, tıpkı ADATA SD600 gibi. Sürücüyü bir noktada tutarsanız sorun olmaz, ancak hareket halindeyken kullanmayı planlıyorsanız, başka bir sürücüyle gitmek en iyisidir.

Toshiba Canvio Basics’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Toshiba Canvio Basics’i sevmemizin ana nedeni fiyattır. Aralıktaki en ucuz olan 1 TB model, 45 $ ‘dan daha düşük maliyetle, karşılaştırılabilir sürücülerden 5 $ ila 10 $ daha düşüktür. Tasarruf, ürün gamını daha da yükseltirken, 4 TB model gigabayt başına en iyi fiyatı gösterir. 

Yine de fiyat için özelliklerden vazgeçiyorsunuz. Toshiba, sürücüye herhangi bir yardımcı program içermez ve Toshiba’nın web sitesinde indirilecek hiçbir şey yoktur. Sürücüdeki tek şey, bir yıllık sınırlı garantinin ayrıntılarını veren bir PDF’dir. Toshiba Canvio Basics tamamen heyecan verici olsa da yerini alan tamamen işlevseldir. Toshiba Canvio Basics incelememizde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Son düşünceler

PS4 için bir çok harika harici sabit disk var. Paramız için Samsung T5 veya Western Digital My Book’a sadık kaldık. T5, en iyi performansı sağlayacak, ancak alan pahasına olacak. My Book biraz daha yavaş, ancak PS4’ün desteklenen kapasitesini en üst düzeye çıkarabiliyor. 

Son üç seçenek oldukça değiştirilebilir. Seagate, Toshiba Canvio Basics’ten daha iyi bir yapı kalitesi ve estetik sunar, ancak biraz daha yüksek bir fiyat noktasındadır. Yukarıdaki seçeneklerin hiçbiri aradığınıza benzemiyorsa, diğer harici sabit sürücü incelemelerimizi mutlaka okuyun. 

PS4’ünüzle hangi sabit diski kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map