2020’de Google Geçmişinizi Silme

Bir süredir Google’ın parlaklığı hakkında hepimiz biliyoruz, ancak uygulamaları kullanmak çok zevkli olduğu için onlarla takılmış olabilirsiniz. Bununla birlikte, haberlerde, üçüncü taraflara ve kendi çalışanlarına e-posta içeriği sızıntısıyla ilgili son hikayeler son pipet olabilir. Kefalet vermek istiyor ancak bilgilerinizin saklanmasını istemiyorsanız, Google geçmişinizi nasıl sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.


“Kötülük etme” bir zamanlar Google’ın sloganıydı, ancak çevrimiçi dev bugün olduğu gibi büyüyerek buna bağlı kalmakta zorlandı. Google Earth ve Street View gibi eğlenceli teknik mucizeler, kurumsal davalara, tekel araştırmalarına ve ABD Ulusal Güvenlik Ajansı ile veri paylaşımı vahiylerine yol açmış gibi görünüyor..

Tabii ki, bir hizmete her kaydolduğunuzda, bir avukat olmadıkça okumak için rahatsız olan ve anlaşılması zor olan şartlar ve koşullar sayfalarını kabul etmek zorundasınız..

AB veya başka bir hükümet organı, çevrimiçi devlerin Genel Veri Koruma Yönetmeliği gibi izinsiz bir şey yapmasını yasaklayan bir gizlilik yasası oluşturduğunda, şirketler şartlarını ve koşullarını revize ederler, bu yüzden her şeyi yapmalarına izin vermelisiniz. hain eylem yasaklandı.

Kafa karıştırıcı, ama bir şey açık. Çoğu Google hizmetinde veri geçmişinizi temizleme seçeneğiniz vardır, bu yüzden onlara göz atacağız ve parkurlarınızı mümkün olduğunca nasıl sileceğinizi anlatacağız.

Gizlilik, Cloudwards.net’teki kalbimize yakın ve bundan daha önce bahsetmiştik. Çevrimiçi gözetimden kaçınmak için ipuçları istiyorsanız, çevrimiçi gizlilik kılavuzumuz başlamak için iyi bir yerdir.

Google Sizin Hakkınızda Ne Biliyor?

google geçmişinizi silme

Kişileriniz ve e-postalarınız cihazlarınız arasında bağlandığında, bilgilerinizi saklayan Google uygun görünebilir. Harita uygulamanızın ve telefonunuzun, en sevdiğiniz yerleri ve bulunduğunuz yeri göstermek için tarayıcınızla aynı verileri kullanması da yararlı olabilir.

Sorun şu ki, veriler istemediğiniz şeyler için de kullanılabilir. ABD polisi, örneğin, Nisan Bulut Bulut Devleti toplantımızda tartıştığımız gibi, suç mahalline yakın insanları tutuklamak için Google’ın konum bilgilerini kullanmıştır.

Google’ın konum verilerinizi izlemeye devam ettiği ortaya çıkmıştır, ancak bunu seçmenizi beklediğiniz seçenekleri seçmiş olsanız bile. Bunun gibi hikayeler bizi kazanmanın tek yolunun oynamamak olduğunu düşündürüyor.

Birçok kişi, e-postada söyledikleri şeylere karşılık gelen önemsiz posta almanın ne kadar şüpheli olduğuna dikkat çekti. Daha önce de belirtildiği gibi Google kısa süre önce üçüncü tarafların Gmail hesabınızda arama yapmalarına izin verdiğini ve satın alma alışkanlıklarınız ve kişisel tercihleriniz hakkında her türlü şeyi çıkarmalarını sağladığını açıkladı..

Bu nedenle, arkadaşlarınıza bir ekranın önünde her zaman harcadığınız zaman hakkında önemli olandan şikayet ettiğinizde mola vermeniz veya kontakt lens reklamlarına ihtiyacınız olduğunu söylediğinizde ucuz tatiller için çok sayıda gereksiz posta alırsınız..

Veriler hakkımızda her türlü şeyi ortaya çıkarabilir. Google’ın sizin hakkınızda ne bulduğunu görmek istiyorsanız, bu bağlantıya bir göz atın. Size Google’ın neyle ilgilendiğinizi düşündüğünü söyler. Şirket, size hangi reklamların gösterileceğini belirlemek için hakkınızda toplanan verileri kullanır.

Bir Android telefon kullanıyorsanız, Google tüm gün, her gün nerede olduğunuzu söyleyebilir. Bu da hakkınızda her türlü bilgiyi toplama kapasitesini verir. Nerede alışveriş yapmak istediğinizi, eğlenmek için ne yaptığınızı, hatta kimlerle görüştüğünüzü öğrenebilir..

Ana Google hesabınızı kullanan bir Android telefonun da kişilerinize erişimi vardır. Google Takvim kullanıyorsanız şirket randevularınıza zamanında gidip gelmediğinizi bile söyleyebilir.

Bir iPhone kullanmanın bilgilerinizi Google’ın ellerinden uzak tuttuğunu düşünebilirsiniz, ancak kaçınılması zor Google uygulamaları ve hizmetleri kullanıyorsanız konum verilerinize yine de erişimi olabilir.

Telefonunuz garip davranıyorsa ve sadece yaşlandığından şüphelenmek için bir nedeniniz yoksa, istenmeyen yazılımların çalışıp çalışmadığını görmek için Android için en iyi antivirüs makalemize bakmaya değer olabilir..

Chrome Geçmişinizi, Geçmişinizi Oluşturun

Chrome, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin, cihazlarınız arasında paylaşılan web sitelerinin kaydını tutar. Bu bilgilerin depolanmasını istemiyorsanız, kaldırabilirsiniz.

Bunu yapmak için, menüyü açmak üzere ekranın sağındaki üç noktayı tıklayın, ardından geçmişi seçin > Tarih. Geçmiş panelini CTRL + H tuşlarına basarak da açabilirsiniz..

Panel açıkça düzenlenmiştir, bu yüzden ihtiyacınız olanı çok fazla sorun yaşamadan bulabilmeniz gerekir.

Ekranın sol tarafında “tarama verilerini temizle” seçeneğini görmeniz gerekir. Bir ayarlar paneli açmak için tıklayın. Oradan, neyi sileceğinizi seçebilirsiniz. Panelin, üstteki seçenekleri seçerek geçiş yapabileceğiniz temel ve gelişmiş sürümleri vardır.

google-chrome-net

Temel form, yalnızca tarama geçmişinizi temizlemeyi veya çerezlerden ve önbelleğe alınmış dosyalardan kurtulmayı seçmenize olanak tanır. Çerezler web sitelerinin sizin veya verileriniz üzerinde sekmeler tutmasına izin verir, bu nedenle gizlilikle ilgili endişeleriniz varsa bunlardan kurtulmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, ayarlarınızı ve tercihlerinizi sağlam tutmak için yararlıdırlar..

Önbelleğe alınan dosyalar yer kaplar, ancak yükleme sürelerini hızlandırabilir, bu nedenle disk alanınız azsa bunlardan kurtulun. Önbellek, tarama geçmişinizi çözmek için de kullanılabilir, bu nedenle gizli tutmak istiyorsanız da kaldırılması gerekir.

Panelin gelişmiş sürümü, şifreler ve form verileri gibi diğer bazı şeyleri silmenizi sağlayan seçenekler ekler. Bunlar, tarama geçmişinizi belirlemek için kullanılabilir ve bazı durumlarda, bilgisayarınızdan hesaplarınıza erişmek için bunları başkaları kullanabilir..

Tarayıcınızın şifrelerinizi saklamasına izin vermek kullanışlı, ancak risklidir. Hesabınızı her seferinde şifrelerinizi girmek zorunda kalmadan daha güvenli hale getirmek istiyorsanız, bir şifre yöneticisine bakmaya değer. Bununla ilgili daha fazla bilgi için en iyi şifre yöneticisi makalemizi okuyun.

Zaman aralığı seçici, verilerinizi ne kadar geri silmek istediğinizi seçmenize olanak tanır. Hepsinden kurtulmak istiyorsanız, “tüm zamanlar” ı seçin. Yalnızca yakın geçmişinizden kurtulmak istiyorsanız diğer seçenekleri belirleyebilirsiniz.

Her zaman için seçenek seçerseniz, verileriniz kaldırılır ve kimsenin gizli Justin Bieber bağımlılığınızı öğrenmeyeceğini bilerek rahatlayabilirsiniz..

Google’a veda etme+

Google sosyal medya hizmetini silmek üzereyken Google + ‘yı daha fazla endişelendirmemiz gerekmeyecek. Ancak, bu durumda verilerinizin kaldırıldığından emin olmak faydalı olabilir. Çevrimdışına alındığında, sakladığı bilgilere ne olduğu tahmin edilir ve silmek için bir yol olmayabilir..

Google’ı daha önce hiç ziyaret etmemiş olsanız bile Google + ‘yı sizin için ayarlamış olabileceğini unutmayın. Şimdi şansınızı kaybetmeden önce bir göz atmak için iyi bir zaman.

Hizmeti kullanan birkaç kişiden biriyseniz, ayarlar sayfasına gidin.

google-plus-settings

Nükleer seçenek olan “Google+ profilinizi silin” en altta bulunur. Siz itilmeden önce atlamak ve profilinizi Google sizin için yapmadan önce kaldırmak istiyorsanız, tıklanacak yer.

Tüm Google

Hesabınızın genelinde Google’ın sizinle ilgili sakladığı bilgileri silmek istiyorsanız myactivity.Google.com adresini ziyaret edin. Orada, tarama geçmişinizi tüm cihazlarınızdan görebileceksiniz.

google-tarih

Ekranın sol tarafında “etkinliği tarafından sil” yazan bir bağlantı olacaktır. Değilse, sağ üstteki üç noktayı tıklayarak bulabilirsiniz.

google-hepsi-aktivite

Tüm uygulamalarınızdaki verileri silmeyi veya silmek istediğiniz uygulamayı seçmeyi seçebilirsiniz. Benzer şekilde, çalışmak için belirli bir tarih aralığı seçebilirsiniz. Her şeyden kurtulmak için “tüm ürünler” ve “tüm zamanlar” ı seçin.

Google Hizmetlerine alternatifler

Google’ın debriyajlarından kurtulduktan sonra yeni hizmetlere kaydolmanız gerekebilir. Cloudwards.net’te güvenlik ve gizliliğe değer veriyoruz, bu nedenle incelemelerimiz, sağlayıcının bilgilerinizle ne yaptığı hakkında endişelerimiz olup olmadığını size bildirir..

Güvenli bir şekilde e-posta gönderme hakkında daha fazla bilgi edinmek için e-postalarınızı nasıl şifreleyeceğimize bakın. Google’ı, en iyi bulut tabanlı e-posta hizmetleri özelliğimizde çeşitli alternatiflerle birlikte tartıştık.

Bulut depolama için de birçok seçenek var, bu nedenle Google Drive’ı kullanmaktan kaçınmak istiyorsanız en iyi bulut depolama makalemizi okuyun.

VPN Koruması

vpn koruması

Kendinizi izlemeyi zorlaştırmanın bir başka yolu da sanal bir özel ağdır. Bununla birlikte, Google’ın sizi tamamen izlemekten kaçınmanıza yardımcı olup olmayacağı açık değildir, çünkü sizi diğer faktörlerden tanımlayabilir. Açıkçası, bir VPN kullanırken bir Google hizmetinde oturum açtıysanız, etkinliğinizi hesabınıza bağlayabilecektir..

Bir VPN en azından konumunuzu maskeleyecektir. Bir Google hesabında oturum açmadıysanız, hizmetlerin noktaları birleştirmesini ve sizi IP adresiniz üzerinden tanımlamasını da engeller. VPN güvenliği ile ilgili makalemizin açıkladığı gibi, siber suçlardan kaçınmak gibi bir VPN kullanmanın başka birçok nedeni daha.

Son düşünceler

Bu makaledeki her şeyi yaptıysanız, umarım Google, tuttuğu bilgileri silmiş veya en azından buna eklemeyi bırakmıştır. Google’ın neleri depoladığını öğrenmek istiyorsanız, tüm verileri indirmenize izin veren bu bağlantıyı kontrol edebilirsiniz..

Kumlar izleme ve gizlilik söz konusu olduğunda hiç değişmiyor. Bilgilerinizi Google’ın debriyajlarından uzak tutmak istiyorsanız, bu ipuçlarının size bir başlangıç ​​yapacağını umuyoruz. Bununla birlikte, yeni izleme yöntemleri ve güvenlik açıkları her zaman bulunduğundan şikayetçi olmayın. Güncel kalmak için Bulut Bulutu makalelerimizi takip edin.

Bu ipuçlarını denediyseniz, nasıl çalıştığınızı bize bildirin. Kendinizi radarın altında tutmak için başka tavsiyeleriniz varsa, bizimle de paylaşmaktan çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkürler ve aşağıdaki yorumlarda sizden haber bekliyoruz..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me