2020’de Gmail’i Varsayılan E-posta İstemciniz Yapma

Web’deki bir e-posta bağlantısını tıkladığınızda, işletim sisteminizin varsayılan e-posta uygulamasına yönlendirilirsiniz. Bu bir Mac’te Posta veya Windows 10’da Posta olabilir. Bununla birlikte bunlara bağlı kalmanıza gerek yoktur. Microsoft veya Apple’ın kavramalarından kaçabilir ve Google’ın açık kollarına uçabilirsiniz. Ne de olsa kötü olmayacağına söz veriyor.


Kötü ya da değil, güvenilir, iyi gelişmiş bir web uygulaması vardır. İşletim sisteminizde yerleşik olanı kullanmayı tercih ederseniz, geçiş yapmak için sisteminizi ayarlamanız gerekir. Ancak bunun nasıl yapılacağını bulmak kolay değildir, bu yüzden Gmail’i varsayılan e-posta istemciniz yapmak için bu kılavuzu bir araya getirdik..

Snowden ilişkisinden sonra, e-posta gizliliği hakkında endişeleriniz olabilir. Öyleyse, gizlilik rehberinizi nasıl koruyacağımız ilginizi çekecektir.

Bu ipuçları işletim sisteminize ve tarayıcınıza bağlı olarak değişir, bu nedenle ihtiyacınız olanı bulmak için okumaya devam edin. İşletim sistemi ipuçlarının çoğu Gmail için varsayılan olarak yapılandırılmış bir tarayıcı açar, bu nedenle yalnızca web tabanlı posta bağlantılarını açmakla ilgileniyorsanız tarayıcı kılavuzlarına atlayın.

En güvenli tarayıcılar olmanın yanı sıra, Chrome ve Firefox Gmail için en iyisidir. Edge ve Safari için çözümlerimiz ideal değil, ama yine de ikisi de değil. Neyse ki, baktığımız tüm işletim sistemleri için iyi seçenekler var.

Linux kullanıcılarının bir uygulama yüklemesi gerekiyor, ancak bunun çok fazla sorun yaratacağından şüpheliyiz.

Windows 8 ve 10’da Gmail’i Varsayılan E-posta İstemcisi olarak ayarlama

Windows’un varsayılan olarak Gmail’i kullanmasını sağlamak için önce tercih ettiğiniz tarayıcıyı varsayılan e-posta uygulaması olarak ayarlarsınız. Daha sonra, ilgili kılavuzu kullanarak Gmail’i kullanacak şekilde ayarladınız.

Arama penceresini açmak için Windows + S tuşlarına basın. Sonra “kontrol paneli” yazın ve geri dön düğmesine basın.

Kontrol paneli görüntülendiğinde, arama kutusuna “varsayılan” yazın. “Varsayılan programlar” ı seçin. Ardından, bir sonraki ekranda “varsayılan programlarınızı ayarlayın” ı tıklayın.

gmail-pencere kontrol paneli

Varsayılan harita, müzik, fotoğraf, video ve tarayıcı uygulamalarınızın yanı sıra varsayılan e-posta programınız da dahil olmak üzere çeşitli işlevler için varsayılan uygulamalarınızı gösteren bir ayarlar ekranı görünecektir. Bazı iyi fotoğraf uygulamaları için en iyi fotoğraf yönetimi yazılımı makalemizi okuyun.

Gmail’de bir masaüstü uygulaması olmadığından, uygulamaya bir tarayıcı aracılığıyla erişmeniz gerekir, bu nedenle tarayıcınızı e-posta varsayılanınız olarak seçin.

Artık bağlantı açmak için bir tarayıcı seçtiğinize göre, posta bağlantılarını doğru bir şekilde işlediğinden emin olmanız gerekir, bu nedenle tercih ettiğiniz tarayıcı için aşağıdaki kılavuzlara bakın.

Mac os işletim sistemi

Mac’te varsayılan Gmail işleyicisini değiştirmek istiyorsanız, varsayılan “Posta” uygulamasını açmanız ve ayarlarını değiştirmeniz gerekir.

“Posta” menüsünü açın, ardından “tercihler” i seçin.

mac-posta-tercihleri

“Genel” sekmesinde, tercih ettiğiniz tarayıcıyı kullanmak için “varsayılan e-posta okuyucu” nu değiştirin. Kurulumu tamamlamak için aşağıdaki tarayıcıya özel kılavuzları okuyun.

Linux Mint (ve Diğerleri)

Gmail veya başka bir web postası kullanmak isteyen Linux kullanıcıları, masaüstü web posta paketini kullanabilir. Ayrıca Hotmail, Yahoo ve Zoho için de çalışıyor.

gmail-default-linux-webmail

Yüklemek için komut satırına “sudo apt-get install desktop-webmail” yazın.

Gmail’i yapılandırdıktan sonra, kimsenin bağlantınızı gözetlemediğinden emin olmak için sanal bir özel ağ kurabilirsiniz. Öneriler için Linux için en iyi VPN hizmetleri ile ilgili faydalı listemize göz atın.

Tarayıcı Kılavuzları

İşletim sisteminizin kılavuzu sizi son adım için bir tarayıcıya yönlendirirse, aşağıya bakın ve talimatları izleyin. Unutmayın, talimatlarınız size uymuyorsa tarayıcılar arasında geçiş yapabilirsiniz. Özellikle Safari kullanıcılarının bunu yapması gerekebilir.

Krom

Gmail’i Chrome’da varsayılan e-posta işleyiciniz olarak ayarlamak için ayarları sağ üstteki üç nokta simgesinden açın. Aşağı kaydırıp “gelişmiş” i tıklayarak “gizlilik ve güvenlik” bölümünü bulun. “İçerik ayarları” nı tıklayın, ardından “işleyiciler” i tıklayın ve “sitelerin protokoller için varsayılan işleyiciler olmasını istemesine izin ver” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Renklendirilir, gri değil, eğer.

gmail-default-krom

Gmail’i normal şekilde açın. URL çubuğunda, sağ üstte gri bir elmas olmalıdır. Gmail’i varsayılan yapmak için tıklayın. Bunu yaptıktan sonra, “mailto” bağlantılarına tıkladığınızda otomatik olarak yüklenir.

Firefox

Firefox’ta, bir mailto bağlantısını ilk kez tıkladığınızda, size seçtiğiniz uygulamayı seçme şansı verilir. Seçim iletişim kutusunda, sonraki durumlarda varsayılan olarak ayarlamanızı sağlayan bir onay kutusu bulunur.

gmail-default-firefox

Önceden bir varsayılan seçtiyseniz ve değiştirmek istiyorsanız, açılır menüsünden Firefox seçenekleri sayfasını açın. “Genel” seçiliyken, “uygulamalar” bölümünü görene kadar aşağı kaydırın. Mailto içerik türüne bakın, ardından seçenekler listesinden “Gmail kullan” ı seçin.

Safari

Safari kullanıcıları için işler zor. Burada mevcut olan tarayıcının eski sürümlerinde çalışan bir eklenti var, ancak en son sürüm için güncellenmedi. Geliştiricileri rahatsız etmeyi github’da güncellemek için deneyebilirsiniz. Açık kaynak olduğundan, kendiniz güncellemeyi bile deneyebilirsiniz. Bunları başarısızlığa uğratmak, en iyi seçeneğiniz tarayıcıları değiştirmek.

kenar

Edge, mailto bağlantılarını açmak için Windows varsayılan uygulamanızı kullanır. Yani Windows’u Gmail’i başka bir tarayıcıda açacak şekilde yapılandırırsanız, bağlantıları tıkladığınızda Edge o tarayıcıyı açar. Maalesef Gmail’i otomatik olarak Edge’in kendisinde açmanın bir yolunu bulamadık.

Son düşünceler

Bu talimatları mektuba uyguladıysanız, gitmeniz iyi olur. Yine de dikkatli olun. İşletim sistemleri zaman zaman kendilerini günceller ve ayarlarınızın üzerine yazma alışkanlığına sahiptir. Şu anda işe yarayan gelecek hafta çalışmayabilir.

Umarız rehberimizi başarıyla takip edebilirsiniz. Aşağıdaki yorumlarda nasıl yaptığınızı bize bildirin. Sorun yaşarsanız veya e-postanızdan en iyi şekilde yararlanmak için başka ipuçlarınız varsa, bunları duymak isteriz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map