2020 İçin En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları: Markanızı Sıraya Getirin

Beğeniler, hashtag’ler, izler ve tıklamalar: Birçoğumuz için, bunlar Twitter, Instagram ve Facebook’un yanı sıra diğer sosyal medya platformlarını özel kullanımımızdan bildiğimiz şeyler. Bununla birlikte, bir sosyal medya pazarlama yöneticisi için, bunlar günlük olarak ele alınması gereken metriklerdir. Bu nedenle, geçmişte bu tür işleri tam olarak desteklemek için sosyal medya analiz araçları geliştirilmiştir..


Günümüzde bir şirketin birçok nedenden dolayı sosyal medya analizleri ile uğraşması bir sır değildir. Diğer şeylerin yanı sıra, sosyal ağlar marka oluşturma ve katılımı ve satışları artırma için kullanılır, aynı zamanda şirketinize yeni yetenekler çekmek için bir işveren olarak en iyi tarafınızı göstermek için kullanılır..

Pazarlama alanı çok değişti. Yaratıcılık geçmişte belirleyici faktördü, ama bugün daha çok sayıları kırmak, veri toplamak ve gerçekleri analiz etmekle ilgili. Kağıt ve kalemle veya binlerce Excel sayfasıyla çalışmaktan kaçınmak için, birçok pazarlamacı sosyal medya analiz araçlarını kullanıyor.

Bu makalede, piyasadaki en iyi sosyal medya analiz araçlarını sunacağız. Özellikler, fiyat ve kullanım kolaylığı ile ilgili en önemli platformları test ettik.

Sonuç olarak, Keyhole orada en iyi sosyal medya analiz aracıdır. Platform, derinlemesine analitik özellikleri ve kullanım kolaylığı ile bizi ikna etti. Anahtar deliği diğer platformlardan biraz daha pahalı olabilir, ancak anahtar deliği paranız için en iyi değerin bir kısmını sunar.

Sosyal Medya Analitiği Nedir?

Sosyal medya analiz aracı, markanızın çeşitli sosyal medya kanallarındaki performansını ölçmek için ideal bir yardımcıdır. Ayrıca başka kampanyalar planlamanızda da sizi destekler

Sosyal medya analiz araçları genellikle bir şirketin sosyal medya kanallarının yatırım getirisini (YG) ölçmek için kullanılır. Çoğu durumda, kampanyalar ölçümün temelidir, çünkü her bir kampanyanın genel pazarlama başarısı üzerindeki etkisini daha kolay anlamanıza olanak tanır.. 

Sosyal medya analitiklerinin bir başka ilginç alanı, hedef grubu daha iyi anlamak için ziyaretçilerin ve müşterilerin segmentasyonudur..

En İyi Sosyal Medya Analiz Araçları

 1. anahtar deliği
 2. Hootsuite
 3. Zoho Social
 4. Tampon
 5. Filiz Sosyal

1. Anahtar deliği

Keyhole, CEO’suna göre, hashtag analizi için dünyanın bir numaralı şirketi olan Kanada merkezli bir şirkettir. Platformu aynı şekilde tanımlamayabiliriz, ancak Keyhole’un sağlam bir işten daha fazlasını yaptığını itiraf etmeliyiz.

en sosyal-medya-analitik-aracı-anahtar deliği

SaaS platformuna giriş yaptıktan sonra, platformun en önemli üç işlevini açıkça göreceksiniz: 

 • Hashtag ve anahtar kelime analizi
 • Sosyal medya hesap analizi
 • Etki sahibi yönetimi

en sosyal-medya-analitik-aracı-anahtar deliği-genel bakış

Anahtar deliği sadece işlevselliği ile bizi ikna etmekle kalmaz, aynı zamanda menü de çok net ve görsel olarak çekici. Üst çubuk, farklı özellikler arasında ileri geri gezinmeyi kolaylaştırır ve her özelliğin sol kenar çubuğunda çeşitli seçeneklerle çok net bir alt menüsü vardır.

İzleyicileri yalnızca birkaç tıklamayla ayarlayabilir ve birkaç dakika içinde Keyhole ile sosyal medya stratejiniz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Anahtar deliği üç farklı planla gelir: Profesyoneller, Kurumlar ve Ajanslar & Şirketler. Tüm planlar aylık veya yıllık olarak ödenir ve ayda 179 $ ‘dan başlar, ancak ayda 999 $’ a kadar (veya daha fazla) hızla değişebilir. 

Ayrıca, en ucuz iki plan olan Profesyoneller ve Kurumlar’ın fiyatı, eklediğiniz izleyici sayısına bağlı olarak değişecektir. 

Keyhole Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Keyhole, işlevselliği ile sınırlı olan ücretsiz bir deneme sunar. Size bir örnek vermek gerekirse, yalnızca üç izleyici kurabilirsiniz, ancak bunun platformu tanımak için yeterli olduğunu düşünüyoruz.

en sosyal-medya-analitik-aracı-anahtar deliği-izci

Popüler sosyal medya izleyicilerine ek olarak, Keyhole ayrıca forumlar ve bloglar için izleme sunar. Bunlar, SEO ve organik büyüme ile uğraşmak istiyorsanız özellikle yararlı olan özelliklerdir.

2. Hootsuite

İncelememizdeki ikinci sağlayıcı Hootsuite, Keyhole’dan daha ucuz. Dört plan arasından seçim yapabilirsiniz: Profesyonel, Takım, İş ve Kurumsal. En ucuz plan olan Profesyonel, ayda 19 $ ‘dan başlayan fiyatlarla. Bu planların yanı sıra, tamamen ücretsiz – ve gizli – bir seçenek de var.

en sosyal-medya-analitik-aracı-HootSuite serbest

Her plan 30 günlük ücretsiz deneme sürümü ile birlikte gelir, ancak ücretsiz plan ile ücretsiz deneme arasında bir fark vardır. Zamanında iptal etmezseniz, her ücretsiz deneme ücretli bir aboneliğe yükseltilir. 

Ücretsiz denemeden yararlanmak istiyorsanız, kredi kartı bilgilerinizi sağlamanızın nedenlerinden biri de budur. Ödemek istemiyorsanız zamanında iptal etmeyi unutmayın.

en sosyal-medya-analitik-aracı-HootSuite-planlar

Katılım süreci çok basit, ancak platform, en az iki farklı sosyal medya kanalı belirleyene kadar kontrol paneline veya diğer özelliklere erişmenize izin vermeyecek. 

en sosyal-medya-analitik-aracı-HootSuite-Başlamak

Ancak, yerleştirme işlemini iptal edip ana sayfaya dönerek platformu biraz atlatabilirsiniz. Gösterge tablonuza oradan tekrar erişmeyi deneyin; ardından gösterge tablonuzu görebilmeniz gerekir.

en sosyal-medya-analitik-aracı-HootSuite-pano

Hootsuite’in navigasyonu iyi ve çok açık, ancak daha fazla görsel kullanabilir. Genel olarak, tasarımın biraz tozlu göründüğünü düşünüyoruz. Keyhole’un işlevler arasında daha iyi gezinmesini sevdik.

Hootsuite’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Analitik işlevlerine ek olarak, Hootsuite içeriği planlamak için araçlar ile birlikte gelir. Bu, Hootsuite ile yalnızca sosyal medyadaki performansınızı ölçmekle kalmaz, aynı zamanda kampanyalarınızı tek bir araç kullanarak elde ettiğiniz öngörülere göre ayarlayabileceğiniz anlamına gelir. 

Ancak, analitik özellikler yalnızca ücretli bir plan seçerseniz kullanılabilir.

en sosyal-medya-analitik-aracı-HootSuite-analitik

Sonuç olarak, Hootsuite, özel bir sosyal medya analiz platformu değil, kapsamlı bir sosyal medya yönetim platformu olmasına rağmen sağlam bir iş yapıyor..

3. Zoho Sosyal

Zoho Social, Zoho paketinden bir sosyal medya çözümüdür. Platform ayda 10 $ ‘dan başlayan ve ayda 300 $’ ın biraz üzerinde biten farklı planlarla geliyor. 

İş ve acente oranları arasında kabaca bir ayrım yapılır. Fiyat, izlemek istediğiniz markaların sayısına ve platforma izin verdiğiniz ekip üyelerinin sayısına bağlı olarak da değişir.

en sosyal-medya-analitik-aracı-zoho-sosyal-planlar

Her plan, bazı platformlardan farklı olarak (size bakmak, Hootsuite) ücretli bir abonelik haline gelmeyen ücretsiz bir deneme sürümüyle birlikte gelir. Ücretsiz deneme sona erdiğinde, ücretsiz bir plana düşürülür. Bu, diğer nedenlerin yanı sıra, Zoho Social’ı mevcut en iyi ücretsiz sosyal medya analiz aracı yapar.

Zoho Social’a kaydolduktan sonra doğrudan genel bakış sayfasına yönlendirileceksiniz.

en sosyal-medya-analitik-aracı-zoho-pano

Burada “marka sağlığı” ve “son gönderiler” gibi en önemli bilgileri bir bakışta bulacaksınız. Bu noktada, Keynote’un genel bakış panosunda sunduğu gibi grafikleri ve grafikleri görmek isterdik.

Gezinme çubuğunun kullanımı kolaydır, ancak menü açıklamaları biraz kafa karıştırıcıdır ve sekmelerin çoğu boş gösterge tabloları gösterir.

en sosyal-medya-analitik-aracı-zoho boş-görünümler

“Rapor” altında nihayet aradığımız analiz raporlarını bulduk. Yine de biraz hayal kırıklığına uğradık, çünkü KPI’lar ve gösterge tabloları bir şekilde çok basit ve hiçbir ayar veya özelleştirme seçeneği yok.

en sosyal-medya-analitik-aracı-zoho-raporlar

Zoho Social’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Zoho, özellikle sosyal medyaya fazla zaman ve para yatırmak istemeyen küçük şirketler için sağlam bir çözümdür. Platformun kullanımı kolaydır, çok pahalı değildir ve yeni başlayanlar için sağlam bir çözümdür. Daha gelişmiş özelliklere ihtiyacınız varsa, Zoho yerinde değil.

Sonuçta, Zoho Social, Zoho Books’a benziyor (Zoho Books Review’ı okuyun): İyi bir yazılım, ancak özel bir şey değil.

4. Tampon

Buffer, Cloudwards da dahil olmak üzere dünya çapında 75.000’den fazla şirket tarafından kullanılan bir sosyal medya analiz platformudur. Platform üç işleve ayrılmıştır ve şu paketlere göre ayrı olarak satılır ve fiyatlandırılır: Yayınla, Yanıtla ve Analiz Et.

en sosyal-medya-analitik-aracı-tampon-web

Paketlerin adları oldukça açıklayıcıdır: Yayınla, sosyal medya kanallarınızda içerik yayınlamanıza izin veren pakettir, Yanıtla kullanıcılarınızla etkileşimi geliştirmenize yardımcı olur ve Analiz sosyal medya kanallarındaki kendi performansınızı analiz etmenizi sağlar. Son paket bizim için özellikle ilginç olan paket.

Bu üç fonksiyonun her biri için aylık veya yıllık olarak ödenebilen farklı fiyat paketleri vardır..

en sosyal-medya-analitik-aracı-tampon-fiyatlandırma

Analiz paketi iki farklı fiyat sürümüyle gelir: Pro ve Premium. Pro’nun maliyeti aylık 35 ABD dolarıdır (yıllık olarak faturalandırılırsa) ve Premium ayda 50 ABD dolarıdır (yıllık faturalandırılırsa), ancak iki paket arasındaki fonksiyonel fark çok küçüktür. 

Ayda 15 $ daha fazla, izleyebileceğiniz iki sosyal medya kanalı daha var, buffer ile oluşturduğunuz raporlara logonuzu koyabilir ve Instagram hikayelerinizi değerlendirebilirsiniz. Sonuç olarak, yılda 180 dolar daha az özellik. 

Ne olursa olsun, platformun çok pahalı olduğunu düşünüyoruz. Paranızın karşılığını almak için paranızın karşılığını almak çok makul değil çünkü paranızın karşılığını alıyorsunuz. Analyze Pro planını alırsanız, çok sayıda farklı sosyal medya kanalı olmayan birkaç temel rapor için yılda 420 $ ödersiniz. 

Ayrıca, rakipleri aramak ve analiz etmek için bir yol bulamadık. Ayrıca, daha fazla özellik istiyorsanız Yayınla ve Yanıtla için ayrı ayrı paketler eklemeniz gerekir; bu paketler birlikte ayda birkaç yüz dolara hızla eklenebilir.

Tamponu Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Farklı planların her biri, daha sonra ücretsiz bir plana geçebileceğiniz ücretsiz bir deneme sürümüyle birlikte gelir. Size en uygun planı seçmeniz ve “ücretsiz deneme” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bundan sonra, şifrenizi ayarlayabilir ve başlamadan önce birkaç soru daha cevaplayabilirsiniz.

en sosyal-medya-analitik-aracı-tampon-hesap-set-up

Kayıt olduktan sonra, sosyal medya kanallarınızı platforma bağlamanız gerekir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Instagram, Facebook ve Twitter dışında başka bir sosyal medya kanalını izleyemediğinizi hayal kırıklığına uğratıyoruz.

en sosyal-medya-analitik-aracı-tampon-pano

5. Filiz Sosyal

Son sağlayıcımız Sprout Social, ayda 99 $ ‘dan başlayan üç farklı planla geliyor. Sprout Social ile ilgili özel olan, fiyatların Kullanıcı Başına. Bu, üç kişiyi dahil edebileceğiniz ve en ucuz plan için ayda yaklaşık 300 $ ödeyebileceğiniz anlamına gelir. 

en sosyal-medya-analitik-aracı-filiz-sosyal-planlar

Ücretsiz bir plan yoktur, ancak 30 günlük bir deneme sizi en önemli özelliklere alıştırmak için yeterli olmalıdır.

Sprout Social’ı kullanmak istiyorsanız bir Twitter hesabına ihtiyacınız var. Aksi takdirde, yazılım ana menüye giriş yapmanıza izin vermez.

en sosyal-medya-analitik-aracı-filiz-sosyal-Başlamak

Hesabınızı oluşturduktan sonra, yeni uygulamanın gerçek uygulamanın gösterge tablosuna erişmek için yanıtlamanız gerekmeyen başka soruları daha vardır.. 

en sosyal-medya-analitik-aracı-filiz-sosyal-genel bakış

Gezinme menüsü net görünüyor, ancak işlevler çok iyi gizlenmiş. Katılım süreci de çok sıkıcı ve gösterge paneli aşırı yüklü görünüyor.

Sprout Social’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Özellikle Sprout Social’ı seviyoruz çünkü yerleşik bir CRM sistemi ile geliyor ve gelişmiş kitle analitiğine izin veriyor. Sprout Social’ın CRM’sine güvenmek istemiyorsanız, küçük işletmeler için en iyi CRM makalemize göz atabilirsiniz..

Sprout Social’ın ayrıca yerleşik bir mesajlaşma servisi vardır, böylece tüm sosyal medya mesajlarınızı tek bir platformdan düzenleyebilir ve yanıtlayabilirsiniz.

Sprout Social’ın özellikle iyi yaptığı raporlardır. Ekleyebileceğiniz ve kaldırabileceğiniz sayısız farklı rapor ile veri noktası arasında seçim yapmanıza olanak tanır. 

en sosyal-medya-analitik-aracı-filiz-sosyal-raporlar

Raporlama seçenekleri yalnızca profiliniz, kitleniz ve anahtar kelimelerinizle sınırlı değildir. Sprout Social ayrıca size detaylı bir rakip analizi sunar.

en sosyal-medya-analitik-aracı-filiz-sosyal-rakipler

Sosyal Medya Yöneticileri İçin Araçları Nasıl Seçtik?

Seçimimizi yaparken sürdürdüğümüz kriterler aşağıdadır.

Özellikleri

Karşılaştırmamızın en önemli kısmı özelliklerdir. Önceki bölümde açıkladığımız gibi, sosyal medya analizi, sosyal ağlardaki pazarlama kampanyalarının YG’sini belirlemek için önemli bir araçtır. 

Bu nedenle, erişim, gösterimler, tıklamalar ve dönüşümler gibi önemli metriklerin ölçümünün, en iyi sosyal medya analiz araçlarını belirlemede önemli bir parçası olduğunu görüyoruz. 

Bizim için bir diğer ilginç özellik ise aracın kullanabileceği kanal ve platform sayısıdır. Bu, bir platformun yalnızca Facebook, Twitter ve Instagram’dan fazlasını kapsayabiliyorsa büyük puanlar aldığı anlamına gelir.. 

Bu önemlidir, çünkü çoğumuz birden fazla sosyal medya kanalı kullanıyoruz ve iyi bir sosyal medya analiz aracı kanallar arası davranışı izleyebilmelidir.

Platform, pazarlama kampanyalarını değerlendirmenin ve pazarlama metrikleri ile ilgili bilgileri yakalamanın yanı sıra, kitleleri analiz etmenize de izin vermelidir. 

Modern sosyal medya pazarlamacısı, birisinin “daha fazla bilgi” düğmesini tıkladığında ve o kişinin demografik olarak neye benzediğini bilmesi gerekir. Bunun nedeni, kendi hedef gruplarını daha iyi anlamalarına veya daha önce onlar için radardan çıkmış yeni bir hedef gruba girmelerine izin vermesidir.

Son olarak, her platformda rekabeti gözetlemeyi mümkün kılan özellikler bulunmalıdır.

Fiyat

Ayrıntılı karşılaştırmamızdaki ikinci kriter fiyatlandırmadır. Her bir sağlayıcının farklı planlarına baktık ve bunları süre ve fiyat seçenekleri açısından karşılaştırdık. Ayrıca, plan başına aldığınız özelliklerle ve planların birbirinden ne kadar farklı olduğuyla da ilgilendik. Ücretsiz denemeler ve para iade garantileri de derecelendirmemize dahil ettiğimiz şeylerdir.

Kullanım kolaylığı

Son fakat en az değil, kullanım kolaylığı. Bu bölümde platformları kullanılabilirlik ve etkinlik açısından test ettik. Sosyal medya analitiği verileri işlemekle ilgili olduğundan ve veriler genellikle gösterge tablolarında görüntülendiğinden görseller derecelendirmenin bir parçasıdır.

Bu kriteri seçtik, çünkü bir sosyal medya analiz platformu kullanıyorsanız, kötü bir kullanıcı arayüzü nedeniyle işinizi basitleştirmeli ve işleri karmaşıklaştırmamalıdır..

Son düşünceler

Bu seçimle, sizi en iyi sosyal medya analiz araçlarıyla tanıştırdık. Tabii ki, hala çok sayıda başka sağlayıcı var, ama bizim açımızdan, bu makalede olanlar en iyisidir. Sadece en iyinin en iyisinden memnun olanlar Keyhole ile gitmelidir.

Bu, diğer satıcılara bir şans vermemeniz gerektiği anlamına gelmez. Örneğin, Keyhole’dan memnun değilseniz Sprout Social ve Hootsuite sağlam alternatiflerdir. Bir platformda para harcamak istemiyorsanız, en iyi ücretsiz sosyal medya analiz aracı Zoho Social en iyi seçenektir.

Karşılaştırmamız ve test ettiğimiz platformlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Hiç böyle bir platform kullandınız mı? Yorumlarda bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map