2011’den Bu Yana En Kötü Beş Hata

Hata, bir bilgisayar programının yanlış sonuç vermesine neden olan bir hata, kusur veya hatadır. Bilgisayar korsanları genellikle bu zayıflıkları sistemleri tehlikeye atmak için kullanır.


Aksaklıklar hizmetin gizliliğini durdurmasına veya tehlikeye atmasına neden olur. Hiçbir şirket kodlama problemlerine karşı bağışık değildir. Bulut sağlayıcıları bile programlama sorunları nedeniyle sorun yaşar. Konuyu kanıtlamak için, 2011’den bu yana vurulan en kötü beş bulut hatası.

Heartbleed (2012-2014)

Heartbleed hatası herhangi bir bulut sağlayıcısına çarpmadı, ancak belgelenecek en iyi yazılım güvenlik açıklarından biri. 2012 yılında tanıtıldı ancak Nisan 2014’e kadar açıklanmadı.


© Heartbleed

Heartbleed, OpenSSL şifreleme kitaplığındaki bir güvenlik hatasıdır ve genellikle Taşıma Katmanı Güvenlik Protokolü’nün bir parçası olarak kullanılmıştır. Kod orijinal olarak tasarlandığında, güvenli iletişim bağlantılarını test etmenin ve korumanın bir yolu olarak TLS için yapılmıştır. Ancak, kodun hatası fark edilmedi ve kullanıma sunuldu.

Heartbleed, herkesin normalde SSL / TLS protokolleri tarafından korunacak bilgilere erişmesine ve çalmasına izin verir. Keşif sırasında yaklaşık 600.000 sunucu OpenSSL kodlarında bu güvenlik açığına sahipti. Asıl tehlike, ihlallerin kaydedilmemesidir..

Dropbox Bağlantı Hatası (2014)

Bu hata için resmi bir isim olmasa da, potansiyel olarak hassas bilgiler çevrimiçi sızdırıldığı için çok tehlikeliydi. Mayıs 2014’te Dropbox, müşterilerini korumak için paylaşılan bağlantıları engellemeye başladı. Bir web güvenlik açığı nedeniyle, istenmeyen belgelerin birkaç belgenin görüntülendiği tespit edildi.

en kötü beş bulut hatası
© claustchi

Açıklanan dosyaların, kullanıcı paylaştığında oluşturulan yönlendirme başlığında bir hata oluştu. Tüm bu belgelerin, alıcı tarafından etkinleştirildikten sonra herhangi bir kişiyle bilgi paylaştığı üçüncü taraf bağlantıları vardı.

Vergi beyannameleri ve ipotek başvuruları gibi belgelerin yabancılar tarafından çevrimiçi görülebildiği görülmüştür. Bu dosyalar çalınabilecek ve kullanılabilecek kişisel bilgiler içeriyordu.

Amazon İnternet Servis Kesintisi (2012)

2012 yılında, Amazon Web Service, bir donanım arızasından kaynaklanan bir kesintiye uğradı. Bir yıldırım çarpması ana sebep olsa da, keşfedilmemiş bir yazılım hatası hizmetlerin geri yüklenmesini zorlaştırdı.

en kötü beş bulut hatası
© diTii Com

Hata nedeniyle, bir veri merkezi yedek jeneratörlere geçemedi. Bu arıza, kesintisiz güç kaynağındaki güç hücrelerinin tükenmesine ve bu bölgedeki donanımın çökmesine neden oldu.

Yazılım sorunları burada bitmedi. Bu hata aynı zamanda önyükleme sürecinde bir tıkanıklığa neden oldu ve sistemi tekrar çevrimiçi duruma getirmede önemli gecikmelere neden oldu. Basit bir geri yükleme yerine, birkaç saat süren bir çile haline geldi.

Dropbox Seçmeli Senkronizasyon Hatası (2014)

Dropbox hatalara yabancı değil, çünkü 2014’te popüler bulut şirketi için başka bir sorun ortaya çıktı. Ancak, bu kez, dünyayla dosya paylaşmak yerine, veri kaybı.

en kötü beş bulut hatası
© Eugenio Tiengo

Hata, Dropbox’ın Selective Sync yazılımını etkiler ve klasörlerin istendiği gibi senkronize edilmemesine neden olur. Bunun yerine, yalnızca Dropbox’ta bulunması gereken dosyalar hem kullanıcının sabit diskinden hem de çevrimiçi hesabından kaldırılır.

Asıl sorun sadece dosyaların gitmiş olması değil; başka bir aksaklık istendiği gibi veri aktarılmasını sağlar, klasörler oluşturulur ve her şey yolunda görünür. Kullanıcı belgelerinin 0 bayt içerdiğini fark ettiğinde, Dropbox’ın yardımcı olması için genellikle çok geç.

Microsoft BPOS Hatası (2011)

Microsoft zaman zaman aksaklıklardan etkilenmez. Ancak, Mayıs 2011’de, sistemlerindeki bir hıçkırık, tüm BPOS işbirliği hizmetleri müşterilerinin e-postalarından önyüklenmesine neden oldu. Müşteriler hesaplarını okuyamadı, yazamadı ve hatta erişemedi ve hiç kimse, CEO’lara bile dokunmadı.

en kötü beş bulut blogu
© Robert Scoble

Bu gerçekleştiğinde, BPOS ivme kazanmaya başlamıştı ve Microsoft hala insanları çevrimiçi değişim sunucusuna taşınmaya ikna etmeye çalışıyordu. Kesinti sadece bir süreliğine iş iletişimini yükseltmekle kalmadı, hiçbir zaman sorumlu hatanın gerçek bir tanımlaması olmadı.

Verilen tek açıklama e-posta Exchange’deki bir sorundu.

Sonuç

Hiçbir yazılım mükemmel değildir. Sadece kodu yazan kişi kadar iyidir. İnsan bileşeni olduğu için hataların sistemleri etkilediği bilinmektedir..

Bulut hizmetlerini kullanıcıların düşünmeyi düşündüğünden daha savunmasız hale getirir. Bilgilerin korunduğundan emin olmanın en iyi yolu, birden çok noktada yedekleme yapmak ve tüm değerli dosyalarınızı asla tek bir yere yerleştirmektir..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map