Je spoločnosť Kodi legálna? Toto potrebujete vedieť

Kodi je bezplatný a otvorený softvér na streamovanie médií, ktorý sa neskoro zaplavuje mnohými zložitými právnymi otázkami. V tomto článku si prečítame niektoré z týchto otázok, aby sme zistili, či je používanie Kodi legálne.


Po prvé, poďme pochopiť tento softvér trochu pred pokračovaním. Ak sa nezaujímate o zákonné podmienky spoločnosti Kodi a chcete si len užívať sledovanie obľúbených programov, prečítajte si nášho úplného sprievodcu spoločnosťou Kodi. Máme tiež príručku o tom, ako nainštalovať program Fusion na server Kodi.

Definovanie Kodi

Kodi sa používa ako všeobecný pojem na opis mnohých schopností aplikácie, ale samotný softvér vykonáva iba jednu funkciu, ktorá vám umožňuje importovať, usporiadať a zobraziť vašu osobnú knižnicu médií. Vyrástol z Xbox Media Center, ktoré bolo prvýkrát vyvinuté v roku 2004.

O desať rokov neskôr a mnoho portov sa zrodilo Kodi, počnúc verziou 14 a odvtedy rýchlo rastie. Softvér sa naďalej zlepšoval prostredníctvom partnerstiev s vývojármi a darovaním peňazí a času od komunity.

Tento vývoj je nevyhnutný, pretože poskytuje mapu zákonnosti, keď hovoríme o Kodi. Samotný Kodi je iba front-end server médií a je veľmi užitočným nástrojom bez dodatkov. Mnoho používateľov, ako sú napríklad používatelia Raspberry Pi, nemá pri výbere mediálneho centra možnosti, takže Kodi sa stáva veľmi zaujímavou možnosťou.

Takže na zodpovedanie krátkej otázky je Kodi úplne legálna. Samotná žiadosť sa zmieňuje o sporných oblastiach zákona. To však neznamená, že všetko, čo s tým urobíte, je legálne, ale je to druhá časť právnej otázky.

Vývojári môžu vytvárať doplnky, ktoré nie sú oficiálne podporované spoločnosťou Kodi alebo jej nadáciou, pretože táto aplikácia je úplne otvoreným zdrojom. Tieto neoficiálne doplnky neprechádzajú schvaľovacím procesom a niekedy nemusia byť úplne košer.

kodi & Zákonnosť doplnkov

Je potrebné rozlišovať medzi Kodi a nainštalovanými doplnkami. Pochopenie toho, čo je nevyhnutné na to, aby ste vedeli, kde stojíte legálne.

Doplnky sú doplnky vyvinuté používateľom, ktoré umožňujú čokoľvek, čo sa dá zapísať do kódu. Nadácia XBMC poskytuje oficiálne úložisko týchto doplnkov, ktoré sú úplne legálne. Nájdete tu niekoľko vynikajúcich doplnkov, ako sú YouTube a SoundCloud, ale to nie je to, čo väčšina hľadá pri používaní Kodi..

XBMC umožňuje používateľom distribuovať aj svoje vlastné doplnky, ktoré sa často nachádzajú v tmavšej oblasti právneho spektra. Doplnky ako Covenant a Elysium vám umožňujú streamovať pirátsky obsah a znižovať tak príjem tých, ktorí ho vyrábajú..

Porovnajme to s niečím, čo veľa ľudí pozná: torrenting. Máte možnosť sťahovať obsah chránený autorskými právami prostredníctvom torrentov, ale aplikácie, s ktorými torrentujete, napríklad uTorrent, nie sú samy osebe nezákonné.

To isté platí pre spoločnosť Kodi: akýkoľvek nezákonný obsah, ktorý streamujete, je presne ten nezákonný, zatiaľ čo základná aplikácia zostáva úplne legálna. Od tejto chvíle neboli proti používateľom spoločnosti Kodi podané žiadne žaloby. To však neznamená, že nikdy nedošlo k žiadnym právnym problémom súvisiacim s Kodi.

Keď je Kodi nezákonný

Spoločnosť Kodi bola na súde prítomná až po splnení určitých kritérií. Aj keď súdne spory priamo nezasiahli používateľov, podalo sa niekoľko žalôb týkajúcich sa spoločnosti Kodi. Pohľad na jeden takýto prípad pomáha odhaliť, na ktoré aspekty Kodi sa zameriavajú a ktoré nie.

Napríklad Malcolm Mayes začal predávať „plne nabité“ škatule Kodi do krčiem v Teesside vo Veľkej Británii za 1 000 GBP (približne 1 400 USD), pričom sa zameriaval na podniky, ktoré chceli streamovať hry naživo. Mayes predával toto podnikanie prostredníctvom reklám v národnom časopise, pričom tvrdil, že škatule boli 100 percent legálne. To nebola pravda a Mayes bol predvedený na súd a nakoniec sa rozhodol zaplatiť masívny poplatok 250 000 libier..

Úrady prípad postavili na marketingu a predaji škatúľ. Pretože Mayes generoval príjmy s neoficiálnymi doplnkami, vzal peniaze od tých, ktorí by to mali robiť.

Používatelia z Veľkej Británie môžu mať v budúcnosti problémy, aj keď kupujúci v prípade Mayes proti nim nemali žaloby. Spojené kráľovstvo prijalo zákon o digitálnej ekonomike vo februári minulého roka, v ktorom by mohli byť používatelia Kodi súdení a uväznení až na 10 rokov za streamovanie obsahu chráneného autorskými právami. Aj keď sa neprinieslo nič významné, zákon stále platí, takže používatelia UK Kodi ponechávajú používateľov v horúcej vode.

Zákony sú veľmi chaotické, keď sa pohybujú nad Atlantickým oceánom. USA a Kanada majú zákony o autorských právach, ale žiadne sa nevzťahujú priamo na spoločnosť Kodi. Nezákonné získavanie a uchovávanie obsahu chráneného autorskými právami je nezákonné, a to aj pre osobné použitie, ale jeho streamovanie nie je.

Všetky neoficiálne doplnky, ktoré prenášajú obsah chránený autorskými právami, fungujú iba ako vyhľadávacie nástroje pre iné weby, sprostredkovatelia, ktorí slúžia na streamovanie, ale nie oficiálne ich ukladajú. Z tohto dôvodu sú úplne legálne a nemôžu byť vykonávané priamo v štátoch.

Stručne povedané, spoločnosť Kodi je stále legálna a dokonca aj neoficiálne doplnky propagujúce pirátstvo sú legálne, ale samotný pirátsky obsah nie je legálny. Kodi funguje v medzere, takže budúcnosť platformy je neistá.

USA určite nie sú proti krokom proti takémuto postupu. Napríklad nedávne hlasovanie o neutralite siete poukazuje viac na poskytovateľov internetových služieb a menej na používateľov. Môže dôjsť k ďalšiemu zneužívaniu, čo umožní právne kroky proti tým, ktorí v štátoch prenášajú obsah chránený autorskými právami.

Ako sa chrániť

Musíte sa chrániť bez ohľadu na aktuálny alebo budúci stav spoločnosti Kodi. Poskytovatelia internetových služieb stále sledujú vašu IP a právnici autorských práv stále získavajú adresy IP používateľov, ktorí sťahujú alebo streamujú obsah chránený autorskými právami. Ak sa chcete vo svojej poštovej schránke vyhnúť upozorneniu, musíte sa zaregistrovať do siete VPN.

Sieť VPN udržuje anonymnosť online. Americké zákony umožňujú poskytovateľom internetových služieb sledovať, ukladať a zdieľať vašu IP adresu s ostatnými, čo znamená, že to, čo robíte online, je vždy možné zaznamenať. VPN vás presmeruje, zobrazuje inú IP adresu a robí vás prakticky nevysledovateľným.

Okrem toho VPN otvára obsahové spektrum na serveri Kodi. Vaša IP adresa vás stále chráni pred pozeraním geoblokovaného obsahu, ale VPN obchádza toto obmedzenie a je nevyhnutné, najmä ak máte záujem o sledovanie živého obsahu.

Používanie jedného je jednoducho dobrý postup. Malá poistka chráni autorské práva mimo dosahu, ale tiež zaisťuje, že vaše informácie, ktoré by mali byť súkromné, zostanú týmto spôsobom. Pokiaľ existuje možnosť anonymity, je najlepšie ju použiť.

záver

Kodi je legálne rovnako ako uTorrent je legálne. Doplnky umožňujú pirátstvo rovnako, ako to robí veľa torrentov, ale to nenecháva chybu na omyle. Aj keď nadácia XBMC v súčasnosti sedí v horúcej vode, je nepravdepodobné, že by sa začal súdny proces,.

Pre túto chvíľu používajte Kodi v plnom rozsahu, pri tom sa uistite, že máte VPN. Návrhy nájdete v našom najlepšom článku VPN pre spoločnosť Kodi. Ak chcete o aplikácii viac, prečítajte si archív Kodi. Nájdete návody pre súčasných používateľov a niekoľko ďalších článkov týkajúcich sa Kodi.

Zaregistrovali ste sa na používanie siete VPN, ktorú chcete používať v spoločnosti Kodi? Dajte nám vedieť v komentároch a ako vždy ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map