MozyPro İncelemesi – Üretimi Durduruldu – Güncelleme 2020

MozyPro İncelemesi

MozyPro, Carbonite tarafından satın alındı ​​ve şimdi o aileye ait.


Birden fazla bilgisayarı yedeklemek isteyen ve geniş platform ihtiyaçları olan işletmeler için MozyPro, biraz doğru olan çok yönlü bir yedekleme hizmeti sunar. Buna 7/24 canlı sohbet ve telefon desteği ile kullanıcı tabanınız için dosya saklama politikalarını özelleştirme yeteneği dahildir.

Bununla birlikte, attığı tüm doğru adımlar, rekabetin üzerinde yükselen bir fiyat etiketi tarafından geri alınır. 250 GB yedekleme için yılda 850 doların üzerinde bir tutarda, aynı sayıda gigabayt için IDrive İş’in sunduğu fiyatın (bu hizmetin fiyatlandırma şeması hakkında daha fazla bilgi için IDrive İş incelememize bakın) on bir katından fazla ödeme yapacaksınız..

Bu tür maliyet tutarsızlığı için, mükemmel bir çevrimiçi yedekleme hizmeti bekleyebilirsiniz, ancak konunun gerçeği, MozyPro’nun iş akışı için en iyi çevrimiçi yedekleme olan Cloudwards.net’teki paketin geri kalanının gerisinde kalmasıdır..

Paranızı ödemeden önce, sizin için doğru olduğundan emin olmak için MozyPro incelememize hızlı bir okuma yapılmasını veya daha pratik bir türseniz 30 günlük ücretsiz denemeye kaydolmanızı öneririz..

Güçlü & Zayıf Yönler

MozyPro için alternatifler

Özellikleri

Mozy’nin sorunları olsa da, platform desteği – çoğunlukla – onlardan biri değil. MozyPro, sınırsız dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için çevrimiçi yedekleme sağlar. Desteklenen bilgisayar işletim sistemleri Windows, Mac ve Linux’u içerir.

MS SQL Server ve MS Exchange yedeklerinin yanı sıra Windows, Mac ve Linux dosya sunucusu yedeklemesi de mevcuttur. MozyPro, sınırsız NAS cihazını yedeklemek için de kullanılabilir. Oracle Server desteklenmiyor – ihtiyacınız olan bir şeyse bkz. IDrive İş.

MozyPro, veri deponuza erişmek için kullanabileceğiniz Android ve iOS için mobil uygulamalar olmasına rağmen akıllı telefon verilerini yedeklemek için de kullanılamaz.

Dosyalarınıza MozyPro web sitesinden de erişebilirsiniz. Yeni kullanıcılar eklemek, yedeklemeyi izlemek ve diğer yönetim görevlerini gerçekleştirmek için bir yönetici konsolu kullanarak hesabınızı da yöneteceksiniz..  

Mozy, buluta veri göndermenin yanı sıra yerel depolama cihazlarına aynı anda yedeklemeyi destekler. Mozy pazarlarda bu özellik Mozy 2xProtect’tir, ancak daha genel olarak hibrit yedekleme olarak adlandırılır. Verilerinizin yerel bir kopyasını tutmanın avantajları vardır, en azından felaket kurtarmanın yerel depolamadan İnternet’e göre daha hızlı olmasıdır.

Verilerinizi hızla buluta taşımak için Mozy, Mozy Data Shuttle adlı bir kurye hizmeti sunar. Mozy, verilerinizi yüklemeniz için bir gecede bir cihaz kullanır. Geri gönderin ve servis teknolojileri onu doğrudan Mozy’nin veri merkezi sunucularına aktararak haftalarca tasarruf etmenizi sağlar.

Bununla birlikte, IDrive’ın kurye hizmetinden farklı olarak, Mozy Data Shuttle ücretsiz değildir – hatta özellikle ucuz değildir.

Ne kadar veri yedeklemeniz gerektiğine bağlı olarak ücretlendirilirsiniz:

 • 1.8 TB maliyeti 275 $
 • 3,6 TB maliyeti 375 $
 • 5.4TB’nin fiyatı 475 $
 • 7,2 TB maliyet 575 $

Servis hizmeti de kurtarma için kullanılamıyor, bu biraz sürpriz.

MozyPro ayrıca senkronizasyon işlevselliği içerir. Senkronizasyon, birinden diğerine atlamanızı ve aynı dosyada neredeyse gerçek zamanlı olarak çalışmanızı sağlamak için birden fazla cihaza kurulabilen bir istemciyi kullanır.

Bu özellik, çevrimiçi depolama aracından daha çok bulut depolama ile ilişkilidir, bu da dahil edilmesini tuhaf bir şey haline getirir.

Bazı iş kullanıcıları bundan faydalanırken, daha güçlü iş üretkenliği özellikleri sunan özel kurumsal senkronizasyon ve paylaşım (EFSS) çözümleri vardır. Bu aradığınız bir şeyse, okuyucular için onlar için en iyi EFSS çözümünü bulmanın içinden ve dışından gitmek üzere tasarlanmış bir alıcı kılavuzumuz var..

MozyPro bir arşiv hizmeti değil, bir yedekleme hizmetidir. Bu, dosyaları bilgisayarınızdan silerseniz, sonunda buluttan silinecekleri anlamına gelir. Ancak, yönetici olarak kullanıcılar ve kullanıcı grupları için silinmiş dosyaları belirli bir süre saklayacak şekilde saklama politikasını ayarlayabilirsiniz, bu da yağlı parmaklı hatalara karşı bir koruma önlemi sunar.

Ayrıca iş arkadaşlarınız için bir sürüm oluşturma politikası da belirleyebilirsiniz. Sürüm oluşturma, önceki dosya durumlarını koruyarak istenmeyen dosya değişikliklerini hızla geri almanıza olanak tanır. Ayrıca sizi fidye yazılımının neden olduğu dosya bozulmalarından korur..

MozyPro ile elde ettiğiniz bir diğer ilginç özellik, belirli ağlardayken yedeklemeyi kısıtlamanıza ve bir proxy sunucusunun arkasındaysanız proxy ayarlarını belirlemenize izin vermesidir..

Diğer temel özellikler arasında hız azaltma, sürekli yedekleme, yedekleme zamanlaması ve blok düzeyinde dosya kopyalama yer alır..

Belirgin bir şekilde eksik, bilgisayarınızdaki dosyaları buluta göndermeden önce sıkıştırmak için bir seçenektir, bu da yükleme ve indirme hızlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu, diğer yedekleme hizmetlerinin çoğunun içerdiği bir özelliktir.

Fiyatlandırma

MozyPro’nun katmanlı fiyat planları, sınırsız bilgisayar ve sunucular arasında paylaşılabilecek çevrimiçi yedekleme alanı sağlar. Aylık, yıllık ve altı aylık abonelikler mevcuttur. Planlar 10 GB’den başlar ve 4 TB’a kadar çıkar.  

Mozy, web sitesinde yalnızca 250 GB’a kadar fiyat teklifi veriyor. Bundan daha fazlası ve fiyatlandırma talep etmeniz gerekir. Nedeninden tam olarak emin değiliz, ancak çıkartma şokuyla ilgili bir şey olabilir (mükemmel satış temsilcilerinin olması gerekir).

Birden çok katmanın esnekliği güzel olsa da, MozyPro’nun maliyet yapısı ile ilgili birkaç sorun vardır. Birincisi, 10GB’lık yedekleme alanının, birkaç tane bile olsa, bir bilgisayarı yedeklemek için yeterli olması muhtemel değildir. Yedeklemek için birden fazla sunucunuz varsa, 4 TB’ın bile kesmemesi için iyi bir şans var.

Yine de en büyük sorun, maliyetin rekabetten çok daha yüksek olmasıdır. MozyPro 250GB yedekleme için yılda 850 $ ücret alıyor. IDrive aynı tutar için 75 $ talep eder ve MozyPro gibi sınırsız sayıda cihazı yedeklemek için kullanılabilir. CrashPlan bilgisayar başına 10 ABD doları ücret alıyor (bu konuda daha fazla bilgi için Küçük İşletmeler için CrashPlan incelememize göz atın).  

Kullanım kolaylığı

MozyPro, diğer çevrimiçi yedeklemeler kadar kolay değildir, uygulamaları indirmeye ve verileri yedeklemeye başlamadan önce biraz çalışma gerektirir. Ancak, bir şeyleri ayarladıktan sonra, süreci kolaylaştıran bazı güzel özelliklere sahiptir..

Bir hesaba kaydolduktan sonra, web portalına giriş yapmanız ve kullanıcı eklemeniz gerekir.

Bunları bir “sunucu” veya “masaüstü” kullanıcı olarak tanımlamanız gerekir ve bunlar için hem depolama alanı hem de cihaz sınırı belirleyebilirsiniz. Senkronizasyon özelliklerini etkinleştirme seçeneği de vardır. Eklemek için çok sayıda kişiniz varsa bu işlem biraz zaman alabilir, ancak bunları hızlandırmak için bir .csv dosyası kullanarak toplu olarak ekleyebilirsiniz..

Kendi cihazlarınızı yedeklemek istiyorsanız, kendinizi kullanıcı olarak da eklemeniz gerekir.

Her kullanıcı, kendi hesap şifresini belirlemelerini sağlayan bir bağlantı içeren bir e-posta alır. Bu parola daha sonra yedekleme için kullanılan masaüstü istemcisini buluta bağlamak için gerekli olacaktır. Oluşturulduktan sonra, MozyPro senkronizasyon istemcisine ve mobil uygulamalara ek olarak bu istemciyi indirme seçeneği sunulur.

Masaüstü istemcisinin indirilmesi nispeten basittir ve kurulum birkaç saniye sürer. İstemci bittiğinde, oluşturduğunuz kimlik bilgilerini kullanarak giriş yapın.

Daha sonra varsayılan veya özel bir şifreleme anahtarıyla (aşağıdaki güvenlik ve gizliliğe bakın) devam etmeniz istenecek ve bundan sonra yedekleme planınız üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. MozyPro dosya sisteminizi tarar ve en yaygın dosya türlerini yedekleme için otomatik olarak seçer, çünkü bu konuda işlerin çoğu sizin için yapılır. Bir sonraki bölümde bunun hakkında daha fazla konuşacağız.

Genel olarak, şimdiye kadar gördüğümüz en keskin arayüz olmasa da, sihirbaz süreci basitleştirmek için iyi bir iş çıkarıyor.

Web arayüzü üzerinden kullanılabilen yönetici konsolu, hesap yönetimini kolaylaştıracak bazı kullanışlı özelliklere sahiptir. Hesabınızla olan bağlantıları hem kullanıcı hem de cihaz tarafından arayabilirsiniz. Her yöntem, ne kadar verinin yedeklendiği ve son yedeklemenin ne zaman çalıştırıldığı hakkında bilgi görüntüler.

Ayrıca, yedekleme geçmişini ve yedekleme durumunu görselleştirmenin yanı sıra e-posta uyarıları ayarlamanızı sağlayan bir “grafikler ve raporlar” bölümü de vardır. Uyumluluk sağlaması gereken bir işletme için oldukça kullanışlı şeyler.

Dosya Yedekleme & restorasyon

MozyPro, dosya sisteminizi taramak ve dosyaları yedekleme için otomatik olarak etiketlemek için hızlı bir iş yapar.

En iyi çevrimiçi yedekleme hizmetlerimizden bazılarının aksine, MozyPro bunu sadece ortak dosya sistemi konumlarını (“belgeler” klasörünüz gibi) yedekleme için etiketlemek yerine, yaygın dosya türlerini arayarak yapar. Bu zaman kazandırır, ancak sınırlı depolama alanıyla çalışırken alanı daha hızlı çiğneyebilir.

Yedekleme alanını azaltmanız gerekiyorsa, yedekleme işlemine başlamadan önce “ayarlar” a tıklayın. Buradan yedekleme planınızı iki farklı pencereden değiştirebilirsiniz: “yedekleme setleri” ve “dosya sistemi”.

Yedekleme kümeleri, dosya türüne göre yedekleme için etiketlenen dosyalara göz atmanıza ve dahil edilmesini istemediklerinizin seçimini kaldırmanıza olanak tanır. İşlemi kolaylaştırmak için boyuta, türe ve klasöre göre sıralayabilirsiniz. Dosya sistemi, dosya sisteminizdeki klasörleri seçmenize ve seçimini kaldırmanıza olanak tanır. Her iki seçeneğe de sahip olmak, çoğu yedekleme hizmetinde alamadığınız bir lüksdür, ancak bu fiyat etiketini haklı çıkarmak için yeterli (veya uzaktan) yeterli değildir..

MozyPro, varsayılan olarak “otomatik yedekleme” adını verdiği sürekli yedekleme gerçekleştirir. Bu özellik için, CPU’nuz çok meşgulse sürekli yedeklemeyi durdurmak veya yalnızca bilgisayarınız belirli bir süre boşta kaldığında yedeklemeyi çalıştırmak gibi bazı güzel özelleştirme seçenekleri vardır. Hatta belirli bir günde kaç kez MozyPro yedeklemesini sınırlandırabilirsiniz.

Bu özellikler MozyPro’nun sistem kaynaklarınız üzerindeki etkisini sınırlamaya yardımcı olur. Bu yeterli değilse, günlük veya haftalık olarak çalıştırarak zamanlanmış yedeklemeler de belirleyebilirsiniz..

Dosya geri yükleme açısından, yönetici olarak bilgisayarınızdan veya bir ortağa ait bir dosyadan yedeklenmiş olmalarına bakılmaksızın yedeklenen tüm dosyalara erişebilirsiniz. Bu erişime web arayüzü üzerinden erişilebilir.

Kurtarma, “geri yükle” sekmesine giderek masaüstü istemciden de çalıştırılabilir.  

Dosya ağacına göz atabilir ve tüm veya tek tek dosyaları geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca indirmeleriniz için bir hedef klasör seçebilir, mevcut dosyaların üzerine yazabilir veya bir kopya varsa bunları yeniden adlandırmayı seçebilirsiniz. Seçimlerinizi yaptıktan sonra “dosyaları geri yükle” yi tıklayın, işlem başlayacaktır.

hız

MozyPro’nun dosyaları buluta ne kadar hızlı taşıyabildiğini öğrenmek için, farklı dosya türlerinden oluşan 1 GB sıkıştırılmış bir klasör kullanarak birkaç test gerçekleştirdik. Bağlam, bunun gibi testlerdeki her şey anlamına geldiğinden, bu testleri 55/22 Mbps veri bağlantı hızlarına sahip bir WiFi bağlantısı üzerinden Bangkok, Tayland’dan yürüttüğümüze dikkat edilmelidir..

Birinci Test: İkinci Test: Ortalama:
Yükle:01:08:0001:11:0001:09:30
İndir:00:08:3000:09:1500:08:53

Önce yükleme sürelerinden bahsedelim. 22 Mbps hızda bir dosya aktarımının yedi dakikadan biraz fazla sürmesi gerektiğini hesaplayabiliriz. Ortalama bir saatten fazla bir sürede, bu kesinlikle gerçekleşmiyor.

Ancak, bu herhangi bir nedenle yedeklemelerle nadir değildir. Genel olarak, çevrimiçi yedekleme sürelerinin en iyi bulut depolama sağlayıcılarımızdan daha yavaş olduğunu görüyoruz. Ayrıca, özel şifrelemeyi etkinleştirdik, bu da işleri yavaşlatır.

Yine de, 1 GB’lık bir dosyayı yedeklemek için bir saatten fazla zaman var. Sorunun bir kısmı, MozyPro’nun dosyaları buluta göndermeden önce sıkıştırmaması olabilir, yani gerçekten ihtiyacınız olan çok daha büyük veri paketlerini aktarıyorsunuz.

MozyPro ile ilk yedeklemenin bir engel olacağı, tüm verilerinizin buluta ulaşması günler hatta haftalar alacaktır. Artı tarafta, Office için Carbonite’den daha hızlı.  

Yavaş başlangıç ​​yedeklemesi bir yana, sonraki düzey yedeklemeler, blok düzeyinde dosya kopyalama kullanımı sayesinde çok daha hızlı çalışacaktır. Blok düzeyinde dosya kopyalama ile, bir dosya değiştiğinde, tüm dosyanın yeniden kopyalanması yerine yalnızca delta – dosyanın değişen kısmı – buluta kopyalanır.

İndirme süreleri beklediğinizden biraz daha yavaş olsa da daha iyiydi. 55 Mbps hızında dosyayı üç dakikadan daha kısa bir sürede indirebilmeliydik.

Hızı ayarlamak istiyorsanız MozyPro’da gaz ayarı var. Tam kapasitede çalıştırdık, ancak yedeklemenizin sistem kaynaklarını olumsuz etkilediğini görürseniz, işleri yavaşlatabilirsiniz.

Güvenlik & Gizlilik

Mozy’nin bulut güvenliğine verdiği en takdire şayan yaklaşımlardan biri, sunucu tesislerinin iş verilerini güvenli tutma görevine bağlı olmasını sağlamak için üçüncü taraf denetimlerini davet etmesidir. Bu, bir HIPAA-HITECH SSAE 16 Tip 1 denetimi, SSAE 16 Tip 2 denetimi geçmesini ve ISO / IEC 270001 sertifikası almayı içerir.

Mozy, doğal afetlere, donanım arızasına, virüs saldırılarına ve verilerinizi başka türlü riske atabilecek diğer olaylara dayanacak şekilde inşa edilmiş, dünyanın her yerinde sertleştirilmiş veri merkezlerini korur. Güvenlik personeli 7/24 hizmet vermektedir ve veri merkezleri kapı perimetreleri, elektronik anahtar erişimi ve CCTV gözetimi ile korunmaktadır..

Mozy sunucularında depolanan dosyalar da şifrelenir. Aslında, bilgisayarınızdan ayrılmadan önce şifrelenirler ve güvenli bir TLS bağlantısıyla transit olarak korunurlar. Varsayılan olarak, Mozy şifreleme anahtarınızı sizin için tutar ve 448 bit Blowfish şifrelemesi kullanır. Bununla birlikte, özel sıfır bilgi şifrelemesini de seçebilirsiniz, bu durumda şifreleme protokolü 256 bit AES şifrelemesine geçer.

Özel şifrelemenin avantajı, yetkisiz kişilerin dosyalarınıza erişme olasılığını azaltmasıdır. Ayrıca, Mozy’nin dosyalarınızın okunabilir sürümlerini kolluk kuvveti ile paylaşamayacağı anlamına gelir.

Öte yandan, şifrenizi kaybederseniz, Mozy şifrenizi sıfırlayamayacağından yedeklemenize erişiminizi kaybedersiniz. Ayrıca, özel şifreleme kullanılırken, web’de dosya önizlemeleri ve resim küçük resimleri kullanılamaz ve dosyalar depolama senkronizasyonu için web tarayıcısından yüklenemez.

Hem Blowfish hem de AES güvenli şifreleme protokolleridir, ancak AES daha yaygındır ve Ulusal Teknoloji ve Standartlar Enstitüsü tarafından önerilmektedir.

Mozy, kullanıcılar için bir hayal kırıklığı kaynağı olan iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) için bir seçenek sunmaz. 2FA, kullanıcıların bilinmeyen bir makineden giriş yaparken mobil cihazlarına yaygın olarak gönderilen özel bir güvenlik kodu kullanmasını gerektiren şifre hırsızlığına karşı bir koruma aracıdır.

Destek

MozyPro desteği, başlangıç, yedekleme, geri yükleme, hesap yönetimi ve senkronizasyon gibi kategoriler bulabileceğiniz, aranabilir bir destek portalı üzerinden gerçekleştirilir. Her kategoride, temel sorularınızın çoğunu içermesi gereken birçok farklı makale bulunur. Makaleler, öğrenme sürecini basitleştirmek için ekran görüntülerini ve numaralı adımları kullanıyor.

Aradığınız yanıtları destek merkezinde bulamazsanız, doğrudan Mozy ile iletişime geçebilirsiniz. MozyPro kullanıcıları telefon, e-posta ve canlı sohbet desteğine erişebilir. Telefon ve sohbet desteğinin her ikisi de 7/24 mevcuttur, bu da düzeltmek için Pazartesi sabahına kadar bekleyemeyen işletme kullanıcıları için büyük bir avantajdır..

Canlı sohbeti test ettik ve ona attığımız tüm soruları hızlı ve etkili bir şekilde cevaplayan bir ajanla anında bağlantı kurabildik.

E-posta desteği, bilet durumunuzu kullanır, böylece davanızı kolayca takip edebilirsiniz. Yanıt süreleri davanızın ciddiyetine göre değişir.

Karar

MozyPro’nun durgun hızları, uzak Tayland’dan bile ve dosya sıkıştırma avantajı olmadan biraz şaşırtıcıydı. Böylece daha iyi bekleniyor hizmet dünya çapında birden çok veri merkezi tutar. Felaket kurtarma çözümünüz olarak MozyPro ile giderseniz, onu desteklemek için kesinlikle yerel bir yedek kullandığınızdan emin olun..

Bununla birlikte, bu hizmet için güçlü bir öneriye yol açan büyük sorun maliyetidir. Bazı işletmeler şüphesiz birçok farklı platformu destekleyen, cihaz senkronizasyonu sunan, mükemmel müşteri hizmetleri sunan ve güvenliğe güçlü bir yaklaşım alan bir çevrimiçi yedekleme hizmeti için ekstra ödeme yapmakta sorun yaşamayacak olsa da, bunları IDrive for Business ile de elde edersiniz, ve maliyetinin çok altında.

MozyPro’nun sahip olduğu tek gerçek avantaj, belirli dosya türlerini tarama ve yedekleme özelliğine ek olarak, biraz daha güçlü yönetici ve raporlama özellikleri.

Şimdilik MozyPro’da söylememiz gereken tek şey bu. Bu hizmetle ilgili kendi görüşlerinizi ve deneyimlerinizi duymak isteriz, bu nedenle aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bırakın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map