Küçük İşletmeler için CrashPlan İncelemesi – Güncellendi 2020

Küçük İşletmeler için CrashPlan İncelemesi

CrashPlan, CrashPlan for Business ile tamamen KOBİ müşterilerine odaklanmaya karar verdi; şimdiye kadar ödenmiş gibi görünüyor. Birlikte hareket eden bir hizmet için tam incelememizi okuyun.


iş yedekleme

Küçük İşletmeler için CrashPlan, bugün mevcut olan küçük işletme çözümleri için en iyi çevrimiçi yedekleme arasındadır. Bu, sınırsız yedeklemesi, yüksek değeri, özel şifrelemesi ve gözden geçirdiğimiz herhangi bir çevrimiçi yedekleme hizmetinin en iyi sürüm oluşturma özellikleri sayesinde.

Gerçi bazı dezavantajları vardır. CrashPlan dosya türüne göre yedekleme yapamıyor, mobil uygulama yok, kurye kurtarma hizmeti yok ve gece veya hafta sonları canlı destek yok. 

Bu sizin için önemli değilse, bu CrashPlan for Small Business incelemesinde ayrıntılara girerken bizimle birlikte kalın. Varsa, alternatif hizmetler için iş çevrimiçi yedekleme incelemelerimize bakın.

2017 yılında, CrashPlan özel yedekleme desteğini durdurdu. CrashPlan yalnızca ticari müşterilerine odaklanmak için harekete geçti. Bu, özel kullanıcılar için zor bir anlaşma oldu, ancak çoğu muhtemelen diğer hizmetlere geçti. Özel kullanıcılar için yedekleme arıyorsanız, en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetleri karşılaştırmamıza göz atın.

Güçlü & Zayıf Yönler

CrashPlan for Small Business için alternatifler

Özellikleri

CrashPlan for Small Businesses, çevrimiçi yedekleme incelemelerimizdeki diğer hizmetlere benzer, yani bilgisayarlarınızı ve diğer cihazlarınızı yedekleyebilir, böylece sabit sürücü çökmelerinden veya diğer yazılım hatalarından kaynaklanan kayıplardan korunmanızı sağlar. CrashPlan’ı ayıran şey, gerçek sınırsız yedekleme sağlamasıdır. 

10 TB’a kadar veri aldığınızda sınır yoktur ve dosya boyutu sınırı yoktur. Tek sınırlama, bazı sistem klasörlerinde CrashPlan’ın korumayacağı birkaç dosyadır. IDrive Business ve Carbonite for Business gibi rakipler, başlangıç ​​planları ile sizi 250 GB ile sınırlandırır ve daha fazla depolama kapasitesi eklemek için bir ücret ödemenizi ister.

CrashPlan’ın yaklaşımının dezavantajı, yalnızca bir bilgisayarı yedeklemenize izin verirken, Carbonite ve IDrive sınırsız bilgisayarı yedekleyebilir. Bununla birlikte, bir ücret karşılığında yedekleme planınıza ek bilgisayarlar ekleyebilirsiniz. Sonraki bölümde bunun hakkında daha fazla bilgi.

Ayrıca, CrashPlan aboneliği, en azından macOS veya Linux kullanıyorsanız, istediğiniz kadar harici sürücüyü yedeklemenizi sağlar ve NAS yedeklemesini içerir. Windows kullanıcısıysanız, Windows’ta yerleşik işletim sistemi düzeyinde bir kısıtlama nedeniyle NAS cihazlarınızı yedekleyemezsiniz. 

CrashPlan sunucularınızı da yedekleyebilir, ancak bilgisayarlarınızın görüntü tabanlı yedeklerini yapamaz. Bunun için en iyi görüntü tabanlı yedekleme ve klonlama yazılımı topluluğumuza başvurmanız gerekir.

CrashPlan Temel Özellikleri

Şimdiye kadar bahsettiğimiz özellikler temel özellikler değil, bu nedenle bazılarının CrashPlan cephanesinde eksik olması şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, CrashPlan bir hizmeti değerlendirirken görmeyi beklediğimiz tüm temel çevrimiçi yedekleme özelliklerini içerir. 

Buna zamanlanmış yedekleme, sürekli yedekleme, artımlı yedekleme, yerel sürücülere yedekleme, veri tekilleştirme, dosya sıkıştırma, hız azaltma, e-posta bildirimleri ve blok düzeyinde dosya kopyalama dahildir.. 

Sürekli yedekleme önemlidir, çünkü bir bilgisayarı yedekleme için etiketlemenizi sağlar ve yedekleme için dosya eklemeyi unutma konusunda endişelenmez. Artımlı yedekleme, yalnızca eklenen veya değiştirilen dosyaların yedeklenmesini sağlayarak zamandan ve bant genişliğinden tasarruf etmesini sağladığı için ona çok iyi uyuyor.

Yerel sürücülere yedekleme, CrashPlan’ı karma bir yedekleme olarak nitelendirir; bu, hem buluta hem de harici sürücüler gibi yerel sürücülerinize yedekleme yapabileceğiniz anlamına gelir. Bu, 3-2-1 yedekleme kuralını uygulamayı kolaylaştırır.

CrashPlan Sürüm Oluşturma

CrashPlan ayrıca, istenmeyen değişiklikleri veya dosya bozulmalarını önlemek için dosyaların önceki sürümlerini geri yüklemenizi sağlayan dosya sürümü sağlar. Diğer birçok bulut yedekleme hizmetinden farklı olarak, CrashPlan size sürüm oluşturma ilkesini masaüstü istemcisinden özelleştirme seçeneği sunar.

crashplan for-versioning

CrashPlan’ın sürüm oluşturma işlemi tam olarak sınırsız değildir, ancak dosya sürümlerini 15 dakikalık artışlara göre süresiz olarak tutabildiğiniz için de olabilir. CrashPlan ayrıca, silinmiş dosyaları süresiz olarak tutma seçeneği sunar, bu da birçok çevrimiçi yedekleme sağlayıcısının 15 veya 30 gün sonra dosyaları kalıcı olarak kaldırması göz önüne alındığında güzeldir.

CrashPlan, çalışan yedeklerini izlemek ve hatta dosyalarına erişmek için yönetici erişimi gibi temel iş özellikleri sağlar.

Aşağıdaki başka bir bölümde ayrıntılı olarak ele alacağımız bulut güvenlik özellikleri, beklemede şifreleme, transit şifreleme ve isteğe bağlı özel şifrelemeyi içerir.

CrashPlan pek çok özelliği kaçırmaz. Ancak, yetersiz NAS desteğinin yanı sıra, CrashPlan, Backblaze’nin yaptığı gibi işleri hızlandırmak için çok iş parçacıklı yedeklemeler çalıştırmanıza izin vermez.

Kurye kurtarma hizmeti de yok.

Muhtemelen en büyük eksikler mobil desteğin olmaması ve CrashPlan’ın dosya türü yerine dosya konumuna göre yedeklenmesidir. Mobil cihazlarınızı yedeklemeniz gerekiyorsa, mobil parça için en iyi çevrimiçi yedeklememizi okuyun. Kullanım kolaylığı bölümümüzde konuma göre yedekleme hakkında daha fazla konuşacağız. İşletme yedekleme kitaplığımızda işletme yedekleme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

CrashPlan Özelliklerine Genel Bakış

Küçük İşletmeler için CrashPlan Logosuwww.crashplan.com

Sınırsız GB için aylık 1000 ABD doları

Destek olmak

Yedekleme Zamanlayıcı

Sürekli Yedekleme

Artımlı yedekleme

Görüntü Tabanlı Yedekleme

Harici Disk Yedekleme

NAS Yedekleme

Sunucu Yedekleme

Karma Yedekleme

Mobil Cihaz Yedekleme

Sınırsız Yedekleme

Sınırsız Cihaz

Hız Kısma

Blok Düzeyinde Dosya Kopyalama

Çok iş parçacıklı yedekleme

Onarmak

Kurye Kurtarma Hizmeti

Tarayıcı Erişimi

Mobil Uygulama Erişimi

Sürüm

Silinen Dosya Tutma

Çıplak Metal Yenileme

Kullanıcı yönetimi

Kullanıcı Rollerini Ayarla

İşletme Yedekleme Kurallarını Belirleme

Özelleştirilebilir Raporlama

Kullanıcı Yedeklemesine Erişin

Bağlı Cihazları İzleme

Güvenlik

Özel Şifreleme

Beklemede Şifreleme

Transit İçi Şifreleme

Şifreleme Protokolü
AES 256

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Sertleştirilmiş Veri Merkezleri

Proxy Sunucu Ayarları

HIPPA Uyumlu

Destek

7/24 Destek

Canlı Sohbet Desteği

Telefonla Destek

E-posta desteği

Kullanıcı Forumu

Bilgi tabanı

Çeşitli

Dosya paylaşımı

Cihaz Senkronizasyonu

Ücretsiz deneme
30

Fiyatlandırma

İşleri basitleştirmek için CrashPlan’ın yalnızca bir fiyatlandırma planı vardır. Bilgisayar başına aylık 10 ABD dolarıdır ve çalışmak için sınırsız yedekleme elde edersiniz. Sınırsız yedekleme harika çünkü sizin ve çalışanlarınızın neyin yedeklendiği ve nelerin yedeklenmediği konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Bu da işinizin önemli yönlerine odaklanmanıza yardımcı olur.

Ölçeklendirmek de kolaydır, çünkü CrashPlan yedekleme planınıza yeni bilgisayarlar eklemeyi kolaylaştırır. Bu nedenle, CrashPlan aylık olarak ücretlendirilir, bu nedenle yıllık abonelik seçeneği yoktur. Tersi, istediğiniz zaman iptal edebilmenizdir. Abone olmadan önce, hizmeti test etmek için 30 günlük ücretsiz denemeden yararlanabilirsiniz..

Bu sınırsız veri aboneliği ile, CrashPlan’ın herhangi bir veri yedekleseler ya da yedeklemeseler de yönetim konsolunuzda etkin olarak gördüğü bilgisayar sayısı için ödeme yapacağınızı unutmayın..

Artık bir cihaz için ödeme yapmak istemiyorsanız, Küçük İşletmeler için CrashPlan yönetim konsolundan cihazı devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, söz konusu cihaz için mevcut yedek veriler silinecek.

Fiyatlandırma planı, sınırsız bilgisayarlar için 250GB yedekleme için yılda 74.62 dolar ücret alan IDrive Business ile karşılaştırdığınızda iyi görünüyor..

Benzer bir şekilde, Carbonite 250GB veriyi sınırsız bilgisayar arasında da yedekleyebilir, ancak yıllık 287.99 dolar. Ek 100 GB başına 99 ABD doları karşılığında daha fazla depolama alanı kazanabilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak, 1 TB veriyi Carbonite ile tek bir bilgisayarda yedeklemek, CrashPlan ile 120 $ ‘a kıyasla yılda yaklaşık 900 $ ödemeniz gerektiği anlamına gelir..

Backblaze for Business ile karşılaştırdığımızda, CrashPlan’ın lehine işler pek de iyi gitmiyor. Bu seçenek hakkında daha fazla bilgiyi Backblaze for Business incelememizde bulabilirsiniz..

Kullanım kolaylığı

CrashPlan’ın masaüstü istemcisi Windows, Mac ve Linux’ta çalışır. CrashPlan artık Android ve iOS için mobil uygulamaları desteklemediğinden web istemcisine güvenmeniz gerekecek. İstemcinin yüklenmesi yalnızca birkaç dakika sürer, bundan sonra oturum açmanız istenir.

crashplan for-masaüstü-istemci

Bununla birlikte, kullanımı zor değil, ancak CrashPlan ile yedekleme işlemleri daha basit olabilir. CrashPlan, dosya konumuna göre yedeklenir, yani klasörleri ve dosyaları yedekleme için manuel olarak etiketlemeniz gerekir. Bu daha fazla zaman alır ve bir dosyayı etiketlemeyi unutacağınız şansı artırır. 

CrashPlan dosya türüne göre yedeklendiyse, belgelerinizi, resimlerinizi, videolarınızı ve diğer dosyalarınızı yedekleme planınıza ekleyip eklemediğiniz konusunda endişelenmenize gerek yoktur çünkü her şey korunur. Backblaze ve Carbonite böyle çalışır.

Bunun da ötesinde, CrashPlan dosya ve klasörleri etiketlemeyi daha hızlı hale getiren bir ağaç yapısı sağlamaz. Bunun yerine, uygun olmayan klasörlere göz atmanız gerekir.

Masaüstü istemcisinin kendisi iyi durumdadır ve “home”, “indirmeler” ve “ayarlar” düğmeleri üst kısımda olacak şekilde yeterince sezgiseldir. Pencerenin ana bölmesi çevrimiçi yedekleme kümenizi gösterir. Yani, yedekleme için seçtiğiniz dosya ve klasörler. Yedekleme hedefinizi orada da göreceksiniz.

crashplan for-web istemci

Bilgisayarınızdan uzaktayken CrashPlan’a erişmek için CrashPlan’ın web istemcisine giriş yapmanız gerekir. Ayrıca, kullanıcı istatistiklerini kontrol etmenizi ve dosya geri yüklemesini bir pano görünümünden izlemenizi sağlayan hesap gözetim özelliklerine de sahiptir.. 

Ayrıca yedeklenen aygıtları izlemenize ve devre dışı bırakmanıza, kullanıcı ekleyip devre dışı bırakmanıza, istemci uygulamalarını indirmenize ve sizi yedekleme hatalarından haberdar etmek için raporlar oluşturmanıza olanak tanıyan görünümler de vardır.. 

Bu yönetim özellikleri, işletme sahipleri için mükemmel bir ektir. Sahip olduğumuz tek kelime oyunu tasarımın çekici ve modern hissetmemesi. Ancak, görünüşe göre iyi yönetim yeteneklerine değer veren girişimciler için bu muhtemelen önemli değil.

Dosya Yedekleme & restorasyon

Daha önce de belirttiğimiz gibi, CrashPlan yedekleme için dosya ve klasörleri manuel olarak etiketlemenizi gerektirir. Belirli dosya türlerini yedeklemek istemiyorsanız, ayarlar menüsünde hariç tutabilirsiniz.

crashplan for-eklenti yedekleme-dest

Bununla birlikte, önce CrashPlan dosyalarınızı nereye yedekleyeceğinizi bilmesi için bir yedekleme hedefi eklemek istersiniz. Varsayılan olarak, bu CrashPlan’ın bulutudur, ancak yedeklemeniz için hedef olarak yerel sürücüleri de seçebilirsiniz. 

crashplan for-seçmek yedekleme dosyaları

Bu ikinci yaklaşımın tersi, yerel sürücülerdeki verileri internetten daha hızlı geri yükleyebilmenizdir. Yerel bir sürücüye yedekleme yaparak, yine de buluta yedeklenirsiniz, bu da başka bir koruma katmanı ekler.

Bunun da ötesinde, CrashPlan harici sürücülerinizi yedekleyebilir. Yine de bunları yedekleme için seçmek için USB veya FireWire ile bağlamanız gerekir. Bununla birlikte, NAS cihazları için aynı şeyi yapamazsınız (NAS için en iyi çevrimiçi yedeklememizi okumanız gerekiyorsa).

Yedekleme planınız tamamlandığında ve ilk yedeklemeniz bittiğinde, CrashPlan sürekli yedekleme modunda çalışır. Yedekleme için seçtiğiniz konumlara eklediğiniz veya değiştirdiğiniz dosyaları hemen yükleyeceği için CrashPlan’ın bu modda çalışmasına izin vermenizi öneririz.

çarpışma plan-kaynak-azaltma

Bununla birlikte, sürekli yedekleme, sisteminizin kaynaklarının çoğunu da kullanabilir ve diğer işleri engelleyebilir. Bunu azaltmak için, bilgisayarınızda aktif olarak çalışırken CrashPlan’ın ne kadar işlem gücü kullanabileceğini sınırlayabilirsiniz..

crashplan for-backup-tarifesi

Ayrıca sürekli yedeklemeyi tamamen kapatabilir ve zamanlanmış yedeklemeye geçebilirsiniz. Bu, yedeklemelerin ne zaman başlayıp biteceğini ve hangi günlerde çalışabileceğini seçmenizi sağlar.

Bununla birlikte, çoğu durumda, sürekli yedeklemeyi çalıştırmak bir sorun olmamalı, bu nedenle iş dosyalarınızı en iyi şekilde korumak için etkinleştirmeniz gerekir.

CrashPlan ile Dosyaları Geri Yükleme

crashplan for-geri-başlangıç

CrashPlan, dosyalarınızı buluttan geri yüklemek için birkaç seçenek kullanmanızı sağlar. Birincisi, “dosyaları geri yükle” düğmesine basarak masaüstü istemcinizi kullanmaktır. Bu, depolanan klasörlerinizde ve dosyalarınızda gezinmenizi, ardından sunucudan geri yüklemek istediğiniz şeyi seçmenizi sağlayan bir açılır pencere açar.

crashplan for-dosyaları geri

Geri yüklenecek dosyaları seçtikten sonra, geri yükleme işlemine başlamadan önce ayarlayabileceğiniz birkaç seçeneğiniz vardır. Dosyaları orijinal konumlarına, “masaüstü” veya “indirilenlere” geri yükleyebilir veya belirli bir hedefi seçebilirsiniz. Bu konumda bir dosya zaten varsa, yeni dosyayı yeniden yazabilir veya yeniden adlandırabilirsiniz. Ayrıca, dosyalara orijinal veya geçerli izinler verebilirsiniz.

Diğer geri yükleme seçenekleri CrashPlan’ın web istemcisini kullanır. “Aygıtlar” görünümüne gitmeniz ve geri yüklemek istediğiniz aygıtla ilişkili geri yükleme simgesini tıklamanız gerekir. Bu, CrashPlan istemcisini indirmenize gerek kalmadan dosyaları size ait olmayan bir bilgisayara geri yüklemenizi sağlar. Ayrıca, bir yöneticiyseniz, diğer kullanıcıların yedeklediği dosyalara erişebilirsiniz.

Web istemcisini kullanarak yalnızca 250 MB’a kadar geri yükleyebileceğinizi unutmayın. Bu, büyük geri yüklemeler için masaüstü istemcisini kullanmanın tek seçeneğiniz olduğu anlamına gelir.

Mobil uygulama olmadığı için dosyalarınıza erişemez veya ondan bir geri yükleme işlemi başlatamazsınız. Kurye kurtarma hizmeti de yok. Kurye kurtarma, sağlayıcının dosyalarınızı bir aygıta depolayabileceği ve size gönderebileceği anlamına gelir. Bu, yüzlerce gigabaytlık aralığı geri yüklemede yardımcı olacaktır.

hız

Bilgisayarınızı yedeklemek akıllıdır, ancak uzun sürebilir. Bu süre, ISS’niz, ABD ve Avustralya’daki CrashPlan sunucularına olan uzaklığı ve çevrimiçi yedekleme hizmetinizin dosya aktarımlarını ne kadar iyi yönettiğine bağlı olarak birkaç faktöre bağlı olarak günler veya haftalar sürebilir..

CrashPlan for Small Business’ın yükleme ve indirme hızlarını test etmek için çeşitli dosya türlerinden oluşan 1 GB’lık sıkıştırılmış bir klasör kullanarak birkaç basit yükleme ve indirme testi gerçekleştirdik. Testlerimizi 9,4 MB / s yükleme hızı ve 44,19 MB / s indirme hızı ile Sırbistan’ın Belgrad kentinde WiFi bağlantısı kullanarak yaptık.

İlk deneme: İkinci deneme: Ortalama:
Yükleme süresi:00:36:1200:35:5800:36:05
İndirme süresi:00:04:2500:03:4200:04:04

Bağlantımız aracılığıyla 1 GB’lık bir klasör yüklemek ortalama 36 dakika beş saniye sürdü; bu, herhangi bir ek yük olmadan 15 dakika 11 saniyeden daha uzun sürdü. 

İndirme hızı, beklediğimizle daha uyumluydu. Beklenen üç dakika 14 saniye ile ortalama dört dakika dört saniye sürdü..

Bunlar en iyi sonuçlar değil, ama en kötüsü de değil. Çok daha hızlı bir hizmet için Acronis True Image bulut incelememizi okuyun.

crashplan for bant genişlikli-gaz kelebeği

CrashPlan, yedekleme işleminin ne kadar bant genişliği kullandığını sınırlamak için dosya aktarım hızlarınızı azaltmanızı sağlar. Ayrıca, CrashPlan istemciyi değiştirmenize bile izin verir, böylece bilgisayarınızdan uzak olduğunuzda hızı artırır.

İlk yedekleme tamamlandıktan sonra, yalnızca son yedeklemeden veya buluta aktarımdan sonra değişen dosyaların parçalarını etiketleyen blok düzeyinde dosya kopyalama algoritması sayesinde sonraki yedeklemeler daha hızlı çalışmalıdır..

Güvenlik

Küçük İşletmeler için CrashPlan, verilerinizi sunucularında dururken karıştırmak için AES 256 bit şifreleme kullanır. Bu şifreleme, dosyalarınız bilgisayarınızdan ayrılmadan önce gerçekleşir, ancak varsayılan olarak CrashPlan sizin için şifreleme anahtarınızı tutar. Bu, şirket şifrenizi unutursanız sıfırlayabilmenizi sağlar.

Ancak, aynı zamanda, kullanıcı kimlik bilgilerini depolayan sunucuya erişen kötü niyetli çalışanların veya bilgisayar korsanlarının fikri mülkiyetinize, raporlarınıza ve diğer iş verilerinize göz atabileceği anlamına gelir.

crashplan for güvenlikli

Bunun gerçekleşmeyeceğinden emin olmak istiyorsanız, masaüstü istemcisinin güvenlik ayarları bölmesinden özel bir şifreleme anahtarı ayarlayabilirsiniz.

AES şifrelemesi oldukça güvenli kabul edilir ve bilinen bir korsanlığı yoktur. Aslında, AES anahtarını kaba kuvvetle kırmanın süper bilgisayarın milyarlarca yıl alacağı tahmin ediliyor..

Bu, kişisel şifreniz için söylenemez, çünkü şifreleme şifrenizi korumaz ve zayıf bir şifreyi kırmak kolaydır (şifre oluştururken en yaygın hatalar hakkında bilgi edinmek için şifre başarısız makalemize bakın). Bu nedenle güçlü bir şifre ayarladığınızdan emin olmalısınız.

Buna ek olarak, kimlik bilgilerinizi korumaya yardımcı olan iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmelisiniz. Bunu, bilinmeyen bir bilgisayardan CrashPlan’a erişirken giriş bilgilerinize ek olarak bir kerelik bir kod girmenizi gerektirerek yapar.

Daha önce bahsettiğimiz bir özellik olan sürüm oluşturma, fidye yazılımlarına karşı da bir koruma önlemi sunuyor.. 

Oyunda sürüm oluştururken, dosyalarınızın bozulmamış kopyaları için fidye parası ödemek zorunda kalmazsınız. Bunun yerine, soruna neden olan kötü amaçlı yazılımı kaldırdıktan sonra dosyalarınızın önceki sürümlerine dönebilirsiniz.

Veri merkezi güvenliği açısından, CrashPlan izinsiz girişlere karşı diğer önlemlerin yanı sıra tesislerinin 7/24 gözetimini yapmaktadır. Tesisler, cihaz arızası, elektrik kesintisi, yangın, deprem veya başka bir felaketten kaynaklanan arızalara karşı koyacak şekilde donatılmıştır..

Bunun da ötesinde, CrashPlan’in ana şirketi Code42, ISO 27001 sertifikalı bir kuruluştur ve CrashPlan’ın veri merkezleri yıllık SOC 2 Tip 2 kimlik doğrulamasına tabi tutulur. Ayrıca, tıbbi dosyalarla ve raporlarla çalışıyorsanız, CrashPlan’ın HIPAA uyumlu olduğunu bilmekten memnuniyet duyarsınız..

Gizlilik

Gizliliğiniz için maksimum koruma sağlamak için özel şifrelemeyi seçmelisiniz. Bununla birlikte, Code42’nin gizliliğinizi nasıl ele aldığını kontrol ettik. 

CrashPlan, CrashPlan web sitesine girdiğiniz veya elektronik olarak gönderdiğiniz bilgileri içeren, sağladığınız kişisel verileri toplar. Adınız, adresiniz, e-postanız veya telefonunuz gibi bilgileri içerebilir. Ayrıca CrashPlan etkinliklerinden birine katıldığınızda, satış temsilcileriyle telefon görüşmeleri sırasında veya müşteri desteğiyle iletişim kurduğunuzda veri toplar.

Bunun da ötesinde, CrashPlan kullandığınız belirli cihazı, işletim sistemi sürümünü, web tarayıcı yazılımını ve IP ve MAC adresinizi içerebilecek verileri otomatik olarak toplar. 

CrashPlan ayrıca web sitesindeki etkinlikleriniz, web sitesine nasıl geldiğiniz ve kullandığınız, ülkeniz veya şehir düzeyindeki konumunuzun yanı sıra çerezler, pikseller ve etiketler aracılığıyla toplanan diğer teknik veriler hakkında istatistikler de toplar. CrashPlan ayrıca, erişilen sayfalar ve tıklanan bağlantılar da dahil olmak üzere cihazınızın web sitesiyle nasıl etkileşimde bulunduğu hakkında bilgi toplar.

Bu şekilde toplanan verilere meta veri denir ve çoğu hizmet bunu web sitelerini ve yedekleme hizmetlerini geliştirmek için kullanır, bu nedenle bu olağan dışı bir şey değildir.

Ayrıca, CrashPlan üçüncü taraflardan bilgi alır. Bu bilgilere örnek olarak iletişim bilgileri, etkinliğe katılım, iş rolü ve kamu istihdam profili ile ürün veya hizmet ilgi alanlarınızla ilgili bilgiler verilebilir.. 

Ayrıca, yönlendirmelerden veya ticari potansiyel satış kaynaklarından sizinle ilgili bilgi alır. Bununla birlikte, bu durumda, CrashPlan kişisel verilerinizi, aldığı veri türünü ve kaynağı aldığını bildiren bir e-posta ve gizlilik bildirimine bir bağlantı gönderir..

CrashPlan Veri Toplama

CrashPlan sizinle ilgili verileri çeşitli şekillerde toplar, ancak bu konuda açıktır. Üçüncü taraflardan sizinle ilgili bilgi toplamak yaygın değildir, ancak en azından CrashPlan bir e-postada sizi bilgilendirecektir..

Bazen toplanan veriler sizinle tanımlanabilir. Code42, bu tür kişisel verileri ürün ve hizmetler sağlamak için kullanır ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için web sitesinin sıklığını, süresini ve kullanım türlerini analiz eder. 

Ayrıca, bunu yeni bilgilerle kayıtlarını güncellemek ve genişletmek ve kuruluşunuzdaki rolünüzü anlayarak potansiyel müşterileri belirlemek için bu kayıtları analiz etmek için kullanır. Ayrıca, benzer özelliklere sahip müşterilerle ilgili önceki deneyimlerine dayanarak ilginizi çekebilecek ürün ve hizmetler için uyarlanmış reklamlarla da sizinle iletişim kurabilir.. 

CrashPlan Veri Paylaşımı

Code42 kişisel verilerinizi yalnızca işini yürütmek için gereken şekilde paylaşır. Belirli durumlar dışında bilgilerinizi başkalarına satmaz veya paylaşmaz. Bu durumlar, hizmetlerini sürdürmesine yardımcı olan Code42 bağlı şirketlerini içerebilir. Bu bağlı kuruluşlar kişisel verilerinizi Code42’nin gizlilik bildirimine uygun olarak işleyecek.

İş ortaklarına benzer. Code42, ürün ve bilgi taleplerini yerine getirmek için kişisel verilerinizi onlarla paylaşır. Ayrıca, Code42 bilgilerinizi kendi adına hizmet sunan şirketlerle ve kişilerle paylaşabilir. Yine de kişisel verileri başka herhangi bir amaçla kullanmaları yasaktır..

Bunun da ötesinde, Code42, ticari transferler sırasında sakladığı kişisel verileri, yasaların gerektirdiği ve rızanızla paylaşır; bu durumda, bu konuda bir bildirim alırsınız ve bu bilgileri paylaşmamayı seçebilirsiniz. Ayrıca, Code42’nin topluluk sayfalarına veya blog’una gönderdiğiniz tüm bilgiler herkese açıktır.

Code42’nin merkezi Amerika Birleşik Devletleri’ndedir, ancak bazen verilerinizi uluslararası olarak aktarabilir. Bu AB-ABD’nin koruması altında yapılır. ve İsviçre-ABD. gizlilik kalkanı.

Avrupa Ekonomik Alanı gibi belirli bölgelerde bulunuyorsanız, şu ek gizlilik haklarına sahip olursunuz:

 • Belirli kişisel veriler için rıza vermeme veya rıza etmeme hakkı
 • Erişim hakkı: Kişisel verilerinize erişme hakkına sahipsiniz
 • Silme hakkı: Belirli durumlarda, kişisel verilerin silinmesi hakkına sahipsiniz
 • İşlemeye itiraz etme hakkı: Code42’den kişisel verilerinizin işlenmesini durdurma talebinde bulunma hakkına sahipsiniz. Kişisel verilerinizi pazarlama için işliyorsa veya işleme devam etmek için zorlayıcı gerekçeler göstermediği sürece, kişisel verilerinizi işlemek için meşru menfaatine dayanıyorsa bunu yapacaktır.
 • Veri taşınabilirliği hakkı: Kod 42’ye vermeyi kabul ettiğiniz veya sizinle sözleşme yapmak için verilmiş olan kişisel verileri alma hakkınız vardır.
 • Düzeltme hakkı: Yanlış veya eksik kişisel verilerin düzeltilmesini talep etme hakkına sahipsiniz.
 • İşlemeyi kısıtlama hakkı: Belirli durumlarda kişisel verilerinizin işlenmesinin kısıtlanmasını talep etme hakkına sahipsiniz.
 • Veri koruma yetkilisine şikayette bulunma hakkı: Kişisel verilerinizin işlenmesi de dahil olmak üzere bu gizlilik uygulamalarıyla ilgili bir sorununuz varsa, bu endişeleri duymaya yetkili veri koruma yetkilisine bildirebilirsiniz.

Bu haklar, Code42’nin kısaca Genel Veri Koruma Yönetmeliği veya GDPR ile uyumluluğunu sağlar. GDPR, kullanıcının çevrimiçi verilerinin gizliliğini güçlendiren AB yasalarıdır. Bunun da ötesinde, CrashPlan özel şifreleme sağlar ve gizlilik bildirimi hangi verileri topladığı, nasıl kullandığı ve verilerinizi nasıl paylaştığı konusunda açıktır.

Destek

CrashPlan’ın destek ekibine telefon, e-posta ve canlı sohbet yoluyla ulaşabilirsiniz. Telefon ve sohbet desteğinin varlığı, acil desteğe ihtiyaç duyan küçük işletme sahiplerine hitap etmelidir.

Ancak, telefonla destek hizmeti, pazartesiden cumaya 07: 00-17: 00 saatleri arasında sunulmaktadır. CST. Sohbet desteği aynı günlerde ancak sabah 7: 00-17: 00 arasında sunulmaktadır. CST. Gece veya hafta sonu bir sorunla karşılaşırsanız, beklemeniz, kendi başınıza çözmeniz veya bir e-posta isteği göndermeniz gerekir..

crashplan for-yardım masası

E-posta desteği 7/24 mevcuttur. 05: 50’da (CST) bir istek gönderdik ve dört saat içinde bir yanıt aldık. Ancak, tekilleştirme işlemi hakkında basit bir soru sorduğumuzu unutmayın. CrashPlan, daha hızlı yanıtlar için daha önemli biletleri yükselten bir triyaj ekibine sahiptir.

crashplan for-destek-sitesi

Ellerinizi kirletmek istiyorsanız, Küçük İşletmeler ve İşletmeler için CrashPlan için makaleleri olan CrashPlan destek sitesine gidebilirsiniz. Small Business makaleleri yöneticiler için bir kılavuz, bir kullanıcı kılavuzu ve SSS içerir. Aradığınızı bulamazsanız, bir yanıt bulmak için arama özelliğini kullanabilirsiniz.

CrashPlan, sorunlarınızla başa çıkmanın iyi bir yolu olabilecek bir topluluk sayfası da tutar. Ancak, çoğu konu eski ve çok fazla cevabı yok. Genel olarak, CrashPlan çoğu iş kullanıcısı için işi yapması gereken iyi bir destek sağlar.

Karar

Küçük İşletmeler için CrashPlan mükemmel bir çözüm değildir. En büyük hatası, dosya konumu yedeklemesi yerine dosya türü ile kullanıcı deneyimini basitleştirmek için sınırsız yedekleme kapasitesinden yararlanmamasıdır. Ayrıca, bir mobil uygulaması yoktur, yani mobil verilerinizi yedeklemek veya hareket halindeyken yedeklemenize erişmek için kullanamazsınız..

Kurye kurtarma hizmeti de mevcut değildir ve hafta sonları ve geceleri canlı destek sağlanmamaktadır. Bu şikayetlerin ötesinde, CrashPlan’ın çok fazla olumsuz yanı var. 

Bilgisayar başına 10 $ karşılığında ihtiyacınız olan her şeyi yedeklemenizi sağlayan sınırsız depolama alanı iyi bir anlaşmadır. Özel şifreleme gizliliğinizin korunmasına yardımcı olur ve CrashPlan ayrıca şimdiye kadar test ettiğimiz herhangi bir çevrimiçi yedekleme çözümünün en güçlü sürüm oluşturma ve silinmiş dosya tutma kurulumlarından bazılarına sahiptir.

Genel olarak, CrashPlan’ın bazı eksikliklere rağmen büyük bir hizmet olduğunu düşünüyoruz. CrashPlan hakkında düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map