Yedekleme için MEGA Kullanmalısınız?

Yeni bulut depolama hizmeti MEGA’nın piyasaya sürülmesinden bu yana son birkaç hafta içinde bunu çok sık duyuyoruz. İnsanlar bize MEGA’yı bilgisayar dosyaları için yedekleme çözümü olarak kullanmaları gerekip gerekmediğini soruyorlar.


Sonuçta, MEGA mevcut en güvenli bulut depolama hizmeti olduğunu iddia ediyor, değil mi? Tabii ki tek başına bunu bir çevrimiçi yedekleme hizmeti olarak nitelendirmiyor. MEGA’nın yedek çözüm olarak kullanılmasıyla ortaya çıkabilecek bazı sorunların üstesinden gelelim. 

Cloud Storage VS Çevrimiçi Yedekleme

Her şeyden önce, bulut depolamanın çevrimiçi yedekleme olmadığını fark etmelisiniz. Çevrimiçi yedekleme genellikle bilgisayarınızda sahip olduğunuz dosyaları yansıtırken, bulut depolama hizmetinin “bulutta” kalması için yerel bir kopyaya ihtiyacı yoktur. Elbette bunun bir dezavantajı var: dosyanızı değiştirirseniz, bu değişiklikler bulutta güncellenmez.

Çevrimiçi yedekleme hizmeti, yüklenecek değişiklikler (her şeyi olduğu gibi yansıtmaya çalıştığı gibi) için sisteminizi “tarar”. Birçok bulut depolama hizmeti, yüklemek istediğiniz dosyaları tek tek seçebileceğiniz şekilde çalışır. Çevrimiçi yedekleme, bulutta yedeklenmesi gereken klasörler veya tüm sabit sürücüler için daha uygundur.

Bu nedenle, MEGA bir bulut depolama hizmetidir. Çevrimiçi bir yedekleme hizmeti değildir. Bilgisayarınızdan tek tek dosyalar seçebilirsiniz, ancak değiştirdiğinizde bu dosyaların senkronize edilmesini beklemeyin. Çevrimiçi yedekleme ile bulut depolama alanı arasındaki farkın ne olduğu hakkında ayrıntılara girdiğimiz makalemizi okuyabilirsiniz.

Dosya Yüklemeyi Zamanlayamıyorsunuz

Normalde, özel bir çevrimiçi yedekleme hizmetine kaydolduğunuzda, yedeklerinizi istediğiniz gibi planlayabilirsiniz. Haftalık veya günlük olarak yedekleyebilir veya hatta dosyalarınızı ve klasörlerinizi saatlik olarak yedekleyerek daraltabilirsiniz.

MEGA size bu seçeneği vermeyecektir. Bir dosyadaki değişikliğin yansıtılmasını istiyorsanız, o dosyayı tekrar manuel olarak yüklemeniz gerekir. Henüz otomatik bir çözüm yok. Elbette, bu görevi sizin için yapacak bazı araçlar gelebilir, ancak şimdilik bu amaç için bir çevrimiçi yedekleme hizmeti kullanmak daha iyidir.

MEGA Yeterince Test Edilmedi

Bu hizmet yalnızca birkaç hafta sürer. Sahiplerin kendileri hizmeti beta sürümü olarak adlandırır, bu nedenle verimli bir ortamda kullanılmamalıdır. İşler ters gidebilir ve en önemli dosyalarınızı denemek istemezsiniz.

Geliştiricilerin bu hizmeti Dropbox gibi diğer bulut depolama hizmetlerinden daha iyi bir çözüm haline getirmek için öfkeyle çalıştığından emin olabilirsiniz..

Testathon
Testathon Test Cihazları İş Başında

Ama onların da zamana ihtiyacı olacak. MEGA’yı yedekleme çözümü olarak kullanmasanız bile, bulut depolama hizmeti olarak kullanmanın bazı riskleri bile vardır. Denemek ve test etmek için kullanmak isteyebilirsiniz, ancak bağımlı olduğunuz dosyalarda zorlukla kullanabilirsiniz.

Güvenlik sorunları

İlk bakışta mega diğer bulut depolama hizmetlerinden daha güvenli gibi görünse de, güvenlik algoritmaları topluluk tarafından tamamen güvenilecek kadar test edilmedi. Birinin hizmetlerine gerçekten güvenebilmesi için daha fazla test yapılması gerekir.

Özel dosyalarınız söz konusu olduğunda her zaman gerekli özen gösterilmelidir. Bazı çevrimiçi yedekleme hizmetleri bile yeterli güvenlik özellikleri sağlamaz. Ancak verilerinizin gizli kalmasını sağlamak istiyorsunuz.

Verim & Güvenilirlik

Hizmet ilk başlatıldığında yükleme hızı MEGA ile korkunçtu. Tabii ki, hizmetlerini ilk başlattıklarında muazzam bir acele ettiler.

Mega İnceleme
Mega Sınırlı Hız

Artık, dosyalarınızı buluta yüklemenin gerçekten eğlenceli olması için yükleme ve indirme hızı önemli ölçüde iyileşmiştir. Bununla birlikte, hizmet uzun vadeli güvenilirliği tahmin etmek için çok gençtir ve bu nedenle önemli dosyalar için kaçınılmalıdır.

Test, Test & Ölçek

Hizmeti test etmenizi önemle tavsiye ederiz, çünkü bu daha iyi hale getirecektir ve sonuçta inanılmaz 50 GB ücretsiz depolama alanıyla iyi bir bulut depolama çözümü haline gelebilir.

Mega ve Dropbox
Mega Hız Testi

Ancak, bu makalede belirttiğimiz gibi, MEGA’yı hiçbir üretken ortamda kullanmayın. Çok test ettik ve oldukça kusursuz çalıştı, ancak bu sorun yaşamayacağınız anlamına gelmiyor.

MEGA Alternatifleri

MEGA söz konusu olduğunda birçok alternatif var. Aynı özellikleri sunan çok sayıda bulut depolama hizmeti vardır.

Muhtemelen size 50 GB’lık ücretsiz depolama alanı sunan bir hizmet bulamazsınız, ancak ihtiyaçlarınız için gerekli olmayabilir. Yedekleme de yapan bir bulut depolama hizmeti arıyorsanız, SugarSync veya SpiderOak’a göz atmanızı şiddetle öneririz..

Bunlar, piyasada oldukça yerleşik olan ve yüksek güvenlik seviyesine sahip hizmetlerdir. MEGA’dan daha pahalı olmalarına rağmen, dosyalarınızı birden çok makine arasında senkronize edebilmeniz için masaüstü istemcileri sunarlar. Eğer aradığınız şey buysa.

Her bir sağlayıcının neler yapabileceğini size iyi bir genel bakış sağlayacak karşılaştırma çizelgemize göz atmak isteyebilirsiniz..

Sonuç olarak

MEGA’nın gösterdiği çabaları seviyoruz: kullanmak gerçekten bir esinti ve daha güvenli bulut depolama hizmetlerinden biri olmayı vaat ediyor. Bununla birlikte, nihai bir karar için biraz erken ama bu noktada çevrimiçi bir yedekleme hizmeti olarak öneremeyiz.

Adil olmak gerekirse: bir yedekleme hizmeti olması amaçlanmamıştır. Aksine, bulutta bilgisayarınıza ek alan ekleyen sabit sürücünüz olarak düşünmelisiniz.

Ancak harici bir sabit disk gibi hıçkırık olabilir. Bu nedenle, yedeklemelerinizi her zaman birden çok sürücüde veya birden çok hizmette tutmalısınız. Gerekirse, mega’yi ikincil bir yedekleme çözümü olarak kullanabilirsiniz, ancak hassas veriler için kullanmak istiyorsanız iki kez düşünmelisiniz..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me