Web Hosting Sağlayıcısı Nasıl Seçilir

İlk web sitenizi oluşturmaya hazırsınız. Hangi platformda olduğunuzu – veya sıfırdan kodluyorsanız – anladınız ve şimdi şaheserinizi barındıracak bir yer bulmanız gerekiyor. Hangi önemsiz bir noktaya getiriyor: bir web barındırma şirketinde ne aramalısınız?


Hosting bir yol gibidir ve web siteniz bir binadır. Binanız var ve değeri var, ancak insanların ona erişebilmesi için bir yola ihtiyaç var: İnsanlar ulaşmadan önce web sitenizi bir sunucuya almanız gerekiyor.  

Şey, kelimenin tam anlamıyla binlerce web barındırma platformu var ve bu sadece çan eğrisinin ortasındakiler. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, tüm seçeneklerle bunalmak kolaydır. Cloudwards.net’te, aramayı sizin için biraz daha basit hale getirmeye ve dikkat etmeniz gereken bazı ölçütleri vermeye karar verdik.

Özellikleri

Web sitelerinin sadece barındırmadan çok daha fazlasına ihtiyacı vardır ve şirketler temel hizmetlerinin üstüne eklemek için daha fazla özellik sunmaya yöneldiler. Birçoğu bir web sitesi oluşturmak için tek bir dükkan haline geliyor.

Web sitenizin barındırılabilmesi için alan adınızı kaydettirmeniz gerekir. GoDaddy incelememizde okuyabileceğiniz gibi, bu hizmet alan adı kaydı ve web barındırma paketini ilk sunanlardan biriydi. Takımın ardından, diğer birçok hosting şirketi de ilk yıl boyunca ücretsiz bir alan adı verecek.

Alanlardan bahsetmişken, bir web sitesini çalıştırmanın en iyi bölümlerinden biri, o alan adında e-posta adreslerine sahip olmaktır. Tüm hosting şirketleri e-posta sağlamaz ve e-posta barındırmak için başka bir şirket bulmak sadece sinir bozucu değil, aynı zamanda pahalı.

DreamHost, alan adınızda sınırsız e-posta adresi sağlayan bir barındırma platformuna iyi bir örnektir (daha fazla bilgi için DreamHost incelememize göz atın). Tüm bunlar ekstra bir ücret ödemeden gelir ve kurulum gerektirmez.

Bir e-ticaret platformu kullanıyorsanız, SSL güvenli sunucular gibi özellikler önemlidir. GreenGeeks, SSL sertifikasının yanı sıra Agora, OScommerce ve Zencart alışveriş sepetleriyle entegrasyonun yanı sıra ödeme konusunda yardımcı olan bir şirkettir; GreenGeeks’in sunduğu her şeyi görmek için GreenGeeks incelememize göz atın.

Bunun dışında özellikler biraz yayılıyor. Şirketler, işinizi kazanmaya çalışmak için farklı teşvikler sunacaktır. Sizi çeken şey ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Ancak, sitenizin üstünde kalmanıza izin vermek için çevrimiçi muhasebe araçları ve G Suite entegrasyonu gibi şeyleri aramak iyidir.

Sunucular ve Hızlar

Herhangi bir web hosting şirketinin en önemli kısmı sunuculardır. Şirketlerin kurduğu çeşitli farklı sunucular var, ancak bir talep çok önemli olmalı: hepsinin hızlı olması gerekiyor.

Alt uçta, siteniz genellikle paylaşılan bir sunucuda barındırılır. Bu, çeşitli siteleri barındıran her şeyi kapsayan bir sunucudur. Dezavantajı, sitenizin platformuna veya ihtiyaçlarına göre uyarlanmamış olmalarıdır.

Çoğu şirket WordPress sunucuları sunar – bu, tüm web sitelerinin yüzde 19’unun bu platformda oluşturulduğunu düşünür. A2, en hızlı WordPress sunucularından bazılarına sahiptir ve önde gelen rakiplerden yüzde 300 daha yüksek hızlara sahiptir (daha fazla bilgi edinmek için A2 incelememize göz atın).

WordPress’e adanmış sunuculara yükseltmek için ekstra maliyete değer. Google, bir sitenin arama sonuçlarındaki sırasını belirlerken sayfa hızını dikkate alır. Sitenizin hızlı bir şekilde yüklendiğinden ve adanmış WordPress barındırma işleminin bu konuda yardımcı olduğundan emin olmak istiyorsunuz.

WordPress için en iyi web hostingimizi okuyabilir ve daha fazla bilgi edinmek için CMS’yi kullanma kılavuzlarımıza göz atabilirsiniz.. 

 • WordPress’i Kullanma Başlangıç ​​Kılavuzu
 • WordPress Kullanımı için Orta Seviye Kılavuz
 • WordPress Kullanımı için Gelişmiş Kılavuz

Çok daha az yaygın olmakla birlikte, bazı şirketler sanal özel sunucular sunmaktadır. VPS’ler, müşterilere işletim sistemine süper kullanıcı erişimi sağlayan sanal makinelerdir. Yapılandırılması daha kolaydır ve genellikle özel sunuculardan daha ucuzdur. Tek dezavantajı, diğer sunucuların fiziksel donanımlarını paylaşmalarıdır, bu nedenle performans o kadar iyi değildir.

Tabii ki, sunucuların gerçek özellikleri önemlidir. Buraya girmeyeceğim, ancak bilgisayarlara aşina iseniz, neyi arayacağınızı bilmelisiniz. Genel bir kural olarak, daha fazlası daha iyidir. Her zaman doğru değildir, ancak daha fazla çekirdek ve daha fazla RAM genellikle daha iyi sunucu performansına eşittir.

Daha iyi özelliklere sahip sunucular bant genişliği sınırlamaları getirecektir. Sitenizin toplu olarak tüketilmesi gerekiyorsa, iş yükünü kaldıracak kadar bant genişliğiniz olduğundan emin olun. Daha düşük seviyeli barındırma planları sınırsız bant genişliğinin reklamını yapar, ancak sunucu donanımının iyi olmadığı düşünüldüğünde boş bir noktadır.

Kullanım kolaylığı

Web hosting acemi kafa karıştırıcı olabilir, özellikle sunulan tüm ekstra özellikler olacaktır. Bir hosting şirketi sadece siteniz için yol ve her şey ekstra. Sitenizin kurulumunda ve bakımında kullanım kolaylığı önemlidir, bu nedenle tüm seçenekler harika bir çorbaya dönüşmez.

WordPress siteleri için tek tıklamayla kurulum önemlidir. BlueHost (BlueHost incelemesi) gibi şirketler, WordPress’i tek bir tıklama ile yüklemenize izin verir. Bundan sonra, sitenizi doğrudan WordPress yönetici panelinden düzenleyebilirsiniz.

Bu, kodlama hakkında fazla bilgisi olmayanlar için yararlıdır. Bir WordPress sitesi oluşturmak ve daha sonra bir FTP sunucusuna yüklemek, teknik olmayanlar için ilk seçenek değildir. Kendinizi baş ağrısından kurtarın ve tercih ettiğiniz platformsa tek tıklamayla WordPress kurulumuyla devam edin.

E-posta, işlerin hızla karışabileceği başka bir alandır. E-posta sunan şirketlerin giriş ve e-postalarınızı görmek için özel bir portalı olacaktır. Ancak, mobil destek yoktur ve farklı e-posta hesapları için dört sekmenin açık olması can sıkıcıdır.

E-postalarını diğer platformlara entegre eden şirketleri arayın. Bu, yalnızca Outlook ve Gmail gibi tanıdık hizmetleri kullanmanıza izin vermez, aynı zamanda mobil bildirimlere de izin verir. Eğer benden hoşlanıyorsanız ve hafta sonu boyunca e-postanızı nadiren kontrol ediyorsanız, mobil push almak nihayet beklediğiniz yanıtı almak için yardımcı olabilir.

Genel kullanım kolaylığı, siz kaydolduğunuza kadar gerçekten bilmeyeceğiniz bir şeydir. Ancak, barındırma şirketinin sitesi gezinmek için bir kabussa, platformun kullanılabilirliği muhtemelen de olacaktır. Spektrumun diğer ucunda da aynı şey geçerli.

Fiyatlandırma


© epSos.de

Fiyatlandırmanın önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak, web hosting şirketleri fiyatları nasıl reklam kurgusu oldukça kurnaz (onlar kadar çamur kadar açıktır). Muhtemelen, ayda sadece birkaç dolarlık planlar gördünüz. Bu tamamen yanlış değil, ancak genellikle hepsi ödenmiş çok yıllı bir taahhüde bağlı.

Aslında, çoğu plan peşin olarak ödenir. Birkaç şirket, ayda birkaç dolar için bir aylık ödeme planı sunar, ancak bu nadirdir.

Ancak, fiyatlandırma ile ilgili tek sorun ön taahhütler değildir. Birden çok katman, özellikle sunucular hakkında fazla bir şey bilmiyorlarsa yeni gelenler için kafa karıştırıcı olabilir. Bir aydan aya planı arayın ve alt katmanlardan birinde satın alın. Bundan sonra, sitenizin ihtiyacı daha belirgin hale gelecek ve daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuzda planınızı yükseltebilirsiniz.

Önemli bir şey web hosting ile dikkatli olmak nasıl fiyatlar yığını olduğunu. Gerçek barındırma ayda yalnızca birkaç dolar olabilir, ancak SSL sertifikaları, etki alanları ve ekstra güvenlik özellikleri gibi şeyler bunun üzerine eklenir.

Güvenlik

Web siteniz internetteki saldırganlar için birinci sınıf gayrimenkul. Hosting şirketleri büyük ve küçük sitelere sayısız saldırı ile uğraşır.

Barındırma dünyasındaki en kötü suç DDoS saldırısı olacaktır. Temel olarak, bu saldırı bir sunucunun bant genişliğini doyurur ve kapanmasına neden olur (bu tür bir saldırı hakkında daha fazla ayrıntı istiyorsanız, Hola adlı itibarsız bir VPN sağlayıcısıyla ilgili makaleyi okuyun).

Bundan kaçınmak için HostGator gibi şirketler Cloudflare ile entegre olur. Cloudflare, DDoS saldırılarına karşı koruma sağlar ve HostGator kullanıcıları için ücretsizdir (daha fazla bilgi edinmek için HostGator incelememize göz atın). DDoS saldırıları tek endişeniz değil. Güçlü bir güvenlik duvarı, tutarlı güvenlik güncellemeleri ve kötü amaçlı yazılım denetimleri, aranacak önemli şeylerdir.

Arvixe web ekstra güvenlik önlemleri ile barındırma iyi bir örnektir. Anti-DDS araçları, gece güvenlik güncellemeleri, güvenlik duvarları, kaba kuvvet tespiti, iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi ve ücretsiz SSL sertifikaları var (daha fazla bilgi edinmek için Arvixe incelememize göz atın).

Ancak, tüm bu güvenlik önlemleri her şeye karşı koruma sağlamayacaktır. Bir şeyler ters giderse yedekler sağlayan barındırma arayın. Neredeyse her zaman bir prim alacaktır, ancak maliyete değer.

Destek

Bundan bahsetmişken, işler ters gidecek. Ne yazık ki, web hosting dünyasında, bu nadir değil, kesin. Destek çok önemlidir, çünkü birçok site için birkaç dakikalık kesinti süresi çok fazladır.

Esasen, sitenizin kaderini başka birinin eline bırakıyorsunuz. Sunucuları kapalıysa siteniz kapandı. E-posta sunucuları başarısız olursa, e-postanıza ne olacağını tahmin edebileceğinizden eminim.

Bu dünyanın sonu değil ve olacak. Önemli olan, hosting şirketlerinin endişelerini dinlendirmek için orada olmasıdır.

E-posta desteği ve biletleme mutlaka gereklidir. Ancak, InMotion gibi şirketler tüm kullanıcılar için canlı sohbet desteği sağlar. Bu genellikle bir ödeme duvarının arkasında gizlenir, ancak InMotion ile ücretsizdir (daha fazla bilgi edinmek için InMotion incelememize göz atın).

Aranacak başka bir şey güçlü bir topluluktur. Barındırma birçok hareketli parça gerektirir ve sorunlarınızı çözmek için şirkete güvenmek en iyi seçenek değildir. Sorununuzu daha hızlı çözebilmeniz için destek forumlarını, YouTube kanallarını ve SSS’leri arayın.

Son düşünceler

Ne yazık ki, çoğu şey gibi, gitmeniz gereken hosting platformu büyük ölçüde ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Bu nedenle, hangisinin sizin için en iyisi olduğu kaçınılmaz sorusuna asla cevap veremedik. Tüm platformlarda, uygun güvenlik önlemleri ve güçlü bir destek topluluğu arayın. Bu iki özellik, siteniz ne isterse gerektirsin.

Bunun dışında, İnternet’e biraz bakın ve şimdiye kadar bahsettiğimiz her bir sağlayıcıyı içeren hangi sağlayıcıların iyi bir üne sahip olduğunu görün. Yarım yamalak bir platforma gitmeyin çünkü ayda birkaç dolar daha az. İhtiyaçlarınızı ve bütçenizi düşünün ve ihtiyacınız olan web barındırma platformu kendini gösterecektir..

Bu kılavuzu yararlı bulduğunuzu ve aşağıdaki yorumlarda bir web barındırma sağlayıcısı seçmeyle ilgili düşüncelerinizi herarmak istediğinizi umuyoruz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map