Verimlilik Uygulamaları Savaşı – Todoist vs. Wunderlist vs. Any.Do

Twitter’daki yeni bir trend konuyla veya Snapchat’teki yeni bir filtreyle kolayca dikkatimizi dağıtabildiğimiz bir dünyada, bizi motive etmek ve bir günde yapılması gereken her şeyi hatırlamamıza yardımcı olmak için verimlilik uygulamalarına ihtiyacımız var.


Tabii ki, insanların günlük yapılacaklar listeleri için uzun günlükler tuttukları veya masalarındaki takvimde notlar aldıkları bir zaman vardı, ancak iş bilgisayarlara geçtiği için artık kağıt üzerinde bir liste yapmak mantıklı değil: üretkenliğimiz çevre ve görevlerimizi yönetme hızı.

Çevrimiçi en iyi üretkenlik uygulamalarını bulmanıza yardımcı olmak için en yetkin olanlardan üçünü karşılaştırıyoruz: Todoist, Wunderlist ve Any.do.

Savaş sonuna kadar çok yakın olsa da, kazanan özellikli ücretsiz sürümü sayesinde açıkça Wunderlist oldu.

Diğerinin hiçbir faydası yok: Todoist’in pürüzsüz bir mobil uygulaması varken Any.do’nun şık bir web arayüzü ve benzersiz bir tarayıcı uzantısı var. Sonunda, Wunderlist’e gerçek bir kavga veremezdi..

Doğru Verimlilik Uygulamasını Seçme Kriterleri

Çevrimiçi olarak bulunan çok sayıda üretkenlik uygulamasıyla, doğru olanı bulmak zor olabilir. Bir yandan, kontrol listeleri ve teslim tarihleri ​​ile çok benzer görünüyorlar, ancak diğer taraftan, hepsi birbirinden çok farklı.

Doğru verimlilik uygulamasını seçmeden önce dikkate almak isteyebileceğiniz bazı ölçütler şunlardır:

Arayüz

Karmaşık olmayan bir arayüzün daha iyi odaklanmanızı ve üretkenliğinizi artırdığını fark eden biriyseniz, bir uygulamayı temiz bir görünüm olarak tercih edin. Any.do tüm uygulamalar arasında en şık arayüze sahip olsa da, Wunderlist gerçekten tüm bilgileri tek bir ekranda görüntüleyen arayüzdür.

Mobil Destek

Bir üretkenlik aracının web arayüzünde kapsamlı bir market listesi oluşturduğunuzda, yalnızca bu aracın mobil bir uygulaması olmadığını anlamak için nefret etmiyor musunuz? Her gün birden fazla cihaz kullanıyorsanız, verilerinize nerede olursanız olun erişebilmeniz için çapraz platform olan bir üretkenlik aracı seçmeniz önemlidir. Neyse ki, bu makalede incelediğimiz tüm uygulamaların mobil uygulamaları var.

Paylaşım

Bir verimlilik uygulaması seçmenin asıl amacınız görevleri diğer kullanıcılara paylaşmak ve atamaksa, paylaşımı ve işbirliğini sorunsuz hale getiren bir hizmet seçin. Yalnızca ücretsiz sürümü kullanmayı planlıyorsanız, uygulamanın paylaşılan kullanıcı sayısı için herhangi bir sınırlama olmadığından emin olun.

Örneğin, Any.do aynı anda yalnızca bir projede görev ve listelerin paylaşılmasına izin verir ve Todoist’in 5 kullanıcı sınırı vardır.

Takvim Entegrasyonu

Tüm bu üç verimlilik uygulamasını denedikten sonra, kesinlikle açık olan bir şey var – iyi bir verimlilik uygulaması, her görevin son tarihleri ​​için otomatik olarak etkinlikler oluşturmak için bir takvim entegrasyonuna sahip olmalıdır.

Bu uygulamalardan bazıları Google Takvim ile sorunsuz bir entegrasyon sağlar ve bazıları iCal ile iyi çalışır, ancak sizin için doğru olanı kullandığınız takvime bağlı olacaktır.

Todoist vs Wunderlist vs Any.do – Karşılaştırma

Peki bu kriterler uygulamada nasıl görünüyor? Hadi bir bakalım.

Arayüz

Todoist ile başlayalım: diğer üç renk seçeneğiyle basit bir beyaz ve kırmızı arka planı var. Daha fazla renk elde etmek için premium bir sürüm satın almanız gerekecek.

Sol kenar çubuğu ve ayarlar seçeneği ile arayüz oldukça temiz. Üstteki kırmızı çubukta, anında görev eklemek için bir artı düğmesi ve bir arama çubuğu var.

Todoist’teki renk temalarının aksine, Wunderlist arka plan resmini değiştirmenize ve renk teması onunla değişmesine izin veriyor, ancak premium bir özellik olsa bile kullanıcıların özel resimler yüklemelerine izin vermelerini diliyorum.

Wunderlist açıkça en çok özellikli uygulama, ancak yine de arayüzünü nispeten basit tutmayı başarıyor.

Uygulama, kullanıcıların tüm bilgileri tek seferde görmesine yardımcı olduğu için üç panelli bir görünüme sahiptir.

Any.do bugüne kadar en minimal ve şık bir arayüze sahiptir. Araç, kullanıcılara gerekli tüm özellikleri sağlarken işleri basit tutmak istiyor.

Ayrıca yeni bir görev yazdığınızda tüm arayüzün nasıl bulanıklaştığını seviyorum. Bu görevler sürükleyip bırakarak bir listeden diğerine taşınabilir.

Kazanan – Any.do

Any.do açıkça en şık ve modern görünümlü arayüze sahiptir. Todoist iyi bir kavga veriyor ama klasik kombinasyon ve beyaz ve mavi rakipsiz.

Görevler ve Hatırlatıcılar Oluşturma

Bu bölüme başlamadan önce, bir görev ve hatırlatma arasındaki farkı anlamak önemlidir. Yapılacaklar listenizdeki bir görev, zamana bağlı olmayan bir eylemdir. Bir son tarih olabilir, ancak işin yapılması gereken belirli bir zaman yoktur..

Hatırlatma, yalnızca bu noktada yapmanız gereken kritik bir olaydır, örneğin birini geri aramak veya doktor randevusu gibi.

Todoist’te bir görev oluşturmak için, önce görevler oluşturmak veya yeni bir proje oluşturmak istediğiniz projeyi seçmeniz gerekir. Metin ekleyerek görevleri tek tek ekleyebilir veya bir e-tablodaki satırları kopyalayıp birbirine yapıştırarak birden çok görev ekleyebilirsiniz..

Görev oluşturulduktan sonra, bir bitiş tarihi, önceliği ayarlayabilir, başka bir projeye taşıyabilir veya arşivleyebilirsiniz.

Küçük yorum kutusunu tıkladığınızda görevle ilgili yorumlar açılır. Bu kutuda ekler, e-posta ve etkinlik günlüğü yoluyla yorumlar gibi yorumlar dışında bazı özellikler görüyor olsanız da, aslında premium özelliklerdir ve ücretsiz sürümü kullanırken mevcut değildir.

Süre sonu günlük, haftalık veya aylık bir programa ayarlanarak Todoist’te yinelenen görevler de oluşturulabilir.

Alt görevler oluşturmak için tek yapmanız gereken görevleri sağa doğru sürüklemektir. Todoist’teki kolay sürükleme özelliği, birden fazla görev düzeyi oluşturabileceğiniz anlamına gelir (alt görevlerin filtrelenmiş görünümlerde değil, yalnızca proje görünümünde oluşturulabileceğini unutmayın).

Wunderlist’te metin ekleyip enter tuşuna basarak görevler oluşturabilirsiniz. Todoist’in aksine, Excel sayfalarından satır kopyalanarak birden fazla görev oluşturulamaz.

Bir görev oluşturulduktan sonra, üzerine çift tıklayabilirsiniz; bitiş tarihi, hatırlatıcı, alt görevler, notlar ve dosya ekleri gibi bir dizi seçenek açılır.

Dosyalar Dropbox’tan yüklenebilir veya eklenebilir, ancak Google Drive entegrasyonu yoktur. Wunderlist’in dosya yüklemeleri için 5 MB’lık bir yükleme sınırı vardır, ancak Dropbox kullanıyorsanız bununla ilgili herhangi bir sorun olmamalıdır.

Yinelenen görevler de ayarlanabilir ve Wunderlist’in Todoist ile karşılaştırıldığında sağladığı esnekliği seviyorum.

Any.do’ya gelince, bir projeyi açtıktan veya yeni bir tane oluşturduktan sonra bir görev eklemek için artı düğmesine tıklayabilirsiniz..

Görev oluşturulduktan sonra, bir bitiş tarihi belirleyebilir, notlar ekleyebilir, dosya ekleyebilir, alt görevler ekleyebilir veya görevlere bir hatırlatıcı koyabilirsiniz. Any.do herhangi bir listeyi veya görevi paylaşmanıza izin verse de; bir kullanıcıya görev atamanıza izin vermez.

Any.do yinelenen görevlere izin verir, ancak bunlar için özel süreyi yalnızca premium kullanıcıysanız ayarlayabilirsiniz.

Kazanan – Wunderlist

Wunderlist ile dosyalar bilgisayardan veya Dropbox’tan kolayca yüklenebilir. En önemlisi, Wunderlist, yinelenen görevleri diğer iki uygulamadan hiçbirinde mevcut olmayan özel süreye ayarlamaya izin verir.

Tarayıcı Uzantıları

Todoist’in tarayıcı uzantısı çok çıplak kemikler ve sadece iki özelliği var. Todoist web sitesini açmadan tüm Todoist projelerinizi ve görevlerinizi herhangi bir sekmeden görebilirsiniz.

Tarayıcıda herhangi bir yeri sağ tıklayarak yeni bir görev ekleyebilirsiniz (Bu özellik her üç uygulamada da mevcuttur).

Wunderlist’in tarayıcı uzantısı Evernote’unkine çok benzer. Bir web sayfasındaki verilerin kırpılmasına ve bir görev haline getirilmesine yardımcı olur. Örneğin, Amazon’da bir arkadaşınız için harika bir hediye bulursanız, sayfadan verileri anında kırpabilir ve ürünü satın almak için bir hatırlatıcı ekleyebilirsiniz..

Any.do ile listedeki görevleri inceleyebilir veya yeni bir görev ekleyebilirsiniz, ancak tarayıcı uzantısıyla ilgili en iyi bölüm Gmail ile çok iyi entegre olması.

Yeni bir e-posta aldığınızda, Any.do otomatik olarak ondan işlem yapılabilir kelimeler alır ve yeni bir görev veya hatırlatma oluşturmanızı ister. Günde en az 20 e-postaya yanıt veren benim gibi biri için bu, Gmail’in arayüzünden ayrılmadan önemli şeyler için hatırlatıcı eklemenin hızlı bir yoludur.

Kazanan – Any.do

Todoist, kullanıcıların listelerindeki tüm görevleri görmesine veya tarayıcı uzantısından yeni bir görev eklemesine izin verirken, Wunderlist web sayfalarından verilerin kırpılmasına ve görev olarak atanmasına izin verir.

Wunderlist yardımcı olabileceğini kanıtlasa da, tarayıcı uzantısı temel olarak Evernote’un lite sürümüdür. Web sayfalarındaki verileri kırpmak ve çevrimdışı kaydetmek istersem, bunu yapmak için çok daha fazla seçenek sunan Evernote’u kullanmayı tercih ederim.

Öte yandan, Any.do’nun bir e-postadan hızlı bir şekilde işlem yapılabilir kelimeler seçebilmesi ve onlardan bir görev oluşturması benzersizdir ve Gmail kullanıcıları için inanılmaz derecede yardımcı olabilir.

Paylaşma ve İşbirliği

Todoist’te her projeyi en fazla beş kişiyle paylaşabilirsiniz. Ayrıca belirli bir görevin bağlantısını alabilir ve başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Ancak bağlantıda bile, görev genel modda görüntülenemez, Todoist hesabınıza giriş yapmanız ve göreve erişmeniz gerekir.

İşbirliğini kolaylaştırmak için Todoist yorumlara izin veriyor ancak maalesef dosya eki yok.

Wunderlist, paylaşım ve işbirliği söz konusu olduğunda gerçekten mükemmel. Kullanıcılar her paylaşılan listede 25 adede kadar görev atayabilir, 25 adede kadar alt görev oluşturabilir ve boyut olarak 5 MB’a kadar dosya yükleyebilir.

Her görevin ilişkili notları ve yorumları olabilir, bu da kullanıcıların Wunderlist’teki çalışmaları doğrudan tartışmasını kolaylaştırır.

Bir listeyi Wunderlist’te herkese açık hale getirmek için “diğer” e gitmeniz ve “yayınla” yı seçmeniz yeterlidir.

Bir listeyi herkese açık hale getirmek, başkalarıyla anında paylaşılabilen bir URL almanız anlamına gelir; Wunderlist ile hesap oluşturmanıza gerek yok.

Any.do ile tüm projeyi veya görevi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Ücretsiz bir kullanıcıysanız, kesinlikle bir dezavantajı olan bir seferde yalnızca bir görevi paylaşabilirsiniz.

Yorum, Any.do’da mevcut değildir, bu nedenle Notes ile ayar yapmanız gerekir. Any.do, doğrudan bilgisayarınızdan, Google Drive’dan ve Dropbox’tan dosya eklenmesine izin verir.

Kazanan – Wunderlist

Dürüst olmak gerekirse basit bir matematik vakası – Todoist, görevleri en fazla beş kullanıcıyla paylaşmaya izin verir ve Any.do, görevleri ve listeleri aynı anda yalnızca bir kullanıcıyla paylaşmaya izin verir. Wunderlist ile sınır 25’tir..

İCal ve Google Takvim ile entegrasyon

Todoist, iCal ile doğrudan entegrasyon sağlar, ancak bu özellik yalnızca premium kullanıcılar için kullanılabilir.

IFTTT, Google Takvim etkinliklerini Todoist görevlerine dönüştürmek için kullanılabilir veya tersi de geçerlidir. Maalesef, premium kullanıcı değilseniz iCal’ı Todoist’e bağlamanın bir yolu yok.

Wunderlist’in takvim entegrasyonu Todoist’lerden çok daha kolay. Araç, Hesap ayarları altında bir takvim bağlantısı sağlar ve bu bağlantı Wunderlist’in iCal, Google Takvim ve hatta Outlook ile kolayca entegre olmasını sağlar.

Any.do, iCal veya Google Takvim’i entegre etmenin bir yolunu sunmaz.

Kazanan – Wunderlist

Wunderlist, iCal, Google Takvim ve Outlook ile basit ve hızlı bir entegrasyon sağlayan üç araçtan tek aracıdır. Todoist yalnızca premium kullanıcılar için iCal entegrasyonuna izin verir ve Any.do hiçbir takvim entegrasyonu sağlamaz.

Üçüncü Taraf Entegrasyonları

Üçüncü taraf entegrasyonları, diğer araçların gücünü birleştirmeye ve çalışmayı daha hızlı hale getirmeye yardımcı oldukları için verimlilik uygulamaları için gereklidir.

IFTTT ve Zapier gibi uygulamalar, kullanıcıların bir uygulamadaki bir etkinliğin diğerinde bir işlemi tetiklediği iki uygulamayı bir araya getirmesine izin verir.

Hem Todoist hem de Wunderlist, IFTTT ve Zapier ile kolay entegrasyona sahiptir, bu da görevleri otomatik olarak eklemeyi kolaylaştırır.

Örneğin, iOS için her yeni hatırlatıcı oluşturulduğunda, Wunderlist’te aynı ada sahip yeni bir görev oluşturulacak.

Veya Trello’da her yeni kart oluşturulduğunda, Todoist’te yeni bir görev kurulur.

Any.do, Gmail ile tarayıcı uzantısı aracılığıyla entegre olur ve ayrıca bir Google Asistan entegrasyonu vardır, ancak bu konuda.

Kazanan – Todoist ve Wunderlist arasındaki bağlantı

Hem Todoist hem de Wunderlist, Zapier ve IFTTT aracılığıyla kolay üçüncü taraf entegrasyonu sağlar. Entegre ettikleri uygulama sayısı aşağı yukarı aynı. Aksine, Any.do yalnızca iki Google uygulamasıyla entegrasyona izin verir.

Fiyatlandırma ve Ücretli Özellikler

FiyatÜcretsiz ÖzelliklerÜcretli Özellikler
TodoistYıllık 28,99 ABD doları
 • Görev oluştur
 • Proje oluşturma
 • Yorum ekle
 • Yinelenen görevler oluşturma
 • Alt görevler ekle
 • Görevleri paylaş (en fazla 5)
 • Hatırlatıcı ekleyin
 • Etiket oluşturma
 • Konum tabanlı görevler ekleyin
 • E-posta ile görevler oluşturun
 • Görevleri iCal ile senkronize etme
 • Görevlere dosya ekleme
 • Etkinlik günlüklerini görüntüleme
 • Özel arama filtreleri ekle
 • Görevleri paylaşma (maks. 25)
 • Görev uyarıları
WunderlistAylık 5 $
 • Görev oluştur
 • Hatırlatıcılar oluşturun
 • Proje oluşturma
 • Yorum ekle
 • Not ekle
 • Dosyaları ekle
 • Yinelenen görevler
 • Alt görev ekle (maks. 25)
 • Görevleri paylaş (en fazla 25 kullanıcı)
 • Hesap yedekleri
 • Sınırsız görev paylaşın
 • Dosya eklerinde sınır yok
 • Sınırsız alt görev
Any.doAylık 2,25 ABD doları
 • Görev oluştur
 • Proje oluşturma
 • Hatırlatıcılar oluşturun
 • Yinelenen görevler oluşturma
 • Yorum ekle
 • Not ekle
 • Görevleri paylaş (en fazla 1 kullanıcı)
 • Dosya ekle (1,5 MB sınır)
 • Görevleri paylaşın
 • Yinelenen görevleri özelleştirin
 • Konum tabanlı hatırlatıcılar

Todoist, premium sürümü ile en fazla özelliği sağlıyor olabilir, ancak bunun nedeni en kısıtlayıcı ücretsiz sürüme sahip olmasıdır. Todoist’in ekstra ücretlendirdiği özellikler Any.do ve Wunderlist tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır..

Kazanan – En uygun fiyatlı olduğu için Any.do

Any.do en iyi anlaşmadır, ancak Wunderlist, en pahalı olmasına rağmen bazı harika seçenekler sunar. Bununla birlikte, Wunderlist ayrıca bir bütçe üzerinde çalışanlarımız için ilginç olan en geniş ücretsiz seçenekleri de sunuyor..

Mobil uygulamalar

Todoist’in mobil uygulaması minimal, akıllı ve sezgiseldir. Tüm görevleri görmek için bir projeden diğerine hızlı bir şekilde geçebilirsiniz. Bir görevi tamamlandı olarak işaretlemek için soldan sağa kaydırın ve yeniden planlamak için sağdan sola kaydırın.

Sonuç olarak, Todoist’in mobil uygulaması istenen hiçbir şey bırakmıyor, web arayüzünde bulduğunuz her şey mobil uygulamada da bulunabilir.

Wunderlist’in uygulamasını telefonuma indirir indirmez, arayüzünün ne kadar şık olduğunu fark ettim (dürüst olmak gerekirse web arayüzünden çok daha iyi). Yeni görevler oluşturmak için ortada bir artı düğmesi var ve tüm projeler birlikte listeleniyor. Her projede hızlıca kaydırma aşağıdaki seçenekleri sunar:

 • Açma / kapama bildirimi
 • Projeyi düzenleyin
 • Projeyi sil

Bildirim seçeneği beni gerçekten etkiledi çünkü ne Todoist ne de Any. bu seçeneği sunmuyor ve özellikle her zaman bildirim aldığınız paylaşılan projeler için yararlı oluyor.

Her görevi tamamlandı olarak işaretlemek için bir onay kutusu vardır ve göreve dokunulduğunda bunun için ayarlar menüsü açılır. Genel olarak, Wunderlist’in harika bir mobil uygulaması var, onay kutuları yerine diliyorum, ancak görevler sadece kaydırarak tamamlanmış olarak işaretlenebilir.

Any.do’nun mobil uygulamasında birkaç hata vardır ve göründüğü kadar düzgün çalışmaz. Tek tek görevlere dokunduğunuzda yıldız ekleme, zamanlama, hatırlatıcı ayarlama, alt görev ekleme veya görevi diğer kullanıcılarla paylaşma seçenekleri açılır. Görevi soldan sağa hızlıca kaydırdığınızda görev tamamlandı olarak işaretlenir.

Her görevle ilgili tüm bilgilerin tek bir ekranda görüntülenmesini diliyorum. Genel olarak, yalnızca yapılacaklar uygulaması olarak kullanmak istiyorsanız Any.do’nun mobil uygulaması sizin için çalışacaktır, ancak uygulamayı bir proje işbirliği aracı olarak kullanmak istiyorsanız, web arayüzüne bağlı kalmak isteyebilirsiniz.

Kazanan – Todoist

Todoist, bir görevi ertelemek veya bitti olarak işaretlemek için kolay kaydırma özelliklerine sahip en iyi arayüze sahiptir. Wunderlist, bir görevi tamamlandı olarak işaretlemek için onay kutularına sahiptir ve Any.do’da çok fazla hata var.

Karar

Todoist, Wunderlist ve Any.do, hepsi kendi yollarında iyi olsa da, Wunderlist, ücretsiz sürümünde sağladığı bir dizi özellik nedeniyle açıkça öne çıkıyor.

Todoist, dosya eklemek, iCal entegrasyonu, görevleri beşten fazla üyeyle paylaşmak ve hatta bir hatırlatma ayarlamak için ekstra ücret talep eder. Öte yandan, Any.do kesinlikle takvim entegrasyonu sağlamaz, aynı anda yalnızca bir kullanıcıyla paylaşmaya izin verir ve yinelenen görevleri özelleştirmeye izin vermez.

Wunderlist, özel yinelenen görevler, takvim entegrasyonu, hatırlatıcılar oluşturma ve dosya yüklemeleri dahil olmak üzere tüm bu özellikleri ücretsiz olarak sağlar. Any.do ayrıca dosya eklemeye izin verir, ancak 1,5 MB dosya sınırı vardır ve bu da son derece düşüktür. Aksine Wunderlist’in dosya yükleme limiti 5 MB.

Bu uygulamalardan herhangi birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map