Sync.com vs Tresorit: Sıfır Bilgi Bulutu Depolama Savaşı

Bugün mevcut olan birçok harika seçenek sayesinde, ihtiyaçlarınız için en iyi bulut depolama çözümünü bulmak uzun bir sipariş olabilir. Bulut güvenliğine öncelik veriyorsanız, Sync.com ve Tresorit, nihai listenizde bulunması gereken değerli özellik kümelerine sahip iki sıfır bilgi hizmetidir. Yine de bu iki seçeneğe kadar daralmış olsa da, yapılması gereken işler var.


Bu son kararı vermenize yardımcı olmak için, hangisinin daha iyi bir genel bulut depolama alanı seçimi olduğunu görmek için her iki hizmeti de kafa kafaya koyduk. Her ikisi de en iyi sıfır bilgi bulut hizmetleri arasında olsa da, karşılaştırmayı ilginç hale getirmek için aralarında yeterince ayırt edici özellik var.

Hizmetlerden birinin bulut depolama çözümünüz olmayı hak edip etmeyeceğine karar vermek için daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, tüm ayrıntılar için ayrı ve yakın zamanda güncellenen incelemelerimize bakın.

  • Sync.com İncelemesi
  • Tresorit İncelemesi

Bundan daha pratikseniz, Sync.com’u ziyaret edebilir ve ücretsiz 5GB planına kaydolabilir veya Tresorit’e gidip 14 günlük denemeden yararlanabilirsiniz..

Neden Zero-Knowledge Cloud Storage Kullanılmalı??

Çoğu hizmet, nadiren su geçirmez olsa da makul bir güvenlik önlemi sunar. Çoğu kullanıcı için sorun değil: dosyaları depolamanın nispeten güvenli ve rahat bir yolu yeterlidir. En azından, verileriniz sunucularında ve yoldayken dinlenirken en azından şifreleyen bir hizmet seçmenizi öneririz.

Finansal belgeleri, fikri mülkiyeti ve diğer hassas dosyaları saklayan insanlar için bu önlemler yeterli olmayabilir. Bunun nedeni, şifrelenmiş verilere şifreleme anahtarına sahip olan herkes tarafından erişilebilmesidir ve çoğu bulut depolama sağlayıcısı bu anahtarları sizin için kontrol altında tutar.

Bunu yapmak, bulut depolama şirketi sunucuda kullanıcı kimlik bilgilerinizi içeren bir ihlale maruz kalırsa, failin verilerinize erişebileceği anlamına gelir. Ayrıca, verilerinizin şifresinin çözülmesi ve pazarlama amacıyla taranabileceği veya PRISM gibi devlet gözetim programlarına dahil edilebileceği anlamına gelir.

Bu tür şeyler sizi ilgilendiriyorsa, büyük olasılıkla sıfır bilgili bir bulut depolama hizmetini ciddiye almak istersiniz. Bu şirketlerin avantajı, anahtarınızı saklamadığıdır. Bunun yerine, tam kontrolünü elinde tutuyorsunuz, yani sadece verilerinizin şifresini çözebilirsiniz.

Bu, şifrelemeye en güvenli yaklaşım olsa da, ek güvenlik maliyetlidir: sıfır bilgi sağlayıcıları şifrenizi unutursanız kurtaramaz ve özel şifreleme uygulama entegrasyonu yaptığı için (Google Dokümanlar veya Office Online gibi) daha az işlevsellik sunarlar. ) uygulanması zor.

Sync.com vs Tresorit: Karşılaştırma Yapalım

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, hangisinin daha iyi bulut depolama hizmeti olduğunu belirlemek için Sync.com ve Tresorit’in birbirleriyle nasıl eşleştiğine daha yakından bakmanın zamanı geldi. Her ikisini de dört tur üzerinden değerlendireceğiz: fiyatlandırma, güvenlik, kullanım kolaylığı ve ekstra işlevsellik.

1

Fiyatlandırma

Bulut depolama için alışveriş yaparken, alt satırda büyük olasılıkla en önemli faktör olacaktır, bu nedenle Sync.com’un en iyi ücretsiz depolama sağlayıcılarımızdan biri olduğu için haksız bir avantajı olmasına rağmen, burada başlayacağız..

Freebies açısından çok açık bir kazanan var: Sync.com 5GB ücretsiz, Tresorit ise sadece 14 günlük ücretsiz deneme sunuyor. Aslında, bazı insanlar Sync.com’un sunduğu 5GB’nin tüm ihtiyaçlarını karşıladığını görecekler. Öncelikli endişeniz Word belgeleri veya Excel e-tablolarıysa, büyük miktarda depolama alanına ihtiyacınız yoktur.

Ücretli aboneliklerle ilgili olarak, Sync.com değer konusunda daha da ileri gidiyor. Sync.com size ayda 8 $ ‘dan 2 TB depolama alanı sağlıyor. Tresorit size yılda 100 dolar öderseniz Sync.com ile elde ettiklerinizin küçük bir kısmı olan sadece 100 GB alır..

Yalnızca 100 GB’a ihtiyacınız olsa bile, Sync.com’un 2 TB planıyla gitmek daha ucuz olacaktır. Web sitesinde belirgin bir şekilde reklamı yapılmasa da, Sync.com’un aslında 500GB seçeneği de var, bu da yılda sadece 49 dolara mal oluyor.

Tresorit’in ayrıca 1 TB’lik bir planı var, ancak yıllık ödeme yapıyorsanız ayda 24 ABD doları.

Tresorit’in Sync.com’a göre tek gerçek avantajı, bir yıl boyunca peşin ödeme yapmak yerine aylık ödeme yapabilmenizdir. Ancak, bunu yaparken hizmet daha pahalı hale gelir. 100 GB’lık planı aylık 12,50 ABD doları ve 1 TB’lık planı aylık 30 ABD dolarıdır.

Fiyat muhtemelen tek düşünmeniz olmasa da, Sync.com ile Tresorit için ödeme arasındaki farkın göz ardı edilmesi zor. Tresorit sadece çok pahalı bir hizmet.

Tur: Sync.com için Fiyatlandırma Noktası

Sync.com Logosu
Tresorit Logosu

2

Güvenlik

Sync.com ve Tresorit her ikisi de sıfır bilgi sağlayıcısı olduğundan güvenlik önemli bir satış noktasıdır. Özel, uçtan uca şifrelemeye ek olarak, her iki hizmet de dosyalarınızı ve kişisel bilgilerinizi daha fazla korumak için aktarım sırasında kaya gibi sağlam bir protokol olan TLS şifrelemesini kullanır..

Beklemede Sync.com, neredeyse kırılmaz bir protokol olan 256 bit AES şifrelemesi kullanır. Tresorit aynı 256 bit AES şifrelemesini kullanıyor ve aynı zamanda ISO27001: 2005 ve SSAE 16 sertifikası için denetlendi, böylece güvenli olduğundan emin olabilirsiniz.

Her iki bulut depolama sağlayıcısı da sunucularını Amerika Birleşik Devletleri dışında, NSA’nın PRISM programının ve diğer Vatanseverlik Yasası maskaralıklarının erişiminden uzakta bulur. Sync.com Kanada’daki veri merkezlerini koruyor ve Tresorit’ler İrlanda ve Hollanda’da.

Bununla birlikte, sunucu konumu Sync.com ve Tresorit için çok da önemli değil. Sıfır bilgi güvenliği sayesinde, verileriniz Beyaz Saray bodrumundaki bir sunucuda saklansa bile güvenli olmalıdır.  

Her iki hizmet de parolalar, son kullanma tarihleri, indirme sınırları ve izinlerle bağlantı yoluyla dosyaların güvenli bir şekilde paylaşılmasını sağlar. Her iki hizmet de bağlantı paylaşımı söz konusu olduğunda yukarıda ve öteye gider, çünkü meşhur tüneli uçurduktan sonra bile sıfır bilgi protokolleri kullanılarak şifrelenmiş kalır.

Bir şekilde özel şifreleme yeterli değilse, hem Sync.com hem de Tresorit iki faktörlü kimlik doğrulaması da sunar. Bu, birisi şifrenizi öğrense bile, cihazınız elinizde olmadan hesabınıza erişemeyeceği anlamına gelir.

Uzun benzerlik listesine rağmen, ikisi arasında bazı farklılıklar var. Birincisi, Tresorit’in Microsoft Azure ile ortak olması, yani ABD yetkililerinin şifrelenecek olsalar da dosyalarınızı istemek için bir emirden biraz daha fazlasına ihtiyacı var. Sync.com ise sunucularını NSA’nın erişemeyeceği Kanada’da çalıştırıyor.

Tur: Güvenlik Net kazanan yok, her ikisi için puan

Sync.com Logosu
Tresorit Logosu

3

Kullanım kolaylığı

2020’de, olumlu ve akıcı bir kullanıcı deneyimi sormak için çok fazla olmamalıdır. Çoğunlukla, hem Tresorit hem de Sync.com bu açıdan çok sağlam.

Tresorit, özellikle silinen dosyalar söz konusu olduğunda birkaç şekilde geride kalıyor. Depolama sağlayıcılarının dosyaları kalıcı olarak silmeden önce tutacak bir çöp kutusu klasörü sunmaları giderek yaygınlaşsa da, Tresorit.

Bir dosya Tresorit’ten silindikten sonra sonsuza dek kaybolur. Tresorit bunun yakında revize edileceğini iddia etti, ancak şimdilik kullanıcıların dosyaları silme konusunda son derece dikkatli olmaları gerekecek.

Sync.com ile, dosyalarınız ücretsiz bir hesapla silindikten sonra 30 gün boyunca ve ücretli bir abonelikle süresiz olarak kurtarılabilir..

Tresorit ayrıca özelliklerine gereksiz yere karmaşık bir yaklaşım getiriyor. Tresorit’in klasörlerine “tresors” (“tonoz” için Almanca) deme kararı gerçekten tekerleği yeniden icat etmek gibi görünüyor. Kullanmaya yeni başlayanlara gereksiz karışıklık katar. Kullanıcılar klasörlere alışır, bu da tresörlerin tam olarak nasıl davrandığıdır.

Tresorit’in yerel uygulaması tarayıcı arayüzüne benzer, ancak çeşitli özelliklere daha hızlı erişim sunar. İlk başta biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak alıştıktan sonra kullanıcı arayüzü modern görünüyor ve birçok soruna neden olmamalı.

Tresorit kullanmanın bir avantajı, dosya sisteminizdeki herhangi bir klasörü senkronize edebilmenizdir. Her şeyi Sync.com veya diğer bulut depolama hizmetleriyle yaptığınız gibi özel bir klasöre taşımanıza gerek yok.

Öte yandan, dosya sisteminizde bir grup bulut bağlantılı klasör bulundurmak, özellikle Tresorit’in sunduğu sınırlı depolama alanı ile uğraşırken yönetimi zorlaştırabilir.

Sync.com, Dropbox’ın 2007’de popüler hale getirdiği senkronizasyon klasörü modelini izler. Bilgisayarınızda yüklü tek bir senkronizasyon klasörünüz olur ve Sync.com uygulaması öncelikle ayarlar için kullanılır. Sync.com web sitesinde hesabınıza giriş yaparak tarayıcınızdan dosya yönetiminizin çoğunu yapacaksınız.

Dosyalarınıza bir tarayıcıdan erişiyorsanız, her iki hizmet de gezinmesi nispeten kolay olan modern görünümlü arayüzler sunar. Tresorit’in, biraz daha az işlevselliğe sahip olmasına rağmen masaüstü uygulamasına güçlü bir benzerliği var. Sync.com’larda gezinmek biraz daha zordur, ancak yalnızca çevrimiçi bir kasa ve etkinlik geçmişi gibi daha fazla işlevsellik sunar.

Ancak çoğunlukla dosyalarınıza web tarayıcısı yerine işletim sisteminizden erişiyor olacaksınız ve Sync.com’un daha geleneksel yaklaşımı çoğu insan için daha kolay olacak.

Round: Sync.com için Kullanım Kolaylığı Noktası

Sync.com Logosu
Tresorit Logosu

4

Ekstra İşlevler

Google Drive ve Microsoft OneDrive gibi hizmetler, kullanıcıların bir bulut depolama hizmetinden ek işlevsellik açısından bekleyebilecekleri için çıtayı yükseltiyor. Bu, kelime işlemcileri, e-tabloları ve diğer entegre araçları içerir (bu harika hizmetlerden herhangi biri hakkında daha fazla bilgi için Google Drive incelememizi ve OneDrive incelememizi okuyun).

Sıfır bilgi sağlayıcılarla, insular doğaları uygulama içi işbirliğini sorunlu hale getirdiğinden çok fazla bonus almayacaksınız. Bununla birlikte, premium hizmetlerden çıplak kemik işlevselliğinden en az biraz daha fazlasını beklemelisiniz.

Sync.com, son kullanma tarihleri, izinler, işbirliği, indirme sınırları ve uzaktan silme özelliklerine sahip güvenli dosya paylaşımıyla iyi bir teklif sunar. Sync.com ayrıca parolalar olmadan bile paylaşılan bağlantıları şifreli tutma ve 30 güne kadar dosya sürüm oluşturma özelliğine sahiptir..

Sync.com, diğer uygulamalarla entegrasyonu olmayan aşırı gösterişli bir hizmet değildir, ancak yine de bir bulut depolama hizmetinden istediğiniz temel araçları sağlar..

Tresorit işleri daha da ileri götürüyor. Silinmiş dosyaları kurtarma yeteneğinden yoksun olsa da, Sync.com’un diğer özellikleriyle eşleşir ve bilgisayarınızdaki herhangi bir klasörü senkronize etme yeteneği çok yararlıdır. Dosyaları taşımak istemiyorsanız veya belirli bir konumdaki dosyalara özellikle ihtiyacınız varsa, Tresorit bu klasörü senkronize edebilir. Özel bir senkronizasyon klasörüne taşımanıza gerek yoktur.

Tresorit ayrıca Sync.com’dan daha iyi işletim sistemi desteği sunar. Sync.com sizi Windows, macOS, iOS ve Android de dahil olmak üzere büyük işletim sistemlerinde tutarken, Tresorit Windows Phone, Blackberry ve Linux’a ek olarak bunları destekliyor.

Yuvarlak: Tresorit için Ekstra Fonksiyonlar Noktası

Sync.com Logosu
Tresorit Logosu

5

Karar

Sync.com’u yalnızca en iyi sıfır bilgi sağlayıcısı olarak değil, aynı zamanda genel olarak en iyi bulut depolama sağlayıcıları arasında ilk sıraya koymamızın bir nedeni var. Kullanımı kolay, dosya paylaşımı için harika, uygun fiyatlı ve tüketici bulut depolama pazarında bulacağınız kadar veri güvenliğine iyi bir yaklaşım sunuyor.

Bununla birlikte, Tresorit değersiz değildir. Çok az depolama çözümü bilgisayarınızdaki herhangi bir klasörü senkronize etme olanağı sunar. Genellikle Tresorit’in yüksek fiyat etiketini paylaşanlar, ancak Tresorit ile sıfır bilgi güvenliğinden de faydalanırsınız.

Tresorit ayrıca güvenliğini ve daha geniş işletim sistemi desteğini onaylamak için üçüncü taraf denetimlerinin ek bonusunu da verir. Çoğu insan için Sync.com daha iyi bir seçim olacaktır, ancak Tresorit pazardaki yerini aldı.

Final Kazanan: Sync.com

Daha geleneksel ve daha uygun fiyatlı Sync.com mu kullanıyorsunuz, yoksa ihtiyaçlarınız Tresorit için ödeme yapmayı haklı çıkaracak kadar spesifik mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler ve zihniniz hala oluşturulmadıysa diğer bulut depolama incelemelerimize göz atmaktan çekinmeyin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me