Çevrimiçi güvenlik, Cloudwards.net’te her zaman sıcak bir konudur. İnternet maskaralıklarınızı korumak için en iyi VPN hizmetini bulmanızı öneririz, ancak bulut söz konusu olduğunda, özel, uçtan uca şifreleme kadar rahatlatıcı bir şey yoktur..


Bulut depolamada, bu tür şifreleme genellikle sıfır bilgili şifreleme olarak adlandırılır ve Dropbox, Google Drive ve OneDrive gibi büyük ad oyuncularıyla bulamayacağınız bir özelliktir. Daha önce sıfır bilgili en iyi bulut depolama seçimlerinin bir listesini derledik. Bu kafa kafaya sırasında, favorilerimizden ikisini doğrudan karşılaştıracağız: Sync.com ve pCloud.

Hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek veya diğer seçenekleri bulmak için bulut depolama incelemeleri kitaplığımızı kullanmak istiyorsanız ayrı Sync.com incelememize veya pCloud incelememize göz atabilirsiniz. Ayrıca, hem Sync.com hem de pCloud’un öne çıktığı en iyi bulut depolama kılavuzumuzu okumayı unutmayın. Daha fazla stiliniz varsa bu makalenin video özetini de sunuyoruz.

Sync.com vs pCloud Video İnceleme

En İyi Sıfır Bilgi Bulut Depolama Sağlayıcısını Seçme

Sync.com ve pCloud, aynı niş içerisinde rekabet eden iki bulut depolama hizmetidir. Dropbox ve Google Drive’da olduğu gibi üretkenliğe odaklanmak yerine, bu iki hizmet gizlilik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır.

Bu gizlilik en çok sıfır bilgi şifrelemesi olarak bilinen bir güvenlik özelliğine bağlıdır. Bu şifreleme yöntemi, yalnızca hesap sahibi olan şifreleme anahtarını sizin kontrol ettiğiniz anlamına gelir. Ne Sync.com ne de pCloud (pCloud Crypto eklentisini kullanıyorsanız) dosyalarınızı okuyamaz.

Bu, daha önce bahsedilen Dropbox ve Google Drive’ın aksine, ne Sync.com ne de pCloud’un (yine pCloud Crypto eklentisini kullanıyorsanız) kabataslak pazarlama uygulamalarına katılamayacağı veya verilerinizi NSA’ya devredemeyeceği anlamına gelir.

Göreceğimiz gibi, güvenlik çeşitli nedenlerle Sync.com’un DNA’sında pCloud’dan biraz daha fazla görünüyor. Bununla birlikte, her iki hizmet de gizlilik odaklı kullanıcılar için mükemmeldir ve her ikisi de tonlarca başka şey de yapar.

Beş tur boyunca Sync.com ve pCloud’u kafa kafaya göre karşılaştıracağız ve hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olacağız. Her turdan sonra bir kazanan adlandıracağız, ardından en iyi seçimimizi adlandırmak için sonunda düşüncelerimizi derleyeceğiz.

1

Depolama Maliyeti

İlk olarak, her hizmet için depolama maliyetini dikkate alacağız. Olduğu gibi, Sync.com ve pCloud bugün bulut depolamadaki en iyi fırsatlardan ikisi. Yani bu eğlenceli olmalı.  

Sync.com

Sync.com abonelikleriyle ilgili temel sorun, bir yıl öncesinden ödeme yapmanız gerektiğidir. Diğer bulut depolama hizmetlerinin çoğunda olduğu gibi aydan aya seçeneği yoktur. Ancak, bu sizi kapatmazsa, hizmet maliyeti de bulut depolamadaki en makul maliyetlerden biridir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz iki ücretli plan var. Birincisi, yılda 49 dolar için 500GB alır, bu da ayda 4 dolardan biraz fazla çalışır. Çok az rakibin 1 TB’tan daha az teklif sunduğu ve genellikle sizi ihtiyacınız olandan daha fazla depolama alanı satın almaya zorladığı için seçeneği seviyoruz.

Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, bir sonraki katman 2 TB depolama alanına kadar atlar. Bu aşırı bir artış gibi görünse de, fiyat onu değerli kılıyor. 96 dolarlık yıllık abonelik ücreti ayda sadece 8 ABD dolarıdır, bu da 1 TB Dropbox depolama alanından 2 $ daha ucuzdur (daha fazla karşılaştırma için Sync.com ve Dropbox’a bakın).  

İhtiyaçlarınız çok daha azsa, Sync.com’un bir kuruşa mal olmayacak temel bir planı da vardır. Ücretsiz olarak 5 GB depolama alanına sahip olursunuz ve yaptığınız her tavsiye için bunu 1 GB artırabilir – sınırsız. Cömert tavsiye programı, Sync.com’u bulut depolamadaki en iyi ücretsiz planlardan biri olarak görmemizin nedeni.  

pCloud

Sync.com üzerinden pCloud ile gitmenin avantajlarından biri, aydan aya ödeme seçeneği sunmasıdır. Ancak, bir yıllık hizmet için ödeme yapmak, yüzde 20’lik bir tasarruf sağlayacaktır. Bir pCloud superfan iseniz, artık ömür boyu abonelikler de sunulmaktadır.

pCloud, tıpkı Sync.com gibi iki ücretli depolama katmanı sağlar. Daha fazla alana ihtiyacınız varsa, 500 GB depolama alanına gidebilir veya 2 TB plana kaydolabilirsiniz..

Yıllık pCloud maliyetleri Sync.com’un sunduğu ile aynıdır: 500GB için yaklaşık 4 $ ve 2TB için 8 $. Sync.com’da olduğu gibi, 500GB seçeneğini ve en büyük adları yenen toplam değeri takdir ediyoruz.  

Aylık aboneliklerin maliyeti 500 GB için 4,99 dolar ve 2 TB için 9,99 dolar..

pCloud ücretsiz bir plan sunarak 10GB depolama alanı sunar. pCloud’un da bir tavsiye programı var, ancak gigabayt yerine başkalarını kaydolmaya ikna etmek için dolar alıyorsunuz. PCloud ile en az bir ay harcayan her yönlendirme, size kaç kişi başvurabileceğiniz konusunda hiçbir sınırlama olmaksızın 5 ABD doları tutar.

Birinci Tur Düşünceler

Hem Sync.com hem de pCloud için değer bir üst satış noktasıdır. Aralarındaki depolama maliyetini de ayıracak çok şey yok. Her iki hizmetin de gizlilik odaklı aynı kitleyi hedeflediği göz önüne alındığında, fiyat etiketinin neredeyse aynı olması şaşırtıcı değildir..

Birçok kişi maliyetleri yıkamada bulacaktır, diğer hususlar karar verme süreçlerinde daha önemli olacaktır. Ancak, bağlar eğlenceli değil.

Gerçek şu ki, değer sorusu aslında biraz daha karmaşık hale geliyor, çünkü pCloud sıfır bilgi şifrelemesi ve genişletilmiş sürüm oluşturma için ekstra ücret alıyor, ancak Sync.com bunu yapmıyor. Ancak, birinci tur depolama maliyeti ile ilgilidir; bu ek masrafları zamanında bildireceğiz.

Aylık ödemeler, ömür boyu abonelikler ve daha fazla ücretsiz bulut depolama (10 GB’a karşı 5 GB) seçeneği sayesinde pCloud’a birincilik ödülü veriyoruz.

Tur: pCloud için Depolama Maliyet Noktası

Sync.com Logosu
pCloud Logosu

2

Eşitleme

Dosya senkronizasyonu veya senkronizasyonu, bir cihazdaki bir dosyayı düzenlemenizi ve diğer cihazlarda depolanan özdeş dosyalar üzerinde karşılık gelen düzenlemeleri görmenizi sağlayan bulut depolama alanının önemli bir özelliğidir. Dropbox, Dropbox incelememizde okuyabileceğiniz nedenlerle senkronizasyonun kralıdır, ancak Sync.com ve pCloud’un ikisi de rekabetin geri kalanının çoğunu aşar.

Hangisi daha iyi? Öğrenmek için, 1 GB’lık bir test klasörü kullanarak dosya yükleme ve indirme hızlarını test ettik. Testler, 10 Mbps yükleme hızları ve 22 Mbps indirme hızları ile bir WiFi ağı üzerinden gerçekleştirildi.

Sync.com

Dosya senkronizasyonu için Sync.com’a istediğiniz kadar cihaz bağlayabilirsiniz. Desteklenen platformlar normal şüphelileri, Windows, OS X, Android ve iOS’u içerir. Linux desteklenmiyor, ihtiyacınız olan bir şeyse Linux için en iyi bulut depolama makalesi var..

İstemciyi PC’nize veya Mac’inize yüklemek, dosya sisteminizde özel bir senkronizasyon klasörü oluşturur. Dosyaları bu klasöre taşıdığınızda, varsayılan olarak hem sabit diskinizde hem de bulutta ve ayrıca Sync.com hesabınıza bağladığınız diğer bilgisayarlardaki senkronizasyon klasörlerinde depolanırlar.

Dropbox tarafından popüler hale getirilen bulut depolama hizmetleri arasındaki yaklaşım hakkında yeni bir şey yok. Ancak, bazıları dosya kopyalamayı diğerlerinden daha verimli şekilde işler. Sync.com ile yapılan hız testlerimizin sonuçları:

Birinci Test: İkinci Test: Ortalama:
Yükle:16 dakika, 30 saniye14 dakika15 dakika, 15 saniye
İndir:7 dakika7 dakika7 dakika

Şimdiye kadar gördüğümüz en iyi olmasa da, yükleme ve indirme hızı ortalamaları, her ikisi de küresel sunucu ağlarının avantajına sahip olan Dropbox ve Google Drive gibi büyük ad seçeneklerinden birkaç dakika içinde.

1 GB’lık bir dosyayı da test ettik. Çalıştığınız çoğu dosya büyük olasılıkla daha küçük olacaktır, bu durumda Sync.com ile senkronizasyon gerçek zamanlıya yakın ideal işaretine yaklaşmalıdır..

Sync.com, senkronizasyon için kullanılan bant genişliği miktarını ayarlamanıza olanak tanır, bu da diğer görevler için sistem kaynaklarının kaydedilmesine yardımcı olabilir. Bu ayarlamaları Sync.com masaüstü kontrol panelinin ağ sekmesi üzerinden yapın.

Varsayılan olarak, Sync.com senkronizasyon hızlarını otomatik olarak ayarlar ve istemci bir sorun algıladığında yavaşlar. Bunu hem yükleme hem de indirme işlemleri için 50 Kbps ile 5 Mbps arasında bir sabit başlığa geçirebilirsiniz..

Diğer bulut depolama hizmetlerinde kullanacağınız “sınırlama” seçeneğini görmek istiyoruz. Ağ sekmesindeki metin pencereleri çok küçük olduğundan, metni kestiğinden ve yeniden boyutlandırılamadığından, istemcinin de biraz çalışması gerekir.

2 TB Sync.com planından tam olarak yararlanmak için, bazı dosyalar için senkronizasyonu kapatmak isteyeceksiniz, böylece bunları sabit sürücünüzde değil yalnızca bulutta depolayacaksınız.

Sync.com, seçici senkronizasyon adı verilen bir özellik olan senkronizasyon klasörünüzdeki alt klasörler için senkronizasyonu kapatarak bunu yapmanızı sağlar.

Bizim tek sorunumuz, bant genişliği daraltmada olduğu gibi, Sync.com kontrol panelinde metni kesen ve kullanılmasını olması gerekenden daha zorlaştıran bazı boyutlandırma sorunları olması.

pCloud

pCloud ayrıca cihaz senkronizasyonunu olabildiğince basit hale getirmek için bir senkronizasyon klasörü modeli kullanır. İstemciler Windows, Mac ve Sync.com’un aksine Linux için kullanılabilir. Android ve iOS da mobil uygulamalarla destekleniyor.

Masaüstü istemcisini kurduktan sonra, dosya sisteminizde bir pCloud klasörü oluşturulur.

İsterseniz, pCloud’un masaüstü sistemindeki klasörleri buluttaki klasör konumlarına bağlayabileceğiniz masaüstü kontrol panelini kullanarak özel senkronizasyon ilişkileri tanımlayabilirsiniz..

Birden çok eşitleme klasörünün birden fazla cihazda yönetilmesi zor olsa da, yalnızca bir eşitleme klasörünüz olmasını sağlayan Sync.com da dahil olmak üzere diğer bulut depolama hizmetlerinin çoğunda görmeyeceğiniz bir seçenek değil..

1GB test klasörümüzü kullanarak pCloud dosya kopyalama hızını test ettik. İşte sahip olduklarımız:

Birinci Test: İkinci Test: Ortalama:
Yükle:22 dakika20 dakika21 dakika
İndir:8 dakika8 dakika, 30 saniye8 dakika, 15 saniye

Gördüğünüz gibi, 1GB klasörünü pCloud ile yüklemek Sync.com’dan yaklaşık altı dakika daha uzun sürdü. İndirme işlemi iki dakika sürdü.

Yine, umarım testlerimizde yaptığımız kadar büyük dosyalarla çalışmazsınız. Ancak, fark oldukça büyüktür. Moreso, yine de, Sync.com ve Dropbox arasındaki farktan daha. pCloud, masaüstü kontrol panelini kullanarak senkronizasyon hızlarını ayarlamanıza olanak tanır.

Testlerimiz “sınırsız” bant genişliği kullanılarak gerçekleştirildi, pCloud seçeneği Sync.com’un bunu yapmadığını gösteriyor. Otomatik azaltma da bir seçenektir veya istediğiniz herhangi bir hızda sert kapak ayarlayabilirsiniz.       

pCloud ayrıca, belirli dosyaları veya dosya türlerini senkronize etmek istemiyorsanız istemciyi senkronize ederken belirli dosya modellerini yok sayacak şekilde ayarlamanızı sağlar. Sync.com – ve diğer bulut depolama hizmetlerinin çoğu – bu özelliğe sahip değil.

Bu ek, pCloud’un seçici senkronizasyon için bir seçeneğe sahip olmadığı gerçeğinden neredeyse fazla değildir. pCloud, dosyaları bilgisayarınızda değil, yalnızca bulutta depolamak istiyorsanız dosya sisteminize eklenen pCloud Drive adlı bir ağ sürücüsünü kullanır.

Ağ sürücüsü yaklaşımı çalışırken, özellikle de hangi dosyaları senkronize etmek istediğinizi ve neyi senkronize etmek istemediğinizi sık sık değiştirirseniz, seçici senkronizasyondan daha işe yarar. Klasörünüzde senkronizasyonu açıp kapatmak çok daha kolay.

Yuvarlak İki Düşünce

pCloud, birden fazla senkronizasyon klasörü kurma ve dosya türlerini senkronizasyondan hariç tutma gibi bazı güzel senkronizasyon özelliklerine sahiptir. Ayrıca, Sync.com ile elde ettiğinizden daha güzel bir kontrol panelinden bahsetmemek için daha esnek senkronizasyon gaz kelebeği seçeneklerine sahiptir..

Ancak, pCloud testimizde dosya yüklemeleri ve indirmeler Sync.com’dan daha yavaştı ve seçici senkronizasyon eksikliği kullanıcı deneyimini önemli ölçüde azalttı.

Sync.com, dosya senkronizasyonu konusunda özel bir şey yapmaz, ancak çoğu insanın bir performans farkı fark etmeyeceği büyük bulut depolama hizmetlerine yeterince yakın bir düzeyde çalışır.

Yuvarlak: Sync.com için Eşitleme Noktası

Sync.com Logosu
pCloud Logosu

3

Dosya paylaşımı

Dosyaları başkalarıyla paylaşma yeteneği, dosyaları bulutta depolamanın doğal bir uzantısıdır ve e-posta eklerinde ve diğer depolama sorunlarında dosya boyutu sınırlarında çalışmanıza olanak tanır.

Bugün neredeyse tüm bulut depolama hizmetleri, dosya bağlantıları oluşturarak içerik paylaşmanıza izin veriyor. Bununla birlikte, bağlantıların çoğuna yönelik muhasebeye erişimi kontrol etmek için tasarlanmış özelliklerle, yürütmede büyük farklılıklar vardır..

Sync.com

Sync.com’u kullanarak depolanan dosyaları doğrudan senkronizasyon klasörünüzden veya tarayıcınızdan veya mobil uygulamanızdan paylaşabilirsiniz..

Bunu yapmak, e-posta adresi ile gönderebileceğiniz veya manuel olarak dağıtabileceğiniz bir bağlantı oluşturur.

Hepsi oldukça sıradan. Ne değil Sync.com da içeriğinizin kontrolünü korumak için bazı ek bağlantı ayarları sağlar. Temel ayarlar arasında şifre koruması, son kullanma tarihleri ​​ve yapılandırılabilir indirme sınırları bulunur.

Etkinliği izlemeye yardımcı olması için, bağlantı etkinliği için bildirimler de ayarlayabilirsiniz. Sync.com’un sıfır bilgi şifrelemesini dosya paylaşımlarına genişleten “gelişmiş gizlilik” adı verilen bir seçenek bile var.

Bir klasör için bağlantı oluştururken, bu klasördeki her dosya Sync.com ile kendi ayrı bağlantısını alır. Eskiden klasörü paylaştığınız kişilerin her dosyayı ayrı ayrı indirmeleri gerekecekti; ancak Sync.com artık tüm klasörü bir defada bir .zip dosyası olarak indirme seçeneği içeriyor.

Ayrıca, başkalarının Sync.com hesap sahipleri olmasa bile bulut depolama alanınıza dosya yüklemesine izin veren bir klasör yükleme bağlantısı oluşturma seçeneği de vardır..  

Dosyalar yerine klasörleri paylaşmak, bağlantı oluşturmak yerine e-posta adresine göre dosya erişimini belirli kişilere kısıtlamanızı sağlar. Bir klasörü e-posta adresine göre paylaşırken, yalnızca görüntüleme ve düzenleme gibi klasör izinleri de ekleyebilirsiniz..

Son olarak, her biri için özel tarayıcı görünümleri kullanarak paylaştığınız bağlantıları ve klasörleri denetleyebilirsiniz. Bu görünümler, izinizi kaybetmemek için hangi içeriği paylaştığınızı denetlemek için iyidir. Basit bir şey gibi görünebilir, ancak birçok bulut depolama hizmeti bu yeteneği göz ardı eder.

pCloud

PCloud ile masaüstü eşitleme klasörünüz aracılığıyla tek tek dosyaları paylaşamazsınız. Ancak, paylaşılan klasörleri masaüstü kontrol panelinden ayarlama seçeneği vardır.  

Genel olarak konuşmak gerekirse, tarayıcı arayüzünü veya daha fazla seçenek sunan bir pCloud mobil uygulamasını kullanarak pCloud ile paylaşmak en iyisidir.

Her klasör ve dosya bir indirme bağlantısı oluşturmanıza izin verir.

Bağlantıyı manuel olarak paylaşabilir veya e-posta adresiyle gönderebilirsiniz. pCloud, Gmail kişi listenizi yardım etmenize bile yardımcı olur.

Sync.com’da olduğu gibi, bağlantılar için parolalar ve son kullanma tarihleri ​​de ayarlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, indirme sınırlarını ve etkinlik bildirimlerini ayarlamak gibi diğer seçeneklerden bazılarını alamazsınız. Bununla birlikte, toplam indirme sayısını kontrol etmek istiyorsanız her bağlantının bir istatistik sekmesi vardır.

pCloud, klasörler için dosyalardan daha fazla paylaşım seçeneğine sahiptir. Bunlar, bulut depolama alanınıza dosya eklemek için başkalarının kullanabileceği bir yükleme bağlantısı oluşturma ve bağlantı oluşturmak yerine e-postaya dayalı erişime izin verme seçeneğini içerir. Sync.com’da olduğu gibi, bunu yapmak başkalarına görüntüleme veya düzenleme izinleri vermenizi sağlar.

Son olarak pCloud, hem klasör paylaşımlarını hem de özel görünümlere sahip bağlantıları denetlemenize izin verir, böylece hangi erişimi verdiğinizin izini kaybetmezsiniz.

Yuvarlak Üç Düşünce

Sync.com ve pCloud dosya paylaşımını çok iyi idare eder. Aslında, en iyi bulut depolama kılavuzu güncellememizde dosya paylaşımı için bir ve iki numaralı bu iki hizmeti sıraladık. Önemli olan küçük şeyler: bağlantılar için parola koruması, son kullanma tarihleri, paylaşım bağlantıları ve paylaşımları denetlemek için araçlar bu görev için sektördeki en büyük isimlerden bile daha güvenli hale getirir.

Nihayetinde, Sync.com’a alıcı kılavuzumuzdaki pCloud üzerindeki dürtüyü verdik ve burada da aynısını yapacağız.

Bunun en büyük nedeni Sync.com’un sıfır bilgi şifrelemesine sahip bağlantıları korumanıza izin vermesidir, ancak pCloud korumaz. Bu, şirketin pCloud ile paylaştığınız dosyaları teknik olarak görebildiği, ancak Sync.com ile göremediği anlamına gelir. Bağlantı indirme sınırlarını belirleme özelliği Sync.com’un lehine bir başka avantajdır.

Round: Sync.com için Dosya Paylaşım Noktası

Sync.com Logosu
pCloud Logosu

4

Güvenlik

Daha önce bulut güvenliğinin hem Sync.com hem de pCloud’un ekmeği ve tereyağı olduğunu söylemiştik. Depolama maliyeti ve dosya paylaşım özellikleri söz konusu olduğunda her ikisi de rekabette üstün olsa da, sıfır bilgi şifreleme bulut hizmetleri olarak durumları, rekabetçi nişlerini en çok tanımlayan şeydir..

Sync.com

Sync.com varsayılan olarak sıfır bilgi şifrelemesi sağlar. Aslında, onu gerçekten kapatmanın bir yolu yok. Teoride, şifreleme daha uzun sürdüğü ve Sync.com’un dizin oluşturma için dosya meta verilerini kullanamaması nedeniyle bu senkronizasyon hızlarını yavaşlatır. Ancak, ikinci rauntta açıklandığı gibi, Sync.com hala güzel bir klipte ilerliyor.

Parolanızı istediğiniz zaman masaüstü kontrol panelinden değiştirebilirsiniz. Bu şifre şifreleme anahtarlarınızı oluşturmak için kullanılır.

Sync.com şifrenizi bilmediği için şifreleme anahtarlarınızı bilemez. Ancak bu, şifrenizi unutmanız durumunda bulut depolama alanınıza erişiminizi kaybedeceğiniz anlamına da gelir.

Kullanılan şifreleme seviyesi AES-256’dır. AES, bugün bulut depolama hizmetleri arasında en yaygın olan şifreleme protokolüdür ve 256 bit AES kırılamaz (bildiğimiz).

Sync.com ayrıca, etkinleştirmenizi önerdiğimiz iki faktörlü kimlik doğrulama kullanma seçeneği de sunar. İki faktörlü kimlik doğrulama, hizmetin tanımadığı bir bilgisayarda Sync.com hesabınıza giriş yapmak için ek bir güvenlik kodu gerektirir. Bu kod e-posta veya bir mobil uygulama olan Google Şifrematik ile alınabilir.

İki faktörlü kimlik doğrulamanın değeri, şifre hırsızlığına karşı korumadır, bu da şifreleme anahtarı kırılmasından çok daha kolaydır – özellikle zayıf bir parolanız varsa.

Bilgisayarınız çalınırsa, Sync.com ayrıca senkronizasyon klasörünüzü uzaktan silmenize izin verir, böylece en azından kim olursa olsun özçekimlerinizi çalamaz.  

Sync.com’un son avantajı, çoğunlukla bulut depolama hizmetlerinin bulunduğu ABD’den daha güçlü bilgi gizliliği yasalarına sahip Kanada’da yerleşik olmasıdır. Ancak, sıfır bilgi şifrelemesiyle, konum o kadar da önemli değil.

pCloud

pCloud sıfır bilgi şifrelemesi sağlar, ancak Sync.com’dan farklı olarak, bunu varsayılan olarak yapmaz. Aslında, pCloud Crypto adlı bir eklenti aracılığıyla bunu elde etmek için ekstra ödeme yapmanız gerekiyor.

PCloud Crypto’nun maliyeti aylık 4,99 $ ‘dır. Bir yıl önceden, toplam 47.88 $ ödeyerek yüzde 20 tasarruf edebilirsiniz. Abonelik planlarında olduğu gibi, ömür boyu Kripto almak için bir kerelik ödeme de yapabilirsiniz; maliyet 125 $.

Crypto eklenirken, özel, uçtan uca şifrelemeden yararlanmak için ayrı bir güvenli klasör kullanmanız gerekir, bu nedenle normal senkronizasyon klasörünüzdeki dosyaların da korunduğunu düşünme hatasını yapmayın.

Ayrıca, belirtildiği gibi, pCloud kullanılırken paylaşılan dosyalar sıfır bilgi şifrelemesiyle korunamaz. Hizmet, kaba kuvvet saldırılarına karşı maksimum koruma için AES 256 kullanıyor, bu yüzden görmek güzel.

Bu kadar iyi olmayan şey, iki faktörlü kimlik doğrulamanın olmamasıdır. PCloud hesabınız için güçlü, benzersiz şifreler kullandığınızdan kesinlikle emin olun, çünkü sizinkini çalanların hesabınıza erişmesini engelleyecek hiçbir şey yoktur. En iyi uygulamaları takip etmek istiyorsanız güçlü şifreler oluşturmak için ipuçlarımızı uygulayın.

Yuvarlak Dört Düşünce

İki faktörlü kimlik doğrulamanın eksik olmasına rağmen, sıfır bilgi şifrelemesi için ödeme yapmanız ve dosya paylaşımlarının güvence altına alınamamasına rağmen, pCloud en iyi güvenli bulut depolama araçlarından birini sıralar.

Bununla birlikte, gizlilik söz konusu olduğunda Sync.com kesinlikle favori bulut depolama seçimimizdir. Hizmet, dosyalarınızın Kanada’daki konumundan ücretsiz sıfır bilgi şifrelemesine ve iki faktörlü kimlik doğrulamasına kadar yalnızca gözleriniz için olduğundan emin olmak için bir ritmi kaçırmaz.

Tur: Sync.com için Güvenlik Noktası

Sync.com Logosu
pCloud Logosu

5

Ek özellikler

Depolama maliyeti, senkronizasyon, paylaşım ve güvenlik Sync.com ve pCloud’u dikkate almanın temel nedenleridir. Örneğin, Google Drive’ı öne çıkaran entegre üretkenlik uygulamaları da yoktur (Google Drive’ı nasıl kullanacağınızı okuyun). Bununla birlikte, ek özellikler söz konusu olduğunda dolap tamamen çıplak değildir..

Son turumuzda, alıcıları bir hizmete veya diğerine yöneltebileceğini düşündüğümüz bazı özellikleri vurgulamaya karar verdik.

Sync.com

Birçok yönden Sync.com aldığınız kadar basittir. Belgeleri tarayıcınızdan önizleyemezsiniz. Müzik veya film akışı yapma seçeneği de yoktur. Önce dosyaları indirmeden fotoğraf koleksiyonunuza bile bakamazsınız.

Bu özlüyorlar biraz uzak tutacak ve haklı olarak. Bununla birlikte, Sync.com’un bir not uygulaması sunmamanın veya en sevdiğiniz filmleri izleyememesinin bir mazereti vardır ve bu sıfır bilgi şifrelemesidir..

Temel olarak, şifreleme anahtarlarınıza erişim olmaması Sync.com’un dosyalarınızı tarayıcı uygulamasında önizlemek veya oynatmak için şifresini çözemeyeceği anlamına gelir.

Sync.com’da bahsetmeye değer birkaç ek özellik var. Örneğin, Sync.com Kasası, sabit diskinizde yer açmak için klasörleri ve dosyaları arşivlemenizi sağlar. Ancak, yalnızca seçici senkronizasyonu kullanabildiğinizde Apps Kasası sınırlı bir kullanıma sahiptir.

Çoğu bulut depolama hizmeti, sınırlı sayıda silinmiş dosya saklama ve sürüm kontrolü sunar, ancak Sync.com’un uygulaması daha cömerttir: varsayılan olarak, silinen dosyalar ve önceki dosya sürümleri yalnızca 30 gün boyunca saklanır. Bununla birlikte, ücretsiz bir hesap kullanmak yerine abone iseniz, silinen dosyaları süresiz olarak kaydedebilir ve önceki dosya sürümlerini istediğiniz kadar saklayabilirsiniz.

Ek Sync.com özellikleri için gerçekten hepsi bu kadar. Söylediğimiz gibi, sınırlı ekstralar, hizmetin her şeyden daha fazla kilitlenmesinin bir faktörüdür. Bazı kullanıcılar bunu sevecek, bazıları sevmeyecek. Diğerleri, Sync.com’u Google Drive ile eşleştirme gibi şeylerden en iyi şekilde yararlanır.

pCloud

Tartışıldığı gibi, pCloud varsayılan olarak sıfır bilgi şifrelemesi sağlamaz. Crypto eklerseniz, hem yönetilen şifreleme (senkronizasyon klasörünüz) hem de sıfır bilgi şifrelemesi (Crypto klasörünüz) için seçenekleriniz olacaktır.   

Şirket bazı durumlarda dosyalarınızı okuyabildiğinden, pCloud dosya erişimi gerektiren özellikler söz konusu olduğunda Sync.com’dan daha fazlasını sunabilir. PCloud, örneğin OpenDrive’ın yaptığı gibi MS Office Online ile entegrasyon (OpenDrive incelememizi okuyun) sağlamak kadar ilerlemese de, bazı püf noktaları var.

Yeni başlayanlar için, belgeler ve fotoğraflar da dahil olmak üzere dosyaları önizleyebilirsiniz.

Ayrıca, fotoğrafları pCloud ile yapabileceğiniz dosya düzenlemesinin boyutu hakkında da olsa yeniden boyutlandırabilirsiniz. Bununla birlikte, pCloud resim görüntüleyici slayt gösterileri oluşturmak için kullanılabilir – ve görüntü kalitesi mükemmel.

Müzik ve video, Kripto klasörünüzde olmadığı sürece doğrudan pCloud’dan aktarılabilir. Her ikisi için de genel deneyim çok iyi, pCloud’u medya için en iyi bulut depolama alanlarından biri yapıyor.

Sync.com gibi pCloud, normal seçici senkronizasyon rotasına gitmeden sabit diskinizdeki alanı temizlemenizi sağlar. Bu, bir pCloud ağ sürücüsü seçeneğiyle yapılabilir. pCloud ayrıca sosyal medya fotoğraflarınızı (Facebook, Instagram ve Picassa, şu anda) yedeklemek için kullanılabilir ve WordPress sitelerini otomatik olarak yedekleyebilir.

Dosya sürümlendirme ve silinen dosya saklama, pCloud ile biraz zayıftır. Önceki dosya sürümleri yalnızca ücretsiz bir kullanıcıysanız 15 gün ve abone iseniz 30 gün boyunca saklanır. Silinen dosyalarla aynı.

pCloud, bu sayıyı bir yıla çıkaran genişletilmiş bir dosya geçmişi eklentisi sunar. Ancak, eklentinin yıllık maliyeti 36 ABD dolarıdır..

Beşinci Tur Düşünceler

Para bir nesne olmasaydı, bu pCloud’un turu oldukça kolay olurdu. Bununla birlikte, Sync.com bulutlarıyla biraz daha ücretsiz olanlarla eşleşmeyen genişletilmiş dosya geçmişi özellikleri için yıllık 36 ABD doları ücret.

Yine de, nihayetinde, pCloud’un medya oynatma yeteneklerini ve slayt gösterisi özelliğini gerçekten seviyoruz. Buna ek olarak, pCloud ile ücretsiz olarak elde ettiğiniz 30 günlük dosya geçmişinin çoğu kullanıcı için yeterli olacağını ve hala pCloud’a doğru ilerlediğimizi unutmayın – olabildiğince güçlü değil.

Round: pCloud için Ek Özellikler Noktası

Sync.com Logosu
pCloud Logosu

6

Karar

pCloud, aydan aya (ve ömür boyu) ödeme seçenekleri sunması ve Sync.com’un sunmaması nedeniyle depolama maliyetlerini bir araya getirdi. Bununla birlikte, yıllık hizmet maliyeti bu iki hizmet arasında aynı olsa da, Sync.com’un hizmet maliyetinin bir parçası olarak sıfır bilgi şifrelemesi ve sınırsız sürüm içermesi, muhtemelen onu genel olarak pCloud’dan daha iyi bir değer haline getirir.

Ayrıca, pCloud’un diğer tüm bulut depolama hizmetlerine kıyasla hem dosya paylaşımı hem de güvenlikle iyi bir iş çıkarırken, Sync.com’un her ikisi de söz konusu olduğunda en iyisi olduğunu düşünüyoruz. Dahası, pCloud ile senkronizasyon biraz yavaş çalışıyor ve sabit bir disk alanını temizlemek için pCloud ağ sürücüsüne güvenmeye zorlayan seçici bir senkronizasyon seçeneği yok gibi görünüyor..

Daha esnek ödeme seçeneklerinin yanı sıra, bazı kullanıcıları Sync.com üzerinden pCoud’u seçmeye haklı olarak ikna etmesi gereken tek şey medya akışı yetenekleridir..

pCloud büyük bir hizmettir. Sync.com biraz daha iyi.

Final Kazanan: Sync.com

Sync.com’a pCloud sorusuna nereden ulaşıyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlara bırakın ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me