Sync.com vs MEGA: Eşitsiz Bir Savaş

Güvenliğe karşı düşünen kişiler için sıfır bilgi şifrelemesi bir yoldur. Bu genel bakış sırasında, bugün mevcut olan en iyi sıfır bilgi bulut depolama seçenekleri arasında yer alan iki hizmete bakacağız: Sync.com ve MEGA.


Sync.com her yıl en iyi bulut depolama seçimlerimizden biri olarak yer alırken, MEGA muhtemelen çevrimiçi olarak biraz daha fazla bahsediyor. Bu kısmen, çevrimiçi korsanlığı desteklemek için 2012’de FBI tarafından ele geçirilen Megaupload ile olan bağları için de geçerlidir. Çoğunlukla, bunun nedeni MEGA’nın kullanıcıları 50 GB’lık etkileyici bir ücretsiz bulut depolama alanı ile cezbetmesidir.

Son olarak, MEGA’nın 50 milyon kayıtlı kullanıcısı vardı. Bu arada Sync.com, 250.000’in biraz üzerinde olduğunu iddia ediyor. Bu David ve Goliath’ın hikayesi değil, örneğin Sync.com vs Dropbox, ama yine de sıradan gözlemciyi MEGA’nın Sync.com’dan daha iyi bir hizmet olması gerektiğine ikna etmek hala yeterli..

Kısa öykü, öyle değil. Uzun hikaye, Sync.com ve MEGA’yı bulut depolamanın birkaç temel yönüne göre karşılaştırdığımızda geliyor. Ayrı Sync.com incelememize ve MEGA incelememize veya bu makalenin video özetimize de göz atmayı unutmayın..

Savaş: Sync.com vs MEGA

Bu savaşı dört kritere göre yıkmaya karar verdik: depolama, senkronizasyon, paylaşım ve güvenlik. Bunların bulut depolamanın ana amaçları olduğunu ve bunları dört turda ayıracağını düşünüyoruz.

Bulut depolama alanının ne olduğundan veya çevrimiçi yedeklemeden ne kadar farklı olduğundan emin değilseniz, yedekli depolama alanımızla karşılaştırmamıza göz atın. Özetle, hem Sync.com hem de MEGA, bilgisayarınızın sabit diskinin depolama kapasitesinin ötesine geçmenizi sağlar. Bu, onları çok sayıda fotoğraf çeken, büyük bir dijital müzik veya film koleksiyonuna sahip olan veya serbest çalışan olarak çalışan insanlar için ideal kılar..

Senkronizasyon ve paylaşım, bazı insanlar için daha önemli özellikler olsa bile bu hedefe eklentilerdir. Sync.com ve MEGA hariç, en iyi EFSS toplantımızda bahsedilenler de dahil olmak üzere, senkronizasyon ve paylaşıma yönelik daha fazla hizmet sunan hizmetler var.

Depolama, senkronizasyon ve paylaşım oldukça yaygın olsa da, iyi bulut depolama güvenliği değildir. Sync.com ve MEGA, her ikisi de onları nadir şirketlere yerleştiren ve zorlayıcı bir karşılaştırma olmasını umduğumuz bir şey yapan sıfır bilgi şifrelemesi sunar.

1

Depolama

Birinci turda iki çok önemli faktörle başlayacağız: gigabayt ve dolar. Ücretsiz depolama alanı, abonelik maliyetleri ve toplam depolama alanı masada.    

Sync.com

Sync.com ile oldukça cömert bir 5GB ücretsiz bulut depolama alanı elde edebilirsiniz. Gelişmiş paylaşım özellikleri (üçüncü rapora bakın) gibi bazı özelliklere erişiminiz olmasa ve 30 günlük sürümle sınırlı olsa da, bu bazı kullanıcılar için yeterli olabilir.

Sync.com ayrıca, size maksimum referans olmadan, başvuru başına 1 GB sağlayan güzel bir tavsiye programına sahiptir. Daha fazla depolama alanı elde etmenin en kolay yolu, Sync.com’un da sahip olduğu daha yüksek bir katman planına abone olmaktır: 500GB veya 2TB.

Her iki plan da oldukça uygun fiyatlıdır. Google Drive ve Dropbox da dahil olmak üzere genel hizmetlerin çoğu, ayda yaklaşık 10 ABD Doları karşılığında 1 TB depolama alanı sağlar. Sync.com size 2 dolardan daha az bir ücret veriyor.

500 GB’lık bir planın eklenmesini görmek de güzel, çünkü birçok bulut depolama hizmeti 1 TB’tan daha az sunmuyor, bu da insanları muhtemelen ihtiyaç duymadıkları bir şey için ödeme yapmaya zorluyor. Bizim tek şikayet hakkında yıllık ödemek zorunda olmasıdır. Aydan aya seçeneği yok.

MEGA

MEGA kullanıcılarının çoğu muhtemelen bir kuruş ödemez. Bunun nedeni, MEGA’nın size ücretsiz olarak 50 GB depolama alanı sağlamasıdır; bu, parmağınızı kaldırmadan ücretsiz olarak alacağınız en uzak mesafedir. MEGA’nın bir tavsiye programı yoktur, bu nedenle daha fazlasına ihtiyacınız varsa bir aboneliğe bakmanız gerekir.

MEGA aslında 200 GB’lık bir plandan başlayarak ve 8 TB’lık etkileyici bir depolama alanına kadar dört farklı “Pro” aboneliği sunuyor.

MEGA 1 TB planının maliyeti, Google, Dropbox ve diğer birkaç depolama sağlayıcısının ücretlendirdiği daha önce bahsettiğimiz 10 ABD doları civarındadır. Bu çok fazla olmasa da, MEGA’nın ayda yaklaşık 20 $ gibi çok rekabetçi bir fiyatla 4 TB’lık bir planı var..

MEGA ayrıca aylık veya yıllık ödeme yapmanızı sağlar. Bir yıl boyunca ödeme yapın ve hafif bir indirim elde edin. Dropbox ve MEGA parçamızı da okuyun.

Birinci Tur Düşünceler

Sync.com, mevcut en iyi tavsiye programlarından birine sahiptir. MEGA’nın hiç tavsiye programı olmasa da, 50 GB ücretsiz bulut depolama alanı hapşırmak için bir şey değil. En iyi ücretsiz bulut depolama seçimlerimiz arasında hem Sync.com hem de MEGA numarası.

Abonelik planları söz konusu olduğunda, çoğu insan Sync.com ile daha fazla değer bulacaktır. Her iki sağlayıcı da düşük maliyetli seçeneklere sahiptir. Bununla birlikte, ayda 4 $ karşılığında 500GB depolama alanı olan Sync.com ile MEGA ile ayda 5 $ karşılığında 200GB depolama alanı elde edebilirsiniz.

Sync.com’un 2 TB’lık planı da MEGA’nın 1 TB’lık planından daha ucuzdur. Sync.com, MEGA’nın 4 TB ve 8 TB seçeneğiyle yaptığı gibi 2 TB’ın üzerinde bir plana sahip değil. Ancak, çoğu insanın bu kadar ihtiyacı olmayacak.

MEGA’yı (en azından yüzeyde) ilgi çekici hale getirmek ve bir tane kapatmak için 50GB ücretsiz depolama alanı yeterlidir. Bununla birlikte, Sync.com’un 2 TB’lık planı, yalnızca aynı fiyat için 2 TB pCloud planı ile eşleştirilen bulut depolama alanındaki en iyi fırsatlar arasında yer alıyor.

Yuvarlak: Sync.com için Depolama Noktası

Sync.com Logosu
MEGA Logosu

2

Eşitleme

Cihaz senkronizasyonunun kısaltması olan senkronizasyon, manuel olarak kendiniz taşımak zorunda kalmadan aynı dosyaya farklı cihazlarda erişmenizi sağlayan bir özelliktir. Bugün bulut depolama hizmetlerinin çoğu Sync.com ve MEGA dahil olmak üzere dosyaları senkronize ediyor.

Sync.com

Sync.com istemcisini bilgisayarınıza yüklediğinizde, dosya sisteminizde bir senkronizasyon klasörü oluşturulur. İçine yerleştirdiğiniz dosyalar hem bilgisayarınızın sabit diskinde hem de bulutta depolanır.

Bu klasörde bulunan herhangi bir dosyada değişiklik yaptığınızda, ilgili dosya bulutta güncellenir ve bu değişiklikler çevrimiçi olmaları durumunda senkronize edilen diğer cihazlara gönderilir. Yaklaşım yeni bir şey değil; hemen hemen her bulut depolama hizmeti bunu bu şekilde yapar. Anahtar olan ne kadar verimli yapılmasıdır.

Hızlı Sync.com hamle dosyalarını bulmak için çeşitli dosya türlerinden oluşan 1 GB’lık bir klasör kullanarak birkaç dosya yükleme ve indirme testi gerçekleştirdik. Bu testler SE Asia’dan 10 Mbps yükleme ve 22 Mbps indirme hızlarına sahip bir WiFi ağı üzerinden gerçekleştirildi. Test sonuçlarımız aşağıdaki tabloda kayıtlıdır.

Birinci Deneme: İkinci Deneme: Ortalama:
Yükleme süresi:16 dakika, 32 saniye14 dakika, 03 saniye15 dakika, 29 saniye
İndirme süresi:6 dakika, 56 saniye6 dakika, 42 saniye6 dakika, 49 saniye

On altı dakika, bir dosyanın yüklenmesini beklemek için uzun bir süre gibi görünebilir, ancak umarım test ettiğimiz kadar büyük yüklemelerle çalışmazsınız. Bu sonuçlar her halükarda diğer en iyi bulut depolama seçenekleriyle uyumludur.

Sync.com, belirli klasörler için senkronizasyonu kapatmanızı sağlar. Bu iyi, çünkü senkronize edilen dosyaların hem bulutta hem de sabit diskinizde depolanması nedeniyle sabit disk alanından tasarruf etmeyeceksiniz. Bu özelliğe seçici senkronizasyon denir.  

Sync.com’un seçici senkronizasyon yaklaşımıyla ilgili tek sorun, istemcinin biraz düz olması ve klasör adlarının birbirine çok dikey olarak itilmesidir, bu da okunması biraz zordur (pencereyi yeniden boyutlandırabilirsiniz, ancak bunu yapmazsınız ‘ t).  

Senkronizasyon testlerimiz sırasında herhangi bir performans sorunu fark etmedik, ancak bu bir sorun haline gelirse Sync.com’u daha yönetilebilir hale getirmek için senkronizasyon hızlarını azaltabilirsiniz. 1Mbps gibi bir sabit kapak seçebilirsiniz veya “otomatik” seçeneğini belirleyebilirsiniz..

Sınırsız bant genişliği kullanımı için bir seçenek yoktur, yani bir başlık ayarlamanız olsun veya olmasın her zaman yavaşlama senkronizasyonu şansı vardır. Diğer birçok bulut depolama aracı “sınırsız seçenek” içerir ve Sync.com da.

Seçici senkronizasyon kontrolleri gibi gaz kelebeği seçeneklerinin de okunması biraz zor. Bir masaüstü istemcisi makyajı çok takdir edilecektir.

Genel olarak, Sync.com dosyaları verimli bir şekilde taşır. Son birkaç yıldır hizmeti sık sık test etmesine rağmen, bununla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

MEGA

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, MEGA, dosyaları hem sabit sürücünüzde hem de bulutta depolamak için bir eşitleme klasörü kullanmada Sync.com ile aynı yaklaşımı izler. Klasöre “MEGA” adı verilir.

MEGA’yı Sync.com ile kullandığımızla aynı testlere koyduk ve aynı 1GB klasörünü aynı WiFi ağı üzerinden yüklemenin ve indirmenin ne kadar sürdüğünü zamanladık. İşte sahip olduklarımız:

Birinci Deneme: İkinci Deneme: Ortalama:
Yükleme süresi:32 dakika39 dakika35.5 dakika
İndirme süresi:10 dakika8 dakika9 dakika

Hızlar Sync.com tarafından yayınlanan hızlardan biraz daha kötüydü. Sync.com yalnızca Kanada’dayken, MEGA’nın dünya çapında veri merkezleri olduğundan bu sonuç biraz şaşırtıcı olabilir. Oldukça büyük bir dosya setiyle çalışırken,.

Diğer MEGA kullanıcıları yavaş hızlar bildirdiler. Ayrıca yüklenemeyen dosya raporlarını da duyduk, ancak bu sorunla karşılaşmadık.  

MEGA’nın seçici senkronizasyonu vardır, ancak garip bir şekilde uygulanır. Masaüstü istemcisinde ilk kez oturum açtığınızda, tam veya seçici senkronizasyon seçeneği sunulur. Garip bir şekilde, daha sonra tam bir senkronizasyonla giderseniz seçici senkronizasyonu ayarlamanın bir yolu yok gibi görünüyor.

Ayarlar penceresinin bant genişliği sekmesinde bulduğunuz senkronizasyon hızlarını kısma seçeneği vardır.

Sync.com gibi MEGA da senkronizasyon hızını azaltmanızı sağlar. Sync.com’dan farklı olarak, MEGA’ya senkronizasyon hızlarını hiç sınırlamamasını söyleyebilirsiniz, ancak varsayılan dosya yüklemeleri için otomatik gazdır. Veya istediğiniz herhangi bir sert başlığı ayarlayabilirsiniz.  

Yuvarlak İki Düşünce

Senkronizasyon hızı testlerimizin sonuçları Sync.com’u biraz tercih etti. Dahası, Sync.com, MEGA’nın yaptığı aynı güvenilirlik şikayetlerini cezbetmiyor gibi görünüyor.

MEGA masaüstü istemcisi Sync.com’daki geliştiricilerin bir araya getirdiklerinden daha hoş görünse de, MEGA ile seçici senkronizasyon ayarlamak çok daha karmaşık bir süreçtir. Sync.com ile ilgili ana sorun, bant genişliğini sınırlandırmamasını söyleyememenizdir. Sonuçları toplayın ve bu turun galibi açık. 

Yuvarlak: Sync.com için Eşitleme Noktası

Sync.com Logosu
MEGA Logosu

3

Paylaşım

Hem Sync.com hem de MEGA, bulut depolama alanının belirgin bir uzantısı olan dosyaları başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır. Her iki yaklaşım da, başkalarının dosyalarınızı indirmesine veya klasörlere erişmesine izin veren bağlantılar oluşturmaktır. Ancak, üçüncü turda göreceğimiz gibi, bundan çok daha fazlası var.

Sync.com   

Sync.com, herhangi bir dosyayı sağ tıklayıp “bağlantı oluştur” u seçerek dosyaları doğrudan dosya sisteminizden paylaşmak için bir bağlantı oluşturmanıza olanak tanır. Bunu yaptığınızda bağlantı panonuza kopyalanır.

Bir kez oluşturulduktan sonra “bağlantıyı yönet” seçeneği de vardır, ancak bu sizi çevrimiçi olarak Sync.com web arayüzüne götürür. Dürüst olmak gerekirse, web sitesinden bağlantı paylaşmak çok daha kolaydır.

Her klasör ve dosyaya bağlı bir paylaş düğmesi bulunur.  

İçeriğinizi paylaşmak için bu düğmeyi tıklayın; birkaç seçenek içeren bir pencere açılır. Üstte benzersiz bir bağlantı göreceksiniz. Bu bağlantı, başkalarının bulutta depoladığınız dosyaları indirmesini sağlar.

Paylaşmak için bağlantıyı kopyalayabilir veya alıcılar için e-posta adresleri ekleyebilirsiniz. Bağlantı ayarlarınızı değiştirmek için dosya bağlantısının altında bir seçenek de vardır.

Sync.com, hem bağlantı şifrelerini hem de son kullanma tarihlerini ayarlamanıza izin vererek bu bölümü doğru yapar. Bunu yapmak, yetkisiz bağlantı kullanımını önlemeye yardımcı olur. Bu tür önlemler beyin fırtınası gibi görünse de, çoğu bulut depolama hizmeti rahatsız etmiyor ve Dropbox gibi bazıları ekstra ücret alıyor (bunun hakkında daha fazla bilgi için Dropbox incelememize göz atın).

Bağlantılar için indirme sınırları ayarlayabilir ve bağlantı etkinliği bildirimleri alabilirsiniz. Sync.com, bu güvenliği, “gelişmiş güvenlik” olarak adlandırdığı paylaşılan dosyalara genişleten, bildiğimiz birkaç sıfır bilgi hizmetinden biridir. Bir sonraki turda şifreleme hakkında daha fazla konuşacağız.

Klasörler ile bir bağlantı oluşturabilir veya “başkalarıyla ortak çalışma” adlı bir seçenek belirleyebilirsiniz. Ortak çalışma, diğerlerini klasörlerinize erişmeye davet etmenize ve onlara erişim izinleri vermenizi sağlar.

Bir klasörü Sync.com ile bağlantı yoluyla paylaştığınızda, paylaştığınız dosyalar içindeki dosyaları tek tek veya tümünü aynı anda zip dosyası olarak indirebilir. .Zip dosya ekleme yeni bir özellik ve çok takdir edilen bir özellik.   

Sync.com ayrıca belirli bir klasör için bir yükleme bağlantısı oluşturarak dosya istemenizi sağlar.

Son olarak, “bağlantılar” ve “paylaşımlar” için tarayıcı sekmeleri, paylaştığınız içeriği hızlı bir şekilde denetlemenize, bağlantı ayarlarını ve devre dışı bağlantıları değiştirmenize olanak tanır.

MEGA

MEGA ile dosya paylaşımına temel yaklaşım Sync.com gibi çok çalışır.

MEGA senkronizasyon klasöründe, herhangi bir dosyaya sağ tıklayıp panonuza kaydedilmiş bir bağlantı oluşturmak için “MEGA bağlantısını al” seçeneğini belirleyebilirsiniz. Veya MEGA web kullanıcı arayüzüne giriş yapabilir ve aynı şeyi yapabilirsiniz.

Tarayıcıdan bunu yapmak size daha fazla seçenek sunar, bu yüzden muhtemelen bunu yapmanın daha iyi bir yoludur. Bunlar, içine gömülü bir şifreleme anahtarı olan veya olmayan bir bağlantı oluşturma yeteneklerini içerir. 

Ekli anahtarla bağlantı göndermek, söz konusu bağlantıya sahip olan herkesin dosyanıza erişebileceği anlamına gelir. Anahtarı bağlantı eklenmeden göndermek, anahtarı ayrı bir şekilde, ideal olarak güvenli bir kanalda dağıtmanızı sağlar. Bu şekilde anahtar bir şifre gibidir.

Abone iseniz, bağlantılara şifreler ve son kullanma tarihleri ​​de ekleyebilirsiniz. Yine, bunlar birçok bulut depolama hizmetinin atmadığı adımlar, bu yüzden burada MEGA için kudos. Daha da iyisi, MEGA ile dosya paylaşımı sıfır bilgi şifrelemesini korur. Belirtildiği gibi, güvenlik turumuzda bunun ne anlama geldiğini öğrenin.

Bağlantıyı belirli e-posta adreslerine gönderme seçeneği yoktur, ancak bağlantıyı yalnızca e-posta gövdesine kendiniz kopyalayıp yapıştırdığınız için bu küçük bir rahatsızlıktır. Bir klasörü paylaştığınızda, e-posta adreslerini girmenizi sağlayan bir “paylaşım” seçeneği vardır. Her e-posta adresine okuma, okuma / yazma ve tam erişim gibi klasör izinleri atanabilir.

MEGA, bağlantı etkinliği bildirimlerini ayarlamanıza veya indirme sınırları belirlemenize izin vermez. Ayrıca, oluşturduğunuz bağlantıları kontrol etmek için “paylaşma” sekmesi de yoktur; bunların tümü dikkatli olmazsanız sorunlara yol açabilir. Bununla birlikte, diğer MEGA kullanıcılarının size erişmesine izin verdiği içeriğe erişmek için bir “benimle paylaşılanlar” sekmesi var. 

Yuvarlak Üç Düşünce

Dosya paylaşımı söz konusu olduğunda MEGA birçok iyi şey yapar: dosya paylaşımlarında sıfır bilgi şifrelemesini korur, şifre ve son kullanma tarihlerini ayarlamanıza ve klasör izinlerini ayarlamanıza olanak tanır.

Yaptığı tüm iyi şeyler için, MEGA’nın bağlantı etkinliği bildirimleri ve paylaşılan klasörleri ve dosyaları hızlı bir şekilde denetlemenin bir yolu gibi birkaç göze çarpan özü vardır. Sync.com sadece aynı hataları paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda yükleme bağlantıları oluşturma yeteneği gibi başka mükemmel paylaşım özelliklerine de sahiptir..

Tur: Sync.com için Paylaşım Noktası

Sync.com Logosu
MEGA Logosu

4

Güvenlik

Bulut güvenliği, bulut depolama hizmetlerini karşılaştırırken her zaman bir endişe konusudur. Bu durumda, Sync.com ve MEGA mevcut en popüler sıfır bilgili bulut depolama hizmetlerinden ikisi olduğu için özellikle ilginç bir karşılaştırma.

Sıfır bilgi şifrelemesi, özel uçtan uca şifreleme demenin daha pazarlanabilir bir yoludur. Avantajı, şifreleme anahtarlarınızı kendiniz tutmanızdır; bulut depolama şirketi kopya tutmaz. Bu, siz ve erişim izni verenler dışında hiç kimsenin dosyalarınızın şifresini çözemeyeceği anlamına gelir.  

Sync.com

Sync.com, dosyaları AES 256 bit şifreleme kullanarak şifreler. Aktarılan dosyalar TLS tünelleri ile korunur ve şifreleme anahtarları 2048 bit RSA kullanılarak korunur. Bu, ortadaki adam saldırılarını ve diğer çevrimiçi gizlice dinlemeyi önlemeye yardımcı olur.  

Tüm bunlar oldukça yaygın. Sync.com’u çoğu genel bulut depolama hizmetinden ayıran şey, yalnızca transit olarak ve istirahat halinde şifrelenmiş dosyaların değil, bilgisayarınızı tekrar bıraktığınız zamana kadar şifrelerinin çözülmesidir. Dosyalarınızın şifresini yalnızca siz çözebilirsiniz.

Şifreleme anahtarlarının kırılması imkansız olsa da, aynı korkunç şifreler için söylenemez. 256-bit şifreleme anahtarı teorik olarak kaba kuvvetli çatlaklara milyarlarca yıl sürebilir. Zayıf şifreler birkaç saat içinde geri alınabilir.

Bunun olmasını önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey, güçlü bir şifre kullandığınızdan emin olmaktır. Ancak Sync.com, iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirme seçeneğiyle de yardımcı olur.

2FA açıkken, hesabınız Sync.com’un tanımadığı bir makineden erişmek için tek başına şifreniz yeterli olmaz. Bu koşullar altında oturum açmak için e-posta adresinize veya mobil cihazınıza gönderilen özel bir güvenlik kodu gerekir (Google Şifrematik kullanılarak).

Sync.com ayrıca SOC-1 sertifikalı sertleştirilmiş bir veri merkezi bulundurur. Doğal afetlere dayanacak ve hem fiziksel hem de çevrimiçi saldırılara karşı korunacak şekilde tasarlanmıştır.

Sync.com veri merkezi aynı zamanda Kanada’nın Toronto şehrinde bulunmaktadır. Bunun avantajı, Kanada’nın diğer bulut depolama hizmetlerinin çoğunun bulunduğu ABD’den genellikle daha fazla gizlilik dostu yasalara sahip olmasıdır..

Son olarak, Sync.com’un dosyaların önceki sürümlerine dönmenize izin verdiğine dikkat çekeceğiz. Bu özellik istenmeyen dosya değişikliklerini geri almak için daha yaygın olarak kullanılabilse de, fidye yazılımı da dahil olmak üzere kötü amaçlı yazılımların neden olduğu bozulmaları geri almak için de kullanılabilir.

Sync.com aslında bulut depolama alanınızı kesmeyen sınırsız sürümleri korur. Zaman içinde sınırlama getirmeyen veya eski sürümleri silen az sayıda bulut depolama hizmetinden biridir.

MEGA

MEGA, tıpkı Sync.com gibi sıfır bilgili bir bulut depolama hizmetidir. Belirtildiği gibi, bu şifreleme düzeyini dosya paylaşımlarına da genişletir.

MEGA, dosyaları şifrelemek için AES protokolünü de kullanır, ancak gerçek şifreleme seviyesi 128 bit, Sync.com tarafından kullanılandan daha zayıftır. Ancak, bunun sizi etkilemesine izin vermeyin. AES 128. AES 128 gibi, çatlamış olduğu bilinmemektedir ve aslında, kuantum hesaplamanın yakın gelecekte bu sayıyı daraltabileceğine rağmen, milyarlarca yıl süresinin süper bilgisayar gerektireceğine inanılmaktadır. AES 128 ayrıca AES 256’dan daha az CPU zorlaması avantajına sahiptir.

Güvenli bağlantılar için TLS’nin beklenen yaklaşımı kullanılarak MEGA ile transit içi korumalar mevcuttur.

MEGA’nın iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği yoktur, bu da sıfır bilginin avantajını bir şekilde ortadan kaldıran bir sorundur. MEGA ile gizli bilgileri saklarsanız, iyi bir şifre bulduğunuzdan ve başka bir yerde kullandığınız şifre olmadığından emin olun.  

MEGA sunucuları, şirketin merkezi olduğu Lüksemburg, Almanya, Fransa, Hollanda, Kanada ve Yeni Zelanda’da bulunmaktadır. Gizlilik, Yeni Zelanda’da temel bir insan hakkı olarak kabul edilir ve AB ve Kanada’daki gizlilik yasaları da aynı şekilde güçlüdür.

MEGA, dosya sürümlendirmeyi desteklemez, bu da her öğrendiğimizde bizi tekrar şaşırtan bir gerçektir. Bu, çevrimiçi saldırıların neden olduğu dosya bozulmalarına karşı kesinlikle değersiz hale getirir.

Yuvarlak Dört Düşünce

Sıfır bilgili kardeşlik, bulut depolama alanına sahip küçük bir tanedir ve Dropbox, Google Drive veya OneDrive gibi özellikleri içermez. Bu nedenle, Sync.com ve MEGA’nın her ikisinin de en iyi sıfır bilgi bulut depolama incelememizde yer alması sürpriz olmamalı.

Ancak, iki önemli konuya dayanarak başını Sync.com’a veriyoruz: iki faktörlü kimlik doğrulama ve sınırsız sürüm geçmişi. MEGA sadece 2FA’yı içermez, hizmet eski dosya sürümlerini korur.  

Sync.com ayrıca dosya paylaşımına daha güvenli bir yaklaşım getiriyor. Evet, bir önceki turda tartıştık, ama aniden kazık gibi hissettik.

Tur: Sync.com için Güvenlik Noktası

Sync.com Logosu
MEGA Logosu

5

Karar

Dört tur. Sync.com için dört galibiyet. Sync.com, MEGA’yı tamamen sarstı.

Tamam, bu yüzden bulut depolama alanına giremediğimiz birkaç yönden fazlası vardı. Örneğin, Linux istemcisi olmasına ve Sync.com’un olmamasına bağlı olarak MEGA’nın yoluna girmiş olabilecek platform desteğinden bahsetmedik. (Bununla ilgili daha fazla bilgi için Linux için en iyi bulut depolama makalemizi okuyun).

Ayrıca, MEGA’nın e-postalarımıza yanıt vermesinin genellikle birkaç gün sürmesine rağmen Sync.com’un hafta içi birkaç saat içinde bize geri dönmesi nedeniyle Sync.com’a gidecek destek hakkında konuşmadık.

Bununla birlikte, nasıl döndürürsek döndürelim, MEGA’nın sonuçta Sync.com’u daha iyi hizmet olarak geride bıraktığı bir karşılaştırma öngöremiyoruz. Sync.com ofte en üst sıralarda yer aldığı için MEGA orada tamamen yalnız değil.

Bununla birlikte, pCloud, Dropbox, Google Drive, OneDrive ve hatta iCloud ile bu hizmetlerden birinin Sync.com’u yeneceği çoklu kullanım durumlarını hayal edebiliriz. MEGA’nın Sync.com üzerinden gerçekleştirdiği tek şey 50GB ücretsiz bulut depolama alanı.  

Kısacası, MEGA, ücretsiz depolama alanı almak isteyen insanlar için en iyi bulut depolama alanıdır (bununla ilgili yanlış bir şey yoktur) ve gerçekten başka bir şey değil.

Final Kazanan: Sync.com

Kendi fikriniz mi var? Elbette öyle! Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map