Sync.com vs Dropbox: Bulutların Epik Savaşı

Bir diva gibi, Dropbox’ın da polarize edici bir etkisi vardır. Bazı insanlar buna yemin ediyor, bazıları buna yemin ediyor. Tartışmayı çözmekten çok, tutuksuz senkronizasyon ile ateşe biraz yakıt atacağımızı düşündük. Yarışmacı: gizlilik odaklı niş oyuncu Sync.com.


Hem Dropbox hem de Sync.com sıklıkla sürekli gelişen en iyi bulut depolama sağlayıcıları listemizde yer almaktadır. Bu ve burada Cloudwards.net’te çok farklı nedenlerle saygımızı kazanmış olmaları, çok zorlayıcı bir kontrast olacağını düşündüğümüz şeyleri ortaya koyuyor.

Ayrıca kötü bir hikaye için emicileriz, işte bu kadar. Okumayı bitirdikten sonra, tam Sync.com incelememizi ve Dropbox incelememizi bulacağınız bulut depolama incelemeleri kitaplığımıza göz atmayı unutmayın..  

En İyi Bulut Depolama için Savaş: Sync.com ve Dropbox

Dropbox uzun zamandır bulut depolama alanının liderlerinden biri. Kurucu Drew Houston, günümüzde yaygın olarak kullanılan senkronizasyon klasörü modelini icat etti ve Dropbox, işbirliği ve verimlilik için en iyi bulut depolama araçlarından biridir. Kısmen bu nedenlerden dolayı Dropbox bugün 500 milyondan fazla kullanıcı talep ediyor.

Bu arada Sync.com’un son raporunda işletmeler de dahil olmak üzere 260.000 kullanıcı vardı. Sync.com müşterilerinin sayısı 2016’da iki katına çıkarken, popülerlik yarışmasında Dropbox’ın arkasında çok fazla ağlıyor.

Toplam aktif kullanıcılar her şey değildir. Sync.com’un Google Drive ve OneDrive gibi verimlilik özelliklerinde Dropbox’ın gerisinde kaldığını inkar etmese de, ciddi bir görünüme değer ilginç bir bulut depolama seçeneği olmaya devam ediyor.

Devam ederken, Cloudwards.net’in neden Sync.com’u en iyi Dropbox alternatiflerinden biri olarak sıraladığını hızlı bir şekilde göreceksiniz. Karşılaştırmayı dört turda ortaya koyduk: maliyet, dosya senkronizasyonu, dosya paylaşımı ve güvenlik. Başlayalım.

1

Depolama Maliyeti

Her hizmet için kişisel bulut depolama maliyetini karşılaştırarak işleri başlatacağız. Alt satırda her şey olmasa da, hiçbir şey de değil.

Sync.com

Ev kullanıcıları 5 GB ücretsiz depolama alanı ile Sync.com’u ücretsiz olarak kullanabilirler. Bunun da ötesinde, arkadaşlara tavsiye başına 1 GB ek depolama alanı kazanmaları için Sync.com’u önerebilirsiniz. Arkadaşlarınız da 1GB ek alan alacak.  

Daha fazla kazanmak için yönlendirme bağlantınızı blogunuza veya Twitter’a gönderebilirsiniz ve kaç tane ücretsiz gigabaytın komisyon alabileceğinizin bir sınırı yoktur. Bu cömert tavsiye politikası, Sync.com’u en iyi ücretsiz bulut depolama alanı için seçimlerimiz arasında yüksek bir sıraya koydu.

Ücretsiz olarak alabileceğinizden daha fazla alana ihtiyacınız varsa, iki kişisel plandan birini seçebilirsiniz: 500 GB veya 2 TB.

Her iki planın da yıllık ve ön ödeme yapması gerekiyor, ancak bu gerçekten dezavantaj. Ayda 49 dolarlık 500 GB’lık depolama alanı ayda 9 doların biraz üzerinde çalışırken, 96 TB’lık 2 TB ayda 8 dolara kadar çalışıyor. 2TB planı kesinlikle daha iyi bir anlaşma olmasına rağmen, bu her iki şekilde de bir pazarlık.

Alıcının pişmanlığıyla sonuçlanırsanız, paranızı geri istemek için 30 gününüz var, soru sorulmadı. Sync.com ile ilgili bu şartları yerine getirmediği konusunda herhangi bir şikayet duymadık.

Dropbox

Sync.com gibi Dropbox da ücretsiz bir kişisel plan sunar. Ancak, sadece 2GB’da o kadar cömert değil.

Aynı şey, ücretsiz bir planda en fazla 16 GB için 500 MB ek depolama alanı sağlayan Dropbox tavsiye programı için de geçerlidir. Yine de abone olun ve her yönlendirme için 1 GB depolama alanı elde edersiniz ve kapak 32 GB’a kadar çıkar.

Dropbox, Sync.com gibi iki kişisel plan arasından seçim yapabilir, ancak ya yalnızca 1 TB bulut depolama alanı sağlar. Aşağı yukarı seçenek yok.

Dropbox Plus, çoğu kullanıcının gittiği plan ve ayda 9.99 dolar veya bir yıl boyunca ödeme yaparsanız 99.99 dolar. Yıllık seçenek aylık 8.12 $ ‘a çıkıyor ve taahhüdü haklı göstermiyor gibi görünen tasarruflar.  

Dropbox Plus’ta seçici senkronizasyon ve gelişmiş paylaşım özellikleri gibi bazı temel özellikler eksik. Hem ikinci turda senkronizasyonu kapsadığımızda hem de üçüncü turda paylaştığımızda ele alacağız.

Dropbox Professional için 19,99 $ ödemenin avantajları arasında 120 günlük dosya sürümü oluşturma, gelişmiş paylaşım özellikleri, metin arama, resim arama ve bir sonraki turda ele alacağımız bir özellik olan “akıllı senkronizasyon” yer alıyor.

Bunlar güzel özellikler, ancak maliyeti daha da iki katına çıkardıklarında,.

Birinci Tur Düşünceler

Sync.com size Dropbox’tan daha fazla ücretsiz bulut depolama alanı sunar. Ancak, lehine olan en büyük nokta 2 TB’lık planı. İki kat daha fazla depolama alanı için Dropbox Plus’tan bir dolar daha az. Sync.com yalnızca Dropbox’tan daha iyi bir anlaşma değil, aynı zamanda bulut depolamadaki en iyi pazarlıklardan biridir.

Tur: Sync.com için Depolama Noktası Maliyeti

Sync.com Logosu
Dropbox Logosu

2

Dosya Senkronizasyonu

Dosya senkronizasyonu veya kısaca “senkronize etme”, dosyaları aralarında paylaşmak için buluta birden fazla cihaz bağlamanızı sağlar. Amaç, bir cihazda yapılan dosya düzenlemelerinin otomatik olarak diğer cihazlara aktarılmasıdır, böylece USB sürücülerle uğraşmanıza gerek kalmaz.

Bu turda, hem Sync.com hem de Dropbox yaklaşımının nasıl senkronize edildiğine ve ne kadar başarılı olduklarına bakacağız. Bir kazananı belirlemeye yardımcı olacak bazı hız sonuçları ekleyeceğiz.

Bu testler, SE Asya’daki bir test konumundan 10 Mbps yukarı ve 22 Mbps internet hızına sahip bir WiFi ağı üzerinden gerçekleştirildi. Kendi hızlarınız, bulunduğunuz yere ve internet bağlantınıza bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterecektir, ancak bu size göreceli performans hakkında bir fikir verecektir..

Sync.com

Sync.com, çoğu bulut depolama hizmeti gibi bir senkronizasyon klasörü üzerinden senkronizasyonu yönetir. Masaüstü istemcisini yükleyin, bu klasör dosya sisteminize eklenir.

Dosyaları bulutunuza ve diğer cihazlarınıza göndermek için senkronizasyon klasörüne sürükleyin. Tasarımda özel bir şey yok, ancak böyle olmalı: basit.  

Önemli olan dosyaların ne kadar hızlı kopyalanacağıdır. Sync.com ile yapılan hız testlerimizin sonuçları:

İlk girişim:
İkinci deneme:
Ortalama:
Yükleme süresi:16 dakika, 32 saniye14 dakika, 03 saniye15 dakika, 29 saniye
İndirme süresi:6 dakika, 56 saniye6 dakika, 42 saniye6 dakika, 49 saniye

Sync.com’un veri merkezinin dünyanın diğer tarafında Kanada’da bulunduğunu düşündüğünüzde bu hızlar korkunç değildir. En azından, test ettiğimiz diğer hizmetlerle karşılaştırılabilir. Videoyla çalışmadığınız sürece genellikle 1 GB dosya yüklemeyeceğinizi ve indirmeyeceğinizi de unutmayın..

Hızlı genellikle en iyisidir, ancak bilgisayarınız sınırlı kaynaklarla çalışıyorsa senkronizasyon diğer etkinlikleri yavaşlatabilir. Varsayılan olarak, Sync.com bant genişliğini otomatik olarak diğer işlemlere müdahale etmeyecek şekilde ayarlar. Ancak, manuel olarak da kapatabilirsiniz.

Sync.com görev çubuğu simgesine gidin, “tercihler” i seçin ve açılan pencerenin “ağ” sekmesine gidin.

“Sınırsız” bant genişliği için bir seçenek yoktur, ancak yukarıdaki hız testlerimize dayanarak, Sync.com mevcut olanları verimli bir şekilde kullanıyor gibi görünüyor.

Senkronizasyon yararlı bir özellik olsa da, senkronizasyonu çevirme yeteneği bazı kullanıcılar için daha önemli olacaktır. Bunun nedeni, senkronizasyon açıkken hem sabit sürücünüzde hem de bulutta dosya depolamanızdır. Sabit diskinizde yer açmak için bulut depolama alanını kullanmak istiyorsanız, senkronizasyon ters etki yaratır.

Bu ihtiyacı karşılamak için Sync.com seçici senkronizasyon olarak bilinen şeyi sağlar. “Tercihler” i seçip “gelişmiş” sekmesini açarak bu özelliğe Sync.com görev çubuğu simgesinden erişin.   

Klasörlerin işaretini kaldırdığınızda klasörleriniz artık sabit sürücünüzde saklanmayacak.

Sync.com’un bu özelliğe entegrasyonunun dezavantajlarından biri, dosya sisteminizde artık senkronize edilmemiş klasörleri göremeyeceğinizdir. Sync.com tarayıcı arayüzünü kullanmanız gerekir. Dropbox’ın bu soruna bir çözümü var – bunun bedelini ödemek istiyorsanız.

Dropbox

Sync.com gibi, Dropbox da istemciyi yüklediğinizde dosya sisteminize bir senkronizasyon klasörü yükler. Belirtildiği gibi, bu aslında Dropbox’ın icat ettiği bir mekanizma.

Sync.com ile yaptığımız Dropbox ile aynı WiFi ağı üzerinden aynı senkronizasyon hızı testlerini gerçekleştirdik. Aşağıdaki tablo sonuçları göstermektedir.

İlk girişim:
İkinci Deneme: Ortalama:
Yükleme Süresi:16 dakika16 dakika16 dakika
İndirme Süresi:6 dakika6 dakika, 30 saniye6 dakika, 15 saniye

Dropbox, kullanılabilir bant genişliğini Sync.com’dan daha iyi kullanıyor gibi görünüyor. Dropbox’ın ABD ve Avrupa’da sunucuları vardır, ancak yalnızca ticari müşteriler Avrupa tesislerini kullanabilir. Yine de, ABD’deki birden fazla veri merkezi darboğazları önlemeye yardımcı olmalıdır.

Dropbox ayrıca görev çubuğu masaüstü simgesi aracılığıyla istemci ayarlarına erişerek yükleme ve indirme hızlarını sınırlamanıza olanak tanır. (Dropbox görev çubuğu menüsü aslında bu makalenin zevkini hesaba katmıyor olsak da Sync.com’dan çok daha iyi tasarlanmış).  

Dropbox Ağ Bant Genişliği

Varsayılan olarak Dropbox, Sync.com gibi yükleme hızlarını diğer etkinliklere müdahale etmeyecek şekilde otomatik olarak ayarlar. Ayrıca Sync.com gibi, hızları manuel olarak da kapatabilirsiniz. Sync.com’dan farklı olarak Dropbox’ta, başka ne olursa olsun bant genişliğini en üst düzeye çıkaracak bir “sınırsız” ayarı da vardır.

Dropbox’ın Sync.com’u gerçekten geride bıraktığı yer, blok düzeyinde dosya kopyalama kullanıyor. Bu kopyalama yöntemi, bir dosyayı düzenlediğinizde, dosyanın tümünün yeniden kopyalanması yerine yalnızca dosyanın düzenlenmiş kısmının üzerine yazıldığı anlamına gelir..

Bu yaklaşım senkronizasyon hızlarını büyük ölçüde artırır, bu da daha fazla bulut depolama çözümünün uymamasını şaşırtıcı kılar. Şu anda, bildiğimiz blok düzeyinde kopyalama sunan tek diğerleri Amazon Drive, OneDrive (MS Office dosyaları için) ve en iyi kurumsal senkronizasyon ve paylaşım hizmeti için seçtiğimiz Egnyte.   

Dropbox hem standart seçme senkronizasyonu özellikleri sunar hem de bir Dropbox Professional hesabına, gelişmiş sürüm Smart Sync’e savurganlık yapmak istersiniz..

Seçici senkronizasyon, masaüstü istemcisinin tercihler aracının “senkronizasyon” sekmesi aracılığıyla yönetilir.  

Standart seçici senkronizasyonda, senkronizasyon için seçtiğiniz klasörler artık Dropbox senkronizasyon klasörünüzde gösterilmez. Smart Sync, bunları bir ağ sürücüsü gibi görmenize ve erişmenize olanak tanır. Harika bir gelişmedir, ancak dilediğimiz ücretsiz olarak dahil edilmiştir.  

Yuvarlak İki Düşünce

Dropbox sadece herkesin bugün kullandığı senkronizasyon için modern yaklaşımı icat etmekle kalmadı, şirket de çıtayı oluşturmaya devam ediyor. İlk dosya aktarımlarında hızlıdır ve blok düzeyinde senkronizasyon ve akıllı senkronizasyon gibi özellikler kullanıcı deneyimini büyük ölçüde geliştirir.

Sync.com, adına rağmen, tam olarak ölçülemiyor. Ancak bu kötü performans gösterdiği anlamına gelmez. Dahası, en azından Sync.com tarafından bize söylediklerine göre, hizmetin dördüncü turda konuşacağımız sıfır bilgi şifreleme koruması, blok düzeyinde senkronizasyon uygulamasını engelliyor.

Bunun da ötesinde, dosyaları özel olarak şifreleme işlemi muhtemelen bazı şeyleri yavaşlatır. Bununla birlikte, en büyük fark üreticisi, Sync.com’un sadece birden fazla veri merkezi olan Dropbox altyapısına sahip olmaması muhtemeldir..

Bahaneler bir yana, akıcı cihaz senkronizasyonu arıyorsanız, Dropbox en iyi seçimdir.

Yuvarlak: Dropbox için Dosya Senkronizasyon Noktası

Sync.com Logosu
Dropbox Logosu

3

Dosya paylaşımı

Dosya paylaşımı, başkalarının bulut depolama alanınızdaki dosyaları görüntülemesine veya indirmesine olanak tanır. Senkronizasyon gibi, çoğu şirket de klasörlere ve dosyalara işaret eden bağlantılar oluşturmak için aynı temel yaklaşımı izler. Yine de, bazı şirketler diğerlerinden daha iyi.

Bakalım Sync.com ve Dropbox nasıl.

Sync.com

Saklanan dosyaları hem tarayıcı arayüzü hem de Android ve iOS için kullanılabilen Sync.com mobil uygulamaları aracılığıyla Sync.com ile paylaşabilirsiniz.

Dosyalar, ilişkili “paylaş” düğmesine tıklayarak tarayıcıda paylaşılabilir.

Bu, manuel olarak dağıtmak veya e-posta ile paylaşmak için kopyalayabileceğiniz o dosyayı işaret eden bir bağlantı oluşturur.

Sync.com’u Cloudwards.net’in favorisi yapan şeylerden biri, bunun durmamasıdır. Hizmet, ücretli bir müşteri olduğunuz sürece bağlantılara hem şifreleri hem de son kullanma tarihlerini eklemenizi sağlar.

Bazı hizmetler aynı özellikleri sunarak bu bandwagon’a girmeye başlıyor, ancak çoğu bunu yapmıyor. Sync.com, bağlantılar için indirme sınırları belirlemenize, bağlantı etkinliği hakkında bildirim almanıza ve indirme istatistiklerini kontrol etmenize izin vererek daha da ileri gider..

Daha da iyisi, Sync.com kullanıcıları bağlantılara “gelişmiş gizlilik” ekleyebilir, bu da onları sıfır bilgi yapar. Yine, güvenlik turumuzdaki sıfır bilgi hakkında daha fazla konuşacağız, ancak temel olarak, sizden ve dosyalarınızı paylaştığınız kişilerden birinin şifresini çözebilmesinin bir yolu.

Sync.com ile, tek tek dosyaları paylaşmakla aynı şekilde çalışan klasör erişimini de paylaşabilirsiniz. Bir klasörü paylaştığınızda, içindeki her dosyaya ayrı bir bağlantı verilir. Klasöre erişenler bunları tek tek indirebilir veya hepsini bir .zip dosyası olarak indirebilir.

Ayrıca kullanıcıları bağlantı oluşturmak yerine adreslerine göre klasörlere erişmeye davet edebilirsiniz. Böylece kişilere yalnızca görüntüleme, düzenleme ve davet etme gibi izinler verebilirsiniz. Başkalarının bulut depolama alanınıza dosya yüklemesine izin verebilen bağlantılar başka bir seçenektir.

Eylül 2017’de yapılan geliştirmeler sayesinde akıllı telefonunuzdaki paylaşım seçenekleri benzerdir. Daha önce, mobil uygulama dosyaları paylaşamıyordu..

Dropbox

Dropbox ayrıca hem tarayıcı arayüzünden hem de Android veya iOS uygulamalarından dosya paylaşmanıza olanak tanır. Dropbox, doğrudan masaüstü senkronizasyon klasörünüzden paylaşarak Sync.com’a göre ek bir avantaja sahiptir..

Tarayıcı tabanlı paylaşım, herhangi bir klasör veya dosyayla ilişkili “paylaş” düğmesine tıklanarak gerçekleştirilir. Bu, e-posta adreslerini girebileceğiniz veya manuel olarak paylaşmak için bağlantıyı kopyalayabileceğiniz bir pencere açar.

Klasör paylaşımı, içeriği düzenlemek için ek izin seçenekleri ekler. Ayrıca, düzenleme izinleri olanlara klasörleri yönetme yetkisi verebilirsiniz..

Dropbox’ın hem bağlantı hem de süre sonu ayarları vardır, ancak bunlara erişim için Dropbox’ın biraz cimri görünen Dropbox Professional gerekir..

Dropbox, bağlantı indirme işlemlerini sınırlamanıza veya etkinlik bildirimleri almanıza izin vermez, ancak birkaç yararlı, alakalı görünüm içerir.

Birincisi, paylaştığınız klasörlere ve dosyalara ve oluşturulmuş bağlantılara hızlı bir genel bakış sağlayabileceğiniz bir “paylaşım” görünümüdür. İkincisi, müşterilerin kendileri olmasa bile başkalarından dosya istemenizi ve Dropbox hesabınıza yüklemenizi sağlayan bir “dosya isteği” görünümüdür.

Dropbox mobil uygulaması da içeriği paylaşmanıza olanak tanır, ancak Dropbox Professional ile bile şifreleri korumanıza veya bağlantılara son kullanma tarihleri ​​eklemenize izin vermez. Uygulama aynı zamanda bahsettiğimiz iki görünümü de içermiyor (“paylaşım” ve “dosya istekleri”).  

Yuvarlak Üç Düşünce

Dropbox ile dosya paylaşımı, özellikle dosyaları doğrudan dosya sisteminizden paylaşma özelliği ile uygundur. Bununla birlikte, alınan yaklaşımın Sync.com’unki kadar güvenli olmadığı ve Dropbox Plus ile bağlantı şifresi ve son kullanma tarihleri ​​dahil edilmiş olsa bile sorun olmayacağı sorusu yoktur.

Sync.com’un dosya paylaşımında, yalnızca Dropbox’ın değil, başka hiçbir bulut depolama hizmetinin şu anda eşleşmediği konusunda gerçekten sağlam bir yaklaşımı var. Dropbox, senkronizasyonla trendleri ayarlar gibi, Sync.com da dosya paylaşımıyla trendleri belirler.

Bu nedenle, Dropbox’ı yenerek dosya paylaşımı için en iyi bulut depolama alanı olarak Sync.com’u seçiyoruz. Muhtemelen, Sync.com’un üçüncü turda Dropbox’ı da sınırladığını söylemeye gerek yok.

Round: Sync.com için Dosya Paylaşım Noktası

Sync.com Logosu
Dropbox Logosu

4

Güvenlik

Dosyalarınızı bulutta tutmak uygundur, ancak bazıları için anlaşılır derecede korkutucu bir tekliftir. Kötü şöhretli “kaybolma” gibi yüksek profilli saldırıların suçu ve bunun gibi diğerleri genellikle teknoloji şirketlerinin kapısına yerleştirilirken, genellikle kötü bulut güvenliğinden ziyade zayıf parolaların sonucudur..   

Ancak, en kötü düşman olmadığınızdan emin olmak için bulut depolama hizmetinin yapabileceği çok şey var, ayrıca hizmetleri bir şekilde ihlal edilse bile dosyalarınızın gizli kalacağından emin olmanın yanı sıra. Güvende kalmanın daha fazla yolu için Cloudwards.net çevrimiçi gizlilik kılavuzuna göz atın.  

Sync.com

Sync.com, dosyalarınızı hem aktarırken hem de beklemede şifreleyerek herhangi bir bulut depolama hizmeti için beklenmesi gereken şeyleri yapar.

Çok az bulut depolama şirketi, sunucularında depolanan kullanıcı dosyalarını hala şifrelememektedir; Amazon Drive ve OneDrive (yine de ev kullanıcıları için), henüz birlikte hareket etmeyecek en büyük iki isimdir..  

Kullanılan şifreleme yöntemi 256-bit AES’dir ve bu tahminlerin çoğu, dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarının bile milyarlarca yıl çözülmesini gerektirmektedir. Sync.com, başarılı çevrimiçi gizlice dinlemeyi önlemek için TLS / SSL ve 2048 bit RSA kullanarak veri iletimini de korur.

Yine, bu günlerin çoğu standart ücret. Sync.com’un kendisini paketten ayırdığı yer, kullanıcıların kendilerine tutunmak yerine bu dosyaların şifresini çözmek için anahtarlara asılmasına izin vermektir..

Dosyalar makinenizden çıkmadan önce şifrelenir ve siz onları alana kadar şifrelenmezler. Kullanılan şifreleme parolası, Sync.com’un asla bilmediği ayarladığınız parola temel alınarak oluşturulur.

Sıfır bilgi şifrelemesi olarak adlandırılan bu, dosyalarınızı güvende tutmak için en iyi yaklaşımdır. Bu, Sync.com’daki hiç kimsenin pazarlama veya yasal amaçlarla veya veri merkezi ihlali nedeniyle dosyalarınızı okuyamayacağı anlamına gelir.

Dezavantajı, şifrenizi unutmanız durumunda Sync.com’un sizin için de sıfırlayamamasıdır, bu nedenle dosyalarınıza erişiminizi kaybedersiniz. Sync.com’a karar verirseniz, şifrenizi bulut şifre yöneticisi gibi güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun..

Hatırlamak için kendinize güvenmiyorsanız Sync.com’un şifrenizi saklamasına izin verebilir veya şirketin dosyada kalması için bir şifre ipucu verebilirsiniz.  

Sıfır bilgi şifrelemesi ve 256 bit AES ile bile zayıf bir şifre kolayca saldırıya uğrayabilir. Güçlü bir şifre oluşturmak için adımlar attığınızdan emin olmak istersiniz, ancak Sync.com’un iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneğinden de yararlanmak isteyebilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulama, birisi şifrenizi çalsa veya tahmin etse bile, özel bir kod girmeden kendi bilgisayarından hesabınıza giriş yapamayacakları anlamına gelir.

Tanımadığınız bir cihazdan giriş yaptığınızda Sync.com size bu kodu e-posta mesajı ile gönderir, böylece erişim sağlayabilirsiniz. Google Şifrematik’i de kullanabilirsiniz.

Sync.com’u kullanmanın bir diğer avantajı da şirketin Toronto’daki konumu. Bu, Kanada’nın PIPEDA’da (Kişisel Bilgi Koruma ve Elektronik Belgeler Yasası) belirtilen tüketici dostu gizlilik yasalarına tabi olduğu anlamına gelir..

Dropbox

Dosyalar aktarım sırasında ve beklemede iken Dropbox ile şifrelenir, ancak bu işlem uçtan uca değildir. Dropbox veri merkezine ulaştıktan sonra, sunucuda saklanmadan önce şifresi çözülür ve daha sonra yeniden şifrelenir.

Dropbox’ın bu yaklaşımı benimsemesinin nedeni, dosyalarınızın içeriğini, dosya adları, türleri ve boyutları gibi öğelere atıfta bulunan meta verilerinden ayırmaktır.

Dropbox, dosya erişimini hızlandıran dizin oluşturma için bu bilgileri alır. Performans yukarı yönlü olsa da, Dropbox meta verileri ayırdığı için değil, dosya içeriğinizle olduğu gibi tekrar şifrelemediği için çalışır.

Başkalarının yalnızca dosya meta verilerinizden size anlatabilecekleri çok şey var. İyi haber, Dropbox’ın meta verileri en azından dosya içeriğinden ayrı bir sunucuda depolaması.

Dropbox tarafından dosya içeriğini korumak için kullanılan şifreleme düzeyi 256 bit AES’dir. Aktarımda TLS / SSL tünellerinin yanı sıra 128 bit AES kullanır. 128 bit AES daha zayıf fakat aynı zamanda daha hızlıdır ve 256 bit AES gibi kaba kuvvet çatlağının uygulanması pratik olmayan bir zaman alacaktır.

Dropbox ayrıca şifre hırsızlığına karşı korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı da destekler. Tanımadığınız bir makinede hesabınıza giriş yaparken, Dropbox’tan kısa mesaj veya mobil kimlik doğrulayıcı uygulaması aracılığıyla kimliğinizi doğrulamasını isteyebilirsiniz.

Merkezi ABD’de olan Dropbox, maalesef kullanıcı gizliliği konusunda en iyi şöhrete sahip değil. 2013 yılında kamuoyunda büyük bir çığır açan NSA gözetim programı PRISM halen devam ediyor. 2016 yılında FBI, Apple’ı iPhone verilerine erişime izin veren bir şifreleme arka kapısı geliştirmeye çalışmak için mahkemeye götürdü.

FBI davayı kaybetti, ancak hem kendisi hem de PRISM, elektronik olarak saklanan özel bilgileri istila etme isteğine işaret ediyor. Bu, bazılarının verilerini ABD dışında depolamayı tercih etmesinin bir nedeni olabilir..

Yuvarlak Dört Düşünce

Herkes NSA’nın verilerine erişmesini umursamaz ve çoğu insan için verilerinin depolandığı yerde bir fark yaratmaz. Sync.com Kanada’nın konumu bir gizlilik avantajıdır, ancak Dropbox’a göre sahip olduğu en büyük avantaj sıfır bilgi şifrelemesinin kullanılmasıdır..

Dropbox’ın özel şifreleme ile bulut depolama hizmeti olmayacağına dikkat çekebilirsiniz. Şifreleme anahtarlarınızda olması, dizin dosyalarını etkinleştirerek performansı artırır. Hızlı dosya erişimi, hizmetin neden 500.000 kullanıcısı bulunduğunun büyük bir parçasıdır.

Bununla birlikte, Sync.com’un daha güvenli olduğundan şüphe yoktur. Ve Dropbox’ın 2012’de çalınan 68 milyon kullanıcı şifresinin olduğu gerçeğini bile ortaya koymadık.

Tur: Sync.com için Güvenlik Noktası

Sync.com Logosu
Dropbox Logosu

5

Karar

Sync.com dört turdan üçünü aldı, ancak faul çağırmaya hak kazanırsınız. Afterall, entegre verimlilik uygulamaları olan Sync.com’a kıyasla Dropbox’ın en büyük avantajlarından birini getirmedik.

Dropbox, düşünceleri ve toplantı tutanaklarını kaydetmenizi ve bulutta tutmanızı sağlayan Dropbox Paper adlı yetenekli bir notlar uygulamasına sahiptir. Ayrıca, Office Online ile entegrasyon sayesinde tarayıcınızdan dosyaları önizlemenize ve Microsoft Office belgelerini düzenlemenize olanak tanır.

Sync.com, şifrelemeye kilitleme yaklaşımı tarayıcı tabanlı entegrasyonları zorlaştırdığı için size bunların hiçbirini vermez. Ancak, vakumda birçok kullanıcı, araçları için Sync.com üzerinden Dropbox’ı seçecek.

Bizim için şanslıyız, boşlukta yaşamıyoruz. Örneğin, hem Google Drive hem de OneDrive, Dropbox’tan daha fazla ve daha iyi entegre verimlilik uygulamalarına sahiptir. Google Drive’ın ayrıca 15 GB’lık ücretsiz bulut depolama alanı sağlaması, son sayımda 800.000 ile toplam kullanıcı sayısında Dropbox’ı geçmesine yardımcı oldu (Google Drive incelememizi okuyun).

Sync.com ve Dropbox ile ilgili bir makalede tüm bunları gündeme getirmemizin nedeni, üretkenlik araçları ve cömert ücretsiz depolama alanı sayesinde, hem Google Drive’ı hem de Sync.com’u bir Dropbox’tan daha düşük bir ücret karşılığında elde edebilmenizdir. abone.

Aslında o kadar doğru hissettiriyor ki, potansiyel ortaklık hakkında bir makale yazdık. Romantik, biz değiliz?

Konu söz konusu olduğunda, Dropbox’ı Sync.com veya başka bir bulut depolama alanı üzerinde kullanmanın gerçekten zorlayıcı nedeni, dosya senkronizasyonunu çok iyi işlemesidir. Bunun ötesinde Sync.com, 2 TB depolama alanı ile ayda 8 ABD doları karşılığında çok daha iyi bir değer ve dosya paylaşımı ve şifreleme için çok daha güvenli bir yaklaşım sunuyor.

Final Kazanan: Sync.com

Sync.com bizim seçimimizdir, ancak görüş farklılıklarını memnuniyetle karşılıyoruz. Aşağıdaki yorumlarda bize konuyla ilgili biraz bilgi verin. Ayrıca sorular da yapıyoruz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map