Rackspace Bulut Dosyalarına Başlarken

Rackspace, bugün en iyi bulut altyapı hizmetlerinden biri olarak yer alıyor. Ayrıca yolunuzu bilmiyorsanız oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Her zaman buluttaki hayatı daha rahat hale getirmek için Rackspace Cloud Files’ı kullanmaya başlamak için kısa bir rehber hazırlamaya karar verdik.


Bu kılavuzda, Cloudwards.net, kayıt işlemini ve Cloud Files ile gigabayt başına ne bekleyebileceğinizi açıklayacaktır. Ardından, ister toplu elle içerik aktarımı, ister sabit diskiniz için sürekli veri koruması veya cihazlar arasında dosya senkronizasyonu olsun, ihtiyacınıza göre dosyaları Rackspace’e en verimli şekilde nasıl yükleyebileceğiniz hakkında konuşacağız.

Okumayı bitirdikten sonra, dosyalarınızı birden fazla yerde tutmak zorunda kalmadan en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetlerine ve en iyi bulut depolama hizmetlerine rakip olacak bulut çözümleri oluşturmak için Rackspace Bulut Dosyalarını kullanabilirsiniz..

Göstermek, anlatmaktan daha kolay olduğundan, özellikle üç hizmetle süreci göstereceğiz: Toplu dosya aktarımı için Cyberduck, çevrimiçi yedekleme için CloudBerry Yedekleme ve bulut depolama için Depolama Daha Kolay. Ancak, ilgili temel adımlar diğer ürünler için de benzer olacaktır..

Bulut çözümleri oluşturmaya başlamadan önce, doğru yerde olduğunuzdan emin olmak için Bulut Dosyalarının temelleri hakkında biraz daha konuşalım. Kesinlikle yedekleme veya depolama için daha basit bir yol olmadığına karar verdiyseniz, bulut karşılaştırma aracımız hepsi bir arada çözümler bulmak için iyi bir fırlatma rampasıdır.

Rackspace Cloud Dosyaları nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bulut, sunucu tesislerinde veri depolamak ve bu dosyalara erişmek ve bunları bilgisayarınızın sabit diskinde tutmak yerine internet üzerinden çalışmak anlamına gelir. Bulut, sabit sürücüleri yedeklemek, sabit sürücü alanını boşaltmak, dosyaları cihazlar arasında senkronize etmek, web siteleri barındırmak ve diğer pek çok şey için kullanılabilir.

Çoğu bulut hizmeti bu görevlerden birine veya ikisine odaklanırken, Rackspace Bulut Dosyaları farklı bir yaklaşım benimser. Hizmet olarak bulut altyapısı veya kısaca bulut IaaS sağlar ve ihtiyacınız olan her şey için sınırsız dosya depolamak için kullanılabilir. Diğer bulut IaaS örnekleri arasında Amazon S3, Azure, Google Cloud ve Backblaze B2.

Dezavantajı, özel bulut hizmetlerinin aksine, Cloud Files da dahil olmak üzere çoğu bulut IaaS sağlayıcısının dosyaları buluta sokmak için uygun bir yol sunmamasıdır. Örneğin, bulut depolama hizmeti Sync.com size 2 TB bulut depolama alanı ve orada dosyaları aktarmak için bir eşitleme klasörü sağlar. Çok az iş var, çünkü Sync.com incelememiz şunları kanıtlayabilir:.

Sync.com veya Backblaze gibi bir set ve unut yedekleme hizmeti (Backblaze incelememizi okuyun) kadar basit olmasa da, CloudFiles sizin için aynı tür görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış yazılımlarla entegre olur ve bir dosya oluşturarak kolayca “ kapsayıcı “yı seçin ve entegrasyona izin vermek için bir API anahtarı kullanın. Kapsayıcı oluşturmayı ve API anahtarınızı birazdan bulduğunuzu göstereceğiz.

Rackspace Cloud Files, çoğu bulut IaaS sağlayıcısının çalışma şekli olan dosya depolama için gigabayt başına ücret alır. Bu size ölçeklenebilir depolama avantajı sağlar, yani yalnızca 200 GB’a ihtiyacınız olduğunda 1 TB depolama alanı için ödeme yapmak zorunda kalmazsınız ve aynı zamanda bir kapağa girmeden istediğiniz kadar veri depolamanıza olanak tanır.

Gigabayt başına fiyat, Rackspace Bulut Dosyalarında gerçekte ne kadar depoladığınıza bağlıdır. Ne kadar çok depolarsanız, gigabayt başına o kadar az ödeme yapmanız gerekir.

Ayrılan Alan: Aylık Gigabayt başına maliyet:
İlk 1 TB$ 0.10
Sonraki 49TB$ 0.09
Sonraki 150 TB$ 0,085
Sonraki 300 TB0,08 $
Sonraki 524TB$ 0.075
1024 TB’ın üzerinde$ 0.07

Cloud Files içerik dağıtım ağı (CDN) kapsayıcılarını kullananlar için bant genişliği ücretleri de vardır. Kişisel dosya yüklemeleri için kullanacağınız özel kapsayıcılar kullanıyorsanız, bu sizi etkilemez.

Rackspace Bulut Dosyalarına Kaydolma

Rackspace’in sizin için bulut altyapı hizmeti olduğuna karar verdikten sonra, hizmete kaydolmak için Rackspace web sitesine gitmeniz gerekir. Küçük yeşil “kayıt” düğmesini tıklayın.

Bazı kişisel bilgileri girmeniz ve bir faturalandırma yöntemi ayarlamanız gerekir. Kredi kartınızdan 30 gün boyunca ücret alınmayacak, ancak Rackspace her şeyin copacetic olduğundan emin olmak için 1 ABD doları tutarında bir ödeme yapabilir.  

İşiniz bittiğinde, Rackspace Bulut Kontrol Paneline erişiminiz olur.

Rackspace Bulut Kontrol Paneli

Bulut Kontrol Paneli, tüm Bulut Dosyaları olaylarınızın merkezidir. Oraya ulaşmak için giriş düğmesini tıklayın.

Hesap etkinliğini hızla denetleyebileceğiniz ve bazı önemli işlemleri yapabileceğiniz bir gösterge tablosuna ineceksiniz. Buna destek biletleri görüntüleme ve oluşturma, uyarıları görüntüleme ve oluşturma, bilgi bankası ve ürün haber makalelerine erişme dahildir.

Diğer şeylerin yanı sıra, statik web siteleri, sanal sunucular ve veritabanları oluşturmak için hızlı oluşturma şablonları da vardır. Bununla birlikte, daha temel dosya depolama ihtiyaçlarına odaklandığımızdan (ve bunların tümünü kapsayacak şekilde tam bir kitap yazmamız gerekeceğinden) bu kılavuzdaki kişilere bakmayacağız..

Temel dosya depolama için, Bulut Kontrol Panelindeki en önemli bağlantı sayfanın üst kısmında, “depolama” menü seçeneğinin altındadır. Bağlantıya “dosyalar” denir ve burada kapsayıcılar oluşturmaya gidersiniz..

Raf Bölmesi Kapları Oluşturma

Rackspace Cloud Dosyalarına dosya eklemeye başlamadan önce bir dosya saklama kabı oluşturmanız gerekir. Kapsayıcı, diğer birçok IaaS hizmetiyle “kova” olarak adlandırılanın eşdeğeridir; buraya dosya göndermek için bir yer.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Bulut Kontrol Panelinden bir kapsayıcı oluşturmak için ekranın üst kısmındaki “depolama” yı tıklamanız ve açılır menüden “dosyalar” ı seçmeniz gerekir.

“Kapsayıcı oluştur” düğmesini tıklayarak, oluşturduğunuz tüm kapsayıcıları gösteren bir Bulut Dosyaları penceresine yönlendirileceksiniz.

Kapsayıcınızı oluşturmak için gereken tek adım, bir kapsayıcı adı, bölge ve üç türden birini seçmektir: özel, genel veya statik web sitesi.

Bölge seçeneği, kullanacağınız Rackspace veri merkezinin nerede bulunduğunu belirtir. Beş seçenek vardır: Kuzey Virginia, Chicago, Sydney, Dallas ve Hong Kong. Daha hızlı dosya aktarımı için size en yakın bölgeyi seçin. Bunu yapmak, yüzlerce gigabaytın ilk yüklemelerini içerebilen çevrimiçi yedekleme için özellikle kullanışlı olacaktır..  

Tür gelince, dosyaları saklamak ve Bulut Kontrol Paneli veya bir API bağlantısı aracılığıyla erişmenize izin vermek için kullanıldığından “özel” i seçin. “Herkese açık” türü, müşterilerin dosyalara erişeceği uygulamalar oluşturmak için kullanılabilen içerik dağıtım ağları (CDN’ler) içindir. Statik web sitesi türü, statik web sitelerini barındırmak (drumroll) içindir.

İşiniz bittiğinde, “kapsayıcı oluştur” u tıklayın. “Mytestcontainer” adını verdiğimiz yeni kapsayıcımız şimdi kullanılabilir kapsayıcılar listesinde görünecek.

Bir kapsayıcıya dosya eklemek veya içindeki kapsayıcılara erişmek için kapsayıcı adını tıklamanız yeterlidir. “Dosya yükle” yi tıklayarak buluta içerik gönderebileceğiniz yeni bir ekran açılır.

Bulut Dosyaları üzerinden dosya yüklemeyle ilgili sorun, bir kerede yalnızca bir dosya seçebilmeniz (ve klasör kullanmamanız), bu nedenle gigabayt sabrınız yoksa başka bir rotaya gitmek isteyeceksiniz.

Neyse ki, dosyalarınızı bir FTP, çevrimiçi yedekleme veya bulut depolama istemcisi ile toplu yükleme kullanmak da dahil olmak üzere dosyalarınızı Bulut Dosyalarına almanın çok daha etkili yöntemleri vardır. Bunlardan herhangi birini kullanmak için API anahtarına ihtiyacınız olacak.

Rackspace API Anahtarını Bulma

API, iki programın birbiriyle konuşmasını sağlayan bilgisayar kodu olan “uygulama programlama arabirimi” anlamına gelir. API anahtarı, CloudBerry Backup gibi çağıran programları tanımlamak için kullanılır ve kötü amaçlı programların Cloud Files kapsayıcılarınıza erişmesini önler.

Rackspace API anahtarınızı almak için Bulut Kontrol Paneline giriş yapmanız gerekir. Sağ üst köşede adınızı, ardından “profilim ve ayarlarım” ı tıklayın.

Sonraki sayfada, “güvenlik ayarları” başlığına gidin. Rackspace API anahtarınız için bir alan olmalıdır. API anahtarını göstermek için “göster” düğmesini tıklayın ve kopyalayın.

Yazılımı Cloud Files’a bağlamak için, bu anahtarı daha yumuşak bir şekilde beslemeniz gerekir. Cyberduck, CloudBerry Backup ve Storage Made Easy’yi kullanarak gösterdiğimizi gösterirken bunu nerede yapacağınızı göstereceğiz..

Rackspace ve FTP İstemcileri

FTP istemcisi, dosyaları sunucuya yüklemenizi ve indirmenizi sağlayan bir araçtır. Bir süredir var olan bir teknoloji ve bulut depolama veya yedekleme kadar gelişmiş olmasa da, bu tür müşteriler tekne yükü içeriklerini aktarmak için popüler olmaya devam ediyor.  

Size Cyberduck kullanarak nasıl dosya yükleyeceğinizi göstereceğiz, ancak FileZilla, WinSCP ve diğer birçok FTP istemcisi kullanılabilir ve çoğu size bir kuruşa mal olmayacak.

İşletim sisteminiz için Cyberduck yükleyicisini indirin ve yükleme işlemini tamamlayın. Bunu yaptıktan sonra istemciyi başlatın.

Cyberduck’u Rackspace’e bağlamak için sol üstteki “bağlantıyı aç” a tıklayın. Birkaç alan içeren bir bağlantı penceresi açılacaktır. Üst taraftaki açılır menüyü tıkladığınızda WebDAV ve FTP gibi bağlantı protokollerini seçebilir, ayrıca Amazon S3, Backblaze B2 ve Rackspace Cloud Files gibi bulut hizmetlerine doğrudan bağlanabilirsiniz..

Rackspace Bulut Dosyaları’nı seçin. Kullanıcı adı ve şifre dahil olmak üzere diğer tüm alanları boş bırakın ve “bağlan” ı tıklayın.

Rackspace kullanıcı adınızı ve size önceki bölümde nasıl alacağınızı gösterdiğimiz API anahtarını girmeniz istenecektir.

Bu bilgileri girin, “bağlan” düğmesine basın ve Rackspace Bulut Dosyaları ile olan bağlantınız oldukça hızlı bir şekilde kurulmalıdır, daha sonra daha önce oluşturduğunuz tüm kapları görüntüleyebileceksiniz. Henüz herhangi bir kapsayıcı oluşturmadıysanız, bunu yapmak için önceki talimatlarımıza bakın.  

Bir kapsayıcıya dosya yüklemek için ilgili kapsayıcıyı sağ tıklayın ve “yükle” yi seçin.

Aynı anda birden fazla dosyaya göz atabilir ve yükleyebilir veya tüm klasörleri yükleyebilirsiniz.

Yükleme seçimlerinizi yaptıktan sonra, Cyberduck yükleme işleminden haberdar olmanızı sağlar; bu da gigabayt içerik yüklemediğiniz sürece uzun sürmemesi gerekir.

Rackspace Cloud Files kapsayıcısında parola korumalı klasörler oluşturma ve dosyaları indirme veya silme gibi başka yararlı eylemler de vardır. Ayrıca, bu klasörlere eklenen yeni içeriklerin yüklenmesini yönetmenize gerek kalmaması için kapsayıcıları bilgisayarınızdaki klasörlerle de senkronize edebilirsiniz..

Genel olarak, Cyberduck, Rackspace Cloud’a ve Rackspace Cloud’dan temel dosya aktarımları için basit ama çok kullanışlı bir araçtır. Bununla birlikte, daha gelişmiş özellikler için tam teşekküllü çevrimiçi yedekleme veya bulut depolama istemcilerine bakmak isteyeceksiniz.. 

Rackspace ve Çevrimiçi Yedekleme

Olağanüstü durumdan kurtarma için Rackspace’i kullanmak için Bulut Dosyalarına bağlanabilen ve sürekli yedekleme ve şifreleme gibi temel yedekleme işlemlerini gerçekleştirebilen bir yazılıma ihtiyacınız olacak. Duplicati iyi bir hizmet olarak kullanabileceğiniz birkaç ücretsiz hizmet vardır (Duplicati incelememizi okuyun).

Ancak, daha iyi bir seçenek ve yedekleme işlemini göstermek için kullanacağımız şey CloudBerry Yedekleme.

Neden tercih ettiğimizi daha iyi açıklamak için CloudBerry Yedekleme incelememizi okuyabilirsiniz, ancak birkaç önemli özellik hibrid yedekleme, görüntü tabanlı yedekleme ve dosyaları Rackspace Bulut Dosyaları da dahil olmak üzere 50’den fazla farklı bulut hizmetine bağlama ve yedekleme yeteneğini içerir. Aslında, 3-2-1 yedekleme sistemi oluşturmak için en iyi seçimimiz.

CloudBerry Yedekleme’yi Cloud Dosyalarına bağlamak için CloudBerry Yedekleme istemcisinden yeni bir “yerelden buluta” yedekleme oluşturmanız gerekir.

Ardından, “yeni ekle” hesabını tıklayın.

Bulut hizmetleri listesinden Rackspace’i seçin.

Ardından, yedek planınızı aramak istediğiniz şey olan bir görünen ad ve Rackspace CloudFiles hesabınızdan iki parça bilgi girmeniz istenir: daha önce nasıl bulacağınızı gösteren kullanıcı adınız ve API anahtarınız.

Devam etmeden önce, dosyalarınızı göndermek için bir Cloud Files kapsayıcısı da seçmeniz gerekir. Daha önce Rackspace Cloud Control Panel’de daha önce gösterdiğimiz adımları kullanarak bir kap oluşturduysanız, onu pencerenin alt kısmındaki kap alanında seçebilirsiniz. Bunu yapmadıysanız, doğrudan CloudBerry Backup istemcisinde kolayca oluşturabilirsiniz.

“Tamam” ı tıkladığınızda Rackspace, CloudBerry’de seçilebilir bir hesap olarak eklenir.

Hesabınız olarak Rackspace’i seçin, ardından yedekleme planınızı oluşturmaya devam etmek için “ileri” yi tıklayın.

Yazılımı Rackspace Cloud’a bağlamak için API anahtarınızı nasıl alacağınızı öğrendikten sonra, CloudBerry Yedekleme sihirbazı tarafından her şey kolaylaşır. Şifreleme düzeyleri ayarlama, yedekleme için dosya ve klasör seçme, yedekleme filtreleri oluşturma (örn. Dosya türüne göre hariç tutma) ve bir yedekleme zamanlaması belirleme şansınız olacak. 

İşiniz bittiğinde, planınızın bir özetini inceleme şansınız olacaktır. Tamamsa “ileri” yi tıklayın, yedekleme işlemi başlayacaktır.

Bundan sonra, bilgisayarınız Rackspace Bulut Dosyalarına yedeklenecek.

Bulut Depolama için Raf Alanı

Çevrimiçi yedekleme, bilgisayarınızın sabit diskini çoğaltarak dosyalarınızı korumaya yardımcı olurken, bulut depolama, öncelikle disk alanını boşaltma, cihazlar arasında dosya senkronizasyonu ve dosya paylaşımı gibi farklı amaçlara sahiptir..

Ne yazık ki, bu konuda Cloud Files veya başka herhangi bir bulut IaaS ile çalışmak için tasarlanmış çok sayıda kendi seçtiğiniz depolama platformu yok. Bununla birlikte, Depolama Daha Kolay (KOBİ) konusunda çok iyi bir tane var.

Depolama Kolay, en iyi kurumsal dosya senkronizasyonu ve paylaşım hizmetlerinin çoğuyla rekabet eden güçlü bir araçtır. Ücretsiz bir sürümü var, ancak ayda üç bulut ve 5 GB bant genişliği ile sınırlanıyor. CloudBerry Backup gibi, lisans maliyetleri de hem kişisel hem de iş seçenekleriyle makul.  

Bir KOBİ hesabı oluşturduktan sonra, Rackspace Bulut Dosyalarına bağlanmak oldukça basittir. Web GUI’sine giriş yaparak ve kontrol panelinin ortasında “yeni sağlayıcı ekle” yazan düğmeyi tıklayarak başlayın.  

Seçenekler listesinden Rackspace Bulut Dosyalarını seçin.

Cyberduck ve CloudBerry Backup’ta olduğu gibi Rackspace kullanıcı adınızı ve API anahtarınızı girmeniz istenir. Ayrıca bulutunuza bir ad vermeniz (“Fluffy?” Nasıl olur) ve Rackspace Cloud Files veri merkezinizin bölgesine girmeniz gerekir.

Cloud Files bağlantısı kurulduktan sonra mevcut bir kapsayıcı seçmeniz veya yeni bir kap oluşturmanız istenir. Seçiminizi yapın ve “devam et” e basın.

Bunu yaptıktan sonra, KOBİ web GUI’sinin üst kısmındaki “dosya yöneticisi” bağlantısını tıklayarak dosya eklemeye başlayabilirsiniz. Bu bir sanal bulut sistemi açacaktır (bir PC istemcisine ihtiyacınız varsa, bir kerelik Windows Cloud Tools lisansı satın almanız gerekir; ücretsiz olarak dahil edilmemesi utanç vericidir).

Dosya yöneticisinde, bir klasörle temsil edilen Rackspace kapsayıcısını çift tıklatarak açmak istersiniz..

İçeri girdikten sonra, üstteki “yükle” düğmesini tıklayabilir veya Rackspace Cloud’a göndermek için dosya ve klasörleri alana sürükleyip bırakabilirsiniz.

Yükleme tamamlandıktan sonra dosyalarınız alanda görüntülenebilir. CloudEdit eklentisini yüklerseniz dosyaları başkalarıyla paylaşmak veya hatta düzenlemek için tıklayabilirsiniz.

Kolay Depolama, dosyaları cihazlar arasında senkronize edebilir. Masaüstü uygulamalarını bir kerelik ücret karşılığında satın almanız gerekirken, bu yazı yazarken Android ve iOS için mobil uygulamalar ücretsizdir ve size Cloud Files’da depoladığınız içeriğe hareket halindeyken erişim sağlar.

Son düşünceler

Rackspace Cloud Files’ı kullanmaya başlamak başlangıçta biraz göz korkutucu olabilir. Rackspace Bulut Kontrol Panelinin düzenini öğrendikten ve dosya yüklemelerini daha kolay hale getirmek için bazı üçüncü taraf uygulamaları bulduktan sonra, korku faktörünün oldukça hızlı bir şekilde üstesinden geleceksiniz.

İnşallah, bu kısa kılavuz, ister çevrimiçi yedekleme, bulut depolama için Cloud Files kullanıyor ister temel bir FTP istemcisi ile dosya alıyor olsun, başlamak için ihtiyacınız olan temeli bulmanıza yardımcı oldu. Değilse, sorularınızı aşağıdaki yorumlarda bırakın, yanıtlamak için elimizden geleni yapacağız. Rackspace ile kullanılacak diğer üçüncü taraf araçlarına yönelik öneriler de kabul edilir. Okuduğunuz için teşekkürler!  

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map