MEGA vs Google Drive vs Dropbox vs OneDrive vs SugarSync & More

Her türlü önemli veriyi sabit disklerden ziyade bulutta giderek daha fazla saklıyoruz. Çoğumuz artık hızlı geniş bant ve mobil geniş banda güveniyoruz, bu nedenle bulut bilişim her geçen gün güçleniyor. Bu, fiyat savaşları ve çeşitli bulut depolama hizmetlerinin sürekli yükseltilmesi ile kolaylaştırılmaktadır..


Bu makaleyi en son güncellediğimizden beri, bulut depolama cihazları gelişti ve yeni özelliklere yol verdi, bu yüzden şimdi tekrar ziyaret etmenin zamanı geldi.

Bulut depolama hizmetleri söz konusu olduğunda MEGA artık daha köklü bir isim ve kullanıcılarla iyi bir şekilde geride kaldı ve olumlu geri bildirimler kazandı. MEGA en güvenli hizmetlerden biri olmak istiyor ve güvenlik sızıntılarını keşfedenler için 10.000 € ödül bile veriyor. 

MEGA, yalnızca bir çevrimiçi depolama sağlayıcısı olarak tasarlanmadığı için benzersizdir. Bunun yerine, temel işlevlerini daha da geliştirmek için uygulamaların geliştirilebileceği bir platform olarak çalışır. Her zaman olduğu gibi, Cloudwards.net’te MEGA’nın diğer hizmetlerle nasıl karşılaştırıldığını bilmek istiyoruz.

Rakipleri Karşılaştırma

Bu nedenle MEGA’yı Google Drive, OneDrive, SugarSync, SpiderOak ve Dropbox gibi çeşitli şirketlerle karşılaştıran bir grafik derledik. Muhtemelen bu alandaki en ünlü sağlayıcılar.

  • Eğer SugarSync vs Dropbox derinlemesine bir karşılaştırma okumak için buraya tıklayın veya Dropbox vs Google Drive vs OneDrive parçası
  • MEGA veya diğer hizmetlerin nasıl karşılaştırıldığını öğrenmek için bulut depolama karşılaştırma grafiğimize göz atın
  • Daha fazla bilgi geldiğinde bu grafiği daha da geliştireceğiz, bu nedenle daha sonra geri dönmek için bu sayfaya yer işareti koyun!

1. MEGA

MEGA bir bulut depolama hizmetidir. Dosyaları sunucularına yükleyebilir ve gittiğiniz her yere erişebilirsiniz. Bu, MEGA ile ilgili benzersiz bir şey değil, sadece bulut depolama hizmetlerinin genel olarak yaptığı şey: dosyaları kullanılabilir hale getiriyorlar. Bu bir yedekleme çözümü DEĞİLDİR.


© Mega

Veri güvenliği söz konusu olduğunda gerçek yedekleme çözümlerinin güçlü savunucularıyız. MEGA olsun ya da olmasın bulut depolama hizmetleri, uygun bir dosya yedekleme sisteminin yerini alamaz. MEGA’nın kalabalığın arasından sıyrılmasını sağlayan üç özelliği var.

Üstün uçtan şifreleme: Veriler, diğer bulut depolama hizmetlerinden farklı olarak, aktarım işlemi sırasında ilişkili istemci cihazlar tarafından şifrelenir ve şifresi çözülür. Güvenli küresel erişim: MEGA, kullanıcının verilere her yerde ve her zaman erişmesine izin verir, ancak diğer herkesin veriye erişmesini önler.

Güvenli işbirliği: MEGA’nın özellikleriyle çevrimiçi işbirliği oldukça özel ve güvenlidir. Kişilerin güncellemelerini gerçek zamanlı paylaşmayı ve görüntülemeyi kolaylaştırır ve kullanıcılar için uygun hale getirir.

MEGA gibi bir bulut depolama sistemi ile kullanıcılar çeşitli avantajlardan yararlanabilirler. MEGA’nın mobil uygulamaları, kullanıcıların akıllı telefonlarından ve tabletlerinden dosya ve klasörlere erişim sağlar. Ayrıca medyayı her yerden buluta yükleyebilir ve senkronize edebiliriz. MEGA’nın senkronizasyon istemcisi, sistem ile MEGA bulut sürücüsü arasında senkronizasyonun kolay otomasyonunu sağlar.

MEGA e-posta ve sohbet. Bu özellik yakında kullanıma sunulacak ve sohbet, e-posta, arama ve görüntülü konferansa izin veriyor. MEGA Tarayıcı Uygulamaları, yüksek hızlı yükleme ve saldırılara karşı daha yüksek esneklik için tarayıcı uzantılarının yüklenmesine izin verir.

Sorumlulukla Gizlilik – Tam Anonimlik Değil

MEGA’yı öne çıkaran şey (en azından iddia ettikleri şey budur) yüksek düzeyde güvenlik sağlamalarıdır. Kaydolduğunuzda, verilerinizi güvende tutması gereken 2048 bitlik bir RSA genel / özel anahtarı oluştururlar – güvenli, teorik olarak yetkililerin bile dosyalarınıza erişebileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, Kimdotcom’un belirttiği gibi – tamamen anonim değilsiniz. 

Dropbox gibi çoğu bulut depolama veya senkronizasyon hizmeti, dosyalarınızı yalnızca aktarım sırasında şifreleyecek, ancak yüklemeden önce şifreleyecektir. 

Bu bulut depolama hizmeti kesinlikle iyi bir başlangıç ​​yaptı, başlangıçta 50GB ücretsiz bulut depolama alanı sunuyor – çeşitli özellikleri entegre etmeye çalışıyor. 96 TB bant genişliği sunuyor ve aylık 9.87 $ ‘dan başlayan pro paketleri ile 4 TB’a kadar şifreli depolama alanı sunuyor.

2. Google Drive

Google Drive, Google’ın şu anda sunduğu daha çekici hizmetlerden biridir. Bir Google hesabı kurulduğunda 15 GB boş alan vardır – veya mevcut bir hesaba bağlanır. Aslında, Google’ın şu anki yükseltmesiyle, hizmetlerini bu yılın başlarında tek bir giriş kimliği altında birleştirdi, bu nedenle Gmail, Google Takvim veya hatta YouTube kullanıyorsanız bir Drive hesabı zaten var.

Dropbox ve Google Drive karşılaştırması
© Google Drive

15 GB’lık depolama alanı tüm bu hizmetler arasında paylaşılır, bu nedenle kullanıcılar e-postalarda büyük eklere sahipse, sayılırlar ve bir akıllı telefondan Google + ‘ya otomatik fotoğraf yedeklemesinin etkinleştirilmesi aynı şekilde gerçekleşir.

Depolama Alanı ve Görüntüler

Bir avantajı, Google’ın 2048 × 2048 çözünürlüğün altındaki fotoğrafları ve 15 dakikadan kısa videoları atmasıdır. Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar, Sunular, Çizimler ve başkalarının kullanıcıyla paylaştığı dosyalar da sayılmaz.

Google Drive, OneDrive ve Dropbox’tan farklı olarak, yönlendirmeler yoluyla fazladan depolama alanı sağlamaz veya kullanıcı hesabını sosyal medyaya bağlamaz.

Google tarafından sunulan ve Quick Office ve diğer cep telefonu fırsatlarını indiren kullanıcılar için 10 GB ücretsiz olan çok sayıda promosyon var. Arama devi, kullanıcı bir Chromebook satın alırsa iki yıl boyunca 100 GB ücretsiz sunuyor. Google Müzik olarak bilinen ayrı bir hizmet, yalnızca müzik dosyalarının depolanması içindir ve kullanıcıların 20.000 şarkıyı bulutta ücretsiz tutmasına olanak tanır.

Drive’da depolanan veriler, Box, OneDrive ve Dropbox tarafından kullanılan 256 bit yerine 128 bit AES’de şifrelenir ve Apple ile oldukça benzerdir.

Google Drive, iki adımlı bir doğrulama işlemi sağlar ve kolluk kuvvetleri tarafından zorunlu tutulmadıkça, kullanıcının Drive klasörünün içeriğine göz atmayacağını iddia eder. Genel olarak, gezinmesi kolay akıllı bir arayüze ve verilerin nerede tutulduğunu gösteren temel bir dosya ağacına sahiptir. Mobil sürümlerde çevrimdışı kullanılabilir hale getirmek için belirli dosyalar seçilebilir ve bu dosyalar düzenlenebilir.

3. OneDrive

OneDrive (eski adıyla SkyDrive), Microsoft’un Google Drive’a cevabıdır ve bu temelde aynıdır: sabit sürücünüzde aynı hesapla giriş yaptığınız diğer bilgisayarlarla senkronize edilen bir klasör oluşturur.


© Cloudwards.net

Google Drive’a benzer şekilde, OneDrive 15 GB ücretsiz depolama alanı sunar ve yönlendirme teşviki minimum 5 MB ile sınırlı en az 500 MB’dir. Office 365 kullanıcıları, aylık abonelik ücretinin bir parçası olarak 1 TB OneDrive depolama alanına sahip olur; bu, OneDrive tarafından sunulan tekliflere en son eklenen.

Ancak, geçen Ekim ayında Microsoft, Office 365 kullanıcıları için sınırsız bulut depolama alanı sunma sözü verdi.

OneDrive Gizlilik ve Güvenlik

Kullanıcı gizliliği söz konusu olduğunda, Microsoft kullanıcı dosyalarını ve belgelerini tarama hakkını güvence altına aldı ve sakıncalı içeriği politikalarına göre kapattı. Bu politika Apple’a benzer ve telif hakkıyla korunan materyalle birlikte müstehcen içerik içerir.

Bu nedenle, OneDrive yeni bir niş taşır ve iOS’a birkaç yeni özellik getirir. Daha önce SkyDrive olarak bilinen Microsoft’un bu bulut hizmeti, dosyaları depolamak için mükemmel bir seçenektir. Kullanıcı dosyalarına göz atma, klasör oluşturma ve küçük resim önizlemelerine bakma seçeneği sunar. Ayrıca, dosyaları sorunsuz dosya yönetimi zevkine sahip olduğunuz bir listede görüntüler..

Sola kaydırın ve dosyaları silme seçeneği elde edersiniz. Uygulamalar arasında sağlanan düğmeler yedeklemelere, son dosyalara ve başkalarıyla paylaşılan belgelere göre sıralamanızı sağlar. Dosya eklemenizi sağlayan menü düğmesinden birden fazla dosya paylaşımını etkinleştirebilirsiniz.

OneDrive ayrıca fotoğraflar ve videolar için otomatik yedekleme özelliği sunar. Bu bulut hizmeti ile paylaşım daha kolaydır ve dosya ve belgelerin e-posta yoluyla bir bağlantısını göndermeyi içerir..

IE ve Firefox’ta çalışmıyor, ancak Chrome’da iyi çalışıyor. Tek yapmanız gereken Chrome’da OneDrive.com’a gitmek, giriş yapmak, Windows Gezgini’ni açmak ve ardından klasörünüzü açılan OneDrive’a sürükleyip bırakmaktır. Chrome, şu anda klasör yüklemelerini işleyebilen tek tarayıcı olmasına rağmen, bu yıl Windows 10’un piyasaya sürülmesiyle değişebilir.

4. Dropbox

Dropbox, normal Windows, Mac OS X, Android ve Blackberry’yi içeren geniş bir işletim sistemi standartlarına uygundur. Dropbox’ın ücretsiz hesabı, belgeleri depolamak için yeterli olabilecek ancak özellikle MEGA ile 15 GB alabileceğiniz her tür medya dosyası (fotoğraf, müzik veya video) için yetersiz olabilecek 2 GB’lık küçük bir depolama alanı sunar (Dropbox ile MEGA parçasını okuyun).


© Dropbox

Kullanıcılar, daha büyük boyutlu dosyaları saklamak için ayda yaklaşık 9,99 ABD doları teklif edilen Dropbox Pro ile 1 TB’a başvuruyor. Dropbox hesabının alanını güvence altına almak ve artırmak için Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağ profillerine bağlanabilir.

Dropbox’ın Güvenliği Hakkında?

En iyi 10 güvenli Dropbox alternatifi hakkında bir makalemiz var. Kısacası, Dropbox sunucularındaki tüm dosyalar SSL ile AES 256 bit şifrelemeyi izleyerek sağlam güvenlik ve gizlilik sağlar ve iki adımlı bir kimlik doğrulama işlemi gerektirir.

Bu nedenle, sistemin çalıştığı teknolojiden bağımsız olarak, Dropbox, kullanıcılar tarafından her zaman, her yerden erişilebilen güvenli ve güvenli veriler sağlar. Kullanıcı ekstra güvenlik gerektirdiğinde, kullanıcıların temel hesapla mümkün olmayan görüntüleyici izinlerini ve şifrelerini ayarlamasına izin verdiği için hizmeti Dropbox Pro’ya yükseltmek bir zorunluluktur..

Bilgisayardaki yerel bir klasörde veya en son akıllı cihazda önemli kullanıcı belgelerini oluşturmanın ve senkronize etmenin yanı sıra, Dropbox’ın çevrimdışı işlevselliği kullanıcı tarafından seçilen dosyaları çevrimdışı kullanılabilir hale getirecektir. Bu nedenle her zaman İnternet bağlantısına bağlı değildir. Aynı işlev, kullanıcı dosyalarının ve belgelerinin düzenlenmesine ve güncellenmesine de olanak tanır. Kolay bağlantı ve paylaşım sayesinde, dosyalar ve klasörler Dropbox olmayan kullanıcılarla bile paylaşılır.

Bu depolama hizmeti, dosya için işbirliği davetlerinin gönderilmesine de izin verir.

5. SugarSync

SugarSync, müşteri gereksinimlerine göre özelleştirilmiş fiyatlandırma seçenekleri sunan tek bulut depolama hizmetidir. Bu, Dropbox’tan daha fazla özelliğe sahip olduğu için favori dosya senkronizasyon hizmetlerimizden biridir. Ücretli bir sürüme yükseltme yapmadan önce 30 gün boyunca ücretsiz deneme sürümü sunar.


© Cloudwards.net

Bu depolama hizmetine bir hesap oluşturup ayarladıktan sonra herhangi bir klasörde SugarSync’e eklemek için basit bir sağ tıklama gerekir.

Bu depolama birimiyle senkronize ettiğiniz klasörün tamamı sürekli olarak gerçek zamanlı olarak yedeklenir ve kullanıcıların klasörlerine istedikleri zaman, istedikleri yerden, herhangi bir PC, Mac, iOS veya Android cihazdan erişmesini sağlar. SugarSync, kullanıcının dosyalarının ofis bilgisayarında düzenlenmesine izin verir ve daha sonra kullanıcılar bunları evde tamamlayabilir. Ayrıca, SugarSync klasörlerin çoklu senkronizasyonuna izin verdiği için “kutunun dışında” olduğunu düşünüyor.

Mobil Kullanım ve Güvenlik

SugarSync, mobil kullanıcılar için tasarlanmış, hareket halindeki tüm akıllı cihazlarda dosyaların senkronize edilmesine, dosyalara erişilmesine ve dosyalara göz atmaya izin veren ayrı bir mobil uygulamaya sahiptir. İşinize müdahale etmeden arka planda sessizce çalışan özel bir çevrimiçi yedekleme özelliği sunar.

Bu da gerektiğinde verilerin geri yüklenmesini sağlar. Bu otomatik dosya yedekleme seçeneği ayrıca dosya sürümü kontrolüne ve kurtarmaya izin verir. Çevrimiçi olarak farklı aygıtlardan aynı anda birden çok klasörü eşitlemenin yanı sıra, çevrimdışı dosya erişimi sırasında birden çok klasörün eşitlenmesini sağlar. Ayrıca, güvenli bir şekilde, diğer kullanıcılarla sorunsuz çevrimiçi dosya paylaşımı sırasında paylaşılan klasörleri eşitler.

Kolay çevrimiçi veri koruması ve veri kurtarma, SugarSync’in iki ayrı özelliğidir. Bu nedenle, bu depolama hizmeti ile dosya paylaşımı yüzde 100 güvenlidir. Bu, yalnızca bir dosyanın değil, tüm yedeklenen verilerin kolayca geri yüklenmesini sağlar. Ayrıca dosya yüklerken ve indirirken güvenlik sağlar.

Dosyalar SugarSync’in sunucularıyla senkronize edildiğinde, güvenli web iletişimleri için endüstri standardı olan TLS (SSL 3.3) şifrelemesi kullanılarak İnternet üzerinden aktarılır. Bu, sistemin ve sunucunun, veriler yüklenip yüklenmediğinden veya indirildiğinden, aralarında taşınan her bilgi parçasını güvenli bir iletişim olarak doğrulayan uyumlu bir süreçten geçtiği anlamına gelir.

Dosyalarınıza herhangi bir bilgisayardan veya cep telefonundan eriştiğinizde aynı titiz standartlar uygulanır ve SugarSync’in sunucularından çıkmadan önce tüm veriler şifrelenir. SugarSync, klasörleri paylaşırken dosya ve belgeleri düzenleme de dahil olmak üzere bir dizi seçenek sunar.

6. SpiderOak ONE

SpiderOak ONE, “sıfır bilgi gizliliği” politikasına sahip, Dropbox ve OneDrive’ın aksine, sunucularındaki verileri şifreler, 2048 bit RSA ve 256 bit AES kombinasyonu ile şifrelemeye organize ve katmanlı bir yaklaşım sağlar.

SpiderOak Çevrimiçi Yedekleme ve Senkronizasyon
© Örümcek Adam

Üç kat işlevselliği ile geliştirilen SpiderOak, bu dosyaların gelebileceği bir dizi kaynak bilgisayarı birbirine bağladığı için ilgi çekici bir çevrimiçi yedekleme, senkronizasyon ve dosya paylaşım hizmetidir. Bu sınırsız bilgisayarlar Windows, Mac OS veya Linux gibi tüm uygulamaları ve işletim aygıtlarını çalıştırabilir.

Diğer özel SpiderOak özellikleri arasında kullanıcının değiştirilen dosyalarının sınırsız sürümünün depolanması ve ücretler, sunucularında depolanan sıkıştırılmış, çoğaltılmış dosyalarla sınırlıdır.

Sıfır Bilgi Artışı

Şirket ayrıca “sıfır bilgili” gizlilik politikasına da sahiptir, bu da hiçbir SpiderOak çalışanının ve hiçbir devlet yetkilisinin kullanıcı verilerine kullanıcı verilerine erişemediği anlamına gelir. Rakip bulut depolama hizmetleriyle karşılaştırıldığında, SpiderOak en düşük depolama alanını sağlar, çünkü temel hesap, kullanıcıya ve arkadaşına hizmete kaydolduklarında 1 GB sağlayan bir yönlendirme teşviki ile artırılabilen 2 GB ücretsiz depolama alanı sunar. maksimum 10GB.

SpiderOak’ın basit tasarımı, Dropbox ve OneDrive gibi daha geniş üretkenlik sunmak yerine yalnızca güvenli depolama sağlama konusunda uzmanlaşmıştır..

Bu güvenlik takıntılı bulut depolama hizmeti birkaç temel alanda bulunmadığından, Office tarzı uygulamalar veya çevrimiçi iş arkadaşlarıyla işbirliği sağlamaz, kullanıcıların çoğuna hitap etmez.

Sonuç

Gördüğünüz gibi, bulut depolama hizmetleri çoğunlukla güvenilirliklerinden veya sundukları ücretsiz depolamadan farklıdır. Birçok özellik aynıdır: Bazı hizmetler dosyaları birden çok PC’de senkronize ederken diğerleri yalnızca MEGA gibi bir web istemcisi üzerinden erişebileceğiniz bir bulut alanı sunar.

Yükseltilmiş özellikleriyle MEGA, oyun değiştirici olmayı hedefliyor ve ücretsiz bulut depolama alanı teklifleri söz konusu olduğunda yeni bir dönem başlıyor. 50GB cömert bir miktardır ve çoğu insanın günlük ihtiyaçları için gerçekten ihtiyaç duyduğundan daha fazla olacaktır. 

Hangisi favorin? Eklemek istediğiniz başka bir nokta var mı? Lütfen deneyimlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin ve okuduğunuz için teşekkürler!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me