iCloud Drive veya IDrive: Hangi Dosya Barındırma Hizmeti En Çok Yardımcı Program Sağlar?

Dünya çapında yaklaşık 588 milyon Apple kullanıcısından biriyseniz, çevrimiçi içerik depolamak için iCloud Drive’ı kullanma şansınız yüksektir. Bunun nedeni, Apple’ın kullanıcıların sıkıca örülmüş ekosisteminden uzaklaşmasını her zaman kolaylaştırmamasıdır.


Bu makalede, Mac’iniz varsa kullanımı kolay olan harika bir hizmete yakından bakacağız. IDrive, tüm Apple ürünleriyle tam entegrasyon sunan kullanıcı dostu, çok yönlü bir bulut yedekleme hizmetidir.

IDrive’ın uzak dosya depolamaya yönelik karma yaklaşımı, sabit sürücünüzü korumak ve içeriğinizi cihazlar arasında senkronize etmek için mükemmel bir seçimdir. Entegre uygulamaların eksikliği, iCloud Drive hesabınızı henüz değiştirmeye hazır olmadığı anlamına gelirken, IDrive’ın geniş özellikleri ve güçlü güvenliği, onu diğer birçok şekilde daha iyi bir seçim haline getiriyor.

Bu yan yana inceleme sırasında, IDrive yardımcı programının iCloud Drive’ın sunduğu yeri ve zamanı geride bıraktığını daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için her iki bulut hizmetini de dağıtacağım.

Genel Avantaj ve Dezavantajları

İCloud Drive’ı kullanmanın avantajlarından biri, çalıştırmak ve çalıştırmak için fazla çaba sarf etmemesi. Çünkü bir iPhone, iPad, iPod veya Mac’iniz varsa, zaten aldınız. Diğer bulut depolama çözümlerinin aksine, iCloud doğrudan Apple işletim sisteminizde yerleşik olarak bulunur.

Aslında, iCloud gerçekten iCloud Drive’ın yalnızca biri olduğu bir uygulama paketidir. Apple ürünleri sahiplerinin aldığı 5 GB’lık ücretsiz depolama alanı, cihaz ayarlarını, e-postaları ve iTunes’u da yedeklemek için kullanılır. Yüz milyonlarca Apple cihazının kullanıldığı göz önüne alındığında, iCloud’un 2011’de piyasaya sürülmesine rağmen dünya çapında 780 milyon kullanıcı talep ettiği şaşırtıcı değil.

Buna karşılık IDrive 2003 yılında piyasaya sürüldü ve sadece üç milyon kullanıcısı var. Yine de IDrive, başlangıcını iyi bir etki yaratmak için kullandı.

İCloud her zaman iyi bir iş eşitleme cihazı yapmış olsa da, 2014 iCloud ihlali gibi içerik erişimi, hatalar ve güvenlik utançlarındaki sınırlamalar onu Apple’ın tipik olarak kaçınılması gereken bir çeşit skalanın konusu haline getirmiştir. Bu nedenle Cloudwards.net, hayal kırıklığına uğramış Mac kullanıcıları için bir bulut depolama alternatifleri listesi hazırladı.

Bu arada IDrive, özel uçtan uca şifreleme gibi seçeneklerle sabit sürücü verilerinizi kolayca ve güvenli bir şekilde korumak için tasarlanmış parlak bir yedekleme çözümüdür. IDrive sadece en iyi bulut yedekleme seçenekleri arasında değil, aynı zamanda bir bulut depolama çözümü olarak ikiye katlayarak Backblaze, CrashPlan ve Carbonite gibi rakiplerden ayrılıyor..

Bulut Depolama veya Çevrimiçi Yedekleme

Buluttan tam olarak yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri, bulut depolama ve çevrimiçi yedekleme arasında bir sektör ayrımı olduğudur..

Temel fark, bulut depolama biriminin senkronizasyon klasörü adı verilen özel bir dosya klasörü kullanarak dosya aktarmasıdır; çevrimiçi yedekleme ise sabit diskinizde nerede olurlarsa olsunlar dosyaları buluta aktarılmak üzere etiketlemenizi sağlar..

Ayrıca, bulut depolama çözümleri genellikle doğrudan bulut depolama alanınızla entegre olan iş üretkenliği uygulamalarına sahiptir. Bu özellikle Google Drive, Dropbox, OneDrive ve iCloud gibi bulut depolama alanındaki daha büyük isimler için geçerlidir.

Bu arada çevrimiçi yedekleme çözümleri, dosya seçme araçları, geri yükleme seçenekleri ve yedekleme zamanlayıcıları ile sabit sürücü yedekleme işlemini basitleştirmek için tasarlanmış yaygın olarak kullanılan masaüstü uygulamalarına sahiptir.

Bulut depolama ve çevrimiçi yedekleme arasındaki temel farklar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu makale başlamak için iyi bir yerdir.

iCloud Drive ve IDrive: Eşleştirme

IDrive ile ilgili en iyi şeylerden biri, sadece çok iyi bir yedekleme aracı olması değil, dosya paylaşımı ve senkronizasyonu gibi geleneksel olarak bulut depolama ile ilişkili birkaç özelliği de barındırmasıdır. Bu, IDrive’a ortalama bulut yedeklemenizden veya bulut depolama alanı seçiminizden daha fazla değer sağlayan temel öğelerden biridir. Cloudwards.net’teki tercih edilen bulut platformlarından birini de IDrive olarak adlandırmanın nedeni de budur.

Yenilenen iCloud’un veya hibrit IDrive’ın kullanıcılara daha fazla fayda sağlayıp sağlamadığı, büyük ölçüde sizin özel bulut platformu ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Dört tur boyunca, hangi hizmetin herhangi bir görev için en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için her bir hizmeti dosya depolama, senkronizasyon, işbirliği ve güvenliğe göre ayıracağım.

Bu iki hizmet çeşitli şekillerde çakışsa da, her birinin belirli görevlere daha uygun olmalarını sağlayan önemli farklılıkları vardır..

Birinci Tur: Dosya Depolama

İnsanların bulut düşündüklerinde düşündükleri ilk şey, dosyaları sabit diskinize dağılmamak için onları uzak tutmak çok kullanışlı bir özelliktir. Rakiplerimiz nasıl birikir?

iCloud

Bir iCloud hesabına kaydolan herkes ücretsiz olarak 5 GB depolama alanına sahip olur. İCloud’un Apple ürün serisine sıkıca entegre olduğu göz önüne alındığında, bu iyi bir şey. iCloud depolama alanı yalnızca iCloud Drive tarafından değil, Apple e-postası, iTunes, iCloud Anahtarlık, iCloud Fotoğrafları ve cihaz ayarlarınızın yedeklenmesi için kullanılır.

5GB oldukça hızlı bir şekilde bitebilir. İCloud’un avantajlarından biri, Apple’ın çoğu bulut depolama hizmetinin sunduğundan çok daha esnek bir fiyat planı yelpazesi sağlamasıdır.

Depolama alanıAylık Maliyet
50GB$ 0.99
200 GB$ 2.99
1TB$ 9.99
2TB$ 9.99

1 TB fiyatı rekabete uygun. 2015’ten önce, iCloud’un o zamandan önce şişirilmiş fiyatları (1 TB 20 TL’ye mal oldu), birçok kullanıcının uzak durmasının başka bir nedeniydi.

İCloud Drive’ın Dropbox ve Google Drive gibi hizmetlere göre avantajlarından biri, işletim sistemine entegre edilmiş olmasıdır, yani çalışmasını sağlamak için herhangi bir program indirmeniz gerekmez.

Sierra’dan başlayarak, masaüstünüzde depolanan dosyalar ve Mac’teki belgeler klasörleri otomatik olarak iCloud Drive ile senkronize edilir. Mac’iniz sabit sürücü alanında kısa çalışmaya başlarsa, iCloud Drive sık kullanılmayan dosyaları bulutta tutarken bilgisayarınızdan kaldıracaktır. Bu özellikle MacBook Air gibi uzayda hafif olan cihazlarda kullanışlıdır.

iCloud Drive, Mac OS veya iOS’un eski sürümleriyle iyi çalışmadığından, her işletim sisteminin en son sürümlerini çalıştırdığınızdan emin olmak istersiniz.

Android desteği mevcut olmasa da, içeriği Windows makineleriyle senkronize etmek için iCloud Drive kullanılabilir. Windows kullanıcıları için, iCloud Drive senkronize edilmiş içerik için özel bir dosya klasörü oluşturur. Ayrıca dosyalarınıza icloud.com adresini ziyaret ederek herhangi bir cihazdan erişebilirsiniz..

iCloud Drive, 15 GB boyutuna kadar her tür dosyayı depolayabilir. Silinen dosyalar ancak 30 güne kadar kurtarılabilir. Diğer bulut depolama hizmetlerinde olduğu gibi bu ayarı genişletmenin bir yolu yoktur. Örneğin, Sync.com Pro alt aboneleri silinen dosyaları süresiz olarak kurtarabilir.

Ayrıca çoğu bulut depolama sağlayıcısının aksine, iCloud Drive herhangi bir dosya için önceki dosya sürümlerini geri yüklemenize izin verir. Bununla birlikte, iCloud Drive ile entegre olan yerel uygulamalar, Apple’ın aynı şeyi yapmanızı sağlayan “geri dön” özelliğini içerir.

IDrive

IDrive, sabit disk yedeklemesi düşünülerek geliştirildi ve bugün tüketici pazarında bu görev için en iyi seçeneklerden biri olarak kabul ediliyor. 5 GB’lık ücretsiz yedekleme alanı sayesinde hizmeti ilk önce deneyebilirsiniz, ancak cihazınızı tamamen korumak için daha fazla şeye ihtiyacınız olacak.

IDrive çok fazla plan sunmaz, ancak 1TB çok rekabetçi bir fiyatla sunuluyor ki bu çok önemli değil. IDrive şu anda ilk yıl indirimi sunuyor, bu nedenle maliyet ayda ortalama sadece 4,34 $ ‘a çıkıyor. Yine de, tüm yıl için peşin ödemek zorunda kalacaksınız.

Aydan aya seçenek sunan bir çevrimiçi yedekleme hizmetini tercih ederseniz, Backblaze (ayda 5,00 $) popüler bir seçimdir. CrashPlan (aylık 5,99 ABD doları), IDrive’a karşı iyi yığılmış bir diğer güçlü hizmettir.

Bu hizmetlerin her ikisi de sınırsız yedekleme alanı sunar. Yakalama, sadece tek bir cihazı yedeklemenize izin verirken, IDrive sınırsız cihazı yedeklemenize izin veriyor.

IDrive’ın Backblaze ve Crashplan’a göre bir diğer önemli avantajı da senkronizasyon yetenekleri içermesidir. IDrive sizi yedeklemenizi ve senkronizasyon alanınızı birlikte yönetmeye zorlamaz, bu da sinir bozucu olabilir. Bunun yerine aboneliğinize dahil 1 TB yedekleme alanı ve 1 TB senkronizasyon alanı elde edersiniz.

IDrive ile dosya ve klasör seçimi, masaüstü arayüzünden kaydetmek istediğiniz içeriği etiketleyerek yapılır.

Saklamak istediğiniz içeriği iCloud’un yaptığı gibi özel bir klasöre taşımanıza zorlamadığından, IDrive bir kilitlenme veya başka bir sorun durumunda sabit sürücü içeriğinizi ve yapınızı kurtarmak için çok daha iyi bir seçimdir.

Çoğu çevrimiçi yedekleme çözümü gibi, IDrive da masaüstü istemcisinden rutin yedeklemeler planlamanızı sağlar. Bu, yedekleme bant genişliği gereksinimlerinin diğer çalışmanızı etkilememesi için yedeklemelerin çalışacağı saatleri belirlemenizi sağlar.

IDrive ayrıca sürekli yedeklemeyi de destekler. Sürekli yedekleme, değişikliklerin IDrive bulutuna gerçek zamanlı olarak yansıtılması anlamına gelir. Düzenli olarak planlanan yedeklemeyi bekleyemeyen hassas dosyalar üzerinde çalışıyorsanız bu yedekleme yöntemi önerilir. Sürekli yedekleme boyutu 500 GB’a kadar olan dosyalarla sınırlıdır.

Çoğu yedekleme uzmanı yalnızca sabit disk içeriğinizin bir kopyasını uzaktan saklamakla kalmayıp harici bir sabit diskte de yerel olarak elinizde bulundurmanızı önerir. Bunun nedeni, harici sürücülerdeki tam geri yüklemelerin, uzak veri merkezlerindeki tam geri yüklemelerden çok daha hızlı olmasıdır.

IDrive, hem uzak yedeklemenizi hem de harici sürücünüzü masaüstü istemcisinden birlikte yönetmenizi sağlar. Bu hoş bir dokunuş çünkü aksi takdirde aynı dosyaların ve klasörlerin her ikisinde de yedeklendiğinden emin olmak için ikisini çapraz kontrol etmek için zaman harcamanız gerekecek.

IDrive’ı mükemmel bir yedekleme seçeneği haline getiren bir başka satış noktası, ücretsiz IDrive Express hizmetidir. Bu hizmetle, IDrive çevrimiçi tam yedeklemenizi işlemek yerine harici bir sabit sürücü gönderir.

Bu sürücüyü yedeklemek istediğiniz tüm verilerle doldurun ve geri gönderin; IDrive, sitedeki bulut yedekleme alanınıza yükleyecektir. Bu, ne kadar veri yedeklemeniz gerektiğine bağlı olarak size günler hatta haftalar kazandırabilir. IDrive Express, tam geri yükleme için de kullanılabilir.

IDrive, belirli bir dosyanın önceki on sürümünü koruyarak her tür dosya için sürüm kontrolü sunar. Silinen dosyalar da 30 gün boyunca saklanır.

Birinci Tur Birincisi: IDrive

Değer açısından, iCloud Drive ve IDrive arasında seçim yapmak kısmen ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Örneğin, Apple ürünlerinizi bağlı tutmak için sadece 50 GB’lık bir senkronizasyon alanına daha ihtiyacınız varsa, bunu ayda sadece bir dolar karşılığında alabileceğiniz için iCloud’a bağlı kalmak mantıklıdır..

Yine de daha büyük düşünüyorsanız, IDrive’ın 1 TB seçeneği iCloud’un yalnızca yarısına mal olur. Ayrıca, IDrive’ın 1 TB seçeneği, senkronizasyon ve çevrimiçi yedekleme arasında bölünmüş 2 TB depolama alanıdır.

IDrive’ın da gerçek bir çevrimiçi yedekleme çözümü olması, dosyalarınızı hangi hizmeti depolamayı tercih edeceğinize muhtemelen en önemli husustur. iCloud, masaüstünüzde ve belge klasörlerinizde depolanan önemli içeriğin bir alt kümesini korumak için tasarlanmıştır, ancak bunun ötesinde bir şey yoktur. Bu arada IDrive, sabit sürücünüzde herhangi bir klasörü saklamak için kullanılabilir ve bunu yapmak için dosya yapınızı yeniden düzenlemenize neden olmaz.

Tüm yedekleme işlemini yönetmek için bir masaüstü arayüzü de sunması pastanın üzerindeki buzlanmadır. Dosya depolama yardımcı programı söz konusu olduğunda, IDrive kolayca kazanır.

İkinci Tur: Senkronizasyon

Dosyalarınızı tüm cihazlarınız arasında senkronize tutmak günlük yaşamlarında birden fazla cihaz kullanan herkes için önemlidir. İki hizmetten hangisi bu açıdan en iyisidir??

iCloud

Tarihsel olarak, Apple doğrudan şemsiyesi altında olmayan platformlarla çalışmak söz konusu olduğunda biraz cimri bir şirket olmuştur. Apple, Windows makinenize bir iCloud Drive senkronizasyon klasörü indirmenize izin vererek bu trendden biraz uzaklaştı. Android desteği iyi olurdu – ancak bebek adımları.

Kullanıcıların senkronize etmesine izin verdiği sınırlı cihazlar için iCloud Drive oldukça sorunsuz çalışır. Apple ürünleri kullanıcılarının herhangi bir şey indirmesini ve ayarlamasını zahmetine gerek yok. Apple Kimliğinizle iCloud’da (“tercihler” altında bulunur) oturum açarak hizmeti etkinleştirmeniz yeterlidir.

Bundan sonra, iCloud Drive, masaüstü ve belge klasörlerindeki tüm içerik otomatik olarak bulutla senkronize edilecek.

Windows kullanıcılarının önce iCloud uygulamasını bilgisayarlarına indirip yüklemeleri gerekir. Kurulduktan sonra, iCloud Drive, masaüstü ve belge klasörleriniz bu klasörde mevcut olacak.

İCloud’un senkronizasyon hızlarını IDrive’larla daha iyi karşılaştırmak için, içeriğin dizüstü bilgisayarım ile bulut arasında ne kadar hızlı senkronize edileceğini görmek için birkaç basit yükleme ve indirme testi gerçekleştirdim. Bu testler için birden fazla farklı dosya türünden oluşan 258MB sıkıştırılmış bir klasör kullandım. Speedtest.net’e göre bu testler sırasında İnternet indirme ve yükleme hızlarım 32 Mbps ve 12 Mbps idi..

Birinci TestTest İkiOrtalama
Yükleme04:5804:4604:52
İndir00:3500:2400:30

Bu sayılar fena değil, ancak IDrive dahil kullandığım diğer hizmetlerden biraz daha halsiz. Bununla birlikte, yükleme ve indirme hızlarının cihaz özellikleri, İnternet hızları ve fiziksel konum gibi çeşitli değişkenlere göre kullanıcıdan kullanıcıya değişeceğini unutmayın..

ICloud’la ilgili daha büyük sorun, senkronizasyon mimarisine blok düzeyinde artımlı dosya aktarımlarını içermemesi. Bu mimari, her dosya değişikliği yapıldığında dosyaların yeniden yüklenmediği veya indirilmediği anlamına gelir. IDrive’da göreceğiniz gibi, bu yaklaşım senkronizasyonu önemli ölçüde hızlandırabilir.

IDrive

IDrive ile senkronize etme, Dropbox tarafından popüler hale getirilen yöntemi kullanarak çoğu bulut depolama hizmetinde olduğu gibi çalışır. IDrive uygulamasını indirdiğinizde cihazınızda bir dosya klasörü oluşturur.

Senkronizasyon klasörü olarak adlandırılan bu klasörde, diğer sabit disk sürücülerine benzer şekilde davranır, ancak içinde depolanan herhangi bir içeriğin hem sabit sürücünüzde hem de IDrive bulut depolama alanınızda depolanması dışında.

IDrive senkronizasyonu geleneksel bir servis gibi çalışır: masaüstü uygulamasını indirmek sabit diskinizde yeni bir klasör oluşturur. Bu klasörde depolanan tüm içerik IDrive hesabınıza bağlı diğer cihazlar tarafından kullanılabilir.

IDrive, Mac OS ve Windows için masaüstü uygulamalarının yanı sıra iOS, Android ve Windows Phone için mobil uygulamalara sahiptir.

IDrive ile yaptığım senkronizasyon hızı testlerini iCloud ile yaptığım gibi yaptım.

Birinci TestTest İkiOrtalama
Yükleme03:4603:3203:39
İndir00:1800:2400:21

Bahsedilen IDrive gelecekteki dosya aktarımlarını hızlandırmak için blok düzeyinde artımlı dosya aktarımları kullandığından, bu sonuçlar iCloud’dan daha iyi değildi.

Blok düzeyinde transferlerin ne kadar yardımcı olduğunu görmek için birkaç ek yükleme testi gerçekleştirdim. 258MB sıkıştırılmış klasörümü açarak dosyalarından birini sildim. Sonra, taşındı masaüstü senkronizasyon klasörümde değiştirilen dosyayı değiştirdi.

Değiştirilmiş klasör 1: 56’da yüklendi. Geçmişte benzer testler otuz saniyenin altındaki yüklemelerle sonuçlandığından, bu aslında beklediğimden biraz daha uzun. Yine de, gördüğünüz gibi, tüm klasörü tekrar yüklemek için zaman kaybetmemekle, IDrive size biraz zaman ve bant genişliği kazandırabilir.

IDrive ayrıca hem yedekleme hem de senkronizasyon hızlarını etkileyen ne kadar bant genişliği kullandığınızı azaltmanızı sağlar. Bu şekilde, büyük dosyalarla çalışıyorsanız ve bazı yavaşlamalar yaşıyorsanız, buna göre ince ayar yapabilirsiniz.

İkinci Tur Birincisi: IDrive

Adanmış bir Apple cihazı kullanıcısı olsanız bile, IDrive’a içeriğinizi senkronize etmesi için bir şans vermek mantıklı olabilir. IDrive ile yalnızca ilk dosya aktarımları iCloud’dan daha hızlı olmakla kalmaz, blok düzeyinde artımlı yüklemeler ve indirmeler kullanımı, özellikle daha büyük dosyalarla çalışırken önemli miktarda zaman kazandırır..

IDrive’ın Android’i de desteklemesi, onu iPhone’un hayranı olmayan Mac kullanıcıları için açık bir kazanan yapıyor.

Üçüncü Tur: Dosya Paylaşımı

İş arkadaşlarınızla, arkadaşlarınızla ve ailenizle dosya paylaşabilme, bulutun ana avantajlarından biridir, Apple nihayet IDrive’da kaybettiği bazı noktaları geri çekecek?

iCloud

iCloud Drive kullanıcıları klasörleri başkalarıyla paylaşamaz, bu nedenle ekip işbirlikleri için kötü bir seçimdir. Tek tek dosyaları paylaşmanıza, hatta iCloud olmayan kullanıcıların onları görüntülemesine izin verir. Ancak, dosya boyutu 200 MB’tır..

Bir dosyayı paylaşmaya karar verdiğinizde, iCloud Drive bu dosyayı işaret eden bir bağlantı oluşturur ve bu bağlantı daha sonra Posta, Mesaj, Twitter, Facebook, AirDrop veya basit kopyalayıp yapıştırarak paylaşılabilir.

Görüntüleme veya düzenleme izinleri doğrudan bu bağlantıya eklenir, yani bu bağlantıya sahip olan herkes aynı izinlere sahip olur.

Maalesef iCloud, bağlantıları koruyan veya son kullanma tarihlerini ayarlayan herhangi bir şifre sunmaz; bu, içeriğinize kimlerin erişebileceğini kontrol etme konusunda sorun olduğu anlamına gelir.

iCloud’un kendi üretkenlik uygulamalarında desteklenen bazı kullanışlı işbirliği bileşenleri vardır;

 • Sayfalar: bir kelime işlemci
 • Sayılar: bir e-tablo
 • Açılış Konuşması: bir sunum aracı

Bu özellikler devam eden eserler hakkında yorum yapmak veya öneride bulunmak veya düzenleme yapmak için kullanılabilir.

IDrive

IDrive, hem klasörlerin hem de dosyaların paylaşılmasını destekler. İçerik yedekleme veya senkronizasyon alanınızda olsun, tek yapmanız gereken nesneyi sağ tıklayın ve paylaş’ı seçin. Bu, masaüstünden veya IDrive web sitesinden yapılabilir.

Bir klasörü veya dosyayı paylaşmayı seçtiğinizde, kopyalayıp yapıştırabileceğiniz veya doğrudan Facebook veya Twitter’da yayınlayabileceğiniz o nesneye işaret eden bir bağlantı oluşturulur. Bağlantıyı bir e-postayla gönderme seçeneği de vardır.

IDrive ile paylaşmanın avantajlarından biri, oluşturduğunuz herhangi bir bağlantıda şifre koruması ayarlayabilmeniz ve son kullanma tarihlerine erişebilmenizdir. İCloud yalnızca aynı özellikleri sunmakla kalmaz, Google Drive veya OneDrive da sunar.

IDrive’ın dezavantajı, işbirliklerini geliştirmeye yardımcı olmak için bu hizmetler gibi entegre uygulamalara sahip olmamasıdır. Bunun yerine, düzenleme izinleri verilenlerin içeriği indirmesi, düzenlemeleri yapması ve ardından tekrar IDrive hesabınıza yüklemesi gerekir.

IDrive web arayüzü, oluşturduğunuz bağlantıları izleyebileceğiniz ve erişimi kaldırabileceğiniz veya değiştirebileceğiniz “paylaşılan” sekmesine sahiptir. “Benimle paylaşılanlar” sekmesi, diğer IDrive kullanıcılarının sizinle paylaştığı içeriği incelemenize olanak tanır.

3. Tur Birincisi: Kravat 

Entegre uygulamalarla bulut depolama, başkalarıyla içerik üzerinde işbirliği yapmanın en kolay ve en verimli yollarından biridir. İçeriği IDrive yerine iCloud ile paylaşmak için inandırıcı bir neden olmalıdır. Ancak, paylaşılan klasörler oluşturamama, Dropbox ve Google Drive gibi hizmetlerle karşılaştırıldığında büyük bir dezavantajdır.

Basit içerik paylaşma eylemi için, daha iyi içerik kontrol seçeneklerine sahip olduğu için IDrive daha güvenli bir seçenektir. IDrive’ın dezavantajı, içeriğinizi görüntülemeye veya düzenlemeye davet edilenlerin bunu yapmak için indirmeleri gerekmesidir. Bu içeriği çevrimiçi önizleme seçeneği bile yok.

Sonunda, her iki hizmetin de ikisi de büyük dezavantajları olduğu için içerik paylaşımı için mükemmel bir seçenek değil.

Dördüncü Tur: Güvenlik

Son olarak, verilerinizi bilgisayar korsanlarından korumak, herkes için bir öncelik olmalıdır. İki rakibimiz buraya nasıl gidiyor?

iCloud

Apple, aktarım katmanı güvenliği (TLS) kullanarak Internet üzerinden geçerken ve iCloud veri merkezlerinde dinlenirken verileri karıştırır. Her iki durumda da en az 128 bit AES şifrelemesi kullanılır. Birçok bulut hizmeti 256-bit AES’yi tercih etse de, her iki şifreleme seviyesinin de dünyanın en gelişmiş süper bilgisayarlarında bile kaba kuvvet saldırısı ile kırılamayacağına inanılmıyor.

iCloud Drive şifreleri, en az 8 karakter, bir sayı ve en az bir büyük ve küçük harf içeren oldukça güçlü kısıtlamalara sahiptir. Ayrıca iCloud’a yeni bir cihazdan veya iCloud.com’dan erişmek için iki adımlı doğrulama ekleme seçeneği de vardır.

Apple, iCloud Keychain adlı bir bulut şifre yöneticisi kullanmanızı sağlar. LastPass gibi, iCloud Anahtarlık da kırılması zor şifreleri kendiniz hatırlamadan ayarlamanızı sağlar.

İçeriğiniz iCloud Drive sunucularında şifrelenmiş olsa da, şirket şifreleme anahtarınızın bir kopyasını sakladığı için Apple çalışanları tarafından erişilebilir durumda kalır. Bu, Apple’ın yalnızca verilerinize erişebileceği anlamına gelmez, aynı zamanda NSA veya başka bir devlet kurumunun mahkeme kararı ile de erişebileceği anlamına gelir.

Apple’ın Sync.com gibi bulut hizmetlerinin adımlarında sıfır bilgi hizmeti haline gelmeyi düşündüğü yaklaşık bir yıldır söylentiler var. Bu, şifreleme anahtarlarını yalnızca ellerinize sokar ve Apple’ın veya başka herhangi birinin içeriğinizin şifresini çözmesini önler. Yine de bu hareket gerçekleşmedi.

Apple, verilerinizi hem doğal hem de insan yapımı felaketlerden korumak için tasarlanan ABD’nin her iki kıyısında (Oregon, Kuzey Carolina, California ve Nevada) son teknoloji veri merkezlerini korur. Yeni uluslararası veri merkezleri de çalışmalarda.

IDrive

IDrive ayrıca aktarma verilerini güvenli bir TLS tüneli ile korur. Şirket 128 bit yerine 256 bit AES’yi tercih ediyor. Bu aynı şifreleme düzeyi, IDrive sunucularında beklemedeyken içeriğinizi korumak için kullanılır.

Daha da iyisi, IDrive size varsayılan veya özel şifreleme seçeneği sunar. Varsayılan şifreleme ile, IDrive bir şifreleme anahtarı atar ve bu anahtarı sizin için tutar. Özel şifrelemeyi seçmek, IDrive’ın bilmediği kendi anahtarınızı ayarlamanızı sağlar. Bu, IDrive’ı sıfır bilgi çözümüne dönüştürür ve verileriniz için mümkün olan en iyi güvenliği sunar.

Özel bir şifreleme anahtarı ayarlarsanız, IDrive unutmanız durumunda şifrenizi sıfırlayamaz. Bu sıfır bilgi servisi için geçerlidir ve bir bulut şifre yöneticisi kullanmayı iyi bir fikir haline getirir. Harici bir sabit sürücüyü yedekleme stratejinize dahil etmenin başka bir nedeni de.

Kullanıcı verilerinin 7/24 ulaşılabilir olmasını sağlamak için IDrive, dünya çapında birden fazla veri merkezini korur. IDrive’ın veri merkezleri, güvenlik açıklarını denetlemek ve iyileştirme önerileri yapmak için üçüncü taraflarca periyodik olarak denetlenir.

Veri merkezi özellikleri, video izleme, hareket sensörleri ve depremlere ve diğer doğal afetlere karşı koruma gibi her türlü fiziksel güvenlik özelliğini içerir..

Dördüncü Tur Birincisi: IDrive

Hem iCloud hem de IDrive, bulut verilerinizi transit ve hareketsiz halde şifreler, bu en önemli şeydir. Her iki hizmet de son teknoloji veri merkezlerindeki verilerinizi korur.

IDrive, sıfır bilgi şifreleme seçeneği sunarak zorlayıcı bir güvenlik avantajı sunar. Apple aynı şeyi yapmaya karar verene kadar, IDrive daha güvenli bir seçenek olarak düşünülmelidir.

Karar – Kazanan: IDrive

Apple ürünleri kullanıcısıysanız, Apple deneyimine çok sıkı bağlı olduğu için iCloud Drive’ı tamamen bırakmak zor olabilir. Yine de sorun değil, çünkü bazı kusurlara rağmen iTunes’u depolamanın en iyi yolu ve Apple’ın entegre ofis uygulamaları sayesinde iyi üretkenlik avantajları var.

Genel olarak, IDrive’ı daha iyi bulut hizmeti olarak görmemek zor. IDrive, içeriği iCloud Drive’dan daha fazla platformda senkronize etmenizi sağlar ve blok düzeyinde artımlı dosya aktarımları sayesinde iCloud Drive’dan daha hızlı senkronize eder.

IDrive ayrıca sabit sürücünüzü sadakatle görüntüleyecek şekilde tasarlanırken iCloud sizi uzaktan depolamak istediğiniz içeriği özel klasörlere taşımanıza zorlar. Sıfır bilgi güvenliği seçeneği ile verileriniz IDrive ile daha güvenlidir.

Son olarak, IDrive’ın 1 TB planının, Apple’ın 1 TB planının yaklaşık yarısı için hem 1 TB yedekleme hem de 1 TB senkronizasyon alanı sağladığı göz önüne alındığında, daha fazla değer sunar.

İCloud’un son birkaç yıldır muazzam gelişmeler gördüğü ve ufukta sıfır bilgi şifrelemesinden bahsettiği soruları yok, Apple hala çok iyi bir tüketici ürünü yapmaya yatırım yapıyor gibi görünüyor. Ancak şimdilik, daha fazla iCloud alanına yatırım yapma veya IDrive’a abone olma seçeneği göz önüne alındığında, ikinci seçenek akıllı seçimdir.

Katılmak veya katılmamak? Lütfen aşağıdaki yorumlarda iCloud ve IDrive hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map