Microsoft, 2016 yılında Hyper-V’yi piyasaya sürdü ve VMware’in Fusion ve Oracle’ın VM VirtualBox’ının sıcak rakibi olarak kabul ediliyor. Bu makalede, nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı göstereceğiz.


Ürünlerinin birçoğu varsayılan olarak kötü geliştirilmiş veya kullanıcı dostu olarak algılanmasa da, genel olarak konuşursak, Microsoft kötü şöhreti nedeniyle suçlanamaz. Pek çok iş alanında faaliyet gösteren bir şirket olarak, özel rakiplerle rekabet etmesi zor.

Microsoft, bulut bilişim trendini kaçırmadı. Yazılımının yalnızca bir kısmı Azure (Azure incelememizi okuyun), OneDrive İş (OneDrive incelememizi okuyun) ve SharePoint tarafından gösterildiği gibi doğrudan istemcilere veya sunuculara yüklenir.

Bulut ve istemci uygulamalarına ek olarak Microsoft, yazılım dünyasıyla sunucuların dünyasında Linux’un yanı sıra kendini de kurmuştur. Sunucu yedekleme hizmetlerinin aksine, Windows Server Hyper-V adlı bir sanallaştırma uygulaması içerir.

Hyper-V Nedir?

Hyper-V Logosu
© Zion Bilişim Danışmanlığı

Hyper-V, yazılımı sanallaştıran sanallaştırma yazılımıdır. Yalnızca işletim sistemlerini değil, sabit sürücüler ve ağ anahtarları gibi tüm donanım bileşenlerini de sanallaştırır. Fusion ve Virtualbox’tan farklı olarak Hyper-V, kullanıcının cihazı ile sınırlı değildir. Sunucu sanallaştırma için de kullanabilirsiniz.

Hyper-V üç versiyonda mevcuttur.

  • Windows Sunucuları için Hyper-V
  • Hyper-V Sunucuları
  • Windows 10’da Hyper-V

Windows Sunucuları için Hyper-V, Windows Server işletim sistemine bir eklentidir. Öte yandan Hyper-V Sunucuları, Windows Sunucuları için Hyper-V gibi sanal ve özel sunucu örneklerini yönetmek için kullanılabilen bağımsız bir çözümdür.

Windows 10’daki Hyper-V, dizüstü bilgisayarınızda çalışan sürümdür ve bu makalenin konusu.

Windows aygıtınızda Hyper-V’yi etkinleştirmek için 64 bit bir işletim sistemine ihtiyacınız vardır. Yine de Windows 10 olması gerekmez. Windows 8.1 de çalışıyor.

Başlamadan önce, sanal makinenizin sorunsuz çalışacağından emin olmak için dizüstü bilgisayarınızın donanım performansını test etmelisiniz. Microsoft 4GB RAM yeterli olduğunu söylese bile, ideal olarak 8GB – 16GB arasında olmanız gerekir. “Yazılım çalışıyor” ve “yazılım kullanılabilir” arasında bir fark var.

Ayrıca sabit diskinizde ek bir işletim sistemi için yeterli alan olduğundan emin olmalısınız.

Neden Sanal Makine Kullanmalı??

Sanal makine kullanmanın birçok nedeni vardır. Çoğu durumda, işletim sisteminizde çalışmayan yazılımları çalıştırmak için kullanılırlar. Windows, Mac veya Linux işletim sistemi kullanıyor olun, bir VM sınırlamalarını kaldıracaktır. Örneğin, bir Windows makineniz varsa ve yalnızca Mac için kullanılabilen bir uygulama yüklemek istiyorsanız, yüklemek için Windows dizüstü bilgisayarınızda bir macOS örneği çalıştırabilirsiniz.

Yazılımın Windows üzerinde çalışmadığı durumlar bile gerekmez. Belki de Linux veya Mac sürümünde daha hızlı çalışıyorsunuz çünkü kısayollarını ve kullanılabilirliğini daha iyi biliyorsunuz.

Çoğu yazılım geliştiricisi terminallerde çalışmayı sever, bu yüzden Linux’u tercih ederler. Bununla birlikte, okul günlerimize çoğumuz Windows eşlik ettiğinden, üzerinde daha hızlı evrak işi yapıyoruz.

Dikkate alınması gereken başka bir şey, Windows’taki programların iz bırakmadan nadiren kaldırılmasıdır. İşletim sisteminizi yavaşlatacak eski ayarları, kayıt defteri girdilerini veya diğer eserleri bulacaksınız. Bir uygulamayı geçici olarak kullanmak istiyorsanız, bir VM oluşturun, programı kullanın ve bitirdiğinizde VM’yi kaldırın. Bu şekilde daha sonra not defterini temizlemenize gerek kalmayacak.

Sanal bir makine kullanmak da koruma açısından mantıklı. Sanallaştırılmış işletim sistemi ile oyuna ekstra bir güvenlik katmanı getiriyorsunuz. Üretken işletim sisteminizde güvenilmeyen bir kaynaktan indirdiğiniz bir dosyayı çalıştırmanız gerektiğinden emin değilseniz, bir VM kullanın.

Bir VM, karanlık web’den de daha güvenli bir şekilde geçmenizi sağlar. Bu noktada, bir VM’nin çok yavaş olduğunu bilmeniz gerekir. Aktif işletim sisteminizi ve sanal işletim sisteminizi batacak. Karanlık web’de gezinmek için yavaş bir sanal makinede yavaş Tor tarayıcıyı kullanmak isteyip istemediğiniz hakkında iki kez düşünmelisiniz..

Hyper-V Nasıl Kullanılır

Hyper-V, Windows 10 ile önceden yüklenmiştir. Hiçbir şey indirmeniz gerekmez, ancak kullanabilmeniz için önce etkinleştirmeniz gerekir.

Bu öğreticide, Windows 10 için Hyper-V Yöneticisi’ni ele alacağız. Sunucu tarafı Hyper-V için iyi yönergeleri burada bulabilirsiniz.

Önce kontrol panelini açın ve “bir programı kaldır” a tıklayın.

Windows 10 Hyper V Kurulumu

Ardından, sol taraftaki “Windows özelliklerini aç veya kapat” seçeneğini belirtin.

Hiper V'yi Açma ve Kapatma

Etkinleştirmeyi onayla.

Windows 10'da Hyper V'yi etkinleştirme

PC’niz bittiğinde, aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Hyoer V Kurulumu

Terminalden Hyper-V’yi de etkinleştirebilirsiniz. Yönetici modunda bir komut satırı açın ve aşağıdaki komutu yürütün:

DISM / Çevrimiçi / Etkinliği Etkinleştir / Tümü / ÖzellikAdı: Microsoft-Hyper-V

Komut satırında Hyper V'yi etkinleştir

Her iki durumda da, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Microsoft’tan Windows 10’da Hyper-V’nin nasıl etkinleştirileceğini açıklayan alternatif bir kılavuz indirebilirsiniz..

Hyper-V Kullanımı

Başarılı bir aktivasyondan sonra Hyper-V Manager’ı başlatabilirsiniz.

Hyper V Start

Varsayılan olarak bir Hyper-V sunucusuna bağlanmanızı gerektirir. “Sunucuya bağlan” a tıklayın ve “yerel bilgisayar” ı seçin.

Hyper V Yöneticisi

Ardından aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Hyper V Yönetici Panosu

Sol tarafta, PC adınız yerel sunucu olarak görünür. Ortada, cihazdaki mevcut sanal makinelere genel bir bakış elde edersiniz. Genel bakışın tasarımı sizin için çok büyük olabilir, ancak birkaç yüz sunuculu bir ağa bağlanırsanız, mantıklıdır. Sağ tarafta, “eylemler” altında yürütebileceğiniz komutları göreceksiniz.

Yeni bir VM oluşturmak için “hızlı oluştur” a basın. Önceden tanımlanmış iki yükleme seçeneğiyle yeni bir pencere açılacaktır. Bu harika bir şey çünkü .iso dosyasını Oracle veya VMware gibi sağlamanız gerekmiyor.

Hyper V Hızlı Oluşturma

Uygun işletim sistemini seçin, “sanal makine oluştur” u tıklayın ve indirilmesini bekleyin.

Hyper V İndirme Yöneticisi

Daha ayrıntılı yapılandırmalar yapmak isterseniz, ana menüden “sanal makine oluştur” yerine “yeni” yi seçin.

Son düşünceler

Verimliliğinizi artırmak, alternatif yazılım kullanmak veya sadece yeni işletim sistemlerini denemek istiyorsanız, bir VM sizin için bir araçtır.

Hyper-V ile Microsoft, VM VirtualBox ve Fusion ile kolayca rekabet edebilecek güçlü bir çözüm yarattı. Uygulama harika, çünkü bir Windows kullanıcısı olarak ayrı olarak indirmeniz veya satın almanız gerekmiyor, sadece etkinleştirmeniz gerekiyor. Bununla birlikte, yalnızca Windows cihazlarında çalışır, bu yüzden Mac ve Linux kullanıcıları boş kalır.

Daha önce hiç Hyper-V kullandınız mı? Nasıl buldun? Yorumlarda bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me