GoodSync İncelemesi

En iyi bulut depolama çözümlerinin çoğu kendi senkronizasyon istemcileriyle birlikte gelirken, bazen bir teknofil sadece daha otonom, DIY bir yaklaşım ister. Bu durumlar için bir çözüm, bir bulut senkronizasyon aracıyla yuvarlanmaktır ve en iyi bulut senkronizasyon araçlarından biri GoodSync’dir..


GoodSync, layman’ı hedeflemese de, ilk göründüğü kadar kullanımı zor değildir. GoodSync, Amazon S3, Backblaze B2 ve Microsoft Azure gibi çeşitli bulut sağlayıcılarıyla çalıştığından, ne kadar az öğrenme eğrisi üstesinden gelmek için küçük bir çabaya değer..

Bunun da ötesinde, GoodSync P2P senkronizasyonunu, çok iş parçacıklı senkronizasyonu, özel uçtan uca şifrelemeyi, WebDAV ve diğer birçok mükemmel özelliği destekler. Temel olarak, zor redneck-nerd demografisine sahip olanlara “kötü havalı” demeyi sever.

Bu GoodSync incelemesinde, bulut araç kutunuza eklemeniz gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olacak lisans maliyetlerini, özelliklerini ve kullanıcı deneyimini inceleyeceğiz. Denemek isteyenler için, çevrimiçi GoodSync’in ücretsiz bir sürümüne kaydolabilirsiniz. Daha basit bir senkronizasyon yaklaşımına ihtiyaç duyanlar için bulut depolama incelemeleri kitaplığımızda hile yapacak çok sayıda hepsi bir arada çözüm var. 

Özellikler 80/100

GoodSync bir bulut depolama çözümü değil, bir bulut senkronizasyon aracıdır. Senkronizasyon kılavuzuyla en iyi bulut depolamamızda belirtilen hizmetlerden farklıdır, çünkü satın alma ile sağlanan hiçbir sunucu alanı yoktur. Daha ziyade, GoodSync, birden fazla farklı bulut sağlayıcısına bağlanmanıza ve bunlar ile cihazlarınız arasında içerik senkronize etmenize izin veren evrensel bir senkronizasyon uygulamasıdır..

Tüm bulut verilerinizi tek bir yerde depolamak gibi bu yaklaşımın birçok avantajı vardır, bu da en iyi çevrimiçi yedekleme kılavuzumuzda belirtilen hizmetleri kullanarak yedekleme planlarını yapılandırmayı kolaylaştırır..

GoodSync, dosyaları bilgisayar ve bulut arasında senkronize etmekten daha fazlasını da yapabilir. En sevdiğimiz özelliklerden biri, dosyaları doğrudan bilgisayarlarınız arasında senkronize etmenizi ve bulmacayı aracı olarak kesmenizi sağlayan P2P teknolojisidir. Bu yaklaşım, daha hızlı senkronizasyonlara neden olur, ayrıca belirli dosyaları buluttan uzak tutmak isteyenler için biraz daha fazla güvenlik güvencesi sağlar.

Ayrıca, MultCloud ve diğer buluttan buluta senkronizasyon çözümleriyle yapabileceklerinize benzer şekilde doğrudan bulut hizmetleri arasında ilişki kurabilirsiniz.

Tek yönlü dosya kopyalama ilişkileri, dosyaları yedeklemenizi sağlayan bir seçenektir. Bununla birlikte, bir yedekleme çözümü olarak GoodSync, bu görev için kendi bulut seçiminiz olan başka bir CloudBerry Yedekleme kadar neredeyse hiç ateş gücüne sahip değildir (CloudBerry Yedekleme incelememizi okuyun).

GoodSync ile en büyük sorunlarımızdan biri Android ve iOS için mobil istemcilerin olmamasıdır. Yine de bu cihazları senkronize edebilirsiniz, ancak bunun için bilgisayarınıza doğrudan USB bağlantısı gerekir. Bazı kullanıcı dostu mobil senkronizasyon seçenekleri için Android için en iyi bulut depolama alanımıza göz atın.

GoodSync ile ilgili bir diğer endişe, desteklenen bulut hizmetleri listesinin çok uzun olmamasıdır. Bulut IaaS hizmetleri için bu liste Amazon S3, Backblaze B2 ve Azure’u içerir. Amazon S3 bağlayıcı seçeneğini kullanarak en uygun fiyatlı sıcak depolama çözümlerinden biri olan Wasabi’yi (Wasabi incelememizi okuyun) da senkronize edebilirsiniz..

Ayrıca, Dropbox, Google Drive, OneDrive ve Box.com dahil olmak üzere GoodSync ile bağlanabileceğiniz birkaç bulut depolama hizmeti vardır..

Genel liste hayal kırıklığı yaratıyor, ancak bir WebDAV seçeneği sayesinde, seçeneklerinizi pCloud ve HiDrive gibi WebDAV desteğiyle bulut hizmetlerine genişletebilirsiniz (HiDrive incelememizi okuyun). FTP / SFTP de desteklenir ve paranız varsa şirket içi bir senkronizasyon sistemi oluşturmak için kendi sunucunuza bir GoodSync istemcisi yükleyebilirsiniz (fiyatlandırmaya, sonraki bölüme bakın).

Güvenlik önlemi olarak, GoodSync istemcisi 256 bit olarak ayarlanmış AES protokolünü kullanarak istemci tarafındaki dosyaları şifrelemek için kullanılabilir.

Bu seçeneği etkinleştirirseniz, dosyalar uçtan uca şifrelenir ve şifreleme parolasını yalnızca siz bilirsiniz. Bu, kullandığınız bulut sağlayıcısının, telif hakkıyla korunan içeriği taramak, dosyaları PRISM gibi devlet gözetim programlarına veya başka amaçlarla aktarmak için dosyaların şifresini çözemeyeceği anlamına gelir..

Unutmamanız gereken bir şey, GoodSync’in hemen hemen sadece bir senkronizasyon aracı olmasıdır. Dosya paylaşımı veya diğer işbirliği seçenekleri için, GoodSync’ten çok daha fazla depolama seçeneğine sahip harika bir bulut aracı olan Storage Made Easy gibi başka bir yere bakmak istersiniz. Daha fazla bilgi için Storage Made Easy incelememize göz atın.

Kullanıcı deneyimine bakarken daha sonra çok iş parçacıklı senkronizasyon ve dosya sıkıştırma gibi bazı ek özelliklere bakmak da dahil olmak üzere genel GoodSync kurulum sürecini daha ayrıntılı olarak ele alacağız..

Fiyatlandırma 73/100

GoodSync’in hem kişisel hem de ticari kullanım için lisansları vardır. Her lisans yaşam için iyidir, aynı zamanda sadece bir cihaz için iyidir.

GoodSync Kişisel: GoodSync2Go: GoodSync Linux / NAS: Sunucu için GoodSync: GoodSync Dosya Sunucusu:
Maliyet:$ 29.95$ 39.95$ 29.95$ 1194$ 2995
Not:Bir bilgisayar için iyiBir taşınabilir sürücü için iyiBir bilgisayar veya NAS cihazı için iyiBir Windows veya Linux sunucusu için iyiSınırsız kullanıcı ve bağlantı. Bilgisayar başına bir lisans

Kişisel maliyetler makul olsa da, açıkça birden fazla cihazla P2P senkronizasyonu kuracaksanız, fiyatın hızla yükseleceği.

Sunucu maliyetleri önemli ölçüde daha pahalıdır. P2P senkronizasyonundan tamamen etkilenmedikçe, bir iş çözümü arıyorsanız, muhtemelen en iyi kurumsal senkronizasyonlarımızdan biriyle daha fazla değer (ve çok yönlülük) bulacaksınız ve önerilerimizi paylaşın.

Kullanıcı Deneyimi 75/100

GoodSync teknophob için değildir. Geleneksel bir bulut depolama hizmetinden farklı olarak, çalışması için bir miktar dirsek yağı gerekir. Ancak, küçük bir koparma ile, hepsini zarar görmeden alabilirsiniz. Geliyor, bunun için zemin hazırlamaya yardımcı olacağız, ancak bu parçadaki sunucu kurulumuna bakmayacağız.

Aracı olarak bulut sağlayıcınızı kullanarak dosyaları senkronize etmek için GoodSync uygulamasını başlatın. Henüz herhangi bir iş ayarınız yoksa, bunu iki seçenekle yapmanız istenir: senkronizasyon ve yedekleme.

Bir iş adı girin, senkronizasyonu seçin ve devam etmek için “ileri” yi tıklayın. Bu, eğlencenin gerçekten başladığı ana GoodSync uygulamasını açacak.

Bilgisayarınız ve bulut arasında bir senkronizasyon ilişkisi tanımlamak için, istemcinin üst kısmına yakın iki klasör simgesini kullanmanız gerekir.

Her iki klasör simgesinin de aslında birden fazla seçeneği vardır. Sabit diskimizdeki bir klasör ile buluttaki bir klasör arasında bir yol oluşturacakken, P2P senkronizasyonlarını (GoodSync Connect), buluttan bulut senkronizasyonlarına, mobil cihazlara bağlantılara vb..

Sol klasör için, sabit diskimizde oluşturduğumuz ve “GoodSyncTest” adını verdiğimiz yeni bir klasör seçtik.

İsterseniz, aynı anda senkronizasyon için birden fazla klasör seçebilirsiniz, bu da sizi birkaç farklı senkronizasyon işi ayarlamak zorunda kalmaz.

Doğru klasör simgesi için testlerimiz için kullanmaya karar verdiğimiz bulut sağlayıcıyı, Amazon S3’ü seçtik. Bağlantıyı kurmak için GoodSync’in, GUI’nin üst kısmındaki “güvenlik kimlik bilgileri” bağlantısı aracılığıyla doğrudan Amazon AWS hesabınızdan edinebileceği bir erişim anahtarı kimliği ve erişim anahtarı ile beslenmesi gerekir..

Bu kimlik bilgilerini elde etmek için biraz daha fazla yardım istiyorsanız, Amazon S3 için bir başlangıç ​​kılavuzumuz var. İşlem, Azure ve Backblaze B2’ye bağlanma işlemine benzer; Google Drive gibi GoodSync ile eşleştirmek için geleneksel bir bulut depolama hizmeti kullanırsanız, girilecek API anahtarı yoktur: normal hesap kimlik bilgilerinizle oturum açmanız yeterlidir.

Amazon S3 anahtar kimlik bilgileri girildikten sonra, bağlantı kurmak için GoodSync istemcisinin sağ üst köşesindeki yeşil “git” okuna basmak yeterlidir. Başarılı olması şartıyla, oluşturduğunuz tüm Amazon S3 kovaları gösterilir.

S3’te henüz bir kova oluşturmadıysanız, bulut klasörleriniz ve dosyalarınız için depo görevi gördüklerinden bunu yapmanız gerekir. Amazon S3 kılavuzumuz bunu nasıl yapacağınızı gösterecektir.

İstediğiniz grubu seçin veya daha iyi bir ayrıntıya inin ve o gruptaki bir klasörü seçin. Gitmeye hazır olduğunuzda “tamam” ı tıklayın, yol oluşturulacaktır.

Bir sonraki adım, istemciden hem dosya sistemi klasörlerinizin hem de bulut klasörünüzün içeriğini incelemesini ve içerik farklılıkları aramasını isteyen “analiz” düğmesini tıklamaktır..

Bitirildikten sonra, GoodSync sol ve sağ klasörleriniz arasındaki farkların yararlı bir raporunu sunar.

Aşağıdaki dosya listesinden, bazı dosya türlerinin yanı sıra, nesneleri eşitleme işine sağ tıklayıp hariç tutabilirsiniz. Daha geniş kontrol için, “seçenekler” düğmesini tıklayabilir, ardından sağ taraftaki menüden “filtreler” i seçebilirsiniz. Bu size, dosya sonekleri (örn., .Txt, .docx, .tmp) gibi metin dizelerine dayalı dahil etme ve hariç tutma ekleme seçeneği sunar. Çoğu bulut depolama senkronizasyonu istemcisiyle elde edemeyeceğiniz bir avantajdır.

Başka birçok seçenek de var. Örneğin, işlemi yedekleme işi gibi işlemek için iki yönlü senkronizasyonu devre dışı bırakabilir, silinen öğeleri geri dönüşüm kutunuza (son sürüm) veya bir geçmiş klasörüne (birden çok sürüm) kaydetmeyi seçebilir, dosya sıkıştırmayı açabilir ve bir senkronizasyon gecikmesi ayarlayabilirsiniz . GoodSync ayrıca bant genişliği etkilerini azaltmak için bir hız sınırı ayarlamanıza veya işleri hızlandırmak için paralel senkronizasyon hızları çalıştırmanıza olanak tanır.

Her şeyi doğru yaptıktan sonra, işlemi başlatmak için “senkronize et” düğmesini tıklayın. Müşteri ilerlemeden sizi haberdar edecektir. Etrafta beklemek istemiyorsanız, istemciyi kapatabilirsiniz ve GoodSync arka planda çalışmaya devam eder.

İleride, yapmanız gereken tek şey, bulutla ve bağladığınız diğer cihazlarla senkronize etmek için dosyalarınızı bilgisayarınızda oluşturduğunuz klasöre bırakmaktır. Bakın, o kadar da zor değildi, değil mi??

Destek 77/100

Sorun yaşarsanız, GoodSync yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak çeşitli destek yolları sunar. Buna sabah 8’den akşam 8’e kadar telefon desteği de dahildir. EST, Pazartesi’den Cuma’ya ödeme yapan müşteriler için. Yazılı yazışmayı tercih edenler için 24 × 7 e-posta desteği de sunulmaktadır.

Bir Pazar günü yanıt süresini test etmek için bir test e-postası gönderdik ve 12 saat içinde bir yanıt aldık, bu oldukça iyi. Daha fazla DIY yaklaşımını tercih edenler için, GoodSync çevrimiçi bir bilgi tabanını korur. Kaynaklar, aranabilir olmasa da bir eğitim sayfası, SSS sayfası ve daha ayrıntılı bir el kitabı içerir.

Nihai Karar

GoodSync, sadece bir senkronizasyon aracına ihtiyaç duyan DIY teknisyenleri için iyi bir seçimdir. Arayüz alışmak biraz zaman alır, ancak bilgisayardan buluta, buluttan buluta ve özellikle P2P senkronizasyonu için fırsatlar etkileyici. Sunucu senkronizasyon yeteneklerini test etmedik, ancak şirket içi bir senkronizasyon sistemini bir araya getirmek isteyen herkes için iyi bir özellik gibi görünüyorlar.

GoodSync, dosya paylaşımı gibi daha geniş bulut özellikleri arayan kullanıcılar için bir çözüm değildir. Bunun için, bir grup bulut sağlayıcısını birbirine bağlamak istiyorsanız Depolama Alanınızı Kolaylaştırır’ı veya hayatı basit tutmak istiyorsanız en iyi bulut depolama kılavuzumuzdaki önerileri işaret ediyoruz. Ayrıca, GoodSync’in akıllı telefon istemcilerinin yanı sıra tarayıcı tabanlı bir GUI sunduğunu görmek istiyoruz.

Her neyse, bu bizim görevimiz. Aşağıdaki yorumlarda GoodSync hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me