Gazeteciler için Çevrimiçi Gizlilik Kılavuzu

Özel ilişkilerinizi özel tutmak, kim olursanız olun, 21. yüzyılda herkes için bir zorunluluktur. Çevrimiçi ortamda ne yaptığınız veya ne yaptığınız kimsenin işi değildir. Bununla birlikte, bazı insanlar diğerlerinden daha fazla inceleme altındadır, hiçbiri gazetecilerden daha fazla değildir. İşte Cloudwards.net’te, gazeteciler için bu çevrimiçi gizlilik kılavuzu ile diğer yazarlarımıza birkaç ipucu vermeye karar verdik.


Düzenli okuyucular, bu parça ile çevrimiçi gizlilik kılavuzumuz arasında bir miktar çakışma olduğunu göreceklerdir, ancak bunun nedeni, bir şekilde bunun başladığı yerden çıkmasına neden olur. Hepimiz siber suçluların ve pazarlamacıların, hatta devlet gözetiminin bile kurbanlarıyız, ancak baskı yoluyla statükoya uzaktan meydan okuyan herkesin normal insanlardan daha dikkatli olması gerekiyor.

Bunun nedeni, bir şeye devam eden bir gazeteciye karşı uygulanan yöntemlerin, bazı düşük seviyeli gizlice dinlemekten daha büyük olmasıdır. Çevrimdışı dünyada gazeteciler taciz edildi, işkence gördü, hatta öldürüldü ve medya internete girdikçe, zorbalar da yöntemlerini dışa aktarabileceklerinden emin olmak için yollar geliştirdi mi?.

En yeni örnek, hem gazetecilerin siber saldırıları, hem de hepsinin en büyük siber zorbalığının çalışması olan Rusya, internet sansürü için iki numaralı seçimimiz (tabii ki ilk olarak Çin olduğumuz) ve Ukrayna hükümetidir. Her zaman çok açık olmadığı için, bu rapor tüm dünyadaki ülkelerin elbette gazetecilere nasıl kulak misafiri olduklarını detaylandırıyor.

Dolayısıyla, eleştirel gazetecilerin Beyaz Saray basın brifinglerinden men edilmeleri yeterli değilse, web de en güvenli yer değil. Neyse ki, kendinizi özel bir vatandaş veya bir sleuth olarak korumak mükemmel bir şekilde yapılabilir, sadece nasıl olduğunu bilmeniz gerekir. Öyleyse, eski bir kalem ve kağıt kesmek ya da kalça araştırmacı bir blogcu olsanız da, kendinizi ve kaynaklarınızı güvende tutmak için neler yapabileceğinizi görelim.

Kaynaklarınızı Eğitin

Öncelikle, görüştüğünüz insanlar davayı takip etmezse, aşağıda gelen hiçbir şey iyi olmaz. Kaynağınız bir iPhone’u sallarken hava boşluklu, şifreli, güvenli bir şekilde önyüklenmiş bir dizüstü bilgisayardaysanız, vidalanmış olursunuz. Onlar esasen öyleler, ama senin peşinde olanlardan kaçınsan bile hikayen tost.

Bu kılavuzu okuyorsanız, hayati bilgileri olan birisiyle konuşmaya başlamak üzereyseniz, onların da okuduğundan emin olun. Aşağıdaki ipuçlarından hiçbiri belirli bir bilgi birikimi gerektirmez veya VPN’ler hariç size tek bir kuruşa mal olur, ancak bunu Netflix VPN yasağını atlatmanın yanı sıra kendinizi bir mermiden kurtarmanın bir yolu olarak satabilirsiniz. kafa.

VPN kullanın

Mermilerden bahsetmişken, bunu yarasadan ısırmaya çalışalım: herhangi bir gizlilik stratejisinin ilk adımı sanal bir özel ağa kaydolmaktır. En iyi ücretsiz VPN sağlayıcılarından bir seçime sahip olsak da, hiçbiri bir gazetecinin ihtiyaç duyduğu korumayı sunmuyor, yani en iyi VPN hizmetleri hakkındaki makalemizde bahsettiğimiz ücretli seçeneklere gitmeniz gerekecek.

Aslında, bir adım daha ileri gideceğiz, Çin gizli polisi onları kıramaz gibi, kimse yapamaz gibi Çin için en iyi VPN seçimlerimizden birini kullanmanızı öneririz. Bu makaledeki tüm sağlayıcılar gelişmiş şifreleme sunar, yani hareketlerinizi izleyen kimse olmadan internete anonim olarak erişebilirsiniz.

Bir VPN kullanmak istemenizin nedeni çok basittir: İnternete kendi konumunuzdan erişmek yerine web üzerindeki varlığınızı gizler, bunu dünyanın başka yerlerindeki üçüncü taraf bir sunucu aracılığıyla yaparsınız. Coğrafi blokları atlatmaya çalışıyorsanız harika, kimsenin sizi izlemesini istemiyorsanız harika.

VPN’nizi her zaman açık tutmanız çok önemlidir, bilgisayarınızla birlikte başlamasını sağlamak isteyebilirsiniz. Bunun nedeni, web’de bir saniyeliğine bile görünürseniz, bulunduğunuz konuma geri izlenebilmenizdir. Başka bir önemli özellik, sunucunuz herhangi bir nedenle çalışmayı durdurursa bağlantıyı kesecek bir killswitch’tir..

TOR kullan

Taramayı güvende tutmak için alabileceğiniz başka bir önlem, çoğu durumda Chrome, Safari veya İnternet’e erişmek için kullandığınız başka bir şeyin yerini alabilecek özel bir tarayıcı olan TOR’u kullanmaktır..

VPN ve proxy’lerin artılarını ve eksilerini TOR’a karşı proksileri tartıştığımız bir makalemiz var, ancak bununla birlikte bir VPN ve TOR kullanmanın, özellikle NordVPN gibi TOR üzerinden VPN’ye izin veren bir sağlayıcı kullanması, iki kat güvenli olduğun anlamına gelir.

TOR’u kullanmak biraz zaman alır, ancak VPN’inizin tehlikeye girebileceğinden endişe duyduğunuz veya bu karanlık girintilere erişemediğiniz için derin bir web sohbet sitesi kullanarak bir kaynakla sohbet etmek istediğiniz için harikadır. TOR’suz internetin.

Verilerinizi Şifreleyin

Gezinme güvenliğinizle, dosyalarınızı da güvende tutalım. Sonuçta, bir bilgisayar korsanı bilgisayarınıza erişmeyi başarırsa veya dizüstü bilgisayarınızı otel odanızdan çalarsa, aldığınız diğer önlemler anlamsız olacaktır.

Yapabileceğiniz en basit şey sabit sürücünüzü şifrelemek. Bunu yapmanın en basit yolu ya Linux kullanmaktır, çoğu dağıtım, yükleme sırasında bu seçeneği ayarlamanıza veya VeraCrypt veya FileVault gibi bir TrueCrypt alternatifi kullanmanıza izin verir. Tüm bunların kullanımı kolaydır ve çoğunlukla ücretsizdir.

Sabit sürücünüzün tamamını, belirli klasörleri veya her ikisini de şifrelemeyi seçebilirsiniz. Her ikisini birden yapmak aşırıya kaçmış gibi görünüyor ve şifreleri hatırlamak için bir başlığınız yoksa çok pratik değil, bu yüzden bu en iyi seçenek olmayabilir.

Şifrelemenin yanı sıra, bilgisayarlarınızdan birini hava aralığını da göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz, bu da temelde onu her zaman internetten uzak tutmak anlamına gelir. Bu, saldırı yüzeyiniz olarak adlandırılan şeyi azaltır, yani bir saldırgan bir cihaza fiziksel olarak erişemezse, ona erişemezse – kullanmadığınız zaman bir kasaya kilitlemek de iyi bir fikir olacaktır..

Hava boşluklu bir dizüstü bilgisayar çok kullanışlı bir şey değildir, ancak daha sonra ihtiyacınız olduğunda bir başparmak sürücüsü kullanarak aktardığınız çok hassas bilgileri tutmak için kullanılabilir. Ancak, gerçekten etkili olmak için, yanlışlıkla açılmış bir bilgisayar, yanlışlıkla saldırıya açma riskini almak istemiyorsanız, asla internete bağlanamaz..

Mesajlarınızı Şifreleyin

Verileriniz bir şifreleme duvarının arkasına kilitlendiğinde, özellikle siz ve kaynaklarınız birbirine dosya gönderiyorsanız, mesajlarınız için de aynısını yapmak zorundayız. E-postaları şifreleme hakkında bir makalemiz var, ancak ne yaparsanız yapın, Gmail, Hotmail ve diğerleri gibi ücretsiz hizmetlerden kaçının. Dosyaları güvenli bir şekilde paylaşmanız gerekiyorsa, Thunderbird gibi güvenli bir hizmet kullanın veya dosya paylaşımı bölümümüze geçin, daha aşağı.

Düzenli iletişime gelince, kolayca izlenebileceğinden telefon veya VoIP aramalarından kaçınmak isteyeceksinizdir. Bunun yerine kısa mesajlara güvenmek isteyeceksiniz, ancak yine de akıllı telefonunuzla birlikte gelen her şeyden daha iyi alternatifler var.

Bunların en iyisi, dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan çılgınca popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp. Uçtan uca şifreleme özelliğine sahiptir, yani bir metne gönderir göndermez kodlanır ve alıcınıza varana kadar kodu çözülmez. Harika bir sistem ve yine ücretsiz geliyor.

Bununla birlikte, WhatsApp bir arka kapı kurmak için baskı altındadır, böylece güvenlik hizmetleri teröristleri yakalamak için göz ardı edebilir, bu da “bizimle aynı fikirde olmayan herkes” için gerçekten ürkütücüdür. Şirket şu ana kadar direniyor olsa da, sonunda mağara yapmak zorunda kalacaklar, yani DIY metin şifrelemesine dönmeniz gerekecek. Bağlantılı makalenin gösterdiği gibi, burada birçok seçenek var, bu yüzden iyi olmalısınız.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de Slack, Google Hangouts vb. Gibi hizmetleri kullanmaktır. Ancak bunların ne kadar yararlı olduğunu tartışmayacak olsak da – Cloudwards.net, uzaktaki ekibimizle iletişim kurmak için Slack’i kullanıyor – güvenli iletişim için Faydasız.

Akıllı Telefonları Özelleştirin

Bu da bizi başka bir noktaya getiriyor: Akıllı telefonlar, oldukları gibi kullanışlı, temelde bulunduğunuz yere işaret eden büyük bir işareti asmanın harika bir yoludur. Garip bir şehirde kaybolursanız GPS harika, ancak yerel gizli polisinizin sizi bulmasını istemiyorsanız düpedüz bir handikap. Bir VPN kullanmak ve stok mesajlaşma uygulamalarını ve benzerlerini kaldırmak yardımcı olsa da, herhangi bir sorundan kaçınmanın en iyi yolu ya bir akıllı telefon kullanmamak ya da brülörleri kullanmaktır..

The Wire hayranlarının bildiği gibi brülörler, temel olarak ücretli, ön ödemeli telefonlardır. Bunları satın alırsınız, krediyi tüketirsiniz ve çöplüğü alırsınız. Bu telefonlar genellikle interneti kullanamaz ve genellikle yalnızca şu ana kadar verdiğimiz tavsiyeleri reddeden arama ve mesajlaşmaya izin verir. Bununla birlikte, ucuz ucuz knockoff akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla, kendi brülörlerinizi az çok yapabilirsiniz.

İşin püf noktası, bir ROM ile kolayca özelleştirebileceğiniz bir tane bulmak ve daha sonra normal uygulamalarınıza güvenli alternatifler yüklemek. Bu yazıcı daha sonra kaynaklarınızla yalnızca iletişim kurmak için kullanılabilirken, normal telefonunuz düzenli olarak kullanılır..

Yazıcıyı kullanmaya devam edebilmenin tek yolu SIM karttır (İrlanda veya İngiltere gibi kimlik gerektirmeyen bir ülkeden SIM siparişi vermekten kaçınır) ve IMEI’dir. Bu sonuncusu kaçınmak daha zordur, bu yüzden daha önce “ucuz” açıyı vurguladık: eğer birinin size açık olduğunu düşünüyorsanız, telefonu boşaltın ve yeni bir açı alın.

Her şey biraz zahmetli olsa da, siyah trençkotlardaki erkeklerle bir röportaj oturumu yeniyor. Ne yaparsanız yapın, mesajlaşma için stok uygulamalarını kullanmaktan kaçının, çünkü bunlardan herhangi biri sizi “olası neden” diyebilmeniz için kafanızda bir çanta bulunan bir minibüsün arkasında olacak.

Cloud Storage’ı Kullanarak Dosya Paylaşma

İletişim kapsandığında, dosya paylaşmanın en iyi yoluna bakalım. Onlara e-posta gönderebilmenize rağmen, şifreleme bir sorun olabilir ve birkaç hizmet 25 MB’tan büyük dosyaları alacaktır. Bir kaynak tam bir kazanç raporu veya başka bir şey yayınlıyorsa, bu .pdfs yüzlerce MB’ye girebilirken, videolar kolayca bir konsere çarpabilir.

En iyi bulut depolama hizmetlerimizin çoğu bu birimleri ele alabilse de, güvenlik genellikle bir sorundur. Gerçekten istediğiniz en iyi sıfır bilgi servislerimizden biridir, şirket çalışanlarının bile bir NSA acentesine izin vermeksizin dosyalarınıza bakamaması. Sıfır bilginin dezavantajı, şifrenizi unutamayacağınızdan emin olmanız gerektiğinden, güvenli bir yere yazdığınızdan emin olun.

Bu durumda, devam edip Sync.com’u tavsiye edeceğiz. İncelememizde okuyabileceğiniz gibi, bu hizmet sadece büyük bir güvenliğe sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda 2 GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sağlar, yani bloglarını ucuza çalıştıran gazeteciler için mükemmeldir. Ayrıca dosya paylaşımını oldukça kolaylaştırır ve kaydolmak belki iki dakika sürer. Kaynağınızda paylaşılacak dosyalar varsa, bu muhtemelen.

Güçlü Parolalar

Bu makalede yapmak istediğimiz son nokta, yukarıdaki tüm ipuçlarının ve püf noktalarının şifre güvenliğine dayanmasıdır, bu da güçlü şifreler oluşturma kılavuzumuza göz atmak isteyebileceğiniz anlamına gelir.

Özetle, iyi bir şifre sözlük kelimesi değil rastgele (tercih edilir bir şifre üreticisi kullanılarak yapılır). Bu ipuçlarının hatırlanmasını zorlaştıracak olsa da, bir şifre hizmeti kullanmak bu konuda yardımcı olabilir, ancak güvenlik risklerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Başka bir yol daha zayıf parolalar kullanmaktır, ancak hizmetlere erişmek için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmaktır. Bu, hesabınıza erişmek isteyen herkesin de bunu yapabilmesi için telefonunuza veya başka bir cihaza sahip olması gerektiği anlamına gelir. İdeal olmasa da, birisi sizi başınızdan devirebilir, ardından telefonunuzu ve zayıf şifrenizi kullanarak bulut depolama alanınıza erişebilir – kodlarını hatırlamakta zorluk çeken insanlar için bir çözüm olabilir.

Sonuç

Ve işte burada: gazetecileri, blogcuları ve diğer her tür hafızayı elektronik gözetlemeden korumak için birkaç basit ipucu. Karşı gözetim ve diğer spycraft türlerine gerçekten dokunmadığımızı fark edeceksiniz, ancak bunun nedeni Cloudwards.net’in tamamen çevrimiçi bir kıyafet olmasıdır; et alanı yapmıyoruz.

Umarız tavsiyemiz, kurumsal kötüye kullanım, hükümet yetersizliği veya polis vahşeti hakkındaki gerçeği ortaya çıkarmaya çalışan biri için yararlı olduğunu kanıtlamaktadır. Paylaşmak istediğiniz başka ipuçlarınız varsa, aşağıdaki yorumlarda sizden haber almak isteriz. Okuduğunuz için teşekkürler ve orada güvende kalın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me