Evernote Hack, Bulut Hakkında Bize Ne Söylüyor

Böylece, Evernote saldırıya uğradı. Bu hikayeleri her zaman duyuyoruz, değil mi? “Ah hayır, (en sevdiğin bulut servisini buraya ekle) saldırıya uğradı”.


Tabii ki bu çok kötü bir haber, özellikle de (benim gibi) bulutu yaşıyorsanız ve nefes alıyorsanız ve Evernote gibi Dropbox gibi muhteşem araçlar veya Google Drive veya dosyalarınızı uzaktan depolayan, senkronize eden veya yöneten diğer tüm hizmetler nerede olursanız olun dosyalarınıza erişebilir ve bulutun gücünden yararlanabilirsiniz. 

Bulut Öldü – Yaşasın Bulut!

Bu, İnternet’teki birçok insanın bulutun tehlikeleri hakkında çığlık atmaya başladığı ve hepimizin köklere geri dönüp dosyalarımızı yerel olarak makinelerimizde sakladığı zamandır. Bu doğru olsa da, bulut depolamanın bir araç olduğunu unutmamalısınız. Ve bir araç sadece onu kullanan kişi kadar iyidir.

Dünyadaki en iyi özelliklere sahip olabilir, düzgün kullanılmazsa sadece alet sahibi için değil, etrafındaki insanlar için de tehlike oluşturabilir. Bulut açısından şu noktayı vurgulamak istiyorum: bulut depolamayı bir araç olarak kullanmanız ve onu dikkatli kullanmanız gerekiyor. Peki “bulut depolama alanını dikkatli kullanmak” ne demektir? Buradaki bazı seçenekleri inceleyelim.

Bulutta Neleri Sakladığınızı Düşünün 

Bu açık görünebilir, ancak bulutta hiçbir şey ve her şeyi depolamaya gerek yoktur. Tüm önemli bankacılık bilgilerinizi içeren elektronik tabloyu gerçekten depolamanız ve Excel’de saklamanız gerekiyor mu? Ben öyle düşünmüyorum. Özellikle, kişisel veya iş hayatınızla ilgili hassas bilgileri saklarken – bulut depolama adı verilen araçla dikkatli olmanız gerekir.

Evet, bu hizmetlerin TÜMÜ’nün güvenli, kullanımı kolay ve hayatında devrim yaratacağını önerdiği doğrudur, çünkü bu onların işi. Verilerimizden para kazanıyorlar (elbette saklayarak – satarak değil), özellikle popüler “gerçek olamayacak kadar iyi” versiyonları kullanırsak, konuşacak ürün biziz. Şimdi, söylemiyorum, ücretsiz sürümleri kullanmayın (son söyleyen son kişi ben olurum) ama onları (tekrar) dikkatli kullanın. düşünün, sizin olmayan bir sunucuya herhangi bir şey yüklemeden önce. 

Dosyalarınızı Şifreleyin

Dosyalarınızı bulutta depolamanın en iyi yollarından biri dosya şifrelemesidir. Dropbox’a göndermeden önce dosyalarınızı şifrelemenize yardımcı olan harika araçlar var (verilmiş, bu Evernote ile oldukça zor). Boxcryptor, buluttaki dosyalarınıza başka bir güvenlik katmanı ekleyecek, kullanımı kolay araçlardan biridir. Evernote ile ilgili sorun şu ki, dosyalarınızı gerçekten doğru şekilde şifrelemek mümkün değil.

Evet, aktarımlarınız SSL ile şifrelenir, ancak şifreniz ve e-posta adresinizin güvenliği ihlal edilirse (olduğu gibi) bu bir kuruşa değmez. Güvende olmak için, dosyalarınızı göndermeden önce yerel olarak, makinenizde şifrelemeniz gerekir. Bazı bulut depolama hizmetlerinin bu özelliği sunmadığını bilmeniz gerekir. 

Parolalarınızı Düzgün Yönetin

Bu, birçok insanın tamamen başarısız olduğu bir konudur. Dosyalarını şifreleyebilirler, ancak dijital kimliklerini koruyan uygun şifreleri kullanmazlar. Hatalı şifre kullanımı için iki yaygın senaryo vardır: 

Zayıf Şifreleri Kullanma

Birçok kişi “123456” veya “şekerleme” veya “qwerty” gibi zayıf şifreler kullanır. Bu parolaların hepsi kolayca tahmin edilebilir veya hacklenebilirdir, çünkü bilgisayar korsanlarının hesabınıza girmelerini zorlamak için kullandıkları muazzam parola kitaplıklarının bir parçasını oluştururlar.

Bu, bir program aracılığıyla en sık kullanılan şifrelerin bir listesini çalıştırdıkları ve bir çubuk yapışana kadar olası tüm kombinasyonları denedikleri anlamına gelir.. 

Her Şey İçin Aynı Parolayı Kullanma

Bunu kaç kişinin yaptığını söyleyemem. Teknik açıdan daha az düşünen arkadaşlarım, ailem, hatta bazı meslektaşlarım: Facebook, Linkedin, Gmail ve diğerleri için aynı şifreyi kullanıyorlar. Bu tehlikelidir, çünkü bir parola tehlikeye girerse bilgisayar korsanları otomatik olarak kullanmayı sevdiğiniz tüm popüler hizmetler için kullanacaktır. Çünkü onları kullanan tek kişi sen değilsin. 

Sonuç bir şifre yönetim programı kullanmaktır. Orada çok sayıda alternatif var: açık kaynak yöneticisi KeePass veya ticari olarak satılan 1Password. Her iki hizmet de otomatik olarak alfasayısal şifre oluşturur ve oluşturulan tüm şifreleri hatırlamak zorunda kalmamak için bunları bir veritabanında saklar. Merkezi veritabanınızı açan yalnızca bir (güvenli) ana şifreye ihtiyacınız vardır.

Sonuç

Peki, Bu Bize Bulut Hakkında Ne Anlatıyor? Bulut harika. Onsuz yaşayamam. Ancak, kişisel dosyalarınızı İnternet üzerinden bilinmeyen bazı servis sağlayıcılara aktarmanın getirdiği zımni tehlikeler konusunda bilinçli olmak gerekir..

Evernote gibi dosyalarınızı şifrelemeyen hizmetleri kullanmanın ne anlama geldiğini anladığınızdan emin olun. Dropbox veya diğer bulut depolama hizmetlerini kullanırken iyi şifreler kullandığınızdan ve en önemli dosyalarınızı şifrelediğinizden emin olun. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map