En İyi 3D Grafik Yazılımı: Hayallerinizi Gerçekleştirin

Birçoğumuz kendi oyunlarımızı yapmayı veya vizyonlarımızı hayata geçirmeyi hayal ettik. Bilgisayar çağı, sadece ücretsiz (veya ucuz) indirebileceğiniz yazılımı kullanarak hayalleri gerçeğe dönüştürmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştırdı. Bu bağlamda, son zamanlarda oyun geliştirme için en iyi araçları yayınladık ve şimdi bu listeye en iyi 3D grafik yazılımını ekleyeceğiz.


3D grafikler için birçok uygulama var. Oyun sanatçıları, gerçek coğrafyadan gerçeküstü olana kadar yaratıkların yaşadığı kendi coğrafyası ve mimarisine sahip dünyalar kuruyor ve 3D filmler ara sıra meraktan sinemanın ana akımından popüler ve eleştirel alkışlara geçiyor.

Eğlence dışında, modellemenin ciddi uygulamaları vardır. Doktorlar veya itfaiyeciler için eğitim bir 3D simülatörde yapılabilir. Mimarlar, milyonlarca taahhütte bulunmadan önce tasarımları sanal olarak planlayabilirler. Diğerleri sadece kendi uğruna yaratmak istiyorlar ve 3D grafik yazılımı, yaratımlarını başka hiçbir sanat formunun izin vermeyeceği şekilde hayata geçirme şansı sunuyor.

Başlamadan Önce: 3D Grafikler için Donanım Gereksinimleri

Yüksek kaliteli 3D görüntüler oluşturmak ve oluşturmak, bilgisayarınızın yapabileceği en karmaşık şeylerden biridir, bu nedenle hızlı ve güçlü bir PC kullanışlı olacaktır. Yüksek çokgen sayımlarınız ve sahnelerinizde çok sayıda nesne varsa, çok fazla RAM’e ihtiyacınız olacaktır. CPU ve muhtemelen GPU, görüntü oluştururken hız da önemli olacak.

Kullandığımız bazı test sahnelerinin oluşturulması bir dakika ila yarım saat kadar sürdü. Animasyon yapmak istiyorsanız, saniyede 30 kare hızında bir saniyelik bir animasyon elde etmek için 30 kare oluşturmanız gerekir, bu nedenle hızlı bir PC’de bile biraz beklemiş olacaksınız..

Bununla birlikte, daha uzun sürelerin sadece son render’lar için geçerli olduğunu ve çalışmanızı daha düşük kalitede ve daha yüksek bir hızda önizleme seçeneğiniz olduğunu belirtmek gerekir. Oluşturma süreleri yazılım olarak kullanılan motora bağlıdır, böylece isterseniz karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Buradaki tüm araçlar yerleşik bir oluşturucu içermez.

En İyi 3D Grafik Araçlarını Yapan Nedir

Baktığımız, oyunlar ve animasyon için 3D nesneler oluşturmak için tasarlanmış araçlar. Bunlar ve 3D baskı için nesneleri tasarlayan araçlar arasında bazı geçişler olabilir, ancak bu bizim odak noktamız olmayacak (bunun için en iyi 3D modelleme yazılımındaki parçamıza göz atın).

Buna yeni başlayanların bakış açısıyla bakıyoruz, bu yüzden kullanımı en kolay araçlarla başlayacağız, daha sonra öğrenme eğrisi sırasına göre hareket edeceğiz.

Bu araçların çoğu karmaşıktır ve tonlarca özelliğe sahiptir. Bazıları daha kolaydır, ancak daha sofistike olanlar bile basit ilkellerden nesneler oluşturmanıza ve bunları manipüle etmenize izin verir.

Temel araçlar nesne oluşturmak içindir. Bunlar 3B uzayda köşe veya noktalardan oluşan düzlemlerden yapılır. Nesneler, beklediğiniz gibi hareket ettirilebilir, döndürülebilir ve ölçeklendirilebilir. Üzerinde çalıştığınız nesnenin heykel oluşturmasını sağlayan düzlemler ve köşeler de çekilebilir. Karmaşıklıklarını arttırmak için de bölünebilir ve birleştirilebilirler.

Eğriler çok fazla köşe gerektirir ve genellikle küçük, düz yüzeylerden oluşur. Saç ve parçacık sistemleri çok sayıda köşeye sahip olabilir ve bir oyunda düzgün bir performans elde etmek veya bir film sahnesini oluşturmak için gerçekçi bir zaman elde etmek için genellikle sınırlı olmalıdır.

3D Görüntülerin Tekstüre Edilmesi

3d-tekstüre
© BlenderNation

Bunun ötesinde, 3D nesneler dokulu olabilir, yani her yüzeye bir 2D görüntü eşlenebilir. Kameralar ve ışıklar sahnenin gerçekçi görünmesini sağlayacak şekilde konumlandırılır. Daha gelişmiş araçlar, sıvı ve alev gibi şeyleri işlemek için her türlü özel efektin yanı sıra yüzey kalitesini modelleme gibi aydınlatma tekniklerini görüntü kalitesini fotogerçekçiliğe doğru itmek için sunar.

Bu, bir yaşam biçimini ustalaşmaya adayabileceğiniz bir sanat formudur. Çıktımız şekilsiz bir kil küllükle sınırlı olsa bile, zamana girdiğimizde kendimizi giderek daha fazla bulduk.

Aslında, 3D grafik oluşturma bazı açılardan kil ile çalışmaktan daha iyidir. Gerçek hayatta kısayol yok. Başlangıç ​​noktası olarak kullanmak için bir şeyleri kopyalayıp yapıştıramaz veya yanan bir maymun kafasının modelini yükleyemezsiniz. Tüm bunlar ve daha fazlası 3D grafik yazılımı ile mümkündür.

En İyi 3D Grafik Yazılımı

Yararlı olmanın yanı sıra, kullanımı zevkli programlar arıyoruz. Yaratıcılık bir angarya olmamalı, bu yüzden vizyonumuzu ekrana getirmenin önünde durmayan araçlar istiyoruz.

Ayrıca fiyatı da dikkate alıyoruz. Hem ücretsiz hem de ücretli araçlara bakacağız, ancak ücretli araçların ücretsiz deneme sunmasını bekliyoruz ve fiyatlarını değerlendirmemize dahil edeceğiz. İlk önce en basit programla başlayacağız.

3D Kanatlar

Kendini “gelişmiş alt bölümleme modelleyici” olarak tanımlayan Wings 3D ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Büyük sahneler veya animasyonlar yerine daha basit, düşük ila orta çokgen nesneleri modellemeye odaklanmıştır. Wings 3D, yeni başlayanlar için işinizi Blender gibi diğer araçlara aktarmanıza olanak tanıyan yetenekli bir programdır..

WingsPrimitives

Başlangıçta, Wings 3D, sağ tıklayarak ve menüden istediğiniz ilkeli seçerek nesnelere ekleyebileceğiniz güzel bir boş alan sunar. Bunlar kolayca seçilebilir, taşınabilir ve döndürülebilir ve dokümantasyona başvurmadan bunları değiştirebildik.

Handings, Wings 3D, ekranda herhangi bir anda bir tıklamanın veya basının ne yapacağını söyleyen önerilen girişlerin dinamik bir listesine sahiptir, bu da gittiğinizde öğrenmek için mükemmeldir. Ayrıca menü seçeneklerinin ne yaptığını açıklayan bir metin var.

Birkaç dakika içinde hızlanabilirsiniz. Nesneler kolayca gerilebilir, bölünebilir, birleştirilebilir ve itilebilir.

Wings 3D Belgeleri

Çevrimiçi kılavuzun bayat olduğu için Wings 3D’nin kullanımı çok şanslı. İçindekiler sayfasında listelenen bazı konuların açıklamasına bağlantıları yoktur. Temel hususlar kapsanır, ancak bitmemiş kılavuzu görmek yeni gelenleri rahatsız edebilir, bu utanç verici çünkü program onlar için ideal bir araçtır.

Yine de üzerinde çalışılacak çok sayıda iyi metin ve YouTube öğreticisi var.

Benzer araçların kalabalık kullanıcı arayüzünden kaçan Wings 3D, ekran alanını çalışma alanına ayırıyor. Çoğu şey sağ tıklama menüsünden yapılır. Araç çubuğunda veya menülerde beklediğimiz şeyi bulamamak tuhaf geldi, ancak iş akışına alıştıktan sonra, oldukça basitti ve yaratmaya odaklanmamızı sağladı..

WingsTable

Oluşturma söz konusu olduğunda, ayrı bir program veya eklenti yüklemeden yapamayacağınızı bulmak sizi şaşırtabilir. Görünüm basit bir perspektif projeksiyonudur ve tel kafes veya ortografik moda geçme seçeneklerinin ötesinde, gördüğünüz şey elde ettiğiniz şeydir.

Wings 3D Üzerine Düşüncelerimiz

Eklentilerle genişletilebilse de, Wings 3D, pek çok özelliği olmayan nispeten basit bir araçtır. Yine de mükemmel olan şey, ve bir kez asıldıktan sonra, bir kalem ve boş bir kağıdın 3D eşdeğeri gibi geliyor. Bununla birlikte, ileri düzey kullanıcılar sınırlarını bizden daha hızlı vurabilir.

Animasyonu desteklemez, ancak araçlara dışa aktarmak için nesneler oluşturabilirsiniz, bu nedenle modellemeyi basit tutmayı tercih ederseniz diğer yazılımlarla birlikte kullanılabilir.

WingsDesktop

3D grafiklere başlamak istiyorsanız, Wings 3D ile yanlış gidemezsiniz. Oynamak ücretsiz, kullanımı kolay ve eğlencelidir. Ayrıca, oyunlar veya sanat eserleri için basit 3D nesneler oluşturmanın oldukça güçlü ve iyi bir yolu.

karıştırıcı

Blender son yıllarda çok yol kat etti. Ücretsiz seçim aracı bir zamanlar bloktaki büyük çocuklara oldukça basit bir alternatifti, ancak şimdi kaygan, sezgisel bir kullanıcı arayüzü ve birkaç harika özellik sunuyor.

Bir menü alt panelin üstünde yer alan düzene alışılmadık bir yaklaşım getirir. Arayüz, kalabalık olsa da, güzel ve okunabilir. Ana ekran bilgilendirici ve sadece şeylerle oynayarak çok şey öğrenebilirsiniz.

BlenderObject

Nesneleri yerleştirmek ve onları hareket ettirmek oldukça kolaydır, ancak onları döndürmek ve dokulandırmak için belgelere bakmanız gerekir..

Blender Kullanmayı Öğrenme

Blender’ın yerleşik bir öğreticisi yoktur, ancak uzun bir çevrimiçi el kitabı vardır. Kapsamlıdır, ancak yazılımın içindeki temel bilgileri hızlı bir şekilde çalıştırmak daha iyi bir başlangıç ​​olurdu. Ana sayfada bağlı öğreticiler var, ancak hepsi video. Bazı insanlar metni tercih eder, bu yüzden her ikisine de sahip olmak güzel olurdu. Video kaydırıcısını ileri geri hareket ettirmek, araç hakkında bilgi edinmenin sinir bozucu bir yolu olabilir.

YouTube’da birçok video kılavuzu var, ancak Blender hakkında öğrenilecek çok şey var ve yeni başlayanlar için hızlı başlangıçlar için çok az şey var.

Yeterlilik buraya kolayca gelmeyecek ve sadece başlamak için işe girmeniz gerekecek. Mümkün olsa da, oyun oynamaktan istediğiniz şeyi yapmaya çalıştığınızda ilerlemenizden daha zor hissettiriyor.

BlenderCat

Kısayolları ve püf noktalarını öğrendikçe, daha sezgisel hale gelir, bu yüzden yakında oyun hamuru olan bir çocuk gibi yüzleri ve köşeleri çekerek nesneleri şekillendireceksiniz..

Blender’ın birkaç filtresi ve aydınlatma etkisi var. Ayrıca keşfedilecek birçok özellik var ve hepsini anladığımızı iddia etmese de, kullandığımız şeyin hoş bir deneyim olduğunu ve iyi çalıştığını gördük.

BlenderOutput

Blender Üzerine Düşüncelerimiz

Blender’a baktığımız 3D araçlardan muhtemelen daha ileri düzey kullanıcılar için en iyi ücretsiz seçenektir. NASA ve Tarih Kanalı’nın beğenilerinin ticari kalitede çıktılar oluşturmak için kullandığı zengin özellikler içerir. Kırmızı Cüce gibi çeşitli filmler ve TV şovları bunu efektler için de kullandı.

Yerleşik bir animasyon sistemi de vardır. Ona çok derinlemesine bakmadık, ancak birinci sınıf animasyon yapmak için kullanan insanlar var.

Oluşturma hem CPU hem de GPU için kullanılabilir, ancak zaman alabilir. Daha karmaşık demo sahnelerden biri, son bir render için yarım saatten fazla sürdü, birkaç gigabayt tüketdi ve bilgisayarımızı CPU’yla tamamen meşgul etti, ancak çıktınızı üretene kadar yüksek kaliteli bir rendera ihtiyacınız yok . Yine de bir render’ı yarıda kesme seçeneğine sahip olmak güzel olurdu.

BlenderMonkeyHead

Blender ücretsizdir, bu yüzden fiyatla yanlış gidemezsiniz. Bununla birlikte, Blender Cloud adında isteğe bağlı bir hizmet var, bu da ayda 11,50 ABD doları karşılığında dersler, dokular ve diğer ekstraları içeriyor. Programı kullanmaktan gerçekten keyif aldık, ancak Wings 3D’den daha fazla çaba harcadı. Yine de, yüksek kalitede çıktı üretebilen bir araç öğrenmek istiyorsanız, Blender para harcamadan size olanak tanır.

Modo

Modo, 3D modelleme, render ve animasyon sunan bir başka saygın araç. Geliştiricileri, Babylon 5 gibi birçok öncü şov tarafından kullanılan LightWave 3D de dahil olmak üzere animasyon araçları oluşturmada güçlü bir geçmişe sahiptir. Modo, Endüstriyel Işık ve Büyü, Pixar ve id Software tarafından adlandırılmıştır..

ModoWorkspace

Aracı tanımak iş gerektirir. Başlangıçta bize sunulan videolar için sabırsızlandıktan sonra metin tabanlı öğreticileri bulmak için kazmak zorunda kaldık. İçeriğe ulaşmadan önce bir miktar kabartmanın yanı sıra aracın en son sürümüyle eşleşmeyen bilgiler var.

Yazılımın nasıl açılacağına dair 20 saniyelik bir açıklamadan sonra üç dakikalık bir tanıtım spiel’ı izledikten sonra dişlerimizi zımparaladık. Durgun hıza rağmen, açıklar ve üzerinde çalışılacak çok şey var.

Belgelerdeki metin eğitimlerini öğrendikten sonra istediğimiz bilgileri aldık. Başlangıç ​​sıçrama, menüler veya web sitesinde önemli bir yer aracılığıyla bize daha önce sunulması gereken bol miktarda iyi içerik vardı. Bunun yerine, en iyi içeriğin birçoğunu kaçırmak kolaydı.

Modo Örnek Nesneleri

Modo örnek nesnelerle birlikte gönderilirse onları bulmakta da zorlanırdık. Topluluk sitesi ücretsiz indirilebilir içeriğe sahipti, ancak birkaç sayfa masa ve mobilya ve garip bir arama sistemi ile gezinmek zordu. Açılır menüden “sahne / proje” seçildiğinde sonuç döndürülmedi veya kullanılabilir başka birkaç filtre de sunulmadı.

En çok oy alan nesnelere göz atmak, birkaç sayfa ilginç nesne ile daha iyi sonuçlar verdi. Yine de, iyi içeriğe ulaşmadan önce boşlukları çizmek sinir bozucuydu.

ModoRendering

Ne yazık ki, indirilen varlıkları sahnemize yüklerken de sorun yaşadık. Kök “belgeler” klasörümüzde “varlıklar” veya “örnekler” klasörleri olmadığından hata pop-up’ları aldık. Klasörleri oluşturarak düzelttik, ancak bunları kendimiz oluşturmak zorunda kalmanın yanı sıra, bu klasörlerin özel bir “Modo” klasörüne yerleştirilmesi gerekiyordu.

UI, çoğu gelişmiş araç gibi, düğmeler ve menülerle dolu, ancak her şey açıkça etiketlenmiş ve simgeler büyük ve işlevlerini iletmede iyi. Bir resim 1000 kelimeye bedeldir ve bu asla kelimelerin olduğu zamandan daha etkili değildir, “çıkarıcı füzyonla tek taraflı yüzey şeridi oluşturun”.

Fizik ve animasyon sistemi oldukça yeteneklidir. Her zamanki nesnelerin ve ışıkların yanı sıra, sahneye dinamik nesnelerin hareketini etkileyen kuvvetler ekleyebilirsiniz. Parçacık bulutları ve kaya gibi yordamla oluşturulan nesneler de ekleyebilirsiniz..

Modo Üzerine Düşüncelerimiz

Araçları kullanmaktan hoşlanmamıza rağmen, zevklerimize uygun öğreticiler bulamadık ve oynayabileceğiniz bir dizi örnek nesne ve sahne olmasını tercih ederdik. Bununla birlikte, öğretici videoların rahat temposu bazılarına hitap edebilir. 1.799 dolar için daha fazlasını talep etmelisiniz. Pürüzlü kenarlar bu fiyat aralığındaki görmek istediğiniz şey değildir.

ModoAnimation

Modo’nun kalıcı lisansı pahalıdır, ancak kontrol etmek isterseniz bir aylık ücretsiz deneme sürümü vardır. Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir.

Burada, özellikle deneyimli kullanıcılar için kullanılabilirlik ve özellikler açısından hoşunuza gidecek çok şey var, ancak işe başlıyorsanız başka bir yere bakmanızı öneririz. Gelişmiş özelliklerine ihtiyaç duymayan herkes için çok pahalı.

ZBrush

ZBrush, 3D nesneleri manipüle etmenizi ve kontrol etmenizi sağlayan dijital bir heykel aracıdır. Wings 3D’nin çok daha karmaşık bir versiyonu gibi hissediyor ve 40 milyondan fazla poligon sayısı olan yüksek çözünürlüklü nesneleri işleyebiliyor.

Pixologic web sitesindeki metin öğretici size temel bilgiler verir. Bundan sonra, yeni başlayanlar ve yukarı derecelendirilmiş video eğitimleri vardır, böylece sadece birini seçip atlayabilirsiniz.

ZBrushHead

Çok sayıda demo nesnesi de var. Kaliteli modelleri bir başlangıç ​​noktası olarak kullanmak yeni başlayanlar için eğlenceli ve tüm 3D grafik yazılımlarının sunmasını istediğimiz bir şey.

ZBrush’ta 2D ve 3D arasında geçiş yapma

3D modunda çalışmanın yanı sıra, 2D moduna girebilir ve görüntünüzü standart bir boya paketindeymiş gibi değiştirebilirsiniz. 2B çizim ve 3B grafiklerin birleşimi alışılmadık hissettirir, ancak sanatçılara becerilerini karıştırmak için orijinal bir yol sunar.

ZBrushDogsHeads

Arayüz olsa telaşlı hissediyor. Nesneleri taşımak ve manipüle etmek yeterince sezgiseldir, ancak menülere girin ve kendinizi bir pop-up ve ekstra labirentinde dolaşırken bulacaksınız. Kullanıcıların tüm bunları anlaması biraz zaman alırken, ZBrush çok şey yapabilir.

ZBrushMaterials

Nesneleri kullanmak dokunsal ve güçlü hissettirir. Pixologic iş akışını “Sculptris Pro” olarak adlandırıyor, yani elinizle kil çalışmak gibi hacim eklemek ve azaltmak için nesnelere tıklayabilirsiniz. Nesneler her zaman istediğiniz şekilde yanıt vermez, özellikle de ilk başta, ancak kolayca değişiklik yapabileceğinizi ve beceri geliştirilebileceğini düşünüyorsunuz.

ZBrushInsectPainting

Ayrıca renkleri 3D modellere boyayarak onlara el yapımı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Sonuçlarımız arzulanan bir şey bırakabilir, ancak bu araçlarla çok şey elde etme potansiyeli vardır. Yüzey gürültüsü eklemek ve nesne geometrisini düşük seviyede değiştirmek gibi seçenekler de vardır. Fırçalanıp üflenebilen bir kürk efekti için modellere lif bile ekleyebilirsiniz..

ZBrush ile ilgili Düşüncelerimiz

Oyunları için 3D nesneler oluşturmak ve performansı korumak isteyen geliştiriciler için ZBrush, modeliniz üzerindeki etkiyi en aza indirirken çokgen sayılarını azaltmak için araçlara sahiptir. Ayrıca, 3D baskı için modeller oluşturmanıza olanak tanır..

ZBrushMech

ZBrush ilk başta başlarımızı sarmak için zor bulduğumuz, ama biz içine var gibi biz daha çok zevk. Yeni başlayanlar için, Wings 3D daha basittir, ancak özelliklerle sınırlıdır. Bununla birlikte, fiyatın yanı sıra, ZBrush ile başlayamamanız ve programı öğrenirken daha basit araçlara bağlı kalmamanız için hiçbir neden yok.

895 $ ‘dan ZBrush en azından Maya’dan daha ucuz. Kurulması kolay olmasa da, bu tür bir paranız yoksa 45 günlük ücretsiz deneme sürümü vardır. Genel olarak, ZBrush bazı sıradışı, ancak güçlü özelliklere sahip iyi bir araçtır.

Maya

Maya, 3D işindeki en büyük isimlerden biridir ve oyun ve film endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. En güçlü yanlarından biri özelleştirilebilirliğidir, ancak bu makalenin kapsamı dışındadır, çünkü vanilya formuna bakıyoruz. Yine de iş akışınızı değiştirmek istiyorsanız Maya harika bir bahis. Özel AI oluşturmanızı sağlar ve Python ve Mel’i destekler.

MayaHair

Mel, Maya’nın güçlü kodlama dilidir ve görevleri otomatikleştirmek için çok sayıda seçenekle boru hattınızın komutunu almanıza yardımcı olabilir. Tüm standart UI eylemleri, kodunda yapılmış gibi arayüzünde görüntülenir, bu nedenle fare ve klavyeyle bir şeyler yaptıktan sonra, Mel’in penceresine gidebilir ve gittikçe öğrenmek için koda nasıl dönüştüklerini görebilirsiniz..

Maya kullanmayı öğrenme

Maya’nın belgeleri kapsamlı ancak kaybolması kolay. Bulduğumuz bir sorun, yazılımın çok eski sürümleri olmasıydı, çevrimiçi rehberlik genellikle modası geçmişti. Ana şirketin Autodesk belgeleri de tarihli görünüyordu.

Eğiticiler, yeni bir araç öğrenirken okumayı tercih edenler için rahatsız edici olan YouTube ve merakla flash videolardan oluşuyor. Ancak videolar iyidir ve sizi içeriğe ulaşmak için çok fazla dolguya oturmaya zorlamaz. Birlikte oynayabileceğiniz birçok nesne de var, ancak bunlar içerik tarayıcısında gizlenmiş.

MayaPlane

3B nesneler ve dokular gibi daha fazla içerik Autodesk’ten edinilebilir, ancak bu ayda yaklaşık 125 $ ödemenizi gerektirir.

Kullanıcı arayüzü çok fazla bilgi içermesine rağmen kalabalık ve yoğun, ancak yönetilebilir. Menüler sondaj seçenekleriyle doludur ve öğrenirken anladığınız şeyleri bulabilecek kadar okunabilirdir.

Kamerayı doğru konuma getirmek ve ayarlamak tüm 3D grafik araçlarında zor olabilir, ancak Maya size kamera konumlarınızı işaretleme ve bunlar arasında hareket etme seçeneği sunar..

Maya ve Animasyon

Animasyon için de birçok seçenek var. Maya, tam teşekküllü 3D filmler üretebilir. Nesnelere yönlendirilebilen bir iskelet vermenizi sağlayan kapsamlı bir arma sistemi vardır. Bunu iyi yapmak kendi başına bir sanattır, ancak etrafına bakarsanız ücretsiz yüksek kaliteli, önceden pişmiş indirmeler bulabilirsiniz.

Sahne görünümünü taşımak, diğer araçlardan daha az sezgisel olan alt veya seçenek tuşunu basılı tutmayı içerir. Her şey kalbinizin içeriğine çekilebilen nesneler, köşeler veya yüzler arasında geçiş yapmak için farenin sağ düğmesini basılı tutun.

MayaScripting

Maya, Arnold adında kendi oluşturucusuyla birlikte gelir. İsteğe bağlı bir yüklemedir, bu yüzden isterseniz başka bir yükleme yapmakta özgürsünüz. Arnold’un Maya’da ışık eklemenizi sağlayan kendi menüsü vardır – siz bunu yapmazsanız fazla bir şey görmezsiniz – ve sahnenizden temel bir görüntü oluşturmak basittir. Doğru ışık ve ayar ile işlerin iyi görünmesini sağlamak daha fazla iş gerektirir.

Arnold, dişte uzun süren Mental Ray’in yerini alır. Ancak bazı eski içerikler, örnek avlarken bulduğumuz gibi eski oluşturucuya bağlı olabileceğinden emin olun.

Arnold, GPU tabanlı değil, CPU tabanlı. Her ne kadar büyük miktarda RAM gerektiren büyük ve karmaşık sahneler oluşturmak için uygun olsa da, GPU tabanlı bir oluşturucudan daha yavaş olabilir. Örneğin, Blender’ın oluşturucusundan daha yavaş bulabilirsiniz..

Maya Üzerine Düşüncelerimiz

Dezavantajı – ve bu bir biggie – Maya yılda 1.500 dolarlık göz kamaştırıyor. Yine de öğrenci olmanız daha ucuzdur. Aslında, doğrudan satın almaktan daha ucuza kaydolmak daha ucuz olabilir.

MayaWater

Bu fiyata Maya’dan çok şey beklemek hakkınız var ve hayal kırıklığına uğratmıyor. Bir çubuğu sallayabileceğinizden daha fazla özelliğe sahiptir. Örneğin, Maya’yı en iyi oyun geliştirme araçları makalemizde daha fazla okuyabileceğiniz oyun geliştirme için kullanmak isteyenler, nesneleri Unity veya Unreal’a aktarabileceğinizi bulmaktan memnuniyet duyacaktır..

Su, saç veya ateş gibi şeyleri modellemek istiyorsanız, Maya size bir sürü seçenek sunar, böylece gerçekçi sahneler oluşturmak isteyenler bunu yapmak için çok sayıda araca sahip olacaktır. Saçlara ek olarak, kumaş ve sıvıları simüle edebilirsiniz. Hareket yakalama desteği de var.

Maya pahalıdır, ancak bazı deneme yanılma işlemlerinden sonra çalışabildiğimiz ücretsiz bir deneme sürümü ile birlikte gelir. Bunun nedeni Windows Defender’ın son zamanlardaki aşırı koruma nedeniyle olabilir, ancak Microsoft’un çalışmalara anahtarlar attığı sırada Maya’nın kurulum yazılımı zarif bir şekilde başarısız olsaydı iyi olurdu..

Genel olarak, Maya muhtemelen baktığımız en kapsamlı araç ve kullanmak için bir patlama. Zorlu olsa da, kaygan ve sezgiseldir ve eğer karşılayabiliyorsanız, son derece yeteneklidir.

Son düşünceler

3D grafiklere girmek isteyenler, fiyattan ücretsiz ila pahalıya kadar değişen birçok araca sahiptir. Gördüğümüz gibi, ücretsiz seçeneklerin bile sunacak çok şeyi var. Daha pahalı araçlar daha fazla özellik sunar ve profesyonel sonuçlar üretebilir, ancak buradaki tüm seçenekler kaliteli 3D resimler oluşturabilen güçlü araçlardır.

Wings 3D, kullanımı kolay, harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Blender, daha birçok özellik sunan başka bir ücretsiz ve eğlenceli seçenektir. Daha pahalı araçlarla işler daha ciddi hale gelir, ancak ücretsiz denemeler sunar, böylece taahhütte bulunmadan önce ayak parmağınızı daldırabilirsiniz..

ZBrush güçlü hissediyor ve sonunda onunla ne istersen yapabileceğin izlenimini veriyor. Maya olağanüstü bir yazılım parçasıdır, ancak iri fiyat etiketi, 3D modelleme konusunda ciddi değilseniz, sınır dışı olduğu anlamına gelir.

Bir araç seçerken oluşturmak istediğiniz şeyin kapsamı önemlidir. Temel 3D nesneler için Wings 3D yeterlidir, ancak animasyon yapmak istiyorsanız iyi değildir. Oynanışta kullanmak için bir şey oluşturuyorsanız, oluşturma işlemi sizin için işlenir, ancak bir kesim sahnesi için bunu iyi yapabilen bir yazılım istersiniz.

Bu araçların en basiti bile yaratıcılığı ifade etmek için çok geniş bir kapsam sunar ve iyi olmak istiyorsanız, onlara uzun saatler ayırmayı bekleyebilirsiniz..

Sınırlı sanatsal yeteneğe rağmen, bu araçlarla eğlenecek çok şey bulduk. Bu tür şeylere dikkat ederseniz, profesyoneller kadar iyi grafikler oluşturmanızı engelleyen hiçbir şey yoktur. Nesne manipülasyonunun temellerini öğrendikten sonra, bu yazılım paketlerindeki daha gelişmiş araçlarla geliştirebileceğiniz güçlü bir beceri kazanmış olacaksınız..

Diğerleri kadar sevmediğimiz Cinema 4D ve SketchUp ve kredisiz ücretsiz denemesine kaydolmamıza izin vermeyen Autodesk 3ds Max’i dikkate almaya değer diğer araçlar arasında. kartı. Bir takım araçları kapsamak istedik ve Maya ağırlıklar arasında tercih ettiğimiz seçenekti.

Yukarıdaki araçlardan herhangi birini kullanıp kullanmadığınızı bize bildirin ve aşağıdaki yorumlarda başka önerileriniz olup olmadığını bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me