Dropbox ve iCloud: Mac Kullanıcıları için En İyi Seçim

Dropbox veya iCloud’un yatırımınızı daha fazla hak edip etmediğini düşünen bir Mac veya iPhone kullanıcısı mısınız? Biz burada Cloudwards’da acınızı hissediyoruz. Bulut depolama favorilerini seçmeye çalışmak bizim için bir takıntı. Şanslıyız, karar verme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olacak basit bir yöntem geliştirdik:


Onları kavga ediyoruz.

Bu makalede, kimin zirvede olduğunu görmek için bir hizmeti diğerine karşı çukurlaşacağız. İki hizmeti planlarda ve senkronizasyon, paylaşım ve güvenlik gibi kritik özelliklerde inceleyeceğiz. İCloud sizin işiniz değilse, diğer Dropbox alternatifler listemize de göz atabilirsiniz..

İCloud’u daha önce diğer hizmetlerle, özellikle de çok iyi çıkmadığı IDrive ile karşılaştırdık; bu sefer daha fazla çok yönlülük sunsa bile Dropbox’ı tercih ettiğimizden çok farklı değil. Bununla birlikte, iCloud’un son zamanlarda bazı ciddi iyileştirmeler yaptığı için, birkaç yıl önce alacağı nakavt kararı olmadığı unutulmamalıdır..

Savaş: Dropbox ve iCloud’a karşı

Beş tur boyunca, Dropbox ve iCloud’u, kullanıcıların en iyi ihtiyacı kimlerin karşıladığını görmek için noktadan noktaya karşılaştıracağız. Diğer tarafta görüşürüz. İCloud’un video incelememize göz atmak isterseniz, aşağıda bulabilirsiniz. Yazılı bir Dropbox incelememiz de var.

Birinci Tur: Fiyatlandırma ve Planlar

Öncelikle, iki hizmetten hangisinin paranız için en iyi patlamayı sağlayacağına bir göz atalım.

Dropbox

Dropbox dört farklı plan katmanı sunar:

 • Temel: 2 GB
 • Pro: 1 TB
 • İş Dünyası: Sınırsız
 • Kurumsal: Sınırsız

Temel plan ücretsizdir. Ancak, ücretli bir aboneliğe geçmediğiniz sürece birkaç önemli özellik kullanılamaz. Bunları üçüncü turda ele alacağım.

Profesyonel ve İş planları aylık veya aylık olarak abone edilebilir. Yıllık bir planla, toplam fiyattan biraz tasarruf edersiniz, ancak çok fazla tasarruf etmezsiniz. 1 TB planının diğerlerine kıyasla oldukça uygun olduğunu unutmayın.

Kurumsal planlar Dropbox web sitesinde fiyatlandırılmaz. Fiyat teklifi almak için onlarla doğrudan iletişime geçmeniz gerekir.

Hem Temel hem de Pro kullanıcıları başkalarına başvurarak ek alan kazanabilir. Temel kullanıcılar, 16 GB’a kadar her tavsiye başına 500 MB kazanmak için arkadaşlarına başvurabilir. Profesyonel kullanıcılar yönlendirme başına 1 GB, 32 GB’a kadar.

iCloud

iCloud kullanıcılara 5GB ücretsiz depolama alanı sunar. Sadece iPhone’larını ve iPad’lerini yedeklemek isteyen kullanıcılar için bu yeterli olabilir. Olmadığında, Apple birkaç aylık abonelik seçeneği sunar:

Depolama alanıAylık Maliyet
50GB$ 0.99
200 GB$ 2.99
1TB$ 9.99
2TB$ 9.99

Dikkat edilmesi gereken birkaç nokta:

 • Yukarıdaki fiyatlar ABD içindir; dünya fiyatları çılgınca dalgalanıyor
 • Bir yıl boyunca kaydolurken indirim yapılmaz
 • iCloud iş planları sunmuyor
 • iCloud tavsiye bonusları sunmuyor

Ayrıca, iCloud alanınız iOS cihaz yedeklemeleri, iCloud Fotoğraf Kütüphanesi ve iCloud e-postası ile paylaşılır.

Birinci Tur Düşünceler

Planlar söz konusu olduğunda, Dropbox’ın iCloud’a göre en büyük avantajı, KOBİ’leri sınırsız bir iş planıyla barındırmasıdır. Bu arada iCloud, yalnızca birey düşünülerek fiyatlandırılır.

Ancak, bu bağlamda, gerçekten parlıyor. Doğrudan 1 TB’lik bir hesaba atlamak zorunda kalmamanın lüksü, Dropbox’ın ve diğer bulut hizmetlerinin çoğunun sunmadığı bir şeydir. Sadece gereksinimlerinize uygun olarak harcama yapmanın esnekliği, ortalama kullanıcıya bir planın yapacağı işten daha fazla fayda sağlayacaktır..

Birinci Tur Birincisi: iCloud

İkinci Tur: Senkronizasyon

Tüm dosyalarınızı tüm cihazlarınızda güncel tutabilmek, tüm bulut depolama hizmetlerinin sunmadığı harika bir özelliktir. Dropbox ve iCloud nasıl çalışır??

Dropbox

Dropbox, verilerinizi yönetmenize yardımcı olacak çok çeşitli özellikler sunar. İyi bir bulut depolama hizmeti gibi, bu da içeriği cihazlar arasında senkronize etme özelliği ile başlar.

Desteklenen masaüstü platformları şunları içerir:

 • Mac: Snow Leopard ve üstü
 • Windows: Vista ve üstü
 • Linux dağıtımları çok geniş

Mobil destek aşağıdakiler için sunulmaktadır:

 • iPhone / iPad: iOS 8 ve üstü
 • Android: OS 4.1 ve üstü
 • Windows Phone: 8.0 ve üstü

Dropbox senkronizasyonu aşamalı olarak gerçekleştirir, böylece işler sorunsuz çalışır. Servis ayrıca senkronizasyon yüklemelerini maksimum hızın yüzde 75’ine otomatik olarak kısarak bant genişliği etkilerini en aza indirir. İndirmeler yüzde 100 olarak ayarlandı. İsterseniz iki ayar grubunu da manuel olarak değiştirebilirsiniz..

iCloud

Apple ürünleri için tasarlanmasına rağmen, iCloud içeriği Windows ile de senkronize etmek için kullanılabilir. Masaüstü uygulamaları aşağıdakiler için indirilebilir:

 • Mac: Yosemite ve üstü
 • Windows: Windows 7 ve üstü

Ancak, mobil uygulamalar yalnızca iPhone ve iPad için kullanılabilir.

iCloud senkronizasyonları aşamalı olarak gerçekleştirilmez. Büyük dosyalarla çalışırken bu bir sorun olabilir. Ayrıca, iCloud senkronizasyon hızlarını azaltmanıza izin vermez.

Yuvarlak İki Düşünce

Bir Windows uygulamasına sahip olmasına rağmen, Dropbox, cihazlarınızı bağlamak için iCloud’dan daha iyi bir seçimdir. Daha fazla platform, cihaz tercihleriniz için daha fazla konaklama anlamına gelir. Aslında, senkronizasyon hızlarını yönetmeye yardımcı olacak artımlı yükleme ve gaz kontrolleriyle, Apple’ın ekosistemini her şeyden önce kullanmayı tercih eden biri olsanız bile, muhtemelen daha iyi bir seçimdir.

İkinci Tur Birincisi: Dropbox

Üçüncü Tur: Dosya ve Klasör Paylaşımı

Dosyaları kuruluşunuzdaki diğer kişilerle, hatta yalnızca arkadaşlarınızla paylaşmak, bulutta veri depolamanın ana avantajlarından biridir. İki hizmetimizden hangisi burada daha iyi??

Dropbox

Dropbox, içeriğinizi web arayüzünden paylaşmanızı kolaylaştırır. Paylaşılan bir klasör oluşturabilir ve başkalarını bu klasörde çalışmaya davet edebilirsiniz veya içeriğinize herkesin erişebileceği bir bağlantı oluşturabilirsiniz.

Paylaşılan öğeler klasör veya dosya içerebilir, ancak yalnızca klasörlere düzenleme izinleri eklenebilir. Paylaşım oluşturulurken görüntüleme veya düzenleme izinleri ayarlanır.

Bağlantıları şifre ile koruma ve son kullanma tarihleri ​​verme seçenekleri vardır, ancak bu özellikleri kullanmak için en azından Pro hesabınızın olması gerekir. Paylaşılan içeriğinizi kaybetmekten endişe ediyorsanız, hangi erişimin verildiğini denetlemek için web aracının “paylaşım” ve “bağlantılar” sekmelerini kullanabilirsiniz.

iCloud

İCloud’da depolanan klasörler başkalarıyla paylaşılamaz. Dosya paylaşabilirsiniz, ancak iWork dosyalarıyla sınırlısınız. iWork dosyaları, iCloud’un yerel üretkenlik uygulamaları kullanılarak oluşturulan dosyalardır..

Yuvarlak Üç Düşünce

Burada söylenecek çok şey yok. Dropbox çevrimiçi işbirliği için çok iyi bir araçken, iCloud çok insülerdir ve başkalarıyla çalışmak için tasarlanmamıştır.

3. Tur Birincisi: Dropbox

Dördüncü Tur: Uygulama Entegrasyonu

Veri depolamak bir şeydir, üzerinde çalışmak başka bir şeydir: iki yarışmacımız çevrimiçi olmaktan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayan uygulamaları entegre etmekle nasıl başa çıkıyor??

Dropbox

Dropbox’ın Google Drive, OneDrive ve iCloud gibi kendi yerel üretkenlik uygulaması vardır, ancak rakipleri kadar kapsamlı değildir. Ancak, 2014 yılından bu yana Microsoft Office ile güçlü bir entegrasyon ortaklığı yapmıştır..

Aslında, Office Online otomatik olarak Dropbox web sitesinde yapılandırılır, bu nedenle başka bir adım gerekmez. Sakladığınız tüm Word, PowerPoint veya Excel dosyaları Office Online’da doğrudan arabirimden açılabilir ve düzenlenebilir.

Bu, paylaşılan içerik üzerinde de gerçek zamanlı işbirliklerine izin verir.

Dropbox’tan yeni bir Office Online belgesi oluşturmanın bir yolu yoktur. Ancak Office web sitesine gidip ücretsiz bir hesap oluşturabilirsiniz. Böylece, mevcut en iyi üretkenlik paketlerinden biri olan özelliklere tam erişiminiz olur. Daha sonra Dropbox’a doğrudan Office Online’dan da erişebilirsiniz.

Kurumsal Microsoft hesabı gerektiren Dropbox Business hesapları için kuralların farklı olduğunu unutmayın.

Dropbox’ın değerini artıran birkaç teknoloji ortaklığı daha var. Dikkate değer örnekler aşağıdakiler gibi kullanışlı küçük işletme uygulamalarını içerir:

 • Adobe: PDF dosyalarını paylaşma ve görüntüleme
 • Slack: ekipler için gerçek zamanlı mesajlaşma
 • Asana: İş projelerini takip edin ve yönetin
 • IFTTT: uygulama ilişkileri oluşturun ve otomatikleştirin

iCloud

iCloud’un kendi üretkenlik uygulamaları vardır: popüler iWork paketi. Bu içerir:

 • Sayfalar: kelime işlem için
 • Sayılar: e-tablolar için
 • Keynote: sunumlar için

Yeteneklerle ilgili olarak iWork, Microsoft Office’e karşı kendine ait. Hayır, Apple Windows veya Android için iWork uygulamaları sunmaz. Ancak, platformdan bağımsız olarak iCloud’a erişebilen herhangi bir cihazdan ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Daha da iyisi, Apple üçüncü taraf uygulamalarının Office dahil olmak üzere iCloud ile entegre olmasına izin veriyor.

Diğer uygulamalar şunları içerir:

 • Goodreader: PDF’ler ve diğer dosyalar için; ek açıklama özellikleri içerir
 • Yapılacaklar: görev listeleri oluşturmak için
 • iA Writer: dikkati dağıtan yazı yazmak için

İCloud özellikli en iyi uygulamalardan bazıları Apple tarafından üretilen uygulamalardır. Bu liste Safari, Takvimler, Fotoğraf Akışı, Anımsatıcılar, Notlar ve elbette iTunes’u içerir.

Yuvarlak Dört Düşünce

Kendi uygulamalarını geliştirmemelerine rağmen, Dropbox’taki insanlar, iş yapmakla ilgilenen kullanıcılara hitap edecek ortaklıkları kullanarak iyi bir iş çıkardı.

Apple, Dropbox gibi ittifakları takip etmiyor, ancak şunları yapmaları gerekmiyor: Yazılım yapmakta gerçekten çok iyi. Geliştiricilerin iCloud ile entegre olmasına izin veriyorlar, bu nedenle bazı iyi üçüncü taraf seçenekleri var. Ancak, Dropbox ile aldığınız birçok büyük adın iCloud’da mevcut olmadığı anlaşılıyor.

Sonuçta, entegrasyon kütüphanesinin en iyi olduğuna karar vermek ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Dropbox ekiplere daha çok, iCloud ise bireylere daha çok yönelik.

4. Tur Birincisi: Kravat

Beşinci Tur: Dosya Koruması

Dosyalarınızı korumak, onları paylaşmak kadar önemlidir. Dropbox sıfır bilgi sağlayıcı olmasa da, Apple olsa da dikkate alınması gereken başka hususlar da var.

Dropbox

Dropbox, aktarılan dosyaları TLS / SSL şifrelemesiyle koruyarak endüstri standardını takip eder. Bu güvenli tünelden geçen dosyalar 128 bit AES ile şifrelenir.

Veri merkezine ulaştıktan sonra, depolamadan önce dosyalarınızın şifresi çözülür. İçerik daha sonra 256 bit AES ile yeniden şifrelenir. Ancak, meta verileriniz (dosya adları, tarihler, boyutlar vb.) Okunabilir durumda kalır.

Hesaplarının daha da güvenliğini sağlamak için kullanıcılara iki adımlı doğrulamayı etkinleştirme seçeneği sunulur. Bu özellik açıldığında, hesabınıza erişmek için hem şifrenizi hem de altı haneli bir kod girmeniz gerekir. Bu kod kısa mesaj veya Dropbox mobil uygulaması aracılığıyla alınabilir.

Normalde Dropbox, kullanıcıları kendileri veya başkaları tarafından yanlışlıkla silinmeye karşı korumak için silinmiş dosyaları 30 gün boyunca korur. Ayrıca, tüm dosya sürümleri 30 gün boyunca saklanır.

Dropbox Pro kullanıcıları, aylık sürüm 3,99 ABD doları için genişletilmiş sürüm geçmişi (EVH) adı verilen bir abonelik eklentisi seçebilir. EVH, silinen dosyaları ve tüm dosya sürümlerini bir yıla kadar kaydeder. Dropbox Business kullanıcıları otomatik olarak belirsiz dosya sürümü ve silinmiş dosya kurtarma hizmeti alır.

Web arayüzü ayrıca hesabınızdaki etkinliği izlemenizi sağlayan bir “etkinlikler” sekmesi içerir. Bu, paylaşılan içeriğinizde başkalarının hangi işlemleri gerçekleştirdiğini takip etmenin iyi bir yoludur.

iCloud

Dropbox gibi, iCloud da 128 bit AES kullanarak güvenli bir TLS / SSL tüneli ile cihaz ve veri merkezi arasında seyahat ederken verilerinizi korur.

İçeriğiniz bulutta beklemedeyken de saklanır. Apple, en az 128 bit AES olduğunu söylemek dışında hangi şifreleme düzeyini kullandıklarını netleştirmez. Daha önce de belirtildiği gibi, bu şifreleme düzeyi öngörülebilir gelecek için iyi olmalıdır.

Apple’dan meta verileri şifreleyip şifrelemediklerine dair herhangi bir bilgi bulamadım. Sıfır bilgi şifrelemesi sunmayan bulut depolama hizmetlerinin çoğu da meta verileri şifrelemediğinden, tahmin etmem.

Sıfır bilgi şifrelemesi tüm iCloud içeriğiniz için mevcut olmasa da, iCloud Anahtarlık için geçerlidir. iCloud Keychain, şifreleri, kredi kartı numaralarını ve diğer bilgileri iCloud’da saklamak için bir yöneticidir. Sıfır bilgi şifrelemesi, Apple çalışanlarının veya bilgisayar korsanlarının bu verileri okumasını önler.

Apple, ek bir güvenlik gereksinimi olarak iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği sunar. İCloud’da yeni bir cihazda ilk kez oturum açmaya çalıştığınızda, hem şifrenizi hem de altı haneli bir kod girmeniz gerekir. Bu kod otomatik olarak “güvenilir” cihazlarda görüntülenir.

iCloud, silinen dosyaları 30 güne kadar geri yüklemenizi sağlar. İCloud için kapsayıcı bir sürüm oluşturma sistemi yoktur. Ancak, sınırlı sayıda iWork sürümünü geri yükleyebilirsiniz.

Beşinci Tur Düşünceler

Hem Dropbox hem de iCloud, istirahatte şifreleme ve iki faktörlü kimlik doğrulama ile içeriğinizi korumak için oldukça iyi bir iş çıkarır. Bununla birlikte, her ikisi de kullanıcı meta verilerini şifreleyerek ve kullanıcılara sıfır bilgi şifrelemesine katılma olanağı vererek iyi olur.

Bu hem Dropbox hem de iCloud yüksek profilli saldırılara maruz kaldığı için özellikle doğrudur. 2012 yılında 68.680.741 Dropbox hesabının detayı çalınırken, 2014 yılında birden fazla ünlüye ait iCloud hesapları kırıldı.

Dropbox, sürümü ve silinmiş dosya kontrolü ile depolanmış tüm içeriğinize genişleterek iCloud’dan daha iyi bir iş çıkarır. Sanırım bugün hangi hizmetin kullanıcı içeriğini en iyi koruduğuna karar vermede makul bir engel oluşturuyor.

Beşinci Tur Birincisi: Dropbox

Karar

iCloud son beş yılda çok yol kat etti, ancak Mac kullanıcıları için bile henüz bir Dropbox’ın yerini almadığı açık. En kısa olduğu yer – senkronizasyon ve paylaşım – bulut depolama alanının en temel özelliklerinden ikisidir.

Ancak, ilk etapta iCloud’a Dropbox için rekabet olarak bakmak yanlış olabilir. Çalışma işbirliklerinizi geliştirmek ve iCloud’un esnek fiyatlandırma yapısından yararlanmak için Dropbox’ı kullanın ve her iki dünyanın da en iyisini elde edin. İCloud’un durumunda bu, iPhone kişileri, fotoğrafları, iTunes ve daha kişisel bir bulut deneyiminin diğer öğeleri için daha fazla depolama alanı.

Yine de, biri ya da diğerine daha fazla yatırım yapmak söz konusu olduğunda…

Kazanan: Dropbox

Sizce doğru anladık mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me