Dropbox İçin TrueCrypt Kullanımı için Nihai Kılavuz

ÖNEMLİ NOT: TrueCypt gizemli koşullarda kapanmıştır, daha fazla bilgi için lütfen bu bağlantıyı ziyaret edin.


Dropbox (yılda 0 $ için 2 GB) tartışmasız dünyanın en iyi bilinen bulut depolama sağlayıcısıdır. Ama mükemmel değil. PRISM programıyla ilgili vahiylerin ardından Dropbox şifreleme uygulamaları nedeniyle eleştirildi.

TrueCrypt, Dropbox’ın şifreleme politikasındaki eksikliklerin çözümü olarak gösterildi. Yazılımın bulut depolama hesabımıza ek bir güvenlik katmanı eklemek için gerçekçi ve kullanışlı bir yöntem olup olmadığını öğrenmek istedik..

Dikenli tel
Güçlü güvenlik, Dropbox hesabınızın içeriğini gerçekten özel tutacaktır© Telif ücretsiz

TrueCrypt ücretsiz, açık kaynak kodlu bir uygulamadır. Mac, Windows 7’ye kadar Windows ve Linux için kullanılabilir. Windows 8 için sürüm yok. Bu makalede, TrueCrypt ve Dropbox’ın Mac sürümünü kullanıyoruz, ancak diğer sürümlerde bulunan özellikler genel olarak benzer.

Bu kılavuzu kullanmak için, Dropbox uygulamasını http://www.truecrypt.org/downloads adresinden TrueCrypt’ten yüklemeniz ve indirip yüklemeniz gerekir. Her iki uygulamayı da yükledikten sonra, kılavuzumuzun geri kalanını duraklatın ve okuyun.

Terminolojiye Alışmak

TrueCrypt arayüzünü anlamak için, kullandığı teknik terimler hakkında hızlı bir primere ihtiyacınız olabilir..

 • bir Ses verinin saklandığı sanal bir kapsayıcıdır. Bir çeşit depolama kovası olarak düşünün. Birimler bilgisayarınıza dosya olarak kaydedilir ve bağlandığında disk sürücüleri gibi davranır. Önce bir birim oluşturmadan TrueCrypt’i kullanamazsınız.
 • TrueCrypt harfleri yönlendirmek için birimler atar. Bunlar yuvalar.
 • TrueCrypt’te kullanılan terminolojiyi kullanmak için birimler takılı ve inmek. Mac veya Linux kullanıyorsanız, bu terimlere zaten aşina olabilirsiniz. Gereksiz ayrıntıya girmeden, bir birim kullanılmadan önce monte edilmelidir.

TrueCrypt kullanırken, önce bir birim oluşturur ve birim oluşturur, bu birimde neyi depolamak istediğinize karar verir ve ardından birimi bir dosya olarak kaydedersiniz. Dropbox ile çalıştığımızdan, Dropbox içeriğinin şifreli bir TrueCrypt biriminde depolanmasına odaklanacağız.

Daha sonra birimi bağlayacağız ve çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğiz.

Dropbox Klasörünü Şifrelemek için TrueCrypt Kullanma

Şifreleme sürecine TrueCrypt ve Dropbox ile bakalım. Kolaylık olması açısından, Dropbox klasörü içinde tek bir dosyayı şifreleyeceğiz, ancak tüm klasörü şifrelemek için aynı prosedürü kullanabilirsiniz.

1. Birim Oluşturun

Başlangıçta TrueCrypt’te bir birim oluşturmanız gerekir. Bu, şifrelenmiş dosyalarınız için bir sanal depolama kabıdır.

Tıkla Birim Oluştur buton.

Birim Oluşturun
Birim Oluşturun© Hiçbiri

Birim Oluşturma Sihirbazı açılır.

2. Kapsayıcıyı Oluşturun

İlk ekranda ilk seçeneği belirleyin: Şifrelenmiş bir dosya taşıyıcısı oluşturma.

Kapsayıcıyı Oluşturun
Kapsayıcıyı Oluşturun© Hiçbiri

Sihirbazla devam et.

3. Birim Türünü seçin

seçmek Standart TrueCrypt Birimi. Çoğu Dropbox kullanıcısı için bu yeterli düzeyde güvenlik sağlar. Gizli olmayan bir birim ile çalışmak bizim için daha kolay.

Birim Türünü Seçin
Birim Türünü Seçin© Hiçbiri

4. Konumu Kaydet’i seçin

Şimdi, yeni cildimizi nereye kaydedeceğimize karar vermeliyiz. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var.

 • Bu düğme şunu söylemesine rağmen Dosya Seç, aslında burada yeni bir dosya oluşturmak istiyoruz.
 • Mevcut bir dosyayı seçersek, kalıcı olarak üzerine yazılır.
 • Mevcut bir dosyayı seçmek onu şifrelemez.
 • Dosya Dropbox klasöründe bulunmalıdır.

Örneğimde yepyeni bir klasör oluşturdum, OnlineBackupReviews, Dropbox klasöründe. TrueCrypt birimim adlı yeni bir dosya olarak kaydedilecek TrueCrypt Örneği.

Kaydetme Konumunu Seçin
Kaydetme Konumunu Seçin© Hiçbiri

5. Şifreleme Yöntemini seçin

Bu iletişim kutusunda, oluşturduğumuz birim için şifreleme türünü ve karma algoritmasını değiştirebiliriz.

Şifreleme Yöntemini Seçin
Şifreleme Yöntemini Seçin© Hiçbiri

Bu iletişim kutusuna daha ayrıntılı bakalım.

Şifreleme Algoritması Hakkında

İletişim kutusu aşağıdaki şifreleme seçeneklerini listeler:

 • AES
 • Yılan
 • İki balık
 • AES-Twofish
 • AES-Twofish-Yılan
 • Yılan-AES
 • Yılan-Twofish-AES
 • Twofish-Yılan

Listeye baktığımızda üç şifreleme algoritması olduğunu görebiliriz: AES, Serpent ve Twofish. TrueCrypt bunlardan herhangi birinin kendi başına veya başkalarıyla birlikte kullanılmasına izin verir. Seçeneklerin sırasına da dikkat edin: AES-Twofish-Yılan farklı Yılan-Twofish-AES.

Bu şifreleme yöntemi ne kadar önemli?

AES-256’nın çatlamak için bir milyar milyar yıl süreceği bildiriliyor – evrenin varolduğundan çok daha uzun. Ancak bazı insanlar ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın bunu zaten yaptığını iddia ediyor.. 

Gerçek şu ki, hiç kimse AES-256’nın ne kadar güvenli olduğunu bilmiyor; tek yapabileceğimiz tahmin etmek. En iyi güvenlik için şifreleme yöntemlerinin bir kombinasyonunu kullanmalısınız.

Hash Algoritması Hakkında

Karma algoritması, TrueCrypt rasgele sayı üreteci ile birlikte, şifreleme anahtarı için sahte harf ve sayı dizeleri oluşturmak için kullanılır. (“Sahte sözde”, dizenin gerçekten rastgele olmadığı, ancak sistemin sınırlamaları göz önüne alındığında “mümkün olduğunca rastgele” olduğu anlamına gelir.)

Buradaki seçenekler:

 • Ripemd-160
 • SHA-512
 • girdap

Hash algoritması sadece orijinal sahte dizgiyi gizler. Çoğu kullanıcı için varsayılan RIPEMD-160 yeterlidir.

6. Bir Birim Boyutu girin

TrueCrypt şimdi birimin ne kadar büyük olması gerektiğini sorar. Birimin boyutunu burada ayarlarken Dropbox depolama hesabınızın boyutunu ve depolamak istediğiniz dosyaların boyutunu göz önünde bulundurun. Dropbox, birimin içeriğinden bağımsız olarak bu boyutta bir dosyayı her zaman “görür”.

Birim Boyutu Girin
Birim Boyutu Girin© Hiçbiri

7. Bir Şifre Seçin

Zayıf bir şifre, şifrelemenizi tamamen etkisiz hale getirecektir, bu nedenle bu, kurulum prosedürünün önemli bir parçasıdır. Askeri dosya şifreleme teknolojisine sahip güvenlik dosyalarında, şifre gibi basit bir şifre ile güvenceye alınmanızın bir anlamı yoktur1.

İdeal olarak rastgele 20 karakterlik bir dize oluşturmak için bir şifre üreticisi kullanmalısınız; mümkünse daha uzun. Bu mantıklı değilse, size bazı alternatif fikirler vermesi gereken şifre oluşturma konusunda yararlı bir makale.

Bir parola seç
Bir parola seç© Hiçbiri

TrueCrypt ayrıca bir Anahtar dosya. Bu, şifrenizi oluşturmak için herhangi bir dosyayı kullanmanıza izin veren çok akıllı bir işlevdir; bu dosya olmadan kullanıcı erişemez. En sevdiğiniz şarkının bir mp3’ünü, çocuklarınızın JPG fotoğrafını veya rastgele karakterlerle dolu bir dosya seçebilirsiniz (TrueCrypt veya başka bir uygulama tarafından oluşturulur).

Bu anahtar dosyası yöntemini seçerseniz, anahtar dosyasını hiçbir şekilde değiştirmediğinizden emin olun. Anahtar dosya JPG’sini kırpmak veya mp3’teki etiketleri değiştirmek TrueCrypt biriminizi kullanılamaz hale getirir.

8. Biçim Seçeneklerini Seçin

Endişelenme: TrueCrypt sabit diskinizi biçimlendirmeyecek. Biçim Seçenekleri, yeni biriminiz için en uygun dosya sistemini seçmenize izin verir. Unutmayın: etkin bir şekilde bağımsız bir sanal disktir.

Biçim Seçeneklerini Seçin
Biçim Seçeneklerini Seçin© Hiçbiri

Çoğu durumda, Windows’ta FAT birimi ve Mac’te Mac OS Genişletilmiş birimi oluşturmak istersiniz. İleri düzey kullanıcılar tam tersini kullanabilir veya Hiçbiri’ni seçebilir.

9. Platformlar Arası Desteği Seçin

Çoğu kullanıcı, hemen şimdi veya gelecekte farklı işletim sistemleri ve cihazlarla kesinlikle Dropbox kullanıyor. Uyumsuzluk sorunlarından kaçınmak için buradaki ilk seçeneği seçmenizi önemle öneririz.

Platformlar Arası Desteği Seçin
Platformlar Arası Desteği Seçin© Hiçbiri

10. Rastgele Veri ve Biçim Oluşturma

TrueCrypt artık farenizin hareketine bağlı olarak bir dizi karakter kaydederek rastgele bir veri havuzu oluşturur. Dizeyi oluşturmak için fare işaretçinizi rastgele bir desende hareket ettirin. Memnun kaldığınızda, Biçim.

Rastgele Veri ve Biçim Oluşturma
Rastgele Veri ve Biçim Oluşturma© Hiçbiri

Yeni Birimi Kullanma

Birimleriniz artık oluşturulduğuna göre, Dropbox onu yüklemeye başlayacak. Dosya eklemek ve kaldırmak için TrueCrypt içine monte etmeniz gerekir.

İlk olarak, Dosya Seç düğmesini tıklatıp birimi içeren dosyaya giderek birimi bulun. Ardından, dağ.

TrueCrypt Birimi Takma
TrueCrypt Birimi Takma© Hiçbiri

TrueCrypt sizden parola girmenizi ister. Dosyayla çalışmayı kolaylaştırmak için parolayı bellekte önbelleğe alın.

TrueCrypt Birimi Takma (2)
TrueCrypt Birimi Takma (2)© Hiçbiri

Dosya monte edildikten sonra Yuva 1’de gösterilir. Bu satırı çift tıklarsam, birimimi açabilir ve dosyaları normal bir diskmiş gibi içeri ve dışarı sürükleyebilirim.

Unutmayın: Dropbox’a göre, dosya her zaman yukarıdaki 6. adımda belirlediğimiz hacim boyutuyla kabaca aynı boyutta olacaktır – boş olsa bile.

TrueCrypt menüsünden şunları da yapabilirim:

 • Kontrol Hacim Özellikleri birimi oluştururken seçtiğim seçenekleri kendime hatırlatmak için.
 • Önbelleği sil (şifreleri RAM’den kaldırır).
 • Seçilen birimi yedekleme, geri yükleme veya yeniden yapılandırma Birim Araçları.
 • sökmek seçilen ses seviyesini seçin veya Tümünü Çıkar listeyi silmek için.

TrueCrypt Artıları ve Eksileri

TrueCrypt açıkça çok yetenekli bir uygulamadır, ancak ortalama Dropbox kullanıcısı için bazı zorluklar getirir.

 • Bulut depolama sağlayıcınız olarak Dropbox’ı kullanmaya hazırsanız, TrueCrypt dosyalarınızı meraklı gözlerden korumak için gereken ek şifreleme katmanını sağlar.
 • Ücretsiz, yani kaybedecek bir şey yok.
 • Dosya şifrelendikten sonra, en iyi Dropbox özelliklerinden bazılarını kaybedersiniz: dosya sürümü oluşturma, paylaşma vb..
 • Teknik olarak düşünmüyorsanız, TrueCrypt’in kullanıcı arayüzü kafa karıştırıcı olabilir.
 • Hala Dropbox’ın eksiklikleri için bir çözüm ve mükemmel bir çözüm de değil.

Hemen Dropbox’tan daha iyi şifreleme sunan başka bulut depolama hizmetleri de vardır:

 • SpiderOak (), senkronizasyon ve yedekleme sunan bir bulut depolama hizmetidir (bu nedenle size Dropbox’tan daha fazla esneklik sağlar). Sağlam bulut güvenliğine olan bağlılığı nedeniyle çekiş kazanıyor. SpiderOak, Dropbox’a benzer özellikler sunar ve verileriniz şifrelendiğinde bunları kaybetmezsiniz. SpiderOak vs Dropbox makalemde daha fazlasını okuyun.
 • Mega (), endüstrideki en yüksek profilli figürlerden Kim Dotcom tarafından kurulan bulut depolama hizmetidir. Mega, bulutla ilgili tartışmalarda şifreleme merkezi aşamasına geçen ilk hizmetti. Mükemmel olmayabilir, ancak kullanımı TrueCrypt’ten daha kolaydır.

Kanımca

TrueCrypt’in gücünden etkilendim ve zaten bir Dropbox hesabı için ödeme yaptıysanız, kesinlikle kullanmaya değer. Başlangıçta biraz şaşkın görünüyor, ancak Sihirbaz, cilt oluşturmadaki acının çoğunu çıkarıyor.

Benzer şekilde, ofiste Dropbox kullanmaya karar verdiyseniz, kültür değişikliğini zorlamak ve tamamen yeni bir bulut depolama sağlayıcısına geçmek yerine TrueCrypt’i karışıma eklemek daha kolaydır. Kuşkusuz, Dropbox’ı nasıl kullandığınıza bağlı.

En büyük sorun Dropbox özelliklerinin kaybıdır. Sürüm oluşturma gibi şeyleri kaybetmeniz, TrueCrypt’i kesin bir uzlaşma haline getiriyor ve bulut güvenliği konusunda gerçekten endişe duyuyorsanız, aynı sonucu elde etmenin daha iyi yolları var.

Hala SpiderOak’ı güvenli bir çözüm olarak tercih ediyorum; kullanıcılar özellikler açısından Dropbox’ın aynı avantajlarından yararlanır, ancak TrueCrypt’in ek güvenliği ile. SpiderOak, şifreleme ve en iyi uygulama söz konusu olduğunda kesinlikle içeriğini biliyor.

Çoğu çevrimiçi hizmet gibi güvenlik ve rahatlık arasında bir denge söz konusudur. TrueCrypt kötü şifrelenmiş bir hizmeti çok daha güvenli hale getirir, bu nedenle herhangi bir hardcore Dropbox kullanıcısı için öneriyoruz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map