CPanel 2020 ile En İyi Web Hosting

Kullanılabilirlik en iyi web sağlayıcıları arasında önemli bir özelliktir. Her şeyden önce, sitenizi çok fazla karışıklık olmadan hızlı bir şekilde yönetmenize izin veren, kullanımı kolay bir arayüz gereklidir. Birçok web barındırıcısı, güç ve kullanılabilirlik açısından yüksek bir kontrol paneli tasarlamaya çalıştı, ancak çok azı cPanel’e yaklaşabilir.


cPanel veya basitçe kontrol paneli, Linux sunucuları için oluşturulmuş bir ön uç arabirimdir. O zamanlar genç Nick Koston tarafından geliştirilen 1997’de başladı. Yakalanması beş yıl sürdü, ancak o zamandan beri HostGator ve GoDaddy gibi büyük web barındırıcıları için go-to arayüzü oldu..

Ancak, arayüzü yüklemek ve bir gün çağırmak kadar net değil. cPanel web sunucusu tarafından değiştirilebilir, yani bazı uygulamalar diğerlerinden daha iyidir.

Neden cPanel?

Yine de, ana bilgisayarlar dalış olmadan önce kesinlikle bir tanımdır. cPanel genellikle “kontrol paneli” nin basit bir kısalması olarak karıştırılır ve bu doğru olsa da, cPanel terimi gerçek bir ürünü ifade eder. Hala bir kontrol paneli, ancak web barındırma için en iyi kontrol panellerinden biri olarak farklılaştırıldı.

Nedeni çok iyi, çünkü kullanımı kolay: cPanel, sitenizi kontrol etmek için temiz, simge tabanlı bir düzen sunuyor. Ezici yeni başlayanlar olmadan şaşırtıcı miktarda güç sunan hepsi bir arada bir merkez.

Arayüz, simge tabanlı işletim sistemlerini anımsatıyor ve tamamen sezgisel bir deneyim haline getiriyor. Hatta web barındırma hakkında bir ipucu olmayan kolayca kolayca, yollarını bulabilirler, daraltılabilir kategorileri ve simgeleri bir yol haritası olarak ihtiyaç duydukları bulmak için kullanarak.

Kullanım kolaylığı ile bile, cPanel en güçlü arayüzlerden biridir. Örneğin WordPress kullanıcıları, WP arka ucuna hiç giriş yapmadan sitelerinin çoğu yönünü yönetebilirler. Bu, tonlarca seçenek sunan bir keşif arayüzüdür, DreamHost gibi titiz bir kontrol panelinden çok uzaktır (DreamHost incelememizi okuyun).

Basitçe söylemek gerekirse, cPanel sitenizi yönetmenin en iyi yoludur. Linux üzerinde çalışır, yani çoğu sunucu çalıştırabilir, bol miktarda güç sunar ve tüm paketi kullanımı kolay bir arayüzde sarar.

Ayrıca WordPress ile çok güzel bir ortak. CPanel ve WordPress’in WordPress kılavuzlarımıza nasıl entegre olduğunu görebilirsiniz. 

  • WordPress’i Kullanma Başlangıç ​​Kılavuzu
  • WordPress Kullanımı için Orta Seviye Kılavuz
  • WordPress Kullanımı için Gelişmiş Kılavuz

1. cPanel ile En İyi Web Hosting: HostGator

HostGator, tanıdık arayüzü alıp elden geçirerek özel bir cPanel özelliğine sahiptir. Bu, cPanel’in bu listedeki son yeniden tasarımı olmasa da, zaten en iyi tasarımı alarak ve daha da iyi hale getirerek kesinlikle en iyisi.

Görünüm çoğunlukla diğer cPanel ile aynıdır. Hala birbirinin üzerine inşa edilmiş kategoriler var ve her farklı seçenek için içinde simgeler var. Özelliklere gelince, diğer herhangi bir ana makinede alacağınız cPanel ile aynı.

Bununla birlikte, HostGator kendi özelliklerinden bazılarını ana tasarım etrafında uygular. Örneğin, içindeki işlevleri aramak için cPanel’in üstünde bir arama çubuğu ve HostGator’ın bilgi tabanında arama yapmak için tüm sayfanın üstünde ayrı bir çubuk vardır. Küçük bir değişiklik, elbette, ancak daha hızlı dolaşmanıza yardımcı olan bir değişiklik.

Bununla birlikte, cPanel’deki en büyük katılım MOJO Marketplace’e bir bağlantıdır. HostGator’ın sol taraftaki menüde, başka bir sekme açmadan doğrudan pazara gitmenizi sağlayan bir sekme bulunur. Temalara, eklentilere ve daha fazlasına, tümü cPanel’nizde göz atabilirsiniz.

HostGator’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

HostGator kesinlikle kullanılabilirlik açısından üst sıralarda yer alıyor, ancak bu ev sahibinin çizgili olduğu tek alan bu değil. En iyi web küçük işletmeler için barındırma ve iyi bir nedenle bizim ilk tercihi olarak yer alıyor. Geniş plan serisi, bu ana bilgisayarın neredeyse tüm kullanıcıları barındırabileceği anlamına gelir.

Liste, fiyat spektrumunun her iki ucunda da seçenekler sunarak genel olarak dengeli hissediyor. Çoğu zaman, bir web sunucusu, tüm diziyi bu yönde eğrilterek, uçlardan birine odaklanır. HostGator’da her plan kendi fiyat noktası için dengeli hissediyor, yani sizin için uygun olanı bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

HostGator tek bir yerden ve çoğu kullanıcı için önerimiz. Kullanılabilirlik mükemmel, evet, ama bu web barındırma her alanında. Özellikleri öğrenmek için HostGator incelememizi okuyun veya 45 günlük para iade garantisi ile kendiniz deneyin.

2. Bluehost

Bluehost, HostGator’a bir saniye kadar yaklaşıyor. Rakipine benzer şekilde Bluehost, kullanım kolaylığından ödün vermeden ek özellikler ekleyen cPanel’e benzersiz bir bakış sunuyor. Özellikle WordPress siteleri için birkaç yukarı yönlü simge tabanlı tasarım elde edersiniz.

Ana cPanel alanı, HostGator’lara benzer. Ana panel, ihtiyacınız olanı hızlı bir şekilde bulmak için üstte bir arama çubuğu bulunan tüm simgelerinizi tutar. Sol tarafta, MOJO Marketplace’e doğrudan bağlantı ile aynı menü bulunabilir.

Ancak, bu arayüz için en büyük kalkış WordPress ile entegrasyon. Bluehost, WordPress sitelerinize, kullandıkları kaynaklara ve yüklenen farklı eklentilere ve temalara hızlı bir genel bakış elde etmenizi sağlayan bir “sitelerim” sekmesi içerir.

Bu, WordPress’i yönetmeyi mutlak bir esinti yapar. WordPress arka ucuyla normal olarak sınırlandırılmış birçok işlevi cPanel’inizin içinde gerçekleştirebilirsiniz. Herkes için geçerli olmasa da, WordPress kullanıcıları burada sunulan seçeneklerden memnun kalacaklar.  

Bluehost’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Bluehost, WordPress için en iyi web barındırma listemizde ikinci sırada yer alıyor ve bunun nedeni büyük ölçüde cPanel’in CMS ile ne kadar derinden entegre olduğudur. Başka bir sekme açmadan siteniz üzerinde büyük miktarda kontrole sahipsiniz, başka hiçbir web barındırma şirketinin rakip olamayacağı bir beceri.

Yine de Bluehost ile başka avantajlar da var. DIY ve doğrudan destek seçenekleri ile bir web barındırıcısından gördüğümüz en iyi destek merkezlerinden birine erişebilirsiniz. Ayrıca, WordPress kullanıcıları herhangi bir satın alma işlemiyle ücretsiz bir SSL sertifikası ve SiteLock Pro alır, yani siteniz tamamen korunur.

Bluehost kesinlikle ucuz planlar arayanlara odaklanıyor, ancak her bir planın çok daha zengin özelliklere sahip olmasıyla. Sitenizi yerden kaldırmak için tüm çan ve ıslık veren kullanımı kolay bir web barındırma. Daha fazla bilgi edinmek için Bluehost incelememizi okuyun veya 30 günlük para iade garantisi ile kendiniz deneyin. 

3. GoDaddy

Bir kez basit bir alan adı kayıt şirketi, GoDaddy hızla mevcut daha iyi web barındırma biri haline geliyor. Dizilim, WordPress ve paylaşılan barındırma da dahil olmak üzere sunulan hizmetlerin oldukça uzun bir listesine genişledi. Ancak, tüm bu planları bir araya getiren cPanel.

Görünüm normal bir cPanel’den biraz farklıdır, ancak aynı işlevselliğe sahiptir. Örneğin simgeler daha birleşik renk şemasına sahiptir ve sayfada tipik cPanel yapısından biraz daha büyüktür.

HostGator ve Bluehost’tan farklı olarak, sol taraftaki menü yoktur. Bu, her türlü WordPress kontrolünün veya MOJO Marketplace’e erişimin ortadan kalktığı anlamına gelir. Bu içerik GoDaddy’i listemizde daha düşük bir sıraya koysa da, özellikle WordPress olmayan kullanıcılar için çok özlenen bir özellik değil.

Bunun yerine GoDaddy, kaynaklarınıza ve bunları nasıl kullandığınıza ilişkin genel bir bakış sağlamak için bu ekran mülkünü kullanır. Bellek sınırlarınız, CPU kullanımı, e-posta adresi sayısı ve çok daha fazlası hakkında hızlı istatistikleri doğrudan ana cPanel sayfasından görebilirsiniz..

GoDaddy gibi sevdiğimiz diğer nedenler

Yine de, cPanel’in arkasında bir gücü olmasaydı GoDaddy bir web barındırıcısı olmazdı. Şirketin alçakgönüllü köklerine rağmen, burada en iyi web sitesi üreticilerinden biri de dahil olmak üzere şaşırtıcı miktarda özellik var.

Örneğin Wix’teki inşaatçı kadar güçlü değil (Wix incelememizi okuyun), ancak yine de oldukça iyi. Arayüz, çoğu tecrübesiz inşaatçının iyi görünümlü bir tasarımı oldukça hızlı bir şekilde yapabileceği kadar tanıdıktır..

Oluşturucuya ek olarak, her plan, en geniş alan adı uzantısı seçeneklerinden birine sahip olan GoDaddy’de ücretsiz bir alan adı ile birlikte gelir. Ev sahibi hakkında daha fazla bilgi edinmek için GoDaddy incelememizi okuyabilir veya 30 günlük para iade garantisi ile kendiniz deneyebilirsiniz..

4. A2 Hosting

A2 Hosting, cPanel’e daha dürüst bir görünüm sunar ve amaçlanan tasarımla çok az uğraşır. Sol sekme menüsü, ister ek sekmeler isterse kaynak yönetimi için, tamamen kesilir ve seçeneklere geniş bir bakış sağlar.

Bazıları için bu görünüm biraz daha iyi olabilir. Ekranın sağ tarafında web siteniz hakkında hala bazı bilgiler var, ancak gayrimenkulün çoğu farklı seçeneklere adanmıştır. Birçok yönden, bu en saf haliyle cPanel, çok ezici olmadan size bir ton güç sunuyor.

Ancak, basit bir nedenden dolayı listemizde daha düşüktür: cPanel’e özel bir müşteri alanı üzerinden erişmeniz gerekir. Bluehost veya HostGator’da giriş yaptıktan sonra doğrudan cPanel’e inersiniz. A2’de durum böyle değil, bunun yerine giriş yapmanız ve ardından cPanel’e giriş yapmanız gerekiyor.

Biraz kafa karıştırıcı, evet, aynı zamanda bir nitpick. Hafif tıkanıklık sürecine rağmen, A2 mükemmel bir cPanel uygulamasına sahiptir. Tasarım, çok fazla olmadan çok küçük bir alanda bir ton bilgiyi yönetir ve bu da oldukça başarılıdır..

A2 Hosting Sevdiğimiz Diğer Nedenler

A2 Hosting’in gerçek çekilişi ise farklı seçeneklerdir. HostGator’dan bile daha fazla, A2, sadece barındırma türünüzü değil, barındırdığınız sunucunun işletim sistemini de seçmenize izin veren devasa bir dizilime sahiptir..

Yukarıda belirtildiği gibi, cPanel sadece Linux’tur, yani Windows kullanıcıları kontrol aracı olarak Plesk Onyx’e kilitlenecektir. CPanel kadar iyi değil, ancak hala anlaşılması zor olmayan temiz, simge tabanlı bir tasarıma sahip.

A2’de muhtemelen çok fazla seçenek var. Ancak bu, her planı özel olarak ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Daha fazla bilgi edinmek için A2 Hosting incelememizi okuyun veya istediğiniz zaman para iadesi garantisi ile bugün kaydolun.

5. Yeşiller

GreenGeeks bir web sitesi başlatmak konusunda iyi hissettiren bir web barındırma. Çevre dostu şirket, diğer birkaç şirketin bile bahsettiği yeşil hosting adanmışlığı ile kendi sınıfında duruyor.

Neyse ki, aynı zamanda cPanel kullanıyor. Uygulama aslında biraz tarihli, düşük çözünürlüklü simgeler yaşını açığa vuruyor. Buna rağmen, görünümün kullanımı belki de daha kolaydır. Simgeler, evrensel renk düzenine uymak yerine sayfada daha cesurca göze çarpıyor.

Sol tarafta, kaynak kullanımı ve birincil alanınız hakkında temel bilgiler içeren GoDaddy’ye benzer bir düzen görebilirsiniz. Bunun üzerinde, duyurular da dahil olmak üzere GreenGeeks’ten en son haberleri bulacaksınız ve aşağıda cPanel temanızı seçebilirsiniz.

Bu temel bir cPanel görünümüdür ve HostGator ve Bluehost’un yeniden tasarımlarına kıyasla biraz daha kısadır. Bununla birlikte, sitenizi yönetmeniz için size temiz bir arayüz sağlayan hala en iyi şekilde sadelik.

GreenGeeks’i Sevdiğimiz Diğer Nedenler

GreenGeeks olsa da, çevre dostu barındırma adanmışlığı nedeniyle benzersiz bir web barındırma. Bu endüstrinin çevre üzerinde çok fazla etkisi olacak gibi görünmeyebilir, ancak GreenGeeks, web hosting endüstrisinin 2020 yılına kadar çevre kirliliğinde havayolu endüstrisini aşacağını iddia ediyor.

Ancak, şirket web barındırma doğasını ve tükettiği enerjiyi değiştiremez. Bunun yerine, GreenGeeks, rüzgar enerjisinde kullanılan çevresel etkinin dengelenmesi için kullanılan elektrik miktarının üç katını satın alma sözü verdi.

GreenGeeks gerçekten özel bir ev sahibi ve öncelikle düşük güç planlarına odaklanırken, hala en iyi ucuz web barındırma sağlayıcılarımızdan biri olarak yer alıyor. Daha fazla bilgi edinmek için GreenGeeks incelememizi okuyun veya 30 günlük para iade garantisi ile kendiniz deneyin.

Son düşünceler

Kuşkusuz, cPanel web hosting için ilk tercihiniz olmalıdır. İyi bir ana makinenin tek göstergesi olmasa da, kesinlikle sağlamdır ve kontrol etmeden önce herhangi bir web barındırıcısının özellikler listesinde aramanızı öneririz..

Bu beş ev sahibi cPanel sunan tek kişi değil, özellikle HostGator ve Bluehost olmak üzere diğerlerinin üstünde duruyor. En sevdiğiniz cPanel sunucusu hangisidir? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me