Bulut Depolama Bir Pro Gibi Nasıl Kullanılır

Bulut depolamanın buluttan dosya yüklemek ve indirmekle ilgili olduğu bir zaman vardı. Bugünlerde bununla çok daha fazlasını yapabilirsiniz – dosyaları yerel bir sistemle senkronize etmek, belgeler üzerinde işbirliği yapmak, notlar almak ve bulut verilerini üçüncü taraf uygulamalarla entegre etmek gibi.


Ancak asıl soru şu: Bulut depolama alanını tam potansiyeline göre mi kullanıyorsunuz? Bu makalede, boş alanı en üst düzeye çıkararak, bulut depolama sağlayıcılarını tercih ettiğiniz çalışma araçlarıyla entegre ederek, bulutta veri güvenliğini sağlayarak ve çok daha fazlasını yaparak bulut depolamayı profesyonel gibi nasıl kullanabileceğinizi tartışacağız..

İşte bulut depolama alanını bir profesyonel gibi kullanmak için bilmeniz gereken her şey.

1. Maksimum Ücretsiz Depolama Alanı Alın

Çoğu bulut depolama sağlayıcısının ücretsiz kullanıcılar için belirlenmiş bir depolama sınırı vardır, ancak burada küçük ama önemli bir sır vardır: bu sınırın ötesine geçebilir ve sağlanan ücretsiz depolama miktarını uzatabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken doğru teklifleri aramak. Örneğin, Dropbox, hizmeti arkadaşlara yönlendirerek ve masaüstü ve mobil uygulamalarını indirerek 16GB’ın üzerine çıkarılabilen 2GB depolama alanı sağlar. Yeni bir Lenovo, HP veya Samsung cihazı satın aldıysanız ücretsiz depolama alanı da alabilirsiniz.

Benzer şekilde Google Drive, Chromebook veya Asus kullanıcıları için ücretsiz depolama alanı sağlar ve OneDrive da yeni Seagate müşterileri için bir teklif çalıştırıyor.

Bu fırsatlar yalnızca sınırlı bir süre ve belirli cihazlarda geçerlidir. Ancak yine de yeni bir gadget satın almayı planlıyorsanız, son satın almadan önce bulut depolama alanı teklifleri aramak daha iyidir.

2. Depolama Alanının Ötesine Giden Ücretli Planlar arayın

Bulut depolama alanı için ödeme yapmaya karar verdiyseniz, yalnızca bulut depolama alanı sağlamak dışında ekstra özellikler sunan bir sağlayıcı seçin.

Örneğin, Google Drive’ın ücretli planları (G Suite) ile Google’ın tüm ürün paketine ve ücretsiz bir işletme e-posta alanına erişebilirsiniz. Bu nedenle, profesyonel bir e-posta alan adı almak istiyorsanız, ayda 5 ABD doları harcayarak kişiselleştirilmiş bir e-posta adresi, Gmail üzerinden e-postalara erişim ve 30 GB Google Drive depolama alanı elde edersiniz.

Benzer şekilde, Microsoft tüm Office 365 kullanıcıları için 1 TB OneDrive depolama alanı sağlar. Böylece, yılda 70 $ karşılığında 1 TB bulut alanı ve 1 PC / Mac ve bir akıllı telefonda indirilebilir Microsoft 365 elde edersiniz. Bu arada, OneDrive’da 1 TB alan satın almak yıllık 60 ABD dolarıdır, bu nedenle teknik olarak tüm Office 365 paketi için yalnızca 10 ABD doları daha ödersiniz.

3. Buluttan E-posta Ekleri Gönderme

Kullanıcıların bulut depolamayı tercih etmelerinin temel nedenlerinden biri, aynı dosyayı sürekli olarak yüklemek zorunda kalmadan, yeni bir kişiye her göndermeleri gerektiğinde çevrimiçi dosya paylaşabilmeleridir. Birçok önde gelen bulut depolama sağlayıcısı, kullanıcıların doğrudan e-posta eki olarak dosya eklemelerine izin verir, bu da alıcının herhangi bir bulut depolama hizmetine kaydolmadan doğrudan indirebilir.

Google Drive’ın elbette dahili Gmail entegrasyonu vardır ve kullanıcıların Drive dosyalarını doğrudan bağlantı veya ek olarak göndermesine izin verir.

Dropbox ayrıca, Gmail Chrome için Dropbox ile birlikte Gmail entegrasyonu da sağlar. Ancak Google Drive’ın aksine Dropbox, kullanıcıların gerçek bir dosya eki değil, yalnızca dosya bağlantısı eklemesine izin verir. Benzer şekilde, Microsoft Outlook kullanıcıları OneDrive dosyalarını herhangi bir e-postaya doğrudan ekleyebilir veya e-posta eklerini OneDrive’a kaydedebilir.

4. Çevrimiçi Belgeler Üzerinde Ortak Çalışma

Bulut depolama sayesinde çevrimiçi paylaşım ve işbirliği inanılmaz derecede kolaydır, ancak kritik dosyaları paylaşmaya başlamadan önce erişim kontrolü ve dosya izinlerinin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

Üç izin düzeyi vardır:

  • Sadece Görüntüle
  • Yalnızca görüntüleme ve yorum yapma
  • Yalnızca düzenle

İlk izin düzeyi, aynı dosyayı çok sayıda kullanıcıyla paylaşmak için mükemmeldir ve yanlışlıkla bile dosyayı düzenlemelerini veya değiştirmelerini istemezsiniz.

İkinci izin düzeyi, kullanıcı geri bildirimlerine ihtiyaç duyduğunuzda yararlıdır, ancak yine de kullanıcıların herhangi bir şekilde bir dosyayı değiştirmesini istemiyorsanız. Ayrıca, dosyada kullanıcıların görmesini istediğiniz yorumlarınız varsa “yalnızca yorumlar” iznini seçin. Yalnızca kullanıcıların dosyaları değiştirmesini veya sizinle ortak çalışma yapmasını istiyorsanız düzenleme ayrıcalıkları verin.

5. Birden Fazla Cihazdan Veriye Erişmek için Seçici Senkronizasyon

Seçici senkronizasyon, bulut verilerine yerel bir sürücüdeymiş gibi erişilmesini sağlar. Bulut depolama hesaplarımızda genellikle çok sayıda dosya bulunur ve bunların tümünü yerel bir sürücü ile senkronize etmek bilgisayarınızda yer sorunlarına yol açabilir. Seçici senkronizasyonda, alan eksikliği hiçbir zaman sorun olmayacaktır ve yine de önemli dosyalara birden fazla cihazdan erişebilirsiniz.

Seçici senkronizasyonu etkinleştirmek için, bulut hizmet sağlayıcınızın masaüstü istemcisini indirmeniz gerekir. Bu yapıldıktan sonra, yerel sürücü ile senkronize etmek istediğiniz tüm klasörleri işaretleyin. Yerel olarak dosyalarda yapılan tüm değişiklikler, sistem Internet’e her bağlandığında buluta senkronize edilir ve daha sonra değişiklikler tüm senkronize edilmiş cihazlarda görünür.

6. Verimlilik Araçlarını Birleştirin

Bulut tabanlı verimlilik araçları, özellikle dünyanın dört bir yanından üyeleri olan serbest çalışanlar ve uzak ekipler için bir zorunluluk haline geldi. Bazı bulut depolama sağlayıcıları dahili üretkenlik araçlarına sahiptir ve diğerleri çok sayıda üçüncü taraf eklentiyi destekler.

Örneğin, Google Drive kısa süre önce Google’ın not tutma uygulamasını Google Dokümanlar için dahili bir özellik olarak tanıttı. Böylece, bir belge üzerinde her çalıştığınızda, belgeyi tekrar açtığınızda Keep’i açabilir, not alabilir ve yeniden ziyaret edebilirsiniz..

Dropbox yeni metin düzenleme aracı Dropbox Paper’ı görev yönetim aracına dönüştürdü. Kullanıcılar artık onay kutuları ekleyebilir, bir kullanıcıya atayabilir, yorum bırakabilir ve hatta bir son tarih belirleyebilir.

Dikkat çekici bir verimlilik uygulaması olan Evernote, Google Drive entegrasyonunu da destekliyor. Dolayısıyla, bir Google Drive bağlantısını Evernote’a her yapıştırdığınızda, bağlantı bilgilerini otomatik olarak göstermeye başlar.

Asana ve Trello gibi proje yönetimi araçları, bulut depolama sağlayıcılarını da destekleyerek kullanıcıların doğrudan bir bulut hesabından dosya yüklemelerine izin veriyor.

7. Bulut Üzerinden Resimleri Paylaşma

Bulut üzerinden resim paylaşma söz konusu olduğunda, özellikle yüksek performanslı dijital kameralar kullanıyorsanız resimler çok yer kaplayabileceğinden, çok fazla alana sahip bir bulut depolama sağlayıcısı arayın. Google Drive, bir resmin kalitesi 16 megapikselden düşük olduğu sürece resimler için sınırsız bulut depolama alanı sağlar.

Ve elbette, dosya boyutu veya tür kısıtlaması olmayan görüntüler için 1 TB depolama alanı sağlayan Flickr var. Resimleri paylaşmak amacıyla yalnızca bulutta depolamak istiyorsanız hemen hemen tüm bulut depolama sağlayıcıları bunu yapar. Ancak profesyonel fotoğrafçı OneDrive veya Flickr gibi bir tedarikçi kullanmak isteyebilir.

Her resmin meta verilerini görüntüledikleri ve etiket ekleyebildikleri için (Flickr, bir bulut depolama sağlayıcısı olarak tam olarak nitelendirilmemiş olsa da, fotoğrafçıların çalışmalarını sergilemek için bir platform olduğundan).

8. Buluttaki Verileri Şifrele

Bulutta veri depolama söz konusu olduğunda güvenlik önemli bir sorundur. Verilerinizin bulutta her zaman güvenli olduğundan emin olmak için uçtan uca özel şifreleme ve sıfır bilgi politikası olan bir bulut depolama sağlayıcısı seçin.

Özel şifrelemede, şifrelenmiş verilerin anahtarı satıcıda değil, sizinle kalır. Bu nedenle, teknik olarak, bulut depolama sağlayıcısı bile sunucularında hangi verileri depoladığınızı bilemez. Ancak, aynı zamanda, şifreleme anahtarını kaybederseniz veya unutursanız, verilere erişmenin hiçbir yolu yoktur..

Ayrıca, özel şifreleme ile dosyaları önizlemenin bir yolu yoktur. Önce dosyaları indirmeniz, şifreleme anahtarını girmeniz yeterlidir ve ancak o zaman onları görüntüleyebilirsiniz. Evet, elverişsiz, ama ne yazık ki gizliliğin fiyatı.

Sonuç olarak

Bulut depolamanın masaya getirdiği erişim kolaylığı ve hareketliliğinin benzersiz olduğunu söylemek güvenlidir. Ayrıca, şimdiye kadar keşfettiğiniz gibi, bulut depolama sağlayıcıları yalnızca dosya yüklemek ve indirmek dışında birçok özellik sunar.

Bu özelliklerin her yönünü anlayarak, bir profesyonel gibi bulut depolamayı kullanabilir ve gerçek potansiyelini keşfedebilirsiniz. Peki, bu ipuçlarından hangisini zaten biliyordunuz?

Yorumlarda bize bildirin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me