Bulut İşbirliği Aracı Toplaması

Enterprise 2.0, bulut bilişimin faydaları günlük iş görevlerini yerine getirmek için her zamankinden daha önemli hale geldiğinden birkaç yıl boyunca özel olarak sorgulandı. Bulut tabanlı uygulamaların kullanıcılar ve işbirliği hizmetleri arasındaki ana etkileşim noktası olacağı yolunda iyi görünen bir gelecekten ne kadar ağlıyor.


00’ların ortalarından beri ortaya çıkan çok sayıda hizmet kısaltması sadece bulut sağlayıcılarının dinlediği gerçeğinden değil, aynı zamanda Enterprise 2.0’ın (Wikipedia tarafından “şirketler içinde veya şirketler arasında ortaya çıkan sosyal yazılım platformlarının kullanımı olarak tanımlanır) ve ortakları veya müşterileri ”).

Bulut güvenilirlik kazandıktan sonra, işletmelerin altyapı yönetim maliyetlerini azaltma çabalarında giderek daha fazla altyapı dış kaynaklardan sağlanmıştır.

Bulut işbirliği ile Google ve Microsoft gibi birkaç kapsamlı platform var ve daha sonra farklı niş pazarlara hitap eden bir dizi proje yönetim platformu var. Piyasa liderleri nedeniyle ödeme yaparken, aynı zamanda yeni servisler sunmak istiyoruz. Bazıları sosyal medyaya odaklanmış, zihin haritası paylaşımı için uygulamalar ve zengin özelliklere sahip çok sayıda uygulama var.

Çok sayıda bulut işbirliği uygulamasından geçtikten sonra çeşitli bir koleksiyon hazırladık. Bu liste hiçbir şekilde kapsamlı değildir, ancak KOBİ’ler için işbirliği ve üretkenlik için kullanılabilen uygulama yelpazesi hakkında size iyi bir fikir vermelidir. Düşüncelerimiz arasında şef aşağıdaki gibidir:

 • Cihaz entegrasyonu 
 • Bilgi aktarımı
 • Dosya yönetimi
 • Tartışma
 • verimlilik

Bu görevlerin ortak yönlerinden biri, bir zamanlar e-posta, sohbet veya telefon yoluyla gerçekleştirilmeleridir. Kayıp üretkenlik genellikle kişileri düzenlerken, belge sürümlendirirken, site dışı ekip üyelerini, harici işbirliğini vb..

Tabii ki tartışmak istediğimiz ilk iki hizmet, bulut işbirliği alanını bilenlere aşinadır. OneDrive ve Google Drive, mevcut tek doküman düzenleme hizmetleri değil (bkz. OwnCloud ve Kutu Notları), ancak en tanıdık olanlarıdır.

Çevrimiçi Belge Düzenleme Araçları

Google Dokümanlar

Google Dokümanlar dahil edilmeden hangi çevrimiçi işbirliği araçlarının listesi rekabet eder? Tabii ki Google Dokümanlar kesinlikle mevcut sürümünde işletme için tasarlanmamıştır. Hala son derece yararlı ve işbirliği için sağlam bir platform. Bu hizmet, masaüstünüzden tarayıcı veya mobil uygulama aracılığıyla dosya yüklemenize, depolamanıza, düzenlemenize ve paylaşmanıza olanak tanır.

Google hizmetlerinin entegrasyonu, yaygınlığı ve işlevsellik zenginliği nedeniyle birçok kişi için bir artıdır. Ancak birçoğu Google’ın her yerde bulunmasının biraz zorlayıcı olduğunu düşünüyor. Tabii ki cihaz entegrasyonu sorunsuz ve verimlilik uygulamaları çok fazla.

İçeriği e-postayla ve sosyal ağlarla paylaşmanın ne kadar basit olduğundan bahsetmeliyiz mi? Dezavantajları arasında dosyaların Google biçimine dönüştürülmesi, güvenliğin altı ve üçüncü taraf uygulama desteğinin yetersiz olması. 

onedrive

Bulutta klasik masaüstü yazılımı. Office web uygulama paketine erişmenizi sağlayan bir Microsoft hesabı oluşturduğunuzda Office 365 varsayılan olarak OneDrive.

Güzel bonuslardan biri, barındırılan e-postalara (25 GB’a kadar depolama alanı), işletme alan adına ve halka açık web sitesine ek erişim ücreti ödemeden ücretsiz erişimdir. Biraz abartı ama çabayı takdir edebiliriz. Bu, bir web konferansı işlevinin yanı sıra, taşıma ve depolama şifrelemesine ek olarak spam ve kötü amaçlı yazılım korumasının yanı sıra. vay!

OneDrive, üyelerin raporları, teklifleri, takvimleri ve bütçeleri gerçek zamanlı olarak oluşturduğu, düzenlediği ve gözden geçirdiği ekip siteleri aracılığıyla işbirliği işlevselliği sağlar. Atanan görevler zaman çizelgesinde doğrusal olarak görüntülenir. Kurumsal müşteriler de abonelikle birlikte SharePoint’i alır.

Bazı dezavantajlar, düzenleme sırasında üstbilgiler ve altbilgiler için destek olmamasıdır. Herkesi markalamak?

Zoho

Ücretsiz (veya ücretsiz deneme sürümü) / yılda 99 $. Zoho, KOBİ pazarına odaklanmıştır ve nispeten yeni olsa da, Google Dokümanlar ve OneDrive ile aynıdır. İlk 12 ayda 100.000 müşteriye sahip olmak ve büyümek, bulut tabanlı kurumsal işbirliği söz konusu olduğunda bu “üçüncü demiryolu”.

Zoho Books İncelemesi

Zoho’nun ücretsiz sürümü aşağıdakileri içerir:

 •  Sorun izleme yazılımı
 • Zoho Projects kullanıcıları çalışma durumlarını yayınlayabilir 
 • Proje üyeleri sohbeti 
 • Project Stream, ekip üyelerine anında durum güncellemeleri sağlar 
 • Proje web sayfası veya belgeleri oluşturma
 • Belgeleri merkezi olarak göndererek tüm içeriği düzenli tutun

Zoho ile ilgili en güzel şey, dosyaları doğrudan tarayıcınızda oluşturabilmenizdir. Devam edin ve Microsoft Office, Open Office, Star Office, AutoCad, Photoshop, ZIP dosyalarını ve herhangi bir belge biçimini yükleyin. Başka bir iyi özellik belge sürümü kontrolüdür. Hata İzleme, hataların ve sorunların nasıl ele alınacağını tanımlamanızı sağlayan güçlü bir hata gönderme modülüdür.

Ne yazık ki Zoho dosyalarınızı şifrelerken, bu sadece aktarılan veriler için geçerlidir. Ayrıca, başlamak için yetersiz bir 1GB depolama alanına sahip olursunuz. Daha fazla depolama alanı, noktalı hatta (birkaç şık özellikten fazlasını kullanan kullanıcı başına 3 ABD doları) oturum açmanızı gerektirir ve yine de ek 3 GB alan için 3 ABD doları ödemeniz gerekir.

Özel Amaçlı İşbirliği Araçları (veya değil)

Alan eksikliği nedeniyle her şeyi yapan kurumsal işbirliği araçlarının tam pazarından geçmeyeceğiz. Ayrıca, odağı KOBİ’ler için farklı araç türlerine kaydırmak istiyoruz. Bazı araçlar yalnızca depolama alanı ve birkaç harika özellik sunarken, diğerleri belirli bir tür uygulamayı hedefler.

Bu bölümde açıklanan araçlar genellikle bazı istisnalar dışında KOBİ’lere odaklanmıştır. 

Citrix Sharefile (aylık 30 ABD doları)

ShareFile daha büyük dosyaları bireylerle veya bir ekip içinde aktarmakla ilgilenir. Sharefile, iki hesaba ek olarak standart 5 GB depolama alanı ve bant genişliği ile birlikte gelir.

Aylık 59,95 $ ‘lık Profesyonel paket 10GB depolama ve bant genişliği ve 10 çalışan hesabı sunuyor. Sharefile noktası, çoğu e-posta eşiğinden daha büyük dosyalar gönderiyor veya tüm proje eserlerini tek bir yerde topluyor.

Grup Sohbeti (aylık 20 ABD doları)

Microsoft’un SharePoint hizmetine rakip (bkz. OneDrive). Dünya çapında 100.000’den fazla işletme tarafından kullanılan bu dosya, dosya paylaşımı ve yönetimi, içerik işbirliği, insan yönetimi ve görevleri temel alan özellikler sunar. Bir tarayıcı üzerinden erişilir, özelleştirilebilir, markalanabilir ve mobil cihazlar için destek sağlar.

Bu alanda sürüm kontrolü yönetimini seviyoruz, bu yüzden bu özelliği sahip olanlar için her zaman işaret ediyoruz. “Çalışma alanları”, projelerinize ilişkin bir pano görünümü elde etmenizi sağlar. Her biri arayüzün üst kısmındaki bir menüden görüntülenebilir.

Grup sohbeti diğer sağlayıcıların aksine standart güvenlik özellikleri geliştirmeye özen gösterir. Birincil veri merkezleri ISO 27001 sertifikalıdır ve bu nedenle ABD ve İngiltere Devlet kurumlarını müşteri olarak saymaktadırlar. Aşağı yönde, ücretsiz hesapta sadece 100mb alan var ve bu çok düşük. Hizmet, küçük işletmeler için kullanıcı başına aylık 20 ABD doları, işletmeler için kullanıcı başına aylık 40 ABD dolarıdır. 100 MB içeren 90 günlük deneme.

Aynı anda düzenleme yapmak mümkün değildir, çünkü bir kullanım dosyaya sahip olduğunda kilitlenir. Yerleşik konferans işlevselliği artı olsa da, toplantı katılımcılarına erişim ücretleri oluşabilir.

Kutu (aylık 15 $)

İşbirliği yaparken bir tarayıcı içinden çalışmak için söylenecek bir şey var. Box, doğrudan tarayıcınızdan bağlantıları, hassas rolleri ve hak işlevlerini kullanır. Entegre dosya görüntüleyici, bir web uygulamasının rahatlığında Microsoft Office paketi, Adobe ve diğerleriyle çalışır.

Parçalama dosyalarındaki boyut sınırı 2GB’dir ve bu da yeterlidir. Ek olarak, indirme, yorumlar ve eklenen dosyalar gibi gerçek zamanlı etkileşimleri de izleyebilirsiniz (birkaçını belirtmek için). Box hakkında gerçekten sevdiğimiz bir şey, birçok Google uygulaması, Twitter ve DocuSign gibi üçüncü taraf yazılımların kapsamlı entegrasyonu..

MangoSpring İşbirliği Paketi (aylık 5,00 $)

Sosyal ağlar gerçekten bir işbirliği yönü değil midir? Tabii ki öyle, ancak kurumsal sosyal ağlara odaklanarak MangoSpring İşbirliği Paketi’ne çok girmeyeceğiz. Bu araç, ekip işbirliği araçları ve LinkedIn ile intranet entegrasyonu ile biraz yeni bir bakış açısı getiriyor. Bu, çalışan profillerinin iletişim bilgileri, beceri setleri ve uzmanlık gibi ayrıntılarla anında doldurulmasını sağlar.

Anlık mesajlaşma, konferans sohbeti ve video konferans gibi özelliklerin yanı sıra gruplar ve projelerle birlikte otomatik olarak güncellenir. Sosyal ağ işlevlerini tamamlamak için mikro blog özelliği de vardır..

Açık uygulama programlama CRM, bordro veya diğer İK iş sistemleri gibi iş sistemleriyle arayüz oluşturur. Ayrıca harici ortak çalışanlarla paylaşım ve proje yönetimini kolaylaştırır. Active Directory ile hesapları yönetin ve Dropbox, Google Drive, OneDrive ve Box gibi diğer araçlarla entegre edin.

Yammer (aylık 5,00 ABD doları)

Yammer ayrıca, dosya paylaşımı, sürüm oluşturma ve notların yanı sıra trend dosyaları ve popüler içerikli sosyal ağ setinden bazı notlar aldı. Buradaki araçlar koleksiyonu arasında öne çıkan bir özellik yoklamadır. Oylama basit, kullanışlı ve güncel bir fikirdir.

Kullanıcılar ayrıca dahili veya harici olarak paylaşılacak anketler ve etkinlikler de ayarlayabilir. Gruplar, kullanıcıların paylaşılan içerik içindeki anahtar kelimeleri aramasına olanak tanır. Ayrıca birden çok alanı, erişim kontrolünü ve merkezi kullanıcı rollerini ve haklarını da yönetebilirsiniz.

Socialcast (50 kullanıcıya kadar ücretsiz) 

SocialCast, güçlü bir dizi proje yönetimi, belge paylaşımı, proje grupları ve belirli etkinlik işlevlerine sahip büyük işletmeler için tasarlanmıştır.

Ekip katılımını artırmak için özel gruplar oluşturun. Hizmet markanız için tamamen özelleştirilebilir ve herkese açık erişim izni verebilirsiniz. Tüm özellik seti tüm büyük mobil platformlarda bulunur.

MindMeister (ücretsiz deneme sürümü)

MindMeister, geliştirme projeleri için bir zihin haritalama işbirliği aracıdır. Parlak! Bu nedenle geliştiricileri ve mühendisleri (ve genel olarak proje paydaşlarını) anlamak zor ve zihin haritaları başkalarının vizyonunu ‘görselleştirmenin’ bir yoludur.

Mindmeister - En iyi beyin fırtınası

Bu, harita dallarını taşımanıza ve eklemenize, sürüm kontrolüne ve dosyalarınızı bir dizi formata aktarmanıza izin veren oldukça iyi düşünülmüş bir araçtır. Mobil uygulama ile zihin haritalarınıza erişebilirsiniz ve çevrimdışı mod tarayıcınız üzerinden çalışmanıza izin verir.

Başka bir güzel özellik, bağlantıları, e-posta adreslerini ve notları düğümlere yerleştirebilmenizdir. Freemind ve MindManager ile de uyumludur.

Sonuç

Çok sayıda bulut işbirliği uygulamasından geçtikten sonra çeşitli bir koleksiyon hazırladık. Bu liste hiçbir şekilde kapsamlı değildir, ancak KOBİ’ler için işbirliği ve üretkenlik için kullanılabilen uygulamaların çeşitliliği hakkında iyi bir fikir vermelidir..

Elbette, konu hakkındaki düşüncelerinizi ve görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde duymak isteriz. Kullanmaktan çekinmeyin ve sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map