BitTorrent Sync ve Bulut Depolama

Herhangi bir bulut depolama yedekleme hizmetiyle ilgili sorun, ‘bulutta’ depolanan verilere bulut servis sağlayıcınız, bilgisayar korsanları ve gizli mahkeme kararları ve benzeri NSA gibi ajanslar sayesinde kolayca erişilebilmesidir..


BitTorrent Sync VS Bulut Depolama Sorunu

SpiderOak (burada gözden geçirin) ve Wuala gibi şirketler dosyalarınızı sunucularına yüklemeden önce şifreleyecek (yani uçtan uca şifreleme sunuyorlar) ve neredeyse her platformda senkronizasyon için büyük desteğe sahip olacaklar.

Ne yazık ki bu hizmetler özel yazılımlar kullanır (yani açık kaynak değildir ve bu nedenle bağımsız denetim için kullanılamaz) ve yalnızca hissettikleriniz kadar güvenilirdir. SpiderOak yavaşça açık kaynak yönünde ilerliyor, ancak% 100 açık kaynak olana kadar şüpheli olarak görülmeli.

Bit Torrent Sync Android iOS PC MAC
Bit Torrent Sync Android iOS PC MAC© Cloudwards.net

Bulut depolama güvenliğini sağlamak için başka bir çözüm, dosyalarınızı buluta yüklemeden önce şifrelemek, örneğin Dropbox klasörünüzün içinde bir TrueCrypt kapsayıcısı oluşturmaktır.

Bu bit kurmak zor, ama bir kez yapılır, ihtiyaçlarınız basitse iyi çalışır. Ancak, bulut depolamayı belge sürümü oluşturma, çeşitli platform ve cihazlardaki (özellikle akıllı telefonlar ve tabletler) çeşitli dosyalara sorunsuz erişim ve kolay dosya paylaşımı gibi sevinç veren birçok şeyi kaybedersiniz.

Bir çözüm?

Bu sorunları en azından kısmen ele almak için, meşhur P2P paylaşım protokolü BitTorrent’in arkasındaki kıyafet, bilgisayarlar arasında veri senkronizasyonu için yeni bir yol geliştirdi.

P2P teknolojisinin hala güçlü bir araç olduğunu göstererek, Game of Thrones’un son bölümünü korsan olmaktan çok daha fazlası için iyi olan BitTorrent Sync, BitTorrent’in protokoller arasında hızlı ve yüksek verimli veri senkronizasyonu sağlamak için BitTorrent’in ana bilgisayar ‘swarms’ üzerinden veri aktarımı kullanmasını sağlıyor çok çeşitli cihazlar.

Dropbox ve diğer popüler bulut depolama hizmetleri gibi çalışır, dosyaları bir bilgisayarda (mobil cihazlar dahil) özel bir klasöre bırakmanıza ve bağlı diğer herhangi bir cihazda görüntülemenize veya yerel senkronizasyon için indirmenize izin verir..

Verileri doğrudan cihazlar arasında aktarmaya (eşler arası dosya paylaşımı) bağlı olduğu için BitTorrent Sync kullanımı, bulut sunucularında veri saklama ihtiyacını atlar ve paketler 128 bit AES kullanılarak şifrelenir ve yalnızca şifresi çözülebilir ‘sır’ paylaştığınız bir cihaz, çok güvenli olmalı.

Ne yazık ki, BitTorrent Sync’in açık kaynak olduğu yaygın olarak bildirilmesine rağmen, bu ne yazık ki durum böyle değil.

BitTorrent senkronizasyonu Windows, OSX, Linux ve FreeBSD için kullanılabilir ve iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir uygulamalara sahiptir. Birçok bulut hizmeti gibi, klasör paylaşımı yoluyla sürüm oluşturmayı ve ortak çalışmayı destekler.

Hesap Açma

Bulut depolama ile karşılaştırıldığında, BitTorrent Sync bir dizi farklı avantaj sunar, ancak aynı zamanda daha geleneksel bulut tabanlı hizmetlere kıyasla onu ideal bir değişimden uzak kılan sınırlamalara sahiptir..

Avantajları:

Dezavantajları:

Sonuç

Gerçekte ve bazı yüzey benzerliklerine rağmen, BitTorrent Sync ve bulut depolama çok farklı hayvanlardır. Hızlı aktarım hızları ve etkin bir şekilde sınırsız depolama (verilerin pahalı sunucularda depolanması gerektiği için) BitTorrent Sync’i büyük dosyaları paylaşmak için ideal hale getirir ve bir işbirliği aracı olarak çoğu bulut hizmeti kadar iyidir. Ve hey, ücretsiz!

Diğer yandan bulut tabanlı depolama, genellikle oldukça pahalı olsa da, 7/24 kullanılabilir (ofiste iş yüklemek, ofis bilgisayarlarını kapatmak, daha sonra verilere evden daha sonraki bir zamanda erişmek için idealdir – BitTorrent ile yapmak imkansız bir şey Sync). Ayrıca, sanal bellek olarak hareket eden mobil cihazlara mükemmel bir ek yapar.

Açık kaynak teknolojisi eksikliği olmasaydı, BitTorrent Sync’in merkezi olmayan niteliği ve bunun sonucunda NSA’nın (veya GHCQ vb.) Verilerinize kolayca erişebileceği merkezi bir depolama noktasının olmaması heyecan verici bir gelişme olacaktır (ve yine de gerçek olabilir) gizlilik kazanır), ancak bu olmadığı için, bu cephedeki heyecanımız sessizleşti.

Güvenlik gerçekten sizin için en önemli öncelikse, yine de verilerinizi buluta yüklemeden veya BitTorrent Sync ile aktarmadan önce şifrelemekten daha iyidir. Sonunda, kursları için atları ve muhtemelen elinizde göreve bağlı olarak, BitTorrent Sync ve bulut depolama için hayatınızda yer var.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map