Bitcasa hakkında çok şey duyduk. Bulutla ilgili tüm sorunlarınızı çözmeyi vaat eden uğursuz sınırsız bulut depolama ve senkronizasyon hizmeti. Sınırsız depolama alanı sunan çok sayıda çevrimiçi yedekleme hizmeti olsa da, sınırsız dosya senkronizasyonu da sunan hiçbir şey yoktur. Gerçek olamayacak kadar iyi geliyor ve yine de yaptılar. 


Artık kişisel bulut depolama ihtiyaçlarınız için resmi olarak Bitcasa’ya erişebilir ve satın alabilirsiniz. Sınırsız olmak, alanınızın bitmesi imkansızdır. Elbette, ‘sınırsız’ sadece pazarlama anlamsızlığıdır, bu da sağlayıcıların sınırlarından geçmeden istediğiniz kadar dosya depolayabileceğiniz anlamına gelir. Dünyadaki hiçbir hizmet aslında sınırsız miktarda veri depolayamaz. Sağduyu, değil mi? Ama yine de bahsetmeye değer – insanların ne düşündüğünü asla bilemezsin.

  • 10GB Ücretsiz bulut depolama alanı 
  • Artık sonsuz depolama ve senkronizasyon için yılda yalnızca 69 ABD doları
  • Cep telefonunuzda da kullanın

Bununla birlikte, bazı özellikleri sınırlayan bazı şık hizmetler vardır, örneğin, Bant genişliği dosya aktarımlarını çok yavaş yapıyor. Bitcasa, gerçek bir sınırsız çözüm sunan bu tür kullanıcı deneyimini engelleyen uygulamalardan uzak duruyor gibi görünüyor. 

Bitcasa Sonsuz Sürücü
Bitcasa İncelemesi

Bitcasa’nın Windows, Mac ve Linux (alfa olarak) için masaüstü uygulamaları vardır. Bitcasa’nın arayüzü minimumdur; Bitcasa, Windows’ta ‘I’ sürücü harfiyle veya Mac’te favori bir konumla, sürücü olarak görünen dosya sistemine entegre olur.

Sonsuz sürücü, Bitcasa’nın “Harici sabit diskleri boşaltmanızı ve dosyalarınızı bilgisayarınızda ve telefonunuzda yer açmak için Bitcasa Sonsuz Sürücünüzde saklamanızı” istemesinin tam nedeni..

Bitcasa’yı kullanmaya başlama

Windows için Bitcasa web sitelerini indirin

Bitcasa’nın kurulumu oldukça basittir. Kurulum Bitcasa indirme sayfasından indirilebilir.

İstemciyi yüklemeden önce ücretsiz bir ay boyunca sonsuz depolama alanı edinmek için aşağıdaki bağlantıya kaydolabilir veya yükledikten sonra yazılımın içinden Bitcasa’ya kaydolabilirsiniz..

İlk kez giriş yaptıktan sonra hızlı bir giriş var.

Eğiticinin sonunda, Bitcasa yansıtmak istediğiniz klasörleri seçmenizi ister.

Resimde belirtildiği gibi, yansıtılacak şekilde ayarladığınız klasörler, sabit sürücünüzde zaten var olan şekliyle ilgili hiçbir şeyi değiştirmeden çevrimiçi olarak saklanacaktır. Hangi klasörleri seçeceğinizden emin değilseniz endişelenmeyin, daha sonra daha fazla klasörü yansıtabilirsiniz (veya bu konu için yansıtmayı durdurabilirsiniz).

Hesabınızı seçin ve Dosyaları Buluta Yansıtmaya Başlayın

Masaüstünüzde Bitcasa

Masaüstü istemcisini kullanarak dosyalarınızı Bitcasa’da depolamanın iki yolu vardır, dosyalarınızı Sonsuz Sürücüye itebilir veya dosyalarınızı sonsuz sürücüye “yansıtabilirsiniz”.

Dosyaları Bitcasa sonsuz sürücüsüne kopyaladığınızda, dosyalar buluta yüklenir. Bu kadar basit, Bitcasa arkadaki tüm karmaşık işleri yapıyor. Ancak, masaüstü uygulamasında Infinite Drive’a dosya kopyalamak bazen yerel olarak kopyalamak için biraz zaman alır. Dosyalar çok büyükse, dosyalar kopyalandıktan sonra bile yüklenmesi daha da uzun sürebilir. Sistem tepsisi simgesi henüz yüklenmemiş veri miktarını gösterir.

Dosyalarınızı Yeni Sonsuz Sürücünüze Kopyalayın

Ayrıca doğrudan Windows’taki Bitcasa Infinite sürücüsünün kök dizinine kopyalamak için bir dosya veya klasöre sağ tıklayabilirsiniz.

Yansıtma, diğer taraftan bilgisayarda fiziksel olarak bulunan dosyaların bir kopyasını oluşturur; temelde bilgisayarı yedekleme. Bu dosyalara Bitcasa sürücüsündeki “Yansıtılmış Klasörler” adlı klasörden erişilebilir..

Bir klasörü yansıtmak için, bir klasörü sağ tıklayın ve “Bu klasörü Bitcasa’ya yansıt” seçeneğini tıklayın. Yine, yükleme işlemi sistem tepsisi simgesine sağ tıklayarak görülebilir. Bir klasörü yansıtmayı durdurmak için aynı menüyü de kullanabilirsiniz.

Bitcasa Ayarları Tercihleri ​​Bölmesi
Gördüğünüz gibi Bitcasa’nın arayüzü basit. Arayüzün neredeyse yok olduğunu söyleyebilirim, çünkü bir kullanıcının karşılaşacağı tek pencere Ayarlar penceresidir, Bitcasa, tüm karmaşık şeyleri sahne arkasında çalışmak için bırakarak arayüzü basit tutmaya çalışır.

Tıpkı Bitcasa’ya dosya kopyalamak gibi, dosyalarınıza erişmek de son derece kolaydır. Dosyalarınıza doğrudan Infinite Drive’dan açarak erişebilirsiniz. Akış sizin işiniz değilse veya bant genişliği borunuzun boyutu tarafından desteklenmiyorsa, dosyaları fiziksel sürücünüzdeki bir konuma kopyalayabilir ve indirildikten sonra bunlara erişebilirsiniz.

Infinite Drive’daki “Aynalanmış Klasörler” dizini, tüm cihazlarınızdaki yansıtılmış klasörleri içerir. Yansıtılan klasörler menşe aygıtlarına göre sıralanır. Bu dizindeki tüm yansıtılmış klasörler salt okunurdur, yani dosyalara yalnızca klasörlerinden erişebilir veya kopyalayabilirsiniz.

Bitcasa yansıtılmış klasörlerinizi gösterir

Bitcasa Web Arayüzü

Web arayüzü veya Bitcasa’nın belirttiği gibi ‘web erişimi’ Bitcasa’nın görünür yüzüdür. Masaüstü uygulamalarının neredeyse hiç bulunmayan arayüzüyle karşılaştırıldığında, web portalının hoş düz ve karanlık web arayüzü neredeyse

Beş görünüm – Klasör, Müzik, Videolar, Fotoğraflar ve Belgeler gibi mobil uygulamalara benzer şekilde, Web erişimi, yeni Tarayıcıların çoğundan Bitcasa’da depolanan tüm verileri almanın kolay bir yolunu sunar.

Web arayüzünden dosyalarınıza her yerden göz atın

Web portalı, dosya yükleme veya dosya veya klasörleri silme özelliğine sahip olmanın yanı sıra, dosyaları indirmenize, belgeleri tarayıcıda görüntülemenize ve şarkı veya video oynatmanıza izin vererek çoğunlukla salt okunur erişime izin verir. Yine de, Bitcasa gelecekte Belgeleri düzenlemenin mümkün olabileceğini ima ediyor.

Bitcasa ile Müzik Koleksiyonunuzu Akıtın

Dosya Sürümü 

Bitcasa’nın web erişimi, masaüstü veya mobil arayüzde bulunmayan özelliklere sahiptir. Güçlü Dosya geçmişi özelliğine açılır menülerden erişilebilir. Bunu kullanarak, dosyaların önceki sürümlerini veya silinmiş olan dosyaların önceki sürümlerini almak için herhangi bir zamanda geri dönebilirsiniz (Crashplan ve OpenDrive gibi sonsuz silinmiş dosya saklama gibi). İndirmek istediğiniz dosya sürümünün tam saatini ve dakikasını ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Mobil ve diğer cihazlarda Bitcasa

Bitcasa’nın iPhone ve iPad’i destekleyen iOS uygulamaları vardır; Android için tüm Android cihazlarını destekler; ve ayrıca tüm Windows RT, Windows 8 ve Windows 8 Pro aygıtları için Windows Mağazası’nda.

Bitcasa mobil cihazları destekliyor

Bitcasa Android uygulaması, hareket halindeyken dosyalara erişmek için basit ve kolay bir yol sağlar. İlk girişteki eğitim ve kurulum, istemciye hızlı ve neredeyse eksiksiz bir genel bakış sağlar. Web portalına benzer bir arayüze sahip, düz, karanlık temalı uygulama, başlangıç ​​ekranında web portalına benzer beş Klasör, Belge, Fotoğraf, Müzik ve Video görünümüne sahiptir. Buna ek olarak, üst kiremit benzeri yapışkan en son açılan veya indirilen dosyayı ve favori (veya yıldızlı) dosyaları görüntüleme seçeneğini gösterir.

Bitcasa, sadece bulut sabit disk hayalinin bir cep telefonu için çok uygun olmadığını fark etti, bu nedenle sağ üst köşede bir dosyaya yıldız eklemek dosyaların çevrimdışı erişilmesini sağlar (böyle bir özellik maalesef masaüstü istemcileri için mevcut değildir).

Mobil fotoğraflarınıza hareket halindeyken erişin
Klasör yapısının tamamı uygulamanın Klasörler görünümünde görüntülenebilir. Dahili bir medya oynatıcı ile birlikte Bitcasa, android telefona önceden yüklenmiş olan uygulamayı kullanarak diğer dosyalara doğrudan erişilmesini sağlar. Tüm Android telefonlarda yerleşik dosya görüntüleyicileri veya kaşifleri bulunmadığından, Bitcasa dosyaları “indirememe” yaklaşımını benimsemiştir. Dosyalar doğrudan web’den açılabilir veya favori olarak kaydedilebilir ve yine mobil uygulamada bulunarak görüntülenebilir. Klasör yapınızın içini kazmadıkça, dosyaları başka bir dosya gezgini veya gezgin kullanarak bulmak kolay değildir. Bu, Bitcasa’yı açmadan veya varsayılan olmayan bir uygulama kullanmadan bazı dosyaları görüntülemek istiyorsanız soruna neden olabilir (Bitcasa dosyayı yalnızca varsayılan bir dosya ilişkilendirmesi varsa açabilir).

Bunun dışında Bitcasa, sonsuz depolama alanından müzik ve video akışı için kullanılabilir. Kamerayı Bitcasa’ya bağlama seçeneği de vardır – bu özellik Bitcasa’nın tüm fotoğrafları ve videoları düzenli olarak mobil cihazlara (3G’de veya seçildiyse, WiFi) otomatik olarak yüklemesini sağlar. Tıpkı Kamera Rulosunun iOS cihazlarda iCloud’a nasıl yedeklendiği gibi, cep telefonundaki tüm fotoğraflar ve videolar, seçenek belirlendiğinde Sonsuz Sürücünün kökünde oluşturulan bir “Yüklemeler” klasörüne “yansıtılır”.

Güvenlik

Bitcasa başlangıçta “sıfır bilgi” şifrelemeli bir hizmet olarak lanse edildi, yani Bitcasa’daki personel dahil hiç kimse çevrimiçi yüklediğiniz dosyalara erişemez ve hatta ipucu bulamaz. Sağlayıcının nadiren dosyalarınıza erişebildiği Google Drive veya Dropbox gibi popüler hizmetlerin aksine (örneğin yasal durumlar) Bitcasa, “Bitcasa’daki hiç kimse verilerinizi göremez. Dosya adlarını bile göremiyoruz. Tek gördüğümüz şifreli veri bloğu. Onlara kimin sahip olduğunu bile bilmiyoruz. ”
Dolayısıyla, hükümet tarafından bir bireyin verilerinin şifresini çözme emri verilse bile, yine de yardım edemeyebilirler.

Şu anda web sitesi, Bitcasa’nın askeri şifreleme standardı olan “AES-256” şifrelemesini kullandığını belirtiyor. Blogosferdeki kullanıcılar ve kullanılan algoritmalar ile ilgili diğer yerler tarafından dile getirilen başka güvenlik endişeleri de vardır; sistem, web portalından veya mobil uygulamadan ve şifrenin kendisinin (yakınsak şifreleme olarak bilinir) boşluklarını kullanarak verilerin şifresini çözmek için dağıtıldı. Birçoğu cevaplandı ve birçoğu cevapsız kaldı. Bitcasa’nın güvenliği en azından kağıt üzerinde iyi görünüyor, ancak kapsamlı bir üçüncü taraf denetimi ve / veya sertifikası yapılmadan, Bitcasa’nın yaptığı güvenlik iddialarına şüpheyle bakma hakkımız var.

Bitcasa, patentin beklemede olduğunu iddia ediyor, belki de güvenlik detaylarının neden tam olarak açıklanmadığını açıklıyor.

Teknoloji

“Bitcasa bana gerçekten ayda 10 dolarlık sonsuz depolama alanı nasıl sağlayabilir?” Diye merak edebilirsiniz. Cevap, tekilleştirme teknolojilerinde yatıyor. Bitcasa, herhangi bir kullanıcı tarafından Bitcasa’da depolanan her dosyanın yalnızca tek bir kopyasını saklar. Bitcasa, dosyayı şifrelemek için dosyanın karmasını anahtar olarak kullandıklarını açıklar, böylece bu şekilde şifreleme işleminden sonra bile iki özdeş dosya aynı olur ve yalnızca dosyayı yükleyen kullanıcılar yükledikleri dosyaların şifresini çözme.

Sakıncaları

Bitcasa, yalnızca Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayarlarınız için değil aynı zamanda mobil cihazlarınız için sonsuz güvenlikli bir depolama alanına sahiptir; Bitcasa’da ne eksik olabilir? Bu benim ilk sorgumdu, Bitcasa’yı ilk kez değiştirdiğimde.

Bitcasa, daha sonra nelere erişebildiğinizi (veya yayınlayabileceğinizi) tahmin edebilir, ancak çevrimdışı olarak erişmek istediğiniz dosyaları aklınızdan çıkarmayacaksınız. Bitcasa, kelimenin tam anlamıyla dosya senkronizasyonundan yoksundur; dosyaları çevrimdışı tutamaz. Bilgisayarınızdaki dosyaların yalnızca salt okunur bir kopyasını (yedek) bulutta tutabildiği veya sonsuz sürücüde tek bir kopya tutabildiği için, Bitcasa aynı zamanda birden çok bilgisayarda aynı dosyalar üzerinde çalışmanıza izin vermez. çevrimdışıyım.

Dezavantajların kavramsal tarafını bir kenara bırakırsak, doğrudan kullanılabilirlikle ilgili sorunlar vardır. Web Portalı veya Mobil uygulamalardaki “müzik görünümü” için bir “önbellek” oluşturulması gerekir (Windows sistemlerindeki küçük resim önbelleğine benzer); İnceleme sırasında yaklaşık 500 GB’lık veri vardı ve tüm verilerin 50 GB’ından azı müzikti – web portalı sadece 10 dakikadan fazla süren müzik dosyalarının listesini (tek bir sayfada) yüklemek için. Bunun gibi sorunlar muhtemelen Bitcasa tarafından kullanılan şifrelemenin doğası nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Uygulamaların istikrarı da henüz tam olarak halledilmemiş bir endişe, masaüstü ve mobil uygulamalar zaman zaman çöküyor, ancak iyileştirmelerle daha yeni bir yapı, hataları düzeltmek için Bitcasa tarafından sürekli olarak yayınlanıyor. Masaüstü istemcisi her beş dakikada bir çökmeden bilgisayarımdaki çökmeleri tamamen sıfırladı. Öte yandan Android mobil istemcisi hala beni kapatıyor veya bir süre sonsuza kadar yüklemede takılı kalıyor.

Bu tür eksikliklerle, Bitcasa muhtemelen mevcut tüm dosya depolama, senkronizasyon ve yedekleme hizmetlerini değiştirmek için tek bir çözümünüze sığamaz..

Beklentiler

Bitcasa, teknoloji, finansman, vizyon, kullanılabilirlik ve tasarımın iyi bir karışımına sahiptir; ancak bazı durumlarda küçük hatalardan tam kullanılabilirliğe kadar bazı detaylara dikkat edilmemiştir. Bitcasa, tüm verilerinizi bulutta tutmak için tüm sabit diskleri öldürmeyi öngörür; ancak internet bağlantılarının kalitesiyle veya Bitcasa hizmetinin kendisiyle ilgili sorunlarla ütopik rüya elde edilemez.

O zamana kadar, Bitcasa düzenli bir Yedekleme, Arşivleme ve Depolama hizmeti dosyası olabilir. Mevcut yedekleme veya depolama çözümünüzü Bitcasa ile değiştirebileceğinizi düşünüyor musunuz??

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me