2020’de Metin Mesajlarını Şifreleme

Kısa mesaj servisi 90’ların başında ticari olarak çalışmaya başladı ve kullanım arttı. Bugün, başka bir mesajlaşma biçimi kullanıcı tabanının bir parçasını alıyor – 1,5 milyar kullanıcısı olan WhatsApp ve 1.3 milyar olan Facebook Messenger gibi akıllı telefon uygulamalarını kullanarak anlık mesajlaşma.


Bu sayılar şaşırtıcı değil. Mesajlaşma uygulamaları dünyanın her yerinden birine anında ulaşmanızı sağlar. Metin, resim, ses ve video gönderebilirsiniz. Akıllı telefon işletim sistemlerine kurulumu kolaydır ve bazıları bilgisayar işletim sistemleri için kullanılabilir.

Hepimiz şifrelerimizi korumamız, şüpheli web sitelerinden kaçınmamız ve virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılım önleme yazılımı kullanmamız gerektiğini biliyoruz, ancak günümüzün değişen ortamında gizliliğimizi korumak çok önemlidir. PRISM ve ABD ajansları gibi verilerinizi okuyan devlet programlarıyla, metinleriniz bile güvenli olmayabilir, bu nedenle size kısa mesajları nasıl şifreleyeceğinizi göstereceğiz.

Yazılımla ilgili gereksiz çalışmalar yapmaya meyilli değilseniz korkacak bir şey yoktur. İletimden önce mesajlarınızı şifreleyen veya çok az çalışma gerektiren uygulamaların bir listesini vereceğiz. Ardından, bunu yapmak istiyorsanız SMS mesajlarınızı nasıl şifreleyeceğinizi göstereceğiz. Daha da iyi mobil güvenlik için, mobil cihazlar için bir VPN kullanmanızı öneririz.

En İyi Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları

Şifreli mesajlar göndermeye başlamak için, bunu yapabilen bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır. Listemizdekiler güvenlik ve gizliliğe benzer yaklaşımlar benimsemektedir. Şifreleme protokolleri arka planda çalışır ve mesajlarınıza odaklanmanızı sağlar, bu temelde sıradan bir kısa mesaj göndermekle aynıdır. Yoldan çekilince, onlara bir göz atalım.

işaret

Sinyal Güvenli mesajlaşma

Bu listedeki diğer uygulamalar gibi, Signal Android, iOS, Windows, Mac ve Debian tabanlı Linux sistemleri için kullanılabilir. Ayrıca bir Chrome uzantısı da var. Açık kaynak olduğundan, herkes kaynak koduna bakabilir, yani güvenlik uzmanları bu güvenlik açıklarını analiz edebilir. Gazetecilere ve Edward Snowden dahil diğer uzmanlara göre gizlilik için en iyi seçim.

Open Whisper Systems web sitesinde şöyle açıklıyor: “Sinyal sizin için yapıldı. Hibeler ve bağışlarla desteklenen bir Açık Kaynak projesi olarak, Signal kullanıcıları ilk sıraya koyabilir. Hiçbir reklam, bağlı pazarlamacı yok, tüyler ürpertici izleme yok. Hızlı, basit ve güvenli bir mesajlaşma deneyimi için sadece açık teknoloji. Olması gerektiği gibi.”

Bu şekilde finanse edildiği için, muhtemelen size reklam satmak için bilgilerinizi almak için ölmekte olan uygulama şirketlerinden daha fazla güvenebilirsiniz..

Signal’nın gizliliği uçtan uca şifreleme ile güvence altına alınmaktadır; bu, sohbetin içeriğinin konuşmadaki taraflar dışında hiç kimse tarafından görülmediği anlamına gelir. Aramalar da şifreli, bu yüzden kimse dinleyemez. Uygulama 2013 yılında Open Whisper Systems tarafından geliştirilen Sinyal protokolünü kullanıyor.

Üretebileceği tek bilgi Signal ile kayıtlı bir kullanıcının tarih ve saati ile kullanıcının bağlandığı son tarihtir..

Ayrıca şifreli mesajlarınızı bir süre sonra kaybolacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Bunu yaparsanız, konuşmadaki tüm taraflar için bunu yaparlar.

Sinyal-dolacak-mesajlar

Signal’ı, özel mesajlaşma için bir uygulamanın nasıl kurulacağına dair örneğimiz için kullanacağız:

Aşama 1: Signal uygulamasını Google Play Store veya iPhone App Store’dan edinin. Hangisini kullanırsanız kullanın, prosedür benzer olacaktır. Signal’a çalışması için gereken ayrıcalıkları vermek için “kabul et” düğmesine basmanız gerekecek.

Kişilerinizi Signal ile paylaşacak olsanız da, sunucuları yalnızca onu kullanan kişilerin verilerini kullanır. Daha sonra, verileri siler, böylece kimse onu alamaz.

Adım 2: Uygulama, hesabınızı kaydetmek ve doğrulamak için telefon numaranıza ihtiyaç duyar. Kod içeren bir SMS mesajı aldığınızda doğrulama otomatik olarak gerçekleşir.

Sinyal-adım telefon numarası

Kodu okumak ve SMS mesajı göndermesine izin vermek için SMS’e Sinyal erişimi verebilirsiniz.

sinyal adım sağlar sms

Aşama 3: Signal, varsayılan mesajlaşma uygulamanız olarak ayarlamak isteyip istemediğinizi soracaktır..

Sinyal-adım varsayılan-sms

Metninizi herhangi birine gönderebilirsiniz, ancak Signal kullanmıyorsa şifrelenmeden kalır. Signal, bunun gerçekleştiğinde size “güvenli olmayan bir SMS” olduğunu söyleyecektir.

sinyal adım güvensiz-SMS

Şifrelenmiş bir mesaj gönderebilmeniz için iletişim kurmak istediğiniz kişiyi Signal kullanmaya davet etmeniz gerekir.

Sinyal-adım davet-sinyal

4. Adım: Şifreli bir mesaj göndermek için sağ alt köşedeki kaleme dokunun ve bir Sinyal kullanıcısı seçin. Şifrelenmiş olduğunu gösteren “Sinyal gönder mesajı” görürsünüz. Voilà, şifreli mesajlaşmayı kullanmak için gereken tek şey bu.

Sinyal-adım güvenli-ileti

Signal’ı kullanmaya davet edebileceğiniz kişi listesinin, onu zaten kullananların listesinden çok daha uzun olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Çünkü en büyük dezavantajlarından biri olan pek çok insan yapmıyor.

Kullanılabilirlik, dikkate alınması gereken bir başka önemli faktördür ve listemizdeki bir sonraki uygulamanın sunduğu bir şeydir.

Naber

WhatsApp güvenli mesajlaşma

Bir milyardan fazla kişi mesaj göndermek için WhatsApp kullanıyor, ancak bazıları Facebook’un 2014’te satın aldığını bilmiyor olabilir. Cambridge Analytica ile yapılan skandal göz önüne alındığında, sosyal medya devine veri sağlamak sizin yararınıza olmayabilir.

Bununla birlikte, WhatsApp varsayılan olarak uçtan uca şifreleme kullanır – aslında Signal protokolü – ancak meta verileri onunla şifrelemez. WhatsApp, bir istismarın kullanılmasını önleyen zamanında bir yama yayınladığı için Facebook da oturmuyor.

Bu meta veriler uygulamayı nasıl kullandığınızı gösterir. WhatsApp Android, iPhone, Mac ve Windows için kullanılabilir.

Telgraf

Telgraf güvenli mesajlaşma

Telegram bulut tabanlıdır, yani mesajlarınıza çeşitli cihazlardan erişebilir ve verileri bulutta tutabilirsiniz. Şifreli mesajlar, dosyalar göndermenizi ve 100.000 üyeye kadar gruplarla gerçek zamanlı sohbete katılmanızı sağlar. Uygulama çoğunlukla açık kaynak kodlu ve şirket şifrelemesinin mtProto adı verilen en önemli kısımlarını açıklıyor.

Uçtan uca şifreleme kullanmak için gizli bir sohbet kullanmanız gerekir. “Gizli sohbetler ortalama bir arkadaştan daha fazla gizlilik isteyen insanlar içindir” diyor Telegram’ın web sitesindeki SSS. Gizli sohbetler ayrıca belirli bir süre sonra mesajlarınızı kendi kendini imha edecek şekilde ayarlamanıza olanak tanır ve cihaza özeldir, yani menşe cihazdan erişemezsiniz..

Telegram ücretsizdir ve Android, iOS, Windows ve Mac dahil olmak üzere birçok sistem ve cihaz için kullanılabilir.

Threema

Threema güvenli mesajlaşma

Threema, uçtan uca şifreleme, sesli aramalar ve mesajlar gibi standart özelliklerin ötesine geçer. Telefon numaranızı veya e-posta adresinizi vermenizi gerektirmediği için Threema’yı anonim olarak kullanabilirsiniz. Bunun yerine, uygulamayı ilk kez başlattığınızda rastgele, sekiz haneli bir Threema Kimliği alırsınız.

Bu kimliğinizin bir parçası. İkincisi bir anahtar çifti – şifreleme için gerekli olan bir ortak anahtar ve özel bir anahtar. Birisi size bir mesaj gönderdiğinde, onu ortak anahtarınızı kullanarak şifreler. Yalnızca cihazınızda kalan özel anahtarınız şifresini çözebilir. Uygulamayı kullanmak için adres defterinize erişim izni vermenize bile gerek yok.

Threema ve sunucularının, en iyi gizlilik yasalarından bazılarına sahip olan İsviçre’de bulunmasına yardımcı olur. Şifreleme kitaplığı da dahil olmak üzere uygulamanın bazı bölümleri açık kaynaklıdır. Avantajlarından yararlanmak için Threema’yı 2,99 $ karşılığında satın almanız gerekir. Android, iOS ve Windows Phone için kullanılabilir.

Tel

Güvenli mesajlaşma

Signal, Wire’a Snowden onaylı bir alternatif, telefon numaranız yerine bir e-posta ile kaydolmanıza izin verir. Ayrıca uçtan uca şifreleme de sağlar. Avrupa’da bulunduğundan – şirket İsviçre’de, İrlanda ve Almanya’da sunucularla – buradaki gizlilik yasalarının, özellikle de Genel Veri Koruma Yönetmeliğinin yetkisi altındadır..

Aynı zamanda açık kaynak.

Tüm büyük platformlarda ve tarayıcılarda çalışır ve Kişisel planı ücretsizdir. Profesyonel abonelik, sesli ve görüntülü konferansların yanı sıra tam yönetici kontrolleri sağlayarak işletmeleri hedefler. Kullanıcı başına aylık 4,60 ABD dolarıdır.

Wickr

Wickr Güvenli Mesajlaşma

Wickr uçtan uca şifreleme kullanır, iletilerinize veya kişi listenize erişemez ve e-posta veya telefon numaranızın kaydedilmesini gerektirmez. Uygulama, iletişiminizle ilişkili meta verileri bile saklamıyor.

Şirketin yetkililere sağlayabileceği tek şey, hesap oluşturma tarihi, son kullanım tarihi, gönderilen veya alınan mesaj sayısı ve hesabı oluşturmak için kullanılan cihaz türüdür..

Wickr’in ABD’de ve orada yönetilen yasaların yetkisi altında olduğunu unutmayın. Avrupa’da yaşayan kullanıcılar, kişisel verilerinin aktarımından vazgeçebilirler, bu da uygundur. Bununla birlikte, bunu yaparsanız Wickr’in bazı özellikleri çalışmayabilir. Wickr açık kaynak kodludur, bu yüzden GitHub’da kendiniz için kodu kontrol edin.

Wickr Me kişisel kullanıcılar içindir ve size bir kuruşa mal olmaz. Wickr pro kullanıcı başına aylık 25 $ maliyeti ve birçok işbirliği özelliği ile birlikte geldiğinden ekipler için uygundur. Organizasyonlar için Wickr Enterprise hile yapacak. Bir tahmin için şirketle iletişime geçmeniz gerekir. Sizin için hangisinin işe yaradığını görmek için karşılaştırma tablosuna bakın.

SMS Alternatifi

Metin mesajlarını şifrele

İnternet üzerinden mesaj gönderen uygulamaları kullandık, ancak planınızla ilgili verileriniz veya Kablosuz ağınıza erişiminiz yoksa mesaj göndermek isteyebilirsiniz. Sade eski SMS, işi halledecek, ancak önce şifrelenmeniz gerekecek. Bunu uygun şekilde adlandırılmış bir uygulama ile yapabilirsiniz: Şifreli SMS.

Uygulama, “son teknoloji algoritmaları” kullanır – anahtar anlaşması için ECDH algoritması ve tüm iletileri şifrelemek ve şifresini çözmek için 256 bit anahtar algoritması ekleyerek AES / CBC / PKCS5P – mesajlarınızın gizliliğini ve güvenliğini garanti eder. Şifreleme sistemi, genel ve özel şifreleme anahtarlarının etrafında döner, bu da onu kullanmanın kesin bir yoludur.

Mesaj göndermek için kısa mesaj göndermeye çalıştığınız kişinin Şifreli SMS’in yüklü olması gerekir. Ardından, şifrelenmiş bir SMS kanalı oluşturmak için genel anahtarları değiştirmeniz gerekir..

Uygulama ne olduklarını belirtmese de 1,87 $ karşılığında ek özelliklere erişebilirsiniz.

Son düşünceler

Gizliliğinizi korumak, özellikle de sadece kediler ve viral videolar hakkında sohbet etmiyorsanız, önemsiz bir konu değildir. Hükümetler her zaman verilerinizi artan güvenlik kisvesi altına almaya çalışıyor. Bu ince bir çizgi ve geçilmesi kolay. Yapabileceğiniz şey, sorunları kendi ellerinize almak ve bilgilerinizi mümkün olan en iyi şekilde korumaktır.

Bahsettiğimiz uygulamalar bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Sinyal spot ışığı altındadır, ancak telefon numaranızı gerektirir ve çok az kullanıcısı vardır. Bazıları için bu kabul edilemez, bu nedenle Threema, Wickr ve Wire gibi diğer uygulamalar listede. Bazıları birden fazla kullanıcı için de uygundur. SMS kullanmak istiyorsanız, bunu Şifreli SMS ile kapladık.

Mahremiyet hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha güvenli bir mesajlaşma uygulamasına mı geçeceksiniz yoksa WhatsApp, Facebook Messenger veya sade SMS ile mi yapışacaksınız? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me