2020’de Amazon Glacier için En İyi Yedekleme Araçları

Amazon Glacier’ın veri yedekleme için faydaları, dolar ve sent söz konusu olduğunda beyinsiz olabilir, ancak uygulama, Amazon’u kredi kartı rakamlarınızı besledikten sonra ne yapacağınızı bilmiyorsanız bir şaşkın şaşkınlık kazanma eğilimindedir. Soru, verilerinizi cihazınızdan bir Glacier Vault’a nasıl alacağınız ve şanslısınız, cevabımız var.


Popüler düşüncenin aksine, bilgisayar ekranınızda bağırmak değil. Sorun, Amazon Glacier’ın bir veri deposu olması, ancak veri verilerini trafiğe dökmenin yollarından yoksun olmasıdır. Bir taşıma sistemine ihtiyacı var ve bu makalede, hepsinin en sofistike veri feribotu olan CloudBerry Backup’ın liderliğindeki en iyilerin en iyisini ele alacağız..

Amazon-Buzul-Vault

Amazon Glacier nedir?

Amazon’un soğuk hava deposu çözümü en ucuz bulut altyapı hizmetlerinden biridir ve Amazon Glacier incelememizde detaylandırılmıştır. Gigabayt başına yarım yüzde veya daha düşük oranlarla Glacier, en iyi bulut IaaS kılavuzumuzdaki Amazon S3, Google Cloud ve diğer büyük isimlerin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor

.

ABD Doğu (Ohio):$ 0.004
ABD Batı (Oregon):$ 0.004
ABD Batı (N. California):$ 0,005
Asya Pasifik (Seul):$ 0,005
Asya Pasifik (Sidney):$ 0,005
AB (Frankfurt):$ 0.0045
AB (İrlanda):$ 0.004

Amazon Glacier ile ilgili sorun, dar bir amaca hizmet etmesi: arşiv. Dosya yedekleme için mükemmeldir, ancak depolanan dosyalara düzenli erişim gerektiren uygulama tasarımı veya işlemleri için iyi çalışmaz. Bunun nedeni, kir ucuz depolamasına rağmen kullanım ücretleri sadece pahalı olmakla kalmaz, aynı zamanda hızlandırılmış alım için ödeme yapmak istemediğiniz sürece veri alma hızlarının çok yavaş olması.

Amazon Glacier Alma Oranları GB başına maliyet: Erişim Süresi:
Standart:GB başına 0,01 USD ve 1000 istek başına 0,05 USD3-5 saat
Toplu:GB başına 0,0025 USD ve istek başına 0,025 USD5-12 saat
hızlandırılmış:GB başına 0,03 USD ve istek başına 0,01 USD1-5 dakika

Memopal veya Degoo’dan daha güvenilir bir yedekleme çözümü arayan işletmeler veya ev tüketicileri için bu büyük bir sorun değil, müşteri desteğinde sık sık durup şüpheli yaklaşımları olan ve müşteri yanıtlarına daha fazla soru bırakan şüpheli yaklaşımlar.

Amazon’un sadece mükemmel desteği değil, aynı zamanda dünyadaki 18 coğrafi bölgeyi kapsayan küresel bir veri merkezi ağı sayesinde yükleme hızları ve veri bütünlüğü için güvenilirdir.

Amazon-Web Hizmetleri-Data-Merkezleri

Yakında, Amazon Glacier için en iyi yedekleme araçları için seçimlerimizi özetleyeceğiz. Ne yazık ki, seçimler ince. CloudBerry dışında, dikkate değer tek isim Duplicati ve Arq. 15 günlük CloudBerry Yedekleme denemesinden başlamanızı öneririz, ancak kısa süre içinde netleşecek nedenlerden dolayı orada önyargılıyız..

Amazon Glacier için En İyi Yedekleme Aracı Nedir??

Çoğu çevrimiçi yedekleme aracının kendi sunucuları vardır. Bu, Acronis True Image, Backblaze, SpiderOak ve en iyi çevrimiçi yedekleme kılavuzumuzda yer alan diğer birçok giriş için geçerlidir. Bu, bu hizmetlerin kullanımını kolaylaştırırken, Amazon Glacier gibi IaaS hizmetleriyle de uyumsuz hale getirir. Bu, daha sınırlı seçenekler ve yoğun, yetersiz finanse edilen sunucu ağları sağlar.

Glacier gibi bir bulut IaaS sağlayıcısına yedeklemek için, yedekleme özelliklerine sahip bir “kendi bulutunuzu seçin” sağlayıcısına ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte, bunlardan çok fazla yok, onları seçimlerimizi yaparken aradığımız ilk şey yapıyor.

Bundan sonra özellikler aradık.

Kritik bir dahil etme özel, uçtan uca şifrelemedir. Kayıt için Glacier, sunucularında beklemede saklanan dosyaları varsayılan olarak AES 256 bit şifreleme kullanarak şifreler. Fark, şifreleme anahtarlarınızı yönetmesidir. Özel şifrelemeli bir yedekleme istemcisi, hiç kimsenin, Jeff Bezos’un bile dosyalarınızın şifresini çözemeyeceği anlamına gelir.

Jeff-Bezos-Amazon

Ayrıca, dosya sürümlendirmesini ayarlamanıza izin veren istemciler aradık. Dosyalar düzenlendikçe sürüm oluşturma, bu düzenlemeler yapılmadan önceki kopyalar korunur. Bu, yanlışlıkla düzenleme yapılması durumunda dosyaları geri almanıza olanak tanır. Temiz kopyalara geri dönebileceğiniz için dosyalar bozuksa da yararlıdır.

Ayrıca, sürüm oluşturma, dosyalarınızın şifrelenmemiş kopyalarını ödemek zorunda kalmadan bir fidye yazılımı saldırısından kaçmanın bir yoludur. Birkaç yedekleme sağlayıcısı, Acronis True Image (Gerçek Görüntü incelememizi okuyun) gibi önleme için daha gelişmiş fidye yazılımı algılama algoritmalarına sahiptir, ancak bu listedeki girişlerden yalnızca CloudBerry Backup aynı şeyi yapar.

Ransomware-Grafik

Blok düzeyinde yedekleme ve çok iş parçacıklı yedekleme, her ikisi de yedekleme işlemlerini hızlandırmaya yarayan, aklımızda tuttuğumuz iki özellik daha. Sıkıştırma başka bir şeydir, ancak amacı hız değildir. Dosyalarınızın arka uçta harcadığı alanı azaltır, bu da size para kazandırır.

Bir yedekleme sağlayıcısından diğerine değişen başka özellikler de vardır. Konuşma maliyetlerine ek olarak, aşağıda ortaya çıktıklarını da kapsayacağız.

Amazon Glacier için En İyi Yedekleme: CloudBerry Yedekleme

Orada Arq ve Duplicati hayranlarını duyacağız, ancak makul bir önlemle CloudBerry Backup, Amazon Glacier için açık ara en iyi yedekleme hizmetidir. Yine de Duplicati’nin ücretsiz olduğunu hariç tutmak.

CloudBerry-Yedekleme-Planlar-Slider1
© Cloudwards.net

CloudBerry-Bulut-Depolama-slider2
© Cloudwards.net

CloudBerry-Yedekleme-Mod-slider3
© Cloudwards.net

CloudBerry-Yedekleme-Source-slider4
© Cloudwards.net

CloudBerry-Yedekleme-Zamanlama-Slider5
© Cloudwards.net

Önceki

Sonraki

CloudBerry Backup’ı Arq ve Duplicati’den daha iyi yapan şey, daha fazla bulut hizmetini desteklemesi, daha çekici bir kullanıcı arayüzüne, daha akıcı bir kullanıcı deneyimine ve en önemlisi dosyalarınızı güvende tutmak ve yedeklemenizin sorunsuz çalışmasını sağlayan daha birçok özelliğe sahip olmasıdır..

Notun özellikleri arasında AES 256-bit kullanan özel, uçtan uca şifreleme, TLS protokolünü kullanarak transit içi şifreleme ve özelleştirilebilir saklama politikaları yer alıyor.

Bu özellikler, veri ihlalleri, ortadaki adam saldırıları, fidye yazılımı saldırıları ve diğer siber suçlar durumunda dosyalarınızı güvende tutmaya yardımcı olur. CloudBerry Backup, olası kötü amaçlı yazılım bulaşmalarını tarayan ve şüpheli herhangi bir şey bulunması durumunda temiz yedek kopyalar oluşturan yerleşik fidye yazılımı korumasına bile sahiptir..

Daha fazla bilgi için fidye yazılımı koruması için en iyi çevrimiçi yedekleme hakkındaki makalemizi okuyun.

Notun diğer özellikleri arasında sürekli yedekleme ve zamanlanmış yedeklemeler bulunur. Sürekli yedekleme önerilirken, daha büyük yedeklemeler için bir gecede süreçleri daha iyi çalıştırabilirsiniz.

CloudBerry-Yedekleme-Zamanlama-Slider5

CloudBerry Backup, blok düzeyinde yedekleme özelliklerine de sahiptir. Bu etkinleştirildiğinde, bir dosya her değiştirildiğinde, tüm dosya sunucuya kopyalanmaz. Yalnızca dosyanın değiştirilen bölümleri değiştirilir, zaman tasarrufu sağlar ve kaynakları korur.

CloudBerry Backup, görüntü tabanlı yedekleme yapabilir. Görüntü tabanlı yedekleme, belirli klasörleri ve dosyaları yedeklemek yerine, her şeyin anlık görüntüsünü alır ve geri yüklemeleri daha kapsamlı hale getirir. CloudBerry’nin rekabete karşı nerede olduğunu öğrenmek için en iyi görüntü tabanlı yedekleme incelememizi okuyun.

CloudBerry Backup’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Amazon Glacier’a ek olarak CloudBerry Backup, 50’den fazla farklı bulut sağlayıcısıyla eşleşir. Buna Amazon S3, Google Cloud, Microsoft Azure, Backblaze, Rackspace ve Wasabi gibi IaaS seçenekleri dahildir. OneDrive, Google Drive ve Amazon Drive gibi geleneksel bulut depolama sağlayıcılarını da içerir.

CloudBerry-Bulut-Depolama-slider2

Her biri kalıcı olan birkaç CloudBerry Yedekleme lisansı vardır. Masaüstü sürümleri Windows (49.99 $), macOS (29.99 $) ve Linux (29.99 $) için kullanılabilir. Her birinin ücretsiz bir sürümü vardır, ancak bunlar diğer özelliklerin yanı sıra görüntü tabanlı yedekleme, sıkıştırma veya şifreleme ile birlikte gelmez.

Ücretsiz sürüm 200GB yedekleme ile sınırlıdır, ücretli sürümler ise 5 TB için iyidir. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, çok daha pahalı CloudBerry Backup Ultimate’ı 299,99 $ karşılığında satın almanız gerekir. Bu sürüm Windows Server, SQL Server ve Exchange Server’ı yedekleyebilir, bu nedenle en azından işletme yedeklemesi için daha uygundur.

CloudBerry Backup’ın aradığınız Amazon Glacier arkadaşı olup olmadığını görmek için 15 günlük ücretsiz deneme ile kendinizi şımartın. Ayrıca 10GB’lık ücretsiz Amazon Glacier depolama alanı elde edersiniz, bu yüzden bunu hızlandırmak için yeterli olmalıdır.

Arq Yedekleme

Arq Yedekleme’nin CloudBerry Yedekleme sanatından yoksun olduğunu öne sürmek bir eksikliktir. Düpedüz çekici değil. Renk şeması gri ve beyazdır, metin satırları kesilir ve görünürlüğü artırmak için birçok pencere yeniden boyutlandırılamaz. Ayrıca, metin o kadar küçüktür ki, bunu yapmak için bir büyüteç gerekebilir.  

Arq Backup Ana Ekran Kaydırıcısı

Arq AWS Seçim Kovası Sürgüsü4

Arq Bulut Depolama Türü Kaydırıcı5

Önceki

Sonraki

Diğer bir deyişle, kullanıcı deneyimi Arq ekibinin düşüncesinin ön saflarında yer almıyor. Bununla birlikte, işlevsellik daha iyidir. CloudBerry’nin desteklediği bulut sağlayıcılarının yalnızca bir kısmına bağlanabilse de, seçenekler arasında Amazon Glacier.

Yazılım birkaç kullanışlı özellik içerir. Arq, dosyaları bilgisayarınızdan ayrılmadan önce şifreler, böylece Amazon’daki insanlar şifreleme anahtarlarınızın ne olduğu hakkında hiçbir fikre sahip olmazlar ve şifreleri çözemezler. Önemli olan, parolanızı kaybederseniz, yedeklemenize de erişiminizi kaybetmenizdir, ancak bu, selfie’lerinizden geçmeyen gizli ajanlar için ödediğiniz fiyattır.

Kullanıcıların çoğu verileri yedeklemek için kullanacağı UI olsa da, Arq’ın da açık kaynaklı bir komut satırı yardımcı programı vardır. Teknik zekası olanlar için, meta verileri şifrelememek veya dosyalarınızı Sibirya’daki bir yeraltı siber savaş sığınağına göndermek gibi hiçbir komik işin devam etmediğinden emin olmaya yardımcı olacak.

Notun diğer özellikleri arasında, ilk yüklemeden sonra yalnızca değiştirilen dosyaların bölümlerinin yüklenmesini sağlamak için blok düzeyinde yüklemeler, istemci tarafı veri tekilleştirme, böylece aynı dosyalar birden çok kez yüklenmez ve yükleme boyutlarını azaltmak için sıkıştırma bulunur.

Arq’taki insanların bize söylediklerinden, yazılım dosyaları tek bir iş parçacığı ile tarar, yüklemeleri sıralar, ardından yükleme işlemini hızlandırmak için birden fazla iş parçacığı kullanır. Tarama, yükleme işleminin ötesine geçerse, kuyruk yönetilebilir bir seviyeye gelene kadar taramalar durur.

Dosyaların artımlı sürüm yedeklemeleri tutulur, böylece istenmeyen bir değişiklik veya dosya bozulması durumunda zamanı tersine çevirebilirsiniz. Yine de CloudBerry ile sürüm oluşturma politikanızı özelleştirmenin bir yolu yoktur. Bunun yerine, her şey korunur. Bu, daha fazla Glacier depolama alanının kullanılacağı anlamına gelir, ancak dosyalar blok düzeyinde işlendiğinden ve sıkıştırıldığından büyük bir sorun olmamalıdır.

Arq Backup’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Glacier’ın yanı sıra, Arq verileri Amazon S3, Google Cloud, Backblaze B2, Wasabi, Dropbox, Google Drive, OneDrive ve Amazon Drive’a yedekleyebilir. Yine de, dünyadaki 52 veri merkezi sayesinde tüm bulut IaaS çözümlerinin en cazip olabileceği Microsoft Azure’u kayda değer bir şekilde kaçırıyor (Microsoft Azure incelememizi okuyun).

Arq-Bulut-Gidilecek

Yazılımın en son sürümü olan Arq 5’in maliyeti, kalıcı bir lisans için 49,99 $ ‘dır. Lisans bir bilgisayar veya bir sunucu için iyidir. Hem Windows hem de macOS sürümleri sunulur ve özellikle CloudBerry Backup’ta üstün bir ürün için ödeyeceğiniz fiyatla aynı fiyat olduğundan, yararlanmanızı önerdiğimiz 30 günlük bir deneme vardır..

Duplicati

Duplicati, arayüzün tarayıcı tabanlı olması nedeniyle CloudBerry Backup ve Arq’dan farklı bir yaklaşım benimser. Bu, Chrome veya Firefox’u kapattıktan sonra yedeklemenizin duracağı anlamına gelmez, çünkü yedeklemelerinizin devam etmesini sağlamak için arka planda çalışan bir masaüstü istemcisi de vardır.

Duplicati Yedekleme Kaydırıcı Ekle1

Duplicati Hedef Ekle Slider2

Buzul Ayarları Ekle Duplicati Slide3

Duplicati Dosya Ekle Slider4

Duplicati Şifreleme Slider5

Önceki

Sonraki

Duplicati’nin UX’i, Arq’ınki gibi, bir makyaj kullanabilir. Duplicati’nin durumunda, ücretsiz bir ürün olduğu için daha anlaşılır, ancak tıknaz tasarım alışmaya başlayabilir. Neyse ki, Duplicati’nin size yardımcı olacak güzel destek kaynakları var.

Duplicati’nin son sürümü Amazon Glacier’ı doğrudan desteklemiyor. Yine de bir Glacier Vault’a bağlanmak için kullanabileceğiniz Amazon S3’ü destekliyor. Bir yardım eline ihtiyacınız varsa, Duplicati’nin nasıl yapılacağıyla ilgili talimatları vardır..

Yedeklemeyi ayarlarken şifreleme, AES 256 bit şifreleme veya GNU Gizlilik Koruması seçeneğini tercih edebilirsiniz. Sadece bileceğiniz bir parola oluşturmanız gerekir. Duplicati tarayıcı tabanlı olduğundan, şifrenizi unutmanız durumunda LastPass veya Dashlane gibi bir bulut şifre yöneticisine kaydedebilirsiniz..

SSL’yi açmak için bir seçenek var – Duplicati, SSL geçersiz olduğu için TLS anlamına gelir – dosyalarınızı Reddit’e gönderen bir bodrum katında yaşayan bir Mountain Dew-guzzling nerd istemiyorsanız kullanmanız gerekir..

Gizli, sistem ve geçici dosyaları ve belirli bir boyuttan daha büyük dosyaları hariç tutma seçenekleri vardır. Gerekli depolama alanını azaltmak için tüm dosyalar yüklenmeden önce sıkıştırılır ve blok düzeyinde yedekleme de desteklenir.

Arq gibi Duplicati de çoklu iş parçacığı özelliğini bir özellik olarak eklemedi. Bu, yüklemelerin CloudBerry Backup ile olduğundan daha yavaş çalışacağı anlamına gelir. Sözde, Duplicati geliştirme ekibi üzerinde çalışıyor, ancak yayınlanmış bir yol haritası olmasa, yakın gelecekte buna güvenmeyecektik.

Yedekleme sürekli çalışacak şekilde ayarlanabilir veya bir zamanlama oluşturabilirsiniz. Dosya sürümlendirme için önceki dosyaları, tüm dosyaları korumayı veya özel saklama politikası oluşturmayı seçebilirsiniz..

Duplicati’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Duplicati, yedekleme için bulut hedefleri olarak Amazon S3, Microsoft Azure, Google Cloud, Backblaze B2, Box, Dropbox, Google Drive, Jottacloud, Mega ve OneDrive’ı destekliyor. Hubic de destekleniyor, ancak haberleri kaçırmanız durumunda akıllı telefon kılıflarının ve fanny paketlerinin yolu gitti.

Duplicati’nin Windows, macOS ve çeşitli Linux lezzetleri (Debian, Ubuntu, Fedora ve RedHat) için istemcileri vardır. Synology’nin bir sürümü bile var, ancak öncülük ediyoruz. Açık kaynak yazılım olarak, CloudBerry Backup ve Arq’ın aksine, Duplicati size bir kuruşa mal olmaz. Ödemeniz gereken tek şey Amazon Glacier veya onu eşleştirmek için seçtiğiniz herhangi bir bulut sağlayıcısı.

Son düşünceler

CloudBerry Backup, Arq ve Duplicati, Amazon Glacier ile kullanılmasını önerdiğimiz tek yedekleme hizmetidir ve bunlardan yalnızca biri şiddetle tavsiye edilir. Bununla birlikte, yedekleme yazılımı Glacier Vault’unuza dosya almanın tek yolu değildir..

Cyberduck, CloudBerry Explorer ve FileZilla gibi bulut kâşifleri olarak da bilinen dosya aktarım istemcileri de hile yapacak. Kalıcı yedekleme ilişkileri oluşturmak için tasarlanmamış manuel yükleme araçlarıdır. Daha fazla ayrıntı için en iyi dosya aktarımı istemcisi makalemizi okuyun.

Diğer seçenek Amazon Glacier’a bağlı bir ağ sürücüsü oluşturmaktır. Ağ sürücüsü bilgisayarınızdaki sabit bir sürücüyü andırıyor, ancak dosyaları sabit sürücünüz yerine bulutta depolıyor.

Dropbox, Google Drive ve Glacier ile olduğu gibi diğer sağlayıcılarla da çalışan bir ağ sürücüsünün nasıl oluşturulacağı hakkında bir makalemiz var. Bulut kaşiflerde olduğu gibi, ağ sürücüleri de onları uygun bir yedekleme yazılımı yapmak için çok fazla manuel çalışma gerektirir.

Yedekleme için CloudBerry Backup, Amazon Glacier ile veri arşivlemek için kolay seçimdir. Ayrıca genel olarak en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetleri arasında yer alıyor ve 15 günlük bir denemede görülmeye değer.

Amazon Glacier hakkındaki düşüncelerinizi ve bunları aşağıdaki yorum bölümünde dosyaları arşivlemek için nasıl kullandığınızı paylaşın. Özellikle sabit disk yedeklemesi için tasarlanmışsa, kaçırdığımız yazılımları duymak isteriz. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map