Yandex Disk İncelemesi – Güncellendi 2020

Yandex Disk İncelemesi

Rusya merkezli Yandex Disk, iyi uygulanmış bir kullanıcı deneyimi sayesinde harika bir hizmet olacaktır, ancak sıralamamızı en üst düzeye çıkarmak için güvenlikten yoksundur. Ayrıca, Moskova’nın gizlilik yasalarına tabi olmak birçok kullanıcı için büyük bir engel olabilir. Ayrıntılar için Yandex Disk incelememizin tamamını okuyun.


Bulut Depolama İncelemeleri

Yandex Disk, genellikle “Rus Google” olarak adlandırılan Yandex Grubuna ait bir bulut depolama hizmetidir. Hizmet 2012’de başlatıldı ve bu da onu deneyimli bulut depolama hizmetlerinden daha genç hale getiriyor. Bu, eksik olduğu anlamına gelmez, ancak en iyi bulut depolama karşılaştırmamızdaki hizmetlere yetişmeden önce iyileştirilmesi gereken çok şey vardır..

Bulut depolama hakkında fazla bilginiz yoksa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bulut depolama kitaplığımıza bir göz atın.

Yandex Disk iyi bir kullanıcı deneyimi ve iyi premium planlar sunarken, kritik özelliklerden yoksun, zayıf güvenlik ve Rus gizlilik yasalarına uyuyor. Bize sadık kalın çünkü bu Yandex Disk incelemesinde hizmet hakkında daha fazla konuşacağız.

Güçlü & Zayıf Yönler

Yandex Disk için alternatifler

Özellikleri

Yandex Disk’in ana özelliği, içeriği bulutta depolamaktır. Bu, sabit sürücü arızalarından kaçınmanıza yardımcı olur ve dosyalarınızı cihazlar arasında senkronize etmenizi ve paylaşmanızı sağlar. Bunu yapmak için masaüstü, mobil veya web uygulamasını kullanarak dosya yükleyebilirsiniz. “Dosya paylaşımı ve senkronizasyonu” bölümünde dosya senkronizasyonu hakkında daha fazla konuşacağız.

yandex-disk sürüm

Yandex Disk versiyonlamadan yoksundu, ancak şimdi özellik ücretsiz hesaplara sahip kullanıcılar için bile kullanılabilir. Sürüm oluşturma, istenmeyen değişiklikleri geri almanız gerektiğinde size yardımcı olur ve Yandex Disk, son 90 günün sürümlerini ek alan kullanmadan saklar. Bununla birlikte, ücretli bir plana abone değilseniz, yalnızca önceki iki haftaya erişebilirsiniz.

Zamanı geri sarmanıza ve dosyalarınızı geri yüklemenize olanak tanıyan alternatif hizmetler için sürüm oluşturma makalesi için en iyi bulut depolama alanımıza bakın.

yandex-disk sürüm

Yandex Disk, Microsoft Office Online ile entegre olduğundan, belgeler üzerinde işbirliği yapması gereken kullanıcılar memnun olacaktır. Word, Excel ve PowerPoint dosyalarını açmak, düzenlemek ve oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu Yandex Disk’in işbirliği listesi için en iyi bulut depolamamızı yapmasına yardımcı olmadı. Dropbox Business orada en iyi seçimdir. Bunun hakkında daha fazla bilgiyi Dropbox Business incelememizde okuyun.

yandex-zip-önizleme

Yandex Disk’in web uygulaması müzik ve video dosyalarını oynatmanızı sağlar. Oyuncular çıplak kemiklidir, bu nedenle daha fazlasına ihtiyacınız varsa müzik için en iyi bulut depolama alanımıza ve fotoğraflar ve videolar için en iyi bulut depolama alanımıza başvurabilirsiniz. Bununla birlikte, fotoğraf seçenekleri daha iyidir, çünkü albümler oluşturabilir ve orijinal boyutlarında fotoğraf indirebilirsiniz.

Ayrıca .pdf dosyalarını ve hatta .zip arşivlerini önizlemenizi sağlar. Bir arşivi önizlediğinizde, dosyaları tek tek ayıklama seçeneği vardır.

İleri düzey kullanıcılar, hizmetin WebDAV erişimini desteklediğini bilmekten mutluluk duyacaktır. Bu protokole aşina değilseniz, WebDAV açıklamamızı okuyun.

Yandex Disk’in masaüstü uygulaması, dosyalarınızı bilgisayarınıza kaydetmeden buluttan erişmenizi sağlar. Yerden tasarruf etmeniz gerekiyorsa yararlıdır, ancak çevrimdışı olduğunuzda dosyalarınıza erişemeyeceğinizi unutmayın. Masaüstü uygulamasını yüklediğinizde, Yandex Notes adlı bir yardımcı uygulama da yüklenir. Bir masaüstü simgesinden veya ctrl + alt + b tuşlarına basarak erişebilirsiniz..

Web istemcisi ile entegre olan bir uygulama istiyorsanız, en iyi not alma uygulamaları kılavuzumuzu okuyun. Microsoft OneNote buna iyi bir örnektir. OneDrive incelememizde arkasındaki hizmet hakkında daha fazla bilgi edinin.

yandex-disk takvim

Yandex Disk, Disk dışında Yandex kullanıcılarının kullanabileceği uygulamaların bir listesine sahiptir. Takvim, Haritalar ve daha fazlasını içerir. Uygulamalar doğrudan Yandex Disk ile entegre değildir, ancak depolama uygulamasına kaydolduğunuzda kullanılabilir.

Yandex Disk Özelliklerine Genel Bakış

Yandex Disk Logosudisk.yandex.com

100 GB için aylık 170 $ ‘dan başlar

Eşitleme

Klasörü Senkronize Et

Blok Seviyesinde Senkronizasyon

Seçici Senkronizasyon

Bant genişliği yönetimi

Herhangi Bir Klasörü Senkronize Et

Dosya paylaşımı

Dosya Bağlantı Paylaşımı

Bağlantı Şifreleri

Bağlantı Bitiş Tarihleri

Klasör Paylaşımı

Klasör İzinleri

Bağlantı İndirme Sınırları

Yükleme Bağlantıları

verimlilik

Dosya Önizlemeleri

Dosyaları Düzenle

Uygulama İçi İşbirliği

Office Online

Google Dokümanlar

Notes Uygulaması

Medya Oynatma

Mobil uygulamalar

Silinen Dosya Tutma

Sürüm

WebDAV

Güvenlik

Beklemede Şifreleme

Transit İçi Şifreleme

Şifreleme Protokolü

Sıfır Bilgi

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Sunucu Konumu
AB

Destek

7/24 Destek

Canlı Sohbet Desteği

Telefonla Destek

E-posta desteği

Kullanıcı Forumu

Bilgi tabanı

Çeşitli

Ücretsiz Plan

Fiyatlandırma

Yandex Disk’e kaydolduğunuzda, 10 GB ücretsiz depolama alanına sahip olursunuz. Bu, Dropbox’ı yener, ancak 15 GB ücretsiz depolama alanı sunan Google Drive’ı yenmez. Bu hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google Drive incelememizi okuyun. İyi ücretsiz depolama alanı planlarına sahip daha fazla hizmet için en iyi ücretsiz bulut depolama makalemizi okuyun.

Her iki plan da web istemcisinin altını sınırlayan reklamları kaldırır. Ayrıca dosya için geliştirilmiş değişiklik günlüğü, üç saat içinde yanıt veren öncelikli destek ve genel bağlantılardan sınırsız indirme ekler.

+ 100 GB’lık plan iyi bir anlaşma çünkü birçok kullanıcının daha fazla depolamaya ihtiyacı yok ve ayda sadece 2 dolar. Yıl için de ödeme yaparsanız indirim yapılır. Maliyetler, 2 ABD doları için 100 GB ve bir Yandex Diski olan Google Drive ile uyumludur. Yandex Disk, Google Drive’ın plan esnekliğiyle eşleşmiyor ve bulut depolama listesinde en iyi tekliflerimizi yapmadı.

Sync.com’un yıllık 99,60 $ maliyeti olan 2 TB’lık bir planla çok daha iyi bir anlaşması var. Bu, Yandex Disk’in 1 TB’lik planından 3 $ daha ucuz. Sync.com hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Sync.com incelememizi okuyun. Hizmetleri nasıl derecelendirdiğimizi öğrenmek ve Sync.com’un nereye uyduğunu görmek için bulut depolama incelemeleri parçamızı okuyun.

Kullanım kolaylığı

yandex-disk web istemci

Yandex Disk’e bir web, masaüstü veya mobil uygulama kullanarak erişebilirsiniz. Web uygulaması çekici, anlaşılır ve gezinmesi kolaydır, böylece ihtiyacınız olanı bulmakta sorun yaşamazsınız. Soldaki menü dosyalarınız arasında gezinmenize yardımcı olurken, sağ taraf hesap menünüzü içerir. Üstteki arama çubuğunu kullanarak dosyaları arayabilirsiniz. Sezgisel ve hızlı.

En göze çarpan özellik, bir yükleme iletişim kutusu açan yükleme düğmesidir, ancak dosyaları veya klasörleri sayfanın herhangi bir yerine sürükleyip bırakarak yükleyebilirsiniz. Bu düğmenin altında, Office Online dosyaları, albümleri veya klasörleri oluşturmanıza olanak tanıyan bir “oluştur” düğmesi bulunur. “Dosyalar” alanı dosyalarınızı küçük veya büyük bir ızgarada veya liste olarak gösterebilir.

yandex-disk masaüstü istemci

Masaüstü uygulaması ortak senkronizasyon modelini takip eder, yani bir sistem tepsisi simgesi ve bir senkronizasyon klasörü vardır. Windows, macOS ve Linux için kullanılabilir. Tepsi simgesini tıkladığınızda uygulama açılır. Tasarımı net ama göz alıcı değil ve uygulama basit ve kullanımı kolaydır. Hızlı erişim sık klasörlerinizi ve son dosyalarınızı gösterir, böylece ihtiyacınız olanı hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Tek tek dosyaları sağ tıklatarak veya seçerek ve pencerenin üstünde görünen menüyü kullanarak düzenleyebilirsiniz..

Dosyaları yüklemek için yükle düğmesini kullanabilir, uygulama penceresinde bir dosyayı sürükleyip bırakabilir veya senkronizasyon klasörüne kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Varsayılan disk konumundan memnun değilseniz, ayarlar menüsünden değiştirebilirsiniz. Ayarlar menüsü ayrıca masaüstünüzdeki ekran görüntülerini nasıl çekeceğinizi değiştirmenizi sağlar, mobil cihazlarda sınırsız fotoğraf yüklemesini etkinleştirmenizi sağlar ve daha fazlası.

yandex-disk mobil istemci

Sınırsız fotoğraf yüklemelerinin yanı sıra, mobil uygulama dosyaları çevrimdışı erişim için saklamanızı, “feed” sekmesinde işlemlerinizi görüntülemenizi ve telefonunuzdan fotoğrafları önizlemenizi sağlar. PIN veya parmak izi kilidi ayarlayarak uygulamayı güvence altına alabilirsiniz. Uygulama minimal bir tasarıma sahiptir ve kullanımı kolaydır.

Dosya Paylaşımı & Eşitleme

yandex-disk paylaşımı

Web istemcisi, dosyaları veya klasörleri sağ tıklayıp “paylaş” ı seçerek paylaşmanıza olanak tanır. Bağlantınızı gösteren ve kopyalayıp yapıştırabileceğiniz veya doğrudan Facebook veya Twitter’a gönderebileceğiniz bir menü açılır. Yandex e-posta istemcisini kullanarak e-postayla da gönderebilirsiniz. Bir QR kodu oluşturma seçeneği de var.

Bununla birlikte, içerik kontrol seçenekleri yoktur. Paylaşım için en iyi bulut depolama alanımızdaki hizmetlerin şifre koruması, bağlantı son kullanma tarihleri, bağlantı indirme sınırları ve daha fazlası gibi seçenekleri vardır.

yandex-disk klasörü paylaşım

Başkalarını e-postayla davet ederek ve “görünüm” veya “tam erişim” hakları vererek bir klasörü paylaşabilirsiniz. Sıfırdan bir paylaşımlı klasör oluştururken de aynısını yapabilirsiniz.

yandex-disk paylaşılan klasör

Masaüstü uygulaması, bir dosyayı sağ tıklayıp “bağlantıyı yandex.disk’e kopyala” yı seçerek paylaşmanızı sağlar; bu bağlantıyı yapıştırabilmeniz için bağlantıyı panoya kopyalar. Senkronizasyon klasörünün dışındaki klasörlerde veya dosyalarda da aynısını yapabilirsiniz; bu, uygulamanın içeriği önce senkronizasyon klasörüne kopyalayıp bir bağlantı oluşturacağı anlamına gelir.

Mobil uygulamayı kullanarak da paylaşabilirsiniz. Bir bağlantı oluşturmanıza ve telefonunuza yüklediğiniz uygulamalar üzerinden göndermenize olanak tanır. Dosyayı da göndererek paylaşabilirsiniz.

Senkronizasyon, cihazlarınızdaki dosyalarla çalışmanıza ve değişiklikleri buluta yansıtmanıza olanak tanır. Yandex Disk, buluttan hangi klasörleri ve dosyaları senkronize etmek istediğinizi seçmenize olanak tanır. Buna seçici senkronizasyon denir ve Yandex Disk’in sürümü, masaüstü uygulamasında buluttaki dosyaları önizlemenize bile izin verir. Yine de klasörleri buluta senkronize edemezsiniz.

Genel senkronizasyon işlemi sorunsuz ve testimiz sırasında herhangi bir sorun yaşamadık.

hız

Yandex Disk, sunucularını Rusya ve Finlandiya’daki veri merkezlerinde tutar, böylece hızınız onlara ne kadar yakın olduğunuza bağlı olacaktır. Testlerimizi Sırbistan / Belgrad’da saniyede 6 megabit yükleme hızı ve 100 Mbps indirme hızı ile bir Ethernet bağlantısı kullanarak yaptık.

23 dakikalık ve 10 saniyelik ortalama yükleme süresi, yükleme hızımız göz önüne alındığında beklediğimiz kadar yakındı, bu yüzden Yandex Disk test ettiğimiz daha yavaş hizmetler arasında değil. İndirme süresi ortalama bir dakika 47 saniye oldu, bu yüzden de işaretteydi.

İlk deneme: İkinci deneme: Ortalama:
Yükleme süresi00:23:0500:23:1000:23:10
İndirme süresi00:01:5100:01:4200:01:47

Yandex Disk, yalnızca değiştirilmiş bölümleri yükleyerek zaten yüklenmiş olan dosyaların aktarımını hızlandıracak blok düzeyinde bir senkronizasyon algoritması kullanmaz. Çoğu hizmette olduğu gibi bant genişliğinizi de azaltamazsınız.

Güvenlik

Yandex’in içeriğinizi korumak için hangi yöntemleri kullandığını bulmak zor bir işti. Şirket, sunucularında bekleyen dosyaları şifreleyip şifrelemediği hakkında bilgi sağlamaz. Yandex’den bu konuda bilgi almaya çalıştık, ancak bir yanıt alamadık.

Bu durumda, dosyalarınızın bulutta depolanırken şifrelenmediğini varsaymak en iyisidir. Bulut depolama hizmetleri, beklemedeki dosyaları şifrelemez, ancak Amazon Drive da bunu yapar. Bu hizmet hakkında daha fazla bilgiyi Amazon Drive incelememizde okuyabilirsiniz.

Bununla birlikte, özellikle son yıllarda siber suçlardaki artış ve bu siber suçun çoğunun Rusya’nın ana üssü Rusya’dan gelmesi göz önüne alındığında, bu kabul edilebilir değildir..

Yandex Disk, bir SSS’de dosyaların aktarılırken şifrelenmiş olduğunu belirtiyor, ancak hangi yöntemlerin kullanıldığını ayrıntılandırmıyor. İyi haber şu ki Boxcryptor ile uyumlu olduğu için gizliliğinizin kontrolünü elinize alabilirsiniz. Boxcryptor incelememizde bu yararlı eklenti hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yandex Disk ayrıca size iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirme seçeneği sunmaz, bu da şifrenizin çalınması durumunda koruma sağlar.

Yandex Disk’in 1 GB’a kadar olan tüm dosyaları virüslere karşı taradığından bahsettik, bu bir artı. Bununla birlikte, sadece bu. Yandex, dosyalarınızı korumak için neler yapıldığı konusunda daha şeffaf hale gelene kadar, en iyi sıfır bilgili bulut depolama incelememizdeki gibi daha güvenli bir bulut depolama seçeneğiyle devam etmenizi öneririz..

Sıfır bilgiye sahip olmak birincil endişeniz değilse, genel bir sıralama için en güvenli bulut depolama hizmetleri makalemizi okuyun.

Gizlilik

Rusya, dünyadaki en iyi gizlilik yasalarına sahip ülkeler arasında yer almıyor. Oradaki hükümet, izin vermek için uyguladığı yasalar sayesinde içeriği engelleme yeteneğine sahiptir. 2017’de birçok web sitesi “istenmeyen” oldukları için engellendi. Aynı yıl, yerel internet servis sağlayıcılarına 8.000 korsan web sitesini engelleme emri verildi.

Bir de Rusya’nın terörle mücadele kanunu olan ve yetkililere kullanıcı verilerine erişim sağlayan Yarovaya Yasası var. Bilgi Yayma Organizatörleri Siciline eklenen herhangi bir web sitesi veya platform, Rus makamlarına kullanıcıların meta verilerini toplamalı, depolamalı ve sağlamalıdır.

Bu sizi koltuğunuzun kenarında tutuyorsa, gizliliğinizi korumak için bir VPN kullanmalısınız ve Rusya için en iyi VPN makalemiz, birini seçmenize yardımcı olacak bir sıralamaya sahiptir..

Bununla birlikte, Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki veya İsviçre’deki kullanıcılar için Yandex, Finlandiya’da kayıtlı bir ofisi olan Finlandiya hukuku altında kurulmuş bir şirket olan Finlandiya kuruluşu Yandex Oy tarafından temsil edilmektedir. Bu, AB vatandaşlarının kişisel bilgilerinin geçerli AB veri koruma kurallarına göre işlendiği anlamına gelir.

Yandex Disk, hizmete kaydolduğunuzda kişisel verilerinizi ve ayrıca hizmet kullanımınızı temsil eden verileri toplar. Yaklaşım bulut depolama hizmetleri arasında yaygındır. Yandex Disk, ırk, siyasi görüşler, sağlık veya biyometri gibi hassas kişisel verileri toplamıyor.

Bununla birlikte, kişiselleştirilmiş reklamlar ve ticari teklifler sağlamak için kişisel bilgilerinizi, tercihlerinizi, arama geçmişinizi ve diğer mevcut verilerinizi kullanacağını söyledi. Bu, Yandex Disk’in kişisel bilgileri Yandex Group dışındaki reklam ağlarını, medya yayıncılarını ve diğer ortakları içerebilecek üçüncü taraflara aktarabileceği anlamına gelir.

Kişisel bilgiler otomatik olarak işlenir ve Yandex’in personelinin bu bilgilere erişimi yoktur. Yandex çalışanları gerektiğinde bilgilerinize erişebilir. İçsel kurallara uymalı ve bu bilgileri işlemek için protokolleri takip etmelidirler, ancak bu onları kıramayacakları anlamına gelmez.

Gizlilik politikası “Yandex, Kişisel Bilgileri yetkisiz, kazayla veya yasadışı imha, kayıp, değişiklik, yanlış kullanım, ifşa veya erişime ve diğer tüm yasadışı işlem biçimlerine karşı korumak için yeterli teknik ve organizasyonel önlemleri uyguladı” dedi.

Bu hala özel şifreleme değil ve Yandex’in sözünü tutmalısın, bu da seni ısırmaya geri dönebilir.

Yandex kişisel verilerinizi gerekli olduğu sürece ve artık saklamaya devam etmeyi kabul eder. İsterseniz, hizmetin onu silmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdakileri yapma hakkınız vardır:

 • Kişisel bilgilerinize erişin ve değiştirin.
 • Kişisel bilgilerinizin işlenmesinin kısıtlanmasını talep edin.
 • Kişisel bilgilerinizin Rusya’ya aktarılmasını sağlayan Standart Sözleşme Maddelerinin bir kopyasını isteyin.
 • Geçerli yasalar tarafından sağlanıyorsa, kişisel bilgilerinizin işlenmesine itiraz.

Yandex, mahremiyetin bir kalesi değildir. Sıfır bilgi şifrelemesinden yoksundur ve şüpheli Rus gizlilik yasalarına uymak zorundadır. Gizliliği korurken daha güçlü bir yaklaşım gerektiren bir hizmet istiyorsanız Sync.com veya Tresorit’i denemelisiniz. Tresorit incelememizde ikincisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Müşteri servisi

Yardım merkezi, en yaygın sorunların çözümüne bağlanan kategorilere ayrılmıştır. Sorunuzun yanıtını bu şekilde bulamazsanız, üstteki arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

Bu işe yaramazsa, her makalenin sonunda bulunan bir düğmeyi kullanarak destek hizmetine başvurabilirsiniz. Daha iyi bir yaklaşım, yardım merkezinin ana sayfasına yerleştirmek olacaktır. Düğmeyi tıkladıktan sonra, sorununuzu tanımlamanızı isteyen bir form göreceksiniz, ancak garip bir şekilde, yardım merkezinin geri kalanı İngilizce iken Rusça.

İsteği gönderdikten sonra, ankete katıldığınız için teşekkür eden ve daha da kafa karıştırıcı hale getiren bir mesaj görünür. Bununla birlikte, müşteri hizmetleri ile başka bir şekilde iletişim kuramayacaksınız, çünkü sohbet veya telefon desteği yok. İletişim formunu kullanarak destekle iletişime geçmeye çalıştık, ancak bir yanıt alamadık.

Karar

Yandex Disklerin kullanıcı deneyimini tüm cihazlarda ve dosyalarınızı yalnızca çevrimiçi tutma seçeneğini seviyoruz. Ayrıca, pahalı olmayan ve üretkenlik ve işbirliği seçeneklerinizi artırmak için Office Online ile entegre olan fiyatlandırma planları vardır.

Bununla birlikte, birçok dezavantajı var. Gizliliğinizi koruyacak özel bir şifreleme yoktur ve diğer güvenlik seçeneklerinin de eksik olduğunu varsaymamız gerekir. Buna paylaşımlarınız için güvenlik seçenekleri de dahildir. Yandex Disk ayrıca Rus gizlilik yasalarına uymalıdır.

Farklı bir hizmet istiyorsanız, alternatiflerin listesi için en iyi bulut depolama alanımıza bakın.

Yandex Disk hakkında ne düşünüyorsun? Zayıf güvenliğine rağmen kullanır mısın? Rusya’da mı yaşıyorsunuz ve başka bir hizmet mi kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map