Yayıncı İncelemesi

Publist, kendine özgü bir alan sunarken diğer bulutları yönetmenize izin verdiği için ilginç bir hizmettir. Yine de işe yarayıp yaramayacağı başka bir soru ve biz zor "tür." Bu yeni hizmetle ilgili tüm ayrıntılar için tüm Publist incelememizi okuyun.


Bulut Depolama İncelemeleri

Publist, bulut depolama ve yedekleme bölümlerimizde normalde incelediklerimize kıyasla farklı bir hizmet türüdür. İşbirliğini geliştirmek, dosya paylaşımını kolaylaştırmak, donanım arızaları nedeniyle veri kaybını önlemek ve dosyaları buluta taşıyarak sabit diskinizde yer açmaya yardımcı olmak için yola çıkar.

Bununla birlikte, Publist ayrıca farklı bir tür problem tanımlar ve çözülmesine yardımcı olur. En iyi bulut depolama karşılaştırmamızda birçok farklı bulut hizmetini kullandığınızı düşünün. Bunu yapabilirsiniz çünkü bir hizmet fotoğraflar için en iyi çevrimiçi yedeklemeyi sağlar, diğeri ekipler için en iyi bulut depolama alanı, üçüncüsü ise ev için en iyi bulut depolama alanıdır.

Birden çok bulut depolama hizmeti kullanmak, içeriğinizi yönetmeyi zorlaştırır. Publist burada devreye girer. İçeriğiniz için farklı bulut depolama ve Hizmet Olarak Altyapı sağlayıcıları arasında yayılan merkezi bir merkez görevi görür.. 

Dosyalarınızı barındırmak için bir hizmete ihtiyacınız varsa, dosya barındırma toplaması için en iyi bulut IaaS’mizi okuyun. Buna ek olarak, Publist’in sunduklarının üstünde içerik bir buluttan diğerine çekme yeteneği istiyorsanız, en iyi buluttan buluta yönetim hizmetleri listemizi okuyun.

Bununla birlikte, Publist’in çok fazla potansiyeli var, ancak bunu yaşamak için gelişmesi gerekiyor. Özellikler şu anda sınırlıdır, ancak çoğu eserdedir. Fiyatlandırma planları da en değerli planlar arasında yer almıyor. Müşteri desteğinin de genişletilmesi gerekiyor. Bu olumsuz yönler, hızlı aktarım hızlarına, güçlü güvenliğe ve güçlü gizliliğe sahip olmasıdır. Aşağıda daha fazla ayrıntıya gireceğiz.

Güçlü & Zayıf Yönler

Publist için alternatifler

Özellikleri

publist-mevcut-apps

Publist, farklı bulut hizmetlerini bağlama ve yönetme merkezi olarak hareket ettiğinden, standart bulut depolama hizmetlerine kıyasla farklı bir özellik setine sahip olması bekleniyor.

Dropbox, Google Drive, OneDrive ve Box gibi en popülerleriyle çalışır. Muhtemelen ilk üçünü biliyorsunuzdur, ancak Box’ı bilmiyorsanız, Box incelememizden daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Bir uygulamaya bağlanmak için tek yapmanız gereken, sol kenar çubuğundaki “+ Bağlan” bağlantısını tıklamak, eklemek istediğiniz bir uygulamayı seçip “+ yükle” bağlantısını tıklamaktır. Basit ve kolaydır. 

Bulut depolama hizmetlerinin yanı sıra Publist, Trello, Slack ve DocuSign gibi diğer uygulamalarla bağlantı kurabilir. Şimdilik, Publist 12 farklı uygulamaya bağlanabiliyor, ancak 34 uygulama daha çalışıyor.

Slack kullanıyorsanız, Slack karşılaştırması için en iyi bulut depolama alanımızdan yararlanacaksınız. Trello’nun ne olduğu hakkında daha fazla bilgi için Trello incelememize bakın.

Şu anda Publist, çevrimiçi dosyalarınızı (PDF, resim ve Office dosyaları gibi) yalnızca önizleyebilir, ancak SSS bölümünde “düzenleme” özelliğinin yakında sunulacağı belirtiliyor. Beklemeye hazır değilseniz, bazı fikirler için işbirliği toplaması için en iyi bulut depolama alanımıza bakın. 

Bununla birlikte, Google Drive’a bağlanırsanız, doğrudan Publist’den Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar oluşturabilirsiniz. Sorunsuz bir şekilde çalışır, ancak dosyaları önizlemek için aynı şeyi söyleyemeyiz. Google Drive’ın Publist’ten manuel olarak dosya eklemenizi gerektiren bir güvenlik politikası var, ancak “Google Drive dosyalarını bağla” düğmesini tıkladığınızda hiçbir şey olmuyor.

publist-depolama-seçenekleri

Bulut depolama hizmetlerini kullanmazsanız ve içeriğinizi yalnızca bir sağlayıcıyla depolarsanız Publist’in de arkanız vardır. Şimdilik, bu sadece Amazon S3’ü içeriyor, ancak Publist yakında Backblaze B2, Google Cloud Storage ve DigitalOcean Alanlarını destekleyecek. 

Dosyalarınızı ve klasörlerinizi yeni bir sürücüde mantıksal olarak ayırmanız gerekirse, her zaman yeni bir Publist bulut sürücüsü oluşturabilirsiniz. Söz konusu hizmetlere aşina olmayanlar ayrı Amazon S3, Backblaze B2 ve Google Cloud incelemelerimize başvurabilir.

Publist Bulut Depolama Alanı

Publist birçok uygulamaya, bulut depolama alanına ve barındırma hizmetine bağlanabilse de, hepsi bu kadar değil. Publist ayrıca dosyalarınızı ve klasörlerinizi yüklemek için kullanabileceğiniz ayrı bir bulut depolama alanı sağlar.

Standart bulut depolama hizmetlerinin aksine Publist, dosyaları buluta senkronize etmenizi sağlayacak bir masaüstü uygulamasına sahip değildir. Ancak Publist’in yol haritasına göre geliyor. Aynı şey şu anda eksik olan Publist’in Android ve iOS uygulamaları için de geçerli.. 

Diğer özellikler arasında silinmiş dosya saklama, gömülü multimedya ve gelişmiş medya oynatma yer alıyor. Müzik ve videolar için mükemmel olan hizmetler için, müzik için en iyi bulut depolama alanımızı ve video toplamaları için en iyi bulut depolama alanımızı okuyun.

Bununla birlikte, dosya sürümünden bahsedilmiyor, bu nedenle ihtiyacınız varsa, sürüm parçası için en iyi bulut depolama alanımızı okuyun. WebDAV desteği de yok, ancak Publist’in temsilcisi bize bunun üzerinde çalıştıklarını bildirdi. 

WebDAV’ın ne olduğunu bilmiyorsanız, WebDAV kılavuzumuza bakın. Bulut depolama özellikleri ve makaleleri hakkında daha fazla bilgi için bulut depolama kitaplığımızı ziyaret edin.

Publist Özelliklerine Genel Bakış

Yayıncı Logopublist.app

10 GB’den başlayan fiyatlarla 167 $ ‘dan başlayan fiyatlar

Eşitleme

Klasörü Senkronize Et

Blok Seviyesinde Senkronizasyon

Seçici Senkronizasyon

Bant genişliği yönetimi

Herhangi Bir Klasörü Senkronize Et

Dosya paylaşımı

Dosya Bağlantı Paylaşımı

Bağlantı Şifreleri

Bağlantı Bitiş Tarihleri

Klasör Paylaşımı

Klasör İzinleri

Bağlantı İndirme Sınırları

Yükleme Bağlantıları

verimlilik

Dosya Önizlemeleri

Dosyaları Düzenle

Uygulama İçi İşbirliği

Office Online

Google Dokümanlar

Notes Uygulaması

Medya Oynatma

Mobil uygulamalar

Silinen Dosya Tutma

Sürüm

WebDAV

Güvenlik

Beklemede Şifreleme

Transit İçi Şifreleme

Şifreleme Protokolü
AES 256 bit

Sıfır Bilgi

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Sunucu Konumu
BİZE

Destek

7/24 Destek

Canlı Sohbet Desteği

Telefonla Destek

E-posta desteği

Kullanıcı Forumu

Bilgi tabanı

Çeşitli

Ücretsiz Plan

Fiyatlandırma

Publist’in, temel olarak kazandığınız paranıza katılmaya karar vermeden önce hizmeti test etmek için kullanabileceğiniz Temel adlı ücretsiz bir planı vardır. 10 GB ücretsiz depolama alanı ve diğer tüm planlar gibi sınırsız disk sağlar.

Başlangıç, ilk ödenen plan ve ayda 4,99 dolar, ancak yıl için ödeme yaparsanız ayda 3,99 dolara kadar iniyor. Uygulama başına iki farklı hesaba bağlanmanıza olanak tanır ve 50 GB depolama alanı sağlar. 

Fiyat rekabetçi olmaktan uzak. Karşılaştırma olarak, Icedrive gibi diğer bulut depolama hizmetleri size aynı fiyata 1 TB depolama alanı sağlar. Bu konuda daha fazla bilgiyi Icedrive incelememizde okuyabilirsiniz.

Bir sonraki plan olan Personal, depolama alanını 500GB’a çıkarıyor, ancak fiyatı ayda 9.99 dolara çıkarıyor. Yıllık fiyat 95.88 $ ‘dır, bu da pCloud’un 500GB planının iki katı fiyattır. PCloud’un fiyatları hakkında pCloud incelememizde okuyabilirsiniz.

Son plan, ayda 14,99 $ için 1 TB depolama alanı veya bir yıl önceden ödeme yaparsanız 179,88 $ tutarında depolama alanı elde etmenizi sağlar. Sync.com’un yıllık 96 ABD doları olan 2 TB planına kıyasla bu çok fazla bir şey değil. Sync.com incelememizde Sync.com’un fiyatlarına daha fazla dalın.

Adil olmak gerekirse, Publist, birden çok bulut depolama seçeneği, dosya barındırma hizmetleri ve diğer uygulamalarla çalışmanıza izin vermeniz açısından değer kattı. Bundan ne kadar çıkacağınız, sonuçta Publist’in sizin için ne kadar değerli olduğunu belirleyecektir..

Kullanım kolaylığı

publist-web istemci

Kullanım kolaylığına baktığımızda, bunu genellikle bir servisin kullanabileceği tüm platformlarda yaparız. Bu, Android ve iOS için mobil uygulamaların yanı sıra web ve masaüstü istemcilerini içerebilir. Bu platformlar dışında Publist yalnızca ilk platformda.

Publist’in web istemcisi sol kenar çubuğunda “bulut sürücüler” ve “bağlı uygulamalar” olarak ayrılmıştır. Bulut Sürücüleri, Publist’teki bulut depolama alanlarınızdır ve hepsi depolama alanı kotanızı paylaşır. 

Bağlı uygulamalar, açık bir şekilde bağlı bulut depolama alanınızı, dosya barındırma hizmetinizi ve diğer hizmetleri temsil eder. Böyle bir bölüm, Publist depolama alanınızda hangi dosyaların olduğunu ve diğer hizmetlerle hangi dosyaların depolandığını netleştirir. 

Genel olarak, Publist açık ve çekici. Bulması kolay işlem düğmeleri sayesinde nerede olduğunuz veya ne yapmanız gerektiği konusunda kafanız karışmayacak. Bunların çoğu uygulamanın üst kısmındadır. Bunları ızgara ve liste görünümleri arasında geçiş yapmak, dosyalarınız arasında arama yapmak ve yeni klasörler ve dosyalar oluşturmak ve yüklemek için kullanabilirsiniz. 

Tek bir dosya veya klasör üzerinde işlem yapmak için yanındaki üç noktayı tıklatmanız gerekir. Açılan menü, diğer işlemler arasında dosyaları yeniden adlandırmanıza, silmenize ve önizlemenize olanak tanır. Bununla birlikte, sayfanın alt kısmına yakın tek tek işlemler menüsünü açarsanız, bazı işlemler gizlenmiş olabilir. 

Başka bir sorun da yüklemeyi içerir. Bunu, bilgisayarınızdan veya kenar çubuğundaki bağlı bir hizmetten sürükleyip bırakarak veya yükle düğmesini tıklayarak yapabilirsiniz. Sürükle ve bırak yöntemini bilgisayardan birkaç kez kullandık, ancak her zaman işe yaramadı.

Başka bir sorun, Publist’in başarıyla saklanan dosyaların yanına otomatik olarak bir onay işareti koymasıdır. Bu, bazı dosyaları karıştırabilir, çünkü tüm dosyalar seçilmiş gibi görünmesini sağlar. Ancak birden fazla dosya seçmek istediğinizde, platformunuza bağlı olarak “ctrl + sol tıklama” veya “cmd + sol tıklama” gerekir..

Dosya Paylaşımı ve Senkronizasyonu

Önceki kategori gibi, “dosya paylaşımı ve senkronizasyonu” bölümümüz yalnızca dosya paylaşımına gelir, çünkü Publist’in dosyaları senkronize edebilecek bir masaüstü uygulaması yoktur.

publist-link paylaşımı

Publist ile dosya veya klasör paylaşmak kolaydır. Tek tek işlemler menüsünden “paylaş” eylemine basmanız veya paylaşmak istediğiniz dosya veya klasörü seçmeniz ve üst menüden “paylaş” düğmesini tıklamanız yeterlidir. Bununla birlikte, paylaşım basittir çünkü size yalnızca paylaşabileceğiniz paylaşılabilir bir bağlantı verir.

E-posta yoluyla veya doğrudan bir sosyal ağda paylaşma seçeneği yoktur. Ayrıca şifre koruması, bağlantı indirme sınırları ve son kullanma tarihleri ​​gibi içerik kontrol seçenekleri de eksik. 

Yükleme bağlantıları oluşturmanın veya tüm paylaşımlarınızı tek bir yerde görmenin yolu yoktur. Yine de çalışmalarda bir “paylaşım portalı” var. Gelişmiş paylaşım özelliklerine ihtiyacınız varsa, en iyi seçeneğiniz paylaşım için en iyi bulut depolama alanımıza başvurmaktır.

hız

Publist, verileri depolamak için ABD’nin doğu ve batı kıyısında Amazon AWS sunucularını kullanıyor. Sunucularına ne kadar yakın olursanız, hızlarınız o kadar iyi olur. Publist’in Sırbistan, Belgrad’dan aktarım hızlarını test ettik, bu yüzden tam olarak mahallede değildik, ancak bu hızımızı fazla etkilemedi. Bununla birlikte, aktarım hızları da internet servis sağlayıcınıza bağlıdır.

Hizmeti test etmek için, 9.76 Mb / s yükleme hızı ve 101.19 Mb / s indirme hızı ile bir ethernet bağlantısı kullandık. Bu hızlarla, 1 GB test klasörümüzün yaklaşık 14 dakika 40 saniye içinde yüklenmesini ve herhangi bir ek yük olmadan 1 dakika 24 saniye içinde indirilmesini beklemeliyiz.

İlk deneme: İkinci deneme: Ortalama:
Yükleme süresi00:14:4200:13:4300:14:13
İndirme süresi00:01:0000:01:0300:01:02

Publist beklentileri karşıladı, çünkü dosyamızı ortalama 14 dakika 13 saniye yüklerken indirme işlemi sadece bir dakika iki saniye sürdü.

Publist’in bir masaüstü istemcisi olmadığından, aktarım hızlarını kısıtlayamaz veya sonraki yükleme işlemlerinin aktarımını hızlandırmaya yardımcı olacak blok düzeyinde dosya kopyalamayı kullanamaz. Aynı nedenden dolayı çok iş parçacıklı yüklemeleri etkinleştirme seçeneği de eksik.

Güvenlik

publist-güvenlik

Publist, AES-256 bit şifreleme kullanarak tüm dosyalarınızı korur ve altyapı ortağı Amazon’un onlar için özel anahtarları kullanmasına izin verir. Bu nedenle, sıfır bilgili özel şifreleme sağlamaz. 

Ancak, bu özellik Publist’in geliştirme yol haritasında bulunmaktadır. Özel şifreleme sizin için bir zorunluluksa, onu destekleyen hizmetler için en iyi sıfır bilgili bulut depolama topluluğuna bakın.

Publist, verilerinizi aktarımda ve Publist’in sunucularına ulaştığında onunla etkileşimlerinizi korumak için SSL içeren HTTPS kullanır. WebDAV desteği yok, ancak bir temsilci bize bir e-postayla üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Bu yöntemler sizi zayıf şifrenizi kırmak isteyen birine karşı korumaz, ancak iki faktörlü kimlik doğrulaması yapar. Açarsanız, tanımadığınız bir bilgisayardan oturum açarken normal kimlik bilgilerinize ek olarak bir güvenlik kodu girmeniz gerekir. Bu, kimlik bilgilerinizi çalmış olabilecek kişilerin hesabınıza erişmesini engeller.

Amazon’un AWS veri merkezleri, üçüncü taraf denetimlerine tabi tutulur, algılama sistemlerini kullanarak erişim noktalarını kontrol eder, erişimi en az ayrıcalık ilkesine göre sınırlar, erişim günlüklerini tutar, çok faktörlü kimlik doğrulama gerçekleştirir ve 7/24 gözetim sağlar..

Veri merkezi güvenliği ayrıca, her şey başarısız olursa otomatik sensörler, duyarlı ekipman ve veri yedekleme önlemleri kullanarak taşkınlar, yangınlar ve depremler gibi çevresel tehditlere karşı tesislerin sertleştirilmesini sağlar. Amazon S3 incelememizde Amazon hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Gizlilik

Publist, gizliliğinizi koruduğu için favori özelliklerimizden biri olan özel şifreleme içermiyor. Bu, Publist’in gizlilik politikasına güvenmeniz gerektiği anlamına gelir, bu yüzden ne kadar güçlü olduğunu görmek için buna daldık.

İşletmenin ilk sırası, Publist’in hangi kişisel bilgileri topladığını görmektir. Bu, kayıt sırasında verdiğiniz ve adınızı, e-postanızı ve daha fazlasını içerebilecek bilgileri toplamakla başlar. Her şey yolunda ve diğer hizmetlerle tutarlı. 

Publist’e, diğer bulut depolama hizmetleri veya uygulamalarıyla depolanan bilgilerinize açık bir şekilde izin vererek de bilgi paylaşabilirsiniz. Publist’in ana işlevinin diğer uygulamaları bağlama etrafında döndüğü göz önüne alındığında, bu endişelenecek bir şey değil.

Publist, bu bilgilere ek olarak, herkese açık olarak erişilebilen kaynaklardan kullanıcılar ve Publist’e yaptığınız ziyaretler hakkında, görüntülediğiniz web sayfalarını, tıkladığınız bağlantıları ve buna ilişkin diğer verileri içeren meta veriler de toplayabilir. Ayrıca, tarayıcı türünüz, IP adresiniz ve erişim süreleriniz gibi bazı standart tarayıcı bilgilerini toplayabilir.

Herkese açık bilgi toplamak standart bir uygulama değildir, ancak sonuçta herkese açık bilgidir. Meta veri toplama normaldir ve birçok hizmet, ürünlerini geliştirmelerine yardımcı olan metrikler almak için bunu kullanır. Publist bunu aynı nedenlerle yapar ve hizmetlerini iyileştirmek amacıyla bilgileriniz üzerinde analiz de yapabilir.

Publist Veri Paylaşımı

Ardından, Publist’in toplanan bilgileri üçüncü taraflarla paylaşıp paylaşmadığını kontrol ettik. Publist, size gösterilen reklamları özelleştirmek için toplanan bazı bilgileri kullanabilir, ancak bu veriler sizi kişisel olarak tanımlamaz. Ayrıca, Publist bilgilerinizi sizinle iletişim kurmak için de kullanabilir. 

Zaman zaman anketler veya promosyon postaları alabilirsiniz. 

Publist’in kişisel bilgilerinizi satmadığını, kiralamadığını, kiralamadığını veya ifşa etmediğini bilmek rahatlatıcıdır. Bunun da ötesinde, kişisel bilgilerinizi yalnızca Publist ve onun kontrolündeki yan kuruluşları ve bağlı kuruluşları kullanacaktır ve bilgileriniz sizin izniniz olmadan başka bir üçüncü tarafa ifşa edilmeyecektir.. 

Publist ayrıca, şirketlerinizi kişisel bilgilerinizin ifşa edilmesini gerektirebilecek sınırlı idari ve iletişim hizmetleri sunmaları için işe alabilir. Bu şirketlerin yalnızca hizmetlerini sunmak amacıyla elde etme izni vardır.. 

Diğerleri gibi Publist’in de yasalara uyması gerekir, bu nedenle önceden izniniz olmadan kişisel bilgilerinize ve hesap bilgilerinize erişebilir ve / veya ifşa edebilir. 

Bunun nedenleri yasal sürece uymak, Hizmet Şartlarını uygulamak veya iflas, birleşme, devralma, kontrol transferi veya benzeri bir şeye uymak olabilir..

Publist, bireylerin çevrimiçi verilere ilişkin haklarını tanımlayan ve koruyan bir AB yasası olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uymaktadır. Publist’in buna bağlı olduğunu görmek şaşırtıcı değil, çünkü AB dışında faaliyet gösteren birçok şirket bunu yapmayı tercih ediyor. GDPR kılavuzumuz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu yasa sayesinde aşağıdaki haklara sahipsiniz:

  • Silme hakkı, yani verilerinizi Publist ile istediğiniz zaman silebileceğiniz anlamına gelir
  • Publist’in uygulamaları hakkında bilgi almanıza ve Publist’in istediğiniz zaman sahip olduğu bilgileri güncellemenize olanak tanıyan bilgi edinme hakkı
  • Kullanıcıların Publist tarafından hangi verilerin işlendiğini bilmesini sağlayan erişim hakkı
  • Kullanıcıların belirli verilerin işlenmesine itiraz etmesini sağlayan itiraz hakkı
  • Kullanıcıların otomatik olarak engellenmesini içerebilecek otomatik kararlara ve profil oluşturmaya itiraz etme hakkı

Genel olarak, gizlilik politikasında şüpheli madde veya kelime bulamadık. Publist, verilerin nerede saklandığı veya işlendiği fark etmeksizin gizlilik politikasına saygı göstereceğini söylüyor. Bununla birlikte, Publist’in genel merkezinin ABD’de olduğunu ve en iyi bulut yasalarına ve düzenlemelerine sahip olmadığını unutmayın..

Müşteri servisi

publist-iletişim desteği

Müşteri desteği genellikle bir kullanıcı forumu, bilgi bankası ve SSS içerir. Publist’in yalnızca sonuncusu var. Bunun dışında destek ekibine soruşturma göndermek için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

SSS sayfası seyrek ve yardım makaleleri, öğreticiler veya videolar olmaması büyük bir özledim. Destekle iletişime geçtik ve bir günden fazla bir süre içinde bir yanıt aldık, bu da Publist’i bir soruya e-posta yoluyla yanıt vermek için en yavaş hizmetlerden biri haline getirdi. Umarım Publist gelecekte bu eksiklikleri giderebilir.

Karar

Uygulamalarla dolup taşan birden fazla depolama hesabınız varsa, Publist’in kullanımının bir sorusu yoktur. Aslında kaç kullanıcının bu ihtiyaca sahip olduğu tamamen farklı bir sorudur ve bu makalenin kapsamı dışındadır..

Bununla birlikte, Publist şu anda birkaç hizmetle entegre oluyor, ancak gelecekte hem bulut hizmetleriyle hem de diğer uygulamalarla daha fazla entegrasyon vaat ediyor. Vaatlerin listesi, şu anda eksik olan diğer özellikler de dahil olmak üzere, bundan daha geniştir..

En büyük eksiklikler eksik masaüstü ve mobil istemciler, dosya ve klasörleri paylaşırken izin veya içerik kontrolü özellikleri ve dosyaları masaüstünden senkronize etme yeteneği yok. 

Bunun da ötesinde, müşteri desteğinde yardım makaleleri, öğreticiler ve videolar eksik. Sorgulara yanıt almak çok zaman alıyor. Publist’in fiyatları da en rekabetçi fiyatlar arasında değil. Ayrıca, web istemcisinde düzeltilmesi gereken bazı hatalar var.

Ancak Publist, yüksek aktarım hızlarının yanı sıra güçlü bir güvenlik ve gizliliğe sahiptir. Bunun dışında, şu anda Publist’in çok fazla tarafı yok, bu nedenle belirleyici faktör, birden fazla bulut depolama hizmetini ve uygulamasını tek bir yere entegre etmeniz gerekip gerekmediğidir. Bunun yanı sıra, Publist’in potansiyeline uygun yaşayıp yaşamayacağını zaman gösterecek.

Publist hakkında ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zamanki gibi, okuduğun için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me