OpenDrive İncelemesi – 2020 Güncellendi

OpenDrive İncelemesi

Dışarıdaki tek sınırsız bulut depolama sağlayıcısı olan OpenDrive’ın çekiciliği, tek fiyatlandırma şeması ve eski arayüzü ile uğraşmak isteyen insanlarla sınırlı olacak.


Bulut Depolama İncelemeleri

Sınırsız bulut depolama dünyasının nüfusu birdir: OpenDrive. Maliyet de, ayda sadece 9,99 ABD doları, 1 TB Dropbox Plus depolama alanı ile aynı.

Ucuz, sınırsız depolama güzel bir çizimdir, ancak yürütme de aynı derecede önemlidir. Bu OpenDrive incelemesi sırasında, hizmetin bugün mevcut olan en iyi bulut depolama seçeneklerine göre nasıl sıralandığını öğreneceğiz.

Sadece vurguları arıyorsanız, cömert depolama alanı dışında, biraz daha hoşlanabilirsiniz. OpenDrive, hem bulut depolama hem de çevrimiçi yedekleme işlevselliği sunan az sayıda bulut hizmetinden biridir. Ayrıca sıfır bilgi şifrelemesi, dosya paylaşımı ve mobil uygulamalar sağlar.

Hizmetin entegre bir not uygulaması ve görev yönetimi yetenekleri ile gelmesinden de etkilendik. Hesabınızı, aksi takdirde tüketici bulut depolama alanında duyulmayan dört sınırsız planda birden fazla kullanıcıyla bile paylaşabilirsiniz..

Ancak OpenDrive kağıt üzerinde parlarken, hizmetin biraz hatalı olduğunu, yavaş ve zaman zaman başarısız olan senkronizasyon işlemleriyle vurgulandığını gördük. Genel kullanıcı deneyimi de biraz eski moda.

Başka ne yaptığımızı ve beğenmediğimizi öğrenmek için okumaya devam edin veya hizmeti 5 GB’lık ücretsiz bir hesapla kendiniz test edin. OpenDrive teknenizi yüzmezse, alternatifler için bulut depolama incelemeleri kütüphanemize bakın.

Güçlü & Zayıf Yönler

OpenDrive için alternatifler

Özellikleri

OpenDrive öncelikle bir bulut depolama hizmetidir, ancak sınırlı çevrimiçi yedekleme işlevine de sahiptir. Bu, her ikisini de yapmaya çalışan az sayıda bulut hizmetinden biri olmasını sağlar, ancak listenizde fazlalık varsa özel bir çevrimiçi yedekleme hizmeti öneriyoruz (en iyi veri kurtarma çözümlerine genel bakışımızı burada açıkça ekleyeceğiz).

Her bir hizmet türünün sizin için neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bulut depolama ve çevrimiçi yedekleme arasındaki farklar hakkındaki kılavuzumuza göz atın. En iyi çevrimiçi yedekleme kılavuzumuz, OpenDrive’dan daha cazip bir şeye ihtiyacınız varsa, sizi özel bir sağlayıcıya yönlendirebilir.

Bir bulut depolama hizmeti olarak, OpenDrive’ın birincil hedeflerinden biri, dosyaları uzak sunucularda depolamanıza izin vererek sabit sürücünüzde kullanabileceğiniz alanı genişletmektir. Sınırsız depolama alanı sunan tek bulut depolama hizmeti (ücretsiz plan söz konusu olduğunda kısa olsa da, daha fazla bilgi için en iyi ücretsiz bulut depolama makalemizi okuyun).

Bu fayda da makul bir maliyetle geliyor, bu da fiyatlandırma segmentimizde ayrıntılandırılıyor. Çoğu insan bu kadar alana ihtiyaç duymaz ve biraz daha düşük bir maliyetle daha azını tercih edebilirsiniz.  

Sınırlı planlar NAS cihazlarından dosyaları yedeklemek için kullanılamaz, ancak sınırlı depolama planları da kullanılabilir. Diğer öneriler için NAS kılavuzunun en iyi yedeğine bakın.

OpenDrive Sunucuları

OpenDrive, sektördeki bazı büyük isimler (örn., Dropbox, Google Drive ve OneDrive) gibi çok yönlü bir sunucu ağı sağlamaz. Yalnızca veri merkezi Phoenix, Arizona’da bulunur. Bu bazı hızları etkileyebilir; ayrıntılar için aşağıdaki hıza genel bakış bölümümüze bakın.

Dosya depolama alanı sağlamanın yanı sıra, OpenDrive da dosya eşitleme özellikleri sağlar. Bu, bir cihazdaki bir dosyada düzenlemeler yapabileceğiniz ve bu değişiklikleri başka bir bağlı cihaza yansıyan gerçek zamanlı olarak görebileceğiniz anlamına gelir.

OpenDrive, biraz garip bir şekilde uygulanmış olsa da, seçici bir senkronizasyon özelliği de sağlar. Seçici senkronizasyon, dosyaları sabit sürücünüzde değil, yalnızca bulutta depolamanızı sağlar, böylece yer açabilirsiniz.

OpenDrive, dosyaları başkalarıyla paylaşmak için de kullanılabilir. Bu incelemenin “dosya paylaşımı” adlı bölümü & sync ”özelliği her iki özelliği de derinlemesine tartışacak.

Diğer önemli özellikler arasında dosya sürümü oluşturma ve silinmiş dosya saklama bulunur. Dosya sürümü oluşturma, yanlışlıkla bozulmalar da dahil olmak üzere istenmeyen dosya değişikliklerini geri almanıza olanak tanır. Her dosya için en fazla 99 sürüm saklayabilirsiniz.

Silinen dosyalar bir geri dönüşüm kutusunda 90 güne kadar saklanır, böylece yanlışlıkla silinirse onları kurtarabilirsiniz.

Piyasada daha küçük bir oyuncu olsa da, OpenDrive ile ilgili ilginç şeylerden biri, bazı büyük oyuncu hareketlerini çekmeye çalışmasıdır. Dropbox gibi, bir not uygulaması ve görev yönetimi sağlar.

Ayrıca OpenDrive tarayıcısından metin belgeleri, e-tablolar (.xls) ve sunu dosyaları oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Bu araçlar yavaştır ve özelliklerin önüne geçmez, ancak bir Google Drive hesabıyla ücretsiz olarak elde ettiğiniz mükemmel entegre Google Dokümanlar paketinin aksine (Google Drive incelememizi okuyun).

Bir OpenDrive kişisel hesabının, en iyi kurumsal dosya senkronizasyonumuzda bulunanlar ve paylaşım topluluğunda bulunanlar gibi iş bulut depolama araçlarına ait daha geleneksel bir şey yapmanıza izin vermesi gerçeğiyle biraz ilgiliyiz: hesabınızı diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

En fazla dört kullanıcı tek bir abonelik kullanabilir ve hesap sahibi olarak onlar için izinleri yönetebilirsiniz. Sınırsız bulut depolama alanı sağladığı göz önüne alındığında, bu bütçe müşterileri için oldukça cazip bir teklif.

Desteklenen bilgisayar işletim sistemleri Windows ve Mac’i içerir. Yerel bir Linux istemcisi yoktur, ancak bu işletim sistemini bulut depolama alanınıza bağlamak için WebDAV’ı kullanabilirsiniz.   

Android ve iOS için, yalnızca bulut dosyalarına erişmenizi değil, aynı zamanda mobil dosyaları ve medya akışını otomatik olarak korumanızı sağlayan mobil uygulamalar da mevcuttur.  

Genel olarak, OpenDrive özellik listesi hem beklenen (senkronizasyon, paylaşım, sürüm oluşturma) hem de beklenmedik (notlar, görev yönetimi, yedekleme) kapanımlarla oldukça etkileyicidir. Ancak, göreceğimiz gibi, yürütme her zaman ayak uydurmaz.   

Fiyatlandırma

OpenDrive, incelemek isterseniz 5 GB’lık çevrimiçi depolama alanına sahip ücretsiz bir plan sunar. Infrascale, bir inceleme için 2GB, bir tweet için 500MB ve Facebook veya Twitter’da şirketi takip etmek için 500MB gibi daha fazla ücretsiz depolama alanı elde etmek için bazı ek teşvikler ekledi.

OpenDrive’ı kullanma konusunda ciddiyseniz, ücretli bir abonelik istersiniz. Hizmet, aylık 9,99 $ veya yıllık 99 $ için sınırsız depolama planı ile öne çıkan ilginç bir seçenek karışımı sunuyor.  

Ücretsiz 5 GB’lık bir hesap seçerseniz, OpenDrive günde 1 GB bant genişliği sınırı ve 100 MB dosya sınırı gibi etkinlik kısıtlamaları uygular.

Sınırsız planların böyle bir limiti yoktur. Sınırlı planlar bant genişliğini sınırlar, ancak en düşük sınır günlük 25 GB’tır ve bunu 5 TB’a kadar artırmak için ödeme yapabilirsiniz..  

OpenDrive’ın maliyeti diğer bulut depolama seçenekleriyle kıyaslanabilir. Örneğin Dropbox, sizi OpenDrive Unlimited ile aynı maliyetle 1 TB ile sınırlar. Hatta Sync.com’un 2 TB, aylık 8 ABD doları planı – bulut depolama alanındaki daha iyi fırsatlardan biri (Sync.com incelememizi okuyun).

Kullanım kolaylığı

OpenDrive’a kaydolmak birkaç saniye sürer, bundan sonra tarayıcı kullanıcı arayüzüne erişmenize izin verilir ve masaüstü istemcisini indirebilirsiniz.

Tarayıcı deneyimi biraz tarihli ve pCloud gibi daha modern seçeneklerden bazıları kadar sezgisel görünmüyor (pCloud incelememizi okuyun). Ancak, bu biraz sıkıcı olduğu kadar kullanmanın zor olduğu anlamına gelmez.

Sol taraftaki gezinme simgeleri, aşağıdakiler için görünümler arasında geçiş yapmanıza olanak tanır:

 • Dosyalar: bulutta depoladığınız dosyaları görüntüleyin
 • Notlar: oluşturduğunuz notları görüntüleyin
 • Görevler: görev listelerinizi görüntüleyin
 • Kullanıcılar: hesabınıza erişimi yönetin
 • Ayarlar: ayarları yapılandır
 • Destek: OpenDrive’dan yardım alın

Dosyalar görünümü ayrıca belgeleriniz, müzikleriniz, resimleriniz ve ortak bir klasör için klasörlere ayrılır. Bunlar sadece varsayılan klasörlerdir; istediğiniz gibi daha fazlasını oluşturabilirsiniz. Özel şifreleme ile korunan bir “güvenli” klasör de var.

Dosyalar görünümünün üst tarafında, sağ tarafta dosya yüklemek ve indirmek için düğmeler bulacaksınız. Bununla birlikte, tarayıcı arayüzü kolaylık sağlamak için sürükle bırak özelliğini de kullanır.

Her hesapta en fazla dört kullanıcı olabilir; bu hesap sahibi olarak “kullanıcılar” görünümünden ekleyebilirsiniz.

Kullanıcılara, klasör grupları olan klasör ve projeler için görüntüleme veya düzenleme izinleri verilebilir. Ayrıca depolama alanlarını ve günlük bant genişliğini de sınırlandırırsınız.

Kullanım istatistiklerini gözden geçirebilme özelliğine, örneğin merkezi gösterge tablosu gibi bir ön yer verilmez. Bunun yerine, bu şeyleri görüntülemek için “ayarlara” gitmeniz gerekir ve sunum biraz arzulanır.

Ancak, kullanılan depolama alanı rakamlarını ve zaman içinde kullanılan yüklemeler, indirmeler ve bant genişliği grafiklerini görebilirsiniz.

Kullanımınızın çoğu bir tarayıcıda değil, bilgisayar dosya sisteminizde gerçekleşir. Çoğu bulut depolama aracı gibi, OpenDrive da Dropbox tarafından popüler hale getirilen senkronizasyon klasörü modelini kullanır (bunun arkasındaki hikaye için Dropbox incelememizi okuyun).

OpenDrive eşitleme klasörü kullanımı kolaydır; ancak bu incelemenin ilerleyen bölümlerinde bazı sorun performansı sorunlarına dikkat çekeceğiz.

OpenDrive ayrıca senkronizasyon ve yedekleme işlemlerini yönetmek için kullanabileceğiniz bir masaüstü kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Yedekleme için, yedekleme planınıza tek tek klasörleri ve dosyaları tek tek ekleyebilirsiniz, böylece bu görev için kullanımı Backblaze gibi daha akıllı bir hizmetten daha zorlaşır (Backblaze incelememizi okuyun).

Bununla birlikte, yedeklemeleri sürekli olarak veya belirli bir programda çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

OpenDrive ayrıca dosyaları dosya türüne, yaşa veya boyuta göre otomatik olarak hariç tutmanıza veya eklemenize olanak tanıyan seçeneklere sahiptir.

Devam ederken, Android ve iOS için kullanılabilir uygulamaları kullanarak akıllı telefonunuzdan OpenDrive bulut depolama alanına erişebilirsiniz. Uygulamalar tarayıcı deneyiminden daha iyi tasarlanmıştır ve dosyaları önizlemek ve hatta medya akışı yapmak için kullanılabilir (bir nedenle .mkv dosyaları hariç).

Dosyalar çevrimdışı erişim için ayarlanabilir ve paylaşılabilir. Telefon, fotoğraflar, videolar ve notlar gibi değerli içerikleri otomatik olarak buluta gönderecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Mobil uygulama kullanım sırasında bize birkaç kez çöktü. Diğer birkaç kişi de OpenDrive için Google Play Store yorumlarında aynı sorundan bahsediyor, ayrıca yavaş performans ve hatta kayıp dosyalarla hatalar gösteriyor, bu yüzden sorunlarımız tam bir fluke gibi görünmüyor.

Dosya paylaşımı & Senkronize ediliyor

OpenDrive bulutunda depolanan içeriği hem tarayıcıdan hem de mobil uygulamadan paylaşabilirsiniz. Tarayıcıdan bunu yapmak için, paylaşmak istediğiniz klasörü veya dosyayı bulun ve “paylaş” simgesini tıklayın.   

Bu, klasörü veya dosyayı işaret eden bir URL bağlantısı oluşturur. Bir klasör seçerseniz, içindeki içerik için ayrı bağlantılar da oluşturulacak, ek kontrol sağlayan hoş bir dokunuş. Daha sonra herhangi bir bağlantılı içeriği sağ tıklayıp “e-posta ile gönder” i seçebilirsiniz.

Bunun ötesinde, bağlantıları manuel olarak dağıtmanız gerekir. Bağlantıları otomatik olarak Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hizmetlerine bırakma seçeneği yoktur. Bu çok kötü değil; genellikle daha fazla gizlilik odaklı bulut çözümlerinde bulunan temel ayarların bulunmaması konusunda daha fazla endişeliyiz. Hatalar, bağlantı izinlerini ve parola süre sonu tarihlerini ayarlayamama.

Tek tek dosyalar için şifre izinleri ayarlayabilirsiniz, ancak tek bir dosyayı sağ tıklayıp “özellikler” i seçmeniz gerekir..

Bu bazılarına yardımcı olur, ancak doğrudan paylaşım sürecine bağlı şifreleri ve son kullanma tarihlerini daha iyi bir yaklaşımdır.

Mobil uygulamadan paylaşmak oldukça basit ama aynı şekilde sınırlıdır. Herhangi bir belge, video, fotoğraf veya başka bir dosyayı açmanız ve dosya bağlantısını panonuza kopyalamak için “paylaş” simgesine dokunmanız yeterlidir.

OpenDrive paylaşımı genel olarak, OpenDrive’ın kaçırdığı her yere çarpan bir hizmet olan Sync.com tarafından yönetilen dosya paylaşımı için en iyi bulut depolama listemizi yapmak için çok sınırlıdır..

OpenDrive ile senkronizasyon oldukça basittir ve bu incelemede daha önce bahsedildiği gibi senkronizasyon klasörü modelini alır. Masaüstü istemcisini yükledikten sonra, bu klasör işletim sisteminizde oluşturulur ve sadece “OpenDrive” olarak adlandırılır.

Bir dosyayı senkronizasyon klasörüne taşıdığınızda buluta gönderilir, ardından OpenDrive hesabınıza bağlı diğer tüm cihazlara gönderilir.

Her tür dosya senkronize edilebilir, ancak katmanlı bir depolama hesabındaysanız, işlevselliği sınırlayan günde minimum 25 GB bant genişliği kısıtlaması vardır. Daha önce belirtildiği gibi, bu limiti artırmak için ödeme yapabilirsiniz.

OpenDrive, dosyaları sabit sürücünüzde değil, yalnızca bulutta depolamanızı sağlamak için seçici senkronizasyon sağlar. Bu sınırsız depolama alanından tam olarak yararlanmak için anahtardır. Ancak, uygulama garip: Seçici senkronizasyonu kullanma seçeneği OpenDrive’ın beceriksiz masaüstü arayüzünde gizlidir. Bir açılır menüyü tıklayıp “taşı” yı seçmelisiniz.

Ardından, taşımak için bir kerede yalnızca bir klasör veya dosya seçebilirsiniz. Çoğu bulut depolama hizmeti, aynı anda birden çok klasör ve dosya için seçici senkronizasyonu yönetmenize olanak tanır ve süreci büyük ölçüde hızlandırır.

OpenDrive’ın bir sonraki segmentteki dosyaları kopyalarken ne kadar etkili olduğunu ele alacağız. Ancak, şimdi büyük dosyalar yüklemeye çalışırken hatalar yaşadığımıza dikkat çekeceğiz. Diğer kullanıcılar, bulut depolamalarında görünmeyen senkronizasyon dosyalarından da şikayet etti.  

hız

Senkronizasyon mekanizması konseptte yeterince basit olsa da, burada Cloudwards.net’te bulduğumuz şeylerden biri, senkronizasyon verimliliğinin bir hizmetten diğerine büyük ölçüde değişebilmesidir ve Dropbox genellikle uygulamada öncülük eder.

OpenDrive’ın senkronizasyon algoritmalarının ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek için 1 GB sıkıştırılmış klasör kullanarak birkaç dosya aktarım testi gerçekleştirdik. Bu testler, 10 Mbps ve 30 Mbps internet hızları ile Bangkok’taki bir konumdan bir WiFi ağı üzerinden gerçekleştirildi..

Kendi süreleriniz, dünyanın neresinde bulunduğunuza bağlı olarak OpenDrive’ın Arizona veri merkezine göre değişir. Onları dünyanın dört bir yanına gönderirken, bize güzel bir güç kestirmek için zaman vermesinin yanı sıra, sonuçlar hala hayal kırıklığı yarattı.. 

Birinci Test: İkinci Test: Ortalama:
Yükle:52 dakika58 dakika55 dakika
İndir:8 dakika8.5 dakika8.25 dakika

Yükleme sırasında, süreç yeterince hızlı başladı, sonra hızlı bir şekilde yavaşladı ve birkaç kez astı (veya bazen kesin olarak başarısız oldu).

Çoğu durumda 1 GB dosya yüklemeyeceksiniz. Ancak, günlük olarak büyük bir hacimde çalışmanız fark yaratabilir.

Karşılaştırma için, birkaç rakip hizmet kullanarak aynı testin yükleme sonuçları şunlardır:

 • Sync.com: 15 dakika
 • pCloud: 22 dakika
 • Google Drive: 11 dakika
 • Dropbox: 9 dakika

İndirme hızları daha iyi, alanın geri kalanıyla daha karşılaştırılabilir.

Güvenlik

OpenDrive, hem yönetilen hem de özel şifrelemeye erişmenizi sağladığı için dosya karıştırmaya ilginç bir yaklaşım getiriyor.

Yönetilen şifreleme, OpenDrive’ın şifreleme anahtarlarınızın kontrolünü elinde tutması, sıfır bilgili şifreleme olarak da adlandırılan özel şifrelemenin kontrolü elinde tutmanız anlamına gelir.

Özel şifreleme daha güvenlidir, ancak şifreleme parolanızı unutursanız, OpenDrive sizin için sıfırlayamaz. Bu, onlara erişiminizi kaybedeceğiniz anlamına gelir, bu nedenle bu şifreyi bir şifre yöneticisi gibi güvenli bir yerde koruduğunuzdan emin olun.

OpenDrive Şifrelemesi

Dosyalar 128-bit TLS / SSL bağlantısı üzerinden aktarılır ve 256-bit AES kullanılarak sunucu tarafında şifrelenir. Bulut güvenliğine genel bakışımızda bu özelliklerin ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dosya şifrelemenin yalnızca masaüstü uygulaması üzerinden kullanılabildiğine dikkat edilmelidir. Tarayıcı veya mobil uygulama üzerinden yüklenen dosyalar şifrelenmiyor.

OpenDrive’ın dosya sürümü kullanması size fidye yazılımlarına karşı bir koruma önlemi verecektir. Saklanan dosyalar, kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı daha fazla koruma sağlamak için Comodo HackerGuardian Antivirus Protection ile de izlenir.

E-posta yoluyla alacağınız hesap etkinliğini izlemek için otomatik raporlar da ayarlayabilirsiniz.

OpenDrive’ın veri merkezi bir güvenlik duvarı ile korunur ve ağ ihlaller için sürekli olarak izlenir. Veri merkezleri video gözetimi ve yerinde güvenlik ile daha da güvenli hale getirildi ve çevre yangınlara ve sellere karşı korunmak için kontrol edildi.

OpenDrive ayrıca HIPAA uyumlu ve SAS 70 Tip II sertifikalıdır. Dosyalar, ücretsiz hesaplar için olmasa da artıklık için birden fazla sunucuda saklanır. Ayrıca OpenDrive’ın geri ödeme politikasıyla desteklediği yüzde 100 kesintisiz çalışma garantisi de var.

OpenDrive, iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği içermez, bu da bir özledim. Daha önce bahsettiğimiz bazı bağlantı paylaşımı gözetimleriyle birlikte (bağlantı şifreleri veya son kullanma tarihleri ​​yok) iyileştirme alanlarıdır..

Destek

OpenDrive, e-posta yoluyla 7/24 destek sağlar. Yanıt süresini ölçmek için birkaç test sorusu düzenledik ve genellikle yarım gün içinde yanıtlar aldık. Harika değil, ama daha yavaş yaşadık.  

Canlı sohbet bir seçenek değildir. Telefon desteğinin OpenDrive’ın özelliklerine genel bakışa göre çalışma saatleri içinde sunulması bekleniyor, ancak aslında OpenDrive destek portalında herhangi bir yerde listelenen destek numarasını bulamadık.

E-posta desteğini bekleyemezseniz, OpenDrive ZenDesk üzerinden yürütülen bir destek arşivi tutar. Duyurular, SSS’ler, bilinen sorunlar ve bir bilgi tabanı için kategoriler bulacaksınız.

Bununla birlikte, bilgi tabanı, yazarken yalnızca 18 makale ile sınırlıdır. OpenDrive’ın bir blogu var, ancak çok aktif olmadığını söylemek bir eksiklik olurdu. Son giriş Haziran 2016.

Karar

OpenDrive’ın senkronizasyon özelliklerinin hatalı olması büyük olasılıkla insanları Dropbox’tan veya piyasadaki en iyi Dropbox alternatiflerinden herhangi birinden gemiye atlamaktan alıkoyacak en büyük dezavantajdır. Ayrıca, iki faktörlü kimlik doğrulama, daha iyi destek ve daha modern kullanıcı deneyimi de görmek istiyoruz.

Bununla birlikte, ara sıra hıçkırmayı göz ardı edebilenler için hala çok şey var. Sınırsız depolama alanı, iyi fiyatlandırma, yedekleme, sıfır bilgi şifreleme, medya akışı, notlar ve görev yönetimi listenin başında.  

Cloudwards.net ekibinden ödül kazanmasa da, burada bazıları için bir miktar değer olduğunu kabul etmekten mutluluk duyuyoruz. Aşağıdaki yorum bölümümüze ekleyebileceğiniz OpenDrive ile ilgili kendi düşüncelerinizi duymak isteriz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map